74sle Jaargang DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 No. 22549 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJPFPinHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CM. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. yj een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week t.0.1* Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. naimner bestaat uit VIER Bladsi EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden -engen ter algemeene kennis, dat de ecteur van het Academisch Ziekenhuis ier. een verzoek heeft ingediend ter -ioming van een verlof B voor den ver- p uitsluitend van alcoholvrijen drank r gebruik in het Academisch Zieken- uis, Rijnsburgerwcg No. 12, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 September 1933. 7459 DE WINKELWEEK. Een gezellige drukte op straat De oproep door de Winkelweek-commls- e tot de burgerij gericht is althans •taren niet zonder gevolg gebleven. Was heit reeds gistermiddag tijdens die "vervlucht" in de voornaamste winkel- aten aanmerkelijk drukker dan anders, isteravond waren de menschen bij hon- erdtallen uit hun woningen getrokken om ennis te nemen van den inhoud der oolijk met bloemen vesrsierde en feeste- verlichte étalages. Op verschillende aatsen in de stad waren lichtreclames gebracht, vooral in de buurt van Steen 'aat Princessekade en Breestraat, welke "1 belangstelling trokken er. den feeste ken aanblik niet weinig verhoogden. De 'erlijke lijnen van de oude Koornbeurs- rug, aangegeven door honderden elec- che lampjes, weerspiegelden zich in et water van den Nieuwe Rijn; de heer acker vestigde middels eenige felle schijn erpers de aandacht der voorbijgangers p de fraaie Burchtpoort; nabij de Har- 'brugskerk is een lichtpoort opgericht, en beginnen met hedenavond zal ook de Hwgiandsche Kerk in een zee van wit licht worden gezet. De directie der Sted. Lichtfabrieken ijst er evenwel op. dat de z.g.n. „zonver- lichtmg" dezer kerk het beste tot haar rcht komt, wanneer men zich opstelt ter hoogte van het perceel Hooglandsche Kerkgracht 22. Van dichtbij is het effect lang niet zoo mooi. De bewoners van de Doezastraat komen als steeds met iets bijzonders voor den dag. Daar zijn weer tal van lichtzuilen aangebracht en klinkt den geheelen avond framofoonmuziek. Trouwens ook op andere plaatsen van de stad vernamen wij feestklanken. Deze veen afkomstig van het kranige muziek rats „Werkmans Wilskracht" dat om- fitnwd door een hossende troep jongens en meisjes in triomftocht door de stad trok. De Leidsche Winkelstand heeft gister avond over gebrek aan kijkers niet te Kagen gehad; moge het ook aan koopers tiet ontbreken!! Morgenavond omstreeks acht uur maakt ■•Werkmans Wilskracht" andermaal een muzikale wandeling langs de navolgende route; Morschweg nabij Militair Hospitaal. Morschstraat. Haarlemmerstraat. Mare, O - Vest, Janvossensteeg Haarlemmerstraat, Hoogl. Kerksteeg en -gracht, Burvhtsteeg. N Rijn, Watersteeg Hoogewoerd. Korevaer straat, Jan van Houtkade Doezastraat, Nieuwsteeg, Pieterskerkgracht. Diefsteeg, Breestraat, Hoogewoerd Kraaierstraat N- Rijn, Heerengrachtbrug Aldaar wordt de stoet ontbonden. Filmvoorstelling „Ned. Fabrikaat". Hedenavond, aanvangende te 8 uur, geeft de vereeniging „Nederl. Fabrikaat" een openluchtfilmvoorstelling op het Kaas- marktterrein. Vertoond zullen worden o.a. industrieele films en geestige teekenfilms., o.a. van de Lichtfabrieken