LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 21 September 193 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De politieke besprekingen. De Rijksdagbrand. De Engelsche minister Sir John Simon zal, einde dezer week, met Eden naar Parijs vertrekken en vandaar naar Geneve, om deel te nemen aan de zitting van den Vol kenbondsraad. Hij zal van zijn oponthoud te Parijs ge bruik maken, om het Britschc standpunt uiteen te zetten ten aanzien van de Fran- schc plannen, door Eden ln den Brltschcn ministerraad uitvoerig meegedeeld. Dit onderhoud zal dan een formeel karakter hebben. Het Engelsche kabinet heeft gistermid dag toch een zitting gehouden, die twee uur duurde en waar alle ministers, met uitzondering van den minister van finan ciën Neville Chamberlain den voorzitter van de privy council, Baldwin en den mi nister van handel, Runclman, die niet in Londen aanwezig zijn, waren verschenen. Eden bracht een volledig rapport uit, zooals gezegd. Het blijkt, dat slechts bestudeering en uiteenzetting het doel der besprekingen is geweest. Het Engelsche kabinet was thans voor het eerst ln de gelegenheid te verne men wat de bedoelingen der FTansche re- gccring zijn. De opvattingen der beide regeeringen blijken niet al te veel te ver schillen, heet het euphemlstisch! Na het einde der zitting werd er in ver antwoordelijke kringen den nadruk op ge legd, dat het Engelsche ontwapeningsvoor stel nog steeds het middelpunt vormde der onderhandelingen en dat dit voorstel vol komen van kracht was. Alles wat men- schelijk slechts mogelijk is ter bereiking van een ontwapeningsovereenkomst, zal men doen. De ontwapeningsovereenkomst moet de onderteekenlng van alle mogendheden dragen en een aanzienlijke en werkelijke bijdrage bevatten tot de wereldontwape ning. Ofschoon toegegeven moet worden, dat moeilijkheden ln den weg staan heeft het jongste contact tot een duidelijke aan moediging aanleiding gegeven. De nauwe overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland over de thans te bespreken pun ten doet hopen, dat Dultschland zal toe stemmen. De politieke veranderingen die in Dultschland hebben plaats gehad, mo gen echter niet over het hoofd worden ge zien en met het oog hierop is het geens zins verrassend dat de Fransche regeering en de Fransche openbare meening dubbel nerveus geworden zijn. Dit maakt den toe stand echter moeilijker en meer belangrijk. De Engelsche regeering is van meening. dat alles in het werk moet worden gesteld aangezien een niet tot stand komen van een overeenstemming ver-gaande gevolgen zou hebben. De kwestie der controle, die in in de laatste dagen bijzonder de aandacht getrokken heeft, is eigenlijk slechts een probleem van procédé en machinerie. In regeeringskringen is men van meening, dat de besprekingen over dit punt geen on overwinnelijke hinderpaal zullen blijken voor een algemeene ontwapeningsovereen stemming. Al te veel hoop geeft men echter niet, als men tusschen de regelen van deze semi- offleieele verklaring weet heen te lezen! Mefl is sterk van meening, dat Italië de hand heeft in de thans overal gevoerde ontwapeningsonderhandelingen en wij6t erop, dat dit land met Duitschland zeker contact heeft, dat het ln staat stelt, groo- ten Invloed uit te oefenen. Zeker is, dat de Fransch-Itallaansche relaties .buitenge woon verbeterd zijn. Gisteren heeft een onderhoud plaats gehad tusschen den Poolschen minister Beck, Paul Boncour, Chlapowski, den Pool schen ambassadeur en Leger, den secreta ris-generaal van bultenlandsche zaken. In het communiqué betreffende dit on derhoud wordt verklaard, dat de beide ministers tijdens hun langdurig onderhoud den algemeenen toestand en vooral een aantal kwesties, welke voor beide landen van bijzonder belang zijn, bespraken. Uit de besprekingen bleek een algehcele over eenstemming Inzake de kwesties, de ge meenschappelijke belangen betreffende en de wederzijdsche pogingen tot stabilisatie