1 DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN" SIMMY. I LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad GEMENGD NIEUWS. Maandag 16 October 19$ LI l Burgerlijke Stand v. Leiden partijprogramma als de practlsche politiek der natlonaal-socialistlsche beweging was er niet naar, dat zij evenmin als haar methode naar binnen en naar buiten zou den kunnen bewijzen dat Dultschland geen aspiraties koesterde ten koste van andere staten. De gelijkgerechtigdheid van Dultschland, welke theoretisch met het protocol van December was erkend, ware anders een natuurlijk gevolg van dit bewijs geweest. De opheffing waarop men ln de Ontwa peningsconferentie laatstelijk aanstuurde, was door den wensch geïnspireerd Dultsch land tijd te laten voor dit absoluut nood zakelijk Jjewljs. Het bruuske antwoord, dat Dultschland niet langer wilde wachten, en met deze oplossing geen genoegen nam, moet met de grootste kalmte worden aan vaard. Hoe kan de loop van zaken verder gaan? Onwaarschijnlijk is het, dat het zou kun nen gelukken het vraagstuk der ontwape ning ln samenwerking met Dultschland op te lossen. Het ls waar, dat Dultschland het verdrag der vier mogendheden mede on derteekend heeft en dat het mogelijk was het kader van dit pact voor het aanknoo- pen van nieuwe gezichtspunten te gebrui ken, doch ook dit verdrag hangt met den Volkenbond samen en wil de samenwer king binnen het kader van den Volken bond; wanneer Dultschland echter dit laatste kader verbrijzelt, vernietigt het na tuurlijk ook dat van het pact van vier. Het schijnt in de bedoeling te hebben gelegen den Volkenbond een klap toe te brengen. Het antwoord ls; het kan echter aan de solidariteit en de eenheid van den Vol kenbond niets veranderen. Men zal zonder Dultschland kunnen en moeten werken. Hetzelfde geldt voor de ontwapening De te treffen overeenkomst zal stellig een ander karakter moeten hebben, dan wanneer Dultschland mede comparant was geweest. Belangeloos wordt het daarmede niet. De positie van Dultschland wordt verder be paald door het Verdrag van Versailles, welks bepalingen weer van actueel belang worden. Ook bulten den Volkenbond en de ont wapening zal Dultschland trouwens ge legenheid hebben zijn goeden wil en vrede lievendheid te bewijzen. En zoo den weg naar Genève terug voor te bereiden. Bij ge brek aan goeden wil zou de solidariteit aller anderen slechts worden gesterkt. Fransche persstemmen. „Paris Solr" schrijft, dat ook Japan wel, uit den Volkenbond ls getreden, maar deze stap heeft Frankrijk minder getroffen omdat Japan zoo veraf ligt. Het Duitsche besluit ls ongetwijfeld van zeer groot be lang. Het heeft dit voordeel, dat thans duidelijk blijkt, dat Dultschland de ver dragen wil schenden. De Fransche these kan daardoor slechts aan kans winnen. De seml-offlcleele „Temps" verklaart, dat de Duitsche stap er op berekend ls, Indruk te maken ln Dultschland en geheel Europa. Nadat de Duitsche pogingen om de eenheid tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika te verbreken, zijn mislukt, heeft de Duitsche regeering thans alles op eén kaart gezet. De stap is van groote be- teekenis. maar men moet hem kalm bekij ken, Dultschland heeft den Volkenbond een ontzettenden slag toegebracht, den Volkenbond, die het ln zijn midden had opgenomen en het een permanenten Raadszetel had verzekerd, ofschoon het niet alle internationale verplichtingen was nagekomen. De „Liberte" wijst er op, dat geheel Dultschland het besluit der regeering zal toejuichen, zelfs wanneer er geen dicta tuur bestond. Men zou slechts een Dult- scher behoeven te vragen of zijn regeering gelijk heeft en men zou een geestdriftig antwoord krijgen. Er bestaat dan ook geen twijfel over den uitslag van de volks stemming. De „Intransigeant" verklaart, dat met het oog op de nieuwe situatie Frankrijk, Engeland en Amerika hun eenheidsfront nog sterker moeten maken. Engelscbe persstemmen. De Londensche bladen brengen uitvoe rige berichten over de besluiten der Duit sche regeering en den oproep van Hitler. In Dultschland moeten aldus de bla den zelfs de tegenstanders van het nat.