te Leiden, Zeepfabriek „De Klok" te Heerde, Mercurius Havermout te Wormerveer, Gero fabrieken te Zeist, van Helle te Rotterdam, Zuivelbond te 's Gra- venhage, De Faam te Leiden. De voorstellingen zijn voor iedereen gratis toegankelijk, terwijl het geheel door muziek wordt opgeluisterd. DE INCASSOBANK N.V. DE HEER F. G. H. GERLINGS GAAT HEEN ALS DIRECTEUR. Met ingang van 1 October a.s. is op zijn verzoek eervol ontslag als directeur van het kantoor Leiden der N.V. Incasso-bank aan den heer F. G. H. Gerlings In zijn plaats zijn benoemd tot directeu ren van het kantoor alhier de heeren B. W. de Waal, tot dusverre als directeur verbonden aan het kantoor te Arnhem en mr. B. M. A. Paulus van Pauwvliet, tot dusverre werkzaam als onderdirecteur bij het kantoor alhier. De heer F. G. H. Gerlings. In 1881 begon de heer Gerlings zijn carrière als volontair bij de bankiersfirma Koster en Co. te Mannheim, alwaar hij 2 jaren werkzaam was. Nadien, op 1 September 1883, trad hij in actieven dienst bij de firma H. Oyens en Zoonen te Amsterdam, zoodat de heer Gerlings op 1 September j.l. zijn 50-jarig jubileum als bankier heefi herdacht. Op uitdrukkelijken wensch van den jubilaris ging die dag geheel onopgemerkt voorbij en slechts eenige ingewijden was het ge gund dit gouden feest te herdenken. In September 1885 trad de heer Ger lings te dezer plaatse in dienst bij de toen malige Commanditaire Vennootschap Leidsche Bankvereeniging H. F. C. Ger lings. destijds gevestigd aan het Rapen burg 35, bij welke instelling hij 1 Septem ber 1887 procuratiehouder, 22 Juni 1505 directeur en 1 Mei 1907 mede-beheerend vennoot werd. In deze leidende positie heeft de heer Gerlings per 1 Juli 1917 de Commanditaire Vennootschap zien over gaan in de N.V. Scheurleer en Zoonen's Bank. terwijl hij na de overname op 1 Juni 1931 van deze laatste instelling door de Incasso Bank N.V. tot Directeur van het kantoor werd be noemd. Het particuliere leven van den heer Gerlings kenmerkt zich door zijne groote activiteit op velerlei gebied. In talrijke commissies, congressen, fondsen e.a heeft hij als bestuurslid zitting gehad, waarbij hij meerendeels als penningmeester fun geerde Van de tegenwoordige functie: wil len wij memoreeren: Voorzitter van de Vereeniging voor den Leldschen Geld- en Effectenhandel; penningmeester van het Nederlandsche Roode Kruis afd. Leiden: penningmeester van de Leidsche Schouw- burgvereeniging; penningmeester van het Bruining-Fonds: commissaris van de Aiphensche Bank te Alphen a.d. Rijn; com missaris van de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam; commissaris van de Comm Venn. Tieleman en Dros te Leiden. De heer Gerlings heeft zich door zijn beminnelijkheid in onze stad vele goede vrienden weten te verwerven THEOLOGISCHE FACULTEIT. Het bestuur van de theologische facul- *rit der Leidsche studenten deelt nietje, dat de faculteit van hoogleeraren en stu denten de academische lessen hoopt te dPenen met een plechtigheid, die op woensdag 27 September des morgens te 10 ,;ïr, Hl het groot-auditorium der Unlver- rjfit zal plaats vinden en waarbij als tc'j s zullen optreden prof. dr. B D. eramans, decaan der theologische facrul- ri» .e? de Heer A Dronkers. praeses van it, j eologische faculteit der Leidsche studenten. v-V? de plechtigheid zal er in de gewelf- rjUder van het Academiegebouw een korte ^eroetingsbij eenkomst gejjouden worden. ORGELFONDS KOOIKAPEL. Op