nagekomen berichten. "wetenschappen. uit de omstreken. uit de rijnstreek. (JJIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 25 September 1933 BINNENLAND. i^HlïfSileilSlslIillliniSKGliillllllliiiiHIII Burgerlijke Stand v. Leiden RECHTZAKEN. BRANDEN. Vanmorgen in de vroegte is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de Eerste Twentsche Drijfriemenfabriek aan de Deurningerstraat te Enschede. Met groote snelheid greep het vuur om zich deen en in korten tijd was het gebouw één groote vlammenzee. Spoedig was de brandweer ter plaatse, .maar zij moest zich beperken tot het beschermen van om liggende gebouwen. De drijfriemenfabriek is geheel uitgebrand. Een groote voorraad lederwaren ging verloren. Gebouw zoowel als inventaris waren verzekerd. Hedennacht is brand uitgebroken in de modezaak van de firma Sporenberg in de Veestraat te Helmond, toebehoorende aan den heer Letorijs. De brand, die in den ninkel was ontstaan, breidde zich spoedig over de andere verdiepingen uit, zoodat de bewoners, die reeds ter ruste waren ge gaan weldra het gevaar opmerkten. Toph konden zij langs de winkelruimte al niet meer ontkomen en moesten zij langs da achterzijde, over de binnenplaats een goed heenkomen zoeken. Enkele prachtige Bar- sois die daar in hokken zaten, werden be vrijd en gered. Daar het telefoonkantoor niet te bereiken was moest men op het politiebureau de brandweer waarschuwen. Intusschen brandde het pand echter to taal uit. waarbij ook nog 'n groote waarde aan antiquiteiten verloren ging. De schade wordt geschat op f. 35.000 a 45.000 en wordt door verzekering gedekt. Hedenmorgen omstreeks 7 uur brak brand uit in de fabriek „De Veerschuit" aan den Wormeringdijk te Wormer, waar van eigenaar is de heer m. Groot uit Wormerveer. In deze fabriek werden afvalproducten van cacaoboonen ver werkt tot veevoeder. De brand is ontstaan in de beneden verdieping van het vier verdiepingen hooge houten gebouw, dat gebouwd is om den romp van den vroegeren molen „De Veerschuit." De brandweer uit Wormer, ge holpen door die uit Wormerveer, was spoe dig ter plaatse en bestreed het vuur met tien stralen. Het vuur greep snel om zich heen en weldra sloegen de vlammen uit de vensters van alle verdiepingen. Aan het behoud van de fabriek viel niet te denken, zoodat de brandweer zich in hoofdzaak beperkte tot het behouden van het aan grenzende pakhuis, waarin voorraden wa ren opgeslagen. Om acht uur was de fa briek tot den grond toe afgebrand. Het pakhuis kon grootendeels behouden wor den. Alle aanwezige machines zijn verloren gaan, terwijl een groote hoeveelheid jrondstoffen een prooi der vlammen werd. De geleden schade, die door verzekering wordt gedekt, is groot. De oorzaak van den brand is onbekend. iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiisiiiKiiiiinjiiii Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nedsrlandsche Industrie. Hiermede dien' gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. BYRD NAAR DE ZUIDPOOL. Heden vertrok vice-admiraal Byrd, ver- lezeld van 70 mannen der wetenschap en uitdekkingsreizigers, voor de tweede maal lui Boston uit naar de Zuidpool. Men verwacht, dat zij pas in 1935 zullen feragkeeren. Het voornaamste doel der expeditie is al het land, dat door teruggeloopen ijsmassa's aan de Zuidpool is ontstaan, in kaart te brengen en tot gebied van de Vereenigde Staten te maken, alsmede vast te stellen, of zich petroleum, steenkool of andere mineralen in deze gebieden bevinden. Admiraal Byrd hoopt nog het als „Klein- Amerika" bekende kamp terug te vinden, dat hij twee jaar geleden tijdens zijn eerste expeditie heeft achtergelaten, voor namelijk omdat daar nog twee vliegtuigen 2Un geborgen en verschillende uitrustings stukken. Eyrd is van meening. dat door het ge stadig terugtrekken van het ijs tijdens tal van jaren tusschen de