KNIPSELPRIJSVRAAG EEN HEEREN- OF DAMESRIJWIEL 74,te Jaargang ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1933 No. 22551 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. PFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BEWAAR DUS ONS BLAD VAN DINSDAG EN 10 GELDPRIJZEN IEDER VAN 10 GULDEN Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueelé opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Poetbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat E. Hendschuch, te Lelden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B. voor den verkoop uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik in het perceel Papenstraat No. 3, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 September 1933. 7865 CHR. HIST. UNIE. Herdenking van het 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der Chr. Hist, Unie was gisteravond door de afd. Ledden in gebouw Prediker een herdenkingsavond belegd. Voor dezen avond bestond buitengewoon groote be langstelling. Vele leden van kiesvereena gingen uit den omtrek waren mede aan wezig, terwijl wij voorts nog opmerkten wethouder Splinter, de gemeenteraadsle den Meynen, De Reede, Rosmaden, Van der Reyden en Wilbrink. De voorzitter der afd.. de heer J. C. B. Hüner, sprak, na gebruikelijke opening, een kort openingswoord waarin hij allen welkom heette, in 't bijzonder den spreker van dezen avond, dr. J. Schokking. Is er. aldus de heer Hüner. wel reden tot feest- I tieren? Volgens spr. zeker want immers la di/t feestvieren willen wij gedenken hoe reel zegeningen wij ondervonden hebben I in de tijden die voorbij gingen. Voortgaande noeimt de heer Hüner het driemanschap prof. De Savornin Lohman, I dr, J. Th. de Visser en dr. J. Schokking, die in de afgeloopen kwarteeuw getoond I hebben, dat zij de beginselen niet alleen I konden zeggen, maar ook toepassen. Mede in dit verband noemt spr., zonder één der anderen ook maar eenigszins te kort te willen doen, de namen van jhr. De Geer en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die mede de Unie zulke onschatbare dien sten hebben bewezen, (Applaus). Sor. eindigde met den wensch uit fa spreken, dat de Unie nog vele jaren mede mocht werken de belangen van Staat en Volkshuis voor te staan. Staande werden hierna twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna de heer Hüner nog mededeeling deed dait be richt van verhindering hadden gezonden, het bestuurslid mevr. Spaargaren en de heeren, ds. Veldhoen van Voorburg, mr. Iienburg alhier. Broers van Voorschoten. I ibr. De Gijselaar, van Wassenaar. Tilanus I van Den Haag. Van Boeijen van Voorburg Braat van Zevenhuizen. Rede Dr. J. Schokking. Dr. J. Schokking. lid van den Raad van Siate, oud-voorzitter der Chr. Hist. Unie sprak hierna de herdenkingsrede udt. Spr. begon met te herinneren aan de eigenlijke datum van den gedenkdag 9 Juli 1903 waarna spr. in een keurig uitge werkt betoog naging hoe de Unie aanvan kelijk een kleine politieke groep irn den loop der jaren uitgegroeid is en nu gere kend mag worden tot één der groote poli tieke partijen. Waren in de Unie bij de oprichting ongeveer 100 kiesvereenigingen bij haar ondergebracht thans telt zij 770 kiesvereenigingen met een groot kiezers tal, dat gedurende verscheidene jaren ge stadig is toegenomen. Vervolgens stond dr. Schokking stil bij de eenheid die er in de Unie leeft, Van splitsing of scheuring behoeft niet ge sproken te worden. Op overzichtelijke wijze, vol van histo rische feiten, gaf spr.