Onze Knipselprijsvraag. H. H. ADVERTEERDERS. 74sle Jaarefan? ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933 No. 22557 KLEINE ADVERTENTIEN. QFFIC8EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere aJvertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. Oplossingen moeten Maandag a.s. 5 uur in ons bezit zijn. Wij herinneren er aan, dat de oplossingen van de Knipselprijsvraag Maandag 2 October a.s., des namid dags 5 uur op ons Bureau moeten zijn ontvangen. Gelieve bij de inzending op de enveloppe te vermelden „Knipsel prijsvraag". Advertentiën bestemd voor ons blad van Woensdag gelieve men in den loop van Maandag a.s. aan ons bureau aan te bieden. Men is dan zeker van plaatsing en tevens, dat aan het zetten der advertentiën de noodige zorg besteed kan worden. Beleefd doch dringend verzoeken wij de Kleine Advertentiën bestemd voor ons Blad van Woensdag, reeds in den loop van Maandag a.s. aan te bieden. Dinsdag, 3 October a.s., verschijnt ons blad niet en zijn onze bureaux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. HINDERWET. Bugemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het verzoek van de N.V. Vereenigde Touw- fabrieken te Leiderdorp om op het per ceel, kadastraal bekend in sectie. A, No. 3814 een gebouw ten behoeve van de uit breiding der spinnerij, met vijf electro- motoren te mogen oprichten, door Burge meester en Wethouders van Leiderdorp is ingewilligd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 30 September 1933. 8256 ORDE-MAATREGELEN OP 3 OCTOBER. Ter kennis van het publiek wordt ge bracht, dat voor de a.s. feesten door de politie de navolgende maatregelen zijn getroffen: le. Het Van der Werfpark wordt Maan dag 2 October des namiddags te 8 uur voor het publiek afgesloten. Alleen de lichtstoet trekt door het park. Deze maatregel is genomen in het be lang van het behoud van het plantsoen. 2e. Dinsdag 3 October is de toegang tot het Van der Werfpark voor de deelnemers aan de Koraalmuziek uitsluitend het voet- Pad langs het water vanaf de zijde Garen- markt Het voetpad langs het water van de zijde Doezastraat wordt afgesloten. Het publiek heeft toegang tot het ach terpad uitsluitend langs den weg naast bet Gymnasium. De Commissaris van Politie alhier brengt ter kennis, dat het bij politieverordening verboden ls op den openbaren weg: a. vertooningen te geven (acrobatiek e.d.) b aapjes, marmotten e.d dieren te ver- toonen; o. verlotingen te houden of gelegenheid w geven tot deelname aan spelen. Bij constateering van overtreding zal Proces-verbaal «orden opgemaakt, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit ls ge- P'eegd, in beslag zullen gorden genomen, STEUNT DE 3 OCTOBER-COLLECTE! Medeburgers! Het Leidsch Crisis-Comité zal, in de morgenuren van den gedenkdag van Lel- dens Ontzet, een straat-collecte houden. Een aantal dames en heeren, die zich wel willend beschikbaar hebben gesteld, zullen U daartoe op 3 October een collecte vlaggetje aanbieden. De nood is nog groot. De kasmiddelen zijn uitgeput. Uw bijdrage is dus wel dubbel welkom. Maak deze collecte tot een succes. Bedenk, dat menig noodlijdend mede burger door dezen moeilijken tijd moet worden heengeholpen. Ieder bedrag, hoe klein ook, is van harte welkom. Het Dag. Bestuur van de afd. Leiden van het NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. Giro No. 188690. LEIDEN'S ONTZET. Uitgaande van de Prot. Jongerengroep te Scheveningen en met medewerking van Protestansch Scheveningen en het Comité van Haagsche Protestanten zal Dinsdag 3 October een feestelijke samenkomst wor den belegd in het feestgebouw Willem- straat te Den Haag, ter herdenking van Leiden's ontzet. Als spreker zal optreden de heer G. Nieuwenhuijsen te 'sGraven- hage, met het onderwerp: „Leiden uit lijden verlost". Twee historische leeken- spelen: „Juliana van Stolberg en Willem van Oranje" en „De Prins van Oranje, worstelend om Leiden's behoud", zullen dezen feestavond besluiten. VRAGEN AAN B. EN W. Inzake de steunverleening aan werkloozen. De heer J- J. van Stralen verzooht den Raad Item verlof te verleenen de volgen de vragen tot Burgemeester en Wethou ders te richten: 1. Hebben B. en W door middel van de pers of op andere wijze kennis genomen van het voornemen der regeering om wij ziging te brengen in de tot nu toe gel dende steunregeling voor werkloozen? 