NATIONALE 8 Instituut „Demosthenes" LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 4 October 1933 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam betaalt f 10.000 TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. Von Papen krijgt zijn zin. De plaatsvervanger van Hitler maakt een verordening bekend over de stichting van een „arbeidsgemeenschap van Katho lieke Dultschers." Hierin worden mannen opgenomen, die hun kachten en actieven arbeid willen wijden aan de volgende taak: 1. Om het Duitsche nationale bewust zijn bij het katholieke volksdeel te ver sterken, een eerlijke onvoorwaardelijke medewerking aan het natlonaal-socla- llsme te verdiepen en de gelederen van actieve strijders te vergrooten 2, Te zorgen voor een duidelijke ver houding tusschen Kerk, staat en N.S.D. AP. tot ln de laatste Instanties, misver standen uit den weg te ruimen en alle pogingen tot verstoring ln de klem te smoren. De hoofdleiding berust bij vice-kanse- Uer Von Papen en de dagelUksche leiding bij graaf Thum uit Berlijn. Zooals men weet, was dit reeds lang een lievelings denkbeeld van von Papen. ENGELAND. Neville Chamberlain optimistisch. Labour-congres. BIJ het begin van zijn rede op het Jaar- lij ksche banket der bankiers van de City van Londen verklaarde Neville Chamber lain dat Engeland vermoedelijk later tot den gouden standaard zal terugkeeren. De Engelsche uitvoer ls met de helft ver minderd n.l. met 365 millioen p.st. tus schen 1929 en 1932. Nochtans zag Chamberlain in alle rich tingen aanwijzingen van duidelijke vorde ringen en een toenemend gevoel van ver trouwen, dat hij het begin acht van een blijvend herstel. De vier voornaamste doeleinden, die be reikt moeten worden, zelde Chamberlain, zijn: 1. de verhooging der groothandelsprij- zen, speciaal van de eerste levensbehoef ten. door controle van de productie, zoo mogelijk door een Internationale overeen komst; 2. de afschaffing of verlaging der over dreven hinderpalen tegen den handel; 3. de vestiging van een Internationalen gouden muntstandaard. Het ls waarschijnlijk, dat wij later tot den gouden standaard zullen terugkeeren, wanneer er een thans nog niet bestaande toestand ln het leven geroepen zal zijn 4. Hervatting der Internationale leenin gen hetgeen tenslotte afhangt van het herstel van het vertrouwen. Chamberlain voorspelde een nieuwe ver laging van het aantal werkloozen evenals het ln evenwicht brengen der begrooting van het loopende jaar. Wij kunnen, dit was zijn conclusie, de toekomst met vertrouwen afwachten. Te Hastings ls de Labour-partij in con gres bijeen Henderson diende namens het partijbestuur een voorstel ln om leden van bepaalde ambtenarengroepen als bui tengewoon lid tot de Labour Partij toe te laten, teneinde de partljfinanciën te ver sterken. Het voorstel werd met hoongelach ontvangen en onder applaus met groote meerderheid, n.l. 1.428000 tegen 840 000 stemmen verworpen Zeer rumoerig werd het conges, toen een aantal gedelegeerden het royement eisch- ten van den soclalistischen Chief Whip in het Hoogerhuls, Lord Marley (wiens naam men kent ln verband met. de enquête te Londen van den Rijksdagbrand) en het bekende Lagerhuis-lid miss Ellen Wilkin son, vanwege hun „coquetteeren" met het communisme Toen miss Wilkinson het woord kreeg om zich te verdedigen, werd het congres zóó rumoerig, dat zij onder protest, de zaal verliet Het bestuur zal in 1934 rapport uitbren gen Inzake de voorstellen over de toekom stige