LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 16 October 1933 BUITENLAND. VISSDHERIJBERICHTEN. TELEGRAMMEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIHIIIIIIHIIIIIIIIIII RECHTZAKEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na de Duitschc verrassing. Het groote gebeuren van het oogenblik is natuurlijk de onverwachte Dultsche daad, waarvoor wij in hoofdzaak verwijzen naar het Derde Blad. Het schijnt dat de rede, die de Engelsche minister Slmon Zaterdagmorgen te Genève hield, den doorslag bij de Dultschers heeft gegeven! Het is dan ook frappant hoe de Dultsche toorn zich weer eens tegen Engeland richt, terwijl Hitier tegenover Frankrijk zelfs zeer toegevend was. Het doet denken aan de stemming bij het uitbreken van den oorlog van 1914! Over de rede van sir Slmon het volgende: HIJ verklaarde het zUn plicht te achten onder de huidige omstandigheden met de grootste openhartigheid te spreken. Een systeem van algemeen overeengekomen ontwapening, dat onmiddellUk in werking kon treden en loyaal zou worden uitge voerd, zou voor de geheele wereld van de grootste beteekenls zUn. Als vertegenwoor diger der Engelsche regeering verklaarde Slmon in den laatsten tUd herhaaldelijk besprekingen te hebben gehad met verte genwoordigers van Dultschland, FrankrUk, Italië, Amerika en andere mogendheden. Hieruit heeft de Engelsche regeering de overtuiging gekregen, dat het zes maanden geleden door haar voorgestelde plan van MacDonald ln bepaalde richtingen moet worden gewijzigd De in de toenmalige ontwerpconventle voorgestelde 5-)arlge pe riode moet op wensch van eenlge mogend heden tot 8 jaar worden uitgebreid. Hier tegen zUn ernstige bedenkingen gerezen. Na afloop van deze 8-Jarlge periode moeten twee beslissende kwesties verzekerd zUn: le. De gezamenlUke ontwapenlngsmaat- regelen der zwaar bewapende mogend heden en 2e de uitvoering van het prin cipe der rechtsgelijkheid binnen het kader van een velllgssysteem. Dit ls sedert December van het vorige jaar het doel van de geheele ontwape ningsconferentie. Sir John Slmon verklaarde woordelijk: Ik wil thans duidelijk verklaren, dat het voorziene ontwapeningsschema door de Engelsche regeering niet als gevredicend wordt beschouwd en dat wij op den duur onzen steun aan een dergelijk plan niet kunnen waarborgen, wanneer niet de mate van ontwapening door de ontwapening der zwaarst gewapende staten precies en gelUktlidlg ln de ontwapeningsconferentie wordt bepaald en ook werkelijk doelmatig is. De te handhaven hoeveelheid bewape ning en andere bijzonderheden moeten thans vanzelfsprekend langs den weg van onderhandelingen en algemeene overeen komsten worden geregeld. Norman Davis zelde het ln eroote lijnen eens te zUn met de uiteenzetting van Sir John Slmon en hij wees erop, dat hij altijd van meening ls geweest, dat de gelijkheid van rechten alleen door de ontwapening door andere staten en niet door herbe wapening verkregen kan worden. Paul Boncour verklaarde het met som mige van Simons Ideeën eens te zijn Hij stond echter op de noodzakelijkheid, dat de periode van controle minstens vier jaar zou duren. Dit ls volgens hem wenscr.elljk met het oog op den polltieken toestand en eveneens opdat men werkelijk na kan gaan of de controle doeltreffend ls. Ook hU wees erop. dat het doel der conventie niet ls de herbewapening der andere staten, maar veel meer de ontwapening der sterk bewapende staten. Von Rhelnhaben verklaarde tenslotte, zUn regeering