2. In eken inderdaad de regeering het •voornemen mocht hebben om ongunstige wijzigingen in de steunregeling aan te brengen, zijn B. en W. dan bereid bij de regeering stappen te doen, teneinde te trachten haar van dit voornemen af te brengen? Zoo ja, willen zij don met het resultaat daarvan den raad in kennis stellen? 3. Willen B. en W. den raad toezeggen geen verslechteringen in de steunregeling te zullen invoeren, alvorens den raad daarover zoo tijdig in te lichten dat deze zijn oordeel daarover kan uitsprpeken? 4. Willen B. en W. den raad meedeelen of van de regeering reeds bericht is in gekomen of door het college stappen zijn gedaan inzake de verstrekking van brand stoffen of brandstoffentoeslag aan de werkloozen in den komenden winter en kunnen zij den raad omtrent den aanvang en den aard dezer verstrekking inlichten? 5. Kunnen B. en W. den Raad meedee len of zij reeds plannen in voorbereiding hebben om in de naaste toekomst te voor zien in de groote behoefte aan werkgele genheid en zoo ja. welke deze plannen zijn? Voorts heeft hij gevraagd: 1 Is het Burgemeester en Wethouders bekend dat de Rijkssteunregetog waarin voor Leiden voor de groepen van nog niet rechthebbende dubbel uitgetrokken en on georganiseerde werkloozen een steunnorm is bepaald van f, 12 voor gehuwden plus f. 1.35 per gezinslid, door de gemeentelijke commissie voor Maatschappelijk Hulpbe toon niet wordt toegepast? 2, Is het B. en W. bekend dat deze ge meentelijke commissie voor bovengenoem de groepen een steunnorm heeft vastge steld van f. 10 voor gehuwden plus f. 1 per gezinslid boven 2 personen en van f. 6 voor alleen staande personen? 3, Meenen B. en W. niet dat de aan vaarding door den gemeenteraad van de Rijkssteunregeling, de verplichting mee brengt om de verschillende groepen van werkloozen ook volgens de normen der Rijksregeling te ondersteunen? 4, Meenen B. en W ook overigens niet dat het besluit van Maatschappelijk Hulp betoon om een steunnorm voor werkloozen vast te stellen welke f. 2 lager ls dan de Rijksregeling toelaat in strijd ls met den ultdrukkelijken wensch meermalen door den gemeenteraad uitgesproken, dat ten aanzien van de steun aan werkloozen zoo ver moet worden gegaan als de Rijksrege ling maar eenigszins toelaat? LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft ln de afgeloopen maand f. 15.403.50 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f. 2.485,68 aan den Gemeente-Ontvanger De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden Ingeschreven. LEIDSCH STUDENTEN CORPS. Inaugureele rede van den heer W. 11. Fockema Andreae. Gisteravond heeft in de Stadsgehoorzaal de inauguratie plaats gehad van de nieuwe leden van het Leidsch Studenten Corps. De praeses collegii, de heer W. H. Focke ma Andreae, heeft daarbij een rede uit gesproken waaraan het volgende is ont leend: Met volle overtuiging durf ik te zeggen, dat ik den toestand van ons Leldsche Studenten Corps onmogelijk donker in kan zien. Want het schijnt wel, alsof, terwijl in de groote samenleving de donkere buien allerminst afgetrokken zijn, ja zelfs zich nog dichter over de afgetobde mensch- heid schijnen samen te pakken, ons Corps ondanks alle dreiging der zwarig heden het hoofd verheffen wil, om er tot eiken prijs voor te waken, dat de gaven en de krachten der jeugd voor den tijd overschaduwd worden door de ge beurtenissen in de maatschappij. Met nadruk wil ik er op wijzen, dat een opvatting, als zou het Corps zich ten op zichte van de Universiteit in een toestand van buitenstaander verhouden, niet kan strooken met de doelstellingen van ons Leldsche Studenten Corps. Wanneer wij mochten vergeten, hoe nauw wij allen met het centrum der wetenschap verbonden behooren te zijn, dan zouden wij en tegen over de Universiteit, èn tegenover ons eigen Corps schuldig staan. En zoo het Corps zelf zijn afhankelijkheid van de Universiteit en zijn