Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad i Zaterdag 23 September I933 FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDINGEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. Aanstaande: Ik weet wel, dat Je altijd allerliefst Yoor me geweest bent, Adrle, maar werkelijk, lk ben niet erg gesteld op het uiterlijk van Je voorouders tusschen 1682 en 17601 (Humorist). Hoe kom Je aan dat blauwe oog? Nou, Je kent dat elegante melske, dat vlak bij het golfveld woont en waarvan de man in China Is? Ja, waarom? Nou, hl] Is nipt ln China. (Humorist) Commensaal: Nu goed dan, lk zal mee komen, maar *t ls voor 't eerst dat lk het eens echt lekker warm' ln dit bed heb. (De Humorist),. Pietje, lk word verondersteld Je een pak slaag té) geven, omdat JIJ oneerbiedig tegenover Je moeder bent, geweest. Ik bewonder Je moed. lederen keer als lk op dit kussen sla. moet Je schreeuwen. (Passing Show).' Bezorgde Inbreker: Ik breng Uw man maar weer naar bed, dame, de arme uil huivert zoo! (Humorist). Ben lk de eerste man die Je ooit gekust hebt? Waarom ste'len Jullie Jongens toch allemaal die dwaze vraag? Natuurlijk ben Je het, liefste. (Humorist.) Verdere koersdaling van den dollar Nieuwe disconto verlaging der Nederland- •che Bank Het vertrouwen ln den gul den vast verankerd Eenige teckencn van economische opleving ook in ons land Gunstige indruk van Troonrede en Millioencn Nota De Rubberrestrictie in een verder stadium. Een verdere waardevermindering van den dollar en een nieuwe disconto-verla ging door de Nederlandsche Bank; dit waren twee belangrijke feiten op finan- ciëel gebied in de afgeloopen week, waar- tusschen oppervlakkig gezien weinig ver band bestaat, maar die juist in hun onderlinge verhouding waard zijn, nader to worden bekeken. Het besluit van de Nederlandsche Bank tot verlaging van haar rente-tarieven vormt Immers een scherpe tegenstelling met de houding, die onze circulatiebank gedwongen was, aan te nemen, toen enkele maanden terug de dollar aanzienlijk in koers daalde. Destijds moest de Nederlandsche Bank er nl. toe overgaan, haar disconto bij her haling te verhoogen, teneinde een dam op te werpen tegen den druk, die op den gul den werd uitgeoefend door de weg vloeiing van kapitaal uit ons land, als ge volg van de vrees, dat Nederland vrijwillig of gedwongen het voorbeeld van andere landen tot opheffing van den gouden standaard zou gaan volgen. De thans plaats gevonden disconto-verlaging wijst er niet alleen op, dat er van deze vrees niets meer overgebleven is, maar zelfs dat do situatie Inmiddels een algeheele wijzi ging heeft ondergaan. De angst voor een eventueele depreciatie van den gulden heeft plaats gemaakt voor een stemming van volkomen vertrouwen in ons ruilmiddel. Dit leidt er toe, dat hoe langer hoe meer kapitalen, welker beleg ging men ln het buitenland niet „veilig" acht, naar ons land vloeien, om hier op geld- of kapitaalmarkt te worden uitgezet. Deze beweging wordt natuurlijk in de hand gewerkt door een verdere waarde vermindering van den dollar, die ou eeni- gen afstand door het Pond Sterling wordt gevolgd. Dientengevolge dient men reke ning te houden met de mogelijkheid, dat de reeds thans te constateeren kapitaal- vlucht uit Amerika en Engeland naar Ne derland hoe langer hoe grooteren omvang zal aannemen. Op zich zelf moet zulk een beweging, als uiting van vertrouwen in onzen gulden, natuurlijk met bevrediging worden be groet. Aan den anderen kant is Juist ln de laatste jaren