VIJFTIG JAAR GETROUWD. 74ste Jaargang WOENSDAG 11 OCTOBER 1933 No. 22565 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJBERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN fit* ner retrel voor advertsntlën uit Loldou en plaatsen waaraee^chfpUnvan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlëD 36 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;:! Voor Lelden per 3 maanden (.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post (.2.35 portokosten. Dit nnmmer bestaat uit DRIE Blade* EERSTE BLAD. Dr. H. H. Maas. Hedenmiddag promoveert aan de Leid- sche Universiteit tot doctor in de genees kunde Herman Hendrik Maas, directeur van het Academisch Ziekenhuis alhier, op een proefschrift getiteld „Onvolwaardig voedsel en krop." Reeds het enkele feit, dat deze keer niet een student zijn stu diën beëindigt, doch dat hier de doctors titel wordt verleend aan iemand, die reeds gedurende een reeks van jaren in het volle leven staat, verdient de aandacht. De heer Maas werd geboren te Giessen- dam op 1 October 1881, bezocht te Rotter dam het gymnasium en vertrok, na met succes de Militaire School te Kampen te hebben afgeloopen, in 1907 als officier naar Indië. Zijn verblijf aldaar is slechts van kor ten duur geweest, want na drie jaar re patrieerde hij en werd hem te 'sGraven- hage een plaats aan het Departement van Koloniën aangeboden. Zijn verdienstelijk werk, aan dat Depar tement verricht, bleef niet onopgemerkt, met het gevolg, dat hij in Maart 1912 bij de Rijksklinieken te Utrecht werd be noemd, om de afwerking, de installatie en de inrichting der Psychiatrische Kliniek op zich te nemen, en na korten tijd te worden benoemd tot adjunct-directeur dezer inrichting. Gedurende den geheelen mobilisatietijd bleef hij zijn werkzaamheden als adjunct directeur waarnemen, niettegenstaande hij onafgebroken als reserve-officier onder de wapenen was. Teneinde dit mogelijk te maken, werd hij bij onderdeelen geplaatst, die in de onmiddellijke nabijheid van Utrecht gelegerd waren. Kort na beëindiging van de mobilisatie, heeft de heer Maas gevolg kunnen geven aan een reeds lang gekoesterd verlangen om in de geneeskunde te gaan studeeren en het was in het bijzonder de toenma lige hoogleeraar-directeur van de Psychia trische Kliniek, Winkler te Utrecht, die heeft bevorderd, dat deze plannen tot daden konden worden omgezet, als gevolg waarvan thans de doctorsbul aan hem zal worden uitgereikt. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de heer Maas zijn proef schrift uit groote dankbaarheid heeft op gedragen aan zijn oud-leermeester, prof. Winkler. In 1925 volgde zijn benoeming tot direc teur van het Academisch Ziekenhuis al hier, welke benoeming op zich zelve een groote onderscheiding was, wanneer men bedenkt, hoe toen ter tijd de zaken van dat .Ziekenhuis er voor stonden en het nieuwe gebouwencomplex op afwerking en inrichting wachtte. Het is onnoodig de herinnering daaraan op te halen, doch dat de heer Maas er in geslaagd is dit ziekenhuis te brengen op het hooge peil, waarop het thans staat, heeft van regeeringswege zijn erkenning gevonden in zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau op 31 Augustus 1928. Behalve de zoo veel omvattende taak van directeur van het Academisch Zie kenhuis vond de heer Maas nog gelegen heid meerdere bestuursfuncties waar te nemen, waarvan wij slechts noemen die van den Bond van Ziekenhuisverpleging,. van het Nederlandsche Roode Kruis, beide afdeeling Leiden, van de Annakliniek alhier en van de Nederlandsche Vereeni- ging van Ziekenhuizen, terwijl hij boven dien door de Geneeskundige faculteit van de Gentsche Hoogeschool werd aangezocht om als adviseerend lid deel uit te maken van de Commissie, die zich tot taak stelt een nieuw groot Academisch Ziekenhuis in Gent op te