gebondenheid in het Academisch verband over het hoofd mocht zien, dan zou aan de kracht van dit Corps een onherstelbare slag worden toegebracht. Maar ik kan niet gelooven dat dit op het oogenblik ook werkelijk door ons vergeten wordt. Wij zijn voor het oogenblik voor het groote vraagstuk gesteld hoe wij in dezen oogenschijnlijk buitengewoon veranderllj. ken tijd, het Corps als het door de traditie gevestigde lichaam kunnen bewaren en kunnen verbeteren. Twee mogelijkheden liggen voor de hand: wij zouden ons op het standpunt kunnen stellen, dat wij ons moeten hoeden voor het aanbrengen van eenige verandering welke ook; en wij zou den ons op het standpunt kunnen plaat sen, dat het Corps een krachtig en onmid dellijk gehoor moet geven aan de roepstem der tijden en veranderingen moet treffen, meegaande met zijn tijd. De derde weg. die spr. aanbeveelt, houdt het midden tusschen de twee eerst genoemde. Het is de weg van het onder zoeken aller dingen en van het behouden van het goede. Het is voor mij eveneens de vraag, aldus spr., hoe wij ons moeten verhouden tot de moeilijkheid, dat ln het Corpsverband de interesse van menigeen ln geestelijke en maatschappelijke vraagstukken thans nau welijks wordt gewaardeerd. Terwijl een groot deel van de jeugd in binnen- en buitenland zich beklemd voelt door de golf van vraagstukken, die tot hen komt, dreigt ons Corps door een afgeslotenheid, die op traditie teruggevoerd wordt, de moeilijkheden met opzet van zich te stoo- ten. Dat het Leidsch Studenten Corps op zou treden als een kweekplaats voor poli tiek en als een broedplaats van gerede twist over meestal te moeililke vraagstuk ken, kan nooit een opgave zijn Wel echter dat de belangstelling van een ieder per soonlijk ais een kracht voor ons Corps wordt begrepen en gewaardeerd. Spreker richtte zich ten slotte uitvoerig tot de nieuw aangekomen studenten ONDERWIJZERES-BENOEMING. Ten gevolge van het aan Mej. A. C. Boom verleend eervol ontslag als onderw. aan de o. 1. school aan de Paul Kruger- straat A. zal aan deze school een vacature van onderwijzeres ontstaan. B. en W. bieden volgende voordracht aan: le. A. C. van Houwelingen, wachtgeld ster, laatstelijk onderwijzeres aan de o. L school aan de Paul Krugerstraat B, 2e. J E. P Vellekoop. wachtgeldster, laatstelijk onderwijzeres aan de o. 1. school aan het Schuttersveld: 3e. M. C Eterman, wachtgeldster, laat stelijk onderwijzeres aan de opleidings school voor u. 1. o. aan den Marestngel A. 4 OCTOBER DIERENDAG. 4 October a.s. zal weer door dierenbe schermers-organisaties de z.g. Dierendag worden herdacht, die reeds in verschil lende landen burgerrecht begint te ver krijgen en die verleden jaar ook ten on zent zich in de sympathie en medewerking van vele humaan denkenden mocht ver heugen. In verband daarmede is aan tal van geestelijke voorgangers van alle gezindten en tot de opvoeders der jeugd, tot spre kers, schrijvers, kunstenaars, ouders, het verzoek gericht op dien dag hun gaven en Invloed ie willen gebruiken om te wijzen op wat een groot dierenbeschermer noemt; onze vertrouwenspositie tegenover het dier door van den kansel, in de school klasse, in de vergadering, hun stem daar voor te doen hooren en de dierenbescher- mende lichamen in hun woo .plaats te steunen. DE NIEUWE ZAAK DER FIRMA PEEK EN CLOPPENBURG. De gisteren geplaatste foto toonde dui delijker dan woorden vermogen uit te drukken welk een groote verandering de perceelen Breestraat 7880 hebben onder gaan. Eenige maanden geleden stond daar nog de oude sociëteit „Amicitia" en thans het fraaie kleedingmagazljn der firma Peek en Cloppenburg. Het is een opmerkelijk en tevens een verheugend verschijnsel dat de winkel stand er tegenwoordig zooveel werk van maakt om het exterieur en het intérieur zoo te maken, dat de koopers rustig de etalages kunnen bezichtigen en bij het koopen in den winkel zich „thuis" ge voelen. Het architectenbureau L. F. C. Cathier te Utrecht heeft zich op voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten en hier een zeer gerieflijk ingericht en ook uitwendig zeer bevredigend gebouw neergezet. Het ruime winkelpand