De Omzetbelasting toegelicht. BEHENDIGHEIDSSPELEN 74ïte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 October 1933 Derde Blad No. 22566 Door Mr. D. Simons. KERK- EN SCHQOLNSEUWS Sociëteit „DORESTAD" BINNENLAND. \eemaar - *vat is hier gebeurd? FAILLISSEMENTEN. (Referendaris ter Prov. Griffie van Zuid-Holland). n. In het vorige artikel bespraken wij de grondslagen van de belasting Hier ver volgen wij met de wijze, waarop de be lasting zal worden geheven. De wijze van heffing. Het zijn vooral de artikelen, waarin de wijze van heffing is geregeld, die de wet reeds thans den naam hebben verschaft bijzonder ingewikkeld te zijn. Inderdaad ls de regeling niet eenvoudig, wij zullen trachten haar zoo duidelijk mogelijk uit een te zetten. Wij beginnen in herinnering te brengen, dat de heffing bedoeld is als een belasting op het gebruik, die op den gebruiker, niet op den producent moet drukken. Het beste zou dit kunnen worden bereikt, wanneer de fiscus de belasting van de consumenten inde: iedere burger zou dan van zijn aan- koopen aanteekening moeten houden en over het bedrag daarvan aan den fiscus belasting betalen. Men begrijpt, dat dit practisch ondoenlijk zou zijn, zoowel om den last, dien de heffing het publiek zou bezorgen, als wegens de onvoldoende con trole-mogelijkheid voor den fiscus Derhalve moet een ander systeem wor den gevolgd. Het dichtst bij het vooraf gaande ligt het stelsel, waarbij de fiscus de belasting niet bij den gebruiker, doch bij den leverancier int. Aangenomen, dat de gebruiker tenslotte de belasting be taalt, treedt de leverancier dan feitelijk op als een sub-ontvanger der belastingen: hij voldoet de belasting, doch krijgt deze tegelijk met de betaling van den koop prijs van den gebruiker terug. Dit stelsel is voor den fiscus wel veel 'eenvoudiger dan het vorige, omdat hij nu niet met de groote massa van de verbrui kers te doen heeft, maar met hen, die het publiek de goederen leveren, de kleinere groep van de détaillisten. Deze groep is op óch zelf gezien echter ook nog zeer groot en de wetgever heeft daarom in hoofdzaak een systeem gekozen, waarbij de belasting nog een of meer étappes ver der terug wordt geind, namelijk bij de le vering van de gdederen door den produ cent aan den handel. In een geval, waar in tusschen producent en consument twee schakels, die van den groothandel en den kleinhandel liggen, behoort de werking van dit stelsel, dus als volgt te zijn: de producent betaalt aan den fiscus de be lasting; hij brengt deze aan den groot handelaar, die van hem koopt, in rekemng deze verhoogt daarmede den prijs, dien hij van den kleinhandel vraagt, en de détail- list laat tenslotte door een prijsopslag de belasting op den gebruiker drukken. De Betaling. De betaling vindt plaats door middel van belastingzegels, die op een factuur moeten worden geplakt. De fabrikant is namelijk verplicht aan den kooper een factuur uit te reiken, die de dagteekening van de levering, namen en woonplaatsen van fabrikant en kooper, aard en hoeveel heid van de goederen en den verkoopsprijs moet bevatten. Hij moet een dubbel van de uitgereikte factuur bewaren en deze in een daarvoor bestemd register inschrijven, tenzij hij van den Minister van Financiën toestemming heeft verkregen om in plaats daarvan te kunnen volstaan met het hou den van aanteekening van de afgegeven facturen. Aan den kooper moet de fabrikant de belasting in rekening brengen Deze is ge houden haar tegelijk met den koopprijs aan den fabrikant ,te voldoen. Een af spraak, die hiermede strijdig is, bijv. dat de kooper de belasting in het geheel niet of slechts voor de helft terugbetaald, is nietig. De kooper is trouwens ook tegen over den fiscus voor de belasting mede aansprakelijk, voorzoover hij niet kan aantoonen haar te hebben betaald. In het algemeen zal dunkt ons, de vol doening aan de hier geschetste verplich tingen aan de fabrikanten weinig moeite veroorzaken. Wij denken hier speciaal aan de eigenlijke fabrikanten, in wier admini stratie het gebruikelijk is bij leveringen facturen af te geven en hiervan afschrif ten te bewaren. De wet ten