LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 11 October 1933 BUITENLAND. de algemeene toestand. belgie. frankrijk. engëland: oostenrijk. het conflict in het verre oosten. TELEGRAMMEN. vereenigde staten. Rondom Genève. Do politieke commissie der Volkenbonds vergadering heelt het groote debat in zake de Minderheden- en de Joodsche xwestie beëindigd. Overeenkomstig het voorstel der sub-commissie werd de Fransche resolutie aangenomen. De Dultsche delegatie keurde het eer ste en derde deel goed. De resolutie zal thans de Volkenbonds vergadering ter tine van definitieve goed keuring worden voorgelegd. Het eerste deel der resolutie houdt in: De plenaire vergadering van den Vol kenbond neemt de in de resolutie van 21 September 1922 uitgesproken principieele aanbevelingen in zake de minderhedenbe scherming aan en spreekt de hoop uit. dat de tegenover den Volkenbond door geener- lel aanvullende verplichtingen op het ge bied der minderheden gebonden staten nochtans tegenover hun minderheden naar ras. religie en taal de gelijke graad van gerechtigheid en tolerantie zullen toe passen. welke wordt geëlscht bij de ver dragen inzake de minderhedenbescher ming en krachtens de geheele houding van den Volkenbond. In het tweede deel wordt verklaard. De Vo'.kenbondsvergadering 1? van meenmg, dat de In het eerste gedeelte naar voren gebrachte principes zonder uitzondering betrekking moeten hebben op alle catego rieën staatsonderdanen, welke zich van de meerderheid der bevolking onderschei den door ras. taal of religie. Krachtens het derde gedeelte verzoekt de Volkenbondsvergadering den secreta ris generaal van den Volkenbond te pro tocollen betreffende de onderhandelingen van de politieke commissie Inzake de min- derhedenkwestle toe te zenden aan den Volkenbondsraad. Bij de slotbeschouwing verklaarde de Duitscher v. Keiler, dat de Dultsche dele gatie van meening ls. dat de resolutie slechts van toepassing moet zijn op de eigenlijke minderheden. Uit de onderhan delingen in de politieke commissie en de sub-commissie hiervan is gebleken, dat de resolutie in hoofdzaak beoogt de behande ling der Joden in Duitschland binnen het bereik der resolutie te doen zijn. Dit ts. volgens v Keiler, in tegenspraak met de principieele opvatting der Duitsche dele gatie Volgens de delegatie behoort de be treffende kwestie tot de competentie der Dultsche binnenlandsche wetgeving. Duitschland heeft het tweede gedeelte der resolutie verworpen Alle andere mo gendheden hebben de geheele motie goed gekeurd. Inzake het Ontwapeningsvraagstuk is men weinig verder. Eenige onderlinge be sprekingen hebben plaats gehad; zoo b.v. tusschen Nadolny en Norman Davis, Paul Boncour en Soragna. Sir John Simon is Parils gepasseerd. Hij had daar een onderhoud met den Engelschen gezant, wlen hij de voornaam ste punten van de besluiten van den Brit- schen kabinetsraad heeft medegedeeld op dat de ambassadeur deze ter kennis zal kunnen brengen van minister-president Daladier. Deze punten zijn de volgende: li Volkomen overeenstemming met de verklaringen van Baldwin te Birmingham. 2 Noodzakelijkheid van een proeftijd met doeltreffende controle. 3) Afwijzing van elke verdere bewape ning ln Duitschland, onverschillig ln wel ken vorm. 4) Toenadering van het plan van Mac Donald tot het Engelsch-Fransch-Amerl- kaansche plan. Het nieuwe Engelsche voorstel dat waar schijnlijk door Frankrijk zal worden aan vaard regelt de volledige verwezenlijking van de Dultsche gelljkberechtigdheld in 8 jaar. Intusschen komen van diverse zijden berichten over bewapening. Engeland heeft een nieuw vliegboot-type ingevoerd, de „Perth", waarvan er vier ge bouwd zullen worden en de eerste thans is afgeleverd. De „Perth" is voorzien van drie Rolls Royce-motoren van elk 900 P K. Het vlieg tuig heeft een actie radius van 1500 zee mijl en een gemiddelde uursnelheid van 132 mijl. Het is uitgerust met een in gun stige