met zijn royale etalageportlek en heldere frissche kleuren maakt ontegenzeggelijk een voornamen indruk. In den imposanten gevel springt de naam der firma, in forsche letters op den luifel aangebracht, direct in het oog; ook des avonds wanneer de Neon-verlichting volkomen tot haar recht komt. Ter weerszijden van de portiek bevinden zich ruime etalages, welke in brons zijn uitgevoerd, waaronder een bekleeding van labrador; de vloer der portiek is van hard gebakken tegels en heeft een zeer mooie kleur en teekening. De etalagewanden zijn van grijs Ahorn afgezet met coromandellatjes hetgeen een mooi effect oplevert. De verlichting der etalages is zeer goed opgelost, de ornamenten zijn zoodanig weggewerkt, dat het publiek van de licht bron geen hinder heeft. Bij het binnen komen van den winkel valt allereerst ons oog op de fraaie vloerbedekking van mar mer linoleum. Opvallend ls ook het licht overdag. Hoewel de winkel door de diepe portiek niet aan de straat grenst, ls door het aan brengen van een groote lantaarn met glas- in-lood-ramen toch uitstekend daglicht verkregen De betimmering, zoowel gelijkvloers als van de hooger gelegen maatafdeellng ls uitgevoerd in mahonie, bespoten met cel- luloselak. Zooals gezegd werd de bouw ontworpen door het Architectenbureau L. F. C. Cathier te Utrecht; de aannemer van den hoofdbouw was de firma van der Wal en Woudenberg, UtrechtVlaardingen, de etalage-betimmeringen, winkelkasten, vi trines enz. werden geleverd door den heer J. P. Vermeulen, Utrechtsche Industrie voor Betimmeringen. De bronzen pul. me talen opschriften enz, werden geleverd door Gispen's Fabriek voor Metaalwerken N V. Rotterdam; 't constructiewerk door Gebr. den Os alhierhet loodgieterswerk door de Utrechtsche Loodgieterscombinatie; het stucadoorwerk door J, Verhoef alhier; het schilderwerk door G. v. d. Berg, IJselstein en de bouwmaterialen door G. Fontein en Zn. alhier. De liften werden aangebracht door de N.V. Startlift, Den Haag. De firma Gebr. Kruyt. alhier leverde de ijzerwaren; de vloerbedekking werd aangebracht door het Technische Bureau „Hollander", Rot terdam, de N.V. lemco alhier leverde de licht- en Neonlnstallatie, N.V. Huygen en Wessel, te Amersfoort voorzag het gebouw van een centrale verwarming. De zonneschermen en markiezen werden geleverd door de firma Tessel te Nijme gen. Gebr. Gorter. Wormerveer leverde de ijzerramen. Het stoffeerwerk werd geleverd door de firma Waals en door de firma Vroom en Dreesmann alhier; ook werd een gedeelte van het stoffeerwerk geleverd door G. D. Casparle te Oegstgeest. De uurwerken zijn van den heer W. Brouwer. Dank zij aller medewerking mag terecht van een naar alle tijdeischen ingericht ge bouw worden gesproken. Hedenmorgen had de officiëele opening plaats. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Economisch doctoraal examen Indologie: de heeren H. Pecquer (Den Haag), A. J. van Zanen (Voorburg); candidaatsexamen Indisch Recht: de dames I. M. Enger (Den Haag), S. E. van Baerle (Den Haag) en de hee ren J. W. Burlage (Leiden), A. L. Vink (Den Haag), R P. Hatyanto (Den Haag) en Tamzil (Leiden); doctoraal examen Rechten: de heer E. J. Roukens de Lange (Wassenaar); candidaatsexamen Rechten de dames D. Simons (Rotterdam), G. Havinga (Den Haag) de heeren C J. v. d. Molen (Maastricht), J. H. v. d. Dijk (Den Haag), R. Falkenburg (Den Haag); taalkundig doctoraal examen Indologie, de heer W. F. Meylink (Voorburg); candidaatsexamen Romaansche taal, de heer N P. Raphael (Oegstgeest); candidaatsexamen Theologie de heer R. Steur (Schouwen). Ter gedachtenis aan de overleden Presidente der Theosofische Vereeniging, Mevr. Dr. Annie Besant, zal in de Vrije Kath. Kerk Zondagmorgen as. een Reiuism Mis opgedragen worden. BINNENLAND. De Tweede Kamer over het onteige- ningsontwerp voor verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland (Binnenland, 3e Blad) Toenemende vraag naar goedkoopc siga ren beneden den prijs van 5 cent (Bin nenland, 3e Blad). Moordaanslag te Amsterdam; de dader aangehouden (Gemengd, 3e Bi. en Laat ste Berichten, le Blad). Treinontsporing te Alkmaar; rangeerder