iSCK DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 18 September 1933 weerbericht. duitschland. oostenrijk. frankrijk! japan.' tsjecho-slo w aki je. vereenigde staten. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. uit ned. oost-indie. RECHTZAKEN. BEURSOVERZICUT. MARKTBERICHTEN. Barometerstand. IGistermiddag 3 uur: 765. I Hedenmiddag 3 uur: 760. telegrafisch weerbericht. I h Kon Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt. IHoogste stand: 771.6 te Haparanda. ILaagste stand: 740.8 te Seydisflord. Irwachting tot den avond van 19 Sept.: IZivakke tot matige Zuidelijke tot Weste- Ijte wind. Zwaar bewolkt tot betrokken pet eenige regen. Later opklarend en iets leler. buitenlandsch weerbericht. ledegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te Je Bildt. I De hooge drukking strekt zich nog uit Ln Noord-Scandinavië, waar de barometer L: boven 770 m.M. is gestegen, tot bij de Venceën, maar in liet Westen ls bij IJ«- vnd de depressie veel dieper geworden n een diep daalgebied trok over de Iritsche Eilanden, door een tweede verder Westelijk gevolgd, zoodat het fraaie weer lier tijdelijk onderbroken wordt. Tin Ierland is zware regen gevallen en L Engeland en West-Frankrijk viel matige legen, terwijl het weer daar vandaan op- |laart. Ten Noorden van Schotland waait stormachtige Zuidolijke wind en ook de Noorsche kust zal de wind tot Bonn toenemen en regen vallen. I Zweden houdt iraai weer met lage btendtemperatuur en ochtendnevel. I Oost-Duitschland had nog zware regen ran de aftrekkende depressie, maar zat kden opklarend weer hebben. I Zuid-Frankrijk heeft nog hooge tempe raturen en droog weer, behalve aan de Middelandsche Zee waar een mistral waait, to verband met de gevaren van Westelijke kinden cn tijdelijk herstel van hooge Inikking is de eerste dagen afwisselend Ken en opklaring te wachten. luchttemperatuur. uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.), uur 'smidd.: 17 gr. C. (63 gr. F.). [3 uur nam.: 17 gr. C. (63 gr. F.). BOOG watertijden te katwijk zee. Voor Dinsdag. IVm. te 3 u. 25 min.; n.m. te 3 u. 40 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk" 's Middags 12 uur: 17,% gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 16Va gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 7.37 n.m. tot 6.11 van. j1aans- op- en ondergang. I" Sept.: op: 4 u. 53; onder: 18 u. 33. winterfonds - Corruptie bij de radio. De centrale commissie van den bond Tlr- rijks- en gemeenteambtenaren zal •taandeiijks twee millioen moeten bijdra ai voor de „slachtoffers der werkloos- beid" in het fonds „bescherming tegen Jonger en koude". Iedere plaatselijke af- deel.ng zal voor den hoofdelijken omslag ^Tdragen. Het bondsbestuur rekent zelfs os een nog iets boogere maandelijksche contributie van zijn leden. De oud-directeur van de Rijksradio- ®aatschappijdr. Magnus, de oud-inten dant dr. Flesch en de vroegere radiorepor- wr Braun zijn gearresteerd. Zij zijn uit het concentratiekamp Oranlenburg naar aet huis van bewaring te Moabit overge bracht. Ook de vroegere directeuren van radlo-Breslau, Hadert en Bischoff en de bestuurder van den raad van toezicht op ce Sllezische zender Zorek. zijn te Breelau gearresteerd. Medegedeeld wordt dat in het Woces tegen Knoepfke. oud-directeur van den Berljjnschen zender, gebleken la, dat de corruptie bij de zenders Leipzig. Keu- Breslau even groot was als bij den Dorljjnschen zender, en dat deze misstan- ,cn door dr. Magnus werden geduld. Hij --et het toe dat de radioleiders naast hun hooge salarissen zich tantièmes en bijzon dere inkomsten toekenden, terwijl hij zeir daarm deelde. Tal van partijbesluilen. Onder leiding van vice-kanseier