richten, aan welke uitnoodi- ging bereids door hem werd gevolg gegeven. Het wekt dan ook algemeen groote be wondering voor het doorzettingsvermogen en de energie van den heer Maas, dat hij tusschen al deze werkzaamheden door, nog lust en tijd heeft kunnen vinden om een proefschrift te schrijven. CENTRALE NEDERLANDSCHE AMBTENAARSBOND. De houding der leden ton opzichte van de overheid. De afdeeling Leiden van bovengenoem- den bond hield gisteravond in „Het Volks gebouw", Heerengracht, een buitengewone ledenvergadering ter behandeling van het onderwerp: „De positie van het Rijks- en Gemeentepersoneel in verband met het verbod der Regeering inzake het lidmaat schap van sommige organisaties". Als spreker was aanwezig de hêer B. J. v. Stapele, lid van 't Hoofdbestuur. De voorzitter, de heer H. van Wouden berg, opende de talrijk bezochte vergade ring en heette alle leden welkom, in het bijzonder den heer v. Stapele. Spr. zette de redenen uiteen waarom het bestuur gemeend heeft deze buitengewone verga dering te moeten houden. De hoofd oorzaak is gelegen, zegt spr. in het feit, dat door verschillende directeuren van Hooger Onderwijsinstellingen een zooda nige interpertatie van het Regeeringsbe- sluit inhoudende het verbod inzake het lidmaatschap van sommige organisaties is gegeven, dat bij vele personeelleden onge rustheid is ontstaan. De spreker zal daar omtrent de noodige voorlichting geven. Nadat de voorzitter nog eenige zakelijke mededeelmgen heeft gedaan, geeft hij het woord aan den heer B. J. v. Stapele voor het houden van zijn rede over het hier boven genoemde onderwerp. Spr. wenscht in de eerste plaats nadruk kelijk vast te stellen, dat er voor de leden van den C.N.A.B. geen enkele reden is on gerust te zijn inzake het ministerieele verbod, aangezien ae C.N.A.B. daar abso luut buiten valt. Vandaag herdenken onze stadgenooten Jacobus de Tombe en Jannetje Calharina Roozendaal, wonende 2de Looiersstraat No. 59 den dag, waarop zij zich voor 50 jaar in den ondertrouw begaven, terwijl op 24 October ek hun gouden bruiloft een voldongen feit zal zijn. De thans 74-jarige bruidegom was ge durende 4„ jaar als stoker bij den hout handel der firma Timmsrmamn werkzaam en werd zes jaar geleden gepensioneerd. Helaas waren de slechte tijdsomstandig heden oorzaak, dat zijn pensioen ïater weer werd ingetrokken. Uit hun huwelijk werden acht kinderen geboren die zich stellig zullen beijveren om de komende da gen voor de krasse oudjes tot recht feeste lijke te maken. Moge de afspiegeling daarvan ook hun levensavond verlichten. Spr. gaat eenige jaren In de geschie denis terug, toen meermalen gebleken ls bij vorige crises, dat de bezittende klasse getracht heeft, van de positie die de ar beidersklasse zich had verworven, wat af te halen. De stevige positie der arbeiders beweging was daartegen opgewassen, zoo dat dit tegenvallers waren voor de bezit tende klasse. Telkens bleek weer, dat de arbeiders de behaalde voordeelen wisten vast te houden. Totdat het gebeurde met de ,,De Zeven Provinciën" voor de bezit tende klasse aanleiding was om dit aan te vatten, z.g. „voor 't gezag", doch met het doel een aanval op die sterke arbeiders beweging te ondernemen. Daarbij kwam de opkomende Hltlerbeweging in Duitsch- land waardoor onder de arbeiders ver warring werd gesticht. Daarvan is door de tegenstanders gebruik gemaakt om de leden los te maken van hun beweging. Dat is ten deele gelukt. Doch de positie onzer beweging, ook van onzen bond. is niet ge schokt. Spr zet nog even uitvoerig uiteen hoe het verbod der Regeering tot stand is gekomen en stelt daarbij nog eens uit drukkelijk vast, dat door niemand van den C.NA.B. vrees behoeft te worden gekoes terd voor de positie. Die positie maakt men alleen slechter als men de organisatie verzwakt door ze te gaan