74ste Jaargang DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1933 No. 22555 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ct«. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bjj een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week J.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. Dit nammer bestaat alt DRIE Bladn EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat W. ran Jaarsveld te Wassenaar, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik in het perceel Koppenhinksteeg no, 7b, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 September 1933. 8fri7 OUDERAVOND SCHOOL ZUIDSINGEL B. Afscheid van den heer Schilthuyzen. Toen wij gisteravond tegen acht uur de gymnastiekzaal van School Zuidsingel B betraden, bood deze een gezelligen aan blik, voor zoover dat ten minste zichtbaar was bij een drietal ergens in 't luchtruim zwevende gaspitjes. De ouders hadden hun I belangstelling getoond door in grooten ge tale op te komen. De voorzitter, de heer Schilthuyzen, heette de aanwezigen van harte welkom in de halfduistere zaal, 'n beeld van on zen tijd. Vervolgens bracht hij vriendelijk dank aan de fam. Van Sittert die als reeds vroeger had toegestaan, dat een lange kabel op haar lichtleiddng werd aange sloten, waardoor het ten minste mogelijk was. een film te laten vertoonen. Nadat de notulen der vorige bijeenkomst door den secretaris, den heer Van der Hoeven, waren gelezen en door de verga dering werden vastgesteld .nam de voor zitter het woord om een korte inleiding te houden over „het voorbeeld in de opvoe ding." Aan de hand van verschillende voor beelden. ontleend o.a. aan het kinderspel lichtt-e spr. de groote beteekenis van het voorbeeld toe om daarna in 't bijzonder te wijzen op de beteekenis van het goede voorbeeld van ouders en onderwijzers voor de zedelijke opvoeding van het kind. Lee- nngen wekken, doch voorbeelden trekken. Van onberekenbare waarde voor het latere leven van het kind is het. dat het in zijn jeugd werd opgevoed door menschen wier daden en gedrag voorbeeldig waren, waar door geoedheid. liefde en flinkheid wer den opgewekt en in toepassing gebracht. Na de opmerkingen van den voorzitter, die we hier zeer verkon weergeven, werd het woord verleend aan den heer P. van der Meer hoofdambtenaar bij de Stede- i ltyke Lichtfabrieken, die ons eenige films vertoonde en toelichtte. Het eerste gedeel te was een reis om en door de Lichtfa brieken, propagandafilms van de beste soort, waardoor men een indruk kreeg van de gigantische werken der techniek, welke ons^ in staat stellen van het gas en zijn bijproducten en de electrische krachten op allerlei wijzen een gemakkelijk en doel treffend gebruik te maken. Wij volgden het geheele proces van kolenaanvoer. gas- bereiding. de afzondering van de cokes, het gebruik van de koolteer. Wij zagen de reusachtige turbogeneratoren in de elec- triciteitsfabriek. de ingenieuze vindingen, waardoor machinist en schakelbord-rege laar steeds met elkaar in verbinding staan de verschillende toepassingen van de elek triciteit op grootbedrijf en huishouding enz. Na dit gedeelte der filmvoorstelling volgde de pauze, gedurende welke de ouders in de gelegenheid werden gesteld, om eens te praten met de verschillende leden van het personeel. Na de pauze nam allereerst de voorzit ter van de commissie, de heer Boom het woord, in de eerste plaats om nog eens een oproep te doen voor het Schoolfonds, doch verder vooral om den heer Schilt huyzen te huldigen wiens vertrek van de school aanstaande is. De heer Boom dank te namens de Oudercommissie den heer Schilthuyzen voor de prettige samenwer king en vereerde hem als stoffelijk blijk van waardeering een boekwerk De heer Schilthuyzen. getroffen door dat blijk van sympathie dankte op zijn beurt voor het vertrouwen van