opzichte van recht- strceksche levering aan den consument. Echter komen ook leveringen niet aan den handel, maar rechtstreeks aan de consumenten voor en daarbij is het veel minder de gewoonte facturen af te geven. Wij kunnen ons hierbij voornamelijk twee soorten van gevallen denken. Van de eer ste is een voorbeeld het geval van een schoenfabrikant, die zijn producten ln eigen winkels aan het publiek verkoopt. Toepassing van het systeem der zegels- plakkerij op facturen zou dezen handels man in zijn winkelverkoop in tweeërlei opzicht handicappen. Hij zou bij een win kelier, die zijn goederen niet zelf ver vaardigt, doch ze bij fabrikanten Inslaat, achterstaan, omdat hij den rompslomp van de facturenafgifte en het zegelsplak- ken zou hebben, die de zelfstandige win kelier mist. Want deze heeft de belasting reeds aan zijn fabrikant voldaan en heeft haar in een opslag op den détailprijs ver werkt. Maar bovendien zou de belasting over den détailprijs moeten worden be rekend, terwijl de zelfstandige winkelier haar over den engrosprijs heeft betaald en op zijn klanten dus minder heeft te ver halen. Fabrikanten tevens handelaren. In de wet is dit geval voorzien en daar voor een regeling getroffen. Aan fabrikan ten, die tevens het beroep van handelaar uitoefenen, kan worden toegestaan .dat de overdracht van goederen uit de fabrieks- afdeeling naar de handelsafdeeling wordt beschouwd als gen belaste levering. Bij de leveringen aan de klanten behoeven dan dus geen gezegelde facturen te worden afgegeven. Rechtstreeksche levering aan consumen ten is normaal bij bedrijven van slagers, bakkers enz., en bij gas- en electriciteits- bedrijven. De wet heeft ook voor deze „fabrikanten" den omslag van de geze gelde facturen willen vermijden. De be lasting. over de leveringen verschuldigd, zal ieder kwartaal bij aanslag van den inspecteur der accijnzen worden vastge steld. De fabrikant heeft daarvoor een aangifte te doen. Wie bezwaren heeft te gen een aanslag, kan in beroep komen bij den directeur der invoerrechten en accijnzen en van zijn beslissing bij de Ta riefcommissie. Dit aanslagstelsel kan op verzoek van een fabrikant ook worden uitgebreid over zijn leveringen aan den handel. Hij moet dan echter wel daarvoor facturen uitrei ken, al blijven deze natuurlijk ongezegeld. Door middel van een aanslag word even eens de belasting vastgesteld voor het eigen gebruik van de fabrikanten. Nog één punt hebben wij te bespreken. In het vorige artikel vermeldden wij als beginsel van de wet de goederen eenmaal te belasten op den weg van den produ cent naar den gebruiker. Wanneer nu de belasting zou worden geheven zoowel over de levering van de grondstoffen aan den fabrikant als over de levering van de daaruit vervaardigde goederen door den fabrikant aan den handel, zouden deze goederen in wezen dubbel zwaar worden getroffen. De wet tracht dit op verschil lende manieren te vermijden. Er is een vrijstellingslijst (tabel B„ II), een andere dan wij tevoren reeds noemden, die al lerlei grondstoffen voor de productie be vat, zooals hout, leer, meel, natuursteen, metalen, en ook enkele hulpstoffen als looistoffen en de bij amendement ln de tabel gekomen electrische energie voor in- dustrleele en landbouwdoeleinden. Deze lijst kan voorts door de Kroon worden aangevuld. Een tweede middel om dubbele belasting te voorkomen is. dat een fabrikant ver gunning kan krijgen om grond- en hulp stoffen voor de productie waaronder brandstof en verpakkingsmiddelen begre pen zijn, in te slaan zonder dat daarvoor belasting moet worden betaald Wie een dergelijke vergunning heeft, moet aan be paalde administratieve eisehen voldoen. Tenslotte bepaalt de wet nog, dat aan fabrikanten de door hen over grond- en hulpstoffen betaalde belasting kan wor den teruggegeven. De vermoedelijke werking der wet. Ons overzicht van den inhoud der wet hebben wij hiermede beëindigd. Wij wil len besluiten met een enkel woord over de werking, die de belasting naar onze meening op het bedrijfsleven zal hebben. Indien de belasting ten laste van de gebruikers zal worden gebracht, zooals de bedoeling van den wetgever is, zal dit in veel gevallen prijsverhooging beteekenen. Bijna iedere prijsverhooging heeft de strekking het gebruik te doen dalen en dus ook den omzet van de producten en die dit wil vermijden, zal de belasting door dit dit wil vermijden, zal de belasting door een prijsverlaging voor zijn rekening moeten nemen, zoodat dan de belasting op hem en niet op den consument drukt. Geen wetsbepaling kan dit voorkomen. Laten wij echter hopen, dat de gevol gen voor het bedrijfsleven beperkt zullen blijven tot zijn medewerking aan de in ning van de door de gebruikers op te brengen belasting. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Huizen (N.H.) (toez.) B. natelaar. te Barneveld. Te Sneek. A. Hy- mans te Nij verdal. wi^anT.enomen: Naar Bleiswijk (toez.) H. xiiensch, cand. te Veenendaal. ii7nn^ankT: Voor Oud-Vossemeer en voor Langerak H. Hiensch, cand. te Veenendaal. oTe Rotterdam (vac, Berkel- ISSJ Sprenkel) dr A. H. Edelkoort te Feyenoord, J c Koningsberger te Amster dam en dr. H van Oyen te Breda. GEREF. KERKEN. (Pr)- H' J' Riphagen> B4aclndTeeuithuSênWeSt€remden' c^d'te üithXrnVlagteWedde' C' B°S' GEREF. GEM. Beroepen: Te Terneuzen, J. D. Barth te Borsselen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen: Te Zeist, C. Nijdam, laatste lijk pred. te Amsterdam. RECLAME. k' lllllllllllllllllllllllllllllllllllll RIJKSSTRAATWEG 651 TEL. 717468 S816 WASSENAAR Aanmelding voor Lidmaatschap dagelijks vanaf 2 uur. GRATIS AUTODIENST DE NIEUWE KERK TE DELFT. Prinses Juliana stelt een gebrandschilderd raam beschikbaar. De Commissie voor de gebrandschilderde ramen der Nieuwe Kerk te Delft ontving de heugelijke tijding, dat H. K. H. Prinses Juliana heeft besloten een gebrandschil derd raam beschikbaar te stellen voor het Koor der Nieuwe Kerk te Delft. Daarbij heeft H. K. H. den wensch uitgesproken, dat dit raam uitdrukking zou geven aan de erkentelijkheid van 't Huis van Oranje voor de vele blijken van sympathie van de zijde van het Nederlandsche volk on dervonden. Dit Koninklijk blijk van belangstelling in de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft wordt door de commissie op den hoogsten prijs gesteld. De commissie, die met groote vreugde kennis nam van het initiatief van de echtgenoote van Delft's burgemeester om namens de vrouwen van Nederland een raam aan te bieden, is er van overtuigd, dat dit vorstelijk voorgaan machtig zal bijdragen om de plannen van mevrouw Van Baren te doen slagen. TEKORT VAN HET SPOORWEG PENSIOENFONDS. Opschorting van betaling der annuiteiten door den Staat. Indediend is een wetsontwerp, houdende machtiging tot tijdelijke afwijking van de overeenkomst 1930 N. S. Volgens de met S. S. en H. S. gesloten overeenkomst 1930 N. S. wordt het tekort in het spoorwegpensioenfonds in hoofd zaak gedekt door een zestigjarige annui- teit, welke komt ten laste van het bedrijf, indien en voor zooveel de j aarlij ksche uit komsten. het gegarandeerde dividend daarin begrepen, dit toelaten, en overigens ten laste van den staat. Reeds over 1931 leverden de bedrijfsuitkomsten een dooi den staat te dekken tekort van ruim 2Vs millioen op. zoodat daarenboven de annui- teit van omstreeks 9 millioen te zijnen las te kwam. Over 1932 moest aan het schro melijk toegenomen tekort, n.l. van ruim 17 millioen, opnieuw de annuiteit worden toe gevoegd. Wel mag de staat hetgeen hij voor de annuiteit verschuldigd is, inhouden op de bedragen, die hij voor afschrijvingen zou hebben te betalen, doch deze verreke ning kan slechts toepassing vinden indien en voor zoover geen tekorten gedekt moe ten worden. Het bekende, in de laatste jaren op hoofdstuk IX uitgetrokken bedrag van 5V* millioen dient dan ook in de eerste plaats voor dekking van tekort en pas bij gebreke daarvan voor afschrijvingen. Ter dekking van het tekort over 1932 ontbrak aan dezen post reeds meer dan 11 millioen. Voor 1933 staat toeneming van het ontbrekende te wachten, zoodat krach tige maatregelen onverwijld noodzakelijk zijn. Gelijk echter reeds in de Millioenen- nota .behoorende bij de Rijksbegrooting voor 1934. is uiteengezet, zullen