factie1507 Erectie en Administr 2500 De brand in het Rijksdaggebouw. Donderdag 21 September 1933 RECHTZAKEN. PROCES TE LEIPZIG BEGONNEN. LAATSTE BERICHTEN. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. I ftstermiddag 3 uur: 755. |nedenmiddag 3 uur: 751. telegrafisch weerbericht. I h. Kon Ned. Meteorol. Inst. te De Blldt. Hoogste stand 762.3 te Ablsko en Hapa- knda. [Laagste stand 750.5 te Scilly en Rennes. Verwachting tot den avond van 22 Sep- ..Tiber: Zwakke tot matige, Oostelijke tot l'cordelijke wind, half tot zwaarbewolkt, liter opklarend. Nog kans op regen of |c\veersbuien. Weinig verandering in nperatuur. buitenlandsch weerbericht. |edegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. |Ecn uitgebreide vlakke depressie omvat lans het geheele Zuidelijke en Oostelijke kei van liet waarnemingsgebied met ïnima te Bretagne, België en de ooste- jke Oostzee. Een rug van hooge luchtdruk fikt van Lapland tot tusschen IJsland en totland. In Ierland en Schotland zijn barometers stijgende. Op het geheele ksleland is het weer onbetrouwbaar en pweersachtig. Vooral in het Kanaal, in lis land en in België vielen zware on- feersregens (te Vlissingen 21, te Luik 36 |.m.) Het is te verwachten dat deze toe and van onbetrouwbaar weer zich nog Jnniinste één etmaal zal handhaven, waar de kans op buien geleidelijk zal min- ldchttemperatuur. ld uur voorm.: 11 gr. C. (52 gr. F.). 12 uur 'smidd. 12Vn gr. C. (55 gr. F.). 16 uur nam.: 13 gr-. C. (56 gr. F.). moogwatertuden te katwijk zee. Voor Vrijdag. Vjh. te 4 u. 59 min.; n.m. te 5 u. 1? min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk". 'e Middags 12 uur: 18 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 16 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 7.30 n.m. tot 6.17 v.m. maans- op- en ondergang. 21 Sept.: op: 8 u. 57; onder: 19 u. haagsche rechtbank. poodelijk ongeval te sassenheim De 26-jarige reiziger R. F. S. uit Was- -ar heeft zich te verantwoorden ge- lA wegens dood door schuld. S. heeft als autobestuurder in den vroe- f«i ochtend van 7 Augustus jl- in de hoofdstraat te Sassenheim een aanding "roorzaakt, waardoor een zich ter plaatse vindende wielrijder, welke uit tegen- 'ergestelde richting kwam, met kracht 'fin zijn rijwiel werd geslingerd en bijna ^middellijk overleed. Verdachte beweerde dat hij in de rich- tag Leiden achter een vrachtauto reed n deze plotseling naar links zwenkte, pist op het oogenblik dat hij deze auto ilde passeeren. Eenige getuigen verklaarden dat dc auto pn verdachte, die na het ongeval nog pgeveer 80 M. doorreed geheel links van ïen weg reed. Volgens hen waren er op dat oogenblik «ie auto's die naast elkander op den weg feden, waarvan die van verdachte de neest linksche was. Het- O.M., waargenomen door jhi mr. 'ar» Asch van Wijck, zeide dat de gevol- tën van een aanrijding niet altijd even- :edig zijn aan de gemaakte fout. Spr. toonde aan. dat in dit geval de verdach te door zich op een weggedeelte te be seven waar hij geen uitzicht had, ten J.eze de ernstige gevolgen van deze aan- ïrding geheel op rekening van verdachte Roeten worden gesteld en requireerde 10 taanden hechtenis. Vonnis op 5 October- V Da rechtbank wees heden vonnis in de sk tegen den 27-jarigen varensgezel H. 