der politiek en tot herstel der economie in Europa. Beide ministers waren het eens over de noodzakelijkheid, om, door middel van de meest geëigende methoden, zoo spoedig en zoo daadwerkelijk mogelijk een meer ratio- neele economische organisatie der Donau- landen tot stand te brengen. Dc ministers wenschten elkander geluk met de gunstige wending van den toestand in het Europeesche Oosten, in het bijzonder door het sluiten van een non-agressie-pact tusschen Polen en Rusland en door de verbetering van de betrekkingen tusschen Polen en Danzlg. Met voldoening constateerden zij de ver betering der Internationale betrekkingen in dit deel van Europa, waar Polen directe be langen bezit, Aan het slot van het zeer vriendschap pelijke onderhoudt spraken beide ministers den wensch uit. dat ln alle voorkomende gevallen en vooral tijdens de aanstaande besprekingen te Genève. tusschen hunne regeeringen het thans bestaande, nauwe contact zal blijven gehandhaafd. Algemeenheden, waaruit men niet veel wijzer wordt! De juridische onderzoekingscommissie inzake den Rijksdagbrand te Londen, is tot de conclusie gekomen, dat Van der Lubbe geen lid. doch tegenstander van de communistische partij was. Tusschen de communistische partij en den brand ln het Rijksdaggebouw kon in geen enkel opzicht eenig verband worden geionden. De beschuldigden Torgler, Dimitroff, Popoff en Taneff moeten niet alleen wor den beschouwd als geheel onschuldig ten aanzien van datgene waarvan zij beschul digd worden doch tevens als op geen en kele wijze direct of Indirect, bU den brand betrokken Er bestaan ernstige redenen, te veron derstellen dat de Rijksdagbrand werd aangestoken door, of op verantwoording van leidende persoonlijkheden der natio- naal-sociaHstische partij. Uit documenten en getuigenverklarin gen. welke tn het bezit zijn van de com missie btijkt, dat Van der Lubbe de mis daad niet alleen zou hebben kunnen be gaan. dat zuik een brand op zulk een oogenbllk grootelljks ln het belang van de nationaal-soclalistische partij was en dat het volgens een onderzoek van alle mo gelijkheden, om het rijksdaggebouw te toetreden of te veriaten. hoogstwaarschijn lijk Is, dat de brandstichters gebruik heb ben gemaakt van de onderaardsche gang, welke van de woning van den president van den rijksdag naar het rijksdaggebouw leidt. Aldus de Londensche conclusies! Intussehen begint heden te Leipz,g het officieele proces. Er zijn daar 1?3 pers vertegenwoordigers, 82 bultenlandsche en 41 Dultsche. Speoiale post- en telegraafkantoren zijn in het gerechtsgebouw ingericht, dertig telefooncellen staan ter beschikking, spe ciale brievenbussen en verbindingen met het vliegterrein zijn aangebracht en de verhandelingen zullen telkens onderbroken worden, om de persvertegenwoordigers ln de gelegenheid te stellen bun werk naar behooren te verrichten. De verhandelingen worden op wasplaten vastgelegd en des avonds per radio door gegeven. Dc Journalisten zullen tot 15 19 OctobeT te Leipzig vertoeven, want zoo lang zal het eerste- deel van het proces waarschijnlijk duren. Dan wordt er een pauze van een paar dagen gehouden en vervolgens beginnen de verhooren ln Ber lijn, welke eveneens dr.e a vier weken in beslag zullen nemen. Vervolgens komen de pleidooien ln Berlijn en tenslotte het vonnis. Het proces zal ook worden bijgewoond door de vrouw van Torgler en door twee stielbroers van Van der Lubbe Oberreglerlngsrat Bade van het rijksmi- nlsterie voor volksvoorlichting en pro paganda heeft gsteravoind de bultenland sche Journalisten ultgenoodlgd, tot een tnformeele bespreking. Nadat de landge- richtsdirektor Parisius in een uitvoerige lezing een inleiding had gegeven op de vormen van hot Dultsche strafrecht, nam de rijkscommissaris van justitie dr. Frank het woord. Ik heb de taak aldus zette deze uit een in den loop van dit proces hier aanwezig te zijn als vertegenwoordiger der regeeringsinstanties. Ik sta echter even vreemd