De brand in het Rijksdaggebouw. LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 27 September 1933 VISSCHERIJBERICHTEN. HET PROCES TE LEIPZIG. DE ZESDE DAG. THEOLOGISCHE FACULTEIT. Opening der colleges. De academische lessen ln de theologie aan de Lcldsche Universiteit zijn vanmor gen geopend met een plechtigheid ln het groot-audltorlum van het Academiege bouw en waarin de decaan van de theolo gische faculteit prol. dr. B. D. Eerdmans een rede heeft uitgesproken. Prof. Eerdman sprak over „De univer sitaire vorming van den theoloog". Hij stelde die tegenover de opleiding aan een Seminarium. Hij wees er op, dat behoefte aan theologisch onderwijs de Leidsche hoogeschool ln het leven had geroepen en dat de Prot, Kerken den unlversitalren graad van theologisch candldaat voor haar predikanten verplicht stellen. Een Universiteit onderzoekt en deelt ln haar onderwijs de resultaten van dit on derzoek mede. De wetenschap staat bij haar voorop. Haar onderzoek ls niet ge bonden door voorif vastgestelde uitkom sten. De Fac. der theologie bestudeert den Bijbel, de geschiedenis van het Christen dom, het wïjsgeerig en zedelijk denken, de godsdiensten bulten het Christendom. Wat daarnaast voor practlsche vorming van den predikant noodig ls, verzorgen de ker ken door haar kerkelijke hoogleeraren. De theoloog, die de hoogste waarheid wenscht te dienen, heeft de vakken, die den grondslag van zijn later werk vormen, op grond van zuiver wetenschappelijk on derzoek te leeren kennen Ieder stelsel, dat op iets anders berust ls beneden den stan daard, die de dienst van God oischt. De Nederlandsche methode van universitair onderwijs is er op gericht den geest te vormen tot begrip meer dan b.v. in Duitschland, waar een hoogleeraar in een semester een geheel vak of groot onder deel daarvan voordraagt (leest). De spre ker knoopte hieraan opmerkingen vast over waardeering van denkwijzen en rich tingen en over de noodzakelijkheid om Iets eerst te bestudeeren voor men leuzen maakt en conferenties houdt. Hij verklaarde dat de faculteit zeer is teleurgesteld het onderwijs gedeeltelijk te zien lam geslagen, doordat de Regeering nog niet heeft voorzien ln den leerstoel voor de Geschiedenis van het Christendom en de Chr. leerstellingen, die in Maart openviel door het betreurde overlijden van dr. Eekhof. De vorming der studenten wordt ernstig geschaad n uniet alleen de gewone colleges in deze vakken stilstaan, maar ook het onderwijs ontbreekt in patristlsch Latijn, lezen van oude handschriften en archief studie. De klacht van den afgetreden reetor, dr. Huizinga, over weinig interesse voor wetenschap en over de nadeelen, die de afhankelijke positie der Universiteit voor het wetenschappelijk werk heeft, vindt haar rechtvaardiging onder meer ook in den toestand, waarin de Theologische Fa culteit op dit oogenbllk verkeert. Spreker hoopte, dat hierin spoedig verandering moge komen, zoodat de toestand na de Kerstvacantie weer normaal zal zijn. Hierna werd het woord gevoerd door den heer A. Dronkers, praeses van de theo logische faculteit der Leidsche Studenten, waarna ln de gewelfkamer 'n korte begroe tingsbijeenkomst werd gehouden. DE TREINENLOOP MET DEN A.S. WINTERDIENST. Met den a.s. Winterdienst der Ned.erl. Spoorwegen, welke Zondag 8 October a.s. aanvangt, komt er in den treinenloop op het baanvak AmsterdamLeiden—Den Haag—Rotterdam weinig verandering, In