De brand in het Rijksdaggebouw. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 4 October 1933 BEURSOVERZICHT. HET PROCES TE LEIPZIG. LAATSTE BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. MARKTBERICHTEN. Advertentiën. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 769. Hedenmiddag 3 uur: 767. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. v. h. Kon Ned. Meteorol Inst te De Bildt. Hoogste stand 770.5 te Blacksod en Valencia. Laagste stand 739.1 te Roest. Verwachting tot den avond van 5 October Meest matige Westelijke tot Noordelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen, kans op enkele regenbuitjes. Weinig verandering in temperatuur. BÜITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned Meteorol. Instituut te 3e Bildt. Het lagedrukgebied dat gisteren in de omgeving van IJsland aangetroffen werd en op de Faroer de barometer snel deed dalen, heeft zich sterk uitgediept en ligt thans met een laagtestand van 739.1 m.m. voor de Noorsche kust. Rond de depressic- kern stormt het zwaar. Plaatselijk wordt zelfs windkracht 12 gemeld. Bovendien viel er veel regen. Röst en Nordöyan tapten 19 m.m. af. Ook Zuidwaarts strekte de depressie haar invloed uit. Over Zweden en Denemarken is de barometer nog vrij flink dalende, zoodat in het Noorden van ons land de wind zooals verwacht werd op West terug liep. De depressie bracht ten onzent slechts weinig regen. Alleen in het Noorden van ons land en op het lichtschip Noordhinder vielen hoeveelh2den van beteekenis. De Zuidzijde van de depressie voerde over Scandinavië, Schot land en Ierland warmere lucht aan, zoodat daar overal de temperatuur steeg. Het rustige weer over Engeland, Frankrijk en Duitschland bracht gedurende de nacht aldaar sterke afkoeling. In Zuid-Oost- Duitschland vroor het zelfs. Het hooge- drukgebied over de Britsche eilanden neemt nog steeds langzaam in beteekenis af. De drukverdeeling maakt het opstellen der verwachting niet gemakkelijk. Het is de vraag of de depressie over Scandinavië zijn invloed verder over ons land zal doen gevoelen. Waarschijnlijk zal een verdere daling ten Noorden van ons land de wind in het Westen en Noord-Westen houden. Er bestaat daarbij eenige kans op lichte regenbuien. De temperatuur zal nog wei nig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 12 gr. C. (53 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 14 gr. C. (57 gr. F.). 3 uur nam.: 14 gr. C. (57 gr. F.). HOOG WATERTIJ HEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. V.m. te 4 u. 20 min.; n.m. te 4 u. 36 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 7.02 n.m. tot 6.36 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 4 Oct.: op: 19 u. 19; onder: 8 u. 04. DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. GENEVE, 4 Oct. (Reuter). De econo mische commissie behandelde heden een door Nederland ingediende resolutie be treffende de Duitsche Joodsche vluchte lingen. Minister de Graaff schatte het aan tal op 50 a 60.000, waarvan 6 a 7000 in Ne derland. Besloten werd een sub-commissie in te stellen, waarin ook Nederland. De Duitschers verklaarden geen prijs te stel len op vertegenwoordiging, daar de Volken bond deze kwestie maar moest regelen. De uitgewekenen waren h.i. veelal uit het Oosten in Duitschland gekomen. AMSTERDAM, 4 October. De stemming was heden iets verbeterd. De koersstijging welke gister in Wall Street plaats had. was vooral de grondslag. Te vens ging een gunstige invloed uit van