die maat regelen niet anders hun volle uitwerking op de uitkomsten van het spoorwegbedrijf doen gevoelen, terwijl bovendien de resul taten over eenig jaar eerst volgend jaar in de rijksbegrooting tot uitdrukking ko men. Teneinde in deze overgangsperiode het ten laste van het rijksbudget komend te kort zooveel mogelijk op te vangen, acht de regeering het ter verkrijging van een meer regelmatige lastenverdeeling ver antwoord de betaling van de bovenver melde annuiteit aan het spoorweg-pen sioenfonds gedurende enkele jaren niet te doen geschieden. Het wetsontwerp beoogt de mogelijkheid daartoe te openen. Het eerste lid van het bij dit ontwerp voorgestelde artikel strekt tot het geven van machtiging om de betaling van de annuiteit in overleg met de maatschap pijen op te schorten. Uit den aard der zaak zal daarvan slechts gebruik gemaakt wor den voor zooveel de toestand dit telkens zal blijken te eisehen en zal het fonds in totaal niet minder behooren te ontvangen dan bij onverminderde toepassing van de overeenkomst. De machtiging behoort uitsluitend te gelden voor den duur der buitengewone omstandigheden Zij zal blijkens het tweede lid vervallen, zoodra de kroon ver klaart dat het einde dier omstandigheden daar is. RECLAME. 8830 Het beele email vol krassen! Dat is niet meer goed te krij gen... hoe afschuwelijk ziet dat mooie nieuwe bad er uit! Wees voorzichtiger! Gebruik, voordat het te laat is, alleen VIM voor reinigen en poetsen M/at de microscoop toont: Gewoon schiiitrmid- del, SO maal vergroot. Grove stukken mine raal xi)n de oorzaak van die akelige tras- Wereldberoemd reini gingsmiddel VIM, SO maal vergroot. De be- standdeelen geven een fijn en sachtpoetsmiddel schrammen Daarom krast VIM nooit. Bewijst dit niet hoezeer VIM andere poets- en schuurmiddelen overtreft? VIM, in de practische strooi bus, is overal ver krijgbaar. Gewone bus slechts 20 ets., groote bus slechts 37} ets. x" LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.v„ VLAARDINGEN HET RUNDVLEESCH WORDT DUURDER. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiL^ Ingaande a.s. Maandag. Naar wij vernemen, aldus het „Vad." zal Maandag a.s. de hoogere heffing van het rundvleesch. welke moet dienen tot delging van het verlies dat zal geleden worden op de in verband met de inkrim ping van den veestapel af te slachten run deren. in werking treden. Daartoe zal een accijns van 30 pCt. van het levend gewicht worden geheven. Deze accijns bedraagt thans 10 pCt Men rekent, dat door deze accijnsverhooging het vleesch den slager bij inkoop ongeveer 15 cent per kilo duur der zal komen. Aangezien het, naar men ons uit slagerskringen mededeelt, zeer moeilijk zal zijn de prijzen van het goed- koopere vleesch te verhoogen, zal deze prijsverhooging voornamelijk moeten wor den gevonden op de duurdere soorten vleesch. waarvan de prijsstijging dus be langrijk boven het bedrag van 15 cent per kilo zal uitgaan Het moet in elk geval ln de bedoeling liggen van de grossiers, de accijnsverhooging af te wentelen op hun afnemers de slagers, die natuurlijk op den consument de prijsverhooging zullen ver halen. K.-K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Het hoofdbestuur van den R.-K. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem heeft besloten voortaan ieder jaar bij het begin van het winterseizoen bestuurdersdagen te houden ter bevordering der scholing en ontwikkeling onder de bestuurders der af- deelingen. Voor de afdeelingen in Zuid-Holland en Zeeland zullen deze plaats vinden op Dinsdag 24 October in het Retraitehuis te Noordwijkerhout. Het onderwerp voor deze eerste bestuur dersdagen drong zich als vanzelf op: het nieuwe „Beginsel- en Werkprogram van den Ned. R.