74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 September 1933 Vijfde Blad No. 22551 DE LEIDSCHE STERREWACHT. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt Illllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll BuitenL Weekoverzicht HET PROCES TE LEIPZIG. Losse nummers van ons Blad HERDENKING VAN HET 300-JARIG BESTAAN. STAND DER LANDBOUWGEWASSEN. De Leidsche Ster rewacht ia 1923. Op Vrijdag 6 October a 5. zal hier ter I stede het 300-jarig bestaan van de Leid- |sohe Sterrewacht worden herdacht. Dit bericht zal velen onzer lezers eenigs- I zins vreemd in de ooren klinken na het- geen mr. G. Kelder naar aanleiding van I dit jubileum het vorig jaar over deze in- I stelling in ons Blad schreef en waarin hij Ills uitgangspunt vain zijn uitvoerig histo- Irisch overzicht het jaar 1632 als jaar van I oprichting aannam. Deze opvatting is ont beend aan een oud archiefstuk, waarin de I datum van aanbesteding van het gebouw- I tje nauwkeurig wordt vermeld. Dit stuk 1 dateert inderdaad van 1632, doch ver- I schillende feiten wijzen er op, dat de in- I wijding eerst op of omstreeks 6 October 1 1633 heeft plaats gehad. Wij meenen er evenwel goed aan te doen I in het kort d'e voornaamste feiten uit de I geschiedenis der Leidsche Sterrewacht nog |even te releveeren. De eerste hoogleeraar in de sterrekunde |aan de Leidsche Universiteit is de genees- tndige Gerard de Bont geweest directeur Jan den Hortus Botanicus, die ook wis- Iiunde doceerde en daaronder de astrono- Imie rekende. Pas in het begin van de 17de leeuw wordt het ernst met dezen tak van I wetenschap. In 1613 werd SneUius benoemd tot hoog- lleeraar in de wiskunde en deze verwierf I zich al spoedig naam door zijn ontdekking Iran de wet der straalbreking en zün be- I rekening van de grootte van de aardop- I pervlakte met behulp van. de triangulatie I of graadmeting. Hij werd na zijn dood in 1626 opgevolgd Idoor Jacobus Golllus. hoogleeraar in de lOostersche talen die uit de nalatenschap Iran zijn voorganger een groot kwaadraat- I toestel om de hoogte van sterren te be- palen kocht voor de somma van f125. Curatoren verklaarden zich bereid voor leen passend gebouw te zullen zorgen, wan- Ineer Gollius dit instrument aan hen wilde 1 overdragen. Aldus geschiedde en zoo werd, I omstreeks 6 October 1633, de stichting der I Leidsche Sterrewacht, de eerste van (Europa, tot een voldongen feit. Uit den aard der zaak was de inrichting ogst primitief; ze bestond uit een hou- Jfeu gebouwtje met draaibaar dak boven Iw'net dak van het Academiegebouw met l ti voornaamste deel van den inventaris J fws globes, welke totdusverre in de bi- I iffijtheek een plaatsje hadden gevonden. Bovendien werd een bediende aangesteld om den hoogleeraar bij zijn waarnemingen I terzijde te staan. Tot 1689 onderging de Sterrewacht geen I noemenswaardige verandering; in dat jaar werd tijdens het directoraat van Burchard 1 de Volder een tweede toren gebouwd ter I huisvesting van een sextant, zooals Tycho Brahe gebruikt had. In de daarop volgen de jaren onderging de inrichting wel her haaldelijk verbetering o.a. door de uitvin ding der verrekijkers, maar uiterlijk bleef de Sterrewacht nagenoeg ongewijzigd. Het was, zooals prof. de Sitter het bij de in wijding van de jongste uitbreiding van 1924 het uitdrukte, „of er een noodlot op rustte. Als de Curatoren vol-ijverig alles deden wat in hun macht was om de ster renkunde tot leven te wekken, waren de riet hare zorg belaste professoren onbe kwaam, of zij beschouwden de astronomie