VLIEGTUIGRAMP BIJ LIENDEN. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 October 1933 Twee legertoestellen tegen elkaar gebotst. Volgens den correspondent van de „Matln" te Oenève ls tusschen Engeland, Frankrijk en Amerika slechts op 2 punten overeenstemming bereikt, waarmede bo vendien ook Italië accoord gaat: le. Elke uitbreiding der bewapening van Dultschland ls ontoelaatbaar; 2e. zoolang Dultschland met dit principe niet accoord gaat, zal in de algemeene ontwapeningscommissie niet met de alge meene besprekingen worden begonnen. De vergadering van den Volkenbond ls gisteravond na een korte toespraak van voorzitter Te Water gesloten Het ls de kortste vergadering ln de geschiedenis van den Volkenbond geweest. ZIJ heeft slechts 14 dagen geduurd. De voorzitter gaf een overzicht van de werkzaamheden, die verricht zijn. De ver gadering keurde verschillende rapporten der commissies goed. o.a. die betreffende de nationaliteit van de vrouwen, den han del ln blanke slavinnen en de bescherming van de kinderen. Het rapport van de vierde commissie over de financieele positie van den Volken bond. die zooals uit de langdurige beraad slagingen van deze commissie was geble ken zeer zwak is, werd eveneens goedge keurd. De begrooting van den Volkenbond werd in vergelijking met die van het vo rige jaar met 8.3 pet. verminderd en vast gesteld op 30 827.805 goudfrancs. Over de achterstallige contributie-beta lingen door een groot aantal bij den Vol kenbond aangesloten staten werd een af zonderlijk rapport uitgebracht, waarin wordt vastgesteld, dat het totaal der niet- betaalde bijdragen sedert de oprichting van den Volkenbond voor de Jaren 1920 tot 1932 van ruim 21,6 millioen goudfrancs en voor 1933 alleen ruim 14 millioen goud francs niet langer gehandhaafd kan wor den, aangezien de goede betalers daardoor onevenredig zwaar belast worden en de verontwaardiging daarover in de parle menten dezer landen begrijpelijkerwijze toeneemt. ALLE VIER INZITTENDEN GEDOOD. BELGIE. Militaire credieten - Prof. Soenen ontslagen - Staking te Antwerpen. Gisteren is er onder voorzitterschap van koning Albert een ministerraad gehouden. Op deze zitting zijn uitsluitend militaire kwesties ter sprake gekomen. De regeering is voornemens een wets ontwerp In te dienen, waarbij een credlet van rond 750 millioen wordt gevoteerd om de verbetering der verdediging van de landsgrenzen te verwezenlijken. Deze cre dieten zouden voornamelijk worden gebe zigd. om het plateau Hervé in staat van verdediging te brengen voor de voltooiing van de fortificatie-lijn in Luxemburg, voor de motoriseering der Ardenner bri gade en voor voltooiing der fortificaties van Luik en Namen. Voorts zal er om de eventueele verdedi ging van de Scheldelinie voor te bereiden, een positie worden ingericht in de om streken van Gent, waarvoor 10 millioen zal worden uitgetrokken, die ln 1931 reeds zijn gevoteerd en nog een tweede credlet tot eenzelfde bedrag De totale som voor de fortificaties aan te wenden zal 230 millioen bedragen. Voor het veldleger zal 430 millioen worden ge vraagd Een deel der credieten zou daarnevens gebruikt worden voor de uitbreiding van de verdediging tegen vliegtuigen, voor uitbreiding van de luchtvloot en ver meerdering van de zware artillerie en de de munitiereserves. Over den raad is geen enkel commu- niaué gepubliceerd doch de minister van nationale verdediging verklaarde, dat de raad alle door hem Ingediende voorstellen met algemeene stemmen had goedge keurd. De minister van openbaar onderwijs, Lippens, heeft, naar het „Vad." meldt, den