positie opgesteld snelvuurkanon van 3 75 c.M. kaliber, dat honderd granaten per minuut kan afvuren, en verder met drie machinegeweren, terwijl het een bommenladlng van ongeveer 1000 KG. kan meenemen. Het heeft een bemanning van 5 koppen. En zelfs Zwitserland zal voor 100 mil- lloen fres. oorlogsmateriaal aanschaffen.... Het eerste officieele Anglo-Amerikaan- sche onderhoud omtrent de kwestie der oorlogsschulden heeft, gisteren op het de partement van de schatkist te Washing ton plaats gehad. Het onderhoud duurde twee uur. Groot-Brittannlë was vertegenwoordigd door gezant Lindsay. Lelth Ross, zijnvoor- naamsten economischen adviseur en Bewley. financieel deskundige. De Veree- nigde Staten waren vertegenwoordigd door Archeson. onderstaatssecretaris van de schatkist. Livesey. toegevoegd econo misch adviseur van het staatsdepartement en Belle, commissaris van de schatkist. Na afloop van het onderhoud weigerden de gedelegeerden eenige verklaring af te leggen Volgens den Washlngtonschen correspon dent van de New-York Evening Post zullen de Vereenlgde Staten, als groot- Brittannle een symbolische betaling aan biedt van 10 pet. van den December-ter- mijn deze weigeren Groot-Brlttanniê zou dan wellicht een betaling in eens van een milliard dollar aanbieden. o De Gentsche Hoogeschool. De Gentsche professor Soenen heeft in een rede een zoo krassen aanval op de Vlaamsche ministers Sap. Van Isacker en Poulet gedaan in verband met hun hou ding inzake de benoeming van prof. Bes- semans tot rector der hoogeschool. dat het departement van onderwijs er aanleiding in heeft gevonden den tekst der rede op te vragen. .(Hbld.^ Briand's monument besmeurd. Spionnage in bet Saargebied. Een dezer nachten is het monument ter nagedachtenis van Aristude Briand, dat te Trebeurden. in Bretagne, is opgericht en onlangs door minister Paul-Boncour werd onthuld door onbekenden geheel met kool- teer besmeurd. De voorzitters van verscheidene Breton- sche vereenigingen hebben nu een plech tigheid georganiseerd, welke Donderdag over acht dagen zal worden gehouden, om den smaad, de nagedachtenis van den staatsman aangedaan, weg te wisschen en het monument ln eere te herstellen. In het Saargebled hebben enkele arresta ties plaats gehad, welke in verband staan met een spionnagezaak Een zekere Schopp is gearresteerd, daar hij verdacht werd be langrijke documenten met betrekking tot 'de verdediging van de Moezelllnie aan een Duitschen agent geleverd te hebben. Ook een ingenieur ls ln verband met deze zaak in hechtenis genomen. Voorts is nog een vrouw gearresteerd, die op een wagen een machinegeweer van bijzondere constructie vervoerde. Britscb-Indië en de Japansche katoen. De besprekingen tusschen Indische en Japansche belanghebbenden in de katoen industrie zijn gisteren te Bombay als vol komen hopeloos gestaakt. De voorstellen der Japanners weken zoo ver af van wat de Indiërs en de fabrieken in Lancashire als minimum meenden te moeten eischen, dat het geen doel zou hebben gehad langer kostbaren tijd te verknoeien. Er wordt echter nog op gewezen, dat deze bespre kingen onofficieel waren, zoodat de eigen lijke Japansche regeerlngsgemachtlgden, die nog moeten komen, allicht wat water bij hun wijn zullen mogen doen. De stem ming te Bombay was echter neerslachtig. o De soc.-democraten in actie. Gisteren hebben volgens een mededee- ling van de Soc. Dem. Parteikorrespondenz het officieele partijorgaan, in de Fiat- fabrieken in Fiorlnsdorf in verband met het verbod der „Arbeiterzeltung" arbei dersvergaderingen plaats gehad. De ver trouwensmannen wisten de arbeiders ech ter te bewegen hun werkplaatsen weer binnen te gaan In verband met het pu- bllceeren van dit bericht is de Soc. Dem. Parteikorrespondenz ln beslag genomen. Des middags, toen de avondploeg in de fabrieken aan het werk zou gaan, kwam het opnieuw tot samenscholingen. Bij het intreden van de duisternis liep de menig te