te veel als een nevenbetrekking naast een, hun geheel in beslag nemend, professoraat, en als er eindelijk eens een waarachtig astronoom was, zooals Lulofs of Van Beeck Calkoen, scheen het Curatorium door zijn vele vroegere vruchtelooze po gingen ontmoedigd te zijn. en onthield hun den noodigen steun. Zoo zijn meer dan twee eeuwen na hare stichting ver streken voordat van de Leidsche Univer siteit eenlge noemenswaardige bijdrage tot de astronomische wetenschap is uitge gaan. In 1817 was de instelling zoo volkomen verouderd en bovendien vervallen, dat cu ratoren aan de regeering voorstelden een geheel nieuwe sterrewacht te laten bou- wen, los van het Academiegebouw en voor zien van de nieuwste toestellen. Voor het eerste waren evenwel geen geldmiddelen beschikbaar en dus werd beslbten tot ver- hieuwing van de bestaande. Er werden en kele nieuwe instrumenten aangeschaft, «ie niet bijzonder deugdelijk waren en tx>- vendien schonk koning Willem I een spie- geltelescoop, vervaardigd door twee han ige Friesche boeren doch die voor ^'■ronomische waarnemingen ten eenen- e was! vIn 1826 werd de 18-jarige Fredenk ■raiser benoemd tot observator, die een ."hietigend oordeel uitsprak over de J*?malige uitrusting en niet ophield m »o°rd en geschrift oo verbetering aan te ?™yen. Aanvankelijk zonder succes, doch fnslotte trokken de publicaties van de door hemzelf verrichte waarnemingen met eigen-vervaardigde instrumenten zoo zeer de aandacht, dat hem in 1837 het di recteurschap van de Sterrewacht en het geheele onderricht in de astronomie wer den opgedragen. De regeering stelde hem in staat de hoogst noodige vernieuwingen aan te brengen, maar eerst in 1857, nadat van particuliere zijde een bedrag van f. 30.000 was bijeengebracht, gaf de toen malige minister van binnenlandsche zaken gehoor aan den op hem uitgeoefenden aandang en plaatste een post op de be grooting voor den bouw van een nieuwe sterrewacht.n Tegen den zin van de meer derheid der hoogleraren werd als bouw terrein een gedeelte van den Hortus Bo tanicus aangewezen. In 1862 was de ge heele inrichting voltooid. Sindsdien is de beteekenis van de Leid sche Sterrewacht voor de astronomische wetenschap voortdurend toegenomen. Kai ser, de gebroeders Van de Sande Bakhuy- zen, en na hen de hoogleeraren, dr. W. de Sitter en dr. E. Hertzsprung, bijgestaan door een staf van geleerden, hebben deze intselling tot een der belangrijkste op het gebied van dezen tak van weten schap gemaakt. De laatste groote reorganisatie dateert van 1924 en was het gevolg van een door prof. De Sitter aan het college van cura toren uitgebracht verslag omtrent den toestand der Sterrewacht, tot het doen van welk rapport hij door curatoren was uitgenoodigd. Zij hield in, dat niet langer uitsluitend de nadruk werd gelegd op de fundamen- teele astronomie, maar daarnaast een astrophysische en een theoretische afdee- ling in het leven werd geroepen. Laatst genoemde bestond weliswaar reeds sedert 1908, doch werd uitgebreid en in een in tiemer vearbnd met de andere afdeelingen gebracht; de eerste, geheel nieuwe afdee- ling concentreerde zich voornamelijk op de photographische photometrie en werd in een geheel nieuw gebouw onderge bracht. Door deze reorganisatie werd een betere verdeeling en meer economische aanwen ding van de beschikbare hulpmiddelen en arbeidskrachten verkregen en dientenge volge het arbeidsvermogen van de sterre wacht de hoeveelheid wetenschappelijk werk. die zij aflevert, vele malen vergroot. De drie afdeelingen produceeren elk