Gentschen hoogleeraar, prof. dr. Soenen, van de geneeskundige faculteit, ln zijn kabinet ontboden en hem rekenschap ge vraagd omtrent de rede, welke Maandag avond op de protestvergadering der Vlaamsche studenten en oud-studenten door dezen hoogleeraar werd gehouden. Prof. Soenen moet verklaard hebben geen woord te willen terugnemen van zijn rede en geen eerbied te kunnen hebben voor den nieuwen rector van de Ggntsche uni versiteit. Bessemans. wegens diens hou ding inzake de afgewezen candidatuur van prof Daels Minister Lippens heeft prof. Soenen, als gevolg van deze verklaring, op staanden voet ontslagen. Het zal wel de noodige stof opwerpen! Heden begint te Antwerpen een staking der scheepsherstellers Zij weigeren toe te stemmen in een 5 pCt. loonsverlaging. Een vliegongeval van grooten omvang, I zooals de Nederlandsche militaire lucht vaart ln langen tijd niet heeft gekend, heeft hedenmorgen in de Betuwe plaats gehad Omstreeks half elf cirkelden vier militaire vliegtuigen, afkomstig van het vliegkamp Soesterberg, boven de gemeente Lienden. Plotseling vlogen twee der toe stellen met groote vaart tegen elkaar op. Stukken van vleugels vlogen door de lucht en bijna onmiddellijk stortten de beide toestellen van ongeveer 500 M. hoogte met een geweldige snelheid ter aarde. Op ongeveer 1 K M. afstand van den Rijn op een weiland in den Marschpolder nabij de steenfabriek van de N V. S. ten Cate en Co. zijn de beide vliegtuigen op ongeveer honderd meter afstand van elkaar neergekomen. Met den neus dron gen de toestellen In de vette kiel van een weiland, Juist naast een boomgaard van den heer De Kok. Tal van inwoners van Lienden en om- 1 geving, zelfs tot op vrij verren afstand aan den overkant van de rivier ln Rhenen, hadden het ongeval zien gebeuren. Hoewel meermalen militaire vliegtuigen boven deze streken vliegen, trekken zij toch steeds de belangstelling, zoodat velen naar de toeren der vliegeniers zagen en daardoor ooggetuigen werden van het on geluk. Van alle kanten snelden de omwo nenden naar de plaats, waar de vliegtui gen waren neergekomen. De beide toestel len waren totaal vernield en hoop op het behoud der vliegeniers kon men niet koes teren. Onder degenen die waren toegesneld bevond zich de burgemeester van Lienden en Echteld, evenals dr. Wessel. Deze heeft echter geen hulp meer kunnen verleenen. Terwijl door de autoriteiten terstond de commandant van het vliegveld te Soester berg van den ramp in kennis werd gesteld, werd een aanvang gemaakt met de pogin gen de slachtoffers te bergen. Beide toe stellen waren bemand met een officier vliegenier en een segeant-waarnemer, die alle vier 't leven hebben gelaten. Uit de ver nielde toestellen werden zoo spoedig moge lijk de totaal verminkte lijken geborgen. Hoewel van officieele zijde nog geen mededeelingen konden worden verstrekt, vernemen wij. dat de slachtoffers van de vliegtuigramp zijn de officier vlieger lui tenant jhr H. J. M. van Asch van Wijk en de officier vlieger A. J. van Coehoorn van Sminia en de sergeant-waarnemers A. G. Vermeulen en W. C. van Hardeveld. De Nederlandsche militaire luchtmacht heeft door deze ramp een zeer groot ver lies geleden. Jhr. Van Asch Van Wijk was een der bekwaamste vliegers en houder van het Nederlandsche hoogterecord. Op 8 Juni J.l. startte hij van Soesterberg met een Fokker Jager, type D. XVI, uitgerust met een Armstrong-Siddeley-Panther motor voor een meteorologische hoogte- vlucht. Op deze vlucht bereikte hij een hoogte van 9587 M. De vliegramp bij Lienden heeft in de geheele Betuwe groote ontsteltenis