Zuidpool en 't vaste land van Zuid-Amerika, grcote oppervlak ten land moeten zijn vrij gekomen. Kij zeide te honen, ..Kleln-Amerlka" op Januari te bereiken en gaf als zijn mee ging te kennen, dat zich op c a. 500 K.M. ten Noorden van de Zuidpool een onbe perkte voorraad steenkool en overvloed van petroleum in de aarde moet bevinden. Deze voorraden bieden echter nog twij felachtige commercieele mogelijkheden ten gevolge van het feit, dat het aldaar heer- schend klimaat het land onbewoonbaar maakt. Voor luchtvaartdoeleinden zou dit gebied echter goed kunnen dienen en Byrd zeide er zeker van te zijn, dat gedurende eenige Qeelen van het Jaar over het Zuidpool gebied van Afrika naar Australië kan ge vlogen worden. Pe expeditie vaart uit op een motor schip <je „Pacific Fir" en een vroegeren kotter van de kustwacht, de „Bear". Ver ver voert de expeditie een groot twee- motorlg-vllegtulg en een autogiro mede. Zoodra een plek is uitgezocht, om het kamp op te slaan moet men zich gereed faken od de 4 maanden duisternis, welke "April beginnen Onder de expeditie-leden bevinden zich Personen die admiraal Bvrd reeds-vroe- vergezeld hebben. Byrd heeft een afscheidsbrief ontvangen IS president Roosevelt, waarin deze 'ng geeft aan zlin vreuode over het be- der expeditie en den leider verzekert n den volledieen ct°uu der Amerikaan se regeerine on bij altijd een beroep "a doen Roosevelt verzoekt Byrd om. indien hil in on.-f"Amerika" weer een postkantoortje w hem een brief te sturen voor zijn '"■''kegelcollectie. BENTHUIZEN. Gevonden. Een broche en twee sleu tels. Inlichtingen bij de politie. Het mond- en klauwzeer breidt zich steeds uit. Door verschillende veehouders werd in de afgeloopen week hiervan weder- aangifte gedaan. Thans is nog bij slechts zes veehouders het vee vrij van deze ziekte. HAARLEMMERMEER Aanrijding- Op den Hoofdweg ln Haarlemmermeer, werd een wielrijder, de heer K., door een achterop komende auto zoodanig aange reden, dat hij met fiets en al onderstboven sloeg, aan het hoofd en een been ver wond werd en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Dc autobe stuurder had zich om het gebeurde niet meer bekommerd en was doorgereden. Letter en nummer van het motorrijtuig konden echter worden opgenomen. De po litie stelde een onderzoek in. De bietenrooiers aan het werk. Op verschillende plaatsen in den Haar lemmermeerpolder is met het rooien der bieten een aanvang gemaakt. Zaterdag ls reeds een 16-tal schepen voor bevrachting naar de laadplaatsen vertrokken, zoodat verwacht wordt dat heden of morgen de eerste met bieten beladen vaartuigen door de sluis bij Aalsmeer zullen worden ge schut. Voor het bietenvervoer zullen onge veer 90 schepen in de vaart worden ge bracht. De nieuwe brug bij de Cruquius. Evenals nabij Aalsmeer wordt thans ook nabij de Cruquis alhier druk gewerkt met het aanvoeren van zand. dat van omlig gende gronden worden afgegraven en per treintje naar de plaats van bestemming wordt gebracht voor het gereedmaken van de opritten bij de nieuwgebouwde en gereedgekomen brug over de Ringvaart al daar. In verband met deze werkzaamheden bleek het noodzakelijk het zandtreintje dwars over den Kruisweg ter plaatse die steeds druk wordt bereden te laten pas- seeren We zouden daarom geneigd zijn om te zeggen „tijdelijk onbewaakte overweg" doch vinden het beter te kunnen mede- deelen. dat er een man met een roode vlag bij den overgang staat om in het belang van de veiligheid van het verkeer de noodige waarschuwingsteekenen te geven. De bestrating van den Ringdijk. Met betrekking tot de voortzetting van het groote werk der bestrating van den Ringdijk om den Haarlemmermeerpolder, met de uitvoering hier en daar waarvan reeds meer dan f. 100.000 waren gemoeid, vernemen wij dat over nadere plannen dienaangaande, in de eerstkomende ver gadering van