af zonderlijk meer dan vroeger de uit de fun- damenteele afdeeiing alleen bestaande ge heele sterrewacht. Bij de inwijding van de gereorganiseerde Sterrewacht door Z.E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op 18 September 1924, heeft prof. de Sitter de door het groote publiek meer naar voren gebrachte vraag gesteld: ,Js al het geld, dat besteed wordt aan groote kijkers, aan gebouwen met koeoels en torens, kost bare zoneclips-expedities, lange bereke ningen en het drukken van dikke boeken gevuld met cijfers, niet eenigszins een overbodige luxe-uitgave te achten? Het is interessant om te vernemen hoe <3* hoogleraar die vraag beantwoordt: „Van andere wetenschappen ziet men de tastbare resultaten; stoom en electriciteit, Röntgen-photographie. vliegmachines, koude-techniek en wat niet ai Van de astronomie ziet men dergelijke resultaten niet. Maar zij is een wetenschap zonder wier steun toch de andere niet kunnen leven. Het materiaal, waarmede de natuurwetenschappen werken is tijd. ruimte en materie. Ms ar geen wetenschap beschikt over tijden, afstanden of massa's, die ook maar in de verste verte vergelijk baar zijn met die, welke de astronoom hanteert. Zoo komt het dat zij in de meest fundamenteele vragen dikwijls het eerste en bijna altiid het laatste woord heeft." Als voorbeelden noemde prof. De Sitter de ontdekking der gravitatie, die van de eindige snelheid van het licht, van de aberratie, die van de serieën van spec traallijnen en tenslotte de relativiteits theorie, welke voor de bevestiging harer hypothesen door waarneming de hulp der astronomie moest inroepen. Zooals hierboven gezegd zal de herden king plaats vinden op Vrijdag 6 October des namiddags te 3 uur in de plechtige zitting van den Senaat in het groot-audi torium der Universiteit. In deze bijeenkomst, waartoe ook een tiental buitenlandsche en een vijftigtal Nederlandsche astronomen is uitgenoo digd, zal prof. de Sitter een herdenkings rede uitspreken. Na afloop is er in het gebouw der Sterre wacht een receptie. Des avonds is in de groote collegezaal van de Sterrewacht een bijeenkomst geor ganiseerd voor de buiten- en binnenland sche gasten, welke ln verband met het 25-jarig professoraat van prof. de Sitter >p Een uitstekende graanoogst. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 19 September is onder medewerking der Rij kslandbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de corres pondenten der Directie van den Land bouw. Het aanhoudend droge weer heeft den oogst der granen uitstekend doen slagen. Behoudens een enkele uitzondering lui den de berichten omtrent den tarweoogst gunstig. De droogte heeft over het alge meen een eenigszins te snelle rijping doen plaats vinden, waardoor de korrel te fijn gebleven is. Dit euvel heeft zich het meest vertoond oo de lichtere gronden. In de Veenkoloniën, waar men allengs meer be kend is geraakt met de teelt van tarwe, was de oogst goed. In de meeste gevallen bedroeg de opbrengst aldaar meer dan 40 hl. per ha. De oogst van de haver was eveneens goed, in enkele gevallen zelfs zeer goed. Het erwtengewas kan slechts vrij goed worden genoemd. In de meeste gevallen is de opbrengst tegengevallen. Hetzelfde geldt in hoofdzaak voor de veld- boonen en bruine boonen. Met betrekking tot het laatstgenoemde gewas zij medege deeld. dat de stand daarvan in de maand Augustus belangrijk ongunstiger gewor den is .De zaden, als blauwmaanzaad. kool zaad en spinaziezaad, zijn onder gunstige weersgesteldheden geoogst. De opbreng sten van de