op straat te hoop en vormde demon stratie-optochten, waarbij „Vrijheid". „Wij eischen de vrij e Arbeiterzeitung" „Rood Front" geroepen werd. Vooral in de ar beiderswijken Favorlten, Ottakring, in het zesde district in de Mariahilferstrasse en in Fiorlnsdorf werden dergelijke betoogin gen op touw gezet. De politie verspreide de betoogers. In de Mariahiiferstrasse werd een politieambtenaar tegen den grond ge slagen. In totaal werden 26 personen ge arresteerd. o Steeds toenemende spanning. Gisteren heeft een zitting van het Ja pansche kabinet plaats gevonden, waarin de minister van buitenlandsche zaken Hirota, rapport uitbracht over den buiten landsche politieken toestand. In het bij zonder werden besproken de betrekkingen van Japan tot Mansjoekoeo en Rusland en een standpunt bepaald inzake de recente Russische publicaties betreffende de „ge heime Japansche documenten" in het con flict rond den Mandsjoerijschen spoorweg. Het verluidt, dat de Japansche regeering heeft besloten, in verband met de bericht geving van het sovjet-Russische telegraaf- agentsehap in Japan, een strenge waar schuwing uit te spreken. In geval het telegraaf-agentschap dér sovjet-unie en de vertegenwoordigers der sovjetpers in Japan verder critlek uit oefenen op de Japansche politiek, op een wijze welke geen rekening houdt met het nationale prestige der Japansche regee ring, zou Japan cr bij deze persvertegen woordigers op aan moeten dringen „vrij willig" uit Japan te vertrekken. Het conflict is echter in Mandsjoerije nog verscherpt. Volgens een mededeeling uit Charbin heeft de Mandsjoerijsche politie alle loca- llteiten van het gebouw der Chineesche Oosterspoorwegmaatschappil opengebro ken. welke vroeger door de Russische amb tenaren waren bezet. De opengebroken kamers werden doorzocht en zullen thans ter beschikking worden gesteld van de Mandsjoerijsche ambtenaren, wier positie intusschen niet door de sovjet-regeering wordt erkend. De sovjet-Russische directeur-generaal van den Chineeschen Oosterspoorweg heeft Integendeel alle door den Mandsjoe rijschen adjunct-directeur gegeven beve len ingetrokken, hetgeen een uiterst ver warde situatie heeft veroorzaakt. De Mandsjoerijsche autoriteiten zouden tegen-maatregelen overwegen De Russische pers blijft volledig hand haven, dat het Japan te doen is om het bezit van den spoorweg en om dit doel te bereiken voor niets terugdeinst. De diplomatieke corresoondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat belang hebbende kringen, die in nauw contact staan met Tokio de Instelling verwachten van een regeering zuiver samengesteld uit militaire en vloot-autoriteiten. Deze re geering zou het volgend jaar reeds op treden en behalve uit generaals en admi raals samengesteld zijn uit enkele flnan- cleele en economische deskundigen Met het oog op den gespannen toestand ln de Stille Zuidzee en langs de Mandsjoe rijsche grenzen hebben de generale staven reeds lang neiging vertoond voor hun vertegenwoordigers volledig gezag en verantwoordelijkheid in een nationale ve- geering op te eischen tegen de burgerlijke macht van parlement en diplomaten. Reeds vaak hebben zij hun meening aan het departement van buitenlandsche za ken opgedrongen De door hen aange nomen houding neemt den vorm aan van een buitengewoon radicaal staatssocia lisme, dat er op berekend is de gunst van de massa te verwerven en deze te winnen voor een krachtige chauvinistische bui tenlandsche politiek. j DE ONTWAPENING. GENÈVE, 11 Oct. (V.D.). De Britsche Minister Simon is vanmorgen te Genève aangekomen en bracht direct een lang durig bezoek aan Boncour, die vanavond naar Parijs vertrekt, doch vóór de zitting van het presidium van de ontwapenings commissie naar Genève terugkeert. Naar van Fransche zijde verluidt zou Simon zeer scherpe instructies zijner regeering meebrengen om zich tegen alle Duitsche eischen voor het toestaan van noodzakelijke verdedigingsmiddelen