N.V. LEIDSCH DAGBLAD Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 7 October 1933 FINANCIEEL OVERZICHT. 1lll!!!HIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIHIlllllllf!<!lll llllllilllllülllHlllllllllllllllllllllllllllllllt Het wordt laat, pappieiief. Denkt U niet dat het beter is om U terug te trekken en pw plaats aan een' jongere kracht over te laten? (London Opinion) Haar vader (na zijn onverwacht binnenkomen): Er Ik had durven zweren, dat ik dat beest doodgeschoten had ln Oemboembaland!" (Humorist), Propaganda en werkelijkheid. Een zeer gematigd oordeel over den toestand in Amerika. Een nieuw plan van Dr. Schacht. Duitsche waarden beter ge stemd. Beleggingsvraag. Philips op de Duitsche markt. Tabaksaccijns. Honderdduizenden dollars worden in Amerika uitgegeven, alleen voor het ma ken van propaganda, die ten doel heelt den menschen te doen gelooven, dat de toestand zoo snel vooruitgaat. WIJ kregen een pakje propaganda-materlaal toege zonden, groote biljetten waarop de blauwe adelaar is gedrukt met vlammend roode letters: We do our Part, vlugschriftjes, waarin het doel van de National Industrial Recovery Act (Nlra) en de National Reco very Administration (N. R. A.) wordt uit eengezet. kaarten om in te vullen voor den consument en waarin hl) verklaart, dat hij aan werkgevers en werknemers, die lid zijn van de N. R. A. de voorkeur zal geven, een knoopje om op de borst te dragen, eveneens voorzien van een blauwe adelaar en meer zulk moois. Dit alles maakt op ons nuchtere Hollanders een min of meer simpelen indruk. Een enkeling mag door zulke humbug worden aangestoken en de verzuchting slaken: had Nederland maar een regeering, die met zooveel élan de cri sis wilde bestrijden. Over het algemeen wordt er hier om die poespas gelachen. En niet ten onrechte. Want als wij nu het verslag lezen van de Nederlandsche-Amerikaansche Kamer van Koophandel, dat geschreven is door men schen, die de uitvoering van het herstel- program dagelijks meemaken, maar die bovendien als Nederlanders een objectieve kijk op de dingen behouden hebben, dan bestaat er nog wel aanleiding tot een sceptische beoordeeling. In dit verslag wordt o.a. opgemerkt, dat de fantastische voorspiegelingen der N. R, A. van enkele maanden geleden, waarop velen hadden geleefd, geenszins werden bewaarheid. Wel waren op Labour Day, 4 September, vol gens de officleele gegevens ruim 2 millloen werkloozen te werk gesteld, doch voor speld was te werkstelling van 6 millioen en een toenemende bedrijvigheid in vergelij king met de maanden Juni en Juli, terwijl er juist een teruggang viel waar te nemen bij stijgende prijzen voor industrieproduc ten en eerste levensbehoeften. Begin September werd met het tweede gedeelte van het program der N R. A. een aanvang gemaakt. Propagandisten, 50.000 in getal, hadden zich beschikbaar gesteld om door toespraken, lezingen enz. het pu bliek er van te overtuigen, dat Ieders be lang wordt gediend bij het welslagen van de regcerlngsmaatregelen en dat door het niet langer uitstellen van aankoopen het nationale program moest worden gesteund. De cijfers van de detailverkoopen bleven niettemin beneden de verwachting. Verder wordt er in het verslag op gewezen, dat de invoering van de codes voor de verschil lende takken van bedrijf slechts tot gevolg heeft gehad een omverwerping van de be staande orde en dat een groot aantal ar beidsgeschillen is ontstaan. Wij meenen. dat in deze korte samen vatting den toestand juist is geschilderd. Met de dollarpreclatle heeft men niet veel meer bereikt, dan dat het publiek er toe gebracht werd, om ln verband met de te verwachten prijsstijgingen tot nieuwe aan schaffingen is overgegaan, voor zoover de sterk verminderde koopkracht zulks toe liet Dit was echter een ongezonde bewe ging, die te eenlecr tijd tot stilstand moest komen n.l. zoodra er geen aanleiding meer bestond om verdere prijsstijgingen te ver