verwekt Van alle kanten stroomden de nieuwsgie rigen naar Lienden om op de plaats van de ramp het rampzalige overschot der vliegtuigen waar te nemen. De eerste, die bij de toestellen aankwam, was de vee- kooper J. van Hattem uit Lienden, die op zeer korten afstand op het veld stond. Hij hoorde den geweldigen slag waarmede de vliegtuigen kort achter elkaar neer sloe gen. Hij snelde naar de plaats des onheils, spoedig gevolgd door honderden andere personen. Met een van hen hadden wij een onder houd, n.m.l. met den heer A Albers, baas opde steenfabriek van de NV. ten Cate en Co. Deze heeft het ongeluk van zeer dichtbij gadegeslagen, n.m.l. van het ter rein der fabriek, vanwaar hij naar de 4 vliegtuigen keek, die boven Lienden manoeuvreerden De vliegtuigen vlogen dan weer boven dan weer onder elkaar. Plot seling vlogen twee der toestellen met de vleugels tegen elkaar; het eene vloog ho rizontaal. het andere schuin van onder Haar boven De vleugels raakten elkaar en splinters vlogen ver door het luchtruim. Beide toestellen stortten omlaag, op on geveer 100 M. boven de aarde vloog het eene toestel nog oyer de kop en kwam toen op slechts eenige honderden meters van onzen zegsman verwijderd neer- Het an dere viel loodrecht omlaag met den neus in den grond. De beide vliegtuigen zijn de militaire jachtvliegtuigen 304 en 325. De 304 was bemand met luitenant jhr. van Coehoorn van Sminia en den sergeant waarnemer W. C. Hardeveld; de 305 werd bestuurd door luitenant jhr. Van Asch van Wijk, terwijl de sergeant-majoor vliegtuigmaker Vermeulen als waarnemer fungeerde. Luit. Van Asch van Wijck behaalde zijn vliegbrevet op 9 Maart '29, terwijl luit. van Coehoorn van Sminia zijn brevet kreeg op 23 Aug. '32. Ook hij was een bekend vlieger. Sergeant W. C. van Hardeveld vloog reeds lang: werd 9 Juni 1924 gebreveteerd en had als vlieger een zeer mooien staat van dienst; evenals trouwens sergt. A. G Vermeulen, die nog een jaar langer vloog (20 April 1923). Tegen 12 uur arriveerden op de plaats van de ramp kapitein Koppert, kapitein Van Weerden Poelman, luitenant Roosen daal en dr. Brouwer van het vliegkamo Soesterberg. Zij hebben direct na aan komst de leiding van het bergingswerk op zich genomen. De 4 éreeselijk verminkte slachtoffers waren toen reeds geborgen. Jhr. Van Asch van Wijck was 1ste lui tenant-vlieger der Java (Jachtvliegtuig- afdeeling), jhr. Van Coehocrn van Sminia was reserve tweede luitenant en behoorde eveneens tot de Java. Hij diende vroeger bij de cavalerie. DUITSCHLAND. Tegen gemengde huwelijken - Nieuwe arrestaties. Gemengde huwelijken zullen een mis daad worden, als het ontwerp, dat door den minister van Justitie ls opgesteld, wet wordt. „Geen Joden, negers of andere kleurlin gen zullen zich met het Duitsche bloed mogen vermengen", wordt in het ontwerp gezegd. Iedere sexueele betrekking tusschen een Duitscher en een lid van een vreemd ras zal beschouwd worden als verraad en beide partijen zullen strafbaar zijn. In het ontwerp wordt tevens aanbe volen om het dansen met een neger in een openbare gelegenheid strafbaar te stellen. Uit Muenchen wordt gemeld, dat in de laatste dagen aldaar een aantal commu nistische leiders in arrest is genomen, verdacht van de uitgave van een illegaie krant ..Die Neue Zeltung" Te Ludwigs- hafen werden 13 communisten gevangen genomen. die pamfletten invoerden in hpt Saargebieri. Ook in Hamburg zijn als ge volg van verhoogde marxistische bedrij vigheid ettelijke arrestaties verricht SPANJE. Boeren in vrijheid gesteld. Het gerechtshof te Sevilla heeft de in- vrijheidsstelling