te ver zetten. LONDEN, 11 Oct. (V.D.). De T.U.C., het Britsche Vakvereenlglngs-Congres, en een aantal andere beroepsorganisaties, hebben een oproep voor onmiddellijke al- gemeene ontwapening gericht aan de Engelsche regeering, den president der Ontwapeningsconferentie Henderson en de Engelsche delegatie te Genève. In dezen oproep wordt gezegd dat uitste lder alge- meene ontwapening en het zich baseeren op het Verdrag van Versailles om Duitsch- lands ontwapening te verzekeren, gevaren ln zich bergt voor den wereldvrede en den bewapeningswedstrijd verderfelijker maakt dan ooit, omdat de Dultsche bewapenlngs- elschen er onweerstaanbaar door versterkt worden De verwezenlijking van de belofte aan Duitschland en ontwapening der zwaar bewapende mogendheden tot het peil van Duitschland is noodzakelijk. De te Genève te sluiten conventie moet in houden. dat alle wapens die Duitschland door het vredesverdrag zijn verboden binnen een vastgestelde periode algemeen afgeschaft worden. Een soortgelijke resolutie werd eveneens aangenomen en verzonden door het Engel sche Vrouwencomité, dat afschaffing van alle aanvals- en luchtwapenen eischt. o DE OORLOGSSCHULDEN. WASHINGTON, 10 Oct. (Reuter). De onder-minister van financiën Acheson heeft verklaard, dat de Engelsche schui- aen-deskundlge Leith Ross als zijn mee ning heeft te kennen gegeven, dat de radi caal veranderde toestanden in de wereld niet voorzien zijn toen de regeling der oorlogsschulden werd opgesteld. Het is daarom rechtvaardig dat Engeland bij de loopende onderhandelingen een verminde ring zijner schulden zal verkrijgen. Leith Ross heeft krachtig naar voren gebracht dat de leeningen die Engeland vóór en na den wapenstilstand heeft afgesloten geen commercieele leeningen waren, doch uitsluitend benut werden om den oorlog te winnen. Leith Ross heeft vervolgens een uiteen zetting van den economischen toestand in de wereld en het sterk afnemen van den wereldhandel gegeven. Acheson verklaarde dat Leith Ross geen voorstel had ingediend dat als basis voor een regeling kan dienen. De kwestie der stabilisatie is niet be sproken en zal vermoedelijk ook niet be sproken worden. De besprekingen zullen 13 October wor den hervat. DE SANEERING IN AMERIKA. WASHINGTON, 10 October. (Reuter) Duizenden metaal-arbeiders en mijnwer kers ln het district Pittsburg, zoomede vijfduizend arbeiders in de schoenenindus trie in Massachusetts hebben het werk hervat. Aan den anderen kant hebben echter in verschillende industrieën in Caüfornlë tienduizend arbeiders het werk neergelegd. Bij botsingen tusschen stakers en poli tie zijn te Eynton in Pennsylvania twaalf personen gewond. Te Weirton in West-Virginia braken tweeduizend postende stakers uit het staalbedrijf door het polltiecordon op het moment dat de vrijwillige arbeiders het werk verlieten. De politie zag zich ge noodzaakt traangasbommen te gebruiken teneinde de menigte uiteen te jagen. De stakers waaronder zich verscheidene vrou wen bevonden, wierpen de niet ontplofte traangasbommen naar de politie terug. Niemand werd gewond. WASHINGTON, 11 October. (Reuter) Sprekend in een vergadering van de Amerikaansche werklieden-organisatie zei- de Johnson, dat een minderheid van werk gevers en werknemers de herstelbeweging bedreigen. Hij voegde hieraan toe, dat indien de werklieden deze sabotage voort lieten woe keren, de publieke opinie zich tegen hen zal keeren. waardoor de invloed, welke zij thans uitoefenen te niet zal worden ge daan. o NON-AGRESSIE-PACT IN Z.