initiatief der Chr, zangver. Halle luja", heeft in het gebouw „Nathanael" een bijeenkomst plaats gehad met de be sturen van Chr. vereenigingen te dezer plaatse om te komen tot stichting eener Orgelfondscommissie voor de Kooikapel. De resultaten hiervan zijn dat reeds een voorloopige commissie is gevormd; er zullen nog verschillende Vereenigingen worden uitgenoodigd voor een samenkomst op Maandag 16 October a.s waar verdere besluiten zullen worden genomen, Op het jaarfeest van bovengenoemde zangvereenlging werd voor dit doel reeds een collecte gehouden welke een bedrag van f. 1160 ODbracht De Chr Reciteer - club UVK schonk een bedrag van f t. tezamen dus f 16.60 Giften kunnen tot nadere aankondiging reeds worden gezonden aan den heer O. Zitman .Rapenburg 131. DANK- EN BEDESTOND CHR. ONDERWIJS. De roeping van de Christelijke School. Gisteravond werd in de Hooglandsche Kerk. die tot de laatste plaats bezet was, de jaarlijksche dank- en bedestond voor het Chr. Onderwijs gehouden. De heer G. Bakema, hoofd der Chr. School Stadhouderslaan, sprak, nadat op de gebruikelijke wijze was geopend, een welkomst woord waarin hij er o.a. od wees dat sedert de invoering van de nieuwe schoolwet veel is veranderd. Wat wij ech ter zullen hebben te bewaren dat is het pand i onze Chr. School— ons toever trouwd Voorts sprak spr woorden van dank tot de kinderen van enkele Chr. scholen, die met zang dezen avond afwis selden, en tot den koster en collectanten voor hun bereidwilligheid in dezen. Ds. H, Janssen van Den Haag leger en vloot-predikamt in alg, dienst, die ook de Chr. Geref. Gem te dezer stede vele jaren als predikant heeft mogen dienen, kreeg hierna gelegenheid zijn rede uit te spreken. Als er één woord is. aldus begon spr., waarmee ouders en onderwijzers en allen die met de opvoeding van de jeugd te ma ken hebben dan is het wel dit woord: Leer den jongen de eerste beginselen naar den eisch zijns wegs. als hij ook oud zal geworden zijn, zal hij daarvan niet af wijken. Al de eeuwen door hebben wij met dit woord te maken gehad maar inzonderheid in dezen tijd en dan wel speciaal voor dat deel der jeugd, dat het teeken des doops op het voorhoofd draagt. Om het zaad der kerk of het Protes- tantsch of Katholiek gedoopt is. gaat het vooral in dezen tijd. Alle krachten zullen moeten zijn inge spannen om dat deel der jeugd vast te houden. In verband hiermede wil spr dan ook een oogenblik spreken over „De roeping van de Chr. school in onzen tijd. In breede trekken schilderde spr. dan den tijd waarin wij leven hierbij aantoo- nende. dat de huidige crisis een diepen achtergrond heeft. Hebben wij een sociale, politieke en financieele crisis, niet minder openbaart zich ook in al zijn heftigheid een religieuse en zedelijke crisis. Wat Nietzsche tientallen jaren geleden reeds geprofeteerd heeft dat alles omver moest worden geworpen, zien wij, aldus sprnu al bij sommige landen zich vol trekken. Tegenover dit karakter van onzen tijd stelde spr de roeping van ae Chr. school Met opzet zegt spr. Christelijke school, want terdege is er een groot principieel verschil tusschen de Christelijke en Open bare school. Ziet spr. de openbare school als een negatieve, de Christelijke school is positief omdat bij haar er een beginsel aan ten grondslag ligt: de grondslag is bij haar het eeuwig blijvend Woord van God. Vergeten wordt tegenwoordig het Bijbel woord: „Wie God verlaat, heeft