gelast van 129 boeren, die beschuldigd waren van terroristische han delingen Tijdens het proces werden ern stige beschuldigingen geuit tegen de po litie. De boeren hadden 18 maanden in voor arrest gezeten en een hunner verklaarde voor het gerecht, dat hij aan de voeten was opgehangen en geslagen, om hem een bekentenis af te dwingen. Ook de andere boeren legden verklaringen af over kwel lingen, waaraan de politie hen had doen blootstaan. De rechtbank was van oordeel, dat geen betrouwbare getuigenis voor de schuld van de boeren vaststond en daarom wer den zij ta vrijheid gesteld. De boeren waren gearresteerd omdat zij in staking waren gegaan, teneinde met den oogsttijd een hooger loon te eischen. Beweerd wordt, dat door betaalde agenten van de landeigenaars bommen tot ont ploffing werden gebracht, ten einde de arrestatie van de boeren te rechtvaar digen. ITALIË. Bekend schrijver gearresteerd. De bekende Italiaansche schrijver en journalist Curclo Malaperte. eigenlijk Sickert eeheeten, oud-hoofdredacteur van het Turijnsche dagblad .StamDa". is te Rome gearresteerd, beschuldigd van het voeren van anti-fascistische actie in het buitenland. Sickert was kort geleden teruggekeerd van een verblijf in Londen als speciale correspondent van de ..Corriere della Sera", voor welk blad hij een serie arti kelen over Engeland schreef. Sickert is lid van de fascistische partij en werd steeds voor een goed fascist aangezien. Hii is 35 jaar oud. heeft eenige duels gestreden en was een der bekendste figuren in Ita- liaansch litteraire kringen. Twee jaar geleden heeft hij te Parils een geschrift over de techniek van d? staatsgreep gepubliceerd. Malaperte prees daarin de door het bolsiewisme en het fascisme toegepaste methode bil het aan de macht komen en oefende scherpe crl- tiek op het Duitsche nat.-socialisme. ROEMENIE. Weer staat van beleg? In politieke kringen in Roemenie blijft hardnekkig het gerucht de ronde doen, dat de regeering bij een verderen groei der rechts-radicale beweging er niet voor terug zal schrikken opnieuw den staat van belee af te kondigen. De regeering zou van dezen noodmaatregel echter slechts in het uiterste geval gebruik willen maken, maar dan ook den staat van beleg tot het ge heele land uitbreiden. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Verdere spanning. Naar uit Moskou wordt gemeld, verkla ren Russische officieele instanties, dat de op 9 October gepubliceerde documenten betreffende den Oosterspoorweg in strijd met de verklaringen van Japansche zijde, echt zijn. De Japansche regeering kan derhalve niet eischen. dat Rusland deze documenten vervalscht noemt. De Mantsjoerijsche regeering heeft met het oog op de Russische houding jegens Mantsjoekwo besloten het goederenver keer met Rusland te belemmeren. Deze maatregel wordt noodzakelijke genoemd om de Sovjet-Unie „eindelijk te dwingen tegenover zijn nabuurstaten op de ge paste wijze op te treden." Nagekomen Scheepstijdingen. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK. uitr.. 12 Oct. V Dakar n. Freetown ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LJ1N ALPHACCA. thuisr., 10 Oct. v. Victoria. ALCHIBA, thuisr., pass. 11 Oct. de Cana- rische Eilanden. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BINNENDIJK thuisr.. pass. 11 Oct. SciUy. BOSCHDIJK, 11 Oct v. New-Orleans te New-York BURGERDIJK. 11 Oct. v. R'dam te N. York. ROTT. LLOYD. BLITAR. thuisr., pass. 11 Oct. Gibraltar. KOTA GEDE. ultr., pass. 12 Oct. Dover. DEMPO, uitr.. 12 Oct. te Southampton. KON. HOLL LLOYD. STAD HAARLEM. 