het Polderbestuur een be slissing zal worden genomen. Een belang rijk onderdeel van dit mooie plan is zeker ook de voorgenomen bestrating van den Nieuwemeerdijk waaromtrent de ver wachting wordt gekoesterd, dat zij nog vóór den komenden winter gereed zal zijn. In de plaats van wijlen den heer A. Jansen is tot brievenbesteller bij de Ned. Posterijen, ter standplaats Hoofddorp, be noemd de heer J. van Zijtveld uit Naald wijk. HILLEGOM. Een geslaagd speeltuinfeest. De Speeltuimercenigingen „Patrimonium" en „Goed Wonen" hebben gezamenlijk een feest gehouden op Zaterdagmiddag. De kinderen van Patrimonium haaiden die van Goed Wonen af, waarna allen met muziek van het jeugdfanfarecorps Oosterkwartier uit Haarlem voorop door de gemeente naar den speeltuin van Patrimonium trok ken. Daar is het feest onder leiding van een commissie gevierd Het terrein was versierd met enkele vlaggen; er stond een platform voor de muziek en er waren diverse attracties. De middag is geopend met toespraken van den heer Oschatz, voorzitter van „Goed Wonen" en den heer Klaren van den Kennemer Bond. Onder de vele aanwezigen waren de gemeen te-secretaris en enkele raadsleden. Verschillende spelen zijn door de kin deren uitgevoerd benevens reidansen van meisjes, welke ingestudeerd waren onder leiding van J. Fijma. En dan is er ge noten van een poppenkast' Het geanimeerde feest is besloten met de trekking van een loterij om mooie prijzen en met een slotwoord van den voorzitter. De bestuursleden weten goed met de kinderen om te gaan, bij de spelen deden zij zelf mee, terwijl de heer Oschatz de reidansen aan de piano begeleidde. Woensdag a.s. van 3.30 tot 4 uur is er in de Openbare School gelegenheid voor kostelooze inenting en herinenting. KATWIJK AAN DEN RIJN. SCHIETWEDSTRIJD OM DE ZILVEREN ROTTERDAMSCHE BEKER. Voorschoten won wederom! Zaterdag vond, beguns.igd door prachtig schultersweer en onder groote belang stelling. de wedstrijd plaats om de Rot- terdamsche Beker. Deze Beker werd in 193U door twee Rotterdainsche heeren, die veel in Katwijk vertoeven, mede uit sym pathie tegenover de Burgerwacht, geschon ken aan de gezamenlijke Burgerwachten van Voorscholen, Leiderdorp, Valkenburg, Katwijk en Wassenaar. Het is een wissel- bekei waarvoor de voorwaarde gesteld werd. dat deze driemaal achter elkaar of vijlmaal in het geheel door dezelfde Bur gerwee hi moet worden gewonnen. In 1930 het eerste jaar, won Katwijk de beker met 45ü punten, in 1931 Voorschoten met 450 punten, in 1932 Katwijk met 459 punten en than- kwam de beker Weer fn het beiit van Voorschoten met 171 punten, een mooie prestatie! Het wasteen spannende wedstrijd waarvan al spoedig te zien was, dat het zo ugaan tusschen Voorschoten en Katwijk. Toen van iedere Burgerwacht 4 schutters van het vijftal geschoten hadden, stond Voorschoten 4 punten voor. Het zou dus gaan om de twee laatste schutters. Nog spannender werd het toen de laatste schut ter van Katwijk 98 punten (max. 100 p.) schoot Doch ook de schutter van Voor schoten, de heer J. Noort hield de eer van Voorschoten op. Hij schoot 97 p., zoodat Voorschoten met 3 p. voorsprong in het bezit der beker kwam. Voorschoten won de beker met eere doch Katwijk heeft hem met eere kunnen afstaan, 468 punten. Het korps vau Wassenaar had 445 p., Leiderdorp 445 p., Valkenburg 433 punten. Hoogste schutters van het winnende vijftal waren J. Noort en M. de Jong van Voor schoten, ieder 97 punten, waarvoor een extra prijs beschikbaar was Hoogste schut ter van den dag was de heer C. v. Leeuwen van Katwijk met 98 punten. Er was tevens gelegenheid voor vrije- baanwedstrijden, waaraan door een dertig tal schutters werd deelgenomen. Er wer den geschoten 6 schoten, maximum te be halen punten 60. Uitslag: 1. R C. de Borst te Wassenaar 59 p, 2. J. Noort te Voorschoten 58 p., 3. Jac. Meijer te Katwijk 