de rede van den Engelschen minister van financien en de berichten uit de V. St. vol gens welke de Amerikaansche regeering stabilisatie in de dollar overweegt. Ook schijnt men in de V S. t.a.v. het schuldenvraagstuk een milder standpunt m te nemen Het aanbod was ingekrom pen, hetgeen voldoende was om de koer sen te doen stijgen De omzetten waren gering, Van de Petroleumwaarden trokken Kon. ones ongeveer 1 pCt. aan. terwijl ook de Amerikanen iets verbeterden. Van de maustr fondsen waren Unielevers nau welijks prijshoudend, doch Philips en aku s konden iets verbeteren. Rubbers konden zich ten deele herstel len van de recente verliezen. Tabakken \v aren eveneens iet-s vaster, terwijl van de Suikerwaarden H. V. A.'s ongeveer 3 pet. verbeterden. Scheepvaarten en Mijnen waren stil Amerik. fondsen iets hooger, evenals Duitsche obligaties. Nederlandsch-e Obligaties goed prijshou dend. WISSELKOERSEN. Engeland 59 04 (59.04) België 34 58 (48 04); D21: den 39.50 (38.50): F®" gatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van Maandag. 7.641/- (7.64); Duitschland Frankrijk 9.70*/e (9.70>/i) (C1.571/*); Zwitserland 48.05 —.arken 34.20 (34.30); Zwe- (39.55): Noorwegen 38.45 -York 1.60V* (1.59). Proion- HERVATTING VAN DE ZITTINGEN Na drie dagen pauze in verband met het Duitsche Juristencongres, is hedenmorgen het proces tegen de beschuldigden van de brandstichting in het Rijksdaggebouw, hervat. Tegen half tien begon de zittingszaal zich weer te vullen De beklaagden zijn nog niet binnengeleid, doch het gerucht doet de ronde, dat de drie dagen rust van der Lubbe veel goed hebben gedaan en dat hij zich aanzienlijk heeft hersteld. De zit ting begint later dan was vastgesteld, aan gezien Dr. Sack nog niet uit Berlijn aan wezig is. Alvorens met het eigenlijke proces voort te gaan, deelt de president van den Straf- senaat Dr. Buenger, na opening van de zitting mede, dat hij een telegram heeft ontvangen volgens hetwelk op den laat- sten dag van het proces de beklaagde Dimitroff tijdens een pauze in de zaal, door een politiebeambte zou zijn mishan deld. De onderteekenaars van dit tele gram, waaronder zich ook een advocaat uit Chicago bevindt, spreken aan het slot het verzoek uit, dat de President krach tige maatregelen zal nemen om de .waar digheid en veiligheid der beklaagden" te waarborgen De President constateert, dat het hier blijkbaar gaat om een voorval tijdens de pauze in de zitting van Vrij dag j.l. Dimitroff geeft op verzoek van den President een uiteenzetting van het ge beurde. Hij had in de zaal tijdens de pauze met een Bulgaarsch advocaat willen spre ken. Men had hem toen uitgescholden en een politie-beambte had hem de zaal uit gegooid. President: „Bent u geslagen?" Dimitroff: ..Gestooten en met geweld verwijderd". Een politie-officier wordt als getuige ge hoord en verklaart, dat van mishandeling geen sprake is. Dimitroff heeft met pas- seeren van zijn verdediger met een Bul gaarsch advocaat willen spreken Daarop is hij weggevoerd, zonder eenige mishan deling. Ook Torgler's advocaat Dr. Sack, deelt mede, dat geen mishandeling heeft plaats gevonden. De President sluit het incident met de verklaring: „Dat is voldoende". Hij acht het duidelijk gebleken, dat van mishande ling geen sprake is. Alvorens met het verhooren van Torgler te beginnen wenscht de president nog een zaak te behandelen, die tot nog toe op den achtergrond is gebleven, n.l. de vraag of de Bulgaarsche beklaagden v. d. Lubbe al eerder gekend hadden. Op