y De Omzetbelasting toegelicht. v 20 S. 15 voor de keel V' DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 11 October 1933 Door Mr. D. Simons. Dk nieuwe CUHorikaattbcke. iiqp+et GEMENGD NIEUWS. KUNST EN LETTEREN. (Referendaris ter Pröv, Griffie van Zuid-Holland). Op het oogenbllk. dat wt) dit schrijven, heeft de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zich reeds met het ontwerp van wet tot heffing van een omzetbelasting ver- eenlgd en heeft de Eerste Kamer reeds in het voorlooplg verslag haar oordeel gege ven. Het ontwerp zal dus waarschijnlijk spoedig tot wet verheven zijn. En ls de wet eenmaal ln het Staatsblad geplaatst, dan zal de Inwerkingtreding ook wel niet lang meer op zich laten wachten. Practlsch kan men er, dunkt ons, op rekenen, dat op zijn laatst 1 Januari 1934 de Omzetbelasting zar zijn toegevoegd aan de vele heffingen, die aan de Overheid de door haar benoo- dlgde gelden moeten verschaffen. Voor ons land doet met de omzetbelas ting een nieuw soort heffing haar Intrede. Doch ln het buitenland ls zij reeds Jaren een bekend wapen ln het arsenaal van den fiscus: o.a. ln Frankrijk. Dultschland en België bestaan heffingen op den omzet, zij het ook ln verschillende vormen en met groote of minder groote afwijkingen van het hier gekozen stelsel. Het Is niet te ver wonderen. dat de fiscus hier te lande, nu de nood er toe dringt, deze voorbeelden volgt. Nu de nood ertoe dringt: want van dergelijke Indirecte heffingen ls steeds te vreezen, dat zij ln meerdere of mindere mate het economisch leven nadeellg be ïnvloeden. Op welke wijze de wet dit tracht te voorkomen en of de wetgever daarin ge heel ls geslaagd, zullen wij hieronder nog bezien. 85 Millioen. Ook met deze mogelijke nadeelen van de heffing voor oogen ls het begrijpelijk, dat de Begeering de belasting noodzakelijk oordeelde. De opbrengst daarvan heeft zij geschat op niet minder dan ongeveer f. 85 millioen per jaar, d. 1. bijna de helft van het aanvankelijk op de Staatsbegrooting voor 1934 geraamde tekort. In het samen stel van maatregelen, die de Regeering blijkens de millioenennota wil aanwenden om dit tekort te overbruggen, ls de Invoe ring van de Omzetbelasting dus wel de belangrijkste Praotlsch zijn er geen an dere middelen om een even groot bedrag binnen te krijgen naast de bestaande hef fingen. De omzetbelasting ls hier te lande te beschouwen als een crlslsheffing. Dit crisiskarakter komt ook daarin tot uit drukking. dat de wet niet voor onbepaal- den tijd, doch voor vijf Jaar is vastgesteld. Op 1 Januari 1939 vervalt zij automatisch, tenzij tot verlenging wordt besloten! En hoe vaak wordt niet de Fransche zegswijze bewaarheid, dat slechts het voorloopige in stand blijft? Doch laten wij den blik niet tever voor uitwerpen en ons thans bepalen tot de wet, zooals die in de naaste toekomst gaat gel den. Het beginsel van de wet is om de goe deren eenmaal te belasten op den weg van den producent naar den gebruiker. De be doeling is, dat de heffing ls een belasting op het gebruik, een. die op den gebruiker, niet op het bedrijf van den producent drukt. Daarom wordt zij geheven bij de levering van eindproducten en niet ook bij de leveringen van de grondstoffen en tifs- schenproducten, die daaraan zijn vooraf gegaan. De heffing verschilt dus principieel van Alva's beruchte „honderdste penning", die van lederen verkoop werd geheven. 