* vervolgens eenige algemeene aanduidingen ten opzichte van de vereenlging in 1908 van de Chr. H. Party, de Vrü A -R Party en den Chr. H. Kiezersbond in de Ohr. Hist. Unie om dan te verklaren dat dit samengaan uitstekend is geslaagd. De feiten zyn daarvan voor handen. Hierna wees spr. er op, dat hef uitgangs punt en de doelstelling van de Unie ook ten volle nog gelden voor onzen tyd. Na nog er op gewezen te hebben, dat wy alle slapheid en traagheid zullen heb ben te laten varen, eindigde spr. met op te wekken trouw te biyven aan onze be ginselen geschaard om den troon van Oranje. Deze vele malen met applaus onderbro ken rede, werd door den voorzitter met eenige hartelijke dankwoorden aan den spreker beantwoord, waarna eenige minu ten werd gepauzeerd. Hij de hervatting der vergadering werd Onder daverend applaus besloten een te legram van aanhankelijkheid en trouw te Jonden aan H. M. de Koningin en een te legram van eelukwensch aan det hoofdbe stuur der Unie. Het verdere van den avond werd gevuld door declamatie van den heer Arie Post en muziek door een strlikje. Nadat de voorzitter nog een slotwoord a? gesproken, waarin hii opwekte trouw be vergaderineen te bezoeken sloot dr. Joh. w. Groot Enzerink dezen welgeslaag den avond, die door ruim 600 personen 15 bezocht, met dankgebed. ZILVEREN LECTORAAT. Van Dr. W. P. Jorissen. Vandaag is het juist 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot, dr. W. P. Jorissen werd benoemd tot lector in de anorganische en physisohe chemie aan de Leidsche Uni versiteit. Willem Paulinus Jorissen werd 11 No vember 1869 te Amsterdam geboren. Hij volgde het onderwijs aan de H.B.S., legde daarna met goed gevolg staats examen af en studeerde aan de Amster- damsche Universiteit in de Scheikunde om ln 1896 te promoveeren tot doctor in de wis- en natuurkunde- In de jaren 1895 en '96 was hu als assistent werkzaam aan het chemisch laboratorium alhier; vervolgens van 1896 tot 1900 aan laboratoria te Rotterdam en fabrieken te Zwijndrecht. In 1900 werd hu benoemd tot leeraar aan het Konink lijk Marine-Instituut te Nieuwediep en als privaat-docent toegelaten tot de Leidsche Universiteit, welke laatste functie hu' op 23 September 1908 verwisselde met het lectoraat in de anorganische en physische chemie. Hu is hoofdredacteur van het „Chemisch Weekblad" en de „Recueil des travaux chimiques des Pays Bas" en leverde, be halve voor deze beide tüdschriften, nog tal van büdragen voor het „Zeitschrift für physikalische Chemie", „Chemical News" en andere. Naar aanleiding van dit jubileum schruft een züner medewerkers, dr. C. Groeneveld ln 'het heden verschenen nummer van het .Chemisch Weekblad" o.m. liet volgende: Trachten wu. in vogelvlucht, een indruk te geven van het vele. dat dr. Jorissen in zu'n arbeidzaam leven gepresteerd heeft over een tüdvak van nu byna veertig ja ren (de eerste publicatie over de dissocia- tiespanning van 't kristalwater verscheen in 1894 in het Maandblad voor Natuur wetenschappen). dan treft ons bovenal zpn veelzijdigheid en groote werkkracht. Immers, nadat het onderwerp zyner dis sertatie .Langzame oxydatie en zuunstof- actieveering door triaethylphosphien, pro- pionaldehyd en benzaldehyd", ondeT van 't Hoff bewerkt en waarop hij 21 October 1896 bij Bakhuis Roozeboom met lof tot doctor in de scheikunde gepromoveerd was hem aanvankelük tot verder onderzoek der oxydatteverschynselen geprikkeld had, zien wu al spoedig, hoe zyn belangstelling zich verdeelt: naast de scheikunde der zuurstof trekken verschu'nselen op het ge bied der radioactiviteit en der galvanische werkingen zyn aandacht, de mogeiykheid van transmutatie der elementen houdt hem geboeid, hü houdt zich bezig met be trekkingen tusschen kookpunt en associa tie der moleculen. En eenige jaren nadat hy te Leiden het ambt van lector ln de anorganische che mie, op 23 Sept. 1908. aanvaard