74sle Jaargang VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 No. 22556 Officieele Kennisgevingen. WINKELBOUW AAN DE BREESTRAAT. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. oer regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlëD 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags cd Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Leiden breingt ter kennis van belanghebbenden, dat in No vember en December a.s. de herkeurings- faad in eenige gemeente zitting zal houden De Voorzitter vain dien herkauringsraad an aan voor den dienstplicht ingeschre- en personen, die nog niet bij de lamd- ^>f de zeemacht zijn ingelijfd, of die wel eds daarbij zijn ingelijfd, doch nog niet uls dienstplichtige im werkelijken dienst lijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hiun ischiktheid voor den dienstplicht te on dergaan. Behoudens bijzondere machtiging van en Minister van Defensie worden tot het nderzoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon enstpliobtige of als zoodanig zijn inge lijfd; J b. die in 1933 tijdelijk ongeschikt voor pen dienst werden verklaard; c. die als vrijwilliger beheoren tot de almacht uitgezonderd den vrijwilli- fcen landstorm tot de zeemacht of tot de' overzeesclie weermacht. Overigens wordt een hierboven bedoelde rsoon tot het onderzoek slechts toege- aten. indien door hem of te zijnen be- eve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aannemelijk wordt ge naakt: a zoo het een persoon geldt, die in 1933 door een der keurtngsraden geschikt pETd verklaard: dat hij na de uitspraak den keuringsraad vermoedelijk onge- chikt voor den dienst is geworden; b. zoo het een persoon geldt, omtrent v'.en in 1933 geen der keuringsradan uit- praak deed: dat hij vermoedelijk onge schikt iis voor den dienst. Hij die de aanvraag doet, moet daarin ten aanzien van den ingeschrevene ver meiden a. zijn. geslachtsnaam en voornamen; b. het jaar en den datum van ge boorte; c. de gemeente, waar hij voor den dienstplicht is ingeschreven; d. de lichting, voor welke hij is Inge- schreven; e. het korps, korpsonderdeel of dlenst- vax waaraan hij is toegewezen of waar toe hij behoort, en het tijdvak of den datum, vastgesteld voor zijn inlijving of zijn opkomst in werkelijken dienst, een en ander voor zoover het hem bekend is; f. zijn volledig adres; g. of hij in 1933 voor een der keurings raden is verschenen en, zoo ja, hoe de uitsprak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht aan den Voorzitter van den herkeurimgsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toegezonden onder het volgende adres: Aan den Voorzitter van den Herkeu- rinpsiaad, gebouw van het Departement van Defensie, Plein 4, 's-Gravenhage". De aanvraag behoeft niet op gezegeld papier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden gezonden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden 29 September 1933. 8126 SCHOORSTEENEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren de ingezetenen aan hunne verplichting om stookplaatsen, schoorsteen of andere rookleidingen waarvan gebruik gemaakt wordt, ten minste tweemaal 's jaars te doen reinigen of vegen. Niet nakoming dezer verplichting wordt, ingevolge art. 38 der verordening tot voor koming van brand, gestraft met een hech tenis van ten hoogste zes dagen of een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 29 September 1933. 8160 A. v. OS t In den ouderdom van 76 jaar is te Amsterdam overleden de heer A. v. Os, rustend zendeling onder Israël. De overle dene, die meer dan 40 jaar zendeling onder de Joden is geweest, was o.m. van 1879 1881 godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gemeente hier ter stede. Foto Bleuzé. Meer en meer gaat de Breestraat het aspect vertoonen van een winkelstraat Thans weer heeft de voormalige sociëteit „Amicitia" plaats moeten maken voor een modern winkelpand, waarin de firma Peek en Cloppenburg haar Kleedingmagazijn heeft overgebracht. Wij hopen over dit frame pand, dat morgen officieel wordt geopend, mon n eenige bijzonderheden jnede te doelen. HET A.S. 3 OCTOBERFEEST. Goede vooruitzichten. Nog slechts enkele dagen en de bij uit stek