4'/i van den verkoopsprijs of 10V«. De belasting bedraagt 4Vt van den ver koopsprijs. Voor een groep goederen, die als weelde-artikelen zijn beschouwd, ls een hooger percentage bepaald, daarvan wordt 10'/» geheven. Hiertegenover staat een groep die als levensbehoeften zijn be schouwd en daarom van de belasting zijn vrijgesteld. Dit is de Inhoud van de wet „in a nut shell". De uitwerking van de beginselen, zooals die ln de 40 artikelen en twee tabel len van de wet is geschied, vereischt een uitvoeriger behandeling. Het lijkt ons het beste hierbij telkens aan te knoopen aan een van de hierboven gebruikte termen. Welke goederen worden belast. Onder „goederen" verstaat de wet koop waren en andere goederen, die uit hun aard als roerende zaken worden aange merkt. Daartoe behoort ook electrische energie, zooals uit verschillende artikelen van de wet blijkt. Onlichamelijke roerende zaken als octrooien en auteursrechten vallen bulten de omschrijving. Het hoofdtype van de „leveringen", waarbij de belasting wordt geheven, vor men de leveringen krachtens verkoop overeenkomst. Doch daarmede worden ge lijkgesteld leveringen krachtens andere overeenkomsten, waarbij de eigendom van het goed overgaat, zooals een ruiling of een aanneming van werk. Ook levering krachtens huurkoop is aan de belasting onderworpen Beide aanvullingen van het hoofdtype spreken voor zich. De wet brengt echter ook onder de belasting ge vallen, waarin een eigenlijke levering ge heel ontbreekt, namelijk het beschikken door producenten over goederen uit hun bedrijfsvoorraad voor eigen gebruik, d l. in hun bedrijf voor zichzelf en voor hun gezinnen. Kort samengevat zijn dus belast alle leveringen en het eigen gebruik. In den regel wordt de belasting geheven bij de levering door den producent De wet gebruikt hiervoor den term „fabrikant" en verstaat daaronder allen, die goederen telen, voortbrengen, vervaardigen, berei den of bewerken Wij zullen hier de betee- kenls van al deze woorden niet gaan ont leden Het ls duidelijk, dat de term „fabri kant" zeer ruim wordt opgevat: daaronder vallen niet alleen zij, die goederen fabrl- ceeren, maar ook land- en tuinbouwers, bakkers, slagers enz Al deze bedrijfsgroe pen krijgen dus met de omzetbelasting te maken Belasting over den zuiveren prijs. De verkoopsprijs, waarover de 4 of de 10 procent belasting wordt berekend, ls de zuivere prijs, die den kooper in rekening wordt gebracht, verhoogd met de kosten, die de kooper aan den verkooper voldoet. Echter kunnen vracht- en assurantie- kosten, indien zij in den koopprijs begre pen zijn. in mindering worden gebracht. Ook de kosten var. -rr.ballage blijven bul ten beschouwing indien deze door den verkooper tegen den berekenden prijs wordt teruggenomen. Zit in den verkoops prijs accijns dan wordt ook deze afgetrok ken. Een voorbeeld kan de toepassing van deze regels duidelijk maken. Een fabrikant van suikerwerken levert aan een hande laar goederen, franco, hij brengt de em ballage aan den kooper ln rekening, doch neemt deze voor denzelfden prijs terug. De omzetbelasting moet nu worden be rekend over het verkoopbedrag, vermin derd met ten eerste den over de suiker betaalden accijns, ten tweede de vracht kosten, terwijl ten derde de emballage- k sten niet bij het verkoopbedrag mogen worden geteld. Wanneer de levering niet geschiedt krachtens een verkoop, wordt In de plaats van den ontbrekenden verkoopsprijs ge nomen het bedrag, dat de goederen bij verkoop onder normale omstandigheden znuden opbrengen. Dat een dergelijke regel noodzakelijk is. blijkt ons, wanneer wij ons het geval denken van een ruil van goederen, die Immers voor de belasting met een levering krachtens verkoop ls ge lijkgesteld. Hier ontbreekt iedere prijs en de fiscus moet derhalve zelf een bedrag bepalen, waarover hij de belasting kan berekenen. Ook voor de belastingheffing over het eigen verbruik van goederen zal men dezen regel moeten