Labour-polltiek als Labour weer eens aan de macht mocht komen SPANJE. Lcrroux afgetreden. Maandag ls het kabinet-Lerroux voor de Cortes getreden Lerfoux begon zijn rede met de opmer king. dat het met de tegenwoordige ka mer niet mogelijk ls te regeeren. ook al Iheeft men de openbare meening achter zich. Gezegd wordt, zeide Lerroux, dat wij voor de uitvoering van ons korte program niet de noodige stemmen zullen verkrijgen We zullen in dat geval echter onzen plicht weten te doen. Lerroux verdedigde zich tegen de bewe ring dat hU een man van rechts zou zijn cn stelde zijn kabinet voor als een ruime linksche concentratie. HIJ verklaarde dat indien iets in de vroeger goedgekeurde wetten te wijzigen valt, zulks aan het par lement zal worden voorgelegd, maar dat de regeering ln geval van dringende nood zakelijkheid decreten zal uitvaardigen Lerroux zelde verder al het mogelijke te zullen doen. om het beginsel van ge zag en discipline weer in eere te herstellen ten einde den socialen vrede te verwezen lijken. Aan het slot van zijn rede gaf hU dui delijk te verstaan, dat het in zijn bedoe ling ligt. de cortes te ontbinden Hierop voerden Pueto en Azana het woord tegen de regeering Lerroux en de socialisten dienden een motie van wan trouwen ln. die werd aanvaard met 189 tegen 91 stemmen. Het kabinet Lerroux is daarop afge treden. Men vermoeit, dat de staatspresident Lerroux zal handhaven en de Cortes ont binden. Ook in de Catalaansche regeering is een crisis ontstaan Tengevolge van meenings- ver^shlllen tn den boezem van de partU der Satalaansche linksrepublikeinen zijn de leieta der Catalaansche regeering, die tot deze behooren afgetreden. Zij hebt/n verzocht de besluitwetten be treffende f de gemeenteraadsverkiezingen van 12 r/jvember. die zouden worden af- gekondi'jfl. op te schorten. OOSTENRIJK. Aanslag op bondskanselier Dollfuss, die slechts licht gewond werd. Nazi-koerier gearresteerd. Gisteren is een aanslag gepleegd op bondskanselier Dollfuss. De aanslag ver liep als volgt: Er was een bijeenkomst der chrlstelljk-socialen, waar ook Dollfuss aanwezig was. Om halfdrle eindigde deze vergadering. Even sprak hij nog in de vestibule van het gebouw met den mi nister van handel en eenige christelijK- soclale afgevaardigden, toen een man op hem toetrad, die hem met de linkerhand een schrijven overhandigde en tegelijker tijd met zijn rechterhand, welke hij ach ter zijn rug had gehouden, uit een revol ver twee schoten op Dollfuss loste. Een der schoten trof den bondskanse lier aan den rechterbovenarm, de andere kogel, die op de borst was afgeschoten, stuitte af. Het vuurwapen werd op den grond gevonden. Dr. Dollfuss begaf zich onmiddellijk naar dc portiersloge, waar hij met de woorden: „Ik geloof, dat lk getroffen ben," jas cn vest openmaakte Aan het ondergedeelte van den rechterbovenarm vertoonde zich een groote bloedvlek. Dr. Dollfuss zelde toen: „Wij hebben geen Roodekruis-auto noodig. Breng me maar dadelijk naar de kliniek van dr. Denk en breng dr Tomanek (een Jeugd vriend van Dollfuss)) op de hoogte, maar zorg dat het geen opzien baart." Hij liet zich daarop ln zijn eigen auto r.aar het ziekenhuis brengen Direct na den aanslag hadden eenige afgevaardigden cn andere aanwezigen zich op den pleger van den aanslag ge worpen. dien zij afranselde Slechts met moeite zijn twee suppoosten er ln ge slaagd den man in bescherming te nemen. Korten tijd later arriveerden de staats secretaris voor de Veiligheid, Karvvinsky, zoomede