tegenover het proces als gij en wij zullen belden volkomen gelijkgerechtigd zijn. Niemand zal een voordeel hebben boven een ander. Wij zijn zeer gelukkig over de buitengewoon belangstellende deel neming in dit proces, waaruit duidelijk blijkt hoezeer het geloof aan het recht be langrijker is dan alles ter wereld. In dit geloof aan het recht ontmoeten elkander alle waardevolle staatsvormen en volke ren der aarde. Het was in de laatste we ken en maanden voor een fatsoenlijk Duitsch jurist nauwelijks te verdragen, wat er allemaal voor opruiing en ver draaiing in het buitenland werd bedreven. Het verwijt, dat eenigerlei beïnvloeding op de behandeling van het proces, van de beklaagden zou zijn uitgeoefend was een buitengewoon afschuwelijk verwijt gericht tot de verantwoordelijke instanties van het Dultsche volk Gij moogt komen, •waarvandaan gij wilt, wij hebben als Duitsch volk er recht op, dat men ons bij de waardeering van onze cultuur zoo be handeld als wij volgens de prestaties van ons volk mogen verlangen, Meer wenschen heb ik niet voor u. Gij zult van de ver antwoordelijke instanties allen slechts denkbaren stVun krijgen Gij zljt gasten ln deze stad en ik ben als leider van den nat.soc Dultschen Juristenbond ook ver plicht u uit te noodigen voor de bijeen komst van dezen bond op 29 September aanstaande. Mr. Stomps is per vliegtuig gearriveerd, doch v. d. Lubbe moet ook zijn verdedi ging hebben geweigerd, althans volgens Dultsche verklaring. DUITSCHLAND. De Economische Raad bijeen. Gisteren heeft de Generale Economische Raad vergaderd onder voorzitterschap van den Rijksminister voor economische zaken dr. Schmidt. In het officieele communique over deze vergadering wordt o.a. gezegd; De Rijksminister maakte het economi sche pian der Rijksregeering bekend. Reeds thans is een verbetering in het economische leven te constateeren. In het begin van dit jaar bevond de economie zich op het diepste punt, dat zy sedert lange jaren heeft bereikt. In Januari be droeg het aantal werkloozen 6 millioen Thans is dat met twee millioen gedaald- Toch is nog slechts de eerste etappe af gelegd. De regeering heeft daarom met den Raai beraadslaagd over nieuwe plan nen, die een verdere organische verbete ring van den economischen toestand ten doel hebben. De economische politiek moet er op ge richt zijn, de behoeften aan vernieuwin gen en belegging te stimuleeren. Gelukt aat in eenigszins noemenswaardigen om vang, dan is de belangrijkste stap gedaan. Daarop heeft de regeering haar politiek gericht. Wij verwachten daarbij aldus dr. Schmidt de saneering op den duur niet van een sterkere staatsbemoeiing, maar van het groeiende Initiatief der ondernemingen. Dat beteekent echter niet, dat de staat werkloos zal zijn. Zijn activi teit heeft zich in de eerste plaats te rich ten op het scheppen van orde in eigen bereik. Bovendien moet de staat in de depressie nog een stap verder gaan. Hij moet werken uitvoeren, die of tot dus verre waren uitgesteld of in de naaste toekomst zouden moeten worden verricht. Werkverschaffingsprogramma's in dit ka der zijn ongetwijfeld rationeel. De grondlijnen van het plan. tot welks uitvoering de regeering na de beraad slagingen heeft besloten, zijn; 1 Saneering van de gemeentelijke finan ciën door consolideering van de schul den op korten termijn en saneering van de begrootlng door sterke vermindering van gemeentelijke sociale lasten. 2 Energieke voortzetting van de werk verschaffing. 