-AMERIKA. RIO DE JANEIRO, 11 October. (Reuter) Gistermiddag heeft op het departement van buitenlandsche zaken door de gevol machtigden de aangekondigde ondertee- kening plaats gehad van het non-agressie pact tusschen Argentinië, Brazilië, Chili, Mexico, Uruguay en Paraguay. De bevroren gelden De Philippijnen. President Roosevelt heeft in langdurige besprekingen met staatssecretaris Woodin, attorney-generaai Cummins en den gou verneur-generaal van de New-York Fede ral Reserve Bank, Harrison, benevens met den voorzitter van de organisatie voor credietverleening aan de boeren plannen uitgewerkt voor de oprichting van een ge weldige credletmaatschappij. Deze maat schappij zou de bevroren bankdeposito's die geschat worden op ongeveer 3 milliard dollar weer doen ontdooien, waarbij de F. R. C. het grootste deel van het kapitaal dezer credletmaatschappij zou nemen en deze het hierdoor weer vlot geworden geld ter beschikking zou stellen aan de nood lijdende banken tegen overschrijving van de tijdelijk vastgevroren deposito's. De Kamer der Philippijnen heeft het door den Senaat reeds aangenomen be sluit goedgekeurd om de Amerikaansche wet Inzake de toekenning van onafhanke lijkheid van de Philippijnen binnen een bepaald aaptal jaren, te verwerpen. HET PARLEMENTAIRE SYSTEEM IN JAPAN. TOKIO, 11 Oct. (V.D.) De Japansche minister van Koloniën, Nagai, heeft het Japansche kabinet een ontwerp voorgelegd tot wfjziging van het parlementaire systeem. Nagai stelt het volgende voor: 1. De zittingsperiode van liet parlement wordt voor onbepaalden tijd verlengd. 2. Slechts de keizer krijgt de bevoegd heid tot grondwetswijziging. 3. Het kiessysteem wordt gewijzigd. 4. De verkiezingen worden gehouden volgens het standensysteem. Slechts natio nale elementen krijgen kiesrecht, dus com munisten en marxisten worden uitgesloten 5. De regeering krijgt grootere volmach ten voor de uitvoering van groote wijzi gingen en hervormingen op het gebied der binnen- en buitenlandsche politiek. Nagai's voorstellen hebben in politieke kringen in Japan ten zeerste de aandacht getrokken. Vooral bij het leger en de vloot zijn de voorstellen met sympathie begroet. n FRANSCHE MINISTERRAAD. PARIJS, 11 Oct. (Reuter). Volgens de „Matin" heeft de kabinetsraad gisteren een aantal ftnancleele en economische wets ontwerpen besproken, alsmede het finan- cleele saneeringsplan. ten einde een aan tal sociale hervormingen in te voeren. De regeering is o a. voornemens een collectief arbeidscontract op te stellen en een minimum-loon en verlaging van den arbeidstijd in te voeren. De werkweek zal op 40 uur worden vastgesteld. Ter bevordering van de natio nale Industrie zal aan een aantal instel lingen steun worden verleend, tezamen voor eenige milllarden francs. -O KINGSFORD SMITH IN AUSTRALIË IN RECORDTIJD. SYDNEY. 11 Oct. (V.D.) Kmgsford Smith is heden te 5.12 uur (pi. ttjd) met zijn vliegtuig uit Engeland te Wyndham in West-Australië gedaald. Hij heeft den af stand Engeland-Australië afgelegd in 7 dagen, 4 uur en 47 minuten, en daarmee het record opnieuw op zijn naam gebracht. Het bestaande record op naam van Scotts was 8 dagen, 20 uur en 47 minuten. DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. GENÈVE, 11 October (V.D.). De Vol- kenbondsassemblé behandelde heden de gisteren aangenomen ontwerp-resolutie, waarin de minderheden en de Joden kwestie wordt behandeld. Zonder discussie werd met algemeene stemmen het eerste deel der resolutie aangenomen. Met het tweede deel. dat de mogendheden ver plicht het algemeene beginsel der min derheden ook toe te passen op dat deel der bevolking, dat zich van de meerder heid onderscheidt door verschil ln ras of taal. was dit niet het geval. De Duitsche gedelegeerde deelde mede. dat de Duitsche delegatie dit deel moest afwijzen. De voorzitter zag zich derhalve genood zaakt te concludeeren, dat de noodzake lijke eenstemmigheid niet bereikt kon worden, zoodat het tweede deel als ver worpen moest worden beschouwd. De Duitsche regeering heeft hierdoor elke internationale behandeling van het Jodenvraagstuk onmogelijk gemaakt. Waarschijnlijk zal de Assemblé van avond worden gesloten. DE TARWE~IN AMERIKA. WASHINGTON. 11 Oct. (Reuter). De minister van Landbouw, Wallace, heeft heden de overeenkomst onderteekend om trent den verkoop van tarwe. Volgens deze overeenkomst zal een pre mie worden verleend voor den uitvoer van ongeveer 35 millioen bushel overtollige tarwe uit het N.