'en den 38-jarigen los werkman C. B. A. «;en wie door het O.M. ieder acht jaar f vangenlsstraf is geëischt ter zake van j*n door hen in den nacht van 21 op 22 ij. gepleegden roofoverval op den 82- alleen wonenden Leendert Chris- in diens woning aan de Schoollaan te 'leringen. "e Rechtbank veroordeelde ieder der Coachten overeenkomstig den eisch. ''iiiiliHHaiiiiiiiiiiaii ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) '■niiimnniimin EERST VAN DER LUBBE VOOR. o LEIPZIG, 21 Sept. (Wolff). Hedenoch tend is het proces begonnen. Reeds IV: uur voor het begin waren de eerste bezoekers in het gebouw aanwezig en ook buiten hadden zich velen verza meld. De controle aan den ingang van het gebouw is zeer streng; alle bezoekers wer den gefouilleerd of zij ook wapens bij zich hebben. In de zaal zijn tegenover den zetel van den rechter vijf groote tafels geplaatst, waaraan 80 van de 123 journalisten geze ten zijn; de overigen hebben een plaats gekregen op de eerste banken van de toe schouwers. Tegenover de beklaagdenbank zitten de deskundigen, en een deel van de uitgenoo- digde rechtsgeleerden en andere gasten. LEIPZIG, 21 Sept. (V.D.). De aankomst der beklaagden had zonder incidenten plaats. Driemaal reed een gevangenis wagen, gevolgd door een met gewapende politiebeambte bezette auto, de binnen plaats van het gerechtsgebouw binnen. Het binnenbrengen der beklaagden stond onder leiding van den commandant der Leipziger Schutzpollzei. Overste Hoefer. De groote zittingzaal loopt slechts lang zaam vol. daar het toelaten der personen, die kaarten bezitten, zeer veel tijd kost. Op de eerste bank neemt geboeid en ge flankeerd door twee politie-beambten de" hoofdbeklaagde, de Nederlandsche jonge- man-Jdarlnus van der Lubbe plaats. In zijn blauwe gevangeniskleeding ziet hij er bleek uit. Na hem volgen in gewone kleeding de medebeklaagde Bulgaren, de journalist Georgl Dimitroff, de student Blagol Po- poff en de schoenmaker Wasil Taneff. Als laatste verschijnt, eveneens in ge wone kleeding, de vroegere Communisti sche Rijksdagafgevaardigde Ernst Torgler. Tegelijkertijd zijn ook de deskundigen evenals de verdediger van Torgler dr. Sack en de toegewezen verdediger van Van der Lubbe dr. Seuffert de zaal binnengekomen Van der Lubbe maakt een bijna totaal afwezigen, onverschilligen indruk. Hü zit in elkaar gedoken en staart In de ruimte. Op de banken voor de regeerlngsverte- genwoordigers bevindt zich o.a, de Rijks commissaris van Justitie, dr. Frank. Ach ter de banken der beklaagden zitten de tolken voor de buitenlandsche beklaagden. Te kwart over negen traden de leden van het Gerechtshof, met den Senaats president dr. Buenger aan het hoofd, de zaal binnen. Zij worden met den „Duit- schen Groet" door de aanwezigen, ont vangen. Onmiddellijk bij den aanvang legt de president dr. Buenger de volgende ver klaring af; ..Ik open de zaak tegen den metselaar Marinus van der Lubbe en ntedebeklaag- den. De buitengewone beteekenis van de gebeurtenis, die de achtergrond van dit proces vormt, heeft ertoe geleid, dat de kwestie van het onderzoek in de pers van alle landen hartstochtelijk en diepgaand is besproken. Men heeft meermalen ge tracht het resultaat van het nog han gende proces van tevoren reeds vast te stellen. Het past echter niet. dat men met een vooropgezette meening in een dergelijk proces ingrijpt. Dit was tot dus ver nooit de gewoonte in de Duitsche ]>ers en ook nooit in de pers van andere landen. De strijd der meeningen heeft echter geen invloed op de beslissing van het gereoht. Een veroordeeling zal alleen plaats vinden op grond van de resultaten van het onderzoek. Slechts wat in deze zaal in behandeling komt, heeft beteeke nis voor de beslissing van het recht. Er is toch niet alleen de openbare meening van alle landen zonder beperking toege