^ü&mïe's pwjsche HET PROCES TE LEIPZIG. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 4 October 1933 Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. KUNST EN LETTEREN. lucht, waar doorheen de gulden zonne stralen schoten! Minerva, de Leidsche Stedemaagd en de Hollandsche Maagd troonden op haar hoogen zetel en keken op ons neer van een der opvallendste praalwagens der Stoet, Prins Maurits verblindde 't oog met zijn gouden harnas en viel op door zijn fiere houding! Zoo groeide groep na groep tot een levend en sprekend geheel, onder de aan •wijzingen van de druk controleerende le den der optocht-commissie, die zich van hun verantwoordelijke taak op voorbeel dige wijze kweten! Daartusschendoor de vele Leidsche mu ziekcorpsen, die er den moed zouden in blazen, "voorop de correcte vaandelwacht onder de traditioneele aanvoering van den commandant den heer Harmsen, de rij tuigen met den burgemeester en diens echtgenoote. de bestuursleden der niet genoeg te prijzen 3 Octobervereeniging, de politie-autoriteiten en als effectvolle pro loog de zes Oranje-bazuinblazers, wier klaterend trompetgeschal het kijkspel an nonceerde! Het verleden herboren Nog een enkel oogenbliken daar golfden reeds groep na groep de oude Leidsche veste, volgestroomd met duizen den opgetogen toeschouwers, binnen! Het verleden was herboren: de Sleutelstad ver heugde zich over de terugkomst van zóó veel bekenden van eeuwen her! De feestelijke klanken van het muziek korps der Koloniale Reserve schetterden aan, de charmante Gravin Ada van Hol land opende minzaam wuivend deze we meling van kleur en bonte verscheiden heid, die de vestingmuren binnentrok en vertellen ging. van al hetgeen zich in tijden van weleer had afgespeeld! Gansch Leiden keek zich de oogen uit: van elke verdieping, van ieder balcon, van straten en grachten begroette men edelen en burgers, vorsten en soldaten, hoogmo- genden en adelijken tot de eenvoudigsten toe! Broederlijk-vereend trok men rond langs de eindelooze route! De stoet trekt voorbij Niet alles liep onmiddellijk vlot van stapel: zagen wij niet op den Hoogen Rijndijk een paard op hol slaan, dat ech ter spoedig tot staan gebracht werd, ter wijl op de Breestraat, vlak vóór het jam merlijk verbrande Stadhuis van een der karossen het wiel brak, zoodat de def tige burgemeesters onverwacht door elkaar geschud werden! Of er zich nog meer der gelijke incidenten hebben voorgedaan, wij weten het niet, want in 't gedrang verlo ren wij de stoet uit 't oog, om haar in ,.De Turk" twee uur later wéér voorbij te zien trekken. Wélk een menschenmassa's verdrongen zich op straat: zij werden echter met tact door de bereden politie uiteen gedreven. Het effect der passeerende groepen was weer afwisselend en interessant, al hadden meerdere deelnemers door hun houding wat méér kunnen imponeeren! Hoe fraai wapperde het roze kleed van den jongen gracieuzen Willem III in 't rond, hoe rustig bliezen de pijpers er hun Geuzenliedjes op los, hoe had Prins Wil lem - van Oranje telkens een speciaal .hoeratje" in ontvangst te nemen! Jam mer slechts, dat de inzittenden der karossen en van de sierlijke en in drukwekkende gouden koets te weinig zichtbaar waren Af en toe was er een op stopping of een lacune, maar dan werd zoo snel mogelijk regelend opgetreden en trok men weer onvermoeid verder, onder de onontbeerlijke, aanmoedigende klanken der muziekcorpsen! Op verschillende plaatsen werden bloemen aangeboden, o a. aan mevrouw van de Sande Bakhuyzen en Ada van Holland; bij de Studenten sociëteit moest een wijle halt gehouden worden voor de gebruikelijke aanbieding der eerewijn! Zoo kronkelde de stoet voort en voort, van duizend kanten aangestaard en be sproken, helaas dikwijls tè snel, om alles volledig in zich op te nemen! Maar dan nam men vlug even