Leidsche feestdag is weer daar. Overal worden de toebereidselen tot het feest gemaakt. Aan de toegangswegen der stad hebben timmerlieden weer de bekende houten af- sluitboomen aangebracht; op het Schut tersveld, dat dank zij het prachtige weer in betere conditie verkeert dan wij ons sinds jaren herinneren, wordt met bekwa men spoed gewerkt aan den opbouw der vele spullen en kramen en in de tram remise aan den Hooge-Rijndijk is men druk in de weer met het betimmeren en bekleedeti van de wagens voor den op tocht. Wij troffen er vanmorgen alle kop stukken: den heer B. de Koning, sedert jaren de erkende leider en ziel van de optochtcommissie, den heer Jan de Quack, die in z'n hemdsmouwen de Mayflower" nog een kwastje verf gaf; den pittigen Fons van de Velden, van wiens boetseer- en sierkunst de 3 Octobervereeniging ook reeds jarenlang dankbaar gebruik maakt en den heer Lau, die met vaardige hand ruwhouten planken omtoovert in verra- derlijk-fluweelachtig-uitziende kussens en hotsende boerenwagens ombouwt tot sier lijke staatsiekarossen. Zij allen hebben in eendrachtige samen werking met hun assistenten een optocht samengesteld, die, wanneer het weer mee werken wil, zal herinneren aan de maske rades van weleer. Wij hebben ze zij het ook nog slechts in staat van wording gezien: de praal wagens, voorstellende de stichting der Leidsche Hoogeschool, de gouden koets, waarin straks Amalia van Solms, getrok ken door zes schimmels, door de straten zal rijden. Maar wat zullen we er meer van ver tellen. Nog luttele dagen en iedereen zal z'n nieuwsgierigheid kunnen bevredigen! Eén ding staat bij ons vast: 't wordt mooi!!! Naar wij vernemen is de inschrijving voor de kinderwedstoljden 's morgens op de Jan van Houtkade zeer goed. Vermoedelijk zijn er bijna 150 deelnemers, die elkaar het genot der overwining zullen betwisten. De taptoe.... tja, dat is het bestuur eigenlijk een beetje te kras geworden. Daarvoor is de animo zóó groot, dat er op 't Kaasmarktterrein waarschijnlijk ruimte te weinig zal zijn. In het belang van een vlotte opstelling kome men dus vooral tijdig. En gij, medeburgers, die vanachter uw vensters den lichtnjken stoet ziet voorbij trekken, geeft ook gij uw medewerking en helpt door het ontsteken van Ben- gaalsch vuur of anderszins den feestelijken aanblik verhoogen. En voor hen, die zich op straat begeven, moge èn voor de taptoe èn voor den op tocht het parool gelden: Houdt den weg voor den stoet vrij! Men heeft dan zelf een beter overzicht en vermindert de kans op ongelukken. Mogen de komende - feestdagen door geen enkelen wanklank verstoord worden! INAUGURATIE DER V.V.S.L.-LEDEN. In tegenwoordigheid van H. K. H. Prinses Juliana. In tegenwoordigheid van H. K. H. Prin ses Juliana heeft gisterenavond in de Stadsgehoorzaal de plechtige inauguratie plaats gehad van de nieuw aangekomen leden der V.V.SL. De praeses mej. O. Meyers heeft daarbij de gebruikelijke be groetingsrede gehouden. GENERAAL SNIJDERS. Heden herdenkt Generaal C J. Snijders, oud-opperbevelhebber van Land- en Zee macht zijn 81sten verjaardag. Ter gelegen heid van dit feit werd Zijne Excelentie door de Onder-Officieren Schietvereen. „Oeneraal Snijders" alhier schriftelijk ge- lukgewenscht. DE ARBEIDSBEURS. Op den 28en Sept. 1933 waren 2895 (v.j. 3304) werkzoekenden ingeschreven. HERKEURING VOOR MILITAIREN DIENST. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op een in dit blad voorkomende openbare kennisgeving van den Burge meester betreffende de zitting ln Novem ber en December as. van den Herkeurings- raad, welke raad zitting zal houden tot het doen van uitspraken omtrent tot ge woon dienstplichtige bestemde personen, die in 1933 door een der keuringsraden ge schikt werden verklaard en hen. omtrent wie in 1933 geen der keuringsraden uit spraak deed en die vermoedelijk onge schikt voor den dienst zullen zijn. LEIDSCHE PLUIM VEE-VEREENIGING. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. W. F. Marcelis, Munnikenstr. 