den electrischen trein 1035 (Amsterdam C.S. vertrek 9.15) wordt, een doorgaand rijtuig le en 2e klasse Amsterdam—Vlls- slngen geplaatst, welk rijtuig te Rotter dam D P overgaat op trein 435 en te Roo sendaal op trein 77 (Vllssingen aankomst 12 43.) Leiden wordt ongeveer 20 minuten later gesteld. De vertrektijd van Maas tricht wordt nu 16.36 en van Heerlen 16.37. De aankomst van trein 190 te Rot terdam D.P. wordt 20.18 Deze trein zal ook te Rotterdam Beurs stoppen. Zooals reeds eerder in ons blad gemeld is, is de grootste verandering op het baanvak LeidenWoerdenUtrecht met trein 3383 vertrek 733 van Leiden; deze trein komt nu 8 45 te Utrecht aan. waardoor aanslui ting tot stand komt te Utrecht op trein 303 Utrecht(vertrek 8.51) naar 's-Her- togenbosch—Roosendaal. Verder blijft de treinenloop tusschen Leiden en Utrecht ongewijzigd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten, de heeren H. A. van Beunlngen (Zeist), L. A. van Schaardenburg (Den Haag) en mej. L. C. Bakker (Den Haag.) Gistermiddag omstreeks vijf uur is de acht-jarige A. Dwonende in de Anna van Saksenstraat, op het voorplein van liet Openbaar Slachthuis met zijn rechter dijbeen in de punt van een ijzeren hek gevallen. De jongen kreeg een diepe vleeschwond en werd, na door den Eerste Hulpdienst verbonden te zijn, ter obser vatie naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. IJMUIDEN, 27 Sept. Tarbot per KG. f. 0.S0—0.45, Griet per kist van 5 K G. 33—15, Tongen per K G. f. 1.10—0.70, Middelschol per kist van 50 K.Ü. f28, Zetschol f. 32-23, Kleine Schol f20—5, Schar 1.8-2.50, Roggen per 20 stuks f. 18—8, Vleeten per stuk f. 1.35— 0S6, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 2.20, Groote Schelvisch f.32—25, Middel Schelvisch f. 28—23, Kleinmiddel Schelvisch 1. 22.50—14, Kleine Schelvisch 1 13—3.60, Kabeljauw per kist van 125 K.ü. f. S6—51, Gullen per kist van 50 KG. f.20 f. 3.50, Lengen per stuk f. 1.30—0.75, Heil bot per K.ü. f. 0.80, Wijting per kist van 50 K.G f. 5.10—3.40, Koolvisch per stuk f. 1.08—0.23, Makreel per kist van 50 K.G. f. 14-4.90. Aangekomen de Stoomtrawlers IJM 39 :met 1.4784, IJM. S6 met f.2366, IJM 14 met f.1522, IJM. 56 met f.1949, IJM. 116 met f.3837, IJM. 147 met f.1678, IJM. 167 met f.2653, IJM. 77 met f.2809, IJM. 26 met f.3605, IJM. SS met f. 1388. IJM 106 met f.lOSS, IJM. 159 met f.1294; 2 loggers: KW 62 met f.433, KW. 91 met f.538: 2 Deensche kotters: E 408 met f.812, E 45 met f. 1302 en de Zweedsche MD 437 met f.318. 700 kisten versehe haring. Prijzen f.6— 4.60 per kist. De KW. 147 heeft 338 kantjes pekel haring overgeladen voor Katwijk. Vóór den aanvang van den zesden zit tingsdag is de zaal weer geheel gevuld. Alleen de perstribune blijft lang leeg .en geleidelijk kwamen de persvertegenwoor digers binnen. Onderwerp van het gesprek is het feit, dat een Nederlandsche journa list de in de geschiedenis van het Duitsche recht nog nooit voorgekomen mogelijkheid heeft gehad, een beklaagde, in dit geval Van der Lubbe, in de gevangenis te bezoeken, met hem te spreken en zijn blad erover te berichten. Zoowel onder de Duitsche als vooral onder de buiten- landsche journalisten heerscht hierover groote ontstemming. Ook thans duurt het lang. alvorens de zitting geopend wordt. Van der Lubbe maakt een iets opgewekter indruk dan gisteren. Hij spreekt lachend met zijn tolk doch op de vraag van president Buenger, of hij