had met een rede over: ..De ontwikkeling van de denkbeelden op het gebied der oxydatie- verschijnselen". zien wij. hoe een tweede groot veld van onderzoek, ten volle waar dig verder ontgonnen te worden, zun aan dacht gaat trekken: de uitdooving van vlammen en de meer algemeene bestudee- ring van de verschynselen, die zich bü het verbranden en explodeeren van gasmeng sels voordoen. Later beschouwt hu meng sels van reageerende stoffen in den rui meren zin des woords vanuit één gezichts punt: de speciale explosiegrenzen (-gebie den) worden tot algemeene reactlegrenzen (-gebieden); uitvoerig en systematisch worden experimenteel onderzocht binaire, ternaire en quaternaire combinaties van gassen en dampen, gassen met vaste stof fen en vaste stoffen onderling gemengd. Nadat door hem in 1918 een verband was gelegd tusschen de drukgrens bij au- toxydatie eenerzljds en de reactiezrenzen bij explodeerende gasmengsels anderzyds, lag het voor de hand dat voortaan de uit voerige bestudeering van deze beide cate gorieën van verschü'nselen het orogramma zou vormen van zi.in afdeeling in bet Leid sche Anorganisch-chemlsche Laborato rium. Weldra melden zich de eerste leerlingen aan spoedig zien wli de eerste disserta ties. onder zyn leiding bewerkt, verschij nen: ln het tydvak van 1C361933 ver- we-van negen srtjner me-l^—c-kers den Ter gelegenheid van de WINKELWEEK zullen wij DINSDAG 26 SEPT. a.s. weder onder het hoofd KNIPSEL PRIJSVRAAG advertenties afdrukken en Woensdag a.s. (27 Sept. daaropvolgend), uit deze advertenties genummerde driehoekjes publiceeren, geknipt a 11 e e n uit die advertenties welke onder het hoofd Knipselprijsvraag den dag tevoren zijn verschenen. Hoewel waarschijnlijk overbodig, willen wij voor hen, die de vorige maal niet mededongen, nogmaals een uiteenzetting geven van de bedoeling van deze prijsvraag. Wij verzoeken onzen abonné's na te gaan uit welke adver tenties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Dit lijkt eenvoudig, maar pas op. want er schuilen moeilijk heden! Volg daarom onzen raad, kijk iedere advertentie eerst eens nauwgezet aan en lees ze hardop door. Hierdoor bereikt men twee dingen: het beeld der advertentie en de woorden, waarin zij gesteld is. blijven min of meer in het geheugen hangen. Loop daarna de uitknipsels door en ziet of daarin randen, beelden, letters of woorden voorkomen, welke ge zooeven bij het doorlezen der advertentie zijt tegengekomen. Aldus systematisch te werk gaande, zal men een aantal driehoekjes kunnen terecht brengen. Natuurlijk blijven er eenige over. Welnu, om die te herkennen dient er opnieuw gezocht te worden. Hebt ge alle driehoekjes gevonden, schrijf dan de namen der firma's op tot wier advertentie's de driehoekjes behooren,- met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Als prijzen stellen wij voor de goede oplossers beschikbaar: (uitgerust met electrische lamp, bel, reflector en bagagedrager, met 1 jaar schriftelijke garantie) Indien er meer goede oplossers zijn dan prijzen beslist het lot. Van iedere bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één oplossing aangenomen. De oplossingen moeten uiterlijk Maandag 2 October a.s. 5 uur des namiddags in ons bezit zijn onder enveloppe met vermelding „Knipselprijsvraag". De uitslag van de prijsvraag zal uiterlijk Vrijdag 6 October bekend worden gemaakt. DE DIRECTIE. doctorsgraad; een geiyk aantal staat ge reed. binnen afzlenbaren tyd te volgen: het wordt woekeren met de beperkte labo ratoriumruimte en de beschikbare subsi dies! Maar naast den zuiver wetenschappelq- ken werker zien wy den technisehen on derzoeker, die zich met vragen van toege paste scheikunde bezig houdt, die