58 p., 4. G. Yperlaan Voorschoten 57 p., 5. C. v. Leeuwen Katwijk 57 p., 6. J. Reinders Wassenaar 57 p., 7. W. Meijer, Voorschoten 57 p. t Na afloop kwamen de schutters in dc Cantine bijeen, waar burgemeester mr. Woldnngh van der Hoop liet woord nam en de Burgerwacht van Voorschoten giuk wenschte met het behaalde succes. Spr. zeide te hopen, dat het een spoorslag voor de andere Burgerwachten moge zijn om zich door aanhoudende oefening er op te kunnen instellen dat de beker, het geen toch een wisselbeker is, weer in andere handen zal komen. Na een felicitatie aan den Commandant van Voorschoten, den heer A. J. Turion, reikte spr. de beker over aan den Commandant, die dankte voor de hartelijke woorden tot de Burger wacht en hem persoonlijk gencht. Spr. dankte voorts allen voor de aangename en prettige stemming, die er gedurende den wedstrijd had geheerscht. De heer Schras- sert Bert, de bekende en nimmer afwezige penningmeester van Voorschoten en de actieve administrateur gedurende de wed strijden, feliciteerde den commandant van Voorschoten met dit succes en schreef dit toe aan de activiteit van den command, die de leden steeds aanspoorde de oefeningen mee te maken, hierin zelf het beste voor beeld geeft en zorgt voor een aangename verstandhouding bij de leden onderling Vervolger: bleef men nog eenigen tijd gezellig in de cantine bijeen. Aanrijding. Op den hoek Kerks raat—Achterweg had een aanrijding plaats tusschen een per sonenauto gemerkt GZ 6,2 J en den wiel rijder W. v. B. te Katwijk aan Zee. De wielrijder reed uit de Kerkstraat naar de v. Egmondstraat, rechts van den weg, gaf het belsignaal en de richting aan. Uit de richting Noordwijk kwam een personen auto waarvan de bestuurster links van den weg reed ,geen signalen gat en den wiel rijder geen voorrang verleende. De wiel rijder werd door de auto gegrepen en tegen een lantaarn gegooid, tengevolge waarvan dc voorvork van het rijwiel werd vernield Hij zelf kwam er goed at. Na de aanrijding keek de bestuurster naar het rijwiel, zeide niets, en reed verder in de richting Wassenaar. Procesverbaal is opgemaakt. Gistermiddag werd een drietal per sonen, genaamd A. W., C. V. en H. W.. allen wonende te Den Haag, op heeter- daad betrapt voor diefstal van bloemen (z.g. vuurpijlen). Procesverbaal wordt op gemaakt. Tegen N v. R. wonende te Katwijk aan Zee, is proces-verbaal opgemaakt we gens beleediging van een agent van politie. KATWIJK AAN ZEE. Bij het corresj ondentscbap der ar beidsbemiddeling zijn thans ingeschreven 347 werkzoekenden n.l 12 opperlieden, '8 grondwerkers, 13 timmerlieden, 6 rchiid r 11 metselaars, 3 fabrieksarbeiders, 1 pot tenbakker, 73 kuipers, 1 brr odtnkker, 83 losse arbeiders, 70 landarbeiders. '2 tuin lieden, 33 visschers, 1 autogeen-lasscher, 6 stokers, 3 binnenschippers, 9 varens gezellen, 1 mandenmaker, 2 loodg'eters, 1 kistenmaker, 2 verwarmingsmonteurs, 1 smid, 4 scheepmakers, 1 motordrijver, 1 kantoorbediende, 1 machinist, 1 typograaf, 1 bloemist, 1 huishoudster Geplaatst werden 2 grondwerkers, 1 losse arbeider. In plaats van den heer C. van der Rhee die als zoodanig heeft bedankt, is tot voorzitter der Commissie voor het Knapenwcrk in de C.J.V. alhier gekozen de heer W. v. Bee.'en Wz. De vergaderingen met de knapen zijn voor deze campagne gisteren begonnen in leegstaande lokalen der openbare school, het tijdelijke jeugdhuis. NOORDWIJKERHOUT. In de Zilk is proces-verbaal opge maakt tegen den landbouwer H., wegens het niet doen van aangifte van mond- en klauwzeer onder zijn veestapel. o OEGSTGEEST. Weer een aanrijding bij „De Slaag". Gistermorgen te omstreeks 11 uur had op den Rijksstraatweg nabij de boerderij „De Slaag weer eens een aanrijding plaats. Ditmaal wilde de wielrijder J. de P. wonende te Leiden met zijn rijwiel den rijweg oversteken voor een van rechts aankomende auto. De afstand was te kort. De chauffeur J D., wonende te Zwolle, haalde naar rechts uit om een aanrijding te voorkomen, doch het mocht niet baten De wielrijder werd tegen den grond ge worpen en bleet met een groote wond aan het dijbeen liggen. Door een pas- seerenden arts werd hem de eerste hulp verleend, waarna hij met een ziekenauto naar bet Academisch Ziek.