zich vandaag eens duidelijker wil uitlaten dan de vorige dagen antwoordt hij slechts met een aarzelend „Ja". De president wijst op de berichten in de pers volgens welke Van der Lubbe zich gis teravond in de gevangenis veel vrijer, op gewekter en bereidwilliger had getoond. „Was U in den gevangenistuin anders?" Van der Lubbe antwoordt lachend: „Dat kan ik niet zeggen." De president vindt in de mededeelingen in de pers aanleiding,, den Zweedschen criminaloog. dr Söderman. privaat-docent te Stockholm, die samen met den Neder- landschen persvertegenwoordiger Van der Lubbe ln de gevangenis heeft bezocht, te verzoeken eentge mededeelingen te doen omtrent zijn observatie van Van der Lubbe ln de gevangenis. Söderman en Luger gehoord. Dr. Söderman wordt eerst als getuige beëeidlgd en verklaart, dat hij zijn bezoek aan de gevangenis gebracht heeft omdat in het buitenland berichten werden ver spreid. dat Van der Lubbe in de gevange nis geslagen werd, dat hij morphine en cocaïne-injecties kreeg, die de oorzaak zouden zijn van zijn afgestomDte houding. Dr. Söderman verklaarde verder: „Ik heb de overtuiging gekregen, dat Van d. Lubbe beter behandeld wordt dan de andere ge vangenen. Dat heeft men ook aan het eten gezien. Bii het onderzoek van zijn lichaam vroeg hij mij: „Waarom doet u dat?" Ik antwoordde: „Ik wil u onder zoeken omdat men in de buitenlandsc'ne pers zegt. dat u slecht behandeld wordt." Hij lachte toen even en schudde 't hoofd. Ik heb het bovenlichaam onderzocht. Hi.i was sterk vermagerd, doch er was niet het minste vast te stellen, dat op eenige mishandeling wees Toen ik hem zei, ook het benedenllchaam te ontblooten. was hij een beetje verlegen. Ik vroeg hem of de anderen naar buiten zouden gaan. Van der Lubbe antwoordde ..Ja" en zijn verde diger, dr. Seuffert, de tolk en de verslag gever van „De Telegraaf" gingen toen naar buiten. Ik heb ook het benedenllchaam onderzocht en geen sporen van mishande ling of iets dergelijks gevonden. Tijdens het onderzoek vroeg ik hem' „Voelt u zich goed?". Hij antwoordde „Ja". Toen ik hem verder vroeg of hij zich ook „seelisch" goed voelde, vroeg hij mij „Wat is ..seelisch'"'" Ik verklaarde hem dat. waarop hij ant woordde dat hij zich ook in dit opzicht zeer goed gevoelde. President' „Heeft Van der Lubbe u uit zich zelf gevraagd, waartoe het onderzoek diende?" Dr. Söderman: „Ja. daarvoor heeft hij zich zeer geïnteresseerd President: „Dan heeft hij ook anders ge sproken dan hier in de rechtszitting. Dr. Söderman: „Ja. ik had den stelligen indruk, dat men uren lang met hem zou kunnen spreken en ook intelligente en lo gische antwoorden zou krijgen." President (tot Van der Lubbe)Hoort U wat deze heer gezegd heeft, Van der Lubbe-' Waarom gedraagt U zich dan hier anders? Dr. Söderman: „Hij heeft wel een schuchteren indruk gemaakt, doch dat kan misschien zijn onder den indruk van het gerechtshof, waarvoor hij hier staat." Torgler's verdediger, dr. Sack: „Kunt U ons ook zeggen, getuige, of de volgende geruchten die in het buitenland de ronde doen op eenigerlei wijze gerechtvaardigd kunnen zijn? Er wordt beweerd, dat Van der Lubbe nog nauwelijks in leven is." Dr. Söderman: „Neen." Dr Sack: „Er wordt beweerd dat men Van der Lubbe met langzaam werkend vergif bewerkt." Dr Söderman: „Ik heb geïnformeerd of beamten uit Berlijn zijn gekomen, die iets bijzonders met hem gedaan hebben. Dat werd ontkend. Ik