de Feestwijzer ter hand. met de duidelijke, lezenswaardige explicatie der diverse uitbeeldingen en men was paraat en beter georiënteerd, om bij een tweede voorbijtrekken alles volko men te begrijpen! Danvóór men 't wist, was het hoogtepunt van den dag al weer achter den rug. was als een flits voorbij getrok ken al hetgeen, waarnaar een ieder uren had uitgezien en waarvoor het 3 October - bestuur maandenlang energiek en zonder poozen had gezwoegd De eeuwen overbrugd! Daarom dank aan allen, die aan de voor bereiding van dit grootsche Leidsche ge beuren weer een werkzaam aandeel had den: Het 3 Octoberbestuur, de loden der Optochtcommissie onder de onmogelijk te missen leiding van den heer de Koning en bovenal aan onzen gemeente-archiva ris. mr. dr. Verburgt. die het plan ont wierp en zijn adviezen schonk, alsmede aan den heer Jan de Quack, den artistle- ken verzorger! Over het geheel mogen wij weer buiten gewoon tevreden zijn over het resultaat, al zullen ook n u wel weer de beste stuurlui aan den wal staan, die een opmerking hier en een opmerking daar te plaatsen had den! Die moesten zelf maar eens voor deze moeilijke opgaaf gesteld worden! Ons is deze optocht uitstekend bevallen: men heeft er onze historische kennis, die sinds de schooljaren heel wat verminderd was, 5°®® verfrischt en zóó zal het ongetwij feld ook bij vele lezers van deze beschou wing zijn gegaan! Wij hebben ons ver heugd over-, wij hebben genoten van dit levendig geschiedkundig schouwspel, wij hebben tijdens het zien daarvan, de na gedachterus der voorvaderen geëerd! Zij zijn door de Leidsche veste getrokken, gc- in de dagen van weleer en zij hebben er zich, ondanks al het veranderlijke van deze wereld, weer thuis gevoeld! De op tocht Leiden en Oranje" die meer om de prachtige costuums dan allereerst om de praalwagens de aandacht verdiende, heeft oe. eeuwen overbrugd en daarom hart grondig ..driewerf" hulde aan organisa toren. uitvoerders en vertolkers, waarvoor zich zoo vele leden van specifiek Leid sche vereeniglngen en particulieren spon taan beschikbaar hadden gesteld' Ten slotte een woord van erkentelijkheid aan de politie, wier zware taak ditmaal waar lijk geen sinecure is geweest; Hoe druk het was: Tja, dat is nu eigenlijk moeilijk te zeg gen. Ieder jaar opnieuw suggereert de geweldige menschenstroom naar onze stad ons weer dermate, dat wij met een gerust geweten schrijven, dat het nu toch waarlijk veel drukker was dan vorige jaren. En laten wij het nu maar direct bekennen: dien indruk kregen we giste ren óók weer. Bij de reveille viel het ons al op, dat de belangstelling ondanks het vroege morgenuur toeneemt en toen een maal de trek van buiten begon, was het al vroeg gezellig druk in de binnenstad- Met alle mogelijke en onmogelijke voertuigen kwamen de feestgangers naar de Sleutel stad. Trein, tram en autobus konden het haast niet verwerken en de rijwielstal lingen aan den buitenkant van de stad pullden naar alle zijden uit. In de mid daguren was de binnenstad één men- schenmassa, waar geen doorkomen aan was. Wie gisteren van de stad naar hel station moest, mocht wel een uur eerder van huis gaan om den trein te halen. Het gilde der kunstenmakers was lang niet zoo uitgebreid vertegenwoordigd als an ders, in het vak van de boelenkoningen is blijkbaar ook al de klad gekomen; wij zagen er althans geen enkelen. De politie zorgde overal, waar dat maar eemgszins kon, voor de goede regeling, maar daarop was in de middaguren weinig mogelijkheid Voorzoover ons bekend zijn geen ernstige verkeers-ongevallen voorgekomen, wat naast de preventieve maatregelen ook aan het optreden der politie te danken Is. Daarvoor is een woord van hulde hier ze ker op zijn plaats! Chr. Oranjevcreeniging In Gebouw „Prediker" had evenals vo rige jaren, de Chr. Oranjevereeniging