51, Leiden. Aannemer. Eigenaar: W .F. Marcelis, Leiden- Wijzingingen Motorlichter „De Gekroonde Haan", Zoeterwoudscheweg 3, Lelden. Vrachtvaart Het kantoor is verplaatst naar: Westka naaldijk, Maarssen. C. M, Bloemendaal. Vliet N.Z. 80, Rijns burg. Electrische grof-, hoef- en kachel- smederij; kassenbouw; centr. verwarming Uittredend eigenaar: C. M- Bloemendaal, Rijnsbun:, d.d. 1 Juli 1933. De handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Gebr. Bloemen daal. Vennooten: M. C. Bloemendaal, Rijnsburg en H. Bloemendaal, Oegstgeest. Opheffing: N. Bontebal, Hooge Rijndijk F. 52, Zoe- terwoude. Warmoezier en handel in glas. De positie wordt allengs beter. In één der zalen van „Zomerzorg" hield de L P. V. dezer dagen haar 25e Jaarver gadering, die door omstandigheden eerst nu werd gehouden onder leiding van den vice-voorzitter, dr. H. E. Th. van Slllcvoldt. Nadat de secretaris het Jaarverslag had uitgebracht, voerden verschillende leden hierover het woord, temeer daar 1 Mei j.l„ het 25-jarlg bestaan, onopgemerkt was voorbijgegaan en het jaarverslag hiervan melding maakte. Besloten werd dit jaarverslag met een bijwoord van het bestuur aan de leden en oud-leden te zenden. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo, waarna deze functionaris, nadat de kas- commissie verslag had uitgebracht, gede chargeerd werd voor zijn beheer. Alhoewel nog steeds een financieelc last drukt op de L. V. Pkon gelukkig worden geconstateerd dat nagenoeg driekwart hiervan is afgelost. Tot leden der kas- commissie 1933—1934 werden benoemd de heeren P. de Wolf en A. G. Boekwijt al hier. Tot afgevaardigden naar de verga dering van den Raad van Beheer en Toe zicht op a.s. Zaterdag te Utrecht werden benoemd de heeren F. v. d. Mark Jr. en M. G. Emeis. Bij de bespreking van de agendapunten werd o.m. den afgevaardig den opgedragen candidaat te stellen voor een bestuurszetel, de heer J. J. de Mol, te 's-Gravenhage; voorts verklaarden de le den zich tegen het punt Gew. organisaties, maar vóór Prov. organisaties. Ten slotte werd besloten. Indien mogelijk in October as. een ledenvergadering te houden en het bestuur op te dragen te onderzoeken en zoo mogelijk met voorstel len te komen, in hoeverre het mogelijk zal zijn te Leiden een vergadering te houden, toegankelijk voor iedereen die belang stelt in pluimvee en konijnenteelt. In deze ver gadering zullen dan tevens enkele dieren worden geëxposeerd en besproken om hier door het opkweeken en houden van dieren, ln hét bijzonder pluimvee, duiven en ko nijnen. aan te moedigen en de mogelijk heid te openen weer eens een tentoonstel ling te houden, hetgeen, door gebrek aan belangstelling, niet meer is geschied de laatste jaren. Pluimveevrienden blijft dan eens niet thuis, maar komt luisteren en stelt vragen! NED. CHR. PADVINDERVEREEN. Wegens den enormen groei van Troep 1 der afd. Leiden van bovengenoemde Ver- eeniging, heeft het afd. bestuur in overleg met den districtscommissaris besloten tot oprichting eener 2de Padvinderstroep over te gaan. Deze roep zal kenbaar zijn aan de oranje-paarse das. Inmiddels is ook een Welpenhorde opgericht. Leiden heeft naast de reeds bestaan de automaten voor koude en wanne ver snaperingen in vasten vorm thans in het perceel Steenstraat 31 ook een volledige automatiek gekregen, waar derhalve ook dranken automatisch verkrijgbaar worden gesteld. Weliswaar bepaalt zich dat mo menteel nog uitsluitend tot koffie, welke tegen betaling van één dubbeltje per be ker wordt verkocht, doch binnenkort zul len daarnaast ook automaten voor thee en limonade worden opgesteld. Tion Trecma-apparaten bevatten voorts een ruime keuze van koude en warme lekkernijen. Het pand werd verbouwd en ingericht volgens ontwerp van den heer G. H. Splin ter door de firma's G. Sp&nter (timmer werk). F, van Kleef (schilderwerk) en De Nie, N. Rijn (electrische Installatie). De inrichting, ook van de keuken, vol doet aan alle eischen, welke te deeen op zichte mogen worden gesteld. Wii w-nschen den heer A. J. Koppe met zijn Automatic .Modern" veel succes. Blijkens een advertentie in dit Blad nemen de Martini's morgen afscheid van onze stad en speelt vanaf Zondagmiddag 1 Octber John Castle met zijn ensemble In Heck's Lunchroom, Stationsweg 11—13. De opbrengst der collecte van de afd. Leiden en omstreken van de vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolo- nies In Ned is in Lelden f. 559.91' in Oegstgeest f. 11331'/» en in Leiderdorp l' 31*5. Totaal f. 704.