heb ook gevraagd of hij zich na het gebruik van drank en eten lichamelijk niet goed voelt. Ook dat is door Van der Lubbe ontkent." Dr. Sack: „Verder wordt beweerd dat men reeds de typische kenmerken van narcotische vergiftiging aan Van der Lubbe zou kunnen merken Hebt U ook infectie-sporen waargenomen?" Dr. Söderman: „Er was niet het minst te merken." Thans stelt dr Sack voor. ook den ver tegenwoordiger van het Amsterdamsche dagblad „De Telegraaf", Johan Luger, te hooren. De Senaat besluit daartoe en de presi dent dr. Buenger vraagt den heer Luger wat zijn indrukken van zijn bezoek aan Van der Lubbe ln de gevangenis waren. De heer Luger heeft alles gezien wat dr. Söderman reeds heeft beschreven. Den lichamelijken toestand van den beklaagde kon getuige niet beoordeelen. Het gesprek met hem was zeer eenzijdig geweest. Hij zei steeds slechts ja of neen. Van der Lubbe's verdediger, dr. Seuf fert: „U was toch eerst in de directie kamer. vanwaar men Van der Lubbe in den tuin kon zien wandelen Daar hebt U hem toch krachtig zien wandelen. Het komt er op aan op te helderen hoe de houding van zijn armen was." Johan Luger: .De houding van zijn armen was natuurlijk. Hij liet de armen Slap langs het lijf hangen." Dr. Sack: „Hebt U ook den beklaagde Torgler toevallig gezien en in welke om standigheid?" Johan Luger: „Ja, ik heb hem toeval lig met twee andere heeren uit een kamer zien komen. Een bijzonderen indruk van zijn verschijning heb ik niet gehad." iHermee is dit thema voorloopig afgeslo ten. Voortgezet worden de verhooren voor de bewijsvoering en in de eerste plaats wordt de commissaris der recherche Heis- sig gehoord over zijn werk en de door hem afgenomen verhooren naar aanleiding van de drie eerste gevallen van brandstichting. Getuigenverhoor. Commissaris Heissig zet uiteen, hoe het verloop der eerste verhooren was. Volgens deze verhooren wilde Van der Lubbe niet een enkeling doch de gemeenschap scha den. Daarom probeerde hij ook brand te stichten in openbare gebouwen, waarin veel menschen kwamen. In gesprekken met werkloozen maakte hij naar zijn toen malige bewering vergelijkingen tusschen de Hollandsche verhoudingen en deelde mede, reeds in Holland van alles van de Hitlerregeering op de hoogte te zijn ge steld, zoodat hij er genoeg van af wist. Geheel van zelf en zonder invloeden van buiten had hij op de vraag, waar hij dan geweest was. geantwoord dat hij de bran den in het Crisisbureau en in het Raad huis had gesticht. Ondervraagd naar zijn motieven had hij steeds weer verklaard, dat het hem er om te doen was, de re geering te benadeelen en een „vuursein" een „signaal" te geven. Deze beide slag woorden speelden in zijn verklaringen een groote rol. Van den brand in het Raad huls had Heissig bij het eerste verhoor van Van der Lubbe nog niets geweten, aan gezien er nog geen aangifte van was ge daan. Van der Lubbe was zelf begonnen van deze eerste brandstichtingen te ver tellen, ook dat de branden met vuurmakers waren gesticht, vernam Heissig van v. d. Lubbe, die zijn verklaringen zeer uit voerig deed. waarbij ook de financieele positie van v. d. Lubbe besproken was. Dat hij deze vuurmakers gekocht had, stond vast. Bij een confrontatie heeft zoo wel de verkooper v. d. Lubbe herkend als omgekeerd. De advocaat dr. Seuffert vraagt, wie bij het eerste verhoor in den nacht na den brand tegenwoordig waren. Heissig: „De heele kamer was