gebleken, welke gevaren zulke, gemakkelijk ln beweging te bren gen bultenlandsche kapitalen vormen voor het land, waar zij tijdelijk zijn onderge bracht. Men herinnert zich wellicht dat de valuta-moeilijkheden van Engeland, dde dit laind tenslotte tot opheffing van den gouden standaard hebben gebracht, zeer sterk in de hand zijn gewerkt door de plotselinge terugtrekking van een groot deel van het buitenlandsche tegoed te Londen waardoor de druk op het Pond en tegelijkertijd het wantrouwen in de Engel- sche valuta nog verder is toegenomen. Ook in ons land hebben wij bij vorige gelegenheden zij het op meer beschei den schaal dan in Engeland den na deeligen Invloed ondervonden van het plotselinge terugtrekken vam hier uitge zette buitenlandsche gelden. Men mag dan ook aannemen, dat de Nederlandsche Bank de t.oestrooming van buitenlanidsoh geld niet al te zeer wenscht aan te moedigen: integendeel, dat zij er den voorkeur aan geeft, den stroom eenigszins te keeren, en wel in dier voege, dat zij de uitzetting van buitenlandsche gelden in ons land door een verdere verlaging van haar renteta rieven minder attractief maakt Natuurlijk had zij tot deze vierde dis conto-verlaging in nog geen drie maanden tijds niet kunnen overgaan, wanneer de toestand van de geldmarkt nipt voortdu rend ruim was gebleven. Particulier dis conto noteerde de laatste dagen voor de disconto-verlaging 11/16 h 13/16 Vo, geld op prolongatie ca. 1%. De marge tusschen de officleele rentetarieven en die op de open markt was dus groot genoeg, om een verdere disconto-verlaging volkomen te wettigen, en zelfs thans nog blijft de marge steeds zoo ruim, dat de Nederlandsche Bank nog gemakkelijk op den ingeslagen weg zal kunnen voortgaan. In den toestand op onze geldmarkt zal vermoedelijk eerst dan wijziging komen wanneer handel en industrie weer ln rui mere mate een beroep op de markt zul len doen ter voorziening in hun geldbe hoeften. Voorloopig bestaat hierop nog weinig kans. Integendeel; er is nog altijd overvloed van vlottende middelen, die vroeger fa het productie-proces werden aangewend, doch waarvoor onder de te genwoordige verhoudingen geen emplooi Is te vinden. Intusschen mag het als een moedgevend verschijnsel worden aangemerkt, dat hier en daar. ook in ons land, eenige teekenen van opleving zijn waar te nemen. Zog blijkt, uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingesteld onderzoek naar den bedrijfstoestand. dat in het tweede kwartaai van dit jaar verschillende onder nemingen een zekere vermeerdering van de bedrijvigheid te ziien hebben gegeven. Deze vond veelal haar oorsprong in sei zoeninvloeden doch daarnaast hebben deels ook andere omstandigheden tot ver meerdering van werk bijgedragen. Zoo waren er b.v. fabrieken die haar afzet door verdere prijsverlaging wisten te ver- grooten, of waar de toeneming der bezet ting voor een deel kwam door vervaardi ging van nieuwe artikelen. Soms was er een stimuleerende invloed op de vraag merkbaar van verwachte prijsstijging ln verband met het duurder worden van grondstoffen. De export van een aantal artikelen, was grooter dan verleden jaar. Hier en daar kon men bemerken, dat meer dan tot dus verre voorkeur werd gegeven aan de Ne derlandsche producten, terwijl in een aan tal branches fa meer of mindere mate de gunstige invloed werd geconstateerd van de contingenteeringsmaatregelen. Over het geheel genomen daalde de werkloosheid niet onbelangrijk en kwam zij in Juni iets beneden het cijfer van Juni 