Onze advertentie-knipsel-prijsvraag 74*te Jaargang VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 No. 22561 STADSNIEUWS. DE PRIJSWINNAARS. HOOFDPRIJS: Een Heeren- of Damesrijwiel Prijzen van tien gulden: MUZIEK. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG B LAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. oer regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlëD 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcbèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week 1.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. 'Ut nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. EEN FELLE BRAND BIJ DE VRIES EN STEVENS. Door het krachtig ingrijpen van de brandweer werd erger voorkomen. Gisteravond te ongeveer kwart voor acht is een felle brand uitgebroken in de zolderverdieping van het pakhuis van de N.V. v/h de Vries en Stevens aan de Boommarkt. De hoog oplaaiende vlammen deden het ergste vreezen voor het onmiddellijk aan de vuurhaard grenzende Ethnografisch museum en in korten tijd waren op de Aalmarkt. Apothekersdijk en de Princesse- kade dan ook enkele duizenden belang stellenden samengestroomd. Kort na het eerste alarm waren de brandweer met slangenwagen en motorspuit en het brandweerpiket der Universiteit aanwezig. Onder leiding van den heer Van Lith tastte de brandweer het vuur krach tig aan en zienderoogen nam de vuurgloed af. Werd aanvankelijk met niet minder dan 7 stralen water gegeven .tegen 8 uur konden al eenige slangen worden opge rold en was het gevaar geweken. Het brandpiket der Universiteit onder leiding van den heer Stokhuijzen was bin nen tien minuten geheel voltallig ter plaatse en begon onmiddellijk het dak van het aangrenzend perceel, waarin een af- deeling van het Ethnografisch Museum is gevestigd, nat te spuiten. Bij wijze van voorzorgsmaatregel werden ook de voorwerpen verwijderd, welke tegen den muur stonden, die het museum van het brandende huis scheidt, doch dit bleek gelukkig niet noodig. Het vuur bleek gewoed te hebben in een opslagplaats van fittings; hoe het ont staan is kon niet worden vastgesteld. Be halve de voorraad fittings, in totaal en kele duizenden exemplaren, die verloren ging, is behoudens onbeduidende water schade aan lager gelegen verdiepingen en aan den buitenmuur van het Ethongra- fisch museum, de schade gering. Op het terrein van den brand merkten wij o.a. op burgemeester Van de Sande Bakhuyzen, wethouder Splinter, mr. Van Strijen, enkele raadsleden den commissa ris van politie en den administrateur der Universiteit, den heer Van Hoogstraten. De commissaris van politie alhier ver zoekt den man. die zich gisteravond in den winkel van de firma De Vries en Ste vens gevestigd aan de Breestraat, heeft vervoegd met de mededeeling. dat bij deze firma brand was uitgebroken zich ten spoedigste aan het Bureau van Politie, afd. Recherche, te vervoegen. FAILLISSEMENT C. R. J. M. LANGEZAAL Het weekblad Handelsbelangen" neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovenge noemd faillissement. Deze lijst telt 65 cre diteuren met een totaal passief van f. 23.663.89. waarvan preferent f. 8.710.90. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: N.V. H. J. Reesink en Co., hypotheek preferent f. 4093.05; P. van Tol, geldleening met rente f. 2055.10; H. W. A. Dieben, hypo theek en rente f. 2456.10. LUSTRUMVIERING „N.O.M.A.T.E.G." Gisteravond vonden in gebouw Natha- nael de laatste feestelijkheden plaats van het 5-jarig bestaan van de Jeugdvereeni- ging Nomateg. Om 7 uur opende de voorzitter de heer A. J. van 't Riet deze bijeenkomst met ge bed en gemeenschappelijk gezang van Psalm 100 1 en 4. Spr. memoreerde in zijn welkomstwoord nog even het 5-jarig bestaan der vereeni- ging met de talrijke zegeningen die de vereeniging ontvangen had. Voor dezen avond stond op het pro- ETamma een fi'.mavond voor de leden der onderafdeelingen. Deze film was aangeboden door den heer Stoeke. die de kinderen vergastte op zeer mooie en leuke films. Met 2 Bijbelsche films opende de heer Stoeke zijn pro gramma, waarop de luimige films volgden. De lachsalvo's bleven niet uit en gezien de Blunderende gezichten mogen wij aan nemen. dat allen zich kostelijk hebben Be£mJ}®perd. Ook was er tractatie. Te 9.15 uur sloot de heer M Hymans met eer. kort woord en dankgebed dezen ge- zeliigen kinderavond. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Woningbureau M. van Driel, Roombur- gerweg 2, Leiden. Eigenaar M. van Driel, Leiden. W. van Egmond, Secr. Varkevisserstr. 65, Katwijk a. Zee. Winkel in brood, koek, enz. Eigenaar W. van Egmond, Katwijk a. Zee. Opheffing: Firma Hoogervorst Co.. Loosterweg no. 37. Voorhout. Bloembollenkweekerij en -handel. Wij kunnen over het aantal inzendingen op onze advertentie-knipselprijsvraag niet anders dan tevreden zijn. 2882 oplossingen is werkelijk geen klei nigheid, vooral wannneer wij daarbij in aanmerking nemen, dat de 3 October- feestelijkheden reeds dagen tevoren op één groot deel van de aandacht onzer lezers beslag leggen. Zooals altijd hebben ook thans weer meerdere inzenders ons hun oplossing in dichtvorm toegestuurd; de prestaties zijn evenwel niet van dien aard, dat ze voor een extra-belooning in aanmerking komen. Een kleine bloemlezing moge hier volgen „Laska" schrijft: Die knipseltjes, die knipseltjes Ze maakten je soms dol! Maar zijn ze allen opgezocht En is de serie vol, Dan dreunt 't nog altijd in je voort: Hier koop je dit, daar koop je dat En merk je dat van alle soort Men 't beste koopt in onze stad. En de heer S. Buys. Vreewijkstraat 29, mediteert: Advertenties, advertenties, Dringen zich daar op je aan, Vragen aandacht als reclame. En.... om aan den slag te gaan. Reeksen snellen langs je oogen, Trekken voort als in 't gelid, En je speurt of er in ieder. Niet zoo'n klein driehoekje zit. Telkens als je 't meent te hebben, Is je greep verkeerd geweest, En je bent als dat zoo doorgaat. Kansloos voor dit prijsvraag-feest. Niet echter den moed verloren, Ieder heeft wel tegenslag, Prijsvraag-wee is algemeen, niet? Strijk daarom nog niet de vlag. Eensklaps zie je dat je vordert, Licht komt in het knipselveld, Plekken ,,weet niet" die verdwijnen. Reeds de meeste zijn geteld. Is je taak dan afgeloopen. Juicht, het in je brandend hoofd. Schitt'ren daarin advertenties, Versch gebakken en gestoofd. Rust je. uit na het gebeuren. Achter 'n krant(l) met een sigaar, Aarzel je niet om te zeggen. G'lukkig, dat is voor elkaar!!! De heer P. J. Pont Jr., Molenstraat 41 verzucht: Het heeft mij heel wat tijd gekost, 'k Stond uren lang gebukt. De tafel leek 'n papierfabriek, Maar't is mij toch gelukt. Ik heb het „zaakje" uitgezocht. De puzzle heb "k ontward Al werd ik het ook bijna zat, Ik heb er toch volhard. Mijn bot'rham liet ik er voor staan. 'kLiet 'thuiswerk in den steek. Dit laatste komt maar zelden voor: 'tWas voor de Winkelweek. Zoo is 't den adverteerders en 't „Leidsch Dagblad" naar den zin. En blijft voor mij dan deze vraag: Of 'k soms een prijsje win? Na loting werden de prijzen als volgt gewonnen Naar verkiezing H. JONGENEEL, Schoolstraat 49, Voorschoten. A. J. LOS, Hoofdstraat 62, Leiderdorp. G. BOGERD, Leidscheweg 208, Voorschoten J. OUDSHOORN, RIngkade 9, Leiden. C. PROVRILY, Tollensstraat 13, Leiden. I. SIERE, Nipponstraat 11, Leiden. C. RAMEAU, Pieterskerkhof 21, Leiden. W. GOUT, Hooge Rijndijk 246, Leiden. E. CHAUDRON, Mauritsstraat 7, Leiden. JAC. BOER, Nesse 10a, Boskoop. Chr. WASSINK, 4e Binnenvestgr. 17, Leiden De prijzen kunnen tegen overlegging van een legitimatiebewijs vanaf Maandag a.s. aan het Bureau van ons Blad worden afgehaald. DE DIRECTIE. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Vereenigde vergadering. In de alhier gehouden Vereenigde Ver gadering van Rijnland werd mededeeling gedaan van de afkondiging van een regle ment, vastgesteld door de Staten van Zuid en Noord-Holland, regelende het hooren van vereenigingen van ambtenaren door het provinciaal bestuur, wanneer dit alge meen verbindende voorschriften geeft voor ambtenaren van Rijnland, en van de afkondiging van enkele gedeeltelijke wij zigingen in het Reglement van Rijnland. Het dagelijksch bestuur deelde mede, dat de door het gemeentebestuur van Katwijk verzochte regeling omtrent het in werking stellen van het stoomgemaal aldaar ten behoeve van het opruimen van verzanding in het op het strand gelegen buitenkanaal niet tot stand is gekomen, daar de ge meente hiervoor geen gelden beschikbaar kan stellen. Als hoofdingeland voor het 12e district werd toegelaten de heer J. K. van der Maas te Benthuizen. Overgelegd werd het jaarverslag over de waarborg- en slikfondsen. Op eenige bezwaarschriften tegen aan slagen in Rijnlands bundergeld 1933 wer den beschikkingen genomen. Aan den polder Broekvelden en Vetten- broek werd voor het jaar 1933 uitstel ver leend van betaling van aflossing van het renteloos voorschot, verstrekt in de kosten van dijkherstel en droogmaling. Aan de pachters der Oegstgeester- en Katwijksche landen en aan den pachter van den Wierikkerdijk c.a. werd pachtver- mindering over 1933 toegestaan. Verder werd een keur vastgesteld tot wijziging van de Algemeene Keur van Rijnland, hierin bestaande, dat een ver bodsbepaling wordt ingevoegd, volgens welke het verboden is, met eenigen watermolen (waaronder ook alle mechani sche gemalen vallen) water op eenig deel van Rijnlands boezem benoorden den Rijn te brengen, zoodra van Rijnlandswege aan de besturen der polders benoorden den Rijn binnen Rijnland gelegen, onder mede deeling, dat de toestand van den boezem tot dringend of dreigend gevaar voor door braak of overloopen van boezemwaterkee- rende kaden of voor overstrooming van boezemlanden benoorden den Rijn aanlei ding geeft, het bevel is gegeven, de onder hun beheer staande watermolens te doen stilzetten en die besturen redelijkerwijze gelegenheid hebben gehad, om aan dat bevel te voldoen. Verder wordt in de nieuwe bepaling aan den Dijkgraaf de be voegdheid verleend, van dit bevel de pol ders uit te zonderen, welke uitsluitend door wind worden bemalen. Ten slotte werd het bestuur gemachtigd tot het uitvoeren van verschillende werk zaamheden, noodig voor het bijtrekken bij het Gemeenlandshuis aan de Breestr. van het pand no. 57, voorheen bewoond door wijlen mevr. HerstBos, en voor het aan de achterzijde van dit pand aan de Langebrug bouwen van een brandvrije archiefbewaarplaats. Het pand werd in 1928 voor uitbreiding van het Gemeen landshuis en voor het bouwen van een archiefbewaarplaats aangekocht onder be ding, dat de bewoonster daarin tot haar dood mocht blijven wonen. Na afloop van de vergadering begaf men zich naar Gouda ter bezichtiging van de werken in uitvoering aldaar voor het stichten van een Dieselgemaal voor de boezembemaling en van de provinciale werken aan het te graven verbindings kanaal tusschen IJsel en Gouwe, al welke werken met elkaar verband houden. GEDENKBOEKJE LEIDSCHE STERRE WACHT. Ter gelegenheid van het driehonderd jarig bestaan der Leidsche Sterrewacht is bij de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem een nrof ^r W. de Sitter samengesteld gedenkboekje uitgegeven Het typografisch welverzorgde boekje is in de Engelsche taal gesteld en met tal van foto's verlucht. DE ARBEIDSBEURS. Op den 5en Oct. 1933 waren 2926 (v. j. 3387) werkzoekenden ingeschreven. Zondag 15 October zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer P. van Lienden als conducteur b" de N.ZHTM. in dienst trad. Gistermiddag zijn in tegenwoordig heid van vertegenwoordigers der plaatse lijke bladen de nummers vastgesteld van de door de deelnemers aan de Winkelweek beschikbaar gestelde geschenken. ROBERT LE RüTTE. Het concertbureau, dat de voorbereiding heeft getroffen van den viool-avond van Robert Le Rütte, heeft dezen een slechten dienst bewezen toen het daarvoor den foyer van de Stadsgehoorzaal uitkoos. Het wist toch. behoorde althans te weten, dat men in den foyer weinig minder dan mid den in het rumoer zit van de Breestraat met haar overdruk auto- en tramverkeer. Het weet toch ook dat in een concertzaal vóór alles rust moet heerschen. Nu heerscb te er ergernis bij de artisten, bij het pu bliek. De vraag dringt zich op. of het niet op den weg der gemeente ligt om den foyer