toepassen. Verkoop onder abnormale omstandigheden. De wet heeft ook voorzien de mogelijk heid. dat er wel een verkoop is. doch dat deze verkoop niet onder normael omstan digheden is gesloten, zoodat de prijs niet een goede basis voor de heffing vormt. Als voorbeeld daarvan kunnen wij noemen een verkoop, die gemengd is met een schenking: de fabrikant verkoopt aan een familielid goederen tegen een zeer lagen prijs In dergelijke gevallen geldt even eens de regel, dat dan wordt uitgegaan van een normalen verkoopsprijs, welke dus voor de heffing van de belasting den werkelijken prijs vervangt. Vrijgestelde goederensoorten. Van de belasting zijn een aantal goe- derensoortcn vrijgesteld, die wij hierboven kortheidshalve aanduidden als de groep der levensbehoeften. Geheel volledig is deze aanduiding niet. De groep, waarop wij hier het oog hebben, ls die van onder deel I der aan de wet toegevoegde tabel B. Zij bevat allereerst de volgende levens middelen- aardappelen, brood, eieren, groenten, margarine, peulvruchten, rund en varkensvet, versch en gezouten spek, water en zout Tot de categorie der levens behoeften kunnen voorts worden gere kend: op recept verstrekte geneesmidde len, klompen en turf. Om zeer verschil lende redenen zijn andere vrijstellingen in de lijst opgenomen: wij noemen daar van bloemen en planten, dagbladen, tijd schriften en boeken, ongezette diamanten en andere edelgesteenten, goud, dieren, granen, gras, hooi, meststoffen, geschut en granaten. Een vreemdsoortige collectie! Dagbladen en boeken zijn bijvoorbeeld als een geestelijke levensbehoefte beschouwd. De gemeenten is men ter wille geweest door gas, electrische energie en petroleum, bestemd voor verlichting van openbare wegen en straten vrij te laten. Diamanten en goud zijn om belastingtechnische rede nen uitgezonderd. Tweeledig karakter der wet. De omzetbelasting, zooals die in de wet is geregeld, heeft een tweeledig karakter: zij is een algemeene gebruiksheffing en daarnaast is zij voor een bepaalde groep van goederen een weeldebelasting. In de tabel A van de wet zijn de goederen opge somd. die als luxe-artikelen zijn be schouwd en waarvoor dus het verhoogde recht van 10' - wordt berekend. Wat een uiting van weelde is en wat niet, daarover zullen de meeningen van de vele kringen en kringetjes der samenleving wel sterk uiteenloopen De een zal als een luxe be schouwen, wat de ander als voor hem be paald noodzakelijk aanmerkt. Ieder oor deel daarover, ook dat van den wetgever, kan niet anders dan min of meer subjec tief zijn. Een opsomming in een tabel, die om haar hanteerbaarheid niet al te uit voerig kan zijn. is bovendien licht onvol ledig. Het is daarom niet te verwonderen, dat critiek op de luxe-lijst gemakkelijk is. Wij zullen ons daarvan hier onthouden en volstaan met aan te geven, naar welke kenmerken de wetgever goederen als weelde-artikelen in de tabel heeft opge nomen Het zijn de kostbaarheid der goe deren of dc welstand, die uit het gebruik daarvan blijkt De kostbaarheid kan aan alle goederen van een soort eigen zijn, zooals bij gobelins en met de hand ge maakte kant. Zij kan ook afhankelijk zijn van de grondstoffen, waaruit de goederen zijn vervaardigd, zoo bevat de tabel hor loges van goud en platina, meubelen van kostbare houtsoorten als notenhout en rozenhout, kieeding van bont en natuur zijde enz. Bij sommigp artikelen geeft de prijs de kostbaarheid aan. Als voorbeeld noemen wij tapijten. Overtreft de prijs per M.2 f 480, dan wordt bij de levering het recht van 10V« geheven; kleeden be neden dien prijs vallen bulten de weelde belasting en worden dus met de gewone 4°/a belast De groep, waarbij