Het van Burgemeester Colijn te Boskoop. afscheid WITTER J4sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 September 1933 Derde Blad No. 22551 Een „Werker ging heenl - Vele bloemstukken en groote belangstelling. i i 1 jïÉÊSÊtiÊÊM Radactie1507 Directie en Administr. 2500 Hierboven het Gemeente bestuur van Boskoop door onzen fotograaf vereeuwigd tijdens de gisteren gehouden afscheids- zitting. Zittend van 1. naar r.: Wethouder J. van Gelderen, loco-burgemeester. Wet houder E. Guldemond, Burgemeester Colijn mr. F. A. Helmstrijd, Secretaris. Staande van 1. naar r.: De raadsleden de heeren A. A. Brand Bz., P. van der Staak, C. van der Wolf, M. Abbenbroek, P. Loef Az., W. C. van Kleef, D. Mesman Wzn, P. D. Noest, L. 't Hart en W. de Ruijter, leden van den Raad. Op den achtergrond het schilderij ln olieverf, voorstellende het oude raadhuis in Boskoop, geschenk door burgeceester Colijn aan de gemeente bij het ingebruik nemen van het nieuwe raadhuis. In aansluiting op ons uitvoerig verslag van gisteren nog het volgende, betreffende bovenstaand afscheid. Tijdens de raads zitting werd nog het woord gevoerd door den heer D. Mesman Wzn. namens de A R. Raadsfractie. Deze sprak o.m het volgende: Rede van de heer D. Mesman. Ook voor U. zijn deze uren van buitenge wone groote beteekenis. omdat ook voor U een verandering gaat intreden, die in Uw leven als Burgemeester nog niet ls voor gevallen. Tien jaren heeft Uw eerste gemeente het genoegen gehad U te mogen begroeten In besloten kring jj. Maart is dat door Raad en Ambtenaren op voortreffelijke wijze met U en Uw gezin herdacht, waarbij onze vrouwen niet ontbraken. Een der Sprekers had toen den euvelen moed, om te spreken over een volgende tien jaren plus vijf daarbij en stelde daar bij in het vooruitzicht het 25 jarig jubileum met de gansche Burgerij spontaan te vieren. Evenwel, inplaats van 25 jaren vol te maken, kon U 't niet verder brengen dan 25 weken en hiervoor, en dat begrijpt U ten volle, zijn de harten niet warm te maken. U hebt U uitgedrukt, dat 10 jaren voor een burgemeester van Boskoop reeds tot een record gaat behooren en dit gaf te denken, want niet waar, ook eenRaadslid is een Regeeringspersoon en moet vooruit kunnen zien wat zal gaan gebeuren. Hier aan is het wellicht toeteschrijven, dat niet zoodra in den Lande, een plaats vacant werd men reeds U op zoo'n zetel had ge- plaats. Zoo ging 't ook met Alphen. Zooals 't meermalen gaat. eenmaal raadt men 't dan toch en het feit is dan beslist. Alphen wordt nu inderdaad Uw nieuwe woon plaats. Wat ik van de bewoners aldaar af weet, is, dat daar allemaal beste mens*h~n wonen, zoodat ik U ook in deze kan teeren, Dat dit in de samenwerking met Uwen nieuwen Raad mag blijken en in Uw nieuwe werkkring ten volle tot uitdruk king mag komen, is mijn hartelijken wensch. Een Voorzitter te bezitten, die boven alle partijen staat, hebben wij van U ondervonden en ik kan dit zooveel beter verklaren, omdat wij als Antirevolutio nairen hierover kunnen oordeelen en ons nimmer een extra graadje is ten deel ge vallen, hetgeen door derden, zoo gemakke lijk van een geestverwant Burgemeester wordt verondersteld. Evenzoo staat 't met Uw gevoel van recht en billijkheid en met Uw zin, hieraan te voldoen, ook ten aanzien van het Christelijk bijzonder Schoolonderwijs waar aan U zelf zoo nauw verwant zijt. Ook misschien weer meer dan anderen dit kunnen beoordeelen, hebt U niet de minste ongelijkheid geschapen of naar voren wil len brengen. Het onderwijs, hetgeen U zelf steeds verzorgdet ging U ter harte op een wijze, die mij steeds sympathiek was. Gij hebt U, nogmaals herinnerend aan onzen avond van JJ. Maart uitgesproken „Boskooper te gevoelen". Mag ik mij nu vleien met de gedachte, dat uw blikken nog een geruimcn tijd ons vergezellen naar het