de politlepresident cn de vice- president van politie ter plaatse De dader werd van het parlementsgebouw naar het dichtstbij gelegen wachtlokaal der politie overgebracht. De man is uit Weenen af komstig en heet Dertil of Tertil. Hij is den 26sten Maart 1911 geboren cn dus 22 jaar oud. Het vuurwapen, dat Dertil heeft ge bruikt is een 6'/i mM. revolver, welke slechts twee patronen heeft bevat. De kolf van den revolver is met paarlmoer bezet. Dertil zelf verklaarde voor de politie: Ik ben geen nalionaal-socialist, integen deel ik ben politiek indifferent Hij zou den aanslag slechts hebben gepleegd om de algemeene aandacht op zich te ves tigen. Hij ontkent de bedoeling te hebben gehad een moord te willen plegen, doch hij geeft toe, dat de aanslag een doodelijken afloop had kunnen hebben. De man is naar het politiepresidlum overgebracht, waar hij door den chef der staatspolitie, Hederich, is verhoord. Intusschen is komen vast te staan, dat de dader Rudolph Dertil, nalionaal-socia list is en een functie bekleed heeft in de natlonaal-socialistische partij en ook nog nadat deze partij in Oostenrijk was verboden actief is opgetreden Hij woonde ten huize van zijnstlefvader, dr Gunther, die in de NSDAP. een hooge functie be kleedde. Drie jaren geleden is Dertil in het bondsleger gegaan, doch vier maan den geleden werd hij wegens zijn natio naal socialistische gezindheid uit het leger ontslagen Naar verluidt zou hij in opdracht der NSDAP. in het derde ïn- fanterieregiment een nationaal socialis tische cel hebben willen vormen. Ook zijn broer is nationaal socialist en deze verrichtte tot in den laatsten tijd toe koeriersdiensten tusschen de natio naal socialistische partijen in Oostenrijk en Dultschland. Het schijnt dat de ge- heele familie Dertil. waaronder ook een zuster, werkzaam is geweest voor de na tlonaal-socialistische partij. De politie heeft geconstateerd, dat Der til den laatsten tijd bij Joodsche bewoners van zijn huis in de derde wijk (Paulaner- gasse) hakenkruisen op de deuren heeft geschilderd en dat hij in groote diefstal affaires was gewikkeld Hij geniet in zijn omgeving een zeer slechten roep en gaat door voor dagdief en provocateur, die pro beert bij de kleinste aanleiding schandaal te wekken. De vader van Dertil was indertijd tandarts aan het keizerlijke hof Zijn moe der, eveneens een enthousiast nationaal soeialiste. zou dat tegenover medebewoners hebben verklaard: Wacht maar op het Derde Rijk, dan wordt mijn zoon minister!" Uit het verdere verhoor is gebleken, dat Dertil den aanslag sedert lang voorbereid heeft. Reeds in den laatsten tijd had Der til herhaaldelijk geprobeerd den bonds kanselier te spreken te krijgen, doch tever geefs. Dinsdag loerde hij tegen acht uur op den bondskanselier bij diens woning, doch hij zag Dr. Dollfuss niet. Nog een tweede maal verscheen hij in den loop van den ochtend bij de woning van Dr. Dollfuss, doch eveneens zonder resultaat. Vervolgens begaf hij zich naar de bondskanselarij op de Ballhaus-Platz, waar hij voorgaf den bondskanselier een verzoekschrift te moe ten overhandigen. Hij ontving de mede- deeling, dat Dr. Dollfuss niet in de kanse larij was, doch zich in het parlementsge bouw bevond. Hij ging derhalve naar het parlementsgebouw en wachtte daar op den bondskanselier tot dat deze de zittings zaal van den Christelijk Socialen Bond ver liet. De bondskanselier, die zich in zijn eigen auto in gezelschap van den vice-bondskan- selier