Winkler "eelt te Graz een grooto oprlchtlngs- «monstratie plaats gehad van het Na- cionale Front, waarin de Landbond. de *fond voor Arbeid en Industrie, alsmede e nationale arbeiders- en beambtenbond Hreenlgd vice-kanseller Winkler hield een rede, aarln hij o.a. verklaarde, dat het Natio n's Front niet In het Vaderlandsche ront van Dollfuss zal opgaan en dat het et ..Austro-Fascisme" van den Heimat- tchutz - verwerpt, doel van het Nationale Front is een "Aidenweg te vinden tusschen het af- s'cii van de democratie en het in den van een dictatoriaal bewind. J, "et Front heeft dr. Dollfuss aangeboden te steunen ctn Oostenrijk als een onafhankelijken Dultschen staat te be houden. Voor de fascistische eischen van Star hemberg zal het Nationale Front echter niet bulgen. De Nationaal-Socialisten hielden tegen- demonstraties. Zij drongen met rookbom men en onder het zingen van het Dultsch- land-lled in de gelederen van het Natio nale Front, waarbij het tot vechtpartijen kwam. Na eenlgen tijd gelukte het aan de be reden politie om de Nazis met de gummi stok terug te drijven, waalbij 20 personen gewond werden. Voorts werden honderd personen, waaronder een vertegenwoor diger van een Amerikaansch nieuws bureau, gearresteerd. Later werden enke len, waaronder de Amerikaan, vrijgelaten. Starhemberg pleitte te Kufsteln nog maals voor een fascistischen staat Oos tenrijk. Het sociaal-democratische partijbestuur heeft een besluit aangenomen, waarin tot uiting wordt gebracht, dat de Oostenrijk- sche arbeiders en bedienden hunne zelf overwinning tegenover den stifjd der re geering tegen de natlonaal-soclallsten niet met het doel hebben uitgevoerd om zich door het Oostenrijlcsche Helmwehr- fasclsme te laten neerwerpen Het partij- en bondsbestuur verklaren, dat voor het geval van een gewelddadigen aanval van het Heimwehrfasclsme op grondwet en wetten der republiek de noo- dige besluiten genomen zijn. De besprekingen Boncour-Kanya. Over het onderhoud tusschen Boncour en den Hongaarschen minister van buiten- landsche zaken. Kanya, ls het volgend officieele communiqué uitgegeven. Boncour heeft den Hongaarschen minis ter Kanya ontvangen, die persoonlijk met hem wilde spreken, voor hij zich naar Genève begeeft. In den loop der zeer har telijke besprekingen waarbij de minis ters uiting gaven aan de wederzijdsche vriendschappelijke gevoelens der beide landen had Boncour gelegenheid Kanya de verzekering te geven van het groote interesse, dat Frankrijk steeds voor de economische organisatie van Midden- Europa heeft gevoeld. De Hongaarsche minister heeft gesproken over de voor waarden, die naar zijn meening moeten worden vervuld om overeenstemming der betrokken landen mogelijk te maken, op dat op economisch gebied practlsche re sultaten kunnen worden bereikt. De beide ministers wenschten elkaar geluk met de nieuwe mogelijkheden, welke dit onder houd opent voor de verdere ontwikkeling der Fransch-Hongaarsche betrekkingen. Het onderhoud duurde 50 minuten. Minis ter Kanya weigerde, de pers nadere In lichtingen over de besprekingen te ver schaffen. Interview met Hirota. Op een vraag van buitenlandsche jour nalisten, of hij het sluiten van een ncn- agressie- of arbitrageverdrag met Amerika zou voorstellen, heeft Hirota, de nieuwe Japansche minister van buitenlandsche zaken, geantwoord, dat hij de verhoudin gen tusschen de twee landen nader moet bestudeeren, om uit te maken, of een dergelijk verdrag noodig is. Hij gelooft ech ter, dat de huidige situatie daartoe r,iet dwingt. Betreffende een non-agressie-pact met sovjet-Rusland verklaarde hij, dat het van het grootste belang is, dat er geen onaan genaamheden bestaan tusschen