de Oudercommis sie een vijftal voortreffelijke werkers, menschen van initiatief en flinkheid, van wie niet geringe kracht uitgaat Hij ver klaart vervolgens, dat het hem niet ge makkelijk valt van een taak afstand te moeten doen die hij meer dan veert^ jaren heeft moeten vervullen, doch dat er ten slotte een tijd van komen, maar ook van gaan is Liefde voor de openbare school liefde voor het onderwijs heelt hem zijn taak hoe moeilijk die mocht zijn licht eemaakt Het eaat hem aan t hart. dat die openbare school ui 't al handhaaft die aan den Zuidstaigel zie uitstekend in een kwijnenden toestand verkeert. Daarom rich*- hij nog een bij zonder woord tot de or/evs ten einde ne op te wek kern die schcc al hun vertrou- ^'*n t« schenken. Na deze woorden traH de heer Swie 5tfa namens het personeel der school naar T°ten, om enkele woorden tot den neer Schilthuyzen te richten. Het l-fSOUS* vond het gepast, om juist ln den kring der ouders een soort semi-olficleel afscheid van den heer Schilthuyzen te nemen. Spr. stond stil bij het woord „Prijs den dag niet voor het avond Is" en meende dat de heer Schilthuyzen op verschillende wijzen zijn dag gelukkig kon prijzen En vervol gen? verbond hij daaraan de gedachte: „Tegen den avond zal het licht opgaan" en hoopte dat de heer Schilthuyzen na zijn werkzamen dag een lichten avond zal genieten. Een afscheidssouveniet werd aan deze toespraak verbonden. Nadat de toegesprokene nog oo deze woorden had gereageerd, werd de filmver- tooning voortgezet: eerst een soort jour naal met prachtige natuuropnamen ver volgens een aardige film betrekking heb bend op een bepaald merk gashaard, waar aan een ze krijgen mekaar" verbonden was en eindelijk een geest'ge teekenfilm, waarin al de voordeeien van de toepas sing der electriciteit in de huishouding tot uiting kwamen De heer Van der Meer had een zeer dankbaar publiek, dat. hem herhaaldelijk zijn waardeering betuigde. Toen werd de vergadering gesloten. De oudercommissie van school Zuidsin gel B heeft weer getoond een amusanten en leerzamen avond te kunnen organi- seeren. Hulde! MIJ. DER NEDERL LETTERKUNDE. De eerste maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde in het nieuwe vereenigings- jaar zal gehouden worden Vrijdagavond fi October in het Nutsgebouw. Als spreker zal optreden prof. dr. H. T. Colenbrander met het onderwerp: Bijzonderheden om trent Jan Pietersz. Coen." Tevens is aan de orde de verkiezing van een voorzitter, wegens periodiek aftreden van prof. dr. Ph. S van Ronkel. DE POST OP 3 OCTOBER. Op 3 October a.s. zal het post-, telegraaf- en telefoonkantoor alhier voor den post dienst om 13 uur 30 worden gesloten. Er zullen 2 briefpostbestellingen worden uit gevoerd en wel te 7 uur en te 18 uur 15, en 1 pakketpostbestelling te 8 uur 45. Busrechthouders zullen na 13 uur 30 hun correspondentie, tot het op andere dagen geldende sluitingsuur in ontvangst kunnen nemen langs den ingang door de poort aan de Bloemmarkt. De 3e lichting der stadsbussen zal niet worden uitgevoerd. Invordering van quitanties zal niet plaats vinden. De postagentschappen met de daaraan verbonden telegraaf, en telefoon stations zullen den geheelen dag gesloten zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: „Latax". Gebouw ..Concordia", Steenstr. Leiden. (Garage: te Oegstgeest). Luxe auto verhuur; taxibedrijf. Eigenaars: P. van Leeuwen, Oegstgeest en Mevr. T. Jordaans van Leeuwen, Leiden. Gevolmachtigde: A. J. Jordaans, Leiden. Wijziging: Pacificator. Zeestraat 1, Noordwijk-Bin- nen. Kleinhandel en grossier in sigaren, tabak en aanverw. artikelen. Wijziging uitgeoefend bedrijf thans alleen kleinhan del in sigaren, tabak en aanv. artikelen. DE LIJN DEN HAAG—WASSENAAR LEIDEN. Vernieuwing van een gedeelte van den bovenbouw. Naar aanleiding van vragen van het Haagsche