Fey naar een kliniek begaf, werd daar nauwkeurig onderzocht. De dokters constateerden, dat de vleeschbundels van den bovenarm zijn doorboord. Nadat de wonde was verbonden en de bondskanselier een tetanus- injectie had ontvangen, begaf hij zich naar zijn woning, waar hij verder zal worden verzorgd Gisteravond heeft bondskanselier Doll fuss ln zijn werkkamer eenige woorden ge sproken door de radio tot het Oostenrijk- sche Volk Dollfuss ging niet in op de bizonderheden van den aanslag. Wat de verwondingen betreft, bevestigde dl- Dollfuss. dat het schot, dat hem in de borst trof. slechts een lichte huidontvel- ling heeft veroorzaakt, terwijl het schot in den arm is, wat men in den oorlog een „tausendguldenschuss" noemde. Hij is overtuigd, dat liij, door de be schikking van God aan een ernstig gevaar is ontkomen. Men mag overtuigd zijn, dat hij. even als hij tot nu toe. rustig en bewust van zijn verantwoordelijkheid, zijn plicht tegenover het vaderland heeft vervuld, ook in de toekomst z'in ernstige taak verder zal volbrengen, RECLAME 8318 aan Uw erven- Indien gij van Uw 30s,e jaar af jaarlijks 167,stort De bondskanselier eindigde met zijn hartelijke groeten en zijn dank aan zijn vrienden en het volk van Oostenrijk uit te spreken. Het vaderlandsche front en de Heimwehr hebben een groote betooging georganiseerd om tegen den aanslag te protesteeren en hun dank voor het mislukken van den aanslag te betuigen Van alle zijden uit buitenland en bin nenland. ontvangt Dollfuss bewijzen van deelneming en vreugde over zijn redding. Ook van de Duitsche regeering. De N.S.DA P. heeft haar afkeuring uit gesproken over den daad, doch de „Volki- sche Brobachter" laat daarop volgen: Deze aanslag werpt echter licht op de noodlottige situatie van Oostenrijk, waar in het land gebracht is door een politiek, die noodzakelijk moet leiden tot wan hoopsdaden van die individuen, die ln ver warring gebracht zijn door de regeerings- methoden van de huidige machthebbers. De vervolgingsmethoden van de regeering Dollfuss zijn eveneens niet geschikt om cl> orde in Oostenrijk te herstellen De tevre denheid van het volk moet het primaire zijn in de Oostenrijksche politiek. Dit echter kan slechts dan bereikt worden, wanneer de regeering met en niet tegen het volk regeert. De gelukkig zijn doel ge mist hebbende kogel zal misschien de Oostenrijksche regeering doen inzien, dat de gevolgde weg onjuist is. Het kamp der wanhopigen in Oostenrijk is reuzengroot. Dat heeft men tegenover het buitenland bewust verzwegen. De aanslag heeft den sluier gelicht en misschien zullen de vrienden van Oostenrijk Dollfuss thans den raad geven: „Geen stap verder tegen het volk, de vTijheid en de gerechtigheid" Door de onnadenkendheid van een nationaal-sociallstisch koerier, is een aantal Oostenrijksche nationaal-socialisten gearresteerd, terwiil 'n aanklacht wegens hoogverraad is ingediend tegen een oud- generaal en een Journalist De koerier, belast met lier overbrengen van een aantal belaagi ,.'ke documenten aan de Nazileiders ir. de grensstreek ging zo'.cei er verder bij na ie denken een rafé binnen, waar zeer veel Heimwehr-leden bijeenzaten Hij werd als nationaal-soci- alist, herkend cn gearresteerd, terwijl zijn documenten in beslag genomen werden. Onder deze napieren bevor. j zich een plan van Hablcht, den uitgewezen leider van Oi stenrijk om een inlichtingendienst op te richten oor het ve zamelen van mede- deelingen over de sterkte der politie