een vraag van den verdediger dr. Teischert herhaalt v. d- Lubbe zijn vroe gere verklaring, dat hij op den 26sten Fe bruari, dus den dag tusschen den brand in het Slot en den brand in het Rijksdag- gebouw. te Henningsdorf is geweest en zich daar bij de politie heeft gemeld om oen verblijfplaats voor den nacht te vin den. Op een - vraag of hij verschillende menschen in Henningsdorf heeft leeren kennen, antwoordt v. d. Lubbe bevesti gend, doch niemand bij naam. Dimitroff wil Van der Lubbe vragen of hij hem vroeger ooit gezien, gesproken of op andere wijze met hem in contact is geweest. De president verklaart, dat deze vragen op een andere plaats in het proces thuis hooren, n.l. bij de behandeling van de te gen Dimitrof gerichte punten van den aanklacht. Hij doet Dimitroff eenter het genoegen. Van der Lubbe het eerste ge deelte van de vraag te stellen: „Hebt U den beklaagde Dimitroff vóór net onder zoek al eerder gezien?" Van der Lubbe antwoordt „Neen". Ook de Bulgaarsche beklaagden Topof en Tanef verklaren Van der Lubbe nog nooit te hebben gezien, wat door v- d. Lubbe bevestigd wordt. Verhoor Torgler. Dan wordt begonnen met het verhoor van Torgler. Overeenkomstig het gebruik wordt hem van tevoren medegedeeld op welke punten hij in de aanklacht be schuldigd. President: „Beklaagde Torgler, hoe lang was U dien avond in den Rijksdag! Torgler antwoordt, dat hij te kwart over acht, uiterlijk tien minuten vóór half ne gen is weggegaan. Op een verdere vraag, of het niet wat later kan zijn geweest, antwoordt Torgler dat dit is uitgesloten aangezien hij reeds om vijf minuten over half negen aan het station Frledrich- strasse was. De opmerking dat een aantal getuigen hem aanzienlijk later heeft zien weggaan, wel tien minuten over half ne gen of kwart voor negen, heeft op deze verklaring geen invloed. De president vraagt Torgler dan met wien hij in den Rijksdag het laatst is samengeweest. Torgler verklaart, dat dit de afgevaardigde Kuhnen en de secreta resse der Communistische Rijksdagfrac- tie waren. Uit de acten wordt Torgler dan voorge lezen, dat hij overdag op 27 Februari met een volgepakte actentasch in den Rijksdag is teruggekomen Torgler antwoordt hierop dat het dikwijls is voorgekomen dat hij den Rijksdag met twee volgepakte acten- tasschen heeft verlaten en ook betreden- Hij verklaart dat uit zijn gewoonte om bladen en tijdschriften, die hij gedurende de week niet heeft kunnen lezen in ac- tentasschen te pakken en gedurende het week-end mee naar huis te nemen. Hij deelt ook mede wat hij gedaan heeft om zijn alibi te laten vaststellen. Wanneer men zegt dat hij bij het verladen of be treden van het Rijksdaggebouw dien be- wusten Maandag schuw heeft omgekeken, dan weet hij daar niets van omdat hij daartoe geenerlei reden had. Hij weet al leen dat hij moe was omdat hij den vo- rigen avond met een ouden vriend lang in een café had gezeten. Omtrent de gebeurtenissen op 27 Fe bruari deelt Xorglei njede, dat hij zich dien dag in de communistische fractie kamer heeft opgehouden. Op den avond van den brand heeft hij, totdat hij het ge bouw heeft verlaten geen enkel ander lo kaal betreden. De pres- vraagt waarom Torgler dien avond tegen 8 uur telefonisch heeft ge vraagd zijn garderobe boven te brengen. Torgler: Het feit, dat ik mijn garderobe liet boven brengen heeft een voorgeschie denis. Een week tevoren heeft de S.D. be waarder van de garderobe zich er bij mij over beklaagd, dat hij ter wille van mij al weer een