sovjet- Rusland en zijn buren Mandsjoekwo en Japan. Hij gaf toe. dat er eenige hangende kwesties zijn tusschen Rusland en Japan, maar, indien deze vriendschappelijk gere geld kunnen worden, zal een non-agressie- pact niet noodig zijn. De minister verklaarde verder, dat de meeste moeilijkheden tusschen China en Japan uit het Mansjoerijsche incident zijn voortgevloeid. Indien China het bestaan van Mandsjoekwo volledig erkent, zullen de verhoudingen tusschen China en Japan zeker beter worden. Hirota gaf tenslotte uiting aan zijn sympathie voor de Chlneesche leiders, die met al hun krachten probeeren de orde in eigen huis te handhaven. Tenslotte zelde Hirota nog. dat een economisch verdrag tusschen Groot-Brlt- tannië en Japan onontbeerlijk is. om de tradltloneele vriendschapsbanden tusschen beide rijken te versterken. De Japansche bewapeningen oordeelde hij een nationale noodzakelijkheid. Conflict met den nuntius. De ministerraad heeft zich in een bui- tengewone kabinetszitting bezig gehouden met een open brief, welken de apostolische nuntius in Tsjecho-Slowakije. mgr. P. Ciriaci, aan den voorzitter der Slowaaksche volkspartij, prelaat Hlinka, heeft geschre ven. Het kabinet heeft besloten, den H. Stoel te verzoeken mgr. Ciriaci naar het Vati- caan te ontbieden, om daar rapport uit te brengen. Aan dit besluit van het Tsjecho-Slo- waaksche kabinet is het volgende vooraf gegaan: Prelaat Hlinka, een der leiders van de tegen de Praagsche overheersching ge richte Slowaaksche beweging, heeft op een groote Slowaaksche demonstratie te Neu tra een scherpe, autonomische rede ge houden. In de Tsjechische bladen werd den nun tius op heftige wijze het verwijt gemaakt, dat hij Hlinka tot dit optreden zou hebben aangemoedigd. Na een scherp protest van mgr. Ciriaci en een wenk van de regeering aan de pers scheen het conflict bijgelegd. Het is thans opnieuw en In ernstiger vorm herleefd, daar de nuntius aan Hlinka genoemden brief heeft geschreven, waarin het o.a. luidt: „Terwijl te Praag de H Vader in de per soon van zijn vertegenwoordiger wordt be leedigd op een wijze, welke in strijd is met alle voorschriften der internationale hof felijkheid, hebt gij, Slowaken de hooge autoriteiten van den H. Vader de haar toekomende eer bewezen. Ik dank u daar voor en ook voor 't feit, at gij den Pau selijken nuntius, die in gehoorzaamheid aan den H. Vader gedwongen is te Praag te leven in zijn bitteren kommer troost hebt gebracht Dat zal ik nooit van u ver geten De edele Slowaaksche natie zal steeds in mijn herinnering blijven voort leven". De saneering. Minister Woodm heeft gezegd, dat de ontvangsten van de schatkist in het loo- pende fiscale jaar buitengewoon bemoei- didigd zijn. HO acht een overschot aan 't einde van het jaar, d.w.z. op 30 Juni 1934, meer dan mogelijk. Woodin ls van mee ning, dat de afschaffing van het drank verbod belangrijk zal bijdragen tot het evenwicht der begrooting. De minister van Arbeid heeft verklaard, dat in Augustus meer dan 3/4 millioen werkloozon weer te werk gesteld zijn. De minister raamt, dat het aantal werkloozen sedert Maart met 2 200.000 is verminderd en dat het totale loon, dat elke week wordt uitbetaald, is gestegen met 40 millioen dollar. Het totale loonbedrag ls dan ook hooger dan het sedert December 1931 is geweest. De grootste toeneming der werkgelegen heid had plaats in de beetwortelsuiker industrie en wel met 55.2; het betreft hier evenwel een seizoensvermeerdering. In de locomotieven-industrie bedraagt de ver betering 32.9 pCt.; terwijl stijgingen van meer dan 20 pCt. gemeld worden uit de suikerwerk-industrie, textiel-machines, schrijfmachines en mode-artikelen. Het aantal werkenden is