uit het ge bruik de weistand van den bezitter moet blijken is het sterkst vertegenwoordigd; uit de bonte rij van de tabel kiezen wij de volgende voorbeelden: fotografietoestel len. jachtwapenen, cricketbats. gramo- fonen. radiolamoen, luidsDrekers. vleugel piano's, tooneelkijkers. lijfsieraden, gala- kleeding. schoonheidsmiddelen. De lieffine als een bijzonder invoerrecht. Vermeiden wij nog. dat bij Invoer van goederen uit het buitenland ook de omzet- of weeldebelasting in den vorm van een bijzonder Invoerrecht moet worden be taald Om op te wegen tegen de moeite en kosten, die de naleving van deze belas tingwet voor den binnenlandsc'nen fabri kant met zich brengt, wordt bovendien nog een zoogenaamd compenseerend in voerrecht geheven ter hoogte van 1% voor de onder de omzetbelasting en van 2'/» voor de onder de weeldebelasting vallende goederen In een volgend artikel zullen wij de wijze waarop de belasting wordt geheven, behandelen om daarna met een korte be schouwing over de werking van de wet te besluiten. RECLAME. v PRIJS IN IKMIAND WEREIDBON EN SPEELKAART IN ELK PAKJE GOOOWIN C CO NEW YO»K U.S.A. 8766 DE VRIJHEID DUURDE NIET LANG. Tijdens een transport van Wijk bi] Duur stede naar Utrecht, vlak voor het huls van bewaring in de laatste stad heeft gister middag een gevangene aan zijn twee be wakers weten te ontsnappen. In gezelschap van twee veldwachters arriveerde hij in de Gansstraat te Utrecht per autobus. Bij het uitstappen zag hij kans er van door te gaan. Hij zwom een klein watertje over, bracht een kerkhof, waar juist een begrafenis was. in consternatie, maar zag zijn vrij heid niet zoo lang daarna weer een einde nemen, toen hij door Utrechtsche recher cheurs weer werd ingerekend. Een groot aantal politiemannen was n.l. uit Utrecht op rijwielen een jacht, begonnen en deze overmacht was den man te machtig (Msb DIEFSTAL IN EEN SIGARENFABRIEK. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben dieven zich door het uitsnijden van een ruit toegang verschaft tot de si garenfabriek van den heer Offerman, ge legen aan den Roermondschenweg te Te- gelen Er worden ongeveer drieduizend sigaren vermist. Het schijnt dat de dieven hun speurtocht nog verder uitgebreid hebben, want in de fabriek lag alles overhoop en de sigaren waren over een grond versDreid. verspreid. CHAUFFEUR OVERVALLEN. Wolff verneemt uit Herzogenrath Te Herzogenrath hadden twee Neder landers een taxi gehuurd, om naar Neu- stadt aan de Duitsch-Nederlandsche grens te rijden. Toen men ter plaatse was aan gekomen en de chauffeur den prijs voor den rit noemde, sloegen de twee passagiers hem tegen den grond Toen de man luid keels om hulp riep. wierpen de belde aan vallers zich opnieuw op hun slachtoffer en brachten hem levensgevaarlijke mes steken toe. De daders zijn daarop gevlucht. De chauffeur is door toegesnelde douane beambten opgenomen en naar een zieken huis te Aken vervoerd. Het onderzoek, door Duitsche en Nederlandsche politie naar de daders ingesteld, is tot nu toe zonder re sultaat gebleven. DE GEVAARLIJKE KATAPULT. Te Borger waren eenige kinderen met een katapult aan het spelen. Het zoontje van den landbouwer G, Klaassen werd daarbij met een steer.tje in het oog ge schoten. Het kind werd naar het zieken huis gebracht en za! waarschijnlijk het oog moeten verliezen. (Msb VERDRONKEN. Het tweejarig zoontje van den land bouwer Knol te Groningen is gistermiddag in een onbewaakt oogenbllk te water ge raakt en verdronken. FIETSER DOOR AUTOBUS AANGEREDEN. Te Venlo werd de 23-jarlge M. Does- burgh uit Tegelen op den weg naar Tege- len door een passeerende autobus aange reden. De man werd een eind