- soc. toegeven, dat het besluit van Hitler een prachtig staaltje van diplomatiek strategie is, want in de ontwapenings kwestie heeft Hitler een vereenigd Duitschland geschapen en de volksstem ming zal dit bewijzen. In conservatieve kringen verklaart men, den Duitschen stap te kunnen begrijpen. Pe „Evening News" herinnert er aan, dat Dultschland reeds altijd consequent heeft gestreden voor zijn gelijkgerechtigdheid, dat echter de andere mogendheden het Verdrag van Versailles niet hebben uitge voerd, doordat zij niet ontwapenden. Evening Standard maakt van de gele genheid gebruik om te pleiten voor een afkeeren van Engeland van de continen tale politiek, daar als resultaat van de vre desconferenties der laatste 15 jaar Europa weer in de buurt van een oorlog komt. De motieven voor den Duitschen stap zijn duidelijk. De liberale „Star" verwacht een engere aaneensluiting der andere mogendheden en hoopt, dat de Volkenbond niet den doodssteek heeft gekregen. De president van de Engelsche Volkenbondsvereenlging Murray schrijft in dit blad, dat Duitsch land een controle op de bewapening niet kan voorkomen en hij stelt de vraag, waarom de Duitschers niet Inzien, dat de Engelsehman hun vrienden zijn en eer luk met hen willen onderhandelen. Italiaansche stem. De Fopolo d'Italia" schrijft, dat Duitschland's uittreden uit den Volken bond zeker bij verrassing was gekomen, doch dat het geen gebeurtenis was, waar om men de komende ontwikkeling met bij zondere bezorgdheid diende te beschouwen. De regeering te Home weet (ie draag wijdte van de beslissingen der Rijksregee- ring te beoordeelen en te handelen ln over eenstemming met de beginselen, die de fascistische regeering ten aanzien van de kwestie der bewapening en de samenwer king tusschen de groote mogendheden altijd heeft voorgestaan. Het besluit van Duitschland heeft Europa verrast op een oogenblik, toen de regeering der groote mogendheden bijeen waren gekomen in een geest van hartelijke samenwerking om de moeilijke internationale problemen op te lossen. HET RIJKSDAGBRAND-PROCES Na heropening der zitting is Zaterdag middag opperbrandmeester Puhle gehoord, die uitvoerig zijn werk bij het blusschen van den brand schildert. Ook hij heeft niets gezien van een buitenlandsch Jour nalist, die omstreeks 11 uur ln de zaal zou zijn geweest. De zaal stond volgens get. in lichterlaaie. Ook SA- en S8-mannen had get. niet gezien. En zeker waren zij niet aanwezig geweest voor de brandweer aan kwam. Dr. Sack: Volgens het Brulnboek zou de brandweerautoriteit Gemp tegen zijn staf gezegd hebben, dat de brandweer veel te laat was gealarmeerd. Get Het is mij niet bekend, dat de heer Gemp dat heeft verklaard. Dr. Sack: Hij zou zich er over beklaagd hebben, dat Rijksdagpresident Goerlng hem uitdrukkelijk verboden had, onmid dellijk het grootste alarm te maken. Get.: Ook een dergelijke verklaring heeft hij niet gedaan. Het is een leugen. De met groote spanning verwachte ver klaringen van Oberbranddirektor A. D. Gemp volgen thans. Get. Glemp verklaart, dat hij in verband met de voorstelling van het Bruinboek en naar aanleiding van wat buitenlandsche oranten schreven, reeds herhaaldelijk is gehoord. De bedoelde be weringen noemt hij volkomen onzin. Hij heeft bij aankomst in het Rijksdaggebouw noch SA-mannen gezien, noch groote hoeveelheden brandmateriaal. In een ge sprek met minister Goering heeft zich het volgende afgespeeld. Ik heb, zoo ver klaarde get., ongeveer een kwartier nadat lk als opperste leider bij de blussching werkzaam was, den ministerpresident in gezelschap van eenige andere heeren aan de zuidzijde van het gebouw