ln kennis te zullen stellen van de verklaringen, die te Genève zyn gehouden. Daarop volgde de onverwachte Dultsche stap 1 Alle Dultschers verlieten Genève reeds Het z.g. kleine bureau der Ontwape ningsconferentie is gisterochtend in ge heime zitting bU Henderson ln het hotel „La Palx" bijeengekomen. Aanwezig waren Henderson, Politls, Benesj en Avenol, de minister van buitenlandsche zaken van Engeland en Frankrijk, zoomede Norman Davls en de Italiaan Markies Soragna met hun naaste medewerkers De onderhan delingen werden tegen den middag ver broken en zijn om vijf uur voortgezet. Betreffende het resultaat der ochtend zitting, welke twee uren duurde, wordt van Fransche zijde medegedeeld, dat uit sluitend gesproken ls over de beantwoor ding van de nota der Rijksregeering. Be treffende de daartegenover aan te nemen houding ls prlnclpieele overeenstemming bereikt Paul' Boncour verklaarde tegenover Fransche persvertegenwoordigers, dat het er thans om gaat, de verantwoordelijkheid der Dultsche regeering vast te stellen. Dit zal geschieden in een gemeenschappelijke nota van alle mogendheden, welke heden ln de zitting der hoofdcommissie zal Worden aangenomen. De zitting van gistermiddag duurde tot B uur. Het presidium heeft besloten, de hoofd commissie heden voor te stellen, de confe rentie gedurende een korte periode, onge veer een week te verdagen. Naar verluidt zou dit besluit vooral zijn genomen op aandringen van Italië en Amerika, die een gematigde houding zou den wenschen aan te nemen. Men moti veert het besluit met de mededeelire dat men de afzonderlijke delegaties tijd wil geven om zich met hun regeering in ver binding te stellen en hun houding ten aanzien van de nieuw ontstane situatie te bepalen Of. wanneer zulks noodig zal zijn, de hoofdcommissie ook na afloop van deze eene week nog langer verdaagd zal wor- rden, staat nog niet vast In de bureauzitting is voorts de tekst vastgesteld van de antwoordnota aan Duitschland. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, is de nota in zeer hoffe lijke en zakelijke toon gehouden. De tekst, die gisteravond nog door een kleine redactie-commissie, waarin de vier groote mogendheden Engeland, Frankrijk, de V. Staten en Italië vertegenwoordigd zijn is herzien, zal hedenmiddag ter goedkeuring aan de hoofdcommissie worden voorgelegd en door Henderson, den voorzitter der Ontwapeningsconferentie, telegrafisch naar Berlijn worden gezonden. Italië vooral heeft de verdaging bepleit. Off'eieel heet het van die zijde: „Niemand ontkent dat die beslissingen ernstig zlin. vooral wat de eventueele uit vloeisels daarvan betreft, maar bij den huldigen stand van zaken moet men den toestand als zoodanig onder het oog zien en nagaan hoe het mogelijk ls tot overeen stemming te komen. De Inhoud en de toon van de rede van Hitier en de aan het Dultsche volk gerichte boodschappen sluiten niet alle deuren, aangezien daarin weder categorisch de nadruk wordt gelegd op Dultschlands wensch, mede te werken aan den vrede." Mussolini schijnt alle kracht te willen inspannen om het Pact van Vier te redden, hoewel dit formeel ook niet meer bestaat daar dit Pact immers onder den Volken bond ls gebracht en Duitschland zich heeft teruggetrokken daarvan. Parijs zal daarin den Duce echter waar schijnlijk niet dwarsboomen als Italië de fundamenteele beginselen van het Fransch Engelsch-Amerlkaansche front, geen her bewapening, internationale controle en proeftijd, onderschrijft. Maar