smart op smart te vreezen Nu door ons geheele volksleven de kreet gaat: de jeugd redt de jeugd, nu zijn er voor de Chr. school de heerlijkste kan ten. Dagelijks stroomen de duizenden kin deren van ons volk de Chr. school binnen en niet voor enkele maanden maar voor zes jaar. Dit is een heerlijke, rijke ge dachte: zes jaar te mogen arbeiden aan de kinderziel, 't Is iets om ialoersch op te worden Als Gods Woord op iedere plaats in ons leven tot zijn recht komt. dan komt alles op zijn plaats en lossen de groote proble men als een vrucht daarvan zich op Is er voor de zaken aangaande het Ko ninkrijk Gods iets meer ontvankelijk dan het kinderhart'' Welnu wat kan het dan heerlijk zijn onder de jeugd te werken, want dit werken geeft vruchten voor den tijd en de eeuwigheid en maakt van onzie kinderen vrome christenen en goede bur gers. Met een enkel woord stond spr. vervol gens stil op welke wijze en met welke middelen de Chr school dit bereiken kan. Twee dingen zijn hier gebiedend nood zakelijk. allereerst zal er wat meer ver band moeten komen tusschen huisgezin en school en tusschen ouders en onderwijzend personeel. Dit is vaak geheel zoek. Bij de uitwerking hiervan stond ds. Janssen uitvoerig stil bij de plaats die het Chr. onderwijs in het gebedsleven inneemt. Aan de gelijkstelling van het Christe lijke met het Neutrale onderwijs waren voor het Christelijke onderwijs vele voor- deelen verbonden: er was. volgens spr., echter ook een nadeel en wel: het offer ging verloren en met het offer, de liefde en 't gebed voor 't Chr. onderwijs. WH dit onderwijs vruchtdragend zijn dan zal er moeten worden gevonden gebedenllefde en dan komt het offer van zelf. Als tweede punt besprak spr. het meer prlncipieele in de onderwij sopvoeding: het personeel van de Chr scholen Wanneer het gaat om ie roeping van onze Chr school dan vallen mooie gebou wen en schoon ingerichte lokalen weg, en zal het gaan om het persoonlijke Wat wij op onze Chr scholen noodig hebben dat zijn persoonlijkheden karak ters, menschen Er is een ontstellend tekort aan deze krachten ln ons volk. Het gaat bij net Chr. onderwijs er om of het woord van God beginsel is bij allen, die bij dat onderwijs werkzaam zijn. Niet het Woord vaa Qod op de school banken, maar het Woord van God in de harten van het onderwijzend personeel maken onze scholen tot Christelijke scho len. De Christelijke persoonlijkheid zal in onze Chr. School gevonden moeten wor den. Er zal door hen niet alleen iets van Christus moeten worden verteld, maar de onderwijzers(essen) zullen levende voor beelden moeten zijn. Zij zullen hun roe ping moeten verstaan en waar maken. Ais in onze Chr. scholen verlorenzou gaan waarvoor onze vaders zoo gestreden hebben, het nationaliteitsgevoel, dan zou den wij metterdaad in een heel donkere toekomst moeten gaan bukken. Gode zij dank, zoo ver is het niet. maar toch dienen wij deze dingen onder oogen te zien en ervoor te waken, dat dit niet gebeure. In een ernstige peroratie zette ds. Jans sen nog eenmaal de groote verantwoor delijkheid van het onderwijzend personeel uiteen om te eindigein met het bekende vaderlandsche lied: ..Zij zullen het niet hebben." De samenkomst werd o.m bijgewoond door enkele predikanten, wethouder Gos- linga en veel personeel der Chr. scholen te dezer stede. Met Gez. 96 werd deze bijeenkomst ge sloten HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: L. Driebergen, Havenstraat 