11 Oct. v. Vlaardlngen n Porto Ferrajo. MAASLAND, thuisreis. 11 Oct. van San Pedro naar Antwerpen. ZAANLAND. 11 Oct. nam. 5 uur 30 van Hamburg naar Amsterdam. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. TRITON. 12 Oct van Amst. n. Hamburg AGAMEMNON, 11 Oct. v. Algiers n. Amst. ALKMAAR, 11 Oct. van Rdam n. Hamburg BAARN, thuisreis. 11 Oct. te Liverpool DEUCALION, 11 Oct. van Amsterdam te Hamburg. GANYMEDES, 11 Oct van Algiers te Ant werpen. HEBE, 11 Oct. van Malaga n. Setubal. JUNO, 11 Oct. van Tarragona n .Alicante MEROPE. 11 Oct. van Danzig n. Stettin. ORESTES, 11 Oct- van Tunis n Malta. TITUS, 11 Oct. van Catania n. Messina. VENEZUELA, thuisreis, pass. 11 Oct. v.m. 1 uur Flores. ARIADNE, 11 Oct. van Hamburg n. Amst, DE ONTWAPENING. PARIJS. 12 Oct. (V D.) Behoudens en kele uitzonderingen zijn de Parijsche och tendbladen vrij tevreden over den stand der onderhandelingen te Genève, en Paul Boncour, die heden te Parijs arriveert om aan de Kabinetszitting deel te nemen, vindt een goede pers. De „Petit Parisien" deelt mede, dat Paul Boncour na verschillende besprekingen te Genève thans in staat is een nauwkeurig overzicht van de ontwikkeling der ontwa peningskwestie te geven. Van Fransch standpunt kan men zeggen dat de situatie sedert de opening der Ontwapeningsconfe rentie nog nooit zoo bevredigend is geweest en de Fransch-Engelsche solidariteit te genover het Duitsche gevaar nooit zoo hecht is geweest als thans. De Engelsch- Fransche overeenstemming beteekent op het oogenblik. nu de beslissende beraad slagingen beginnen, een feit van buiten gewoon belang, temeer omdat het Verdrag van Locarno nieuwe waarde krijgt, nu En geland plechtig heeft verklaard, dat het zijn in het Verdrag van Locarno op zich genomen verplichtingen heilig acht. Nu Engeland bovendien toestemt in een per manente automatisch werkende controle, weet Berlijn, dat de verdragen zullen wor den toegepast wanneer overtredingen, kun nen worden aangetoond ten aanzien van de gedemilitariseerde zones als ten aan zien van de conventie. De Engelsch-Fran- sche overeenstemming wekt temeer vol doening omdat ook de Vereenig de Staten erbij betrokken zijn zoodat men gister avond te Genève ondubbelzinnig kon ver klaren, dat tusschen de drie delegaties de finitieve overeenstemming er over bestaat, dat de weder-bewapening, die Dultschland bij het begin van de proefperiode verlangt afgewezen moet worden. De eenige vraag, waarover nog mee- nlngsverschil bestaat, en wel voornamelijk aan Amerikaansche zijde betreft den duur van de proefperiode Sir John Simon zou op het standpunt staan, dat deze niet vier, doch twee jaar moet bedragen. Gedurende deze periode zou de huidige bewapeningstoestand ge handhaafd blijven wat betreft de wapen- voorraden, niet echter wat betreft de leger effectieven der niet-ontwapende landen. Ten aanzien van het materiaal zou in de tweede controle-periode, die onmiddellijk op de eerste volgt, de volle gelijkberech- tigdheld van alle mogendheden in toepas sing worden gebracht. Deze periode zou drie Jaar moeten duren. Paul Boncour is bereid zich in hoofd zaken bij het plan van Sir John Simon aan te sluiten, doch gaat niet accoord met de verkorting van de eerste over gangsperiode van vier tot twee jaar. Bo vendien blijft hii de ontbinding van alle op militaire leest geschoeide organisaties in Dultschland eischen. DE SANEERING IN AMERIKA. NEW YORK, 12 Oct. (Reuter). De plan nen tot hulp aan de werkloozen worden snel ten uitvoer gebracht. Reeds 15 millioen personen zijn gehol- pen. De autoriteiten hebben reeds 100 mil lioen pond varkensvieesch