niet meer te verhuren voor een ern stig concert. We hebben Immers ook nog de kleine zaal! Enfin, gisteravond zaten we dan in den foyer. Dat in deze ruimte van in hoogeren zin genieten van muziek geen sprake kan zijn ligt voor de hand. En aangezien juist dit het doel van den avond was. zou met de constateering eener mislukking dit verslag kunnen ein digen. Maar de violist en zijn part ner aan den vleugel, Dr. Edward Stemberger, hebben alle hindernissen ge trotseerd en dank zij een concentratiever mogen, dat respect afdwingt het program ma ten einde gespeeld. Dit en de wijze waarop zulks is geschied kunnen we even wel zonder onbillijk te worden niet onver meld laten. Daar is vooreerst het memo- reeren van het gebruikelijk aantal groote en kleine stukken. Beseft men wat dat onder deze omstandigheden wil zeggen? Do violist heeft het vlekkeloos volbracht. Hij heeft verder met onverstoorbaren ernst zijn taak vervuld, om met de vele hun ten di: te staande middelen alles te brengen in den grootst mogelijken staat van tech nic.vertoning. Hij heeft ten slotte en dat is de grootste lof, dien we hem toe zwaaien. ook nog contact met zijn toehoor ders gekregen door hen te dwingen hem te volden op het pad der zelfverloochening. Hier deden de hoogere. de muzikale ver mogens het hunne. Het is twee jaar geleden dat we in veelszins gunstigen zin schreven over het eerste optreden van den heer Le Rütte ten onzent. En in dien tijd heeft hij niet stilgezeten. Ziio techniek, toen reeds op merkelijk voor iemand die uit een anderen staat des levens daartoe gedrongen toen hem zijn consciëntie te sterk werd den sprong in de muziek moest wagen, is aan merkelijk gaver geworden, fijner en ele ganter en zwieriger Het is een genot te zien met welk een "emak en zekerheid de vele rroblemen der viooltechniek worden opgelost, hoe zijn toen reeds fraaie toon aan charme nog heeft gewonnen. Maar wat ons bovenal verheugde is de verdie ping zijner innerlijke hoedanigheden, die men in het woord muzikaliteit pleegt sa men te vatten. Gemoedsrust en gemoedsbe wogenheid, ook het een in het ander, zijn feilloos juiste kenmerken. Aan het laatste heeft het den begaafden vlolist nooit ge haperd. Maar thans is zijn houding als kunstenaar veel evenwichtiger gebleken: bezinning heeft bewogenheid zrenzen ge steld. Ook in uiterlijk is zijn spel veel rus-, tiger geworden en daarmede overtuigen der. De samenstelling van het programma getuigt van muzikalen smaak. Vivaldi. Mo zart (concert in A). Handel en Fiocco vóór de pauze daarna een paar parade stukjes (Havanaise van Saint-Saëns en een Tango van Arbos) virtuoos er uit ge gooid een mooie Sarabande van Voormolen en een paar interessante stukjes van Pro- kofieff, gematigd modern waarin Le Rütte zijn toon kon doen bewonderen. Zijn partner Steinberzer deed zich ken nen als een fünzinnig pianist en uitmun tend bezeleider. Veel van echte waardeering getuigend applaus maakte een tiezift noodig. DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit Genève. Uit Genève wordt aan de „Msb." ge meld: Het werk der vijfde commissie der Vol kenbondsvergadering is thans zoo goed op geschoten, dat vermoedelijk de veertiende Volkenbondsvergadering reeds in het mid den van de volgende week zal kunnen bijëindigd worden. Alleen de vierde, de budgetaire com missie dreigt weder ten achter te geraken. De eerste commissie heeft dan ook in een bijeenkomst onder leiding van den ondervoorzitter, mr. Limburg, besloten, aan de Volkenbondsvergadering voor te stellen, dat de voorzitter van den Volken bondsraad het volgende jaar bu wijze van proef de vierde commissie een week vóór den aanvang der algemeene vergadering zal kunnen bijeenroepen, opdat de Voi- kenbondsvergadering niet opnieuw tenge volge van een achterstand in de vierde commissie langer behoeft te duren dan met het oog op het werk der andere com missies noodig ls. Hierdoor hoopt men be langrijke bezuinigingen te verkrijgen. De tweede commissie heeft het rapport vastgesteld over de economische en finan- cieele vraagstukken. Daarin wordt op grond van de optimistische