laten, neen; ook de verdediging der be klaagden is onvoorwaardelijk vrij. Wan neer de toelating van een bultenlandschen verdediger niet heeft plaats gehad, dan moet met betrekking hiertoe worden op gemerkt, dat volgens de wet slechts in uitzonderingsgevallen een dergelijke toe lating zal plaats hebben, en het Hof heeft in deze zaak geen aanleiding gezien tot toelating te beslissen, want in dit bijzondere geval moet naar de overtuiging van het Hof niet uitsluitend het belang van de beklaagden gediend worden. Nadat deze verklaring onder doodsche stilte was aangehoord Volgde het afroe pen der beklaagden, uitsluitend door het noemen van hun namen. Den beklaagden wordt door de tolken mededeeling gedaan van de opening van het proces. Daarop laat President Buenger de acten van beschuldiging voorlezen. Alle beklaagden worden ervan beschul digd te hebben getracht de grondwet van het Duitsche Rijk met geweld te wijzigen, verder het Rijksdaggebouw in brand ge stoken te hebben met de bedoeling onder begunstiging van de brandstichting een oproer te veroorzaken. Van der Lubbe wordt er verder van be schuldigd getracht te hebben het Wohl- fahrtsamt Berlijn-Neukóln en het Stad huis van Berlijn in brand te steken. Van de 120 getuigen zijn voor den eer sten dag van het proces slechts zes ge dagvaard. waaronder eenige politieman nen en een hoofdwachtmeester. President dr Bünger deelt voorts nog mede dat van 11 October af de behande ling in het Rijksdaggebouw te Berlijn zal plaats hebben President Buenger leest daarop een ver klaring voor van Van der Lubbe dat hij het aanbod van de Nederlandsche advoca ten Mr. Francois Pauwels en Mr Stomps definitief afwijst. Van der Lubbe verzekert, dat hij deze verklaring zonder eenigen dwang uit eigen beweging heeft afgelegd. Het verhodr van Van der Lubbe. Geruimcn tijd neemt vervolgens het ver hoor van den hoofdbeklaagde Marinus van der Lubbe in beslag Hij antwoordt op de vragen van den President ln de Duitsche taal. Van der Lubbe Is op 13 Januari 1909. te Leiden geboren. Zijn vader heeft te Dor drecht een manufacturenzaak. In zijn leugd was Van der Lubbe in een opvoe dingsgesticht te 's-Hertogenbosch. Op de lagere school was hij een goede, gemid delde leerling. In 1927 keerde hij naar Leiden terug, waar hij het metselaarsvak leerde. Hij verklaart, dat hij geen vast werk heelt gehad, omdat er weinig werk was. In 1928 heeft hij een verwonding aan de oogen gehad. Van d. Lubbe kreeg een iuvallditeitsrente, welke hem op zijn vele reizen ook naar het buitenland werd na gezonden. Van 19281929 was hij voor de eerste maal ln Duitschlamd, Vervolgens tijdelijk in Frankrijk. Hij wilde over het kanaal zwemmen In het volgend voorjaar April 1931 had hij het voornemer. tezamen met een vriend „een wereldreis" te ondernemen. Destijds kreeg hij te Leiden een pas voor Europa en Azië. Door den verkoop van briefkaarten zouden zij in hun levenson derhoud voorzien Op deze ansichtkaart, waarop de Sovjetvlag was afgedrukt, bracht hij met zijn metgezel den communis- tengroet. .Van d Lubbe heeft destijds geen toestemming gekregen naar Rusland te gaan. President Bunger zegt tegenover bewe ringen dat de foto niet van v d Lubbe is. dat de pasfoto door beklaagde zelf is onderteekend. Desgevraagd bevestigd v. d. Lubbe dat hij van de gevangenis uit met zijn familie ln Nederland heeft gecorres pondeerd, waarbij hij meermalen op de familieverhoudingen is ingegaan. De be weringen, voorkomends ln communistische vlugschriften, dat de pasfoto van v. d. L, is vervalscht. worden