aan de behoefti- gen uitgedeeld en een boter-voorziening is in voorbereiding. Teneinde de 39 millioen dollar te krijgen, welke hiervoor noodig zijn, zullen belastin gen op boter en margarine uit olie worden ingesteld. WASHINGTON, 12 Oct. (Reuter). Presi dent Roosevelt heeft Rozenblatt, een der leden van de commissie van Nationaal Herstel, opgedragen een onderzoek in ie stellen naar het feit, dat niet voor hun taak berekende personen bij de filmin dustrie onevenredig hooge salarissen ont vangen voor het werk, dat zij presteeren. Het onderzoek zal zich ook over „produ cers" en directeuren uitstrekken. WASHINGTON, 12 Oct. (Reuter). Om trent de uitgifte van een twaalf jarige conversie-Ieening wordt het volgende medegedeeld: Men verwacht, dat de uitgifte ruim 2 milliard dollar zal bedragen. De aankondiging was een verrassing, aangezien de regeering 6 a 8 millioen dol lar zal moeten leenen, behalve het bedrag benoodigd tot conversie van de vierde Liberty-leening. Woodin verklaarde, dat de uitgifte 500 millioen dollar zal opleveren aan de schat kist, doch dat zij haar beteekenis vooral hieraan ontleent, dat zij het begin vormt van de herfundeering van 6 milliard dol- larleeningen, welke in 1938 moeten worden afgelost. De conversie zal niet alleen den jaarlijkschen rentelast verminderen, doch ook de positie van de staatsfinanciën ver beteren door vermindering van de vlotten de schulden. MINISTER RUNCIMAN OVER DE WERELDHANDEL. PENSANCE, 11 Oct (Reuter). Runciman. de Engelsche minister van handel, sprak hier over den toestand van den wereld handel. Hij zeide, dat Engeland niets kan ondernemen met de Vereenigde Staten, voordat bekend is op welk peil de dollar gestabiliseerd zal worden Indien Amerika, zoo ging hij voort, een kleine samenleving was, die op eigen krachten kon drijven, dan zou het wel denkbaar zijn. dat Roosevelts proefneming de hangende vraagstukken kon oplossen. Daar echter de Vereenigde Staten den bul- tenlandschen handel noodig hebben, is daar reeds Ingezien, dat men zich geheel afsluit van het buitenland en niet daar mede kan concurreeren. Wat Rusland be treft wil ik opmerken dat wij met dat land willen onderhandelen, mits het ons billijk deel geeft en eerlijk zijn verplich tingen nakomt zooals andere volken. Is Rusland hiertoe niet bereid dan wen- schen wij niet met dit land te onderhan delen. Nog voor het einde van het jaar zullen wij met Polen onderhandelingen openen en er bestaat uitzicht op overeen stemming met Spaaie en Italië. HERRIOT'S TOESTAND. LYON. 12 Oct. (Reuter). Herriot, wiens gezondheidstoestand zich voortdurend blijft verbeteren, zal waarschijnlijk aan het einde dezer week het ziekenhuis kun nen veriaten. DE VOLKENBONDSRAAD. GENEVE. 12 Oct. (V.D.). De Volken- bondsraad kwam heden in een korte open bare vergadering bijeen. De Hongaarsche vertegenwoordiger generaal Tanzcos deelde mede, dat de Hongaarsche regeering den Volkenbond een door Philips Lazlo geschil- derd portret tengeschenke aanbood, van graal Apponyë. De waarnemende raadsvoorzitter aan vaardde namens den Volkenbond in dank dit geschenk, dat een symbool en een herinnering zou zijn aan den groote Hon gaar en Ëuropeeër. De Raad nam kennis van de definitieve bijlegging van het petroleum-geschil tus schen Engeland en Perzië. FRANKRIJK EN POLEN. PARUS. 12 Oct. (Reuter) Daar de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Polen aangaande een handelsverdrag niet met succes bekroond werden, treedt heden het nieuwe Poolsche tarief, waarbij be schermende rechten worden geheven op sommige Fransche waren, in werking. Waarschijnlijk zal men na den terug keer van Paul Boncour het Poolsche voor recht van minimum-tarieven in Frankrijk opheffen. DE ROEMEENSCHE SCHULDEN. BOEKAREST. 