dan heeft Duitschland's wegloopen geen zin, zoo het via het Pact van Vier toch zou toegeven o DUITSCHLAND. De „feesten" van den Zondag. Te M-'nchen ls gisteren de eerste steen geicgd van het „Haus der deutschen Kunst". S.A., S.S., Stahlhelm landspolitie en Hitlerjeugd, kunstenaars en studenten waren reeds vroeg ln den ochtend op de been. Tegen tien uur arriveerden bij de groote tribune de eeregasten, o w, de Rijks n.inlsters v. Neurath, dr. Goebbels en dr. Schmllt. Het corps diplomatique met den pauselljken nuntius aan het hoofd was goed vertegenwoordigd. Voorts was aanwe zig ex-konlng Ferdinand van Bulgarije. Om 10 uur 20 verscheen Hitler, die eerst de heeren van het corps diplomatique en vervolgens de autoriteiten en hooge S.A. en SS leiders begroette. De Rijkskanselier h ela een redevoering, waarin hij er den nadruk op legde, dat men zich geen her stel van het Duitsche volk kan denken, wanneer niet ook de Dultsche cultuur en vooral de Dultsche kunst weer opstaat." Vreeselljk zijn nood en ellende over ons volk gekomen. Een trotsch bedrijfsleven, eens bloeiend en rijk schijnt te vervallen. MUUoenen vlijtige menschen worden door den arbeldsnood gedoemd tot lediggang. De proletarlseerlng sleurt steeds meer nieuwe standen naar de diepte. De voegen van onze maatschappij breken, ja zelfs aan de poorten van den tempel van ons geloof klop de vuist der dragers van een nieuwe wereldverwoesting. Onraad en onvrede zijn overal. Duitschland ls weerloos en rechte loos. Het volk ls vervuld van versagen en wanhoop. Ons heeft het lot de heerlijke taak toebedeeld ln dezen nood te strijden, de harten van deze versaagde menschen weer te vullen met geloof en vertrouwen, her bedrijfsleven op orde te brengen, de millloenen nlets-doenden werk te geven, de standen terug te trekken van de ver nietiging. een nieuwe maatschappij op te bouwen en haar vijanden met ijzeren vuist te beteugelen, de natie, haar zakelijke, moreele en cuitureele goederen in bescher ming te nemen voor de elementen der vernietiging. Een koene en trotsche missie! De mer.sch leeft niet van brood alleen. Wanneer wij de verheffing van ons volk a^s taak van onzen tijd en van ons leven gevoelen, dan zien wij voor ons niet alleen het lijdende bedrijfsleven maar ook de be dreigde cultuur. Niet slechts de nood van bet lichaam, maar niet minder de nood van de ziel. en wij kunnen ons geen we- der-verheffing van het Dultsche volk den ken. zonder de Dultsche cultuur en vooral de Duitsche kunst." Hitler legde daarop den eersten steen. Ter gelegenheid van de onthulling van een gedenksteen voor de strijders tegen het separatisme te Honne a. d. Rijn, heeft Rijksminister dl'. Goebbels gisteren op de Himmerlch, een steil in het Rijnland af- loopende 80 meter hooge rots, voor een groot aantal belangstellenden en vaandel- deiegatles een rede gehouden, waarin hij degenen herdacht die zijn gestorven voor de eenheid van het Rijk. Thans zouden zij in ons werk de verwezenlijking kunnen zien van datgene, waarvoor zij gestorven Zijn, aidus Goebbels. Op het oogenblik staat het Rijk weer voor een der moeilijk ste beslissingen, maar wij zijn vol vertrou wen, omdat de mannen, die Duitschland thans regeeren, niets tekort laten doen aan de eer der natie en het levensrecht van het volk. Tot ieder, die hooren wilde, wenschte Goebels over de oevers van den Rijn te roepen: „Wij willen geen oorlog, wij willen vrede. Wij willen een eerevrede, die de eenige is, die van langen