vol: de politiepresident Von Lewetzo. de vice- president Thiel en e'en groot aantal heeren uit de verschillende ministeries, tezamen ongeveer veertig of vijftig personen waren aanwezig". Overreichsanwalt dr. Werner: „Hoe heeft de beklaagde Van der Lubbe zich ten aanzien van de regeering-Hitier uit gelaten? Heeft hij zijn politieke meening gezegd?" Heissig: „Ik kan niet meer precies zeg gen welke bijzonderheden hij op de des- treffende vragen heeft geantwoord In het algemeen bleek eruit, dat hij met het huidige systeem niet tevreden was en hij heeft ook verscheidene malen opmerkin gen gemaakt, dat hij het volkomen eens zou zijn met een gewelddadige omverwer ping ervan Dr. Werner: „Heeft hij zich uitgelaten over ziin lidmaatschap van een politicise partij?" Heissig: „Eerst niet. 't Bleek echter spoe dig uit zijn verklaringen, dat hij het eens met de communisten was." De verdediger van Torgler. dr. Sack: „Kunt u zeggen, hoe het verhoor over de politieke zienswijze van v. d Lubbe heeft plaats gehad? Heeft hij uit zichzelf ge sproken?" Heissig: „Ja". Dr Sack: „Hebt u gevraagd, of hij me deplichtigen had?" Heissig: „Hij antwoordde, dat hU de zaak alleen had gedaan Dr. Sack: „Hoe geschiedde de confron tatie met Torgler?" Heissig: „Van te voren was tegen v. d. Lubbe en Torgler gezegd, dat zij zich niet mochten ui-ten. Na de confrontatie wer den zij afzonderlijk ondervraagd en v. d. Lubbe zeide op de vraag: Kent u dien man? „Neen", Dr. Seuffert: .Heeft hij het proces-ver- baal onderteekend?" Heissig: ..Ja, steeds zonder meer." Hij heeft echter bij het voorlezen der processen-verbaal herhaaldelijk correcties aangebracht." Vervolgens wordt gehoord de commis saris der crimineele politie Zirpens Deze herinnert zich niet alle bijzonderheden precies. Wat ik in 't proces-verbaal heb opgenomen, is door v. d. Lubbe woorde lijk zoo gezegd. Hij heeft ook goed geteekend. Toen hij zich hoofdpersoon voelde, sprak hij zeer goed." Dr. Biinger: „Van d. Lubbe, je mag nog eens als hoofdpersoon spreken Bij het verdere verhoor van dezen ge tuige, stelt dr. Sack eenige vragen in ver band met de teekeningen, die v. d. Lubbe heeft gemaakt De getuige merkte op, dat v. d Lubbe graag teekent en dat hij een groot taient heeft afmetingen e. d. vast te stellen. Zijn notities over de afmetin gen van den Rijksdag waren b.v. zeer goed. Intussehen is de Bulgaarsche beklaag de Dlmitroff opgestaan en deelt mede, dat hij twee vragen heeft te stellen. „Was een Hollandsche tolk bij het ver hoor aanwezig?" Getuige dr. Zirpens: „Neen. Van der Lubbe verstond uitstekend Duitsch. Wij begrepen elkaar volkomen. Vooral bij het opstellen van het proces-verbaal." Dlmitroff: „Bij 't eerste verhoor deelde commissaris Heissig mede, dat bij een zeer belangriik politieverhoor, waarbij de dader een Nederlander was. geen tolk was De president: .Dat hebt u reeds twee maal gehoord Ik herhaal echter voor de dorde maal, beide commissarissen verkla ren dat v. d, Lubbe uiUJekeTd Duitse}! DE ONTWAPENING. WASHINGTON, 27 Sept. (Reuter) In 'n gepubliceerde officieele verklaring wordt gezegd: In antwoord op 't door de Brit- sche regeering geuite denkbeeld, dat het op stapel zetten van kruisers, bewapend met tienduimkanonnen, grooter dan de reeds bestaande, zou kunnen worden ver daagd gedurend ede zitting der ontwape ningsconferentie, of althans in afwachting van nieuwe besprekingen ten aanzien van