11 Oct. (Reuter) De onderhandelingen omtrent de regeling der -Roemeensche staatsschulden, na het staken van de transfer van de benoodigüe gelden, zijn in een nieuw stadium geko men. Vertegenwoordigers van buitenland- sehe schuldelschers hebben den minister van financiën verzocht zich naar Pariji te begeven teneinde daar de besprekingen voort te zetten. Waarschijnlijk zal hij vol gende week te Parijs aankomen. TITULESCU'S REIS NAAR BELGRADO EN SOFIA. BELGRADO, 12 Oct. (V.D.). De Roe meensche minister van Buitenlandsche Zaken Titulescu arriveerde gisteravond t< Belgrado, waar hij met den Joegoslavi- schen Minister van Buitenlandsche Zaken Jeftitsj een conferentie had, die twee uur, duurde. Met den nachttrein zette hij daar na zijn reis naar Sofia voort. In verband met de verklaringen van oen Bulgaarschen minister-president Muc'na- nof deelde hij mede. dat hij niet voor nemens was te Sofia een pact te sluiten. Jeftitsj, die eenige dagen uit Genève naar Belgrado was teruggekeerd, ver klaarde dat de Kleine Entente te Genève tezamen met de Fransche vertegenwoor digers definitief haar standpunt inzake de ontwapeningskwestie had vastgesteld. OOK STORM OVER DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 12 Oct. (Reuter). Hi- dens de hevige storm, welke gisteren ten Denemarken heeft gewoed, hebben eristle 1 ongelukken plaats gehad. Nabij Nykoebing stonden dertien per»- nen op een landingsstijger. Door den storm werd een Duitsch schip, dat hier gemeerd lag, losgeslagen en tegen den stijger geslingerd, waardoor deze af brak en naar zee afdreef. Een persoon wist nog tijdig aan wal te springen, de andere 12 dreven op den stii- ger mee. Buitengaals brak de stijger nogmaals: twee stukken. Eenige uren later dreven beide stukke: nabij Handuenen aan land. Van de 12 „opvarenden" is een del- tienjarige knaap verdronken; de overige: konden gered worden. Verder is te Thisted een 17-jarig meisje door een neervallend dak verpletterd. MOORDENAAR MELDT ZICH BIJ DE POLITIE. STOCKHOLM, 12 Oct. (V.D.). De Stock- holmsche caféhouder, die Dinsdag zijn vrouw en belde kinderen vermoordde, heeft zich bij de politie aaangemeld. Hij had een poging gedaan tot zelfmoord, maar de moed daartoe ontbrak hem. Oorzaak vaal het familiedrama is economische nood. GROOTE BRAND. LANDECK, 12 Oct. (V.D.). Te Vlissy bij Landeck brak in den afgeloopen nacht, kort na 12 uur, een brand uit, waardoor tien huizen en wel acht boerenwoningen een café en de kerk, in de asch werden 1 gelegd Negentig personen zijn dakloos enj een 3-'jarig kind is in de vlammen omge komen. Men vermoedt dat brandstichting de oorzaak is. Het dak van de kerk is i geheel afgebrand en de klokken in den vernielden kerktoren zijn gesmolten. DE ORKAAN IN ZWEDEN EN DENEMARKEN. STOCKHOLM, 12 Oct. (V. D.) De Zweed; sche kust werd ln den afgeloopen nact door een orkaan geteisterd, die groote ve:-l woestingen aanrichtte. Te BohuslaW, strandde een Finsch stoomschip en in d< Oeresond zijn twee kleine schepen verdvf" nen. Waarschijnlijk zijn zes menscW: hierbij om het leven gekomen. De foon- en telegraafverbindingen zijn vele plaatsen verbroken. TREINBOTSING IN SPANJE LA CARONA. 12 Oct. (Reuter) sneltrein Madrid—La Carona ls in bots® gekomen met een goederentrein, waart» verscheidene wagons uit de rails liep#- Elf reizigers werden gewond, waan® vijf ernstig. 8-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2