1932. Dit neemt fatussche® niet weg, dat ook ln Juni de werkloosheid in verschillende bedrijfsgroepen nog wel grooter was dan verleden jaar Ondanks de gedeeltelijke opleving bleef het algemeene peil van de bedrijvigheid nog zeer laag en hadden tal rijke ondernemingen en verscheidene be drijfstakken in hun vollen omvang nog steeds te kampen met een groote malaise, mede als gevolg van de zich toespitsende export-moeilijkheden. die nog zijn toege nomen door de opkomende nieuwe valuta- concurrentie van Dultschland, door mid del van de ..Sperrmarken". Er zijn dus nog altijd genoeg factoren, die er toe nopen, een gereserveerde hou ding aan te nemen ten aanzien van het tempo, waarin een economische verbete ring zich zal kunnen voltrekken De onzekere toestand op valutagebied in de Ver. Staten vormt nog altijd een van de grootste belemmeringen op den weg naar een algemeen economisch her stel. Met zooveel woorden heeft de Ame- rikaansche regeering dezer dagen te ken nen gegeven, dat het tot een crediet-, resp. een valuta-inflatie zal komen, ais uiterste middel, om een verbetering in het bedrijfsleven door middel van een prijs stijging te forceeren. nu het „Nira"- en „code"-systeem hiertoe niet in staat is gebleken. De depreciatie met meer dan 30°/«, die de dollar reeds had ondergaan, is de Amerikaansche regeering dus nog steeds geen voldoende „stjjgiulans" -.a hei gevaar, dat men hoe langer hoe verder op den weg naar opzettelijk bederf van het ruilmiddel zal gaan, wordt voortdurend grooter. De ontwikkeling van den toestand ln de Ver. Staten en op iets beperktere schaal ook in Engeland heeft wel dui delijk in het licht gesteld, dat een waar devermindering van de valuta ook al niet het panacee voor economische kwalen vormt, dat velen er in hebben willen zien. Dat de Nederlandsche regeering er niet aan denkt, het toe te passen, is herhaal delijk betoogd, zoowel in verklaringen uit regeerlngskrlngen al sdoor den Presi dent van de Nederlandsche Bank. Toch was in den jongsten tijd zoowaar opnieuw in binnen- en buitenland het gerucht ver spreid, dat in de Troonrede inflatie-plan nen zouden worden aangekondigd. Het onzinnige van dergelijke geruchten was gemakkelijk aan te toonen; toch heeft het een goeden indruk gemaakt, dat de Troon rede „gewaagde proefnemingen op mone tair en economisch gebied" positief van de hand wijst. Men mag benieuwd zijn, voor hoe lang hierdoor aan de versprei ders van de bedoelde geruchten het zwij gen is opgelegd. Ook overigens is de krachtige toon, die de Troonrede ademt, op de beurs met groote bevrediging waargenomen. Het zelfde geldt voor de Millioenen-nota, voor zoover het betreft het daarin tot uiting komende streven naar besnoeiing der uitgaven, al had men gaarne de belasting maatregelen gemist, waardoor het reeds zoo zwaar belaste bedrijfsleven nog een grooteren jast zal krijgen te torsen. Vooral de in het vooruitzicht gestelde couponbe lasting. die de beurs direct raakt, zal nog aan heel wat critiek onderhevig zijn. Het zal voor de regeering inderdaad niet altijd gemakkelijk zijn, om 'n billijke regeling te vinden voor bepaalde gevallen, die zich in de practijk zullen kunnen voordoen. In tusschen is een der grootste bezwaren tegen de couponbelasting niet ondervan gen, doordien aan particulieren niet zal worden toegestaan, de aan couponbelas ting betaalde bedragen in aftrek te bren gen van den aanslag in de inkomstenbe lasting. De zoo zeer becritiseerde dubbele belastingheffing is dus niet vermeden. Onder