de toekomstige oorlogsschepen heeft de regeering der Vereenlgde Staten te ken nen gegeven dat zij het niet mogelijk acht haar reeds vertraagd vlootbouwprogram te wijzigen of het op stapel zetten van reeds geprojecteerde oorlogsschepen welke ook, op te schorten. HET DUITSCH-RUSSISCHE CONFLICT. MOSKOU, 29 Sept. (Reuter). Het Rus sisch Telegraaf Agentschap meldt: De Duitsche zaakgelastigde alhier heeft bij Litvinof een nota ingediend, waarin wordt geprotesteerd tegen het uitwijzen van de Duitsche dagblad-correspondent en ge vraagd wordt dezen maatregel in te trek ken. In zijn antwoord heeft Litvinof verklaart dat de Russische regeering tot het uitwij zen der Duitsche journalisten gedwongen is, tengevolge van het optreden der Duit sche autoriteiten tegen de Russische jour nalisten in Duitschland. Litvinof herinnert vervolgens aan de arrestaties en huiszoekingen bij de cor respondenten van de „Isvestia". de „Prawda" en van het Tass-agentschap, en aan het niet-verstrekken van toegans- bewijzen voor de opening van den Rijksdag en het proces te Leipzig. Ondanks de belofte van het Duitsche- ministerie van buitenlandsche zaken om de noodige maatregelen te nemen, is de toestand niet verbeterd, doch integendeel r,og slechter geworden. Daar de Russische regeering niet tot represaille-maatregelen wilde overgaan, heeft zij aan de Duitsche journalisten ver klaard dat zij niet langer in Rusland kun nen blijven, zoolang de Russische jour nalisten hun werk in Duitschland niet kunnen doen. De Duitsche regeering is dus zelf verantwoordelijk voor den huidlgen toestand. LUTHER-HERDENKING. WITTENBERG, 27 Sept. (Wolff). De Hoogburcht van het Protestantisme, Wit tenberg, de stad van Luther, viert heden het hoogtepunt van zijn geschiedenis. Heden wordt hier een wensch van eeuwen, de schepping van een Duitsche Nationale Kerk, vervuld. Aan pogingen hiertoe heeft het nooit ontbroken, doch men heeft het niet ver der kunnen brengen, dan een naast elkaar voortleven van 28 verschillende Lands - kerken. De innerlijke vereeniging. welke Adolf Hitler aan Duitschland heeft gegeven maakt de schepping van een Nationale Kerk mogelijk. Het Kerkelijk vereenigingswerk heeft heden zijn beslag gekregen in het bijeen roepen van de Nationale Synode en het beroepen van den Eersten Evangelischen Rijksbisschop Mueller. De stad biedt een feestelijk aanzien, van alle huizen wordt gevlagd, terwijl reeds in den vroegen ochtend de straat wemelde van de uniformen van SA. SS, Stahthelm en Hitler-jeugd. DE OVERSTROOMING IN CHINA. NANKING. 27 Sept. (Reuter). Volgens een officieele schatting zijn, als gevolg van de overstrooming van de Gele rivier, waar door de driehoek tusschen de oude en de nieuwe bedding der rivier werd verwoest, 50.000 Chineezen verdronken, terwijl een millioen inwoners door den hongersnood geteisterd wordt. De hulp-commissie verklaart, dat een onderzoek in het geteisterd gebied heeft uitgewezen, dat de ramp een gevolg ls van het feit. dat troepen en bandieten de stuwdammen voor defensieve doelein den hebben afgebroken, niettegenstaande het water van de Gele Rivier steeds hoo- ger steeg. Uitgestrekte gebieden staan nog onder water, terwijl andere streken voor jaren onbruikbaar zijn gemaakt door een enkele decimeters dikke laag slijk. GETEISTERD MEXICO. heeft gesproken. Dat allen zich zonder de geringste moeite met hem konden onder houden. Hiermee is de vraag