raadslid Joèls betreffende ver nieuwing van de interlocale lijn Den Haag —Wassenaar—Leiden antwoorden B. en W. dier gemeente dat slechts een klein ge deelte van den bovenbouw van bedoelde lijn thans wordt vernieuwd. Bij de projecteering van de Leidsche lijn bedroeg de wettelijke maximum-snel heid slechts 35 K.M. Het gekozen rail profiel was voor die snelheid ruim vol doende. Tijdens den bouw bleek het mogelijk vergunning te verkrijgen voor een grooter rijsnelheid, nl. tot 45 K.M. Ook vcor deze snelheid is de gebezigde boven bouw alleszins zwaar genoeg. De rijsnelheid is evenwel nog belangrijk boven laatst genoemde grens opgevoerd Op de rechte baanvakken wordt thans met 5055KM. gereden. Bij deze snelheid veroorzaken de rijtuigen voor het publiek onaangename schokken. In verband met de vele door de reizigers geuite klachten en omdat het rijkstoezicht op de spoor en tramwegen de oflicieele goedkeuring van die grooter snelheid afhankelijk stelt van het nemen van maatregelen, die een rustigen gang aan de rijtuigen waarborgen, worden de rechte baanvakken geleidelijk vernieuwd in profiel np. 42 met een gewicht van 42 K G. Deze maatregel was in 1925 niet voorzien. Van schade, door een korteren levens duur dan door de oude H.T.M. is aange nomen, is dus geen sprake. Het gemengd bedrijf heeft zich echter ten gevolge van gewijzigde omstandigheden eenlg nadeel moeten getroosten. Dit nadeel berekenen B. en W. op f. 5500. DE ALGEMEENE TOESTAND. Genève en Sinaja. De algemeene beschouwingen ter ple naire bijeenkomst van den Volkenbond werden gistermiddag geopend door den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, Simon, die er op wees, dat de Vol kenbondsvergadering gelegenheid biedt voor een overzicht van den algemeenen toestand cn de vooruitzichten van den Volkenbond. Het afgeloopen jaar geeft aanwijzingen voor een begin van economi sche saneering. Evenwel kan deze econo mische saneering nimmer doorzetten zon der gelijktijdig verbetering van den poli- tieken toestand. De vraag is thans, hoe de economische saneering verder kan worden bevorderd. Niets is van grooter waarde dan een spoedig algemeen ontwapenings verdrag. De geest van wederzijdsche con cessies en samenwerking, welke in een overeenkomst inzake de regeling en de controle der bewapeningen tot uitdrukking komt, stemt overeen met de dringendste behoefte der wereld. De ontwikkeling in de richting van de economische saneenng der wereld zou daarmede zekerder worden. Simon behandelde vervolgens de bijzon dere positie der groote mogendheden bij de behandeling der groote internationale problemen en verdedigde deze tegen cri- tiek en verwijten. De groote mogendheden hebben gepro beerd de hinderpalen uit den weg te rui men om het reeds door de ontwapenings conferentie aangenomen ontwerpverdrag in een vorm te brengen, welke in overeen stemming is met den toestand. Deze ar beid wordt thans met grooten ernst en innige overtuiging voortgezet. Hoe groot de moeilijkheden ook zijn, het beslissende doel blijft steeds een verdrag tot stand te brengen. Het is denkbaar dat door wijzi gingen vau het \eiarag het plan van een ontwapening in étappen gemakkelijker zal kunnen worden uitgevoerd. Een eerste zekere étappe voor de ont wapening zou reeds een ontzaglijke bij drage beteekenen voor de schepping van vertrouwen In dezen tijd zou een ver gaande ontwapening kunnen worden over eengekomen. De omvang dezer ontwape ning zou in het verdrag zelf moeten wor den vastgelegd Zonder de veiligheids kwestie weer op het tapijt te brengen, is het toch duidelijk, dat juist thans het ver trouwen moet worden hersteld. Dit ver trouwen ontstaat slechts uit de verzeke ring van den vrede. Een goede buur te zijn, is niet alleen een menschelijke, maar ook een internationale deugd. Simon wendde zich vervolgens tegen de