wachten. Indien de N. R A. wil vermijden, dat er alsdan een ernstige terugslag in treedt, zal zij genoodzaakt zijn, om inflatie tc bepleiten. Eenige weken lang heeft men nu weer geschermd met credlet-inflatle ln tegenstelling met valuta-Inflatie, twee be grippen, die voor een leder, die eenlg in zicht heeft in monetaire vaagstukken op hetzelfde neerkomen. In Amerika schijnt men daarvan allerminst doordrongen te zijn. Men had verwacht, dat Roosevelt dezer dagen nadere mededeelingen zou doen ten aanzien van de te volgen valuta-politiek. Maar hoewel hij de moeite genomen had, om naar Chicago te reizen en daar een rede te houden ln verband met de elschen, die door oud-strijders worden gesteld tot het doen van een uitkeering, heeft hij deze gelegenheid niet aangegrepen, om zich over het valutavraagstuk uit te laten. Men tast dan ook nog steeds in 't duister op dit punt, tenzij men uit de opmer kingen met betrekking tot de handhaving van het staatscredlet zou moeten op maken, dat het niet in de bedoeling ligt, om tot verdere depreciatie van den dollar over te gaan. In het licht van het bovenstaande moet men er zich lntusschen over verwonderen, dat deze week ln de tweede Commissie van de Volkenbondsvergadering, waar de be sprekingen hebben plaats gehad over den financieelen en economischen toestand der wereld, het verslag van den rappor teur dezer Commissie op een wijze is toe gelicht, waaruit men zou kunnen opmaken dat de algemeene toestand heel wat aan het verbeteren is. In de toelichting, die gegeven werd door den directeur van de financieele afdeeling van het Volken bondssecretariaat, werd gewezen op de stijging van de industrleele productie ln de meeste landen, waarbij men echter voornamelijk het oog had op Amerika en op de vermindering der werkloosheid. Hoe bevredigend deze verschijnselen op zich zelf ook mogen zijn, had de spreker er toch wel eens op kunnen wijzen, dat deze resul taten meerendeels werden verkregen door maatregelen, die een onnatuurlijke span ning van het productie-apparaat hebben teweeg gebracht en dat een gezonde basis voor de ingetreden verbetering ten eenen- male ontbreekt. In Dultschland Is het streven er op ge richt, het bedrijfsleven nog een zekere mate van vrijheid te laten, maar bij voor baat hebben leiders der ondernemingen den moreeien plicht, om het bedrijf in te stellen op het algemeen belang. Dat klinkt op zichzelf nu wel erg mooi, maar wij vragen ons af wat hieronder wordt ver staan. Indien een ondernemer zijn zaak tracht uit te breiden door een deel van de verkregen winsten te reserveeren en voor den aankoop van nieuwe productie middelen te bestemmen, dan beteekent dat kapitaalvorming, waarvan men toch kan beweren, dat het in het belang is van het algemeen. Immers wordt hierdoor ook weer nieuwe werkgelegenheid gecreëerd. Zou men er toe overgaan, om de loonen onmatig te verhoogen, zooals dat in Amerika in sommige gevallen geschiedt, dan voert men een z.g. consumptie Wirt- schaft. Tijdelijk kan dat een zekere stimu lans geven maar op den duur lijdt dat tot verarming, waardoor een nieuwe ernstige crisis wordt voorbereid. Dr. Schacht heeft een nieuwe methode uitgevonden, om de kapitaalmarkt te doen verruimen. Door een wijziging van de wetgeving op de Rijksbank zal deze laatste in de mogelijkheid worden ge plaatst. om een z.g. openmarktpolitiek te voeren, d.w.z de circulatiebank zal ge machtigd zijn, om voor eigen rekening effecten aan te koopen, een werkzaam heid, die thans voor haar uitgesloten is. Dat is dus hetzelfde systeem, dat in Amerika wordt toegepast. De leiding van de Rijksbank verwacht, dat door deze politiek de banken de beschikking zullen krijgen over ruimere middelen dan tot nu toe het geval was en dat er langs anderen weg hierdoor weer een terugvloeiing van middelen naar de circulatiebank zal plaats hebben .waardoor inflatie zal kun nen worden vermeden. De aankoopen van effecten, waarvoor in de