en troepen aan de grens. Als leider van dezen inlichtingendienst zou de oud-majoor Fedny optreden en hij zou geholpen wor den door een gepensionneerden generaal en een journalist. Met het erganiseeren van het inlichtin genbureau werd de N S. brigadeleider Hans Gluck belast, die reeds een lijst had opge steld met namen van nationaal-soelalisten, die in staat waren deze inlichtingen te verstrekken. TSJECWO-S* ^WAKIJE. rassenvraagstuk. Uit Karlsbad, Oelnitz, Brunn en vele andere plaatsen wordt bericht ontvangen, dat de plaatselijke afdeelingen der Duit sche nationaal-socialistische partij zich zelf ontbinden. Een der leiders, de afge vaardigde Hans Krebs, heeft zijn man daat neergelegd. Deze ontbinding houdt verband met een vonnis van hét opperste gerechtshof te Brunn, volgens hetwelk de Duitsche na tionaal-socialistische partij in Tsjecho- Slowakije staatsvijandig wordt verklaard. Men wil op deze wijze voorkomen, dat de partij van staatswege zal worden ver boden. CUBA. Hevige gevechten. De toestand is opnieuw ten zeerste toe gespitst. De troepen van „kolonel" Ba tista hebben het Nationaal Hotel aange vallen, waarin, zooals men weet. een 500 officieren nog altijd zich staande hielden en na een bloedig gevecht hebben zij de officieren gedwongen zich over te geven. Zij zijn als gevangenen weggevoerd. Het hotel is vrijwel geruïneerd daar ook artil lerie ls gebruikt. Alle voorwerpen van waarde, zilverwerk, linnengoed, flesschen wijn en likeur zijn gestolen door het woedend gepeupel, dat kolonel Batista geproclameerd heeft tot den „kleinen Napoleon van Cuba", terwijl men in het geheel niet weet, waar zich op het oogenblik president San Martin be vindt. Volgens sommigen is hij gevangen ge nomen op het oogenblik, dat hij een be zoek bracht aan gewonden Er moeten een 130 dooden zijn en hon derden gewonden. Onder de dooden zijn ongeveer 35 a 40 soldaten, tien officieren en de overigen studenten Verschillende voetgangers werden ge troffen door verdwaalde kogels. In alle deelen van de stad wordt gescho ten. Men is ieder oogenblik bevreesd voor een poging tot het verwekken van revo lutie van de zijde der studentenorganisatie A.B.C., die zich in communistisch vaar water bevindt. Het Amerikaansche slagschip „Nieuw Mexico" heeft op grond van de laatste berichten omtrent den ernstigen toestand op Cuba opdracht gekregen naar Havanna te stoomen. De buitenlanders hebben op de respectie velijke gezantschappen onderkomen ge zocht. Het Amerikaansche departement van marine is op alle eventualiteiten voor bereid. f ZWEDEN. Veroordeeld wegens belecdiging van Goering. De rechtbank te Stockholm heeft den uitgever van het communistisch blad, Ny Dag, tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens vier artikelen van be- leedigenden inhoud voor den Pruisische min. president Goering. POLEN. Massa-ontslag van ambtenaren. Volgens berichten in de pers zal per 1 Januari 1935 7 a 10 procent van het amb tenarencorps ontslagen worden. TURKIJE. Bezoek van koning Alexander. Een aanstaand bezoek van koning Alexander van Joego-Slavië aan Kemal Pasja te Konstantinopel, heeft ten doel te komen tot het sluiten van een verdrag tus schen Joego-Slavië en Turkije. Dit verdrag zal van gelijke strekking zijn zijn als het korten tijd geleden tusschen Turkije en Griekenland gesloten verdrag. VEREENIGDE STATEN. Rede van Roosevelt Congres der vakvereenigingsfederatie. De volledige verwezenlijking van het program van nationaal herstel kan