door hem overdreven genoemde critieken op den Volkenbond. Hij behandelde vervolgens in het kort de werkzaamheid tot nu toe van CONSULTATIEBUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. Zooals algemeen bekend is wordt van geneeskundige zijde steeds meer beteeke nis gehecht aan de praeventieve genees kunde .Iedere geneesheer kent de patiën ten, die te laat zijn hulp ingeroepen heb ben. In talrijke gevallen is het mogelijk om in het allereerste begin de ontwikke ling van een ziekte tegen te gaan. Is de ziekte in een verder gevorderd stadium, dan is er soms geen kruid tegen gewassen. Dikwijls ook is het mogelijk om b.v. door inenting, het weerstandsvermogen tegen een bepaalde ziekte te vergrooten. De praeventieve geneeskunde beperkt zich evenwel niet tot de ziekten van het licnaam. Ook zenuwziekten en geestes ziekten trachten zij te voorkomen. Een zeer belangrijke oorzaak voor het ontstaan van zenuwziekten is gelegen in het beroep. Velen kiezen een beroep waarvoor ze on geschikt zijn. Een goede beroepskeuze is dus een belangrijke factor om zenuwziek ten te voorkomen. In ons land wordt door het alhier ge vestigde Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde met groot succes gewerkt om de praeventieve eeneeskunde te bevorde- deren. Leiden zelf profiteert veel van dat Instituut. Behalve consultatiebureaux voor moeilijke kinderen, kanker, inenting tegen diohterie en alcoholisten is. naar wij ver nemen thans ook een consultatiebureau voor beroepskeuze onder leiding van dr. D Wiersma in het Instituut (Boerhaave- -traat 21) gevestigd. De consultatieuren zijn Maandagmiddags van 45. ROODE KRUIS. De gisteren hier ter stede gehouden schaalcollecte ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht f. 463.65,/i en de Vlagjesverkoop f. 128.49":, totaal f. 592.15; «verleden jaar schaalcollecte f. 455.91, vlagjesverkoop f. 233.67 totaal f. 689.58). Omwonenden hebben gisteravond alarm gemaakt, op vermoeden van brand in een waterstokerij aan de Vliet. Het bleek, dat het vuur onder den ketel brandde en de rook niet op normale wijze kon ontsnappen, doordat de schoorsteen pijp op het dak tijdens werkzaamheden 's middags was omgevallen. De motorspuit rukte uit, doch behoefde geen dienst te doen. den Volkenbond op de verschillende ge bieden Tenslotte wendde Simon zich nog eens tegen de methode de moeilijkheden op ontwapcningsgebled door verdaging uit den weg te gaan De ware beslissingen liggen op politiek gebied. Met alle krachten moet getracht worden, zoo snel mogelijk een ontwapeningsverdrag te sluiten in een vorm, welke zich het beste aanpast bij den huidigen toestand. Algemeener kan het wel haast niet en dat er teleurstelling heerschte na deze rede. is licht te begrijpen! Na sir Simon volgde Dollfuss, die alge meen met warm applaus werd begroet, de Duitschers en Hongaren dan uitgezonderd. De bondskanselier zeide: Nimmer was het belangrijker dan thans zich te bezinnen, dat aan gene zijde van de staatsgrens menschen wonen, die in hetzelfde geloof aan de menschelijke lots bestemming en de menschelijke plichten zijn verbonden. Niet ln den strijd tegen elkander, slechts in de door God gewilde samenwerking kunnen de staten de groote taken van onzen tijd oplossen De geeste lijke en materieele reorganisaties moeten in de verschillende staten in overeenstem ming met hun geschiedenis worden vol trokken. Het is niet mogelijk en het zou tegen de natuur zijn hun een gelijkvor mige chablone te willen opdrukken. Oostenrijk heeft in zijn duizendjarige ge schiedenis de beteekenis van de vreed zame samenleving van vele naties beleefd en begrepen. Het heeft zijn traditie niet vergeten en na de vreeselijke door leving van den oorlog zich zelf teruggevonden. In een grootsche bijeen komst heeft het Oostenrijksche volk enkele dagen geleden uiting