den invloed van de disconto-ver laging der Nederlandsch Bank eenerzijds en de Troonrede en Millioenennota aan den anderen kant was de stemming op de belegglngsmarkt wederom gunstig. De Rotterdamsche leeningen hebben zich eenigszins kunnen herstellen van de koers daling in de voorafgaande week, die, naar men weet, het directe gevolg was van het besluit, om de coupons der doliarlee- ning met goudclausule in papieren dollars uit te betalen. Toch blijft de stemming voor obligatiën Rotterdam minder gunstig dan voor die der meeste andere gemeenten en vooral voor Staatsfondsen. Te vermel den valt een nieuwe inzinking in de koer sen der Indische dollarleeningen, die zich dus blijkbaar nog steeds niet aan den In vloed van het koersverloop van den dollar hebben kunnen onttrekken, al hebben zij hiermede feitelijk niets meer uitstaande. De buitenlandsche dollarleeningen. voor zoover zij in gouddollars lulden of de goud- clausule ervoor niet in acht wordt geno men, hebben in vollen omvang den Invloed van de verdere depreciatie van den dollar ondervonden. Zelfs was de koersdaling voor dollarleeningen percentsgewijze nog aanmerkelijk grooter dan voor den dollar, doordien vele houders, die tot nu toe hun doliarobligatiën hadden aangehouden, in de jongste ontwikkeling van den valuta- toestand in Amerika aanleiding vinden, deze alsnog van de hand te doen. De Amsterdamsche aandeelenmarkt heeft in de afgeloopen week wederom een weinig ganimee"d aanzien gehad. Belang rijke veranderingen hebben de 'ipersft niet aangetoond, doordien de omzetten uiterst beperkt zijn gebleven. De eenige afdeeling, waarin van een be paalde stemming kon worden gesproken, was die der rubberaandeelen, die gevraagd waren op het bericht, dat in een dezer dagen gehouden vergadering van de Rub ber Growers' Association, de groote ver- eeniging van Engelsche rubberproducen- ten, de leden zich voor een controle op de rubberproductie hebben uitgesproken. Ovei de wijze, waarop deze dient te geschieden, moet intusschen nog nader overleg worden gepleegd, voor welk doel een Commissie is gevormd, die zich met de Nederlandsche producenten hierover zal hebben te ver staan. Voor de Engelsche planters komt slechts een beperking van de productie ln aan merking, terwijl de Nederlandsche belan gen een beperking van den uitvoer meer gewenscht achten, in verband met een voor de lnlandsche productie te treffen regeling. Het schijnt echter, dat een over eenstemming hierop niet behoeft te stui ten. Ook zal de quaestie van een verscherp te Engelsche concurrentie als gevolg van daling' van het Pond de verdere restrictie besprekingen, naar men verwacht, niet In den weg staan. Het groote strijdpunt blijft het vraagstuk der contingenten, d.w.z. het aandeel van den totalen uitvoer, dat op rekening van de Engelsche en de Neder landsche producenten zal komen. Het Is nog niet bekend, of te dien aanzien reeds eenige toenadering tusschen het Engelsche en het Nederlandsche standpunt is ver kregen. Aandeelen Koninklijke Petroleum heb ben deze week slechts weinig belangstel ling getrokken, mede doordien de vraag van Fransche zijde is verminderd, nu de Parijsche beurs in het algemeen al een even lusteloos verloop heeft gehad als de meeste andere fondsenmarkten. Eenlgo ontstemming veroorzaakten de berichten, dat de Duitsche regeering maatregelen overweegt, om Dultschland moeeliik geheel onafhankelijk te maken van den Invoer van petroleum en petroleumproducten uit het buitenland Eenerzijds wil