een feestavond belegd, die zeer druk bezocht was. De voorzitter der Vereeniging, ds. Thomas sprak een kort openingswoord. Ds. J. de Wit, Herv. pred. alhier sprak in deze bijeenkomst de feestrede uit. In 't begin van zijn toespraak herin nerde spr. aan een kerkdienst van den derden October 1574 in de oude St- Pieter waar gezongen is van God's wonderen. De gedachtenis aan 't ontzet is sinds jaren een uiting geworden van Leiden's openbare optreden. Toch dient gevraagd te worden of deze enkele plaatselijke ge beurtenis wel zoo grootscheeps herdacht dient te blijven. Het is gebleken dat het ontzet van Leiden een van de beslissende factoren is geweest voor het welzijn van kerk en Volk. Spr. deed enkele grepen uit de bekende gebeurtenissen en richtte de aandacht op de vijanden en vrienden buiten en bin nen Leiden's muren, de tactiek van uit hongeren van buiten af, naast de hand en spandiensten door roomsch-gezinde landgenooten aan den vijand bewezen. En binnen de poorten honger, pest en wan hopigheid, waartegenover de onversaag- den uit de stadsregeering met eere ge noemd worden. Uitvoerig werd dan stil gestaan bij Willem van Oranje's werk bij het ontzet en bij de herinnering aan onze roeping om ook de leidingen Gods in onze historie te vertellen aan het navolgende geslacht opdat zij hun hoop op God zullen stellen. De avond werd afgewisseld met decla matie van den heer W. Siebesma van 's-Hertogenbosch en plano- en vioolmu ziek. 't Was weer een echt-gezellige Oranje-avond! De cabaret-avond. Om half acht begon in de groote zaal en den foyer der Stadsgehoorzaal de tra ditioneele cabaret-voorstelling Er was natuurlijk geen plaats onbezet. 't Zou vreemd zijn indien het anders was! Vooi het eerst had dit maal Louis Davids de leiding en de buitengewoon populaire „kleine man", die sinds enkele dagen di recteur is van het nieuwe Leidscheplein- theater in de hoofdstad, had voor een programma gezorgd dat klonk als een klok een programma, dat in haar kwaliteit zelfs mijlenver uitstak boven het vele goede, dat er op vorige 3 October-feesten te genieten viel! David en Alex de Haas traden op als conferenciers, beurtelings in de groote zaal en in den foyer, en ieder in hun zeer aparte genre wisten zij on middellijk contact te krijgen met het dui zendkoppige auditorium, dat zich tranen gelachen heeft om hun drogen humor, hun merkwaardig nuchtere wijze om waarheden-scherpe waarheden soms te zeggen zonder kwetsend te worden Hun kwinkslagen en liedjes vormden een bron van doorloopende vreugde, ontke tenden zelfs stormen van bijval en met leedwezen zag men het scherm zich ach ter hen sluiten. Hoe scherp zijn trouwens die „tijdbeeldjes" van Louis Davids getee- kend, hoe treffend juist weet hij moderne toestanden te hekelen en, zoo noodlg van commentaar tc voorzien. Men denke slechts aan de liedjes over het rijbewijs en het Ford je van den olieman Alex de Haas zingend en railleerend aan den vleugel, deed het anders, maar met niet minder succes Welk een gees tige parodie op Anna de Wijs Mouton's bekende en mooie liedeke: ..Grootmoeder wat zul je me geven"...., welk een ver zameling van harde waarheden in dat antwoord van een vierkanten Holland- schen planter in Indië aan z'n hyper moderne dochter in Nederland Het program was verder rijk aan va riatie: belangwekkende goocheltoeren van Fred Roner, een Wiener, die in zes weken zijn gansche tekst in het Hollandsch had weten te leeren, vroolijke spotliedjes van Suzie Klein, dc dolzinnige clownerie van een voortreffelijk acrobaten-trio. Kathe Schnitzer. het leuke Wienerinnetje, dat bij Fritz Hirsch is opgetreden, zong in haar kinderlijke dialect aardige zeemans refreintjes, terwijl het slotnummer wel licht voor velen de kroon ls geweest op het resultaat van dezen prettigen avond. De Harmony-Kings! Het was al laat ge worden, zóó laat dat men vreesde nauwe lijks meer op tijd te zijn voor het vuur werk. Niettemin hadden deze drie be faamde negerzangers de algeheele en toe gewijde aandacht en hun schitterend ge schoolde samenzang leidde aan het slot tot een ovatie der enthousiaste toehoor ders, die ln jaren niet zulk een voldoe ning ten toon hebben gespreid over een cabaret-voorstelling als op dezen 3 Oct.