echter nog 28 pCt. beneden het cijfer van 1926 en het totaal der betaalde loonen nog 43 pCt. lager. Een ander belangrijk feit ls. dat Henry Ford heden 5000 oorlogsveteranen Ir. dienst zal nemen. Dit zijn vrijwel alleen huisvaders, die thans weer aan het werk zullen gaan. De vertegenwoordigers van verschillende groepen mijneigenaren zijn begonnen de code van „loyale medewerking" te teeke nen. De code omvat de werkweek van 44 uur en stelt loonen vast van 3 tot 5.63 dol lar per dag. De employés kunnen hun ver tegenwoordigers bij onderhandelingen met de werkgevers zelf kiezen of die onder handelingen zelf voeren, en de mijnwer kers hebben het recht het gewicht van de geproduceerde steenkool te toetsen. Jongens beneden 17 jaar mogen niet in de mijnen werken. De eigenaars krijgen het recht bij on derling overleg den prijs van hun kolen vast te stellen. De cooe voor de mijnen waai' bitumi- neuse kolen worden gedolven, ls echter niet onderteekend. De mijneigenaars in het district Appalaches. die sterk tegen de vakbonden gekant zijn. hebben namelijk op het laatste oogenblik geweigerd de be paling te aanvaarden, die de mijnwerkers machtigt uit eigen vrijen wil hun ver tegenwoordigers te kiezen. Johnson heeft nu gedreigd Roosevelt aan te raden maatregelen tegen deze weerspannige groep te treffen. Als opvolger van professor Moiey zal waarschijnlijk professor dr. Tugwell be noemd worden als leider van president Roosevelt's ..Brain Trust". Evenals Moiey was ook Tugwell hoog leeraar aan de Columbia-universiteit, waar hij bekend was wegens zijn radicale theorieen. Dr. Tugwell is op het oogenblik onder minister van landbouw en heeft vijf boe ken over economische aangelegenheden geschreven. Tegen 17 tegenwoordige en gewezen directeuren en hooge ambtenaren van de Standard Oil Company of Indiana is een aanklacht ingediend, in verband met fl- nancleele machinaties, waarbij' de be schuldigden zich zes a acht millioen dollar zouden hebben toegeèigend ten koste van de aandeelhouders. Tot de aangeklaagden behoort ook Mei- vin Taylor, president van de First Natio nal Bank te Chicago. De vroegere New-Yorksche hoofdcom missaris van politie. Mulrooney, acht het krachtdadigste middel tegen de toene mende criminaliteit de wederinvoering van lichamelijke tuchtiging. Hij wijst daarbij op het gebruik van de ,.cat" in Engeland en Canada en zegt met zijn idee reeds instemming te hebben ge kregen uit verschillende deelen der Ver. Staten. Van de ziide der justitie geeft men den laatsten tijd ook te kennen, dat lichame lijke tuchtiging vooral voor de vele jeug dige misdadigers een voorbeeldige straf zou zijn. DE SANEERING IN AMERIKA. PHILADELPHL4, 17 September. (Reuter) De levensmiddelen-voorziening in de stad wordt door een algemeens staking bedreigd. Vijfduizend bestuurders van voertuigen zijn in staking gegaan, waardoor levens middelen ter waarde van vijf millioen dol lar niet vervoerd kunnen worden. De helft dezer levensmiddelen is aan bederf onderhevig. WASHINGTON. 17 September. (Reuter De democratische senator. Thomas uit Oklahoma heeft aan alle leden van het Congres verzocht telegrafisch hun mee ning te zeggen ten aanzien van een inflatie. Totdusver hebben 84 leden van het Con gres geantwoord, waarvan 81 zich ten gunste van een inflatie hebben uitge sproken. De antwoorden zullen aan president Roosevelt worden doorgezonden. weer mislukt. BUENOS AIRES, 17 Sept. Volgens de bladen zijn de bemiddelingspogingen van Argentinië, Brazilië, Cbili en Peru om het Gran Chaco geschil te beslechten, mtt- lukt. wervelstorm. MEXICO-CITY, 18 Sept. (Reuter). Nabij Tamp:co is het mailschip „Elgolfe" gezon ken; alle opvarenden zijn evenwel, zij het dan