3. Opheffing der verstijving op geld- en kapitaalmarkt. Ook op belangrijke punten der private economie zal door groote maatregelen bevorderend worden Ingegrepen De Rijks minister van financiën za) worden ge machtigd 500 millioen R.M. ter beschik king te stellen voor werk aan gebouwen en woningen. Voorwaarde ls dat de eige naar het viervoud van hot bedrag eigen of geleende middelen opbrengt voor de te verrichten werkzaamheden. Voor den landbouw zal een belangrijke verlichting van lasten worden bereikt, doordat de omzetbelasting op slechts 1°.» zal worden vastgesteld De grondvermo- gensbelasting voor landbouwterrein wordt vanal 1 October verminderd met een jaarlljksch bedrag van bijna 100 mil lioen R.M. Een voorwerp van bijzondere zorg ls de kapitaalmarkt. De Rijksbank heeft hier nog niet voldoende kunnen helpen. De bank moet de mogelijkheid krijgen, door een regeling van de geldmarkt de capa citeit van de kapitaalmarkt te vergrooten. De Rijksbank is vastbesloten, dezen weg te gaan. De samenwerking van regeering en bank biedt de waarborg, dat de Rijks bank van haar grootere bewegingsvrijheid gebruikt zal maken met nauwkeurige inachtneming van de valuta. De voorbereidende werkzaamheden tot aanvulling van de Bankwet zijn reeds in geleid. Onmisbare voorwaarde voor de uitvoe ring dezer plannen acht de Rijksregeering het, dat loon- en prijsniveau in doorsnee worden gehandhaafd. De regeering heeft de overtuiging, dat het groote werk niet tot een goed einde kan worden gebracht zonder de mede werking van alle lagen der bevolking Hitler hield direct na zijn komst een redevoering. HIJ ging uit van de these, dat de economische ontwikkeling nooit ge scheiden kan worden van de politieke. Dc macht is steeds de baanbreekster ge weest van de economie. In de afgeloopen acht maanden is een krachtig fundament geschapen, waarop de economie kan staan terwijl het kader geschapen is, waar zij zich kan invoegen. Wanneer het lukt de seizoensachteruit gang in herfst en winter tegen te houden, zal ln het volgende voorjaar een nieuwe algemeene aanval kunnen beginnen met een doorslaggevend succes. Om dit te be reiken zijn groote en nieuwe maatregelen noodzakelijk. Niet alleen de rijksregeering, maar ook het bedrijfsleven moet daarbij het opvoedend werk verrichten, waaröp het op de eerste plaats aankomt. In de eerste plaats gaat het er om de ideologie van de behoefteloosheid en de systema tische beperking van de behoefte, dus den van het communisme uitgaanden primiti- viteitscultus te bestrijden. Dit bolsjewis tische ideaal van de geleidelijke aehter- waartsche ontwikkeling der civilisatie- eischen moet noodzakelijk leiden tot ver woesting van de economie en het geheele leven. Deze ideologie berust op angst voor den naaste, op de vrees op een of andere wijze op den voorgrond te treden en is gebaseerd op een laaghartige, afgunstige geestes houding. De Dultsche economie kan slechts bestaan onder een zeer bepaalde hoogte van behoeften en een zeer bepaal de cultuureisch van het Duitsche volk. Vervolgens ging Hitier gedetailleerd ln op het door den rijksminister voor econo mische zaken uiteengezette economische nlan. Hierbij keerde hij zich zeer scherp tegen de beroepscritici, die critiek om wille der critiek uitoefenen en die niet kunnen zeggen, hoe men het beter zou kunnen doen. Voor goede en bruikbare raadgevingen ls de regeering dankbaar Dr. Ley kondigde nogmaals een inten sieve actie aan voor de „Honger- en koude-steun". De rijksregeering heeft een wet over wijzigingen in de werkloozenzorg aange nomen. Door deze wet worden land- en bosch- bouw en binnenvisscherij uitgezonderd van de werkloosheidsverzekering. Werk nemers en werkgevers in deze bedrijven behoeven dus geen bijdragen voor die ver zekering te betalen. De financiering der werkloozenzorg ls gedeeltelijk gewijzigd, Terwijl de lasten der crisisvoorzorg tot dusverre voor vier vijfden door het rijk en voor éénvijfde door de gemeenten werden gedragen, ko men deze lasten voortaan voor rekening van het rijksbureau voor arbeidsbemid deling en werkloozenverzekering. De ge meenten zijn van deze lasten dus bevrijd. Ook de bijdragen der gemeenten ln den steun der „Wohlfahrts"-werkloozen zijn verminderd. De wet zal op 1 October a.s. in werking treden. Toen professor Einstein op de hoogte werd gesteld van de Duitsche verklaring, dat hij niets heeft te duchten van het nationaal-socialistische