- dag! RECLAME. 83G5 heerlik bros met zachte crèmevulling Het avondfeest. Wanneer de hutspot met klapstuk ver orberd ls, gaat de Leidenaar op 3 October uit. Een deel gaat naar den Schouwburg, een tweede, Iets grooter deel gaat naar het cabaret in de Gehoorzaal en een derde, verreweg het grootste deel gaat naar het Schuttersveld, waar de feestvreugde cul mineert op en om de „hosvloer". De mo derne techniek moge sensationeeler en ge raffineerder genoegens bieden, bij den goeden Leidenaar en dat voelen op dezen dag zich velen gaat er niets bo ven een partijtje hossen. Zonder dat zou 3 October niet op 3 October vallen; zonder dat zou eenvoudig het wortelen- en uien- feest onbestaanbaar zijn. Een paar be- modderde schoenen, een stel blauwe plek ken of een flinke winkelhaak in rok of jas, dat zijn allemaal kleinigheden, die geens zins de pret van het hossen kunnen ver storen. Het muziekgezelschap „Orpheus" heeft den hosliefhebbers volop gelegenheid ge geven hun hart op te halen en de N.V. Hita zorgde door versterkte gramofoon- muziek, dat ook de pauzes niet hos-loos behoefden voorbij te gaan. Natuurlijk biedt het Schuttersveld ook nog andere genoegens. Er zijn legio vlieg machine—draaimolens, waar een druk op een knop voldoende ls om voor de somma van één dubbeltje een doos bonbons te winnen Alleen de tien andere deelnemers krijgen dan natuurlijk niets. Die kunnen hun geluk dan gaan beoroeven in een werp- of touwtrek-tent. Gelegenheid tot draalen is er te over: men kan dat naar verkiezing doen in zweefmolens, auto's al dan niet bestuurbaar, en zelfs ln schuitjes, waarvan het gezicht alleen een zeerob al zeeziek zou maken. Voor liefhebbers van lachen zetten ette lijke dwaaltuinen hun deuren wijd open; ln de emotiebaan kun je griezelen, dat je er koud van wordt; Jut toonde zich weer een veelhoofdig monster, dat van heel wat Siegfried's op z'n kop kreeg. Aan rariteiten was al evenmin gebrek, kalveren met de pooten naar boven en den kop naar achteren, hondsche meisjes even talrijk als konijnen op de Veluwe. een bloedverwant, die sprekende gelijkenis vertoonde met. King Kong, een edelkarper met een taille als een walvisch; het een was al gekker dan het ander, maar dat ls ook eigenlijk de bedoeling. Bepaald roe rend ln haar altruïsme was de waarzeg ster. die tegen „crisusprelzen" 'opletten, zetter!) de toekomst voorspelde. Of de toegezegde dosis geluk ook verband hield met de „crisus" weten wij niet In het vlooien-theater hebben zich sedert het vorige jaar belangrijke wijzigingen vol trokken: zoo was de rok van de danseres Cleopatra van een geheel, andere kleur en was de brandspuit vermoedelijk ook al vanwege de bezulnlgings,— in plaats van met zes slechts met viéf 'vlooien bespan nen. De twee ontbrekende zijn bij schrij ver dezes te bevragen! En zoo zouden wij kunnen doorgaan. U Vertellen van het mooie uitzicht, dat je had kunnen hebben over het feestterrein vanuit het hoogste punt van ,,de hoogvaart", maar waar nie mand naar keek, omdat je dol blij was, wanneer je weer naar beneden ging. Over de drukte in het „palais de danse", waar pierement noch bezoekers van rusten wis ten. ja over wat al niet meer. Het Vuurwerk. Het slot van elk avondfeest is het Vuur werk en waarom zou dit dan gisteren niet zoo geweest zijn" Natuurlijk er was vuur werk en knallen deed het niet, weinig. Dc uitvinding van geruischloos vuurwerk laat lang op