beide eerstgenoemde gewassen waren goed tot vrij goed; die van spinazie zaad kan goed genoemd worden en die van het suikerbietenzaad goed tot zeer goed. De oogst der fabrieksaardappelen heeft niet aan de verwachtingen beantwoord De droge en warme weersgesteldheid, afge wisseld door korte perioden van zwaren regenval heeft het loof abnormaal snel doen afsterven, waardoor de knollen te klein bleven. Gemiddeld zal dan ook de oogst in de Veenkoloniën nog geen 400 hl. per ha. bedragen, welke raming onge veer 100 hl. minder is dan die od 10 Juli. Het zetmeelgehalte is goed. Ziekten kwa men hier en daar voor en wel in hoofd zaak bij de vroeger soorten De opbrengst van de consumptie-aard - aDDelen is in de meeste gevallen goed De kwaliteit; van de aardapnelen is uitstekend. In het vorig bericht werd reeds melding gemaakt van plaatselijk ontreden van de vergelingsziekte bii de suikerbieten. Thans blijkt dit verschijnsel vrii algemeen te ziin, waardoor de vooruitzichten ten aan zien van den oogst eenigszins minder gun stig zijn geworden. Od kruimelige gronden wordt het verschijnsel in mindere mate waargenomen. De ooest der uien was goed. De stand der voederbieten is eveneens tengevolge van het ontreden der verge lingsziekte aanmerkelijk achteruitgegaan. Het laat zich aanzien, dat dit gewas wei nig meer zal nrofiteeren van de regens gedurende de laatste dagen. Het gras, de stonrx*1 knollen en de spur rie hebben veel te liiden gehad van de droogte, zoodat de stand dier eewas^n slechts matig genoemd mag woeden. Het ls evenwel moeelük. dat de'in Rentember gevallen regens hierop een gunstige wer king zullen bliiken te hebben uitgeoefend. De opbrengst van klaver- en grashooi tweede snede was matig tot vrij goed DE STEUN AAN DE ROGGE- EN GERSTTEELT. De Gewestelijke Tarwe-organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland melden: Er is een steunregeling in voorbereiding, waarbij den verbouwers van Nederland- sohe rogge en gerst bij verkoop dezer pro ducten een bijslag zal worden betaald. Naar ons werd medegedeeld, zal deze regeling voor ro^ge omstreeks 1 October en voor gerst omstreeks 7 October as. worden bekend gemaakt. In verband hiermede word'en rogge- en gerst verbouwers In eigen belang aangera den. in afwachting dezer regeling, nog niet tot verkoop over te gaan. DE CONTINGENTEERING VAN VASTE SIERPLANTEN.. De Gentschc kweekers VTagen représaille maatregelen aan de Belgische regeering. De correspondent van de ..N. R. Crt." be Brussel meldt: Een delegatie van de Gentsche bloemis ten heeft zich gisteren tot den minister van landbouw gewend teneinde te protes teeren tegen de con tin gen tee ring door de Nederlandsche regeering van den invoer van azalea's, hortensia's en andere kas planten. waarvan vrij groote kwantiteiten uit België en voornamelijk uit Gent naar Nederland worden uitgevoerd. De delegatie heeft bij de regeering aangedrongen op het treffen van tegenmaatregelen. aJs b.v. het beperken van den invoer van Holland- sche snijbloemen, welke beperking thans niet wordt toegeoast en het verscherpen van de contingenteering van de in België toegelaten Nederlandsche groenten. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. 