niet tot stand komen in zes maanden, ver klaarde Roosevelt in een toespraak tot de jaarlijksche nationale conventie van het Amerikaansche legioen. De opslorping van de werkloozen door de industrie is slechts gedeeltelijk geweest, met hoogten en laagten, maar over het algemeen valt er een netto winst vast te stellen. De bevriezing der credieten is stop gezet en de ontdooiing is beslist ingezet. De winsten der boeren nemen toe, zij moeten nog vergroot worden. De industrie herleeft, maar de koopkracht moet ver groot worden om de herleving nog te vergrooten. Roosevelt heeft niet gesproken over de inflatie, noch over de buitenlandsche aan gelegenheden. Hij bepleitte de nationale eensgezindheid en wees op de noodzake lijkheid om het nationale crediet te hand haven. Wij zijn er in geslaagd om de banken te heropenen, zeide hij, maar dat zou niet mogelijk zijn geweest, indien wij het crediet der regeering niet hadden kunnen herstellen. Eindelijk vroeg Roosevelt de medewer king van het legioen om het herstelpro gram ten uitvoer te brengen. Hij zeide nog, dat hij hoopt de hulp aan de oor logsverminkten te vergrooten, maar er zal geen speciale supplementaire ondersteuning verleend worden, enkel en alleen omdat een man de uniform gedragen heeft. Het 53ste congres van de Amerikaansche vakvereenigingsfederatie is te Washington geopend. De voorzitter Green hield een openings toespraak, waarin hij de meening verkon digde, dat de werkloosheid niet zal ver dwijnen, zoolang de 30-urige werkweek niet is ingevoerd. De pogingen van het kabinet voor het nationaal herstel moeten door de arbeiders ijverig gesteund worden. De laatste weken zijn ruim 1.500.000 nieuwe leden tot vakvereenigingen toe getreden. Green bracht hulde aan president Roo sevelt voor diens bemoeiingen, hetgeen door het congres met luid applaus begroet werd. De voorzitter van het congres der Amerikaansche oudstrijders heeft een telegram aan Green gezonden, waarin ver klaard wordt, dat het legioen van de oud strijders met de vakvereenigingen zal sa menwerken. om de actie voor"het natio naal herstel te doen slagen. UIT HET VERRE OOSTEN. Nieuw geschil tusschen Japan en Rusland- Drie Japansche stoomvaartonderne mingen, die geregelde diensten onder hielden tusschen Wladiwostok en een Ja pansche haven en zonder loodsen de haven mochten binnenloopen, hebben thans aanzegging van de Sovjetregeering gekregen, dat hun schepen slechts onder geleide van een loods de haven van Wla diwostok mogen binnen loopen. Er ls een diplomatieke kwestie tusschen de Sovjet regeering en Japan van gemaakt. Japan elscht afschaffing van den verplichten loodsdienst, desnoods alleen voor de vaste Japansche lijnen. De Sovjetregeering schijnt niet geneigd deze elschen in te willigen. RECLAME. 3277 totteraars en gebrekkig-sprekenden Leest «le advertentie van het LEIDEN - STATIONSWEG 8 DE AANSLAG OP DOLLFUSS. WEENEN. 4 Oct. (Reuter). Over den toestand van Bondskanselier dr. Dollfuss wordt het volgende medegedeeld: Dr. Dollfuss heeft een rustigen nacht gehad en voelde zich hedenochtend zeer goed. De patiënt heeft geen koorts. Reeds hedenochtend werd de bonds kanselier ter gelegenheid van zijn ver jaardag overladen met gelukwenschen en eerbetuigingen. MISLUKTE MOORDAANSLAG OP DEN CUBAANSCHE PRESIDENT. HAVANNA, 4 Oct. (V.D.) Toen de nieuwe Cubaansche President Ramon Grau San Martin gistermiddag terugkeerde van een bezoek aan eenige hospitaals, waar hij de bij de jongste onlusten gewonden