Zuiden, „naar Boskoop" Ook wanneer nog eens aan de orde zou komen annexatieplannen Reyne- veldsche polder aan Boskoop of de be woners van de Nessepolder niet te vergeten hen van drinkwater en ziekenverzorging te voorzien? Ik acht 't een gelukkig verschijnsel en een voorrecht 't zoo te zien dat door u niet de keuze is gevallen op een gemeente ver buiten de environs van de plaats onzer Inwoning, 't Schijnt mij toe dat u noode afscheid neemt van Boskoop. U hebt zich tevreden willen stellen, met zoo dicht mogelijk bij uw eerste gemeente te kunnen blijven en uw keuze op Alphen te laten vallen, opdat het spreekwpord door ons kan worden overgenomen' en door u en ons allen in de naaste toekomst beleefd: „Beter een goeie buur, dan een verre vrind!" Hierop sprak de heer W. C. van Kleef. Rede van den heer van Kleef. Met groot leedwezen ontvingen we de mededeeling en dan zoo plotseling van uwe benoeming tot burgemeester der gemeente Alphen. U, de Raad en onze gemeente zijn in die tien jaren saam gegroeid, we hebben lief en leed met elkaar gedeeld, we hebben tezamen beleefd een tijd van opbloei en nu een tijd van depressie U kent onze behoeften en nooden en wij hebben uwe groote werkkracht, uw ruime blik en uw medeleven met de geheele bevolking onzer gemeente in al haar schakeeringen en verschillende politieke opvattingen steeds op hoogen prijs gesteld U bent voor ons een burgemeester in den besten zin des woords De verklaring dat u zoudt trach ten te zijn een burgmeester voor alle in gezetenen, staande boven de partijen, ls geen IJdele belofte geweest Ik zou geen goed liberaal zijn, wanneer ik en mijn partijgenooten. dit niet op juiste waarde zouden hebben weten te waardeeren en hiervan op deze plaats uiting te geven. Elke eerlijk uitgesproken meening door de verschillende partijen geuit, vond bij u een open oor en werd door u daarmede zooveel mogelijk rekening gehouden. Van u hebben we nooit onder vonden een benepen partij-politiek, dit is door het overgroote deel der ingezetenen op hoogen prijs gesteld. Ik zeg u daarvoor van harte dank. Het is met een gevoel van grooten spijt dat we u als burgemeester en voorzitter van den Raad zien vertrekken, toch kun nen we uw besluit om uw ijver en werk kracht aan een grootere gemeente te geven, billijken. Tenslotte feliciteerde spr. de heer Co lijn met zijn benoeming- Tot slot voerde het woord de heer P. D. Noest namens de SD.AP.-fractie. In korte woorden heeft deze spreker naaf voren gebracht wat de burgemeester heeft gedaan ten opzichte van het woningvraag stuk, alsmede voor vele crisisslachtoffers, om hun nood zooveel mogelijk te verzach ten. terwijl spreker met stemverheffing uitliep: „Gij waart een werker!" Nadat deze spreker ook woorden van afscheid had gesproken, kwam de burge meester weder aan het woord. Spr was ten zeerste getroffen door zoo veel woorden, getuigende van een warme sympathie. Hij was blijde, dat er niet meerdere fracties in den raad vertegen woordigd zijn. anders was hem nog meer lof toegezwaaid. Speelde het temperament wel eens par ten, nimmer is de goede verhouding in den raad verstoord geweest en gebleven, zooals zij moest zijn. Na allen nogmaals te hebben bedankt en vervolgens te hebben gezegd Boskoop niet te zullen vergeten werd deze zeer plechtige laatste vergadering onder voor- zitterschaD van burgemeester Coliin ge sloten. Wij vermelden nog, dat de pu blieke tribune overvol was. Dc avondreceptie. Des avonds wrerd door de politie afscheid genomen, welke bij deze gelegenheid hun vertrekkenden chef een wandelstok met inscriptie aanbood. Ook het ambtenaren-corps heeft in be sloten kring afscheid van den heer Colijn genomen. De heer Stijkel, directeur der meentebedrijven, voerde namens de amb tenaren het woord. Als blijvende herinnering werd den bur gemeester een gehandhamerde zilveren fruitschaal van de bekende Schoonhoven- sche zilverfabrlek der firma H. Hooykaas, aangeboden. In de verdere avonduren werd in de raadzaal door den burgemeester en mevr. Colijn receptie gehouden. Zeer velen hebben hiervan gebruik ge maakt door hun opwachting te maken- Wij merkten tal van personen, zoowel ver tegenwoordigers van diverse vereenigingen en instellingen op. De raadzaal was voor deze gelegenheid rijk van bloemstukken voorzien. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) NINON, LACH MIR EINMAL ZU! Hilde Hüdebrand vertelt: Urenlang hebben wij dat moeten hoo- ren. Uit ieder prieeltje, uit ieder cafe schettert en jengelt het. Langzaam waren ?'ij in de kano voortgegleden nu in Pots dam „voor anker". Ik ben dol op Potsdam. Zoo vertelt Hüd? Hüdebrand, die een hoofdrol ver luid in de film „Liebe muss verstanden sein." lederen vrijen middag ga ik er heen. Met het mooie zomerweer, terwijl ln het park van Sans-Souci de seringen bloeien en de meidoorn in het jonge groen schemert en zelfs de rozen al ontluiken, dan ligt er een tooverglans over deze plaats. Zooals reeds zoo vaak wandel ik door het slot, vergezeld door mijn ouden vriend den grijzen portier met de staal-blauwe oozen. Wij worden omgeven door de vredige hemming van de kleine bibliotheek, die <*1 tijd heeft beleefd, welke in het boek der wereldgeschiedenis als met staal ls to- gezrift, Uan gaan wij voorbij den historischen tt?len naar de stille, bijna vergeten bel védère. Zeer chic heeft de kleine schoone dan seres Barbarina hier althans volgens onze begrippen, niet gewoond. Doch: andere tijden, andere zeden! „En een andere mode!" zegt mijn gezel lin En nu zijn wij gelukkig bij de mode beland. De tegenwoordige mode is voor mij de vervulling van al mijn wenschen. Men kan zich zoo te goed doen aan kleuren, stoffen en lijnen. Men kan heele toiletten anders componeeren. Men stroopt een paar mouwen op of af. men knoopt een 'kraag om of af Men bindt een brutaal bonten lapje om den hals en trekt een knalrood jasje aan en zet er een bijpas send mutsje bij op Hetzelfde kostuum kan er heel anders uitzien. Iedereen kan er voor weinig geld chic en sportief uitzien; men moet alleen vin dingrijk zijn en die eigenschap hebben alle vrouwen. Als een wolk van voile, batist, of geor gette zweeft men door den middag, Groote en kleine bloemen. Ik draag het liefst ef fen stoffen. En op deze wolk van teere, zomersche luchtigheid wiegt een groote. slappe hoed met breeden rand! Voor 's avonds mogen wij de kleuren en lijnen kiezen, die vrij het liefst hebben Ik vind bij lamplicht pasteltinten het mooist en door mijn parelcollier worden zij nog fijner. Andere versieringen draag ik niet graag, doch bloemen zijn altijd welkom! „O, ik weet het al. zeker orchideeën?" „Heelemaal niet Ik heb een hekel aan orchideeën. Anjers, anjers, bloedroode en sneeuwwitte en daarvan steek ik altijd een heele toef op mijn janon." Zoo, nu is 't genoeg over de mode en haar scheppingen. Luister eens naar dat lijstertje en kijk naar de ondergaande zon. Langzaam gaan wij terug naar onze hoot. Het is 't eind van 'n heerlijken dag. ROLAND VARNO OVER GRETA GARJÏO Haar nieuwe partner. De jonge Holiandsche aoteur Roland Varno. die in de nieuwe Greta Garbo-film „As you desire me" (Zooals ge mij be geert) van Pirandello, een rol vervult, ls al enkele jaren in Hollywood, waar hij kleinere rollen in de Duitsche versies van Metro Goldwyn Mayer films speelde en in- tusschen ztoh oefende ln de juiste Uit spraak van het Amerikaansch-Engelsch. „Sinds mijn tooneelloopbaan in het goede oude Utrechtbegon, vertelt Varno, droomde ik van een mogelijkheid, waaraan ik ook later nog vasthield toen ik in Duitschland speelde met Lilian Harvey, Mariene Dietrich en Emil Jamnings, de mo gelijkheid, om eens in een