verlaten. Spr. wekt de leden krachtig op om de organisatie trouw te blijven en te versterken. Op deze rede werden door enkele leden nog vragen gesteld, die door den spr. naar genoegen werden beantwoord. De voorzitter bracht aan den heer Van Stapele dank voor zijn duidelijke uiteen zetting van het aangekondigde onderwerp en sloot met een opwekking de organisatie trouw te blijven, deze goed bezochte ver gadering. UIT DE GESCHRIFTEN VAN MR. H. VOS. SELSKIP „FRYSLaN". Eerste bijeenkomst. Onder voorzitterschap van den heer W. J, Nijholt hielden de Leidsche Friezen gisteravond hun eerste Leden-gearkomste in dit winterhalfjaar, in de Harmonie. De opkomst was matig. Na een woord van welkom van den Voorzitter werd semen het Frlesch Volks lied gezongen. Hierna werden de notulen gelezen, waarna door den Skathalder, den heer J. Bijlsma, verslag werd uitgebracht over de geldzaken, waaruit bleek dat er nog 'n kassaldo aanwezig is van ruim f. 30. Door de heeren Brinks, Dikkenschey en Palder werd een en ander nagezien en accoord bevonden. Dan werd door den Skriuwer, den heer B. v. d. Burg verslag uitgebracht over het verschenen Selskipjaar. Daarna had plaats Bestuursverkiezing, waarbij de aftredende bestuursleden mevr. de Groot. mevr. Cancrinus en de heer v. d. Burg bij acclamatie werden herkozen en hun benoeming wederom aanvaardden. Na de pauze deelde de Voorzitter het een en ander mede omtrent de plannen voor dit winterseizoen. De bedoeling is evenals voor 3 jaar als goede propaganda voor het Friesch wederom een Friesche preek te houden en zoo mogelijk, samen met de Friesche Studentenclub een cursus (4 of 5 lezingen) over een Friesch onderwerp te geven door den heer Dr. Gosses te Den Haag. Voor de gewone gearkomsten gaven zich eenige leden op die genegen zijn een bij drage te geven, terwijl voor de buitenge wone gearkomsten getracht zal worden met eigen krachten een tooneelstuk op te voeren en verder een of meer Friesche sprekers uit te noodigen. Voor deelname aan de feestvergadering ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Bond van Friesche Seiskippen buiten Friesland op a.s. Zaterdag 14 Oct. te Utrecht, gaven zich enkele leden op en zal getracht worden dit getal deelnemers nog wat uit te breiden. Bij de rondvraag deelde de Voorzitter mee, dat voor boekverkoopster inplaats van den heer S. de Roos, die bedankt heeft, is aangewezen mevr. Michelse, die bereid is deze functie waar te nemen. Hierna werden nog enkele huishoudelijke zaken besproken, waarna de Voorzitter deze goed geslaagde gearkomste, afgewis seld door het gezamenlijke zingen van eenige Friesche liederen, met een woord van dank aan alle aanwezigen, sloot. PARKCONCERT. Uitgave ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag. Het muziekgezelschap „P. C. en Ldi recteur de heer M Bolderdijk. zal Vrijdag as. het 20ste en laatste concert van dezen zomer verzorgen voor den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Vereeni- gingen Het concert wordt gegeven des avonds 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrum). Moge ook voor het laatste concert van dezen zomer het weer meewerken om het geheel te doen slagen. Stoelen zijn te huur tegen den geringen, prijs van slechts vijf cent. Programma. 1 Excelsior, marsch w. F. Spnnk 2. Flore La Belle, ouverture L. Langlois 3. Violette Schottisch Belleflame 4. La Fille du Regiment, fantaisie Jos. Kessels Pauze. 