duur kan zijn Wij willen niemand vernederen maar wenschen ook niet vernederd te worden. Wij zijn bereid, een streep onder het ver leden te zetten maar wenschen, dat de anderen ook daartoe bereid zullen zijn. Als men ons vraagt: waarom verlaat gü dan internationale conferenties, dan antwoor den wijomdat wij daar niet heen zijn ge komen om als tweede rangs natie behan deld te worden. Dit is geen demonstratie te een den vrede, maar een demonstratie vóór den vrede. Als wij zeggen dat wij geen ocrïog willen, dan vraagt de wereld: waarom wilt ge dan wapens? Wij wen schen echter geen wapens als de wereld hetzelfde doet. Wat wij verlangen ls, dat het weinige, dat men ons ln het verdrag van Versailles heeft beloofd ook nageko men wordt. Wij hebben de eerlijke bedoe ling, ons volk niet in een nieuwen oorlog te wikkelen. Wij willen een oplossing langs den weg van onderhandelingen zoeken. Als men ons tegenwerpt: ja, zoo spreekt het offlcleele Duitschland, het volk ech ter denkt anders, dan antwoord ik: neen, hot volk denkt en spreekt precies zooals lk. Om dat te bewijzen zullen we het oordeel van net volk vragen op 12 November, en het volk zal antwoord geven." De plaatsvervanger van Hitler, Hess, vaardigde de volgende beschikking uit. In aansluiting op de verklaring van Rijksbisschop Mueller, dat geen predikant er schade van mag ondervinden, dat hij niet behoort tot de geloofsbeweglng der Deutsche Christen, beschik lk: Geen nat.-soc. mag er eenlg nadeel van ondervinden, dat hij niet behoort tot een bepaalde geloofsbeweglng of confessie of omdat hij in het geheel geen kerkelijke gezindheid heeft. Het geloof is een hoogst indlvidueele zaak, die leder slechts voor zijn geweten heeft te verantwoorden. Ge wetensdwang mag niet worden uitgeoe fend. En de Joden dan? BELGIE. Naar een uniformverbod De mijnen. De kabinetsraad heeft in principe een verbod tot het dragen van uniformen door leden van politieke partijen goedgekeurd. De kwestie der steenkolenconventie maakte voorts opnieuw het onderwerp eener bespreking uit. De regeering beoogt maatregelen te nemen, die zullen gelden tot het eind van het jaar en het de steen - kolenlndustrle mogelijk zullen maken de huidige moeilijkheden te boven te komen. De bestudeering der steenkolenkwestle zal Woensdag worden voortgezet. o— FRANKRIJK. 3000 millioen francs voor werkloozenstcun. Naar verluidt wordt thans de laatste hand gelegd aan het regeeringsplan inzake werkloozensteun, waarbij 3000 millioen francs door middel van locale leeningen zullen worden gebruikt. OOSTENRIJK. Optreden tegen de socialisten? Gisteren is te Weenen een socialistisch congres gehouden, dat voor de pers niet toegankelijk wis. Er is daardoor weinig uitgelekt. De toon schijnt echter fel tegen de regeering te zijn gericht geweest, want vice-kanselier Fey liet zich uit. dat de regeering niet voornemens is 'n terugvallen in een vroeger tijdperk te dulden. Het was de laatste maal, dat dergelijke uitvallen in Oostenrijk gehoord waren. Dus een optreden tegen de socialisten? RUSLAND. 