meegesleurd en liep hierbij een hersenschudding, ern stige hoofdwonden en Inwendige kneuzin gen op. Hij werd naar het ziekenhuis te Tegelen overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. BRAND. Gisteravond omstreeks elf uur is te Gro ningen brand uitgebroken in de groote schuur, behoorende bij het perceel, be woond door de familie v. d. Wilde aan den Frieschestraatweg. De brand werd door buren ontdekt, die onmiddellijk de bewo ners die reeds ter ruste waren, en de brandweer, waarschuwden. De schuur, in houdende ongeveer 2500 K.G. hooi, brandde geheel af, het woonhuis kon behouden blijven, doch kreeg groote waterschade. De oorzaak is nog onbekend Vermoed wordt dat de brand door kortsluiting is ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. KINGSFORD SMITH TE SOERABAJA. Kingsford Smith is gisteren te Soera- baja geland. Heden zal hij zijn tocht voortzetten. OVERSTROOMINGEN IN NOORD-OOST ITALIË. In Noord-Oost Italië hebben onafgebro ken regens op verschillende plaatsen over stroomingen veroorzaakt, waardoor veel schade is aangericht In het Resiadal is de rivier buiten haar oevers gertden. Een aantal, bruggen is weggeslagen en het spoorwegverkeer is op verschillende plaat sen onderbroken. De electriciteitsfabriek in het dal staat twee meter onder water zoodat de dorpen in het dal zonder licht zijn. TREIN DOOR CHINEESCHE BANDIETEN OVERVALLEN. Het agentschap Koekoetsoe deelt mede, dat Chineesche bandieten bij Moekden een spoortrein hebben aangevallen en leegge plunderd. Acht personen zijn om het leven gekomen, terwijl veertien passagiers ont voerd zijn. Japansche troepen hebben een achtervolging ingezet, BRANDEN. Gisternacht woedde in de suikerfabriek te Dinklar (Duitschland) een groote brand, die waarschijnlijk door een ontploffing in de droogkamer is ontstaan. Een gebouw, waarin 7000 centenaar gesneden bieten lagen opgestapeld, werd geheel vernield. De schade bedroeg ongeveer 30 000 Mark. Gisternacht brak in de auto-lakinrich- ting en carrosseriefabriek Karl Spangier te Maagdenburg een groote brand uit. Er bestond groot gevaar, dat het vuur een in de nabijheid staande benzinetank zou aantasten, hetgeen een groote ramp ten gevolge zou hebben gehad. De dlchstbij staande huizen werden door de bewoners ontruimd, doch tenslotte kon de brandweer het gevaar bezweren. De fa briek en groote voorraden verf. lak. spiri tus hout en een aantal machines werden een prooi der vlammen. SCHEEPSRAMP. De Grleksche mailboot „Alloulla" ls ter hoogte van Kaap Look-Out gezonken. De kapitein en 4 man zijn gered; 21 man wor den vermist en zijn waarschijnlijk ver dronken. Nader wordt nog gemeld, dat een Grieksch schip een boot met 5 uitgeputte personen heeft opgepikt. LABORATORIUM IN DE LUCHT GEVLOGEN. Gistermiddag heeft bij het laden van raketten in het laboratorium van den vlie ger Tiling te Osnabrück een ernstige ont ploffing plaats gehad, waarbij het labora torium geheel werd vernield. De uitvinder, zijn assistente en een monteur werden ernstig gewond naar het ziekenhuis over gebracht De toestand van belde eerstge- noemden is zeer ernstig. „LEONTIENTJE". Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat er tooneelstukken zijn, die zich onafge* broken in de gunst van 't publiek staand: houden en voortdurend nieuwe groept van toeschouwers vinden. Hiertoe behoort ook „Leontientj e", vaa Felix Timmermans en Eduard Veterman, dat nu al verscheidene jaren op het repet- toire van het Ver. Rotterdamsch-Hofstad. Tooneel, directeur Cor van der Lugt Me|. sert staat, en met Cor en Annie van dit Lugt MelsertVan Ees in den Schouwbur; alhier a s. Maandag 18 October weer wordt gespeeld Het is een voorstelling tegen populair: prijzen, waarin met het echtpaar Van der Lugt Melsert in de hoofdrollen optreden: Fiet Bron. Anton Roemer. Dora Haus, Joh. Haus, Johan Schmitz. Regie: Cor van der Lugt Melsert. NIEUWE UITGAVEN. Bij Scheltens cn Giitay te Amsterdam verscheen de Hollandsche uitgave van het „Bruinboek van de Hitier-Terreur" en den Rijksdagbrand, voorbereid door het wereld-comité voor de slachtoffers van het Hitler-Fascisme ingeleid door Lord Marley, vice-president van het Engelsche Hoogerhuis, met voorrede van Prof. Dr. G, W. Kernkamp. Deze Nederlandsche uit gave is hoofdzakelijk gevolgd naar de laatste uitgave bij Victor Gollancz Ltd. te Londen. J. B- Wolters' Uitg. Mij. te Groningen. L. Krol. Ned. Spraakkunst voor Mulo. Ned. Taaloefeningen voor Mulo. K. Pijper. Leerboek van het dubbelboekhouden. Dr. M. Valkhoff „Argot en Bargoens". Rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van Buitengewoon Hoogleeraar in de Romaansche Taalwetenschap, in zonderheid het Frans en de Franse Let terkunde der Middeleeuwen en der 16e eeuw, aan de Universiteit van Amsterdam RECLAME. de ploeg, breestraat 3 heden openen wij een tentoonstelling van werk van 3 dames kunstnijveren C0R VOS sieraden THERA HOFSTEDE CRUL aardewerk ELISABET MENALDA boekbmdwen de tentoonstelling is geopend tot 31 oct eiken werkdag 8791 tot een bezoek noodend, hoogachtend, a. huisman, binnenhuis architect. ONDEUGDELIJK SNOEPGOED. Te Londen zijn twee kinderen overleden door het eten van een lekkernij voor de jeugd. Verscheidene andere kinderen zijn ziek geworden van wie er 19 ernstig aan toe zijn geweest. De politie stelt een on- derzoek in naar de herkomst van het on deugdelijke snoepgoed. o VERKEERSONGELUK. Op den weg tusschen Gross-Langhea en Hoerblach reed een motorrijwiel, w:r- op 3 personen gezeten waren, in voile 1 vaart op een groep voetgangers in. i:n voetganger was op slag dood, de motoi- rijder kreeg lichte verwondingen, een duo- zitter werd zwaar en de tweede licht ge wond. Men vermoedt, dat mist het uitzicht bemoeilijkt heeft. o DE ORDETEEKENEN VAN NAPOLEON I De ordeteekenen van Napoleon I. wel' na den slag van Waterloo in Pruisisc: handen zijn gevallen en in het „Zeughau;1 te Berlijn werden bewaard, werden in lit; jaar 1919 door „vaderlandsch gezinde' officieren en studenten uit het „Zeughaus' 3 ontvoerd, ten einde hun uitlevering aas Frankrijk te verhinderen. De ordeteekenen waren sedert dien spoorloos verdwenen. Thans heeft een onbekende de ordeteeke nen toegezonden aan den Pruisischen minister-president Goering en deze heelt ze weer naar het Zeughaus gezonden. ERNSTIG VLIEGONGEVAL. Uit Chesterton in den staat Indiana (Ver. St.) werd gemeld dat aldaar is neer gestort een verkeersvliegtuig van de Uni ted Airway uit New-York. Aan boord be vonden zich 4 passagiers en een uit 4 kop pen bestaande bemanning. Het vliegtuig raakte in brand en alle inzittenden vonden den dood. 237. Aan het einde van den derden dag zei de profes sor: We zijn er nu gauw. Ik heb den naam Teheran op gevangen. Daar moet de Sjah zijn paleis hebben. De pro- fesor haalde uit een kist* wonderlijke gewaden te voor schijn en alle drie maakten zich mooi voor de plechtige ontvangst. 238. Zoo fraai uitgedost stapten ze uit hun rijtuig, zoodra er halt werd gehouden en de mannen die hen begeleid hadden, keken vreemd op, dien ouden heer in een groote sjaal te zien, waarvan de slippen achter hem aan sleepten, die zwarte Simmy in een wonderlijke wijde broek en veel te groot jasje en Wo-Wang met een enorme parasol, muts met lange pluim en een breeden band rond zijn buikje. 2—3

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10