5. Spearmint, marsch v. Turine 6. Flóte du Danube, wals J. Ivanovice 7. Potpourri Populaire No. 1 G. Renaud 8. Groot Rotterdam, marsch .W, Schootemeyer. De bekende auteur op het terrein van het publiek recht, onze stadgenoot, mr. H. Vos, zal op 17 October as. den leeftijd van 75 jaar bereiken. Dit feit heeft de Vereeniging van Ne derlandsche gemeenten, in samenwerking met de firma N. Samsom. uitgeefster tc Alphen aan den Rijn het plan doen op vatten om bij die gelegenheid een keur- verzamellng uit de geschriften van den jubilaris het licht te doen zien. Deze uitgave heeft een tweeledig doel; in de eerste plaats hulde te brengen aan den alom bij de beoefenaren van het ou- bliek recht bekenden schrijver; in de tweede plaats om zooveel mogelijk uit den rijken schat zijner geschriften op gemak kelijke wijze, in geordend verband, toegan kelijk te maken voor heden en toekomst, Waar de stof, uit welke door bekwame hand een keuze moest worden gedaan over een tijdsverloop van bijna 50 jaren in vele honderden tijdschriftartikelen ver spreid ligt, is het begrijpelijk dat dit werk zeer veel zorg vereischte Nu het boek ver schenen is mag worden getuigd, dat het een uitnemend beeld geeft van de veel zijdige en groote wetenschappelijke be kwaamheden van den auteur, wiens jaren lange arbeid aldus in een vorm, welke tot hernieuwde lezing en bestudeering uitnoo- digt tot ons komt. Ongetwijfeld zal dit werk met ingeno menheid worden begroet door allen die het publiek recht beoefenen. Bij de samenstel ling ls er naar gestreefd om vooral dat gene wat actualiteit bezit naar voren te br-i.gen, zoodat deze uitgave voor studie e-> practijk een welkome vraagbaak zal zün. Voorin werd een welgeslaagd portret op genomen, waarvan wij hierboven een re productie geven. Achterin vindt men een volledige op somming van alle werken van mr. Vos, van 1386 tot 1933. Het boek heeft een omvang van ruim 250 pagina's, compres gedrukt Aan de technische verzorging is bijzondere aan dacht besteed. BINNENLAND. De Omzetbelasting toegelicht, door mr. D. Simons (3de Blad). Teveel buitenlandschc zakenlieden in ons land; de vestiging zal beperkt worden (Binnenland, 3de Blad). BUITENLAND. De kwestie der Duitschc vluchtelingen te Genêve (Buitenl. en Tel,, 1ste Blad). Tal van besprekingen inzake de ontwa pening (Buitenland en Tel,, 1ste Blad). Het Rijksdagproces. Dimitroff weer ver wijderd (3de en 1ste Blad). De verscherping van het conflict in het Verre Oosten (Buitenl. 1ste Blad). De oorlogsschulden weer in behandeling (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Kingsford Smith verbetert het record EngelandAustralië. (Tel. Ie Blad). UITWASSEN OP ADVERTENTIE-GEBIED In het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland kwam bijeen de alhier gevormde commis sie ter bestrijding van de uitwassen in het advertentie-bedrijf. Deze vergadering was uitgeschreven om de samenstelling van de commissie, welke het wenschelijk achtte zich uit te breiden en verschillende andere onderwerpen te bespreken. Mr. D. N. Pleron opende deze vergade ring met enkele welkomstwoorden, inzon derheid aan den heer L. Levisson, direc teur van de Nederl. Rotogravure Mij. Mr Pieron verklaarde, dat de Commissie het zeer in het belang van haren arbeid zou achten, wanneer de heer Levisson haar voorzitterschap zou willen aanvaarden, ook omdat daardoor een zekere schakel tusschen de commissie en uitgevers zou tot stand komen. De heer Levisson antwoordde, dat hij gaarne aan het tot hem gerichte verzoek gevolg gaf, voornamelijk omdat het zeker ook in het belang van het uitgeversbedrijf is, dat uitwassen op het gebied der ad vertentie-acquisitie worden bestreden. Aan bestaande wantoestanden zal slechts een einde kunnen worden gemaakt door een krachtig optreden en een samenwerking tusschen het publiek en bona-fide uit gevers. Hij onderschreef de meening van de commissie, dat misstanden voor een groot deel worden veroorzaakt door het publiek zelve, dat dikwijls te lichtvaardig geloof hecht aan voorspiegelingen van advertentie-acquisiteurs, deels door die uitgevers, die niet schromen voor het ver krijgen van advertenties gebruik te maken van de diensten van colporteurs, wier praktijken het