6 Millioen menschen verhongerd. Uit Warschau wordt gemeld, dat uit de Russische Oekraïne bekend is geworden, dat in den tijd van Januari tot Augustus van dit jaar in de Oekraïne zes millioen menschen den hongerdood zouden zijn ge storven, dat is ongeveer 15°/o van alle In woners van Sovjet-Rusland. Voorts zouden ln denzelfden tijd ongeveer negen millioen hongerende boeren hun dorpen hebben verlaten en op zoek naar voedsel naar andere gebieden in de Sovjet-Unie zijn ge trokken. Eenige districten, zooals Winnlca en Tschernigow zouden hierdoor bijna ge heel ontvolkt worden. De Sovjet-regeering te Moskou heeft een bijzondere afdeeling voor de koloni satie in het leven geroepen, welke tot taak heeft, deze ontvolkte gebieden in de Oekraine te koloniseeren. DÈNËMARKÏËN. Leger-reorganisatie. De opperbevelhebber van het Deensche leger heeft nieuwe voorstellen ingediend voor de ontwikkeling en verbetering van het Deensche leger, teneinde dit tot een doelmatige up-to-dafë eenheid te maken, waardoor tevens de werkloosheid in Dene marken zou verdwijnen. Het socialistische parlementslid Hans Nielsen, tot dusver bekend om zijn paci fistische streven, heeft zeer onverwacht deze voorstellen goedgekeurd. Nielsen, die de militaire deskundige van de socialistische fractie was en steeds al gemeene ontwapening heeft geëischt, heeft thans in een interview verklaard, dat hl] de voorstellen tot verbetering van het leger zeer belangrijk acht. Nielsen verklaarde zich voorts voorstander van een verbond met de Scandinavische lan den en alle andere democratische landen, teneinde weerstand te kunnen bieden aan de communistische en fascistische be dreiging. JAPAN. Araki voor weerbaarheid. De minister van Oorlog Araki heeft ln een redevoering verklaard, dat Japan in geval van een aanval paraat moet zijn. De Japansche regeering moet de weerbaar heid van het volk bevorderen en de mili taire wetenschap populair doen worden. Slechts een weerbare natie is in staat haar bestaan te verdedigen. Generaal Araki heeft het beschermheerschap op zich genomen voor de te stichten Japan sche vereeniging ter bevordering van de militaire wetenschappen. IJMUIDEN, 16 Oct. V1SCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.70—0.50, Griet per kist van 50 K G. f.26—14, Tongen per K.G. f. 1.65—1.30, Middelschol per kist van 50 K.G. f.22, Zetschol f.27—24, Kleine Schol f.20—4.60, Schar f. 13.50—13, Tongschar f.30—22, Roggen per 20 stuks f.9, vleeten per stuk f. 3.40—1.13, Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G. f. 5—3.60, Groote Schelvisch f. 25, Middel Schelvisch f. 25 22, Kleinmiddcl Schelvisch!. 20—10, Kleine Schelvisch f. 10—3 90, Kabeljauw per kist vna 50 K.G f.15—1.75, Lengen per stuk f. 1—0.60, Heilbot per K.G. f. 0.85—0.65, Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.70—2.50, Koolvisch per stuk f. 0.78—0.12, Makreel per kist van 50 K.G. f.11— 2.70. 1400 kisten versche haring f. 6.70—2 per kist. IJM. 149 met 386 kantjes, KW. 52 met 72 kantjes pekelharing f. 9.80—5.60 per kantje. Aangekomen 15 Stoomtrawlers: IJM. 26 met f.2750, IJM. 7 met f.2350. IJM. 37 met f.4480, IJM. 179 met f.1930, IJM. 22 met f.2050, IJM. 158 met f.2090, IJM. 78 met f.2330, IJM. 31 met f. 4280, IJM. 115 met f.2660, IJM. 116 met f.2810, IJM. 117 met f.3010, IJM. 130 met f.1530, IJM. 55 met f.1550, RO. 16 met f.1710, RO. 15 met f.1640; 10 loggers: KW. 175 met f.570, KW. 89 met f.492, KW. 60 met f.528, KW. 178 met f.760, KW. 108 met f.520, KW. 43 met f.850, K.W. 42 met f. 724, KW. 124 met f.758, KW. 78 met f.lC64, IJM. 204 met f.741; KW. 62 met f.340, KW. 134 met f. 283 voor versche haring. KW 151 met 510 kantjes, KW. 33 met 502 kantjes, KW. 121 met 370 kantjes, KW. 67 met 459 kantjes, KW. 62 met 357 kantjes, KW. 47 met 527 kantjes, KW 138 met 377 kantjes, KW. 52 met 360 kantjes, KW. 134 met 410 kantjes pekelharing voor Kat.vijk- NA DE DUITSCHE VERRASSING. DIVERSE MEENINGEN. LONDEN. 