film te mogen samenspelen met de groote Zweedsche actrice Greta Garbo. „Paul Bern riep mij op z'n kantoor; iets in mijn hart zelde my, dat thans mUn droom werkeiykheid zou worden. Ik kreeg een manuscript, de rol van Albert, de stu dent in „Het raadsel van het verleden." ..Ik zou samenspelen met Greta Garbo! Natuuriyk was ik zenuwachtig. De myste rieuze persoonlijkheid van Garbo en de vreemde atmosfeer, die haar omringt, wa ren voortdurend in myn gedachten. „Op den dag dat begonnen werd met de opnamen voor de eerste scènes, stelde de regisseur George Fitzmaiurice my aan en kele andere medespelenden voor. maar ik merkte het nauwehjks, myn gedachten waren ergens andersZou Greta Garbo inderdaad de Duse van onzen tijd zyn?.. Is zy werkeiyk zoo aantrekkelijk als haar films haar voorstellen?Is zy zoo ge heimzinnig als ik het mU voorstelde? „Er kwam een oogenblik van spanning; toen, voorafgegaan door haar kamenier, haar kapper en haar chauffeur kwam Greta Garbo en de regisseur stelde my voor. Met haar vreemd-diepe stem, zeide zij de gebruikelüke beleefdheden en met een werd met de opnamen begonnen. „Gedurende de twee weken, dat wy aan onze gemeenschappelijke scènes werkten, voelde ik mij niet verlegen of zenuwach tig. zy hielp my voelen dat wy beiden samenspeelden, beiden samen werkten aan eeri werk tot ontspanning van de we reld. In de tusschenpoozen. terwyi veran deringen in de studio werden aangebracht was er een kans om samen te oraten. WU spraken over Berlyn en Europa meestal in het Duitsch, waarin zy zich het liefst uitdrukt. Het is een eigenaardige gewaarwording een kort moment te leven in een andere wereld met de schoonste vrouw, die je ooit ontmoet hebt. Volgens my is Greta Garbo in werkeiykheid veel mooier dan haar filmbeeld. Zu gebruikt heel weinig schmink en daardoor komt haar gelaat beter uit. In haar prachtige grys-eroene oogen is een betooverende uitdrukking en haar wenkbrauwen alleen kunnen een we reld van gevoelens uitdrukken!" Greta Garbo ls zeer punctueel". .lede ren ochtend precies om tien uur komt zij in de studio's en daar zy zooveel mogeiyk alleen wil zyn. wordt vlak by de plaats der opnamen een kleedkamer voor haar ingericht, waarin zij na iedere scène ver dwijnt. Zij heeft niet graag dat de men- schen naar haar küken en ik geloof, dat zy verlegen is en daarom alleen wil zyn. ..Het ls eigenaardig de verandering ln haar op te merken op het moment, dat zy met haar spel begint zy heeft een merk waardige macht over zichzelf, die haar ln staat stelt ln enkele seconden de eigen persooniykheid af te leggen en zioh ln te leven ln het karakter, dat zij moet uit beelden. Ik heb gehoord dat zij aan sla peloosheid lijdt maar als de regisseur haar roept is zy steeds vol energie in haar rol. Dan is het of een straal zonlicht door de wolken breekt! Zy is geheel veranderd en steeds kon ik de invloed van die wils kracht aanvoelen. De scènes met haar vormden de grootste gebeurtenis van mijn 1 leven!" Greta Garbo is zeer vriendeUjk en sym pathiek. Zy bezit een echt vrouwelijke teederheid. „Myn gevoel zegt my, dat zy reageert op de artistieke capaciteiten van anderen, op een regisseur die iets byzonders in een film kan brengen en daarom geloof ik, dat haar nieuwe film, welke door Rouben Mamoulian geregisseerd zal worden, een groot succes zal zyn. want in hem stelt zij vertrouwen. ,Zy houdt niet van eerbewijzen De men- schen vereeren haar en willen haar per soonlijk zien en toch zoekt zy de eenzaam heid, maakt lange wandelingen en gaat zwemmen, steeds waar zy weet niemand te ontmoeten!" LLANE HAID'S WEG NAAR DEN ROEM. Hoe een figurantenrollctje in een hoofdrol veranderde. Liane flaid en Paul Westermeier in „De ster van Valencia". Liane Haid die deze week de hoofdrol speelt ln „De Ster van Valencia", heeft altyd behoord tot