1, Noordwijkerhout. Slager. JULIO BAGHY. In het begin der volgende maand komt Julio Baghy. een der bekendste schrijvers van Esperanto-werken, uit Budapest naar Nederland tot het geven van een reeks cursussen volgens de methode van Andreo Cseh. het houden van voordrachten, enz. Gedurende den wereldoorlog diende Baghy als officier ln het hongaarsche leger en geraakte in Russische krijgsgevangen schap. In Siberië, waar hij drie jaar moest doorbrengen, leidde hij talrijke cursussen voor lotgenooten van verschillende natio naliteit, stichtte een Esperanto-theater redigeerde een krant in Esperanto, enz. Na den oorlog richtte hij het maandblad „Literatura Mondo" op en schreef ver schillende werken o.a Migranta plumo, Dancu marionetoj, Preter la vivo, Pilgrimo Hural, waarvan meer dan een werd be kroond. Zijn roman „Vikttmoj" speelt in en om de russische krijgsgevangenkampen. De uitnoodiging aan Julio Baghy. die lid is van de Esperanto-Akademio, is met volle instemming van het Internacia Cseh-Instituto de Esperanto uitgegaan van J de Ren, Cobetstraat 70 alhier. De eerste serie cursussen zal plaats vinden te Beverwijk Zaandam, Purmerend, Hoorn, Alkmaar en mag zich verheugen in den steun van talrijke invloedrijke personen, vereenigd in Comité's van Aanbeveling op den meest breeden grondslag samenge steld. HOLLANDSCHE MOLENS IN BELGIË. In tegenwoordigheid van den Neder- landschen uitvinder, onzen stadgenoot, den heer A, J. Dekker, is j.l. Zondag te Calcken nabij Wetteren in Oost-Vlaande- ren de plechtige inwijding gevierd van den eersten molen, waarop het systeem- Dekker der stroomlijnwieken wordt toege past. De plechtigheid werd, behalve door vele molenaars bijgewoond door afgevaardig den van den R -K Oostvlaamschen Mo- lenaarsbond. den R.-K. Molenaarsbond uit Hollandsch-Limburg, en van het Mi nisterie. E. H. B. O. Voor het eindexamen der Eerste Leid sche E H B, O-brigade (docent dr. E. Renaud) slaagden gisteravond de dames: M. J. Kuivenhoven. mevr. M. de Haan Megchelse, S. J. M. Tukker, R V/urzer en F. Driessen. BINNENLAND. De Pers over de millioenen-nota (3e BI.X De noodlijdende middenstand; demon* stratief congTes van den Kon. Ned. Mid* denstandsbond te Den Haag (Binnenland, i 3e Blad). Postzegelautomaten vóór de postkanto* ren (Binnenland, 3e Blad). Noodlanding van een zweefvliegtuig td Aalsmeer (Gemengd, 2e Blad). Noodweer te Dirkshorn (Gemengd, 2q Blad). Fabrieksbranden te 's-Ilertogenboseh en Meppel (Laatste Berichten, 1ste Blad), BUITENLAND. Het proces te Leipzig inzake den Rijks dagbrand begonnen (le Blad). De politieke besprekingen te Parijs en een Engelsche kabinetsraad (Buitenland, le Blad». Wijzigingen in de Oostenrijksche regee ring Dollfuss (Buitenl. en Tel., le Blad). De Duitsche economische raad bijeen (Buitenland, le Blad). Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van 1 jaar onzegd aan Th. A. H V.. wonende alhier. Ingevolge beslissing van het Depar tement van Defensie wordt de tweede luitenant A. Stuivenberg van het 6de reg. veldartillerie alhier, met ingang van 1 Nov. a.s. geplaatst bij het 2de reg veldartillerie te 's-Gravenhage. Wij bezochten gisteravond de nieuwe dansschool van den heer H J. Visser, in het royale perceel Plantage 7, aie wer kelijk in elk opzicht als zeer geslaagd be schouwd kan worden. Een ruim entrée, in het sous-terrein een aparte dames- en heerengarderobe met specialen ingang en een modern ingerichte