15 Oct. (Reuter) In een rede te Southampshire verklaarde Sir Thomas Inskip, de procureur-generaal, dat het een groote vergissing is thans te spre ken over een dreigenden oorlog. De Vol kenbond zal het vertrek van Duitschland even goed overleven, als het vertrek van Japan. Natuurlijk is de Bond hierdoor zwakker geworden, doch niettemin blijft de Volkenbond de belangrijkste factor voor het verkrijgen en bestendigen van den wereldvrede. LONDEN, 16 Oct. (ReuterJ In diplo matieke kringen ln Engeland wordt het optreden van Duitschland zeer ernstig genoemd. Lord Snowden zelde, dat men hier met zulk een geweldige gebeurtenis te doen had, dat men nauwelijks wist wat men zeggen moest. Hij kon zich niet verklaren, waarom Hitler dezen drastischen stap deed, waarvan de gevolgen niet te voor spellen waren- Bernard Shaw verklaarde, dat de stap van Duitschland vrij onvermijdelijk was en dat dit het eenige verstandige was wat Duitschland kan doen. Van den Volkenbond komt, volgens Shaw, niets goeds: het is slechts een or ganisatie tot het kleinhouden van Duitsch land. Duitschland ls als een gevallen paard: ieder zit het op den kop. Lloyd George zeide, dat de Volkenbond de ontwapeningskwestie zeer slecht be handeld heeft. Engeland is ln deze kwestie zeker niet vrij van verantwoordelijkheid. Ik zie zeer helder in, wat Duitschland tot dit besluit geleid heeft. De „Star" schrijft dat de actie van Duitschland vele problemen zal opwerpen, doch dat zij de situatie zal vereenvoudigen Deze Dultsche stap zal den Volkenbond wellicht nieuw leven inblazen op een wijze als nimmer te voren ls geschied. De „Sunday Times" bevat een hoofd artikel, getiteld „Duitschland's zelf-isole- ment." In dit artikel wordt het uittreden uit den Volkenbond een der grootste blun ders van Duitschland in de geschiedenis eenoemd. De sympathie, die gisteren nog voor den Duitschen eisch naar gelijkheid bestond, is heden verdwenen- Of.schoon de toestand gevaarlijk is, acht het blad hem toch niet hopeloos. Niets moet met overhaasting geschieden en Duitschland moet weer tot zijn zinnen worden teruggebracht. De „Sunday Referee" schrijft, dat het eenige doel van Duitschland's optreden ls over te kunnen gaan tot een snelle her bewapening, hetgeen ernstige gevolgen voor den vrede in Europa kan hebben. Het blad stelt voor de ontwapeningscon ventie zonder Duitschland te doen onder teekenen en sancties tegen Duitschland toe te passen. Het Duitsche besluit zal een bewapeningswedloop in Europa tengevolge hebben. De Nationaal-Socialistische beweging in Duitschland, aldus het blad, is echter be vorderd door de weigering van Frankrijk om toe te stemmen in een gelijkheid van bewapening. BERLIJN, 15 Oct. (Wolff). Namens de Duitsche industrie heeft Baron Krupp von Bohlen und Halbach aan rijkspresident Hindenburg en rijkskanselier Hitier tele grammen gezonden, waarin hij verklaart dat de geheele Duitsche industrie in dit moeilijke uur zich achter de rijksregeering schaart. WASHINGTON, 15 Oct. (Reuter). Het departement van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten vast aaneengesloten achter zijn geallieer den uit den wereldoorlog staat in het ver zet tegen een herbewapening van Duitsch land en in het steunen van het ontwape ningsplan, dat Duitschland's uittreden uit den Volkenbond heeft veroorzaakt. NEW-YORK, 15 Oct. (Reuter), In hun commentaar over den toestand uitten de meeste bladen als hun meening, dat Duitschland