eerste plaats ln aanmerking komen obligaties van het Rijk en de gemeenten, zullen tengevolge heb ben dat de koersen dezer stukken stijgen. Dr. Schacht verwacht nu. dat ln verband hiermede ook het publiek een grootere belangstelling aan den dag zal leggen voor beleggingswaarden en dat hierdoor de kapitaalmarkt zal verruimen. HIJ gaat hier dus uit van de veronderstelling, dat de geldmiddelen ep wel zjjn, dat gjj voor een zeer gTOot deel op de geldmarkt in omloop zijn in den vorm van korte be leggingen, of wel geheel liquide worden gehouden. Niet onmogelijk is, dat hiermede wel iets zal worden bereikt, hoewel aan den anderen kant toch niet uit het oog mag worden verloren, dat om een werke lijke blijvende verruiming van de kapi taalmarkt in het leven te roepen, kapi taalvorming op groote schaal moet plaats hebben en het is zeer de vraag of de eco nomische politiek der regeering dit proces in voldoende mate ln de hand werkt. lntusschen ls het niet onmogelijk, dat de betere stemming, die den laatsten tijd voor Duitsche waarden heeft bestaan, ten- deele ook verband heeft gehouden met de voorbereiding van deze politiek van de Rijksbank. Al is natuurlijk bij het aan banden gelegde effecten- en betalingsver keer tusschen Duitschland en het buiten land een nivelleering van het koersniveau op onze beurs en dat op de Duitsche beur zen niet mogelijk, is het toch wel begrij pelijk, dat een verbetering van 't staats credlet in Duitschland, zij het dan voor- loopig alleen door geforceerde aankoopen van de Rijksbank, ook een verheffing van het koersniveau hier te lande tot gevolg zou hebben Overigens hebben er nog andere over wegineen op dit punt gegolden, n.l. dat bij betaling van de helft van de rente ln contanten en de helft in scrips het rende ment op Duitsche waarden op het ver laagde koerspeil niet onaantrekkelijk is te noemen, al draagt men natuurlijk het risico, dat de regeling, die thans op het Dunt staat in werking te treden, na ver loop van tijd niet zal kunnen worden ge handhaafd. Nadat onze beurs in de voorafgaande week een tamelijk vast verloop heeft, ge had, is de stemming deze week vee! min der geanimeerd geweest. Men had aan de bemoeiingen van dr. Colijn tot het doen herleven van de economische conferentie, verwachtingen vastgeknoopt, die echter inmiddels teleurgesteld zijn. Ook op het punt van een stabilisatie van den dollar en het Pond Sterling, is nog niet de minste vordering gemaakt. Integendeel is het Pond sterling verder in koers gedaald en ook dollars waren flauw. Dit heeft ln het algemeen ontmoedigend gewerkt en de omstandigheid, dat die gulden in het in ternationaal verkeer zeer vast is. waardoor verdere goudtoevoeren hebben plaats ge had, heeft het optimisme niet kunnen ver sterken. Sinds 10 Juli, toen de goudvoor raad na de voorafgaande aderlating een laagtepunt had bereikt heeft er een terug vloeiing van goud plaats gehad tot een bedrag van ruim 100 millioen gulden. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze beweging voorloopig nog zal aanhouden. lntusschen is het een geboden eisch .dat ter bescherming van de waardevastheid van den gulden en het staatscrediet eer lang ot een consolidatie van vlottende schuld zal worden overgegaan, daar, zoo als ln Hoofdstuk Vila der Rijksbegrooting wordt medegedeeld, in de toekomst zal moeten worden rekening gehouden met een verdere belangrijke stijging van de vlottende schuld. De overvloed van geldmiddelen hier te lande en de uiterst lage koersen voor be leggingen op korten termijn lelden er ln tusschen toe, dat de toevloeiing van mid delen naar de belegglngsmarkt nog steeds aanhoudt en dat de koersen een stijgende richting volgen Indische leeningen zijn de laatste dagen minder vast geweest blijk baar op de berichten, dat de toestand van 's lands financiën zoo slecht ls, dat men zich genoodzaakt heeft gezien, om over te gaan tot een opschorting van de jaarlljk- sche uitkeeringen