21 October a.s. een eenigszins feestelijk karakter zal dragen. O.a. zal een film van de Sterrewacht worden vertoond. Zaterdagmorgen worden voor hen, die daarin belangstellen, excursies gehouden naar het Natuurwetenschappelijk Histo risch Museum. Ter gelegenheid van dit Jubileum wordt een ln de Engelsche taal gesteld gedenk boek uitgegeven, betrekking hebbende op de geschiedenis der Sterrewacht en samen gesteld door prof. de Sitter, Een Wereldproces Onzekerheid! Begrijpelijkerwijs ls de volle aandacht gewijd aan het proces te Leipzig, waar, volgens Dultsche lezing, recht zal worden gesproken over de brandstichters van den Rijksdag; louter en alleen volgens de be grippen van het recht. A priori werd de mogelijkheid van zoo'n Duitsche rechts spraak reeds betwist, speciaal waar van die zijde de Nazis zelf als de verantwoor delijke elementen werden aangeduid. Aan .deze opvatting danken wij een bruinboek, dat echter geheel door commu nisten ls samengesteld en dientengevolge eenzijdig gekleurd. Trouwens, vele kenne lijke onwaarheden zijn al aangeduid! En tevens een zeer eigenaardige rechtzittmg te Londen, waar de rechters wederom zeer eenzijdig waren gekozen. Iets positiefs heeft dit Londensche schijn-gedlng dan ook niet vermogen op te leverenop zijn allerbest kan men zeggen, dat enkele vreemde en nog onverklaarbare gebeur tenissen nog wat zijn aangedikt, b.v. de vraag: hoe kan de half-blinde v. d. Lubbe alleen den brand hebben gesticht in een hem vreemde omgeving, waar er zooveel vuurhaarden waren en hoe kon hij alleen al dat brandmateriaal hebben aange voerdEn dan, als hij inderdaad aan gesloten Ud der communistische partij was. zou hij dan den Nazis met goedkeuring der partij het prachtigste materiaal in handen hebben gespeeld om de communistische partij een doodelljken slag toe te bren genden Nazis ten voordeel! Maar hiertegenover dient, eerlijkheids halve, direct al gesteld, dat er geen reden ls om het Leipziger Staatsgerochtshof te voren te beschuldigen van rechtsverkrach ting, Dat te doen. geeft reeds blijk van een niet objectieve kijk. En voorts, zou het nationaal-socialisme den moed hebben, een openbaar proces te beginnen, wanneer v. d. Lubbe werkelijk in contact met Nazis had gestaan en de kans dus groot was, dat hij daar, hetzij met opzet, hetzij door on voorzichtigheid, onthullingen zou doen? Is er ook niet de mogelijkheid, dat v. d Lubbe na zijn uittreden uit de com munistische partij zich had aangesloten bij de raden-communisten die het communis me even hard bestrijden als het socialisme en fascisme en door terreur-daden wi'llen aangeven dein toeg. die h.i. moet worden ingeslagen om het proletariaat den „heil staat" te brengen? Men ziet, welk een aantal vragen zich als van zelf naar voren dringen en om beantwoording roepen. De grootst moge lijke objectiviteit moet bij de waarneming en beoordeeling in acht worden genomen. De eerste twee dagen van het proces heb ben weinig houvast nog geleverd, doch in ieder geval geen grond voor de tevoren geuite beschuldiging aan het adres van het Staatsgerechtshof! En dat stemt ver heugend Op het politieke terrein is er, helaas, nog weinig reden tot verheugenis. Te Parijs hebben een reeks besprekingen plaats gehad inzake de nieuwe Fransche cischen betreffende controle op de bewa peningen. Of deze eenig tastbaar resul taat hebben gebracht, is. zacht gesproken, twijfelachtig. Men heeft blijkbaar van Engelsche en Amerlkaansche zijde wel be grip getoond voor het Fransche standpunt, doch aanvaard is dit niet. Het is een vreemde situatie Op zich zelf genomen is het Duitsche standpunt, principieel ge sproken, dat op de Duitsche ontwapening thans volgens het algemeen aanvaarde ge- Ujkgerechtighei-ds-gezlchtspunt ook de ont wapening der andere landen moet volgen tot het Duitsche niveau, volkomen billijk en wij hebben dat vroeger ook steeds on