ik blijf bij Wering van vreemde arbeiders Jaargang No. 22545 BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. osse nemers van Bhd RECLAME. 7147 EOjterm.nn 4 Cos Handel Mij. N V., Amsterdam. Fabri.k.r, I* Jutphao» bij UIr.chl EEN WETSONTWERP IS INGEDIEND. Ingediend ls een wetsontwerp houdende regeling van het verrichten van arbeid in loondienst door vreemdelingen In de Memorie van Toelichting zegt de regeering o.m. dat onderdanen van de west- en midden-Europeesche 4anden vrij op de Nederlandsche arbeidsmarkt kunnen komen en hier te lande arbeid kunnen verrichten. Daarentegen kan thans een Neder- landsch onderdaan in geen enkel land in Europa arbeid verrichten zonder in het be zit te zijn van een vergunning van het be voegde overheidsorgaan. In sommige lan den wordt het verrichten van arbeid zelfs afhankelijk gemaakt van een vestigings vergunning. In het eene zoowel als in het andere geval wordt de vergunning niet verleend, indien voldoende inheemsche arbeidskrachten beschikbaar zijn. Het gevolg van die regelingen in het buitenland is, dat Nederlandsche arbei ders in sommige landen in het geheel niet in andere landen slechts moeilijk werk kunnen aanvaarden. De vrije trek van Nederlandsche arbeiders naar het buiten land heeft vrijwel opgehouden. Ofschoon de toestand op de Nederland sche arbeidsmarkt in de laatste jaren steeds ongunstiger werd, zoodat de om vang der werkloosheid een afmeting heeft aangenomen zooals nog nooit werd ge registreerd, heeft Nederland tot nog toe zijn aloude vrijheid op het gebied der arbeidsmarkt zooveel mogelijk gehand haafd. In den loop der laatste jaren werd van verschillende zijden der regeering de vraag gesteld of door de internationale arbeids politiek geen gevaar dreigt voor onze eigen arbeidsmarkt en of de positie van onze arbeiders ten aanzien van het werken in andere landen niet steiker zou worden, als de vrijheid, die vreemde arbeiders op de Nederlandsche arbeidsmarkt genieten, slechts voorwaardelijk wordt verleend Deze vraag heeft o.m. geleid tot instel ling van een interdepartementale com missie van onderzoek omtrent het werken van niet-Nederlandsche arbeiders in Ne derland. Het resultaat van het onderzoek dezer commissie heeft mede geleid tot de indie ning van dit wetsontwerp. Volgens de voorloopige uitkomsten van de beroepstelling 1930 waren op 31 Decem ber van dat jaar 43.148 mannen en 42 852 vrouwen van niet-Nederlandsche nationa liteit in Nederland als arbeiders in loon dienst werkzaam, tegen 29.179 en 17.217 in 1920. Bovendien waren in 1930 in ons land 2228 mannen en 200 vrouwen van niet-Nederlandsche nationaliteit in be trekkingen, met toezicht belast, in loon dienst werkzaam, tegen 1459 en 95 in 1920. Het schijnt niet onbedenkelijk, dat het aantal vreemde arbeiders in de laatste ja ren is toegenomen niettegenstaande de werkgelegenheid in Nederland belangrijk is ingekrompen. Een verdere ontwikkeling van den toe stand in deze richting zou er toe kunnen leiden, dat de werkloosheid in andere lan den voor een deel wordt afgewenteld op de Nederlandsche arbeidsmarkt. Er zal tegen gewaakt dienen te worden, dat de vrijheid, die Nederland den vreem den arbeiders biedt, geen ooi-zaak wordt dat de Nederlandsche arbeider, nadat zij reeds grootendeels van de uitheemsche ar beidsmarkt zijn verdrongen, ook op de in heemsche hun plaatsen zien ingenomen door vreemdelingen. De regeling van thans biedt tegelijk ruimte voor overeenkomsten met andere landen, waardoor voor de onderdanen ran die landen een gunstige behandeling wordt gewaarborgd voor zoover ook omge keerd Nederlanders aldaar een gunstige behandeling genieten. In zooverre kan de thans voorgestelde regeling tevens dienen om den Nederlandschen arbeiders zooveel mogelijk vrijheid te verzekeren tot het verrichten van arbeid in andere landen Ten slotte is een wettelijke regeling als de regeering voorstelt