den Europeeschen vrede com promitteert. De „Herald Tribune" verklaart, dat het dwaasheid zou zijn de crisis, waarin Hitler Europa heeft gedompeld, te onderschatten. De volksstemming in November is slechts een flauwe grap, daar werkelijk stemmen in het Duitschland van heden onmoge lijk is. De „New-York Times" is zeer pessimis tisch en voorziet een politieke crisis zóó erg als de Oude Wereld sedert het einde van den wereldoorlog nog niet gehad heeft. De Baltimore Sun schrijft ten anzien van het verlaten van Duitschland van den Volkenbond, dat deze handeling de huidige stemming van het verlies van het ver trouwen ln de internationale werktuigen kenteekent en een gedachtengang in het leven roept, welke kan lijden tot een nieu wen oorlog. WASHINGTON, 16 Oct. (Reuter). Naar de Herald Tribune bericht, wachten Roose velt en Huil de reactie van Engeland en Frankrijk op het Duitsche uittreden uit den Volkenbond af, alvorens zelf hun defi nitieve houding te bepalen. Ondertusschen houdt Amerika vast aan de verklaring van 12 Dec. 1932, waarbij de Ontwapenings-conferentie werd hervat met medewerking van Duitschland. NEW YORK, 16 Oct. (Reuter). In een rede te Boise ln den staat Idaho verklaarde Senator Borah, dat „men thans een nieu wen oorlog onder de oogen moet zien". Borah is van oordeel, dat men geen staat aansprakelijk kan stellen voor den huldigen toestand, welke het gevolg is van de politiek van vele staten. Borah vraagt de overwinners van 1918 hun beloften van Versailles om te ontwa penen uit te voeren. PARIJS, 16 Oct. (V.-D.) In politieke kringen gelooft men dat Minister-Presi dent Daladier morgenmiddag in zijn rede bij de opening van de Fransche Kamer van de gelegenheid gebruik zal maken om het Fransche standpunt ten aanzien van de Jongste gebeurtenissen toe te lich ten en te antwoorden op de groote rade van Adolf Hitler. De „Echo de Paris" weet zelfs reeds te berichten dat Daladier den geheelen Zon- riS'. aan öln rede heelt gewerkt. Het zou ln de bedoeling liggen zijn rede In one I werp voor te leggen aan zijn collega's 1» l den Ministerraad, die DinsdagmorgS r bijeen komt. Bovendien zal Daladier zijn rede van de Kamer een votum van I vertrouwen vragen voor de voorloopi», weigering van alle interpellaties over 4e I Fransche buitenlandsche politiek BOEDAPEST, 16 Oct. (V.-D.) Gistere» l heeft bij Minister-President Gömbos een buitengewone conferentie plaatsgehad waarbij behalve de Minister van Buiten. I landsche Zaken Kanya alle hooge beamb- I ten van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken aanwezig waren. Na afloop der besprekingen, die drit I uur duurden, werd officieel medegedeeld I dat de conferentie zlcb bezig heeft ge houden met den toestand, ontstaan door het zich terugtrekken van Duitschland uit Genève. Er zijn geruchten verspreid" dat Gömbös met den Minister van Buil tenlandsche Zaken zou hebben gesproken I over het volgen van het voorbeeld vanl Duitschland door Hongarije. Het recee-l ringsorgaan „Prester Lloyd" spreekt dezel geruchten tegen. Was Duitschland, aldus I dit blad. tot nu toe moreel geisoleerd, I thans loopt het gevaar ook politiek gelso- I leerd te worden. Er behoeft niet aan ee-1 twijfeld te worden, dat geen enkele staat I ook niet Italië en Hongarije, het gewaagde spel van Duitschland zal volgen. ROME, 16 Oct, (V.