aan de pensioenfondsen Nog altijd worden de koersen van de Indische dollarleenineen eenlgszlns be ïnvloed door de fluctuaties van den dollar koers hoewel zooals bekend de coupons en lossingen dezer leening op goudbasis wor den betaald. Ten aanzien van de aflossin gen der 6»/» leening 1922 A was voor de i betaling op goudbasis nog anod geen ree ling getroffen zulks in verband met de desbetreffende bepaling ln het leenings- contract. Kortelings werd echter medege deeld, dat ook hiervoor thans een regeling tot stand is gekomen, waardoor de beta ling der aflossingen per 1 Jan. 1934 van de 6"/o leening 1922 A eveneens op goudibasis is verzekerd. Op welke wijze dit zal ge schieden werd echter tot nu toe niet me degedeeld. Inmiddels is ook een aankondiging ver schenen met betrekking tot de coupons per 1 Nov. 1933 der 5'/i°/o Indische dollar- leenlng 1923 C. De coupons moeten voor of op 23 October (vergezeld van nummer- lijsten) worden ingeleverd bij de Neder- landsche Handel Mij. tegen ontvangstbe wijzen. Na dien datum aangeboden cou pons zullen onder geen beding worden aanvaard. Houders van deze waarden die nen er dus aan te denken, hun coupons tijdig in te leveren, daar zij anders op papierbasis worden betaald lnplaats van met f. 2.46 per dollar. De betaling der cou pons zal plaats hebben van I November af. Wij moeten nog even terugkomen op de markt voor Duitsche beleggingswaarden en wel op de rentebetaling van kerkelijke leeningen. Zooals bekend hebben de oredl- teuren van verschillende Katholieke lee ningen er vrijwillig in toegestemd, dat de rente zou worden verlaagd. In sommige gevallen ls zelfs een tamelijk drastische verlaging toegepast. De vraag deed zich nu voor of de regeling zooals die thans ont worpen ls, waarbij dus de coupons voor de heeft in contanten en voor de helft in scrips zullen worden voldaan ook zou wor den toegepast voor zulke kerkelijke lee ningen waarvan de crediteuren reeds een groot offer hadden gebracht. Dat zou toch een groote onbillijkheid zijn. Arnold Gi- llssens Bank heeft zich ln verband hier mede tot het Reichswlrtsehaftsmlnlstertum. gewend om te vragen of de rentebetalin gen op voet van het verlaagde percentage ten volle zouden worden voldaan, waarop de instelling tot haar niet geringe veront waardiging ten antwoord ontving, dat volle betaling inderdaad zou plaats hebben op voorwaarde.dat de rente verder zou worden verlaagd tot 3°/o! De aandeelenmarkt heeft ln de afgeloo- pen week eenige malen gefluctueerd. Over het algemeen was de stemming niet ge animeerd. Later zijn in de afdeeling van Industrleele Waarden aandeelen Philips vaster geweest ln verband met de moge lijkheid dat dit concern binnen afzienba- ren tijd contingent toegewezen zou krij gen van radio-artikelen op de Duitsche markt. De zaak is n.l.. dat Duitschland met Frankrijk onderhandelingen heeft ge voerd over een regeling van afzet van Duitsche radto-lampen naar laatstgenoemd land, waarbij echter de verkoopen van het Philips-concern op de Fransche markt een hinderpaal vormden. Het schijnt nu, dat het Philips Concern eenige concessie heeft willen doen op voorwaarde dat het op an dere wijze schadeloos zou worden gesteld, en wel door uitvoer van radio-artikelen naar Duitschland. Hoe ongaarne men ln Duitschland. aldus meldde het Berliner Tageblatt dezer dagen, deze wensch zal willen vervullen, op den duur zal men wel met de Nederlandsche elschen rekening moeten houden, daar anders het Philips concern door verscherpte concurrentie aan de Duitsche producenten op de Zwitser- sche en Scandlnaafsche markten schade zou kunnen toebrengen. In de afdeeling cultuurwaarden was de handel uiterst gering. Rubberaandeelen hebben onder den Invloed gestaan van de berichten over de restrictieplannen. Voor zoover bekend heeft men hiermede echter nog nagenoeg geen vorderingen gemaakt. Uit Indië komen berichten volgens welke men zich verzet tegen het denkbeeld