daglicht niet kunnen velen Uit hem ter hand gestelde gegevens was spr gebleken, dat in bepaalde gevallen is gespeculeerd op religieuse gevoelens en op weldadigheidszin voor het verkrijgen van advertentie-overeenkomsteh, welke noch met het een, noch met het ander iets uit- - taande hebben. Vervolgens werd verslag uitgebracht van een conferentie met den Officier van Jus titie te 's-Gravenhage. Hieruit bleek, dat waar mogelijk, ook op de medewerking van de Justitie mag gerekend worden om aan bedriegelijken praktijken een einde te maken. Enkele mededeelingen werden gedaan over een door een van de gedupeerden voor het Kantongerecht alhier aanhangig ge maakt proefproces, terwijl een Ingekomen schrijven werd behandeld, dat de moge lijkheid opende om ook elders een proef- geding te doen voeren. De Commissie besloot zich te verstaan met de voornaamste belanghebbende or ganisaties en verder maatregelen te be ramen om aan de misstanden een einde to maken De Commissie is thans als volgt samen gesteld: L. Levisson, voorzitter; Mr. D. H. Pieron; G. Molkenboer; J. F. de Ren, leden; Mr. Dr. P. G. Knibbe, adviseur, en Th. J v. d. Heyden. H. Rijndijk 109, te Leiden, secretaris. STORING IN HET TELEFOONVERKEER. In verband met een ernstig defect aan den kabel nabij de Wilhelminabrug aan den Hoogen Rijndijk is voor ongeveer zestig abonné's aan Hoogen Rijndijk, Roomburgerweg, enz, het telefoonverkeer sinds Maandag gestoord. Men heeft ons heden nog niet kunnen mededeelen wan neer de storing opgeheven zal zijn. Maandagavond 16 Oct as. te 81/4 uur zal in het Leidsche Volkshuis spreken de kortelings benoemde professor aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, de heer dr. J. Tinbergen, met het onderwerp „De economische politiek van Roosevelt". Zeker zou dit onderwerp op zichzelf reeds voor velen een reden zijn den avond bij te wonen, dat het behandeld wordt door een zoo kundig en hoogstaand spreker zal het aantal bezoekers ongetwij feld aanmerkelijk doen stijgen. Zie verder advertentie. Ook dit jaar zal dr. C. de Boer, van wege het Leidsch Universiteitsfonds, een cursus in elementair latijn geven voor stu denten ingeschreven aan de rijksuniver siteit alhier. De reserve-wachtmeester-titulair A. J. M Zijlmans ls benoemd tot kornet bij het 6de regiment veldartillerie alhier. De wachtmeester W. M. van Well wordt op 21 October a.s. van zijn detacheering te Legerplaats Oldebroek ontheven. Zondag-, Maandag- en Dinsdag avond wordt in de concertzaal „Concordia" met medewerking van de bekende Jor- daanspelers Mie en Ko de revue „Hier moet je wezen" opgevoerd. Voor bijzonderheden verwijzen naar de advertentie in dit Blad. IJMUIDEN, 11 Oct. Tarbot per K G. f 0.65 -0.50, Griet ner kist van 50 K G. f 28-15, Tongen per KG. f. 1.30—1, Middelschol per kist van 50 KG. f. 23. Zetschoi f. 30—23, Kleine Schol f. 26 —6.80, Schar f. 13—4.90, Vleeten per stuk f. 2.75—1.67, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K G. f. 7.50—6, Groote Schelvisch f.31—29, Middel Schelvisch f.30—26, Klcin- middei Schelvisch f 24-14, Kleine Schel visch f.11—3.70, Kabeljauw per kist van 125 KG. f.60—32, Gullen per kist van 50 K.G. 1.16—2.60, Lengen per stuk f. 0.80, Wijting per kist van 50 K G. f. 5.90—3.40, Koolviscb per stuk f. 0.83 —0.40, Makreel per kist van 50 K.G. f. 8.504.50. Aangevoerd 700 kisten versche haring. Prijzen f.6—4.75 per kist. Aangekomen 7 Stoomtrawlers; ON 75 met f.4964, IJM. 59 met f.3167, IJM. 82 met f.4078, IJM. 23 met f. 1448, IJM. 61 met f.2738, IJM. 89 met f. 2075, IJM. 123 met f.2257; 6 loggers: KW. 95 met f.575. KW. 96 met f.761, KW. 69 met f.846 KW. 114 met f.824, KW. 91 met f.705, KW. 154 met f.520; 2 kotters: MD 238 met f.789, LL 524 met f.770; KW. 173 met 510 kantjes pekelharing voor Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1