meer dan voldoende beantwoord. In 't vervolg zal ik u echter in derge lijke gevallen niet meer zoo uitvoerig ant woorden en wanneer ik u dan niet meer antwoord, kunt u onmiddellijk zeggen: .Mijn vraag was overbodig", (Opwinding). Op een vraag van dr Sack zet getuige uiteen hoe hij tot de in de acten vastge legde meening ls gekomen dat de eerste drie brandstichtingen door v. d. Lubbe zelf en alleen zijn geschied. Ongetwijfeld speelden hierbij politieke motleven een rol. De volgende getuigen, de assistent der crimineele politie Marowski uit Berlijn, doet mededeelineen omtrent het onder zoek in het Wohifahrtsamt. In een ge- sorek tusschen werkloozen. waarbij ook v. d. Lubbe aanwezig was, is er herhaaldelijk over gesproken, dat men door branden de arbeidersklasse moest alarmeeren. Van der Lubbe heeft bij de verhooren, de foto- graflèn van twee werkloozen Zachow en Binge herkend. De assistent van de crimineele politie geeft dan verdere inlichtingen over de verschillende verhooren van Van d Lubbe. Op alles wat get v. d. L. bij de verschil lende verhooren heeft voorgehouden zeide deze meest „dat is mogelijk". De houding van v. d. L. was zeer lichtvaardig Get heeft hem dikwijls moeten vermanen zich l te bedenken en niet te lachen. Van der L. heeft alles goed verstaan en heeft over het algemeen ook toegegeven dat het juist wa3, wat hem werd voorge houden. MEXICO. 27 Sept. (Reuter). Onder de puinhoopen van de verwoeste stad Tam- pico zijn reeds 500 lijken gevonden, doch men vreest dat nog talrijke lijken onder de verwoeste huizen liggen. De zieken huizen zijn overvol. Niet minder dan 20.000 families zijn dakloos. De watervoorraad is uitgeput, zoo dat men het uitbreken van een epidemie vreest. In het district Fontilla zijn eveneens tal. rijke menschenlevens te betreuren en Miromar is verwoest en gedeeltelijk over stroomd. Meer dan dertig personen zijn verdron ken door het bezwijken van den dijk m den staat Cardenas. Het bezwijken van den dijk wordt aan den orkaan toegeschreven. MEXICO-CITY, 27 Sept. (VD.l. De nadere bijzonderheden die langzamerhand uit de verwoeste stad Tampico de hoofd stad bereiken, bevestigen wat men ge vreesd had en overtreffen dikwijls de ergste verwachtingen. De rivier Tamesi is buiten de oevers getreden en heeft de meeste straten der stad drie meter onder water gezet. Vliegtuigen kunnen onmoge lijk in de omgeving landen en de levens middelen en andere voorraden, die de vlie gers meevoeren, worden van geringe hoog. te omlaag geworpen. Het aantal slachtof- fers kan nog steeds niet worden vastge steld. aangezien men bij het opruimings- werk voortdurend nieuwe lijken vindt. De wervelstorm heeft alle verbindingen niet de buitenwereld vernield. Berichten worden slechts ontvangen en verzonden met behulp van de radio-installaties der in de haven liggende schepen. Voortdurend wordt draadloos om meer levensmiddelen, verband- en geneesmiddelen, doctoren en verpleegsters gevraagd. De spoorwegverbindingen zijn geheel vernield. Twee passagiers- en twee goe derentreinen zijn spoorloos van de aard bodem verdwenen. Alleen reeds de aan de spoorwegen aangerichte schade wordt op anderhalf millioen dollar geschat, terwijl het te Tampico vernielde Engelsche kapi taal geraamd wordt op 3 millioen Pond Sterling. MEXICO-CITY, 27 Sept. (V.D.). De militaire gouverneur van Tampico heeft verordend, dat plunderaars en lijkenschen- ners bij