men de productie van ruwe aardolie in Dultschland zelf zooveel mogelijk uitbreiden, terwijl men daarnaast de winning van benzine uit steen- en bruinkolen door het verleenen van sub sidies zal bevorderen. De I.G. Farben- industrie, die reeds over groote installaties voor het vloeibaar maken van kolen" be schikt. zal hier wél bij varen. De overige afdeelingen der beurs geven weinig aanleiding tot een afzonderlijke bespreking Suikeraandeelen waren stil en brokkelden in koers af. Ook in tabaksaan- deelen is weinig omgegaan, Van in- dustriëele fondsen waren „Philips" tame lijk prijshoudend. Unilever daarentegen waren onnieuw gedrukt. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 5'/» Nederland 1932 2e leening 1011/16, 100 3/4, 101. 6°/» Ned. Indlë le emissie A 1922 94 3/8, 90 15/16 7»/o Dultschland 1924, 42 1/4. 39 3/8, 40 Youngleening 36 5/8, 37 3/8, 36 7/8. 37 3/4. 5'/. Engeland 1937. 75, 70V>. 4'/. «/n Amsterdam 1933, 93 1/8, 92 92 3/8. Koloniale Bartk, 56'/!, 571/2, 54, Nederlandsche Ford 137, 138, 133 Philips Gem. Bezit 188, 191, 179'/-, 180 Unilever 81 3/4, 77. 77 3/4. Anlem Nat Bezit 215 3/4, 222, 217. Redjang Lebong HD'/e, 114 Koninklijke 182 1/4, 172, 173. Amsterdam Rubber 96 3/4, 97 1/2, 92, 92«/i. Nederlandsche Scheepvaart Unie 54, 47' H.V.A 196 181>/>. 183. Ned. Ind. Suiker Unie 64 1/4. 60. Dell Batavia Mij 125 3/4, 112 1/4 Dell MIJ. 115. 102. Senenbah Mij 1381/4. 128 Telaga Patengan 122, 117 3/4. HALCYON LIJN. STAD ZAANDAM, 22 September V. Almerit te Vlaardingen. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. poelau tello, thuisreis, 21 September te Valencia. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. REGGESTROOM, 22 September van Ham burg te Amsterdam. KON NEDERL STOOMB. MU. MEROPE, 21 September van Hamburg te Amsterdam. ACHILLES, 21 September van Livorno n. Napels. CERES. 21 September van Tanger naar Algiers. HERCULES, 20 September van Kingston (J.) naar Galveston v.o. JUNO, 21 September van Trlëst n- Fiunv NEREUS, 21 September van Kopenhagf-' naar Aarhuus. OBERON. 22 September van Bristol te Amsterdam. ORPHFUS, 21 September van Danzig tt Stettin. STELLA. 22 September van Amsterdam te Rotterdam. TT^TTPTnr1 -"i vnn A'exsUlrirl" TIBERIUS, 21 September van Alexandrl! naar Jaffa. SIMON BOLIVAR. 22 September van Am sterdam naar W. Indlë. KON HOLL LLOYD. WATERLAND, thuisreis, 21 September n.m. 3 uur van Montevideo. MIJ. OCEAAN. POLYPHEMUS, Java naar Amsterdam, 20 September n.m. van Marseille. ROTT. LLOYD. BALOERAN, uitreis, 21 September van Colombo. SIBAJAK, thuisreis, 22 September van Singapore. BUITENZORG, uitreis, pass. 21 September Ouessant. KOTA AGOENG, uitreis, 22 September te Singapore. KOTA BAROE, uitreis, pass. 21 September Suez. KOTA GEDE, thuisreis, pass. 21 September Gibraltar. DEMPO. thuisreis. 22 September van Gibraltar. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN. DJAMBI. uitreis, 21 September v. Napel®. HOLLAND-AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN, 22 September van Kaap stad naar Mosselbaai. SPRINGFONTEIN, thuisreis, pass. 21 Sepa nm. 10 uur Ouessant. DIVERSE STOOMVAARTBERlCHTtr, YILDUM, 21 September van Rotterdam te Archangel. ALBIREO, Tyhe naar Archangel, pa®®- September Honnigsvaag. BATAVIER H, 22 September van Botte* dam te Gravesend- ALBION, m.s. is op de Theems fa varing geweest met de Westminster01 doch bekwam geen schade. im!iiF'g''!ï^'iir^limrg]ianiT^fF]!iïrTFnïïn¥?ïï^p*j^i?

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10