zich wachten. De firma Kat maakte dit jaar onder scheid tusschen twaalf afdeellngen, waar van de eerste zes draaiende zonnen en bommen waren en de laatste zes bommen en draaiende zonnen. Dat werd van zelf sprekend weer afgewisseld met watervallen en als tegenhanger fonteinen Waar mee Ik maar zeggen wil, dat vuurwerk al tijd aardig blijft om naar te kijken en dat laatste werd dan ook heel druk gedaan. Zóó dat Je over de hoofden kon loopen met de volslagen zekerheid eerder bij den uitgang te zijn dan op de meer gebruike lijke methode. Het slotstuk stond in het toeken der Oranje-herdenking en bracht de in dub bele beteekenis lichtende figuren van Wil lem den Zwijger en onze Landsvrouwe.. Met hevige leanonnades eindigde dc feestviering 1933 Wel bleef het daarna nog lang druk in de binnenstad, maar dat was maar offi cieus Daarover kan slechts verteld wor den, dat vele caféhouders vannacht een dikke geldla hebben moeten uittellen. Hetgeen in deze tijden zoo'n vervelend werkje nog niet ls! RECLAME. vgrsterktZENUWEN <zn BLOED Krachtvoedsel bij lusteloos- beid en vermoeidheid Slechts 70 cents per Pus Vraagt Uw apotheker of drogist Nutrlcia Zoetermeer 992 DE OBJECTIVITEIT VAN HET RE1CHS- GERICHT EIGENAARDIGHEDEN VAN HET DUITSCHE STRAF PROCES. door Mr. B. W. STOMPS. Aan het einde van mijn vorig artikel beloofde ik mede te deelen, waarom ik overtuigd ben geraakt van de objectiviteit van het hoogste Rcchts-College in Leip zig, nadat ik mij eerst er op had ingesteld niet met een vooropgezette meening het richtsnoer van deze rechters te moeten beoordeelen Een eerste reden, die ik hier voor kan aangeven, ls een reden, die slechts waarde heeft voor mijzelf en nim mer van doorslag gevende beteekenis kan zijn voor anderen, n.l. da overtuiging, die zich bij mij gevestigd heeft, na het per soonlijk contact met den President. Dl'. Bünger. Rechters zoo goed in ons eigen land als ook elders zijn menschen, en hoe wel natuurlijk in het algemeen reeds voor de benoembaarheid tot rechter meer dan middelmatige elschen gesteld worden, vindt men ook ln de rechterlijke macht figuren, die èn door hun fijnheid van geest èn door hun rechtschapenheid èn hun menschelljkheid uitblinken boven de anderen, en mijn zuiver persoonlijke in druk, die voor mijzelf groote waarde heeft, van President Bunger, was die van een hoogstand mensch, van een waarachtlgen dienaar van het Recht, waarmede het een voorrecht is persoonlijk ln contact te ko men. Van dezen man stond voor mij vast, dat hij zich nimmer zou ieenen om te fungeeren als marionet in een theater waar de Nazi's aan de touwtjes trokken; maar zuiver persoonlijke gevoelsargumen ten zijn geen argumenten voor anderen, argumenten, die voor anderen beteekenis hebben, kunnen slechts zijn de volgende overwegingen: Het hoogste, Duitsche Rechts-College, dat thans in dit proces van den Rijksdag brand het oordeel zal moeten vellen, ls niet een college, dat speciaal is samenge steld door de Nazi-regeering met het oog op dit proces, maar is een college, dat ln zijn samenstelling reeds zoo bestond, vóór het Hitier-Régime aan het bewind kwant, en is een college, dat seeds, onder wel ken regeeringsvorm ook als zijn eenige en hoogste taak heeft gezien het dienen van het Recht, en dat het zich daarbij niet door partij-politieke overwegingen heeft laten beïnvloeden, heb ik reeds in mijn vorig artikel kunnen aantoonen; maar er is nog een reden, waarom ik overtuigd kan zijn, dat hier getracht zal worden objectief recht te spreken. Over de geheele wereld staat en stond dit proces in het brandpunt van aller be langstelling en niet alleen buiten Duitsch - land zijn er tallooze stemmen opgegaan, dat het proces te Leipzig niet eerlijk zou worden gevoerd, ook in Dultschland zelf werd daaromtrent twijfel geuit en in dien alle andere