gegeven aan zijn ge loof en zijn moreele verheffing. Oosten rijk staat op het punt, leerende uit de fouten van den tijd van na den oorlog, zich een politieke en economische grond wet te geven, welke in overeenstemming zijn met zijn behoeften. Daarbij worden wij in het bizonder geleid door de richt lijnen, welke Paus Pius XI heeft verkon digd ter oplossing van de sociale proble men van onzen tijd. Oostenrijk heeft de groote taak aangevat zijn bedrijfsleven aan te passen bij de zoo geheel gewijzig de toestanden Het was evenwel van het begin af duidelijk en het bleejc steeds op nieuw, dat de economische ontwikkelings mogelijkheid van Oostenrijk niet kan worden verzekerd zonder de vergrooting van zijn afzetgebieden. Wat wij eischen en moeten bereiken is. dat alle staten van ons zoo veel koopen als wij van hen koo- pen en dat deze nivelleering niet door een vermindering van onzen invoer, maar door een vergrooting van onzen uitvoer ge schiedt. De Oostenrijksche regeering heeft er naar gestreefd de aanbevelingen van Strese in praotijk te brengen, alleen voor Oostenrijk, maar ook voor de andere Donaustaten. Niettemin zullen de besluiten van Stresa waaromtrent vijftien Europeesche staten overeenstemming hebben bereikt een goed uitgangspunt vormen voor verdere acties. Oostenrijk wendt zich tot den Volkenbond met het verzoek door een groot moreel overwicht deze pogingen in ieder opzicht te bevorderen. Het betreft hier immers niet alleen de economische consolideering van Oostenrijk, maar den economischen wederopbouw van het Donaubekken. De Volkenbond heeft ons onder de moeilijkste omstandigheden reeds zoo veel waarde volle moreele en practische hulp ver schaft. dat Oostenrijk behoort tot de sta ten. die bizonder overtuigd zijn van de noodzakelijkheid en de beteekenis van het forum van den Volkenbond te Genève. Kanya, de Hongaarsche minister, heeft von Neurath bezocht. Dr. Colijn is ook gearriveerd Vermoedelijk zal dr. Colijn morgen we der Genève verlaten. Heden hoopt Colijn vooral met den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, en met den di recteur van de economische afdeeling van het volkenbondssecretariaat overleg te plegen over een mogelijke voortzetting van althans een gedeelte van het werk der economische commissie der Londensche wereldconferentie. Ondanks de tallooze ministerbesprekin gen van deze week te Genève hebben de Fransche en Duitsche ministers elkander nog steeds niet ontmoet. Geen van beide delegaties schijnt het initiatief tot zulk een onderhoud te willen nemen. Vermoedelijk zal het thans hedenavond tot een Fransch-Dultsch onderhoud ko men bij gelegenheid van een souper bij den Duitschen onderstaatssecretaris-gene raal van den volkenbond, von Trendelen burg, die voor dit doel enkele van de voor naamste gedelegeerden van de volken- bondsvergadering bij zich ontvangen zal, onder wie ook de Duitsche en Fransche ministers. De bijeenkomst te Sinaja is geëindigd. Het slotcommuniqué zet uiteen, dat de conferentie der Kleine Entente haar te vredenheid te kennen heeft gegeven over de resultaten van het sluiten van het verdrag met de Sovjet-Unie; opnieuw de politiek bevestigd heeft van de onaantast baarheid der verdragen en den wil tot economische samenwerking met haar buren. Zij heeft besloten in November den Economischen Raad der Kleine Entente bijeen te roepen, die de te Sinaja bespro ken plannen zal overwegen, zooals het in overeenstemming brengen der aankoopen en verkoopen van de drie staten Zij hoopt dat men er in zal slagen een ontwape ningsconventie te sluiten met een proeftijd van vier jaren, onder algem- en doel matige automatische controle van alle staten en sancties. BINNENLAND. Het congTcs van den Ned. R.K. Midden standsbond te Breda (Binnenland, 3e BI.). Maatregelen te Haarlem tegen de gocd- koope taxi's (Binnenland, 3e Blad). Verduistering te Moordrecht (Gemengd, 3e Blad). Het verkeer over den afsluitdijk; auto busdienst der A.T.O. reeds rendabel (Bin nenland, 3e Blad). Moord in den IJ-polder te Amsterdam; jongeman doodgeschoten. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. Rondom het proces te Leipzig (3e en le 1 Blad). Redevoeringen van sir John Simon en Dollfuss te Genève (Buitenland, le Blad). De conferentie te Sinaja beëindigd (Buitenland, ie Blad). DUITSCHLAND. De eenheid der Evang. Kerk. Joodsche handelaren toegelaten. Weer een partij ontbonden. Ter eerste Duitsche nationale synode te Wittenberg is landsbisschop Mueller offi cieel tot eersten rijksbisschop benoemd. Hij heeft een proclamatie uitgegeven, waarin o.m. gezegd wordt: Sinds de dagen der contra-reformatie tot op den huldigen dag is de versplinte ring steeds weer bejammerd door allen, die onze Kerk lief hebben. Van af heden nu begint een nieuwe historische periode. Wat nu thans, op grond van dc nieuwe Grondwet ontstaan zal, is geen losse bond van kerken, wien het op het beslissend oogenblik ontbreekt aan de noodige macht, maar een. een eenheid vormende Kerk van religieusen opbouw in haar geledingen. De nieuwe kerk heeft veelzijdige gele dingen. volgens den aard van het werk, maar vormt een gesloten eenheid in de totale leiding. De tijd der onverantwoor delijke eigenmachtigheid van het Indivi dualisme, dat in verkeerd begrepen Evan gelische vrijheid al het kerkelijke leven in zijn bestaan bedreigde, is voorbij. De ge heele Duitsche vrijheidsbeweging onder leiding van onzen kanselier wordt door ons gevoeld als een geschenk van God. Aan het „Hbld." wordt gemeld: De rijksminister van economische zaken heeft een verordening uitgevaardigd, waarin hij doet opmerken, dat ln het be drijfsleven het maken van onderscheid tusschen arische en niet-arlsche of niet geheel arische firma's en dit speciaal bij het aanknoopen van commercieele betrek kingen, niet door te voeren is. Het maken van een dergelijk onderscheid met het doel nlet-arische firma's te boycotten zou noodzakelijkerwijs tot ernstige storingen van het economisch herstel aanleiding geven, wat een ongunstlgen Invloed op de arbeidsmarkt zou uitoefenen. De minister voegt er aan toe, dat zoo wel volgens zijn meening als volgens die van den rijksminister van propaganda geen reden bestaat handelend op te treden tegen een firma, zoolang deze niet tegen de wettelijke bepalingen handelt of zoo lang haar houding niet ln strijd ls met de eer van den koopman. Dit zou een eerste bakzeil-halen betee kenen Inzake het optreden tegen de JodenMaar de intellectueelen zijn hiermede nog niet gebaat! De Russische nat soc. party Rond is ontbonden, daar in toenemende mate ele menten zijn binnengedrongen, die noch volgens den bloede Russen, noch naar den geest nationaal-socialisten waren en die in de ..Rond" hebben getracht in het be lang van zekere oodrachtgevers verdraaide of onjuiste berichten te verspreiden en on- gewenschte buitenlandsch-polïtieke doel einden na te streven. ZWEDEN. Tariefbestand opgezegd. Hansson, de eerste minister van Zweden, heeft medegedeeld dat de Zweedsche re geering aan het secretariaat van den Vol kenbond Zweden» deelneming aan het tariefbestand heeft opgezegd. CHINA. Toenemende dreiging. Generaal Fang heeft bakzeil gehaald en zijn troepen uit de gedernilitairiseerde j zone teruggetrokken. Het bandietendom in Mandsjoekwo is I nog lang met uitgeroeid. Ook de zceroo- verij neemt toe. Mandsjoekwo heeft de Japansche re geering verzocht de militaire bewaking van den Noord-Mandsjoerijschen Spoorweg te versterken in verband met de concen tratie van het Roode Leger aan de Rus- sisch-Mandsjoerijsche grens. De Japanners nebben besloten versterkingen te zenden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1