na een paniek, gered. Te Maramar en Valparaiso zijn vele kleine booten vergaan. Ook de wandeipler werd vernield Ook enkele Amerika Staten zijn geteisterd- Er zouden een 60 slacht offers zijn. hamilton verongelukt. BERLIJN, 18 Sept. (V. D.). De bekende Engelsche coureur G. Hamilton. Is. naar ..Der Montag" meldt. Zondag te Brünn tijdens de Masaryk-Ring rennen om het leven gekomen. STADSNIEUWS. INAUGUREELE REDE VAN Prof. HESSING Naar wij vernemen zal professor Hes- sing, bijzonder hoogleeraar vanwege het Bolland-Genootschap voor Zuivere Rede aan de Rijksuniversiteit alhier, het hoog- leeraarsambt aanvaarden met een intree rede op Vrijdag 13 October om 4 uur in het groot-auditorium der Universiteit. Professor Hessing stelt zich voor als ge woonlijk na de kerstvacantie te 's-Graven- hage college te geven en zal dan bespreken de „Ontwikkeling van onmiddellijk be wustzijn tot Verstand". O ACADEMISCHE SENAAT. Het bestuur van den Academlschen Senaat is voor het academiejaar 1D33 1934 als volgt samengesteld; prof. mr. D. van Blom, rector-magniflcus; prof. dr. W. van der Woude, secretaris: prof. dr. L. v. Itallie (aftr.)prof. dr. P. C. T. v d. Hoe ven (aftr.); prof. dr. B. D. Eerdmans en prof. dr. A J. Wenslnck, assessoren. JAARBOEKJE DER UNIVERSITEIT. Bij de Uitgeversmaatschappij S. C. van Doesburgh is verschenen het Jaarboekje der Universiteit over 1933. Het bevat als steeds een zeer groot aantal gegevens be treffende de samenstelling van senaat en faculteiten, over de academie en acade mische instellingen, musea, e.d voorts bijzonderheden betreffende de studie, col lege- en examengelden, beurzen, enz BINNENLAND. BACON-EXPORT NAAR ENGELAND. Naar wij vernemen is het contingent, dat door Engeland aan Nederland voor den bacon-export is toegestaan, vastge steld op 57170 cwts per periode van 4 we ken Deze overeenkomst geldt tot 28 Febr. a.s. Ons vorig contingent was 65000 cwts, zoodat de vermindering ongeveer 12"/o be draagt. Er zijn nog enkele onderhandelingen gaande tusschen de betrokken instanties van beide landen. DOODELIJKE VAL. Enkele dagen geleden viel de 13-jarige leerling J. C. H. uit de Daltonstraat te Den Haag terwijl hij met eenige andere leerlingen op de speelplaats van de school aan de Hortensiastraat des morgens tij dens de rustpauze aan het spelen was, met het hoofd tegen een muur, doordat hit uitgleed over enkele natte bladeven. Hij had geen inwendig letsel, doch werd op den middag van dien dag dermate ziek, dat hij naar het R.-K. Ziekenhuis West einde moest worden overgebracht, alwaar hij reeds den volgenden dag tengevolge van hersenbloeding is overleden. - -O WET OP DE VERVOERMIDDELEN. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereenlging van Spoor- en Tramwegper soneel zond een adres aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de openbare ver voermiddelen. waarin concentratie van de vervoermiddelen wordt bepleit en aanne ming van het wetsontwerp wordt aanbe volen. KIND DOODGEREDEN. Hedenmorgen is op den hoofdweg Epe- Apeidoorn bij het kruispunt Oranjeweg onder Ernst, het schoolgaand zoontje van den heer B. Scholten. toen hij plotseling dep rijweg overstak, door een passeerende auto komende uit Ene. cegrepen en een eind meegesleurd. Een dokter, die onmld- delli'k ter nlaatse was. kon slechts den dood constateeren. De politie stelt een on derzoek in o MISLUKT NAZI-RELLETJE TE ARNHEM. De groep nationaal-socialisten van Dr. E. H. van Rappard, die eenige weken ge leden Nijmegen in rep en roer heeft ge bracht, heeft gisteren geprobeerd een zelfde demonstratie te Arnhem op touw te zetten Gistermiddag kreeg de commissaris Van politie te Arnhem n.l. bericht dat een troep van ongeveer 