factoren, die ik hier heb opgesomd voor iemand nog van nul en geener waarde mochten schijnen, is het dan niet waarschijnlijk, dat dit hoogste Rechts-College thans aan de wereld en aan het eigen volk zal toonen, dat er in Dultschland nog recht gesproken kan worden? Dat het, bezield door den wil om ob jectief te oordeelen. door deze laatste overwegingen toch weer zijn objectiviteit zou verliezen, geloof lk niet. Maar de wereld moet scherp onderscheiden, en daar ontbreekt het hier en daar nog wel aan. De taak van dit college Is te oor deelen. of de vijf personen, die thans te recht staan, schuldig zijn of onschuldig, en indien tijdens de zittingen zal blijken, dat er misslagen begaan zijn ln het voor onderzoek, dan zal het toch objectief blij ven, en indien de onschuld blijkt van de thans verdachten, dat zal het een vrij spraak geven. Mén" verwacht van dit college echter meer, maar ik geloof dat er niets van dc objectiviteit wordt prijsgegeven, Indien het Leipziger Gerecht zich uitsluitend be paalt tot de vraag: „Zijn deze vijf ver dachten schuldig, of zijn zij onschuldig?" En m. 1. zal het Leipziger Gerecht zich hiertoe bepalen. Men kent echter mijn overtuiging uit mijn vorige artikel, dat Van der Lubbe het alleen heeft gedaan, waarbij ik onder „alleen" versta, niet in partijverband met de communisten en niet als positief werktuig van de Nazi's. Dat er echter en kelen van zijn voornemen hebben ge weten. en hem eventueel behulpzaam zijn geweest, acht ik niet uitgesloten. Indien in Leipzig een vrijsprekend vonnis geveld wordt over de vier verdachten naast Van der Lubbe dan wordt daar met dit von nis beslist de vraag, wie den brand wél en wie den brand niet heeft gesticht, waarbij dan tevens aan het Duitsche volk blijkt, dat dit niet de Communisten zijn ge weest. maar in dat vonnis zal men ver moedelijk tevergeefs zoeken naar een oordeel over het door de communisten en ook door de andersdenkenden zoo sterk afgekeurd misbruik, dat door de Nazi's, ter beïnvloeding van het Duitsche pu bliek te hunnen gunste van dezen brand is gemaakt. Bij een vrijsprekend vonnis zal in Duitschland dan de moeilijkheid ontstaan, dat men de vrijspraak der K P.D voor het Duitsche publiek goed zal moe ten praten, dat sedert zeven maanden uit uitsluitend Nationaal Socialistische cou ranten vernomen heeft, dat de brand ge organiseerd was door de K P D maar ik ben overtuigd, dat ook hier het Leipziger Gerecht niet voor zal terugdeinzen. Slechts hierin verschilt het Gerecht in LeiDZig van een gewoon Rechts-College, dat de techniek van de geheele Drocedure er wellicht oo Is ingericht de Nationaal Socialistisch? Pers In staat te stellen, het Duitsch» volk langzamerhand op voorzich tige wifze er mede vertrouwd te maken, dat de K. P. D. met dezen brand niets uit staande heeft gehad (zie het werkelijk In drukwekkend betoog van Torgler), doch da brand slechts is geweest de daad van een individueelen Raden-Communist. Wanneer het Hof voortgaat, zooals tot dusverre, met correct tegenover Torgler en de Bulgaren op te treden dan heeft het tegenover de verdachten de volle objecti viteit bewaard. Tegenover het buitenland moet het Hof. ongeacht de houding, dia men zonder dat zou hebben aangenomen, ook reeds objectief zijn, als tegenactie te gen wat zich in Parijs en Londen heeft afgespeeld. t t Duitschland staat op het punt om in grijpende veranderingen te brengen ln zijn Strafwetgeving, maar op het oogenblik gel den nog de oude wetten en de meeste be langstelling zal thans wel uitgaan naar vraagstuk van de verdediging. De regeling van de verdediging is in Duitschland wel eenlgszins anders dan bij ons. Art. 137 van het Duitsche Wetboek van Strafvordering, In het Duitsch geheeten „Strafprozessord- nung" zegt: „De beklaagde kan zich in lederen stand van het geding bedienen