de filmsterren, die 't druk hebben. Maar de laatste maanden ls haar leven werkelijk volkomen gevuld met filmreizen en opnamen in het atelier maken en van- en naar huis gaan. „Thuis ben ik werkelijk alleen maar om te slapen zegt ze lachend Maar in dit lachen ligt een diepe, eerlyke vreugde hierover. Deze slanke, stralend schoone Liane is geheel doordrongen, doorgloeid van arbeidslust. Ze is eerzuchtig. Ja, zelfs sportlef eer zuchtig. ■Iedere stryd, iedere bijzondere praes- tatie trekt me aan. Men dringt zich to de voorste ry en doet dan moeite die olaats te behouden. Er zijn ook momenten waar in men tracht het onmogelyke mogeiyk te doen zyn nieuw onontgonnen terrein te veroveren. Dat zyn tenslotte de hoogte- I punten Dit zyn haar eigen woorden Een 1 de-gelijk hoogtepunt heeft Liane nog voor weinige jaren beleefd. Toen waagde ze het moedig om zonder eenige voorstudie voor het tooneel in een der grootste Berlün- sche schouwburger op te treden ter- wyi haar medespelers allen geroutineer de acteurs waren en met een betoove rende gracie te spreken, te zingen en te dansen. Dat was in „Meine Schwester und ich". En dit, haar hoogtepunt, werd een enorm succes voor de geliefde film actrice. Liane Haid is een Weensche. Voor heel nieuwsgierigen; haar verjaardag is 16 Augustus. Ze stamt uit een oud patriciërs- geslacht en heeft nog twee heel aantrek- keiyke zusters. Voor dit „Dreimadlerhaus" schwarmt heel Weenen Behalve Liane speelt Grit Haid nog voor de film: men ziet haar helaas veel te weinig. Liane Haid vond na een mislukte poging op een kloosterschool reeds heel jong nJ. on 1513-jarigen leeftyd den weg naar het filmatelier. Hoe dat zoo kwam, toeval of noodlot het tempera mentvolle persoontje met haar knappe ge zichtje leerde op een fuifje eenige men- schen kennen, die bij de film betrokken waren, waaronder de spelleider J. Fleck. Fleck, die juist aan de opnamen voor een nieuwe film begonnen was. beloofde haar een klein figurantenrolletje voor den vol genden dag. Het kleine meisje, dat zoo genaamd ijverig naar haar Fransche les ging. stond precies op tyd in de vestibule en daarna met gloeiende wangen voor de met minder warme filmlampen. Een een voudig kamermeisje was ze, dat 'n blaadjo op een tafel moest zetten. Uit Neen, niet uit! Tja, in dat kleine ding kon eigeniyk wel eens heel wat meer steken!" merkte een van de leiders met verhalen bewondering op. „Nu goed. dan geven we haar eenvoudig meer!" luidde het ant woord. Daartoe werden de scènes uitge breid. Nu moest het kamermeisje ook nog bedienen bij een ïdyllischen picknick ln een bosch. Och, ze kwam tenslotte han den te kort! Zoo ontwikkelde zich uit een bijrolletje dat n!et eens in het manuscript stond, een reuzen-rol. Ja, deze werd tenslotte grooter dan die van de, niet weinig booze, vrou welijke hoofdrolspeelster. De minderjarige Liane ging etndeiyk naar huis met een Jaarcontract on het gevoel, alsof men haar zoo juist een koninkrijk cadeau had gegeven. Haar ouders waren eerst ernstig ge schokt. gaven echter spoedig genoeg aan het verlangen van hun dochter toe en teekenden voor haar het contract Maar haar grootvader, een lid van den Onder wijsraad, bleef onverbiddeliyk. Van een filmende kleindochter wilde hy langen tyd niets weten. Toen echter Liane's ,Jca- mermeisjesfilm" een enorm succes voor haar werd en de ners haar als 'n ..komen de ster aan den fllmhemel" prees was ook zijn tegenstand gebroken Liane echter om- ïystte deze eerste critieken met zorg: nog heden behooren ze tot haar liefste souve nirs Reeds een jaar later werkte de jonge actrice in de Berlijoscbe ateliers: De roman van een dienstmeisje" .Hchlaeende Wetter". „Lady Hamilton" „Lucrezia Bor gia" e.a. zijn films, die haar een wereld bekendheid bezorgden. o

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9