leugens genoemd. Vervolgens wordt behandeld de kwes tie op welke wijze v. d. L naar Duitsch- land is gekomen. In verband hiermede wordt als eerste getuige gehoord de com missaris van de crimlneele politie Helssig die een onderzoek hiernaar heeft inge steld. Deze verklaart, dat de pas van v. d L in Nederland Is verstrekt, doch dat de betreffende beambte in Nederland met alle zekerheid heeft meegedeeld dat hij de 2 streepjes boven de u. bij den naam Lubbe onder geen omstandigheden heeft geplaatst. Deze streepjes moeten later zijn aangebracht Getuige heeft ook met, v. d. L. gesproken over het feit dat hij de foto met 4 pennetjes heeft vastgemaakt. DR moet geschied zijn. omdat v d. L. bekend stond als een zeer gevaarlijke communist en men alles heeft willen doen om een vervalsehing te voorkomen. Van d. L zegt hieromtrent niets te heb ben te verklaren. De president komt dan tot het strafregister van v, d L. De offi cier v. justitie Werner spreekt den wensch uit, dat den beklaagde vragen zullen wor den gesteld over vroeger door hem onder gane straffen. Daar v d. L. zelf geen vol doende antwoord geeft, wordt een rapport van de politie te Leiden voorgelezen waarin melding wordt gemaakt van eenige veroordeelingen wegens verzet tegen de politie. Omtrent den persoon van d L. wordt in dit rapport nog gezegd, dat v d. L ean onbeschrijfelijke heerschzucht had Hij hoopte leider der communisten te worden en trachtte in het bijzonder onder de werkloozen aanhangers te vind9n In 't begin van 1931 verminderde zijn invloed op de werkloozen. HIJ heeft toen de com munistische partij verlaten en zou toen zfjn wereldreis ondernemen. Hij is echter niet verder gekomen dan Duitschland. waar hij werd uitgewezen. Teruggekeerd in Neaerland sloot hij zich bij de .Internationale Communisten" aan waartoe ook de student Van Alberda be hoorde. Hij werd herhaalde malen wegens bede len veroordeeld. Vervolgens komen enkele brieven ter sprake, welke aan v. d. Lubbe zijn gericht. In een hiervan luidt het ..Wij staan allen naast je. Tegen de hetze van de bon zen". In de andere brief staat, dat de afzender v d. Lubbe namens het internationale proletariaat, dat solidair is met de in zichten van v. d. Lubbe, broederlijk groet. Op de vraag wat voor kameraden dit zijn, geeft beklaagde geen duidelijk ant woord Op de vraag van den voorzitter: „Bent U eigenlijk communist?" antwoordt be klaagde; „Neen!" De voorzitter wijst er dan op, dat v. d. Lubbe toch de sovjet-ster en een commu nistisch lidmaatschaps-boekje had. De president laat dan pauzeeren Van d. L wien tijdens de behandeling de boelen waren afgenomen, werd weer ge boeid en met de andere beklaagden weg geleid. LEIPZIG, 21 Sept. (Wolfi). Na de her opening antwoordt v. d. Lubbe op de vraag waarom hij zooveel reizen naar het bui tenland maakte: ik wilde het buitenland leeren kennen. De voorzitter: Wilde u ook de politiek en de partijen leeren kennen? v. d .Lubbe: Neen De voorzitter. Toch hebt u zich bij ver schillende gelegenheden om de politiek van bepaalde partijen bekommerd. In Berlin-Neukolln moet u zelfs contact met publiek hebben gezocht en op straat poli tieke gesprekken begonnen zijn. Is dat waar? v. d. Lubbe: Ja. De voorzitter Hebt u daarbij over poli tiek gesproken? v. d. Lubbe' niet veel. I Vervolgens vraagt de Oberreichsanwalt of beklaagde, toen hij naar Duitschland was geweest, later vertelde, dat hij over vallen en aangeschoten was? v. d. Lubbe geeft dit toe, echter verkla rend. dat dit allemaal leugens waren, i De voorzitter: U wilde