van een exportbelasting. Er bestaat ook alle kans dat indien men hiertoe zou willen overgaan de omvang van deze belasting niet ten volle zou worden gedekt door een P'ijsst 'ging op de wereldmarkt. De sta tistische vooruitzichten gjja lntuss-hen nog altijd weinig bemoedigend. Zoo bere kent men dat het verbruik in Amerika voor de maanden Sept./Dec., gemiddeld 26.000 ton per maand zal bedragen. Voor de overige landen wordt het gebruik even eens op deze basis geschat, makende dus in totaal 52,000 per maand of 208.000 ton ln vier maanden. De productie resp. de export voor dezelfde periode wordt nu evenwel geschat op 280.000 ton, zoodat op grond daarvan mag worden verwacht, dat de wereldvoorraad tot het einde van dit jaar belangrijk zal toenemen en waar schijnlijk weder het niveau zal bereiken van het begin van 1933. Tabaksaandeelen hebben nu en dan van aanbod te lijden gehad van de zijde van ontmoedigde houders, die in verband met het vooruitzicht, dat gedurende een aantal jaren niet op dividend valt te rekenen, hun stukken verkoopen. De voorgestelde verhooging van de tabaksaccijns werd in tabakskringen uit den aard der zaak niet zeer gunstig ontvangen. Hoewel men wel moet aannemen, dat de argumenten die tegen deze verzwaring van druk van de zijde der Industrie en de cultuur naar vo ren worden gebracht min of meer over dreven zijn, bevatten zij waarschijnlijk ln zooverre toch nog wel een grond van waarheid, dat het sigarenverbrulk ln veel sterker mate wordt belast dan het slga- rettenverbruik. De banderollebelasting voor sigaren zal n.l. met Inbegrip van de om zetbelasting worden gebracht van 10 op 22W/o. De accijns voor de sigaretten, die thans 33 1/3°/» bedraagt zal met inbegrip van de omzetbelasting op 3T/i°/o worden gebracht, dat is dus een naar verhouding veel geringere verhooging. De mogelijkheid bestaat, dat het verbruik zich nog meer zal gaan richten op de goedkoope soorten sigaren, de zgn. cigarillos en sigaretten. Het gevolg zou dan zijn. dat de werkloos heid ln de sigarenlndustrle verder toe neemt, daar de fabricage van de goed koope sigaren in toenemende mate machi naal geschiedt. In suikeraandeelen was zeer weinig te doen. In het hoofdfonds trad nu en dan eenig aanbod ln. Het slot was echter weer iets vaster. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3Vi°/o Nederland 1911 94 1/4, 95 1/4. 5'/>°/o Ned. Oost Indië 1923 C 1000 doll. 90 1/4, 89. 90 1/8. 7°/o Duitschland 1924 45'A, 43 1/8, 47. Rotterdam 4»/» 1931, 87-1/8, 86. 86 5/8. Koloniale Bank 53'/!, 49. 50 1/8. Ned. Ford 133'/», 128, 130 1/4. Philips Gem. Bezit 1813/4, 17TVi, 186, 185. Unilever 78. 741/4, 761/4. Ned. Ind. Gas Nat. Bez. 190. 185. Billiton le rubriek, 325, 318. Koninklijke 174 1/4, 168 1/4, 173'/s. Amsterdam Rubber 97'/», 101, 94 1/4, 97. Ned. Scheepvaart Unie 501/!, 47 1/8, 48'/i. H.V.A. 173. 168'/s. 1761/4. Dell Batavia Mij. 120. 116. 121</i. Dell Mij. 115Vs, 115 3/4, 1101/4. 112 3/4. Senembah Mij. 131 1/4, 128, 1341/4. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags -: Zondags den geheelen dag gesloten. 0-9 Tante, tot nichtje, dat het bed hielp opmaken: Ik heb Je nog nooit van mijn wreed gebroken roman ver teld. kind. Het was vele Jaren geleden hij kwam me eens op een ochtend bezoeken mijn lieve vader had een nieuwe bull-dog hij vertrok haastig, lk zag hem nooit meer. En dat is nu alles wat ik heb om me te helpen herinneren aan wat had kunnen zijn (Humorist) De weduwe: Bent U er heel zgker vap, dftt jnljo kind geen moeilijkheden zal geven? .«^v (London OplnionU Eigenaar van kleine auto: Waar ls de man, dlei op mijn wagen zou passen? Jongen: HU. is naar, Jdjllg .gegaan.QIJ1 öjn vergroot glas te halen. "(Humorist). Marietje: Waarom zingt vader toch zoo vanavond? Kinderjuffrouw: HIJ probeert baby in slaap te zingen. Marietje: Als lk baby was zou ik maar doen oi lk sliep. (Passing Show).,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10