zich. om ons nu slechts tot den laatsten tyd te be perken, sterk voor de zoo eminent practi- sche vraagstukken der miingasontploffin- gen en stofexplosies interesseert, proble men, waarvan de oplossing toch. behalve wetenschappeiyke, ook Ln sterke mate haar sociale beteekenis zal hebben. Stellen wy daar dan nog den historicus naast, die zun licht laat schynen over vak- genooten van lang en zeer lang geleden, den biograaf, die bü jubilea persoonlijk herinneringen ophaalt en verdiensten in het licht stelt, den journalist, die als stu wende kracht het Chemisch Weekblad, dat hij ln 1903 met Dr. Reicher oprichtte, tot een blad van beteekenis heeft weten te maken; vergeten wij verder niet de tal- looze keeren, dat hy in de verschillende Secties, Chemische Kringen en plaatselijke natuurwetenschappeluke vereenigingen 'n spreekbeurt vervulde, deelnam aan de ver gaderingen der Union (als lid, later voor zitter der werkcommissie voor anorgani sche nomenclatuur 1, dat de Regeering, de Leidsche Univesitelt, de Ned. Chemische Vereenlging een beroep deed op zun repre sentatieve persooniykheld om haar te vertegenwoordigen in het buitenland; memoreeren wü, dat hü uitgenoodigd werd door de vakgenooten uit Tsjecho-Slowakue Polen, Frankrijk, door de Faraday Society door het Solvay Congres, om verslag uit te brengen over zyn onderzoekingen: hoe er dan bvendien nog werkzaamheden voor het buitengewoon lid van den Octrooiraad, den curator van het gymnasium te Leiden, den voorzitter van de eindexamencom missie eener HI3.S zyn te verrichten; dan verdient het toch des te meer waardeering, dat deze man by ty en onty klaar staat om iedereen van advies te dienen, die een beroep op zyn groote bibliographische kennis en belezenheid doet. De op het artikel volgende blbliographle geeft 236 publicaties (102 vanaf 1921) en 9 dissertaties van chemici, wier promotie- werk bji gelald heefL (Sinds 1926), In verband met dit jubileum heeft zich uit den kring van zyn oud- en tegenwoor dige medewerkers, oud-leerlingen en leer lingen een comité gevormd, dat hem heden middag in het Anorganisch chemisch labo ratorium in intiemen kring en kleine, doch hartelijke huldiging heeft bereid. Een der assistenten drs P. A Jonquière heeft den jubilaris daarbij toegesproken en hem uit aller naam een album met fotos' aangeboden. DE 3 OCTOBERFEESTEN. Maandag a.s. 's avonds van 6.457 urn- zal de heer W. H. Fockema Andreae, be stuurslid der 3 October-vereeniging voor de A.V.R.O spreken over de komende 3 Octoberfeesten. Men stemme als recht geaard Leidenaar dien avond dus op de A.V.R.O. af! Ook de kinderen in de morgenuren van 3 October niet vergeten. Zooals bekend betrekt het bestuur der 3 Octobervereeniging sedert eenige jaren ook de kinderen in de feestviering. Be halve dat er ln de Stadsgehoorzaal iets wordt gegeven dit jaar onder 'elding van den hof-artist, Henri Nolles een kin- der-variëté zal er in de vroege morgen uren van den feestdag zelve op de Vest- wal (Jan van Houtkade) een ringrijderij worden gehouden met ponny-wagentjes. Een dergelyke ringrijdery voor de jeugd is et Leiden nog niet vertoond, en het is de 3 October-Vereeniging weer die het als nieuwigheid brengt. Dat hiervoor door de jeugd groote animo zal worden betoond, is niet aan twijfel onderhevig, want welke jongen of meisje wil nu niet eens een kansje wagen en een prijs winnen zittend in een luxe wagentje met een dartel klein paardje er voor? Wu verwijzen naar de in ons blad ge plaatst advertenties voor aanmelding. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen rechten j de heeren J F. P Dijkhuis (Den Haag); J. A. Reus (Dordrecht) en H. N. Schlmmelpenninck van der Oye (Wasse- —ar). BINNENLAND. Herdenking van het 300-jarig bestaan der Leidsche Sterrewacht (5de Blad). Werkloozenkassen voor kunstenaars; be- grooting voor sociale zaken (Binnenland, 4de Blad). Het internationale pool jaar; onderhoud niet de van Groenland en IJsland terug gekeerde deelnemers (4de Blad). De stand der landbouw-gewassen (Land en Tuinbouw, 5de Blad). BUITENLAND. Het proces tc Leipzig voortgezet (5da en 1ste Blad). Politieke besprekingen te Parijs en Ge neve (Buitenland, 2de Blad). De Egyptische kabinetscrisis (Buitcnl., 2de Blad). ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN IIEER C. G. VAN DER VOORST. Hedenmorgen heeft de heer C. G. v- d. Voorst, eerste magazynmeester by de Lichtfabrieken zyn zilveren jubileum bij deze instelling herdacht. Hy werd door den directeur op de gebruikelijke wy'ze ontvangen en hartelijk toegesproken ln het byzyn van den hoofdboekhouder. Door den chef en de ambtenaren van het magazyn, werd de jubilaris die een ver trouwenspositie geniet een souvenir aan geboden. De heer van der Voorst, dio 5 November 1911 tot magazynknecht werd aangesteld, vervult sinds 1 October 1917 zyn tegenwoordige functie en staat zeer gunstig aangeschreven. LEIDSCHE VOLKSHUIS. Hedenavond 79 u. en Zondagmiddag 35 u. wordt in het Leidsche Volkshuis, Apothekersdyk 33 weer de jaarlijksche tentoonstelling gehouden van het werk dat op de verschillende clubs en lessen is gemaakt. Men vindt er een groote verscheidenheid van handenarbeid, zoodat het zéér de moeite loont er eens een kijkje te nemen: hout- en metaalwerk (een minia tuur-motorbootje, dat echt vaart), hand werken, weef- en kantkloswerk (deze technieken worden gedemonstreerd), tee- keningen, aangekleede poppen, terwyi het geheel wordt opgeluisterd door een col lectie opgekweekte stekjes en een inzen ding van de botanieclub. Toegang zie kleine advertentie. De cursus electriclteit en radio zal ook dit jaar, dank zij de medewerking van de heeren professoren, gegeven kunnen wor den in de groote collegezaal van het na- tuurkudig laboratorium, Nieuwsteeg, en wel op Vrijdag 29 Sept., 6, 13. 20 Oct, to 8 uur. De talrijke en mooie proeven, die in het laboratorium mogeiyk zijn, zullen onge twijfeld de belangstelling voor dezen cur sus verhoogen. De leiding is bovendien ln zeer bevoegde handen: de heeren G. J. v. d. Berg en J. de Nobel, Lelden. Voor toegang zie advertentie. Onder den titel „Denken en Doen" geeft het Leidsche Volkshuis een cursus van vier avonden en wel op Donderdag 28 September, 5, 12, 19 October, 8 1/4 uur, "over de onderwerpen: 1. Ziekenverpleging in huis, speciaal besmettelijke kinder ziekten; 2. Het bezighouden van herstel lende kinderen; 3. Goede en goedkoope voeding; 4. De juiste bewoning van het huis. De leiding berust by verschillende des kundigen: Zuster Jezeer, Mevr. Schaper- Beukema, leerares K. en Oen de dames Byi en Wysman, leeraressen a. d. Huis houdschool Rapenburg. Voor aanmelding enz. zie advertentie. DE WINKELWEEK De route welke „Werkmans Wilskracht" Maandagavond te pl.m. 8 u-ur zal volgen is ais volgt: Prins Hendrikplein, Mauritsstraat, Mo lenstraat. Marnixstraat, Louise de Coligny- straat. Waldeck Piermontstraat. Sophia- straat, Julianastraat, Oude Heerengracht, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooi gracht, Nieuwe Rijn, Kraalerstraat. Hoo- gewoerd, Gangetje, Botermarkt. Koorn- beurssteeg, Breestraat. Noordeinde, Noord eindsplein. terug K. Rapenburg. Prlnsesse- kade. Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat, Vischmarkt (ontbinden). 0 0 wy herinneren er aan. dat Maandag middag boven onze stad de tweede ,zil- Fervhjéfct" wordt uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1