danszaal, die in ge zellige en smaakvolle kleuren is gehouden. Een prettige omgeving, waarin het op den voortreffelijken dansvloer, vervaardigd door La Chapelle, uit Den Haag, heerlijk dansen is! Een uitstekend versterkt gra- mofoon-apparaat verzorgt de nieuwste muziek, waaronder de modernste dansen worden beoefend onder leiding van den heer Visser. De door hem met zijn partner, mej, M. Geenjaar, gedemonstreerde dan sen in Engelschen en Franschen stijl. ieg- den getuigenis af van zijn vakkennis De aankleeding van de fraaie zaal vol doet aan hooggestelde eischen. Onze stadgenoot, de heer L Chr. Segaar is geslaagd voor het po li tied ipl om a van den Alg. Ned. Politiebond; de neer C. M. Rozier alhier behaalde het diploma van den Ned. R -K. Politiebond „Sint Michaël". Wanneer de winter aanbreekt, ziet men hoe de onderscheidene Leidsche dansinstituten verbouwingen ondergaan en deszelfs ondernemers alles doen wat in hun vermogen ligt om door een gezellige inrichting, goede dansvloer en dito muziek de leerlingen van Terpsichore's kunst tot zich te trekken Vanzelfsprekend is de heer S. P Wielinga daarbij niet ten achter gebleven. Hij heeft zijn mooie danszaal aan den Nieuwe-Rijn 28 geheel nieuw doen stoffeeren, den vloer laten restaureeren en de wanden rondom van keurige zitbanken doen voorzien Door al deze maatregelen is een zeer gezellig milieu geschapen, waar ieder zich stellig spoedig .thuis" zal voelen. In het Galgewater is een kano drij vende gevonden. Inlichtingen bij de politie. De Dolitie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den 17-jarigen J. B als verdacht van diefstal van een portemon- naie, inhoudende f. 4 50. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een samenkomst van oud-catechisanten van dr. Rlemens. IJMUIDEN, 21 Sept. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.75—0.50, Tongen per K G. f. 1.85—1, Groote Schol per kist van 50 K G f.20, Middclschol f. 24—18.50, Zet- schol f 22—18, Kleine Schol f.23—4.80, Schar f. 10.50— 1.10, Tongschar f.20—14, Roggen per 20 stuks f.9—7, Vleeten per stuk f. 2.10—0.50, Pieterman en Poontjes pe rkist van 50 KG. f. 9.50—6.50, Groote Schelvisch f. 29—22.50, Middel Schelvisch f. 29—23, Kleinmiddel Schelvisch f. 24—14, Kleine Schelvisch f. 12.50—6.40, Kabeljauw pe rkist van 125 KG. f. 48-23. Gullen per kist van 50 K.G. f. 12,50—1.75, Lengen pe rstuk f. 1.05-0.54, Heilbot per KG. f. 0.75, Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.60 —1.05, Koolvisch per stuk f. 0.63—0.18, Makreel per kist van 50 K.G. f. 13—6.50. Aangevoerd 727 kisten versche haring. Prijzen f. 3.75—1.80 per kist. Aangekomen 9 Stoomtrawlers: RO 16 met f 1505, IJM. 54 met f.2721, IJM. 8 met f.3690, IJM. 31 met f.2718, IJM. 140 met f.1735, IJM. 183 met f.2190, IJM. 48 met f.2210, IJM. 42 met f.1400, IJM 38 met 3929. 1 logger. KW. 96 met f.557; 2 kotters S 66 met f.635, LL 118 met f. 737KW. 37 met 380 kantjes nekei- haring voor Katwijk. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Baloeran, Chr. Huygens, Colombia, Dempo, Flandria, Indrapoera, Kota Agoeng, Kota Baroe, Kota Gede, Kota Pinang, Orania, Oranje Nassau, Poelau Bras, Poelau Roebiah, Poelau Tello, Rot terdam, Simon Bolivar, Springfontein Statendam Sibajak, Stuyvesant. Bij verzending van een radio-telegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale Kosten 44 cent per woord.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1