-K. Middenstandsbond", DE VEILIGHEIDSWEEK VAN DE K.N.A.C. Van 15 tot 22 October. Zooals men weet, organiseert de Kon. Ned. Automobielclub van 15 tot 22 October a.s. onder het motto „Veiligheid voor alles" een veiligheidsweek voor automobilisten, in denzelfden geest als verleden jaar is geschied. Vooral in den herfst en in het winter seizoen levert het wegverkeer gevaren op, die slechts door inachtneming van de uiterste zorg en oplettendheid kunnen worden beperkt. In de eerste plaats zal, evenals verleden jaar. door middel van pers-artikelen en illustraties het groote publiek op de hoogte worden gebracht van al die maatregelen, welke de automobilisten kunnen nemen om zoo veilig mogelijk te rijden. Voorts zullen, dank zij de medewerking van de verschillende omroepvereenigingen, de radio-luisteraars korte kernachtige opmer kingen te hooren krijgen, die tot verhoo ging van het verantwoordelijkheidsbesef kunnen bijdragen, terwijl daarnaast de K.N.A.C. in staat zal worden gesteld om in eenige radio-lezingen wat uitvoeriger haar standpunt ten aanzien van de midde len, welke tot verhooging van de veilig heid ten dienste staan, uiteen te zetten. De K R O stelde de gelegenheid open om door middel van haar microfoon tweemaal een lezing over dit onderwerp ten gehoore te brengen. Een dezer lezingen zal op Vrijdag 20 October van 5.50—6.10 worden uitgesproken door den secretaris van de K.N A.C., mr. B Ph baron van Harlnxma thoe Slooten, de andere op Dinsdag 17 October vn 10.0510.20 door den leider van de pers- en propaganda-afdeeling der K.N.A C den heer Herman Levy. Op Zaterdag 21 October zal tenslotte van 14.5015 10 de automobiel-technicus de heer Henri Meyer namens de K.N.A.C. een lezing houden voor de VARA-microfoon over de veiligheidsweek der K.N A C. en de herfstgevaren. Door middel van een propagandaplaat, welke in alle garages, showrooms, hotels e d. zal worden opgehangen, zal het auto rijdend publiek worden opgewekt om met het oog op de herfstgevaren aan de auto's die voorzieningen te laten treffen, welke voor de veiligheid noodig en noodzakelijk zijn. De Fordfabrieken hebben via haar officials-dealers in de veiligheidsweek een vrije inspectie aan de Fordrijders aange boden en de groote benzinemaatschappijen zooals de Shell, de A.P.C. en de Texaco, hebben zich bereid verklaard om tijdens deze week al haar auto's te voorzien van doeken met een herinnering aan de vei ligheidsweek en met passende, op veilig heid betrekking hebbende spreuken. Bovendien zal in Den Haag de KN A C. met welwillende medewerking van de firma Stokvis en Zn. te Rotterdam aan den wandelweg naast de Boorlaan bij het Malieveld naar Amerikaansch voorbeeld een safety-lane inrichten, om door middel van een serie instrumenten de verschil lende onderdeelen van de automobiel te onderzoeken, zoodat zij, die deze veilig heidslaan berijden, aan het eind daarvan een volledig overzicht kunnen verkrijgen van de goede en slechte hoedanigheden van hun voertuig. NEVENINDUSTRIE IN HET WESTLAND. De plannen van den kweeker K. Plan- tinga uit Naaldwijk, om uit Westlandsche druiven gelei te bereiden, teneinde op die wijze een nevenindustrie in het Westland te stichten waarin de overtollige voorra den Westlandsche druiven verwerkt zou den kunnen worden, zijn thans verwezen lijkt De bereiding van de gelei is in vol len gang. De eerste zending druivengelel zou deze week onder het publiek worden gebracht, doch alvorens daartoe werd overgegaan is gisteren een bloemenmand waarin vier potten met de nieuwe Hol- landsche gelei waren gelegd aan H M. de Koningin aangeboden. Deze mand be vatte een schitterende collectie Holland- sche orchldeëen Cattleya's en Onci- diums en was verder versierd met eenige linten van de nationale kleuren en de kleuren blauw en wit (de kleuren van Naaldwijk). VERSPREIDE BERICHTEN. Gistermiddag heeft Prinses Juliana incognito een bezoek gebracht aan het ge bouw van Kleuterzorg te Arnhem. Dit ge bouw werd n.l. bezocht door den bond van oud-leerlingen van het landbouwhuishoud- onderwijs te Uddel en als lid van dezeri bond maakte de Prinses deze excursie mede. Surséance van betaling: Verzocht door E. W. Ooms, fouragehan- delaar en C. Ooms, beiden wonende te Zoetermeer-Zegwaard tezamen vormende de Handelsvennootschap onder de firma Gebr. Ooms te Zoetermeer-Zegwaard. Ver hoor: 7 December 1933 vm. 11.30 u. ter Raadkamer der rechtbank te 's-Graven- hage. Bewindvoerder: mr. H. Burgersdijk, Lelden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9