u door dergelijke verhalen gewichtig maken. BINNENLAND. de koningin moeder NAAR ZWITSERLAND. H.M. de Koningin-Moeder is voornemens Woensdag 27 September voor een verblijf van eenige weken ln de hoogere lucht te vertrekken naar de omgeving van Luzern. Voor H.M.'s vertrek zal de Koningin- Moeder op Maandag 25 dezer nog een be zoek brengen aan H. M. de Koningin op den Ruygenhoek. EEN EXECLJTIEVERBOD VOOR DEN LANDBOUW GEVRAAGD. Op initiatief van den Bond van Land- pachters en Hypotheekboeren in Neder land werd te Utrecht een vergadering ge houden van een aantal landbouworganisa ties. om de mogelijkheid te bespreken van een gemeenschappelijke actie voor een executieverbod wegens huur-, hypotheek en renteschuld in den landbouw. De heer D. V. d. Woerdt te Zoelen presi deerde en gaf na een kort openingswoord namens de samengeroepen organisatie het woord aan den heer H S van Houten, lid der Tweede Kamer, te Groningen. Spr. bepleitte een eensgezinde actie om den zinkenden boerenstand zooveel moge lijk te helpen. Stellig is er meer noodlg dan een executieverbod alleen. Maar als eerste stap is dit onvermijdelijk. Er moet een Staatshypotheekbank komen, die tegen lage renten de opgezegde hypotheken overneemt, tegen de executiewaarde, met volledige kwijting voor den boer. Commis sies moeten ingesteld, wier taak bemidde ling, hulpverleening en onderzoek moet zijn. Een pachtwet is noodig om den pach ter een redelijke pacht te waarborgen: renteverlaging moet den hypotheekboer helpen zijn bedrijf gezonder te maken. En dan kan de regeeringssteun doelmatig hel pen, want deze komt dan niet langer grond- en hypotheekkaptaal, maar den werker op het land 'boer en landarbeider) ten goede en werkt dan werkverruimend en schept een bestaansmogelijkheid. De heer Smit van Voorburg, sprekende voor de Boerenbonden, wilde hoogere prij zen. Zoowel de prijzen de producten als de loonen moeten weer op vooroorlogspell. De heer van Houten achtte dit onmogelijk te bereiken, maar wees er op, dat de heer Smit inconsequent was. Hij moet dan ook vragen pachten en hypotheekbedragen aan te passen aan dat peil en dat wilde hij juist niet. Wat de heer Smit wil helpt niet den boer, maar den bezitter in de eerste plaats. De heer Stapel (Holll. Mij. van Land bouw) was niet voor een algemeen execu tieverbod. maar ging na de toelichting van den heer van Houten met diens stand punt mee. De heer Rijlaarsdam (Bond van Var kenshouders) betreurde het, dat de Christ. Boeren- en Tuindersbond. de Katholieke boerenbonden en de meeste maatschap pijen van Landbouw ontbraken. De heeren Schermer (Neutrale Bond,van Land- en Tuinbouwers in Noord-Holland) en Rosenbaum (Coop. I. v. H. en U.) pleit ten voor samenwerking. De heer Van Houten adviseerde, dat iedere organisatie op eigen gebied zou doorwerken, alles vermijden, wat verwij dering brengt en aansluiting te zoeken met allen die mee willen werken. Na eenig heen en weer praten werd hier toe besloten en sloot de heer D v d. Woerdt de geanimeerde vergadering met een woord van dank aan sprekers en afge vaardigden. BRANDEN Gisterenavond omstreeks elf uur werd brand ontdekt in een complex pakhuizen, gelegen achter de Schilderstraat in Den Bosch Waar precies het vuur ls ontstaan, heeft men niet kunnen constateeren. Door de aanwezigheid van veel hout breidde het vuur zich snel uit. Het vuur dat vermoede lijk ln een houtschuur is ontstaan, sloeg over op de loods van de doodkistenfabrlek der firma Danse, waarin veel kisten en een groote voorraad hout geborgen waren Vervolgens