gezien. Ik ben op hen toegegaan om hem als hoogsten politiechef verkla Ingen te doen. De minister-president vroeg mij of ik den directeur van den Rijksdag, den heer Galle, gezien had. Dat was de eenige vraag, die hij mij stelde. Ik vroeg verder, aldus getuige, of de minister-president nog be velen voor mij had. Hij heeft toen geant woord: Laat ik u niet storen. U draagt de verantwoordelijkheid. En hij liep toen met vlugge schreden naar portaal II. Pres.: Een aanwijzing van den minister president of van een andere instantie hebt U dus niet gekregen in dien zin, dat u niet al te vlug met blusschen moest voort maken? Get.: Dat is volkomen onzin. Proc.-generaal: Wat voer bijzonder hebt u aan het brandmateriaal opgemerkt? Jet.: Niets bijzonders. Proc.-generaal: In de pers wordt ook beweerd, dat u tot heden in voorarrest hebt gezeten. Bei.t u ooit in voorarrest geweest? Is er een of andere maatregel tegen u genomen ln verband met den brand? Getuige beantwoordt deze vragen ont kennend. Dr. Teichert: Er wordt ook beweerd, dat men van u verlangde dat u veranderingen aanbracht in processen-verbaal. Get.: Ook deze bewering moet ik onzin noemen. (Opwinding in de zaal). Het is volkomen onzin! Dr. Teichert: Deze beweringen komen waarschijnlijk uit den koker van den thans ontsiager brandweeremployé Arendt, die lid van de S.D.P. was. Hij schijnt de bron te zijn. waaruit de beweringen in de bui tenlandsche pers gekomen zijn. De behandeling wordt dan geschorst tot hedenmorgen. De namen der uit de zaai gewezen advo caten zijn: Leo Gallagher (Los Angeles). Wlllard (Parijs), Detsjef en Grigorof (Sofia). Garfield Hayes uit New-York blijft de zittingen bijwonen. Hij had den brief niet onderteekend. Genoemde vier ziin in „Ausweisungshaft" (hechtenis, voorafgaande aan de uitwij zing). Steunt, bij gelijken prijs en kwaiiieit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. De verkiezingen in Duitschland. De volkstemming over de in de procla matie der Rijksregeering aan het volk ge stelde vraag en de nieuwe verkiezing van den Duitschen Rijksdag zullen op 12 No vember plaats hebben. Er worden twee stembriefjes gereed gemaakt, waarvan het eene de candidatenlijst van de N.S.D.A.P. zal bevatten, die waarschijnlijk wel de eenige zal zijn, en het andere slechts de woorden ..Ja" of „Neen". Beide stem briefjes komen in eén omslag. Uit het aantal stemmen, welke de N.S.D. A.P. krijgt, verder uit het aantal „Ja"- stemmen bij de volkstemming zal waar schijnlijk duidelijk blijken, dat thans het geheeie Duitsche volk, voor zoover het politiek ernstig te nemen is, achter de N.S.D.AR. staat. De verkiezingsstrijd zal zich tot een massa ophelderingsvergade ringen der N.SD.A.P. beperken, want an dere lijsten zullen vermoedelijk niet inge diend worden, daar zij 60.000 handteeke- ningen moeten dragen en er in Duitsch land geen 60.000 menschen op het oogen blik te vinden zullen zijn, om een andere partij met hun naam te steunen. Wijziging der Stadhouderswet is nood zakelijk geworden, omdat, naar de letter dezer wet de ambtsperiode der stadhouders gebonden is aan de verkiezingsperiode van den Landdag. Daardoor zou thans, nadat de landsparlementen ontbonden zijn. ook de ambtsperiode der stadhouders afge- loopen zijn. Door de wijziging der Stad houderswet heeft voortaan ook het ont slag der stadhouders op voorstel van den Rijkskanselier door den Rijkspresident plaats. Een nieuwe verkiezing der landsparle menten zal vermoedelijk overbodig zijn, zoolang geen bindende besluiten genomen zijn over de reorganisatie van het Rijk. De door den leider te Neurenberg aange kondigde Riikshervorming laat een nieuwe verkiezing der landsparlementen op het oogenblik overbodig schijnen. COCAÏNE-SMOKKELARIJ. De Rotterdamsche recherche achterhaalt een waardevolle partij cocaïne. De centrale recherche te Rotterdam is er in geslaagd dezer