régime, maar dat, hij, wanneer hij naar Duitschland mocht terugkeeren, gestraft zou worden voor het voeren van „misleidende propaganda", merkte hij op: „Hitiers neerbuigende hou ding tegenover mij vermaakt me. Hij heeft misschien vergeten, dat mijn positie ln de wereld gebaseerd is op moeilijk en eerlijk werk, terwijl zijn positie berust op de dwaasheid en lichtgeloovigheid van zijn medeburgers." BULGARIJE. Turkisch bezet k. De Turksche minister-president Ismet F.'ija, de minister van bultenlandsche zaken Roeschdy Bey, zoomede ta! van trein te Sofia aangekomen, waar de stra- trem te Sofia aangekomen, wara da stra ten met Turksche vlaggen zijn versierd HONGARIJE. Het bezoek van von Papen. De jacht, waartoe Goemboes den Duit- schen vice-kanselier had uitgenoodlgd, is afgeloopen. Gistermiddag werd, in ge meenschappelijk overleg van minister president Goemboes en vice-kanselier von Papen, 't, volgende communiqué verstrekt: Vice-kanselier von Papen is uit de pro vincie naar Boedapest teruggekeerd. Het vierdaagsche verblijf op uitnoodiging van minister-president Goemboes, heeft, on danks het niet-officieele karakter van de reis van den heer von Papen, den beiden staatslieden gelegenheid gegeven, uitvoerig van gedachten te wisselen over alle bin nen- en bultenlandsche politieke kwesties van hun landen In het bijzonder werd gesproken over een Intensieve economische samenwerking, welke speciaal rekening houdt met de hechte vriendschapsbetrek kingen c'er beide lauden. OOSTENRIJK. Wijziging regeering Dollfuss. Dollfuss was geducht in moeilijkheden gekomen tengevolge van de verschillen tusschen Winkler en Starhemberg, die ook niet zijn te overbruggen, gelet b.v. op vol genden oproep van Starhemberg tot de Helmatschutz „Een geweldige opwinding over de vol komen onbegrijpelijke en voor ons onaan vaardbare uitlatingen van vice-kanselier heeft u aangegrepen. „Gij hebt gestreden voor de vrijheid en onafhankelijkheid van Oostenrijk, om er een zelfstandigen, fascistischen staat te stichten. „De poging, om onder een of andere nieuwe benaming het oude corruptie- systeem weer in te voeren, is een onge hoorde streek, die haar weerga niet vindt en waartegen de Heimatschutz met de grootste beslistheid in verzet zal komen." 't Is te duidelijk Geen wonder, dat daarom volgend be richt afkomt: Bondskanselier Dollfuss heeft tenge volge van de gebeurtenissen van de laatste dagen besloten zijn Kabinet te hervormen. De Bondskanselier wil zijn Kabinet tot een Kabinet van vooraanstaande figuren maken. De leden van het Kabinet zullen hun mandaten in den nationalen raad neerleggen. Dollfuss wil zelf de heele lei ding van de uitvoerende organen van den Staat overnemen. Dit schijnt er op te wijzen, dat Fey. de tot de burgerwachten behoorende Minister van de Veiligheid, niet tot het nieuwe Kabinet zal behooren. Sensationeele geruchten hebben de ronde gedaan over geheime onderhan delingen tusschen Oostenrijk en Duitsch land. Het is waarschijnlijk, dat er inder daad iets in dezen zin heeft plaats gehad, doch dat de besprekingen zijn mislukt, daar de regeering Dollfuss weigerde in contact te treden met de nat.-soc. partij in Duitschland. slechts overleg wilde met de regeering alleen. De strijd tegen de Nazis wordt dan ook voortgezet. De Oberland-bund is verboden en in Tirol hebben weer eenige arresta ties plaats gehad van Nazis wegens begun stiging van vertrek van Nazis naar Duitschland. De bondslcanselarij heeft de versprei ding van het te Berlijn verschijnende blad ..Der Stahlhelm" en van de .Dsutsclie Postzeitung" tot 15 December verboden. VEREENIGDE STATEN. De belasting aan de onderwereld. Volgens een statistiek van senator Copeland. voorzitter van de senaatscom missie inzake „racketeering", wordt een vierde van eiken dollar ln de Vereenigde Staten betaald aan afpersers Jaarlijks wordt ongeveer 10.000.000.000 dollar of 1/4 van het inkomen aan de onderwereld betaald. Dit euvel heeft