-D.) Het verluidt, dat Mussolini reeds Donderdag van het voornemen van Duitschland in kennis was gesteld, Mussolini moet Vrijdag nog getracht hebben Duitschland althans nog voor den Volkenbond te behouden. Aangekondigd wordt, dat Italië de leden van het vier mogendhedenpact en Ame rika voor een conferentie zal ultnoodlgen, TOKIO, 16 Oct. (V.-D.) De Japansche Minister v. Oorlog, Araki, verklaarde dat hij Dultschlands uittreden uit den Volken bond als een groote politieke gebeurtenis beschouwde, niet slechts voor Europa, doch ook voor het Verre Oosten, aangezien daat over de werkzaamheden van de Volken bond dezelfde opvatting heerscht als in Duitschland. De Volkenbond heeft ge faald en is niet berekend op eenige taak, die den vrede kan dienen. In een persconferentie van het Japan sche Ministerie van Marine werd ver klaard, dat de Volkenbond door het uittre den van Japan zijn beteekenls voor de wereld had verloren en nog slechts een vereeniging van Europeesche naties was geweest. Thans, na het uittreden van Duitschland, had de Volkenbond ook deze beteekenls verlóren. Van de zijde van het Japansche Depar tement van Buitenlandsche Zaken wordt met nadruk een bericht tegengesproken, dat in de buitenlandsche pers de ronde schijnt te doen, nj. dat- Duitschland Ja pan zou hebben geraadpleegd alvorens zijn besluit tot uittreding uit den Volken bond bekend te maken. Dit gerucht wordt een dwaze Insinuatie genoemd, aangezien de Japansche buitenlandsche politiek geen enkelen invloed ondergaat van eenige wijziging in den Europeeschen toestand. DE KOMENDE DUITSCHE VERKIEZINGEN. BERLIJN, 16 Oct. (Wolff). Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat over de ko mende Rijksdagverkiezingen ln een deel van de pers verwarringwekkende berichten zijn verschenen. Aangezien de vorming van partijen verboden en strafbaar is, zal op het stembiljet van de verkiezingen slechts één partij, nml. de N.S.D.A.F. voor komen. In de achter den naam van de partij staanden cirkel moet door degenen, die voor de Nationaal-Socialistische part!) willen stemmen een kruis worden gezet Zij, die geen kruis op het biljet invulle: maken het ongeldig. Op het biljet van H Volksstemming moet het woord ja of neen worden aangekruist. DE STRIJD IN DEN GRAN CHACO. LAPAZ. 16 Oct. (Reuter). Albert Sala manca, de zoon van den president van Bolivia ls bij de gevechten in den Gran Chaco gesneuveld. HOOGE RAAD. De zwendel in den naaimachinehandel. De Hooge Raad heeft heden verworpen de cassatieberoepen van A. M. en J. H. V., die resp. wegens uitlokking van verduiste ring en heling door het Gerechtshof te 's-Gravenhage in de Leldsche naai machinezaak veroordeeld zijn resp. tot 9 maanden en tot 6 maanden gevangenis straf. o HAAGSCHE POLITIERECHTER. Hedenmorgen stond voor den politie rechter terecht mej. J. J. v. d. Sp. uit Lei den, terzake van eenvoudige beleediging, Verdachte ontkende het haar ten laste gelegde. De Officier van Justitie mr. Hoekstr3 eischte f. 10 subs. 10 dagen hechtenis. De politierechter mr. Feith veroordeelde ver dachte gezien de omstandigheden waar onder het feit ls gepleegd tot een geld boete van f. 3 subs. 3 dagen hechtenis. De navolgende schepen zijn morgei radlotelegraflsch te bereiken vla het kust- statlon Schevenlngen Radio: Boeloeran, Cottlca, Crljnssen, DemP0, Flandria, Indrapoera, Joh. v. Oldenbarne* velt, Kota Gede. Kota Nopan, Kota Tjan®. Mam. v. St. Aldegonde, Stuyvesant, Zee- landia. Bij verzending van een radiotelegra® via Schevenlngen Radio bedragen de W tale kosten 44 ct. per woord. 2I

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2