dagen een partij van drie kilogram zuivere Cocaïne die een handelswaarde van f. 900 vertegenwoor digde. in beslag te nemen. Deze partij Is, verstopt aan boord van 'n Duitsch vracht schip, Rotterdam binnen gekomen De be doeling was deze in den sluikhandel te brengen, waar het meer dan f, 900 moest opbrengen. Uit het onderzoek is gebleken, dat deze partij cocaïne gestolen was tij dens een transport verdoovende middelen naar Dultschland, en wel door 'n Duit schen varensgezel van een Rijnschip. Toen de politie maatregelen nam, den man ln arresteeren. bleek hij met een rijnschip naar Dultschland te zijn vertrokken. Men waarschuwde de politie-autoritelten ln Duitschland, die echter, toen zij tot aan houding wilden overgaan tot de ontdek king kwamen dat de man inmiddels weer naar Nederland was afgevaren. De politie te Rotterdam heeft hem gis terochtend bij aankomst van het schip al daar aangehouden. Het bleek te zijn de 26- jarige varensgezel H. M. die thans in be waring is gesteld. OORIJZER REDT MEISJE HET LEVEN. Liefdesdrama op het eiland Crk. Een bloedig liefdesdrama heeft zich Za terdagmiddag omstreeks vijf uur oo het eiland Urk afgespeeld. De 27-jarlge J. L. heeft zijn verloofde een ernstige steek wonde in den hals toegebracht. Vrijdagavond kregen de jongelui ruzie en toen reeds bedreigde de man het meis je. Zaterdagmiddag kwam hij het hotel binnen, waar het meisje in dienstbetrek king is en vroeg haar of de zaak weer ln orde was en zij de verkeering wilde voort zetten. Het meisje bleek hiervoor echter niets te gevoelen en zelde hem. da' zij niets meer met hem te maken wilde heb ben. Plotseling vloog L. op haar toe en stak het meisje met een knipmes in den hals. Het slachtoffer vluchtte hierop luid keels gillend de biljartzaal binnen, waar toevallig juist niemand aanwezig was. De dader, ziende dat er bloed uit den hals van het meisje stroomde bracht zich hier op zelf verwondingen aan den hals toe en trachtte zich den pols open te snijden Hij viel neer en bleef bloedend op den grond liggen. Spoedig was de gemeentelijke genees heer en de politie ter plaatse. Het meisje werd na door dr. Vonk te zijn verbonden naar haar woning overgebracht. Gelukkig bleek de kracht van den messteek gebro ken te zijn doordat het mes was afgestuit op het oorijzer dat het als Urk:che ge- kieede meisje op het hoofd droeg. De dader werd naar het politiebureau vervoerd. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, werd hij voorloopie op vrije voeten gesteld. Het bleek bovendien, dat hij niet ernstig was gewond. Toen hij evenwel aan de politie verklaarde, dat hij in den loop van den avond ziin aanvan kelijk voornemen om het meisje om het leven te brengen niet zou nalaten uit te voeren, heeft de burgemeester daarop be vel gegeven den man in verzekerde bewa ring te stellen, waarna hij ln de cel van het gemeentehuis werd ingesloten. (Tel.) DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Te Haarlem is op den Wagenweg een particuliere verpleegster door een auto aangereden. Zij bekwam een hersenschud ding en een beenbreuk en werd in zorg- weitkenden toestand naar het Elizabeth- gasthuis overgebracht, waar zij later aan de bekomen verwondingen is overleden. MOTORONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermiddag ongeveer 5 uur had op den Rijksstraatweg te Soesterberg een motorongeluk met doodelijke afloop plaats. In een bocht van den weg greep een auto welke uit de richting Amersfoort kwam, ln zeer snellen vaart een motorrijder. De motorrijder en de duopassaglere werden tegen den weg geslingerd. De motorrijder de 20-jarige J. de G. uit Maartensdijk was op slag dood. Zijn lijk ls door de politie in beslag genomen. De duopassaglere mej. M. A. de G uit Hoensbroek, bekwam zeer ernstige verwondingen en werd ln be- wusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Men vreest voor haar leven. BRANDEN. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft eer uitslaande brand gewoed op de zolder verdieping van het perceel Houtmanstraat 38 te 's-Gravenhage welke vermoedeiuk ls ontstaan doordat een bewonei, die daar een kamer had gehuurd, in een kast von ken uit een brandende pijp had laten val len. De zolderkamer en een stuk van den zolder brandden uit, terwijl het dak even eens door de vlammen werd aangetast. De brand werd met twee stralen door de brandweer gebluscht. Gisteravond omstreeks half zeven brak te Arnhem brand uit ln het logement „Dp Kleine Oord" gelegen op den hoek van de Kleine Oord en de Weverstraat en bewoond door zekeren H. De brand was het eerst zichtbaar op de tweede verdieping aan de zijde van de We verstraat, waar het vuur in het aldaar in groote hoeveelheid aanwezig beddegoed gretig voedsel vonden. Reeds vrij spoedig was de brandkeer m>t groot materiaal ter plaatse en tastte het vuur met eenige stralen op de water leiding energiek aan. Zij kon evenwei niet verhinderen dat de verdieping, waarop de brand entstond, grootendeels uitbrandde. De eerste verdieping, benevens het aan de Kleine Oord gelegen café met bewoning kreeg groote waterschade. Verschillende bewoners van het logement w.o. eenige Chineezen. die met snuisterijen langs de huizen venten, werden hierdoor gedupeerd1. Pand en inboedel waren verzekerd. -J AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 70-jarlge Hofman uit Bussum die Zaterdagmiddag bij het oversteken van den Rijksweg bij Naarden door een auto gegrepen werd en met een hoofdwond en een hersenschudding naar de Majella- stichting te Bussum was overgebracht, is gistermiddag aan de gevolgen daarvan overleden. o DE BERUCHTE WEG GRAVE-'S-BOSCH. Op den Rijksweg Nijmegen-Den Bosch is gisteravond omstreeks half zeven een ernstig ongeluk met doodelijken aiioop ge beurd. De heer Van Dungen uil Nijmegen kwam met zijn motor uit Nijmegen, met op oe duo zijn neefje In de nabijheid van Grave draaide hij. blijkbaar om terug te keeren plotseling dwars over den weg. Een automobilist, de heer Ten Bos uit Al melo. welke uit de richting Den Bosch kwam, bemerkte dit te laat en reed op den motor in met het gevolg, dat de heer Van D en ziin neefje eraf geslingerd werden en op den weg bleven ligen. De longen had een zware hersenschudding bekomen en is naaat Mi naar het St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen was overgebracht, aldaar kor ter tijd na aankomst overleden. De heer Van D. had zware verwondigen oekomen en werd eveneens in het St. Canisius Zie kenhui- ODgenomen. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. DE GEVOLGEN VAN WOEST RIJDEN. Gistermorgen omstreeks 11 uur is op den Vierhuisterweg nabij Leeuwarden een ernstig motorongeluk gebeurd. De 23- jarlge motorrijder Zandbergen Jr. reed met snelle vaart huiswaarts. Plotseling kwam het zijspan van zijn motor met een boom ln aanraking, Z. werd van den motor geslingerd en bleef zwaar gewond liggen. Toen de politie arriveerde was Z. reeds overleden. Hij stond als een zeer woest rijder bekend. NOODLOTTIG JACHTONGEVAL. Bij Winterswijk aldus de „Tel." is Zaterdagmorgen een noodlottig jachtonge- val gebeurd. Eenige jagers achtervolgden een haas. Een hunner schoot, doch scheen niet te merken, dat zich tusschen hem en het wild enkele spelende kinderen be vonden. Hij raakte twee kinderen, waarvan éen een schampschot aan het been kreeg, terwijl het ander ernstig aan het hoofd werd getroffen. Belde kleinen werden per auto naar het ziekenhuis gebracht. Het kind dat aan het hoofd werd getroffen, verkeert in zorgwekkenden toestand. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE GRAF ZEPPELIN. Het luchtschip Graf Zeppelin is Zater dag te 21 uur 20 onder bevel van Eckener gestart voor zijn groote driehoeksvlucht over Pernambuco, Rio de Janeiro, Florida naar Chicago. DE VLIEGTOCHT VAN ULM. Charles Ulm ls op zijn vliegtocht J Australië goed opgeschoten en heeft Zyj dagavond Bagdad bereikt. Gisteren vroeg vertrok hij naar e- I aan de Perzische Golf en als de wei l steldheid het toelaat naar Karachi. e OVER BOORD GESLAGEN. In de haven van Hamburg is het Fii stoomschip „Wasaborg" aangekomeo een lading kolen aan boord. Tijdens hevigen storm in de Noordzee zijn Noord-Westen van Helgoland de dekjom' Lane en de matroos Hendrikson stortzeeën over boord gespoeld. Alvi.. men hun te hulp kon komen, waren reeds verdronken. Ook aan boord aanzienlijke materieele schade richt. Ii roe die op EEN STRENGE WINTER? De Bulgaarsche bevolking vreest zeer strengen winter, daar nu reeds grol troepen wolven in het Petritsj-district r nachts in de dorpen komen. De wolven, die blijkbaar uitgehonji waren, stalen kippen, schapen en ancè| kleine huisdieren en vielen zelfs ook i boeren aan. MOORD BIJ FRANSCHE SCHIET. OEFENINGEN. Bij een schietoefening in de nabijhd van Metz werd een Fransche onderofdc:; van het 23ste regiment Algerijnsche fih liers door een Algerijnsch onderolfit: doodgeschoten. Volgens den schuldige zou er een onp luk zijn gebeurd, doch aangezien het 1» kend was, dat er tusschen den dader het slachtoffer een conflict bestond, va" moedt men, dat de dader zijn collega e; zettelijk uit wraak heeft neergeschoten. De dader werd gearresteerd. zie De de: int aa sc la w iu tx 91 st< Wl na ni' ROOVERSBENDE VERNIETIGD. In Oostelijk Anatolië is een rooven bende, die het land langen tijd onveil; had gemaakt, door de Turksche politie u» geroeid. Elf bandieten werden bij een ge vecht gedood, terwijl de overige gevange genomen werden. Onder de roovers, i den dood hebben gevonden, bevond zid ook de leider van de bende. SPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT, Gisteren is bij Osnabriick het sportvlitf tuig D. 2334 bij het landen in een hooi spanningsmast gebotst en neergestort. K beide inzittenden werden ernstig gewor: opgenomen. Een hunner is tegen ie avond aan zijn verwondingen bezwekei De toestand van den tweeden gewonde i zorgwekkend BRANDEN. De ontzaggelijke ramp in de Funakavi heeft, volgens een mededeeling van h« Japansche ministerie van binnenland sc:.: zaken 2000 huizen ten prooi doen valffl aan de vlammen. Tot dusverre zijn 66 dot- den en gewonden geborgen. Gisteravond ls in een dubbel woontiö in Charlottenburg, dicht bij het Adolf H> lerplein een brand uitgebroken, die s' om zich heen greep. 8 brandweerwa::" namen aan het blusschingswerk deel i geweldige vuurschijn was ver in den - trek zichtbaar. De blussching b'eek moeilijk. GEBOREN. Hendrik, zn. van H. Nagtegeller en M. J. v. d. Linden Martina Geertruida Enge- lina, dr. van L. Th. v. d. Laken en A. Zirk- zee Sara, dr. van J. Piket en A. J. Winter Jacobus, zn. van J. BronsgeeS en A. Lowitsch, ONDERTROUWD. J. v ,d. Wakker jm. en B. v. Eigen jd. - B. Frank jm. 26 j. en J. Teijn jd. 23 j. - S. Otterspeer jm. 24 j. en D. du Mortier jt 23 j. G. S. Bonte Jm. 25 j. en C. Hols- wilder jd. 20 j. C. Alleblas jm. 26 j. W M. v. Eek jd. 21 j. P. Segaar jm. 38 j. J. A. Stafleu jd. 28 j. OVERLEDEN. C. v. RijnVisser, wede. 82 j. 245. Maar hun begeleiders schenen dat anders op te vatten en begonnen te vuren. Dat gaf een verwarring. Opeens sprongen ze op hun paarden, reden weg en tot zijn wanhoop zag de professor nu ook zijn tentje verdwijnen, want de andere paarden renden hun makkers achterna 246. Er waren intusschen uit de vier auto's ook men schen gestapt, die minder gewapend bleken te zijn en kennelijk de leiders van de troep waren. Daar stapten ze op af en het bleken Engelschen te zijn, die een onderzoe kingstocht maakten om 't verborgen graf van Iemandsjoel de Derde te vinden. De professor bood onmiddellijk zijn diensten aan. De Sjah kon wachten.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10