(3 (vorig jaar I* 526.15^ BINNENLAND. Minister Oud over 's lands financiën. (3e Blad). Overeenkomst in de bouwbedrijven; contract voor 17 maanden. (Binnenland, 3o Blad). Met f. 29.000 er van door; eisch togen den dader 6 maanden voorwaardelijk. (Recht zaken, 4e Blad). BUITENLAND. Rondom het proces te Leipzig. (4e, 3e CU le Blad). Gocbbcls spreekt te Geneve voor de pers. (Buitenl. le Blad). Nat.-soc. rechtspraak in Dultscbland. (Buitenl., le Blad). Doodclijke ongelukken te Purinerend en Muiden. (Laatste Berichten, le Blad.). DE ALGEMEENE TOESTAND. Goebbels te Genèvc. De Duitsche Rijksminister voor de pro paganda, dr. Goebbels, heeft gisteren in hotel Carlton te Genève de gcheele inter nationale pers ontvangen. In dit contact met de thans ter Volkenbondsvergadering aanwezige Internationale pers ligt een der belangrijkste motleven voor het verblijf te Genève van dr. Goebbels. Meer dan 200 journalisten uit alle lan den waren persoonlijk uitgenoodigd de bijeenkomst bij te wonen. Tal van vooraanstaande Duitsche staatsambtenaren waren mede aanwezig. Goebbels verklaarde, dat het Duitsche volk met smart en ontgoocheling in de afgeloopen maanden heeft waargenomen, dat het worden van den nationaal socla- listischen staat en zijn positieve terugslag op de economische en politieke organisatie der Duitsche natie in de wereld veelal ver keerd begrip, wantrouwen en zelfs afkeu ring heeft gevonden. De minister acht het derhalve zijn belangrijkste taak voor dit forum der wereldpubliciteit het „worden" van den natlonaal-socialistlschen staat te verduidelijken, zijn uitwerking op de prac- tlsche binnen- en buitenlandsche politiek in korte trekken uiteen te zetten cn op dlo wijze ten minste een zeker begrip te wek ken, voor hetgeen zich in Dultschland heeft afgespeeld. Dr. Goebbels verklaarde, dat de natio- naal-socialistische beweging reeds voor zij aan de macht kwam verreweg de grootste en meest invloedrijke partij van het par lementaire Dultschland was. Zij werd legaal tot de verantwoordelijkheid geroe pen en zij heeft verder legaal haar machtspositie opgebouwd. Zij heeft door een beroep te doen op het volk zich ook de zekerheid verschaft, welke noodig was binnen het kader van den democratischen staat voor haar latere opbouwwerkzaam- heid. Van terreur en gebruikmaking van geweld kan daarbij geen sprake zijn. Er is ln Dultschland nimmer een regeering geweest, welke zich zooals de nationaal- soclalistlsche kon beroepen op haar over eenstemming met de breedste volks massa's. Zouden wij volgens de regelen dér democratie het volk opnieuw om uitsluit sel vragen dan zou ten minste 75 tot 85 pet. der Duitsche natie zich ln vrijen wil achter deze regeering plaatsen. Het overnemen van de macht geschied de op het tijdstip der grootste werkloos heid, waarin het bolsjewisme dreigend voor de poorten van het Rijk stond en de door de wereld aanschouwde crisis van het Duitsche volk reeds geleid had tot do verscheuring van ieder nationaal verband. Wanneer de Duitsche regeering het volk heeft gespaard voor het lot der chaotische anarchie, zooals zij haar a-sociale dragers uit de volksgemeenschap sloot en in concentratiekampen weer probeert op te voeden tot bruikbare leden van de men- schen-maatschappij, dan Is zulks een daad van noodweer, welke werd uitgevoerd met het oog op de grootte van het acute ge vaar met de meest humane middelen. Het nationaal-soclalisme staat zooals iedere echte politieke beweging van den wil op het standpunt der totaliteit. Het heeft de geheele macht en de geheele verantwoordelijkheid op zich genomen. De overwinning van het veel-partijen-systeem heeft de regeering verzekerd van de volg zaamheid van het geheele volk. Zij was het begin van een oreanlschen. poiitieken en economlschen wederopbouw der Duitsche natie, waarvan het eenig doel daarin bestaat de verlammende crisis te overwinnen, het volk arbeid te geven en het land den vrede te verzekeren r» Joodsche kwestie besprekend, ver klaarde dr, Goebbels; waarneer de Dufeché

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1