had be zocht. is een moordaansag op hem ge pleegd. die echter mislukt is. Nabij de Calle Infanta werd plotseling een hagel van schoten op hem gericht. Geen dezer kogels trof echter doel en zelfs zijn auto werd niet geraakt. De volgauto werd door verscheidene kogels getroffen, maar ook hier werd geen der inzittenden gewond. HERRIOTs ZIEKTE. PARIJS 4 Oct. (Reuter). De geneoshee- ren hebben beslist dat Herriot eenige dagen onder behandeling moet blijven ln het ziekenhuis. Een nauwkeurig onderzoek van de Roentgen-foto's bracht geenerlel veront rustend symptoom, aan het licht en ver oorlooft naar mtr. zegt, iedere gedachte aan een chirurgiesch ingrijpen ter zijde te stellen. Nader wordt gemeld, dat een groote niersteen Herriot heftige pijnen veroor zaakt. Een geneeskundige behandeling heeft hem wel eenige verlichting bezorgd, doch hij moet nog geruimen tijd in het zieken huis blijven. NIEUW RUSSISCH PROTEST. CHARBIN, 4 Oct. (Reuter). De Russische consul-generaal te Charbin heeft naar het Russische Telegraafagentschap TASS meldt, een brief gericht tot den diploma- tieken agent van Mandsjoekwo te Charbin, waarin hij eischt dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar het „willekeurige weerzinwekkende" optreden van de auto riteiten van Japan en Mandsjoekwo op het station van Pogranitsjnaja. In den nacht van 24 September hebben volgens den brief, Japansche agenten vier witte garden een „schandelijke huiszoeking gedaan in het bureau van den Oessoeri- spoorweg (den Russischen Oosterspoor weg). De personen die aan de huiszoeking deelnamen opende zonder machtiging laden van tafels en kasten, wierpen de do cumenten en dossier door elkaar en namen een aantal documenten van commercieelen aard mee. De consul-generaal der U.S.S.R. eischt dat er maatregelen worden genomen om de meegenomen documenten terug te krijgen en dringt eveneens aan op doeltreffende maatregelen om een eind te maken aan arbitraire handelingen en gewelddaden tegen Sovjet-instellingen. UITSTEL VAN VERKIEZINGEN IN JAPAN. TOKIO, 4 Oct. (V.D.). De Japansche regeering heeft de verkiezingen voor het Japansche Parlement uitgesteld tot 1 Met 1934. Ook het Japansche Parlement zal, volgens een mededeeling van Minister- President Saito voor onbepaalden tijd ver daagd worden. NIEUWE RECORDPOGING VAN KINGSFORD SMITH. LONDEN. 4 Oct. (V.D.). De bekende Australische vlieger Kingsford Smith is hedenmorgen te 5.28 uur van het vliegveld Lympne gestart teneirjde te pogen de vlucht EngelandAustralië in een nieuwen recordtijd te maken. NOODLOTTIGE BOSCHBRAND IN AMERIKA. LOS ANGELOS, 4 Oct. (Reuter). In het Griffith Park nabij Los Angelos, waar talrijke werkloozen te werk zijn gesteld, is gisteravond 'n geweldige kreupelbosch- brand uitgebroken, die zóó snel om zich heen greep, dat aan blusschen niet te denken was. Drie en dertig werkloozen, die zleh niet meer tijdig uit de voeten konden maken, kwamen jammerlijk in de vlammen om. Honderd andere werkloozen hebben ern stige brandwonden opgeloopen. Reeds zijn 2000 acres park-land verwoest. De brand is door onvoorzichtigheid van een rooker ontstaan. EEN ZWARTE-ZEE-LOCARNO. LONDEN, 4 Oct. (Reuter). De diploma tieke correspondent van de ..Dally Tele graph" bericht, dat op het oogenblik on derhandelingen worden gevoerd over het sluiten van een Zwarte-Zee-Locarno tus schen Turkije. Sovjet-Rusland, Roemenië, Griekenland, Bulgarije en Joego-Slavië. S-I

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2