sloeg het over op den tlmmer- winkel dier firma, het kaaspakhuis der firma Van den Berg en een woonhuis Toen de motorspuit der gemeentebrandweer arriveerde, kon men uitbreiding van het vuur voorkomen Inmiddels waren de in boedels van een vijftal aan de pakhuizen grenzende woningen in veiligheid ge bracht Het huisraad van een der bewoners genaamd Dohna, was niet meer te redden. Diens woning brandde grootendeels uit, terwijl tot den grond too afbrandden de doodkistenfabrlek van den heer Danse, de timmerwinkel van die firma, en het kaas pakhuis van de firma van den Berg. Alles was meest laag verzekerd De oorzaak van den brand ls onbekend. In den afgeloopen nacht ia brand ont staan in de rijwlelfabriek der tlrma J. en W Bralten te Meppel, Hoewel verhinderd worden, dat de bovenverdieping der fa briek, waarin de brand ontstaan was, door het vuur vernield werd. Honderd nieuwe fietsen, vierhonderd frames en tweehon derd rijwielbanden werden mede een prooi der vlammen. De bovenverdieping brandde totaal uit. waardoor waarschijnlijk het werk eenige dagen zal moeten worden stopgezet. Omtrent de oorzaak van den brand ls niets bekend Verzekering dekt de schade, die aanzienlijk ls. NOODWEER BOVEN HEERDE. Vrouw en kind door den bliksem getroffen. Gisteravond te halftwaalf brak boven Heerde een zwaar onweder los. In de Weeze werden de vrouw en het kind van den heer Kamphuls. die zich in de woon kamer bevonden, door den bliksem getrof fen. Beiden geraakten bewusteloos. Hun toestand was hedenmorgen bevredigend. Een in de kom van Heerde staande hooi mijt van den heer Bredenhof. welke door den bliksem werd getroffen, brandde af. In den Horsthoek werden de pannen van het dak van de behuizing van den heer v. d. Berg geslagen. Te kwart voor twaalf was een deel van het dorp Hoerde ln duis ternis gehuld, doordat de zekeringen wa ren doorgeslagen. Het euvel was spoedig 'yejholpen. INSTALLATIE PENSIOEN- FINANCIERINGSCOMMISSIE. Heden is in een der zalen van het Dep. van Koloniën geïnstalleerd de onlangs In gestelde pensioen-financieringscommissie, wier taak het is. in verband met den budgetairen toestand van Ned.-Indië te onderzoeken of de geldende stelsels van financiering der pensioenen van het In dische overheidspersoneel en der uitkee- ringen aan de door dat personeel nagela ten weduwen en weezen herzien dienen te worden en zoo Ja, in welken zin. De Minister van Koloniën Dr. Colijn hield de installatierede. DE HEER FRENAY NOG LID DER COMM. PARTIJ. De „Schted. Crt." heeft een onderhoud gehad met het communistische raadslid van Schiedam, den heer Frenay, die aan sluiting bij de fascisten van ir. Mussert gevraagd zou hebben. De heer Frenay bleek ontevreden te zijn over de leiding van de communistische partij, maar hij zeide nog wel lid te zijn. „Het is moeilijk zich af te scheiden van een beweging, waarvan men 14 Jaar deel heeft uitge maakt". aldus de heer Frenay. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 21 Sept. Flauwe markt. Koersen algemeen be langrijk lager. Duitsche en Nederlandsche obligaties prijshoudend. Door den minister van Handel der Ver. Staten is aangekondigd, dat de regeering er van afziet direct lnflatlonlstlsche maat regelen te nemen en zich zal beperken tot het voeren van een ruimer geldpolitiek. Do gevolgen waren hiervan duidelijk merk baar. De markt was zwakker Men vreest dat het koerspeil in Amerika zich niet zal kunnen handhaven. Er was dan ook veel aanbod hetgeen een algemeene koersda ling veroorzaakte Dc handel was leven diger dan den laatsten