gedood, een ander gewond (Gemengd, 36 Blad). Ds. Berkhoff tot de Ned. Hcrv. Kerk toegelaten (Laatste Berichten, le Blad). Noodzakelijk werk van het Nationaal Crisiscomité; volgende week „Groote Inzameling" (4e Blad). BUITENLAND. Rondom het proces te Leipzig (3e Blad). De besprekingen te Genève (Buitenland, le Blad). Duitsche nota aan de sovjets; Russi sche nota aan Japan (Buitenl., le Blad), NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Dr. Brinkgrcvc over „Dc vrouw en de werkloosheid". Op uitnoodlging van de afdeeling Lelden der Ned. Ver. van Hulsvrouwen heeft gis teravond dr. Brlnkgreve uit Voorschoten in het clublokaal van het Nutsgebouw een causerie gehouden over „De vrouw en het vraagstuk der werkloosheid". Na een kort welkomstwoord van de pre sidente verkreeg allereerst dr. Brlnkgreve het woord, die kortelijks het ontstaan der inschakelingscommissie van het Leldsche Crisis-comité schetste. Het initiatief er toe werd genomen door de Leldsche Ver. van Industrieelen, terwijl het plan zoowel bij de werkgevers- en werklledenorganisaties als bij den middenstand veel bijval vond. Het uitgangspunt vormde de overtuiging, dat de overheid onmachtig is dc steeds stijgende uitkeeringen aan werkloozen en andere sociale lasten te betalen. Bovendien zijn er ook tal van bezwaren tegen de steunverleening ln den huldigen vorm. In de eerste plaats wordt zij door velen te laag geacht. De huishuur bijv. ls veelal een te groote uitgave in verhouding tot het inkomen. De langdurige werkloos heid en het verrichten van ongeschikt werk (grondwerk door vaklieden) veroor zaakt bij vele arbeiders een gevoel van minderwaardigheid. Het eenige middel om werkelljken steun te verleenen is productie! werk. uitgevoerd in werkverschaffing onder deskundige lei ding en tegen ioonen, welke overeenkomen met die In het vrije bedrijf. Waar de financiën der overheid onvol doende zijn om aan dezen wensch tege moet te komen, moet een andere oplossing gevonden worden. Zulks ware mogelijk door de invoering van een van regeerings- wege in te stellen wettig betaalmiddel als vergoeding voor geleverde arbeidspresta ties in den vorm van bons. Deze bons behooren niet alleen te gei den voor aankoop van levensmiddelen, doch ook dienen ter betaling van den dok ter, advocaat e.a. Deze laatsten zouden zich nJ. bereid moeten verklaren om in ruil van geleverde arbeidsprestatie of goe deren, wederdiensten te verrichten Het geheele weekloon moet in één week worden uitgegeven. Op die wijze wordt een vlottere circulatie verkregen, de huiselijke welstand neemt toe, waarvan zoowel win kelier als grossier en fabrikant profiteeren. De proef ware eerst plaatselijk te nemen waarbij de bons door het crisis-comité aan de ondernemers zouden moeten worden verstrekt. Naar aanleiding van het bovenstaande ontspon zich een levendige gedachtenwis- seling, waaraan door bijna alle aanwezigen werd deelgenomen. De presidente besloot den avond met 'n woord van hartelijken dank aan den spreker voor zijn ongetwijfeld Interessante uiteenzetting. DE BIOSCOPEN. Casino-Theater vertoont deze week twee films van geheel verschillend genre, doch ieder uitblinkend in zijn soort. „Nooit meer liefde" ls een onschuldig niemendal letje, charmant van spel en bekoorlijk van opzet. Lilian Harvey, als een kittig ding en Harry Liewtke en Felix Bressart resp. ais mülionair en zijn wereldwijze be diende boeien voortdurend ln van orlgi- neele vondsten voorzien samenspel terwijl aardige muziek en een luisterrijk carna val in Nice ons reeds in een 3-October- feesfcstemming brengen. ..Trenck' daarentegen is een historische film, een brok geschiedenis weergevend uit den pruikentijd van Frederik den Grooten. in onderhoudende verteltrant en met voldoende handeling Dorothea Wleck Hans Stüwe en vooral Theodoor Loos spe-' len op aantrekkelijke wiize de hoofdrol len; aan Olga Tschechowa en Paul Hör- biger zijn kleinere rollen toebedeeld In 't voorprogramma trekt een gekleurde na tuuropname van Sans-Souci zeer de aan dacht, een mooie inleiding voo- een even mooi programma vormend.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1