van den bijstand van een verdediger", ter wijl lid 2 van dit zelfde artikel zegt: „In dien de beklaagde een wetteiijken verte genwoordiger heeft dan kan ook deze zelf standig een verdediger kiezen „Ik ge bruik hier het woord „beklaagde" en niet het bij ons gebruikelijke woord „verdach te". omdat het Duitsche woord „Beschul digt»" mil daarmed' juister vertaald lijkt. Art. 138 zegt. „Alle verdedigers kunnen worden gekozen de bij een Duitsch Gerecht toegelaten advocaten, alsmede de juridi sche professoren en Privaat-Docenten aan Duitsche Universiteiten". (Het kunnen dus ook buitenlanders zijn). Het 2de lid van dit artikel behelst een belangrijke afwijking van de Nederland- sche regeling, en hier heet het: „Andera personen kunnen slechts met toestemming van het Gerecht, en, Indien het betreft een geval, waarin de verdediging noodza kelijk ls, en de gekozene niet behoort tot de personen, die als verdediger kunnen worden aangesteld, slechts te zamen met een zoodanlgen toegelaten verdediger, als gekozen verdediger optreden". In verband hiermede ls belangrijk wat art. 140 zegt, n.l. dat verdediging nood zakelijk ls, ln alle gevallen die In eerste Instantie door het „Reichsgericht" of het „Oberlandesgerlcht" dienen, cn ln gevallen, die behandeld worden voor het „Schwur- gerlcht". De verdachten ln het onderhavige pro ces moeten dus verdedigd worden. Zooals men uit het 2de lid van art. 138 heeft ge zien, kunnen dus ln Duitschland ook niet- juristen als verdediger optreden, want er staat nadrukkelijk „andere Personen". Da Duitsche betiteling van advocaat is „Rechtsanwalt", spottend worden niet- jurldische verdedigers dan ook veeal „LInksanwalt" genoemd. Een buitenland- sche advocaat kan, Indien de verdachte het wenscht, als verdediger optreden; echter uitsluitend ln samenwerking met) den toegevoegden verdediger, indien heb betreft de gevallen, in art. 140 hierboven reeds omschreven. Indien Van der Lubbe op het dringend verzoek van zijn familie en bij het monde ling onderhoud, dat ik met hem in de cel had ,Ja" had gezegd, dan had lk de ver dediging kunnen voeren, maar slechts in samenwerking met Dr. Seuffert. en dia had mij reeds verzekerd, dat noch doov het Gerecht, nóch door hem bezwaar zou worden gemaakt, indien Van der Lubbe zélf de verdediging door mij wenschte. Het is u allen bekend, dat Van der Lubba echter gemeend heeft niet te moeten in gaan op de dringende verzoeken door familie en vrienden tot hem gericht, en heeft geweigerd zich door mij te laten bij staan in dit proces. Ik wil echter vaststel len. dat ik het gevcel heb. dat zoowel de vierde Straf-Senaat ais de toegevoegde verdediger mij een eerlijken kans gegeven hebben. In een volgend artikel hoop ik terug te komen od eenige belangrijke afwijkingen van de Duitsche wijze van procesvoeren, en stel lk mij voor een en ander mede te deelen over mijn Indrukken tijdens de be handeling. (Nadruk verboden). ONDERSCHEIDING VAN PROF, MAX REINHARDT. Prof. Max Reinhardt werd door de Oos- tenrijksche regeering onderscheiden met de gouden eere-medaille, die president Miklós den grooten tooneelkunstenaar persoonlijk heeft overhandigd. Dl WEISSEN RpSSL. Het gezelschap van Fritz Hirsch zal op Dinsdag 7 November a.s. in den schouw burg een voorstelling komen geven van Zijn nieuwste operette, getiteld „lm weis- scn Rössl", een zangspel in elf tafereelcn naar het bekende stuk van Blumenthaï en Kadelburg, in een geheel nieuwe be werking en ensceneering van Fritz Hirsch Paul Harden en Sylvlo Mossée De muziek is van Ralph Benatzky. De muzikale lel- ding is in handen van Joseph Ziegler ontworpen0"1 h°eft °°k dit keer de decors Alle bekenden, ook Hirsch zelf, geven hun krachten. De costumes zijn op eigen ateliers vervaardigd. 3—3 J

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 11