standrecht doodgeschoten zullen worden. Reeds zijn zes plunderaars, die in de puinhoopen der verwoeste stad hun luguber bedrijf uitoefenden, gearresteerd en op staanden voet terecht gesteld. De gouverneur heeft de Mexicaansche regeering medegedeeld, dat de vloedgolf een groot aantal dooden heeft wegge spoeld. Het aantal gewonden is zeer groot. Alleen reeds in de nood-ambulances lig gen 268 gewonden. In het geheele gebied heerscht gebrek aan drinkwater en levens middelen. Te Tampico is 25 procent van (ie huizen totaal vernield en de overige 75 procent zwaar beschadigd. Te Cardenas werden 350 huizen vernield. Tot nog toe zijn hier vijf-en-twintig doo den geborgen. Het in de haven van Tampico voor anker liggende Duitsche stoomschip „Ordiac" sloeg in den storm los en kwam in bot sing met de Engelsche „Baron Nairn" en de Amerikaansche „Sapinero". Alle drie schepen werden beschadigd. Het Mexicaansche Congres heeft een crediet van een millioen pesos voor het reddingswerk gevoteerd. Het Corps Diplo matique heeft de Mexicaansche regeering zijn deelneming betuigd. LONDEN, 27 Sept. (V.D.)Volgens bij de Directie van de Koninklijke Shell ont vangen berichten zijn er bij de verwoes ting van Tampico geen slachtoffers te bi- treuren bii het personeel van de Petri- leum-MaatschappiJ „El Aquila", een d« bij de Koninklijke Shell-groep aangesloten maatschappijen. Bij deze maatschappij zijn ook eenige Nederlanders in Tampico werkzaam. Omtrent de bezittingen der maat schappij zijn nog geen berichten ont vangen. NIEUWE RELLETJES OP IERLAND. DUBLIN. 27 Sept. (Reuter). Na een republikeinsche vergadering welke gehou den werd, ten gunste van de republikein sche gevangenen in den Ierschen Vrijstaat en waarop de regeering-De Valera heftig werd aangevallen, hebben in den afgeloo- i pen nacht hier ter stede hevige gevechten I plaats gehad. Met allerlei projectielen werd naar de 1 politie geworpen en toen deze ook aange vallen werd. werden eenige charges uitge- voerd, waarop een hevig gevecht volgde. De politie bleef meester van den toestand. j Vijftien betoogers moesten naar nel ziekenhuis worden vervoerd. Hedenmorgen was de toestand weder rustig. DUBLIN. 27 Sept. (V.-DNaar he denmorgen te Dublin het gerucht luidde, zou een arrestatiebevel zijn uitgevaardigd tegen den leider der vereenigde Nationale Iersche Partij, Generaal O'Duffj'. Tegen den secretaris-generaal der Blauwhemden organisatie, Commandant Cromin, werd reeds gisteren een arrestatiebevel uitge vaardigd. terwijl drie vooraanstaande le den van de Cosgrave-partijwaarvan tivee lid van het Parlement zijn, heden voor o militaire rechtbank moeten verschijnen. GEVANGENISOPROER IN DE VER. SJTATEN. PHILADELPHIA, 27 Sept. (Reuter). - Bijna 1500 gevangenen zijn in de plaat- lijke gevangenis in opstand gekomen. Zij staken hun matrassen in brand, lieten schreeuwend hun cellen, vielen a gouverneur aan, sloegen hem en stas hem met messen. te Politie en brandweer snelde terst0TLs. hulp; de gevangenen werden over:m terd, nadat talrijke brandspuiten enorme hoeveelheid water op hen naa uitgestort. jen De brandende matrassen konden w<LuW gedoofd, voordat het vuur het ge had aangetast. VLIEGTUIG NEERGESTORT- LONDEN. 27 Sept. (Reuter), - Britsch bombardements-vliegtuig 1 ijlaag ren in Northumberland brandend jn gestort. De beide inzittenden kwan de vlammen om. j

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2