-Westen der Vereenlgde Staten. De uitvoer zal onmiddellijk aan vangen. o NAT AMERIKA. NEW-YORK, 11 Oct. (Reuter). De staat Florida heeft zich voor het afschaffen van het drankverbod uitgesproken. MINDER UITNOODIGINGEN GEWENSCHT. BERLIJN, 11 Oct. CV. D.). De Staats secretaris van de Rijkskanselarij deelt mede, dat ln den laatsten tijd de ultnoodi- gingen aan den Rijkskanselier en de Rijks ministers voor het bijwonen van feestelijk heden en plechtigheden van allerlei aard een zoodanigen omvang heeft aangeno men, dat zelfs de beantwoording van deze uitnoodiglngen ,die in de meeste gevallen afwijzend zal moeten zijn te veel tijd ln beslag neemt. Alle uitnoodiglngen zijn on getwijfeld goed gemeend doch het is on mogelijk bij den drukken werkkring der Rijksministers er gevolg aan te geven. Niet alleen groote Rijksorganisaties maar ook zeer kleine vereenigingen zenden uitnoo diglngen en juist de laatste dikwijls niet slechts aan een lid der Rijksregeering, doch vaak aan de geheele regeering, de staatssecretarissen, afdeelingschefs en referendarissen van de Rijkskanselarij en de Rijksministeries. Ondanks de goede bedoelingen kan men langzamerhand spreken van een „Einla- dlngsunfug", zoodat derhalve overwogen zal moeten worden in de toekomst derge lijke uitnoodiglngen onbeantwoord te laten, en de Rijkskanselier verzoekt, het zenden van uitnoodiglngen als de geken schetste, achterwege te laten. -o- TITULESCU TE WARSCHAU. WARSCHAU, 10 October. (Reuter) De Roemeensche minister van buitenland sche zaken Titulescu heeft op het Poolscht, ministerie van buitenlandsche zaken den Sovjet-gezant de Roemeensche ratificatie- oorkonden overhandigd van het Londen- sche pact der Oostelijke landen, waarin de definitie van het begrip aanvaller is ver vat. Op het Roemeensche gezantschap werd vervolgens een lunch aangeboden, waar aan ook de Russische gezant deelnam. Dit wordt van bijzondere beteekenls geacht, daar er tusschen Roemenië en Rusland geen officieele diplomatieke betrekkingen bestaan. Titulescu heeft hedenmiddag Warschau verlaten. EEN AANSLAG OP KONING CAROL? BOEKAREST. 11 Oct. (V.-D.) Nabij de stad Targoviste zijn eenige schoten ge lost op den passeerenden avond-sneltrein, die gevolgd werd door den Koninklijken Hoftrein De politie neemt aan, dat de schoten bedoeld waren voor den ko ninklijken trein en dat men een aanslag op het leven van koning Carol had willen plegen. BEWAKER DOOR PREDIKANT DOODGESCHOTEN. NEW-YORK, 11 Oct. (V.D.). In een afgescheiden Baptisten-gemeente te Jones- boro in den staat Arkansas, was een con flict ontstaan, waardoor de gemeente in tv.ee groepen was gesplitst, de eene onder leiding van den predikant Joe Jeffers, de andere onder leiding van den predikant Dale Crowley Beide groepen maakten aanspraak op he: gebruik van den tempel en de rechtbank besliste, dat de tempel en het gebruik daarvan diende te worden toegewezen aan den predikant Crowley en zijn aanhangers. Een door den predikant Jeffers aange stelde bewaker wenschte het kerkgebouw echter niet over te geven aan Crowley waarop deze toen hij gisteren nogmaals het gebouw kwam opeischen, een revolver trok en den bewaker doodelijk verwondde. BRITSCH ONDERDAAN MISHANDELD. BERLIJN, 11 Oct. (Reuter). De politie- president van Frankfort heeft bij den Eritschen consul zijn verontschuldigingen aangeboden voor de mishandeling van Samuel Kbnig, Engelsch onderdaan, die door S. A.-mannen was aangevallen. De politie-nresldent gaf aan den consul de verzekering, dat de schuldige bruin- hemden als S.A.-leden hun ontslag zullen krijgen. Het slachtoffer König, van geboorte een Duitsche Jood. is genaturaliseerd Zuid- Afrikaander. Hij woont reeds eenige Jaren ln Frankfort. Hij werd door S. A.-mannen aangevallen omdat hü weigerde bij het voorbijgaan van een S.A.