omwonden gesteund Nogmaals principieel is dat juist en blijft het juist. maar.... Frankrijk is langzaam maar zeker te ruggedrongen. moest telkens toegeven, om niet geïsoleerd te geraken. De regeerlngs- wisseling in Duitschland het aan de macht komen van Hitier, heeft, echter de situa tie geheel omgekeerd. Al doet het Natio- naal-socialistische Duitschland zich nog zoo vredelievend voor, volgens de uitingen van diverse leiders, staat daar niet tegen over een volkomen militaristische opvoe ding der jeugd, zelfs van de opgeslotenen in de concentratie-kampen en slaan an dere leiders niet een toon aan. die den oorlog rechtstreeks verheerlijkt? Kan op dit oogenblik in Frankrijk een verantwoordelijk leider, zelfs van link- sche zijde, Frankrijk plaatsen voor een verdere ontwapening, gelet op hetgeen bij den „erfvijand" geschiedt? Dit is eenvou dig ondenkbaar en in Engeland en Ame rika voelt men dat ook zoo. Hoe het echter gaan moet, wanneer te Genève straks de Duitsche en Fransche zienswijzen tegen elkaar botsen? Wij zien de toekomst donker ln. In Duitschland gaan al stemmen op voor een uittreden uit den Volkenbond, wanneer geen vol doening wordt geschonken aan de recht vaardige Duitsche eischen en dus practi- sche ontwapening volgt bij alle anderen. Wat blijft er dan echter over van den Volkenbond, zonder Duitschland. Rus land. Amerika en JapanVeel hoop is thans gesteld op Mussolini, die bij Duitsch land grooten Invloed heeft en met Frank rijk op beteren voet is gekomen. Zal hij de tegenstellingen weten te overbruggen? Bovendien dreigt het midden-Europee- sche vraagstuk in vollen omvang door de onzekerheid in Oostenrijk. Dollfuss heeft zich genoodzaakt gezien om wijzigingen ln zijn kabinet aan te brengen, daar de uitersten van rechts en van links elkaar niet meer verdroegen- De bondskanselier heeft nu den llnkschen vleugel los ge laten en den vice-kanseller Winkler en ook Vaugoin over boord gezet, al kreeg de laatste ter compensatie een goede post als directeur der spoorwegen. De gansche uit voerende macht heeft Dollfuss nu zelf in handen genomen, hetgeen de dictatuur ernstiger karakter geeft Daartegen ko men de socialisten, die zich een heelen tijd bijzonder rustig hadden gehouden, in het geweerterwijl Starhemberg een directe invoering van het fascisme blijft eischen. En bovendien zet 't Duitsche na tionaal-socialisme onvermoeid de actie voor aansluiting bij 't Hltler-Dultschland voort. Fel botsen de stroomingen tegen elkaar en wat daaruit te voorschijn zal komen? Nog is Dollfuss in het voordeel, doch gevaarlijk blijft de toestand. Zoowei voor Oostenrijk zelf als voor geheel Europa'. HET EINDE VAN DEN TWEEDEN DAG. Bij de voortzetting van het verhooi vroeg advocaat dr. Sack (de verdediger van Torgler) den beklaagde, van dep Lubbe, of hij in September 1932 ln Den Haag, in een vergadering van stakende chauffeurs, heeft verklaard, dat men, tegen den wil der communistische partij in. daden van terreur moest uitvoeren. Van der Lubbe: „Dat geloof ik niet!" Er wordt vervolgens weer een korte pauze gehouden, om na te gaan, ln hoe verre zekere gedeelten van een brochure kunnen worden voorgelezen, die uit Ne derland aan beklaagde ls toegezonden. Na de pauze neemt de verdediger van Torgler, dr. Sack, het woord: „Mijnheer de voorzitter, Mij is tijdens de pauze medegedeeld, dat in Zuid-Amerika in de bladen van Rlo de Janeiro een bericht verschenen is, waarin dit onder uw leiding gevoerde pro ces wordt voorgesteld als een theater en dat men den Rijksdagbrand hier alléén