half uur langer had moeten blij ven. Ik heb toen beterschap beloofd en sedert dien mijn garderobe als ik langer in den Rijksdag had te werken tegen 8 u. bo ven laten brengen." Torgler gelooft met zekerheid te kunnen verklaren, dat hij op den dag van den brand den Rijksdag in het geheel niet heeft verlaten en overdag slechts twee maal van zijn fractiekamer naar beneden naar het postkantoor te zijn gegaan: de eerste maal tegen den middag en de twee de maal om ongeveer 4'/» uur. Kuhnen zou volgens een telefonische af spraak tegen half zeven in den Rijksdag zijn. De bespreking tusschen hen beiden ging voornamelijk over het teruggeven van het in beslaggenomen verkiezings materiaal, waarover Torgler 's avonds tegen 7 uur nog een telefoongesprek zou hebben gehad met Oberregierungsradt Diehs op het politie presidium. Uit het verhoor blijkt, dat de voor naamste aanleiding tot de verdenking, dat Torgler betrokken is bij den brand in den Rijksdag het feit is, dat hij bij verschil lende telefoongesprekken die op zijn frac tiekamer niet te bereiken was en dat hij ook bij andere gelegenheden geruimen tijd niet kon worden gevonden. Pres ,,De bewaarder van d-e garderobe heeft nog de beide nummers opgebeld en heeft op geen van beide nummers ant woord gekregen. De laatste personen d-ie den Rijksdag verlieten, waren jij de secre taresse van de fractie en Kuhnen Torgler: „Ja. Destijds, op den dag na den brand, heeft men in de pers kunnen lezen dat Kuhnen de secretaresse en ik, bijwijze van vlucht het Rijksdaggebouw hebben verlaten. Daarvan kan zelfs geen sprake zijn. Wij hebben het gebouw integendeel zeer ge moedelijk verlaten. Wij zijn zeer langzaam gegaan. Want de secretaresse kan reeds tengevolge van haar figuur niet vlug loo- pen, bovendien heeft zij iete aan een been en juist daarom gingen wiDPngewoon lang zaam." Torgler legt dan verklaringen af over zijn gesprek met Kuhnen. Wat zij te be spreken hadden, waren geen groote ge heimen. Kuhnen heeft van zijn ervaringen in het Karl Liebknechthuis verteld. Het ging om de geschiedenis der catacomben, waarover hier nog gesproken zal worden. Tegen half aoh-t belde Kuhnen op, tegen kwart voor acht advocaat Rosenfeld, met wien Ik heb gesproken over de kwestie van. een toetreden van de sociaal-democrati sche arbeiderspartij tot de K.P.D." Dr. Werner: .U beweerdet vroeger dat Brandler reeds uit de K.P D was getreden. Is Brandler niet uit de partij gegaan om dat hij bemiddelaar is geweest?" Torgler: .Ik geloof niet dat men het uittreden van Brandler eenvoudig hier aan kan toeschrijven," Dr. Werner: „Wanneer dus Brandler we gens zijn compromispolitiek uit de partij is gegaan, dan kunt gij toch niet zeggen, dat zijn uittreden niet wijst op een in nerlijke losmaking der K P.D. van de Tsje- ka-politiek." Torgler: „Over deze dingen, de kwestie der Tsjeka de opstand in Mid-den-Duitsch- land en de Hamburger moord-actie zal nog gesoroken kunnen worden Vervolgens komt ter sprake het zien door 3 getuigen van Torgler en Van der Lubbe in het voorportaal van de zaal der begrootings-commissie. In den namiddag van 27 Februari hebben deze 3 getuigen 2 mannen gezien; in een van hen werd Torgler herkend, de andere was hun des tijds niet bekend en zou van der Lubbe zijn geweest. Torgler merkt op. Ik weet niets van een ontmoeting! Hij heeft Van dei Lubbe pas op 28 Februari bij 'n conferen- tatie leeren kennen, van het bestuur der Bulgaren las hij op 13 Maart in de cou ranten de beklaagde Popof in wien de getuigen zijn begeleider zouden hebben gekend had hij voor 't eerst op 24 April gezien. Pres.: „De getuigen verklaren echter u met een persoon te hebben gezien die zijn hoed in het gezicht had getrokken, en dit zou Popof zijn geweest". Torgler: „Dat is uitgesloten. De merk waardige man met wien men mij zou heb ben gezien kon slechts het Rijksdaglid dr Neilboren zijn geweest." Hierna werd gepauzeerd. STADSNIEUWS. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag herdacht onze stadgenoot, de heer F. van der Blom zfjn zilveren jubi leum als zetter ln dienst van de firma P. J Mulder en Zn.. Breestraat De jubilaris werd hedenmorgen door den patroon den heer J. P Mulder op hartelijke wijze toe gesproken. waarbij hem tevens het ge bruikelijke geschenk onder couvert werd overhandigd. Daarna werd de jubilaris naar de druk kerij geleid waar bij bij ontstentenis we gens ziekte van den chef, werd toegespro ken door de beide voormannen van de af deelineen boek- en steendrukkerij die na mens het geheele personeel een rookfau- teull aanboden. Na een dankwoord te hebben gesproken, zeide de heer Van der Blom de drukkerij voor vandaag vaarwel om thuis het feest voort te zetten. BINNENBRAND. Hedenmiddag omstreeks halfeen is brand ontstaan op de bovenverdieping van iiet café van den heer H Breyer, dat ge vestigd is aan de Langebrug 45. Deze ver dieping bestaat uit een vergaderlokaaltje, een keuken en een alkoof, welke laatste diende als opslagplaats voor verschillende zaken. Een uur tevoren had B deze berg plaats nog met een brandende pijp be zocht, zoodat verondersteld wordt, dat toen een vonk uit de pijp is gevallen en te recht is gekomen op licht brandbaar materiaal. De polite was er na het brandalarm het eerste bij en bestreed het vuur met oén slang op de waterleiding. Wel was ook de brandweer met de motorspuit spoedig ter plaatse, maar, daar het water heelemaal uit het Rapenburg moest komen, duurde I het eenigen tijd voordat de slangen waren i uitgelegd. Toen de motorspuit eenmaal water gaf, was het vuur spoedig bedwongen. De bovenverdieping brandde echter ge deeltelijk uit. terwijl het gelijkvloers ge legen café vrij aanzienlijke waterschade bekwam Deze wordt door verzekering ge dekt. o Maandagmiddag is de 23-jarige M. de R. achter het perceel Apothekersdijk 18 van een 4 Meter hoogen tuinmuur geval len. Hij brak z'n linkerpols en bekwam een diepe snijwond boven het linkeroog, zoo dat hij door den E. H. D. naar het Acade misch Ziekenhuis moest worden overge bracht. De maandelijksche vergadering van de Mij. der Ned Letterkunde zal niet ge houden worden op 6, maar op Vrijdag 13 October. In deze bijeenkomst zal prof. dr. H T. Colenbrander een beschouwing hou den over Jan Pieterszoon Coen. BINNENLAND. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 17-jarige loodgietersknecht M., die Maandagmorgen j.l. bij werkzaamheden aan het dak van het Bredasche stadhuis uit de dakgoot viel, en daarbij zwaar ge wond werd, is hedenmorgen in het St. Ignatiusziekenhuis aldaar overleden. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Toen hedennacht omstreeks halféén de heer J. Nieveen, ontvanger ter registratie te Roosendaal, per motorfiets uit Breda huiswaarts keerde, reed hij ter hoogte van den Hoogen Donk op den Roosendaalsche- weg onder de gemeente Etten met groote snelheid tegen een tweewielig boerenrijtuig i op. De heer Nieveen werd over den weg geslingerd en kwam met zulk een kracht tegen de straatsteenen terecht, dat zijn schedel geheel verbrijzeld werd. De onge lukkige was op slag dood. Het boerenrijtuig werd slechts licht beschadigd. De twee in zittenden bekwamen geen letsel. ROBERT LE RüTTE. De Hollandsche violist Robert ie Rutte zal op zijn recital, onder auspiciën van de concertdcrectie Johan Koning, op mor gen in de foyer der Stadsgehoorzaal wer ken van Vivaldi-Resoighi Mozart Handel- Hubay, Fioco, St. Saëns, Prokofiefef, Voor molen. Arbos ten gehoore brengen. Dr. Edward Stemberger zal hem aan den vleu gel begeleiden. TIJDSCHRIFTEN. „MEISJESLEVEN." Het Octobernummer van „Meisjesleven bevat artikelen v. Emmy Belinfante over „De oude en de nieuwe tijd." „Nijverheids onderwijs voor Meisjes" door M. E. 't Hart „De bonte filmwereld" door Riek Willink Pinto, „Catherine from Chatternooga" door N. v. SillevoldtHaasse. „Paard- j rijden" door Willy Petition enz. I BRAND. Gisteravond is de bekende uitspanning „De Pook", eigendom van den heer H. Veld huis, gelegen aan den weg naar Alsbergen, in de gemeente Tubbergen, afgebrand. De brand schijnt bij den keukenschoorsteen te zijn ontstaan. Van het huisraad en den café-inventaris kon niets gered worden. Ook de pas bijgebouwde danstent ging ging ongeveer geheel verloren. Alleen de tuinmeubelen, die nog bulten stonden, ble ven behouden. De schade, ook die van het bedrijf, wordt door verzekering gedekt. Hbld. DE POSTVLUCHTEN. De „Pelikaan" is heden op de uitreis in Rangoon aangekomen en de „Oehoe" is heden op de thuisreis te Singapore geland. VERMINDERDE UITKEERING UIT HLT GEMEENTEFONDS. Inzake de vermindering der uitkeering uit het Gemeentefonds heeft de minister van Financiën een circulaire aan de ge meentebesturen gezonden. De verminde ring zal plaats vinden naar gelang van de draagkracht van elke gemeente, gerekend per inwoner, tegenover de draagkracht van alle gemeenten des Rijks, eveneens gere kend per inwoner. In artikel 1 van het wetsontwerp is daartoe een schaal opgenomen. De draag kracht van elke gemeente zal haar uit drukking vinden in de som van een aan tal belastingopbrengsten, vermeerderd met de winstuitkeeringen van verschillende bedrijven. Een en ander is nader omschre ven in de artikelen 2 en 3 van het wets ontwerp. Het ontwerp gaat uit van de gedachte, dat de bovenbedoelde vermindering zal plaats hebben op de uitkeering, bedoeld in artikel 3. onder b der wet van 15 Juli 1929 (Stsbl. No. 388), welke voor het jaar 1934- 1935 door de gemeente zal worden geno ten. WEER EEN FASCISTEN-PARTIJ? In verband met de oprichting der ,Cor poratieve Concentratie" is een aantal fas cisten uit den A. N F, B, (groep Baars) getreden Tot hen behooren de heeren J. M. v. d. Bijl en Swemmelaar Vermoedelijk volgt dus dezer dagen weer eens de op richting van een fascisten-partijtje! o Te Enschedé is vannacht op bijna 55-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer D J. Postma. commissaris van politie aldaar. o UIT NED. OOST-INDIE. DE MERAPI. BANDOENG, 3 Oct (Aneta). De leider van 't Vulcanologlsch onderzoek dr. Stehn begaf zich hedenochtend naar den top van de Merapi. De centrale lava-dam. Is verdwenen. De werking der solfatoren is gering. De toestand is practisch stationair, het uitgeworpen materiaal en de verschroeings verschijnselen zijn gering. DE MINIMAAL GEPENSIONNEERDE MILITAIREN. BATAVIA, 4 Oct. (Aneta) De Regee ring besloot in beginsel voor de z.g. mini maal gepensionneerde militairen lets te doen. Zij zal dus eenigszins tegemoet komen aan de door den Volksraad aan genomen motie tot het achterwege laten van de pensioenskorting. Definitieve formuleeiing dezer beslis sing van de Regeering is zeer spoedig te verwachten. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagse he Rechtbank stond in hooger beroep terecht J. D. van E. G. uit Wassenaar, die bij vonnis van den Haag- sehe Kantonrechter was veroordeeld tot 1 week hechtenis. Bovendien was hem de bevoegdheid ontzegd om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van 1 jaar. Verdachte zou op 16 Augustus J.l. het kruispunt Thomsonlaan-Fahrenheitstraat te den Haag roekeloos hebben gereden met zijn auto, waarbij hij den motorrijder met duopassagier de Groot uit Den Haag die aan zijn linker kant moest passeeren in die mate heeft aangereden, dat de duoberijdster lichamelijk letsel heeft be komen (een hersenschudding) en in het Roode-Kruis Ziekenhuis verpleegd moest worden. In deze zaak welke de geheele middag in beslag nam, werden 6 getuigen a charge en 10 a decharge gehoord. De verklaringen liepen eenigszins uit een. De Officier van Justitie Mr. Hoekstra vond na het hooren van de getuigen-ver- klaringen, de straf aan verdachte opgelegd door den Kantonrechter in verband met de ernst van 't feit niet te zwaar en vroeg derhalve bevestiging. De verdediger Mr. Roeper Bosch uit Den Haag pleitte vrij spraak. Vonnis 17 October a.s. Het Hof deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de gebroeders P. A. v. D. en H, P. v. D. beiden uit Noordwijkerhout, die terecht hebben gestaan wegens diefstal van narcissen en die waren veroordeeld ieder tot een geldboete van f. 7.50, subs. 5 dagen hechtenis. Het Hof veroordeelde verdachten heden morgen ieder tot f. 10 sub. 10 dagen hech tenis. DE POGING TOT DOODSLAG TE OSS. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch be vestigde het vonnis der Bossche rechtbank, waarbij de 29-jarige P. J. v. D. veroordeeld werd tot drie-en-een-half jaar gevangenis straf wegens poging tot doodslag op Hen- dricus Wijnen, dien hij op 26 Maart j.L te Oss met een revolverschot zwaar ver wondde. AMSTERDAM, 4 October. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 3 wa gons geslachte runderen uit Denemarken, 307 vette kalveren; le kw. 5260, enkele 5 en 6 cents hooger per K.G. levend ge wicht; 2e kw. 4050; 3e kw. 3038; 35 graskalveren 48; 384 varkens; vleesch- varkens, wegende van 90110 K.G. 4547 ct. per K.G. slachtgewicht; zware varkens 43—44 ct.; vette varkens 4242. BODEGRAVEN, 3 October. Aanvoer 338 wagens, bevattende 13684 stuks, wegende 123156 KG. Prijzen: le soort met Rijks- merk 26 tot 28; 2e soort idem 2224: zware idem tot 30; handel vlug; 127 kippen, wei nig handel. KOUDEKERK, 4 October, Eierenveiiing KoudekerkRijndijk. Aanvoer 2731 eieren Kippeneiren f. 4.60 5.10; eendeneieren f. 3 303.80 per 100 suks: kuikeneieren f. 3.804.20 per 100 stuks; Boter f. 0.60—0.80 per pond: kaas 20—24 ct. per pond; lianen 5065 ct. per stuk: konijnen 2025 cent. WESTLAND, middelprijs v. d. Westland- sche veilingen van 3 Oct. Alicante-druiven 20—28 ct., Colman 23 —36 ct., Gros MaroO 24—34 ct., Ooiden Champion 2—837 cl., per K G. Tomaten A 25—43 ct., B 35-69 ct. per bak. WOERDEN, 4 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 421 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. 25—28. Idem 2e kw. 22—24. Zware 29. Handel matig. Verloofd: ANNEKE SISSINGH en Dr. K. H. BOERSEMA, Vrijz. Herv. Pred. Rotterdam Leiden 8320 Ct-I

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3