-optocht de vlag te groeten. Hij kreeg eenige slagen op het hoofd en viel bloedend op straat De politie kwam tusschenbeide en bevrijdde hem terstond, toen bleek dat hij een Britsch onderdaan was. DRIEVOUDIGE MOORD TE STOCKHOLM. STOCKHOLM, 11 Oct, (V.D.). Gisteren werden in de woning van den taxt-onder- nemer Blomquist te Stockholm zijn vrouw, zijn 8- en zijn 2-jarig dochtertje vermoord gevonden. Het onderzoek wees uit, dat Blomquist zelf de moordenaar ls. Hij ls met een van zijn auto's gevlucht en wordt door de politie vervolgd. Omtrent zijn motieven tast men ln het duister aan gezien het gezin altijd den Indruk had ge wekt van een zeer gelukkige samenleving. GIFTIGE PADDESTOELEN. PARIJS, 11 Oct. (V.D.) In een dorp bij Toulouse werd een uit vier personen be staand gezin na het nujtigen van cham pignons ernstig ziek. De 41-jarige vrouw en een 5-jarig dochtertje zijn aan de ge volgen overleden. Men hoopt den vaderen het tweede kind ln leven te kunnen hou den. Ook te NauceUe ln de nabijheid van Rodez is een bejaard echtpaar overleden tengevolge van het nuttigen van giftige paddestoelen die de slachtoffers zelf in het bosch hadden gezocht. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. OSNABRÜCK, U' Oct. (Reuter). De bekende raketten-onderzoeker Tiling, die gisteren bij een ontploffing ln zijn labo ratorium ernstig werd gewond, ls in den afgeloopen nacht overleden. Ook zijn assistent is bezweken, STORM. TEGUCIGALPA (Honduras), 11 OS. (Reuter). Door de aardverschuiving, dit door een orkaan en hevige regens wis veroorzaakt zijn in het dorp Apolopi, ne gentien personen levend begraven. In andere deelen van Honduras hebben de hevige regens overstroomingen veroor zaakt. waardoor verscheidene personen verdronken. Een groote hoeveelheid vee is eveneens in het water omgekomen. LISSABON. 11 Oct. (Reuter). Een storr. van buitengewone hevigheid heeft Porti gisteren geteisterd. Aan verscheidene ge bouwen en huizen werd belangrijke schade aangericht. Talrijke visschersbooten ver keerden in nood. HALIFAX. 11 Oct. (V.D.) Ter hoogte van Yarmouth in Nieuw-Schotland is een 230 ton metende schoener met een tien kop pige bemanning aan boord tengevolge van den hevigen storm omgeslagen. Men vreest dat de geheele bemanning in de golven is omgekomen. LONDEN, 11 Oot. (V.D.). Gisteren zijn sommige deelen van Engeland geteisterd door hevige storm- en regenvlagen, die groote overstroomingen hebben veroor zaakt. In Zuid-Wales staan vijfhonderd huizen onder water. De Engelsche vloot- manoeuvres in de Noordzee moesten afge last worden. HERSTEL DER HABSBURGERS? WEENEN, 11 Oct. (V.-D.) De reis van ex-Keizerin Zlta naar Italië, die vergezeld wordt door haar broer, den Prins van Bourbon, zou in verband staan met een aanstaande verloving van Kroonprins Otto met Prinses Maria, de Jongste dochter van het Itallaansche Koningspaar. Ondanks het verzet Van Engelsche zijde tegen het herstel der Habsburgers, zou Mussolini besloten hebben te ijveren voor het huwelijk van Kroonprins Otto met Prinses Maria. HET BALKAN-PACT. SOFIA, 11 Oct. (V.-D.) De onderhan delingen tusschen Turkije en Griekenland en de reis van den koning van Joego slavië hebben ertoe geleid, dat het tot stand komen van een Balkan-Locarno als een fait accompli wordt beschouwd. De Bulgaarsche regeering laat echter he den verklaren, dat zij haar politiek zlcb naar geenerlei zijde te binden, niet zal op geven en dat zij niet bereid ls tot een Balkan-bloc toe te treden. Deze verklaring ls afgelegd op verzoek van den Bulgaarschen Minister-President Muschanow. die binnen enkele dagen een conferentie zal hebben met den Roemeen- schen Minister Titulescu- Toegegeven wordt echter dat de verhou ding tusschen Bulgarije en Joego-Slavie belangrijk verbeterd ls en dat de Bulgaar sche regeering bereid ls den Macedoni- schen terreur ook van Bulgarije uit te be strijden. 9-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2