wil uitbuiten ten gunste van de Nazis. Als Duitsch advocaat voel lk mij ver plicht, het gerechtshof hiervan openlijk in kennis te stellen. Het schijnt mij niet meer dan plicht, verslaggevers, die dergelijke tendentieuze berichten de wereld in sturen, terwijl wij hun als onze gasten bereidwillig toelieten tot dit hof, dat ln zijn strenge waardig heid door geen ander gerechtshof kan worden overtroffen, voortaan die gast vrijheid te ontnemen". Senaatspresident dr. Buenger: „Ik heb reeds in mijn inleiding doen uitkomen, dat het geheel vanzelf sprekend is, dat het Duitsche Rijksgerechtshof onafhanke lijk is en zich slechts door wet en recht in zijn oordeel laat lelden. Dat telkens en telkens te herhalen weiger lk, want het is vanzelfsprekend". De voorzitter en de Oberrelchsanwalt echter van oordeel, dat ln dit geval de straf onmiddellijk op het vergrijp moet volgen en verzoeken dr. Sack, hun do namen der bladen in kwestie bekend te maken. Hierna werd overgegaan tot voorlezing van hooger bedoelde brochure uit Holland. Die brochure is opgesteld en verspreid door de broers en stief boers van Van der Lubbe. De schrijvers komen daarin met felheid op tegen de bewering, dat Van der Lubbo een fascistische spion zou zijn. Over zijn politieke gezindheid wordt om. het vol gende gezegd: „Zijn belangstelling is op Spartacus ge richt: hij is daarvan echter nooit lid ge weest. Hij streefde er naar, de eenheid der arbeiders door het uitgeven van pam fletten te versterken". In een anderen passus der brochure heet het, dat Van der Lubbe, wanneer hij gevaar zag voor anderen, zich zelf op offerde, zonder daarvoor ooit een tegen prestatie te verlangen. Kwam hij met de wet ln conflict, dan was dat steeds van wege zijn beginselen. De zitting werd daarna verdaagd tot hedenmorgen half tien. Voor zoover het de persoonlijkheid van beklaagde Van der Lubbe betreft, ls dit verhoor afgeloopen. Alvorens tot de mis daad over te gaan. wil het gerechtshof eerst de persoonlijkheden der andere be klaagden vaststellen. In de zitting van heden zullen dus de antecedenten van beklaagde Torgler aan de orde komen. Aanwezig is ook de heer Garfield HayS voorzitter van de enquête-commissie te Londen. Deze wilde Torgler bewijsmate riaal ter beschikking stellen, hetgeen tot een incident leidde met dr. Sack, die ech ter door Torgler als verdediger werd ge handhaafd. Twee Russische journalisten, movrduw LIU Klth, Berlijnsche correspondente van de „Isvestia" en Baspalof, Betlljnsch cor respondent van het Tass-age^schap, zijn gisterochten om zeven uur in hun hotels te Leipzig uit hun bedden geUcht en naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar hun de klccren werden uitgetrokken en zij op wapenen en documenten werden onderzocht. Zij werden tot des middags drie uur op het hoofdbureau vastgehouden, tot Hirsch- feld, de secretaris van de Russische am bassade, tusschenbeide kwam en hun vrij lating bewerkte. De hoofdcommissaris van poUtle te Leipzig heeft later zijn verontschuldigin gen aangeboden, waarbij hij verklaarde, dat zijn ondergeschikten op eigen ge legenheid hebben gehandeld. Hirschfeld heeft hierop geantwoord, dat deze verklaring hem niet bevredigde en dat hij zijn ambassadeur rapport over deze zaak zou uitbrengen. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandelj Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 1 26 Joh. HOGERVORST, Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgee3t en des Zaterdags bij A. H v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 17