-nhuis te Leiden werd vervoerd tot verdere behandeling Van de auto werden eenige Zijruiten ver nield De remmen van de auto waren in de beste orde Een verder onderzoek wordt door de politie ingesteld. Ongenoodc visite! In 't nachtelijk uur kreeg de familie B. B. wonende in het Oranjepark ongenoode visite! Deze kwam ook niet door de voor deur, doch door de achterdeur. Nadat eenige laden van verschillende kasten en een dressoir waren doorzocht, was er blijkbaar niets moer van de gading van den inbreker te vinden en hij wandelde weer langs denzelfden weg de woning uit, zonder zijn naam en adres achter te laten, waar naar de politie nu zoekt. Ten nadeele van J. H. werd van een bouwwerk een hoeveelheid lood ont vreemd. De politie werd hiervan in kennis gesteld. Door den Minister van Staat, Commis saris der Koningin van Zuid Holland wer den tot veldwachter dezer gemeente be noemd de heeren H. den Boer. thans marechausseé te voet te Pnpendrecht en A Koerten, agent van politic te Delft. SASSENHEIM. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afd. Sassenheim van bover.genoemden Bond hield onder de beproefde leiding var. haar presidente, inevr. Weslcrbeck- Klljn haar eerste vergadering in dit sei zoen. De agenda bevatte slechts huis houdelijke zaken. Verslag werd o.a. uit gebracht van de jaarvergadering te Wape ningen en het bijwonen van het Défilé op 9 Sept. te Amsterdam. Het programma voor den a.s. winter is weer zeer interessant. Een bijzondere leliebol. In den tuin san den heer D. Waarden- burg ir de Zuiders'.raat staat e?n lelic'uol, die 2 stengels voorgebracht heeft Aan éón stengel zaten ni.t minder dan 70 kelken en aan de ander ruim 50 kelken. Dit is voorzeker een bijzonder rijke bloei! Door het „Groene Kruis' zat wederom een Moedercursus worden gegeven, die 2 October zal aanvangen. Voor deelneming kan men zich aanmelden bij dr. Ie Grand. Ten bate van het Wljkgebouw der Prot. Ziekenverpleging zal een bczar wor den gehouden. De medewerking is reeds nu zeer goed. In de Gemeentelijke Zwemvereeniging werd Zaterdagmiddag door eenige leden der Noordwfjksche Reddingsbrigade examen gedaan voor het Bonds-diploma A. Alle candidaten, zcowel dames als hee ren, slaagden. Al: bijzonderheid vermeldden wij, dat onder de candidaten een bruidspaar was. De bruid werd met bloemen gehuldigd. VOORSCHOTEN H.M. de Koningin schildert bij Allemansgeest. H.M. de Koningin schildert sinds kort bij Alteniansgeesr het panorama van Lei den met de mooie contouren der verschil lende torens. Ook H K.H Prinses Juliana was in Haar gezelschap. Za erdag.niddlg heeft de Koningin daar wederom geschii- oerd, terwijl de Prinses een wandeling langs de Vliet maakte Tegen 6 uur reed H.M. per auto naar den Haag terug, enkele oogenblikken later pass.erue de Prinses, eveneens per auto onze gemeen e. Jubileum van den politie-cbef. Op 1 October a.s. zal het 12Vs jaar geleden zijn, dat de cbet der politie de heer S. v. d. Meer, alhier in dienst trad. Men hoopt den algemeen gerchten bekwa men politiechef nog vele jaren als zoo danig te mogen behouden, dnar zijn leiding, alsocl: zijn hulpvaardigheid steeds boven alle lof verheven geacht mag worden en hij zich de sympathie van alle inv/oners der gemeente heeft verworven. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. liet uitbreidingsplan De druk op de ratei ::d'ng Genieenterckening en be grootingen Verlaging watcrleidmgtaiief. De raad kwam in vergadering bijeen. Voorzitter: de bu g-inee:t3r. Deze opende met gebed. De notulen werden gelezen en vastgesteld. De voorzatter deed inede- deeling van eenige ingekomen stukken w.o. een schrijven van den adjudant in dienst van H.M de Koningin waarin namens de Koningin een dankbetuiging aan den raad wordt gebracht, voor de aangeboden geluk- wenschen ter gelegenheid an het regee- ringsjubi'eum; de begroodng 1934 van het Hurgerlljk Armbestuur. Deze wordt in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f. 1750. Verder deelt de voorzitter mede: dat het plan van uitbreiding voor deze gemeente ter inzage ligt van 15 Sept tot 14 October. Bezwaren kunnen worden ingediend t.m. 20 October. De eigenaren van de in het plan gelegen gronden krijgen geen per soonlijke kennisgeving. dat B. en W. voortdurend bezig zijn, de steeds toenemende klachten over te geringen druk op de waterleiding te onder vangen. Hoofdzakelijk is dit euvel te wijten aan het feit, dat de buizen hier en daar erg nauw zijn en het aantal afnemers zich uitbreidt. Daar men thans verbeterin gen aanbrengt aan den watertoren en het pompstation en deze werkzaamheden ver moedelijk in Februari gereed komen, zal een meerdere druk op de waterleiding ver wacht kunnen worden; dat B. en W. voornemens zijn, het gemeentebestuur van Leiden te verzoeken om herziening van de overeenkomst aan gaande de keurloonen van vee en vleesch, zulks in verband met de lagere waarde van het vee. Verlaging van het keurloon zou ten zeerste gewenscht zijn. De raad kan zich hiermede vereenigen; de inhoud van een ministneele circulaire. Hierin wordt vermeld, dat vooraan onder het orgaan der werkverschaffing wordt verslaan het college van B. en W. De thans bestaande commissie van advies in zake steunverleening voldoet niet aan de in de circulaire gestelde voorwaarden B en W. stellen bij gevolg voor, deze commissie, onder dank aan de heeren voor den door hen verrichte arbeid, op te heffen. Zoo besloten. Hierna werd met alm. st. de gemeente rekening 1932 voorloopig vastgesteld; do gewone dienst, ontvangsten f.1 <0514.'». uitgaven 117.833.81, batig saldo f..11.675 97. de kapitaaldienst ontvangsten f. 118.142.tf/, uitgaven f. 104.113-85, batig slot f. I4.0<Ö 12. De begrooting voor het grondbedrlil en de gemeente-begrooting worden vervolgens door B en W. den raad aangeboden. De belasting is niet verzwaard. Tot leden eeuer commissie tot nazien der begrooting worden benoemd de heeren A. Roest, D. de Haas en I. J. Klaver. Een verzoek om een subsidie van 4U ct. voor ieder kind ter viering van den Koninginnedag wordt aan de Clir Oranje* vereeniging t egestaan, met alg. stemmen. Voorts worden e?nige wijzigingen in do begrooting 1933 aangebracht, waarna B. en W. een voorstel doen tot verlaging van het waterleidingtarief met Ingang van 1 Januari 1934. Het tarief zal dan worden als volgt: het tarief van f. 2.60 wordt f. 2.10; van f. 3.90 wordt f. 3.15; van f. 5.20 wordt f. 4.20; van f. 6.50 wordt f.5.25; van f. 7.80 wordt f.6.30; van f. 10.40 wordt f.8.40, terwijl het meerder waterverbruik in plaats van 40 cent, 30 cent per M3. wordt. Het voorstel wordt gelijk gemeld goedgekeurd. Verlaging van schoolgeld is in over weging. Bij de rondvraag vraagt de heer Klaver Inlichtingen over dc bestrating in Acht* hoven. T11 een volgende vergadering zal de voorzitter hierop antwoorden. Dc heer nendijk, voorzitter van het Burger lijk Armbestuur spreekt een woord van dank tot B. en VV. voor hun voorstel inzake de versterking der financiën van het Burgerlijk Armbestuur. Dc heer de Haas informeert of B. en W. reeds bezig zijn met het zoeken naar werk objecten voor de werkloozen. De voorzitter ant woordt, dat B en W. voortdurend hiermede bezig zijn. Plantsoen-aanleg, verbetering Hooginadescheweg enz. staan reeds op het programma. Na discussie sluit de voorzitter de ver gadering. GEBOREN. Jansje, dr. van J. Laterveer en P. H. Slijkhuis Johannes Wilhelmus, zn. van A. H. Rijsbergen en Th. A. M v. d. Zijden. ONDERTROUWD: j. t. H Hakkaart, jm. 24 j. en A. M. A. Kiel, jd. 21 j. A. Hendriks, jm. 26 J. en C. M. Velthuijsen, jd. 25 J. overleden J. C. v .d. Velden—Vreugdenburg, vr. 79 j. - E. D. v Oort, m. 56 j. g. M. v. Lith- Hamers, vr. 47 J. C M. v Eattum, ongeh. vr. 71 j. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN. Wegens onrechtmatig steun trek ken ver scheen een tuinder uit Oude Wet erin" voor den Haarlemschen noiitterecliter. Oogenschiiniyk leek de kwestie eenvou dig De man verdiende ongeveer f 25 door den verkoop van peultjes uit eigen tuin. verzuimde deze ontvangsten op te gevest aan den ambtenaar voor de werkloosheids zorg en trok rustig het steungeld door. Wegens oplichting moest hij zich nu te Haarlem verantwoorden De Officier van Justitie hield een scherp requisitoir en gaf als zijn overtui"!ng te kennen, dat door veie steuntrekkers sommen en sommen gestolen werden. Wil men alle gevallen aan het licht brengen, dan Ls een ontzag lijke controle noodlg. De medewerking yan de werkgevers kon op dit gebied wel iets bezijn Cnrechtmatlge steuntrekkers moeten e* wei van doordrongen zijn. dat zij hun medeslachtoffers van de crisis ern stig schade doen omdat de schatkist reeds ln een ellendige» toestand verkeert. Bit ralnistcriecle circulaire is verzocht zware •troffen te eischen voor dereelijke delic ten. Verdachte heeft wel degelijk, opzette- li'i: steun getrokken Hij heeft zijn peul tjes opzettelijk te Leiden geveild omdat hij dit veiliger achtte. Het door hem ge- teekende ondersteuningsformulier heeft hli opzettelijk valsch Ingevuld lipr. eischte vier maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Brlët, zeide zich zeer te kunnen opwinden, wanneer hij van on- reohtmatige steuntrekkers leest. Met eeni ge terughoudendheid informeerde hij dan ook onder welke omstandigheden verdach te tot zijn daad kwam. En spoed'g bleek hem, dat opzet tot wederrecbtcllike be- voordeeling geheel ontbreekt. Verdachte bezat een lapje grond, waarop hy oa. peu len teelde, w3arvoor materiaal noodig was en veleend geld. Het gewas bracht minder op dan de kosten geweest waren en van het op de veiling ontvangen geld betaalde de tuinder zijn schulden waarvoor nog een nieuwe kleine geldleenlng noodzakelijk was. Pleiter toonde de kwitanties op den- zeilden dag geteekend, dat het geld op do veiling ontvangen werd Verdachte moest met zyn waar we! naar Lelden, omdat zij op de veiling te Aikemade was afgekeurd. Verdachte trok dan toch steun om te kun nen '.even en hij heeft dan ook volkomen te goeder trouw gehandeld. Mr Briët vroeg vrysoraak eventueel een voorwaardelijke straf. De Officier van Justitie was van mee ning. dat een dergelijke beschouwing niet opgaat. Een ander kan van zyn ontvang sten eerst we! b.v. zyn gas en waterlei ding betalen. Op deze wyze zullen groote moeilijkheden ontslaan, waarvoor spr. waarschuwde. De politierechter, mr. Raedt. stelde Je vraag of de ontvangen gelden van de peu len als inkomsten beschouwd moeten wor den. De kosten waren gemaakt om den oogst te kunnen krUgen en de oogst heeft minder opgebracht. Volgens dezen rechter kan men niet van verdiensten spreken. De kwitantie geeft daarvoor oa een bewijs De politierechter kan de moeilijkheden van den Officier begrijpen maar ln dit speciale eeval mag niet van wederrechte lijke toeëlgenlng gesproken worden wes halve sor tot vriispraak conculdeerde De Officier verweet verdachte dat hij niet onmiddellijk de kwitantie aan den veldwachter gegeven had Nu alle' In scène 7eret is en een verdediger is gekomen, verschijnt DlotseVno z.nlk een bewijsstuk. Spr kon verdachtes' onschuld niet aan nemen en verklaarde ln hooger beroep te zulten gaan. 9—9 1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7