thans een graad bereikt, •waarin het in alle Amerikaansehe huis houdens merkbaar wordt door de verhoog de prijzen van de verschillende levensbe- noodigdheden. Als voorbeeld noemt Cope land den handel in gevogelte. New York gebruikt Jaarlijks voor ruim 100 millioen dollar aan gevogete. dat uit het Westen des lands wordt aangevoerd. De schippers en vrachtrijders kunnen evenwel slechts be paalde karren en kisten medenamen, anders bereiken de eenden en kippen nooit hun bestemming. Een vriend van Copeland bezit een kantoorgebouw op de Fifth Avenue. Kort geleden liet hij den gevel verbouwen. Eenige dagen later vervoegde zich een man bij hem. die vroeg, of hij zich niet wilde aansluiten bij een beschermings ver- eeniglng. Dit werd evenwel geweigerd. Den volgenden dag waren alle ruiten gebroken. De eigenaar was verzekerd en de ver zekeringsmaatschappij herstelde de scha de. Den volgenden dag waren de ruiten evenwel opnieuw gebroken en de verzeke ring weigerde voor de tweede maal te betalen. Nu moet de man, om gespaard te blijven van verdere ruitenvernieling, een weke- liiksche bijdrage aan de onderwereld stor ten. Hotel-eigenaars worden gedwongen, zekere wasscherijen te gebruiken, Indien zij niet willen, dat hun linnegoed vernield wordt. De wasscherijen moeten echter weer hun materiaal bij bepaalde personen koopen, anders wordt bij hen het linnengoed ver meld. Senator Copeland stelt thans voor. om 1n elke wet van de NHA een clausule op te nemen, waarbij verboden wordt, bijdra gen te geven aan de onderwereld. PALESTINA. De Joodsche arbeidskrachten. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat met het oog op het gebrek aan Joodsche ar beidskrachten in Palestina de regeering het Joodsch agentschap heeft toegestaan, duizend certificaten voor arbeiders welke nu reeds ln plaats van einde Maart 1934 worden verstrekt boven de duizend centl- flcaten welke ln Augustus ter beschikking zijn gesteld van Dultsche Immigranten. De certificaten zullen worden verstrekt aan werklieden uit Oost-Europa, Yemen en Saloniki, die zoo spoedig mogelijk in Palestina zullen worden toegelaten Het Joodsche agentschap verklaart, dat deze nieuwe toewijding niet voldoende rs om te voorzien in de huidige behoefte, doch aanvaardt haar in ieder geval. o CUBA. De revolutie. Het Amerik. staatsdepartement ontvangt steeds talrijker inlichtingen, welke er op wijzen dat de wanordelijkheden in "net Cubaans-he binnenland steeds dreigender worden en dat een groot aantal Amerika nen reeds een toevlucht zocht op dc Amerikaansehe oorlogsschepen. Van het heengaan van president San Martin hoort men weinig meer. Oud-president de Cespedes zou ln een buitenl legatie zijn gevlucht. De bevolking heeft het huis van Obre- gon. den schoonzoon van Machado aan gevallen. Een van de aanvallers werd gedood door de schoten van de officieren, welke het huis bewaken. DE SANEERING IN AMERIKA. NEW YORK, 21 Sept. (Reuter) v moedelljk zullen een duizendtal \J,. van de New Yorksche effectenbeurs sic!' aansluiten bij de nieuwe beurs te NewaT in New Jersey. Ook de president van New Yorksche Beurs zou bereid zijn naa; Newark te gaan. 50.000 bedienden hebben Roosevelt ».-• petitie gezonden om te protesteeren tee, - de nieuwe belastingen. WASHINGTON, 21 September. (Reutm Gisteren hebben de vertegenwoordigt-! van negen staten met de Agriculture Adjustment Administration de methco besproken tot het uit de markt nert van negen millioen balen katoen, teneic de marktpositie te verbeteren. Rusland heeft aangeboden drie millioE" balen te koopen, indien het voldoend credieten krijgt. Senator Bankhead is thans verzocht Refico te verzoeken den aankoop van i millioen balen te willen financieren, WASHINGTON, 21 September. (Reuter) Uit goede bron wordt vernomen, dat de Vereenigde Staten Sovjet Rusland ril- len erkennen voor de bijeenroeping van het Congres in Januari. Roosevelt schijnt te hebben verklaaid, dat hij deze kwestie wil