mededeelingen van den heer Loveday. directeur der finan- cieele afdeeling van het Volkenbondssecre tariaat, verklaard, dat sinds het einde vaa BINNENLAND. Herdenking van het 300-jarig bestaan der Leidsche Sterrewacht (3de Blad). De collectieve arbeidsovereenkomst in het boekdrukkersbedrijf; voorloopige over eenstemming bereikt (Binnenland, 3de Bladi. Onderwijzend personeel onder medisch toezicht; maatregelen in voorbereiding (Kerk en School, 4de Blad). De moord te Bennekom: een anoninno brief (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND. Het proces te Leipzig. Torgler en Dimi- trof gehoord (3de en 1ste Blad). Het werk te Genève (Buitenland, lsta Blad). Nerveuse spanning in Spanje (Buitenl., lste Blad). het vorige jaar hl tal van opzichten een verbetering in de wereldcrisis ls ingetreden tot uiting komend o.a. in een vermeerde ring van de industrieele voortbrenging, een afneming der werkloosheid, een verminde ring der opgeslagen voorraden grondstoffen en levenmiddelen en ook in een zekere vermeerdering der uitvoeren vooral van die landen, die economische bedrijvigheid in het bijzonder op landbouwgebied heb ben. De tweede commissie heeft voorts den wensch uitgesproken, dat een oplossing van het vraagstuk der monetaire stabili teit in de naaste toekomst de hervatting der werkzaamheden der Londensche we reldconferentie met kans op succes zal mogelijk maken. De tweede commissie is thans ook. even eens de eerste, geheel gereed met haar werk, behalve dat zij nog eenmaal zal moe ten bijeenkomen voor de aanneming van het rapport der ondercommlssle over de Nederlandsche resolutie inzake de Duit- sche vluchtelingen. De zesde commissie is nog blijven ste ken in de bespreking van het vraagstuk der bescherming der minderheden. Bij de voortzetting der discussies heeft mevrouw Kluiver het standpunt der Nederlandsche regeering -uiteengezet. De Nederlandsche delegatie is natuurlijk een voorstander van de verbetering der procedure ter behan deling van minderhedenklachten, zooals in de ingediende Nederlandsch, Deensch, Noorsch, Britsche resolutie was voorge steld. De kansen op aanneming van het Ne derlandsche voorstel zijn niets verbeterd, daar de gedelegeerden van Roemenie en Griekenland nog stelliger dan Benesj ver klaard hebben in geenerlei verbetering der procedure te zullen toestemmen, tenzij de minderhedenverplichtingen tot alle staten worden uitgebreid, hetgeen echter door Italië van de hand werd gewezen. Een nieuwe resolutie werd door den Franschen senator Berenger ingediend. Volgens deze resolutie zal niet alleen den wensch der Volkenbondsvergadering van 1922 worden herhaald, doch zal deze wensch in zooverre versterkt worden, dat de Volkenbondsvergadering het den plicht van alle Volkenbondsstaten zal maken, aan al hun minderheden minstens de zelfde rechten toe te kennen, die In de minderhedenverdragen zijn omschreven, ook al zijn deze staten hiertoe niet wette lijk verplicht. Bovendien verzet deze Fransche resolutie zich uitdrukkelijk tegen de Duitsche opvatting, dat de Joden al daar geen minderheden zouden zijn, door te bepalen, dat geenerlel Interpretatie van deze resolutie aanneembaar is, waar door eenigerlei categorie staatsburgers van de minderhedenbescherming zou wor den uitgesloten Zoowel Duitschland als Italië zijn tegen deze resolutie, waarover nog heel wat to doen zal zijn. FRANKRIJK. Congres der radicaal-socialisten. Het radicaal-socialistische bijzondere congres te Vichy ls gisteren begonnen in aanwezigheid van den premier, en de ministers van Landbouw, Handel en Lucht vaart. Op voorstel van Daladier is Herriot een- stemming tot voorzitter der partij herkozen Daarna werd gesproken over algemeene agrarische kwesties. Morgen zullen de al gemeene en de buitenlandsche politiek der partij worden besproken. ZWITSERLAND. Korting van 7 pet. op ambtenaars salarissen. De Nationale Raad heeft gisteren met groote meerderheid het voorstel van den Bondsraad om de bezoldiging van de rijksambtenaren voor 1934 en '35 met 7 pet. te verlagen goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1