tijd. Vooral in Kon Olies waren aanzienlijke omzetten. Nadat de eerste koers reeds 5 lager was, volgde een verdere reactie. Van de Industriefondsen waren Philips het kind van de rekening en deze verloren bijna 5 procent Unilevers en Aku's waren gedrukt. Cul tuurfondsen hadden van verkoopen te lijden, speciaal HV.A.'s die meer dan 67, beneden het vorig slotpeil kwam. A'dam Rubbers 5 punten laeer Ook Tabakken kwamen op aanmerkelijk lager niveau. Van dc Scheepvaarten wa ren Scheepvaart-Unies aangeboden. Duit sche obligaties weinig veranderd. Ned. Staatsfondsen weinig gewijzigd doch de grondstemming was gunstig. WISSELKOERSEN. Engeland 7.70 1/4 (7,68); Duitsohland 59.15 (59,18); Frankrijk 9,70 1/4 (9.70 1/4) Belgic 34.57'/, (34.51). Zwitserland 43,01 (48.03); Denemarken 34,45 (34 45); Zweden 39,70 (39.65); Noorwegen 38.75 (38.60) New York 1.61 1/8 (1.58 3/4). Prolongatie 1 procent. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 20 September. Noteering meik- veillng „Lelden". Week van Zondag 24 September t.m. Zaterdag 30 September. Consumptie-melk 1ste klas f. 6 25; 2de klas f.6; 3de klas f. 5.75; Industrie-melk f.5 tot f.6. Noteering Coop. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Vereen „Lelden en Om streken", 20 September. Andijvie per 100 stuks f0.50—1Kroten f. 1—1.40; Komkommers f.1—3.90; Bloem kool I f. 5.40—11.50; Bloemkool II f. 1.5G— f. 5; Roode Kool f. 1.50—3.50; Savoye Kool f. 3.10—6; Groene Kool f. 1.10—2,80; Me loenen f.2—18; Pieterselie f. 0.500 80; Prei f. 0.50—0.90. Radijs f. 0.50—0.80, Krop salade f. 0.50—1.50; Selderie f 0.501; Knolselderie f 2.104; Wortelen f.24.80; Rabarber f. 0.300.50 Kroten per 100 kilo f.11.50; Kroten, gek. f.3—5; Snljboonen f.218. Stokboonen f.212, Pronkboo- nen f.24; Stamboonen f.28; Boeren Kool f.23; Postelein f 2—4; Spinazie f.2 tot f.5; Tomaten A f.3 40; B f. 4; C f. 2.60; CC f.2; Spruiten I f.4—8; Spruiten II 23. BARNEVELD, 21 Sept. Eicrcnmarkt. Aangevoerd 975.0CO eieren. Prijs f. 3.80—4.40 per 100 stuks. Handel vlug. GOUDA, 21 September. Aangevoerd in totaal 1739 stuks, waarvan: 74 slachtvar- kens Vette van 19 tot 20 ct. per pond, levend met 2 pet. korting. Londensche van 13 tot 14 ct. per pond, levend met 2 pet. korting. Geldersche biggen 10—14; 626 magere varkens f. 1424 per stuk; 984 biggen f.710; 5 runderen f.125—180, 26 nuchtere kalveren f.47; 1 graskalf; 6 schapen f.6—12; 17 bokken en gelten f.2 tot f.4; handel fiauw. Algemeene markt: 317 partijen kaas, le kwal. met rijksmerk 2427; 2e kw. met rljksmerk van 2023; zware 31. Handel matig. 295 ponden boter. Goeboter 8595 cent per pond Weiboter 80—85 ct. per pond. Handel vlug. 87.500 eieren Kipeleren f 34 per 100 stuks. Eendeleren f 3 per 100 stuks. Kleine eieren f.2 402.80. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling. Aanvoer 76.400 kipeieren. Prijzen; 56/58 KG. f.3 40—3.50 per 100 stuks; 58/60 KG. f. 3.50—3 60; 60/62 KG. f. 3.60—3.70, 82/68 KG. f. 3.70—4; Bruine 56/58 KG. f. 3.50— 4.30; Kleine eieren f. 2.803 40; Eendeieren f. 3 per 100 stuks, WESTLAND 20 September. Mlddelprijs van de Westlandsche veilin gen van 20 September. Aardbeien 6092 ct.; druiven 1961 ct.; snljboonen 816 ct.; stoofappelen 49 ct.; stoofperen 612 cttafelappelen 10—46 ct.; tafelperen 846 ct. per k.g.; tomaten 2542 ct.; dubbele boonen 3065 ct. per bak; bloemkool f. 2—10; andijvie f. 0.50— 1.20; komkommers f. 1—4.30; sla f. 0-80— 2.40; eieren f.3—4.80 per 100; meloenen 2 tot 40 ct.; perziken 1—20 ct. per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3