afwikkelen zes- lang hij nog de handen vrij heelt, zonder hierin te worden tegengewerkt door de anti-sovjet-leden van het Congres HET NIEUWE OOSTENRIJKSCHE KABINET. WEENEN, 21 September. (V.D.) Bonds kanselier Dollfuss heeft de nieuwe regee ring als volgt samengesteld: Dr. Dollfuss, Bondskanselier, minister voor iegerzaken en landbouw; Baron Kar- winsky. staatssecretaris voor de veiligheid; Prins Schoenburg Hartenstein, staats secretaris voor iegerzaken; dr. Gleissner staatssecretaris voor landbouw en bos- schen; majoor Fey, vice-kanselier; <L- Buresch, minister voor financiën; Sto! finger, minister van nandel; Schmns minister voor sociale zaken; Schuschni" minister voor onderwijs en justitie; Glas staatssecretaris voor justitie; dr. Kerber, minister voor binnenlandsche zaken; dr, Enders, minister voor de grondwetswijzi ging; Neustaetter, staatssecretaris voor vreemdelingenverkeer en werkverschaf fing. Van hen zijn Fey en Neustaetter 3d van de Heimwehr, Kerber en Glass be hooren tot het Nationaal Staendlscht Front, de overigen zijn lid van de Chris telijk Sociale Partij, terwijl prins Schoen- burg te beschouwen is als boven de par tijen staande. Opgemerkt wordt, dat het nieuwe kabi net in zekeren zin meer onder legitimist!- schen invloed staat dan het vorige, daar minister Schuschnigg, die als aanhang:; van de legitimistische richting werd be schouwd. thans prins Schoenburg aanzijn zijde krijgt, die zeer zeker legitimist is. De leden van het kabinet zullen nog m den loop van den ochtend worden be- eedigd. Vaugoin en Winkler zijn afgetreden. Vaugoin is president der Bondsspcor- wegen geworden ter opvolging van Schonke, die als zoodanig is heengegaan. ANTI DUITSCHE BOYCOT. PARIJS, 21 Sept. (Reuter). De admini stratieve commissie der S.F.I.O. heeft k dagorder aangenomen waarin aan alk leden der S.F.I.O. en aan alle arbeiden verzocht wordt zich solidair te toonen i» het socialistische republikelnsche aroi- ders Duitschland door persoonlijk goederen van Duitsche oorsprong te 'oop cotten. FRANKRIJK EN DE SOVJET. PARIJS, 21 Sept. (Reuter). In hét depar tement van Handel zijn gisteren bespre kingen gevoerd tusschen de vertegenwoor digers van Frankrijk en Rusland inzak' een handels-verdrag. o VOLKSTELLING IN INDIË. BOMBAY, 21 September. (V.D- Commissaris voor de Volkstelling meld; een verwonderlijke toeneming der bevol king met 34 millioen zielen in de laatste tien jaar, hetgeen overeenkomt met de geheele bevolking van Frankrijk of Italië, waardoor Indlë aan het hoofd komt te staan van allen landen, China niet bulten te sluiten, met bijna 353 millioen zielen De commissaris acht het noodig dat stappen zullen worden genomen om aan wijzingen te geven op het gebied van geboortebeperking en kindersterfte. directeur-generaal van den medlschen dienst zet uiteen, dat slechts 39 procent van de bevolking behoorlijk wordt gevoed. NIEUWE ARRESTATIES TE G0SL.4K GOSLAR, 21 September. (VD.) - de actie van Dinsdag, waarbij de poli.|e elf communisten, van wie een Nederla.iu- sche koerier, arresteerde, is het gisteren gelukt een tweeden slag toe te brenger, aan de K.P.D. en de staatsvljandigc i-le* menten te Goslar- Om vijl uur werd de S.A., S SStam- helm en politie gealarmeerd, die in gre pen ln het geheele stadsgebied ln totaa tachtig huiszoekingen verrichtten. bij uitgebreid materiaal aan het na kwam en 30 personen werden gcarn- teerd. -o COMMUNISME IN ITALIË. ROME, 21 Sept. (Reuter). Het MWÏÏ Gerechtshof heeft een zestal beklad., veroordeeld tot straffen varieerend twaalf tot vijf jaar- gevangenisstrat. ïecht van amnestie, wegens P°8lnf?,1LM het opnieuw vormen eener common»'-*^ partij in de omgeving van Milaan, »d«e en Florence. o Boor ONWEER. SARAGOSSA, 20 Sept. (Reuter)- ac een hevig onweder gepaard gaan1de hagelslag werden een honderdtal Pe' gewond, terwijl duizenden ruiten o Ook het verkeer werd onderbroia-

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2