100 „bruinhemden" zich van de Dultsche grens naar Arnhem begaf. Daar geen vergunning voor een demon stratie was verleend, nam de politie tijdig maatregelen. Eenige tientallen politle-agenten werden geposteerd op den nieuwen weg naar Wes tervoort, juist op de grens der gemeente Arnhem Weldra naderden de nationaal socialis ten, die allen op rijwielen waren en onder leiding stonden van Dr. E. H v. Rappard. Het bleken Nederlanders te zijn, die in de Duitsche grensplaatsen Cleef, Emme rik. Elten e d. woonachtig zijn De politie heeft de troep halt laten hou den en den Heden onder het oog gebracht, dat zij beter deden wanneer zij weer naar Dultschland zouden terugkeeren. hetgeen de „bruinhemden" dan ook deden. Ei- deden zich geen incidenten Voor. MOORDAANSLAG. Gistermiddag te ongeveer 4 uur kwanten twee voetbalsupporters uit Berghem bij Oss van in Haren gespeelde wedstrijden op den terugweg per fiets door de Heren- sche steeg Daar ontmoetten zij een zeke ren Megens, supporter van een andere voetbalclub, die met een kapotte fiets langs den weg stond. Een der beide wiel rijders uit Berghem trok plotseling een revolver en loste twee schoten in de richting van M. De schoten misten echter doel. De beide wielrijders maakten zich daar op snel uit de voeten. In verband met dezen aanslag heeft de politie gisteravond laat te Berghem een zekeren J. B. gearresteerd, die van den aanslag verdacht wordt. Hij is naar Oss overgebracht en daar voorloop!» opge sloten. MOORD IN EEN HOTEL. BATAVIA, 18 Sept. (Aneta). Heden nacht heeft in een hotel alhier een moord plaats gevonden, waarvan het slachtoffer is mevr. BoogaardHinkers. Zij was nog in leven toen men haar vond en verklaarde dat een zekere Ramp alt Makassar de dader was. Do hotelgasten waren opgeschrikt door hulpgeroep. Zij hoorden: „Niet doen, moord!" Het slachtoffer werd door den directeur van het hotel aangetroffen voor de directeurskamer. Zij werd naar de Cen trale Burgerlijke Ziekeninrichting over gebracht, waar zij ls overleden. De dader werd gearresteerd. Hij deed een verward verhaal over zijn echtge noote uit Makassar die hij wilde ver moorden. De vermoorde vrouw is in 1899 te Reu- kum geboren. ZIJ vestigde zich met twee zoontjes van resp. 6 en 8 jaar in November 1932 te Bandoeng, komende uit Makassar waar haar'echtgenoot ambtenaar bij den P. T. T. is. Het slachtoffer had al in Ma kassar een dreigbrief van den dader ont vangen tot terugbetaling van geleend geld. Hierin wordt voorloopig den ondergrond van den moord aangenomen. Vier maanden geleden schreef haar echtgenoot uit Makassar een brief aan de politie te Bandoeng, waarin hij verzocht zijn vrouw tegen Ramp te beschermen, wanneer deze te Bandoeng mocht komen. De dader ls geboren te Boskoop en 58 jaar oud Hij was reeds jaren in Indië. Beiden hebben zich in het hotel als echt paar onder een valschen naam doen in schrijven. De moord had plaats door een messteek De dader heeft bekend. MOORD. De rechtbank to Maastricht deed heden uitspraak in de zaak tegen J. Janssen oud 40 jaar, wonende te Houthem, thans gede tineerd, die verdacht wordt van moord op den molenaar Wevers te Nuth, op 25 Juni gepleegd, terwijl hem ten laste gelégd wordt doodslag op de cchtgenootc van den molenaar en brandstichting. Hij werd veroordeeld tot 15 Jaar gevan genisstraf, conform den eisch van het G.M. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Gerechtshof heeft heden arrest ge wezen in de zaak tegen den 25 jarigen varensgezel F L. een van de verdachten van den roofoverval, gepleegd in den avond van 3 Januari jj. op den landbouwer de Reus te Numansdorp. L is ter zake door de Dordsche Recht bank veroordeeld tot tien Jaar gevangenis straf. Het Hof nam de gronden van hot vonnis der rechtbank over, doch vernletigoe dit ien aanzien van de straf en veroordeelde L. tot twaalf Ua.' gevangenlsstral De eisch van den advocaat-generaal !u:dde 16 Jaar. uc 25-jarlge los werkman G A. L. te Alp) en a. Rijn appellant van een vonnis aan de Haagschc Rechtbank, waarbii hij wegens diefstal van gas is veroordeeld tot 1 maand gevangenlsstral zou neder, in hooger beroep terecht staan. Aangezien L's verdediger, die aanwezig was. geen kennis van zijn optreden als zoodanig had gege ven, stelde de president, die zeide, dat de vormen in acht dienen te worden ge nomen, deze zaak uit tot 18 October a.s. AMSTERDAM, 18 September De A'damsche fondsenmarkt was heden zeer ongeanimeerd. De handel was van uiterst beperkten omvang, terwijl koers- varlaties bijna niet voorkwamen. De onze kerheid op monetair gebied dwingt den beroephandel en het publiek tot de groot ste voorzichtigheid. Het pond daalde tot 7.75, de dollar tot 1.62 waarna een licht herstel intrad. De valutastrijd heeft scher pe vormen aangenomen. Philips lag aan vankelijk vast cn pl.m. 3% hooger. Bij gebrek aan steun volgde echter een lichte reactie. Unilevers waren tamelijk prijshoudend. Aku's weinig veranderd. Van de Petroleumwaarden openden Koninklijke iets zwakker, waarna de no teering nog iets afbrokkelde. De Am soorten waren verdeeld. Rubbers hadden een stil verloop, doch boden vrij goed weerstand. Suikerwaarden gedrukt. H.V.A 's openden op het vorig slotpei! doch de noteering liep enkele procenten terug. Tabakken bleven op peil. Scheep vaarten en mijnen nagenoeg onveranderd. Amerlk. fondsen gedrukt als gevolg ven de waardevermindering van den dollar Dultsche obligaties en Ned. Staatsfondsen kalm doch overwegend vaster WISSELKOERSEN Engeland 7.76 1/2 (7.83 1/4)Duitsch- land 59.20 (59.24); Frankrijk 9.701/* (9.70 1/2); België 34.59 (34.58 1/2); Zwit serland 47 99 (48.03)Denemarken 34.75 (40.45); Zweden 39.10 (40,45»; Noorwegen 40.10 (39.40); New-York 1.623/8 l.G7'/i Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van Vrijdag. LEIDEN, 16 September. Leldsche Eieren - veiling Totale aanvoer 5577 stuks. De prijzen waren: Kipeleren van f. 3.604.30 per 100 stuks; Kuikeneieren f. 2.702 90; Eenden eieren f. 3.50; handel matig. AMSTERDAM, 18 Sept. Veemarkt. Aan gevoerd 442 vette koeien waarvan de prij zen waren; ie kw. 56—65 ct., 2e kw. 48-54 ct„ 3e kw. 3646, mindere soorten 2534 ct. per KG. slachtgewicht. 130 melk- en kalfkoeien 130-180 per stuk, 157 vetio kalveren ie kw. 50—60, 2e kw. 40—48, 3e kw. 32—36 ct. por K.G. levend gewicht. 83 nuchtere kalveren 4—8 per stuk, 47 schapen 914 per stuk, 665 varkans vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 42—44, zwaro varkens 39—41. vette var kens 38-39 ct. por K.G. slachtgewicM. 30 paarden 50—90 per stuk. Aangevoerd 6 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Varkens tamclijken aanvoer, stijgende prijzen en trage handel. Slachtpaarden gering; aanvoer en handel zeer stil. ROTTERDAM, 18 Sept. Veemarkt. Aan gevoerd: 461 koeien en ossen, 289 vette kalveren, 1016 schapen of lommeren, 779 varkens en overloopers. Prijzen per Vu KJ», koeien 32—38, 46—52, 55—58, ossen 32—35 40—45, 48—52, vette kalveren 51—62, 70—8o' 8?T95i schaP«n 30, 34, 38. Schapen per' stuk 6, 10, 14, lammeren 6, 8, 10. per stuk varkens 35, 37, 40 ct., lammeren 30 34, 38 ctexportvarkens 34—36 pt. per K O WESTLAND, 16 September. Middelprijs van de Westlandsche veilingen Druiven 18—46 ct. per Kg TomatenA 2545 ct. B 2549 ct„ c 2530 ct., CO onverkoop: baar; Dubb. boonen 58—67 ct. per bak' Meloenen 1—19 ct per stuk. 5-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3