wenschelijk ter ver vanging van de bestaande instructie in zake de verleening van pasvisa aan vreem de arbeidskrachten. I Dc regeering meent, dat een regeling, als zij beoogt, moet voldoen aan deze iwee j hoofdvoorwaarden: In de eerste plaats moet de regeling zoodanig werken, dat Ne- 1 derlandsche bedrijven of ondernemingen niet worden belemmerd bij het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten, die voor een goeden gang van het bedrijf noodig zijn. Daarnaast moet de mogelijkheid be staan een dergelijke regeling beroeps- of bedrijfswijze toe te passen. De regeering geeft de voorkeur aan oen regeling, die het mogelijk maakt te ver bieden, dat in Nederland gevestigde werk gevers arbeid ln loondienst doen verrich ten door vreemdelingen zonder vergun ning van de Overheid. Een dergelijke re geling voldoet aan de primaire voorwaar den hierboven gesteld. Een voordeel van deze regeling is ook. dat zij niet weinig administratieven omslag en met geringe kosten kan worden uitgevoerd Do Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, die thans de regeling uitvoert ten aanzien van het verleenen van pasvisa aan vreemde arbeidskrachten met het oog op de arbeidsmarkt, zal de uitvoering dezer regeling op zich kunnen nemen. De voorgestelde regeling geeft slechts de hoofdlijnen aan, die nadere uitwerking I overlatend aan een algemeencn maatregel van bestuur en den met de uitvoering be- I lasten minister. Het wetsontwerp gaat uit van den ge- dachtengang. dat door de Kroon kan worden bepaald, dat werkgevers geen ar beid door vreemdelingen in loondienst mogen doen verrichten zonder vergunning van of vanwege den Minister, met de uit voering van de wet belast. Een dereelHke bepaling is van tiidelijken aard: daarom behelst zij den termijn waarvoor zij zal gelden: zij kan ook tusschentljds worden ingetrokken De mogelijkheid is opengelaten om oen dergelijk vergunningsstelsel in te voeren voor bepaalde groepen of bedrijven; de bedoeling hiervan is slechts een verbods- bena'ing uit te vaardigen, indien de nood zakelijkheid daarvan voor een bepaald be roep of bedrijf is gebleken. Zoodoende wordt het bedrijfsleven in het algemeen zoo weinig mogelijk last veroorzaakt. De torpassing van het vergunningstelsel denkt de regeering zich zoodanig, dat de vergunning in den regel wordt verleend indien niet is gebleken, dat cr geschikte Nederlandsche arbeiders beschikbaar zijn, die in staat zijn. om den arbeid te ver richten Voor zooveel noodig kunnen com mission uit het betrokken bedrijf of be- roeD worden ingesteld om over het ver leenen van vergunningen te adviseeren Gelijk de ervaring met het verleenen van pasvisa aan vreemde arbeiders in verband met de arbeidsmarkt in de laaMe jaren heeft aangetoond, is het moeilik een derceliike regeling toe te passen zon der belemmering van het bedrHfsWen. Vreemd^ arbelderskracbten. die voor het bedrijf noodig ziin kunnen evene's voor heen in dienst worden genomen A's con trolemaatregel behoeft slechts de forma liteit te worden vervuld van voorafgaande aanvraag om een vergunning De Dositle van het Nederlandsche bedrijfsleven zal derhalve niet worden bemoeilijkt ZH zal kunnen blijven beschikken over buiten- landsche technici en vakkundige arbei ders indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. De voorgestelde regeling zal. naar de ï'cgeering meent, niet tot gevolg hebben een kunstmatig steunen van het loonpeil in Nederland door het uitschakelen van loonconcurrentm van buitenlandsche werkkrachten, daar zooals uiteengezet de bedoeling voorzit, slechts indien de om standigheden in bepaald bedrijf of beroeo zulks noodzakelijk maken, tot in voering van een vergunningstelsel over te raan De reeeering beschikt trouwens over middelen in die gevallen, waarin prijsverhooging h»t gevolg zou zijn van toepassing der regeling, deze tegen te gaan. ULDIGING VAN H.M. DE KONINGIN. ee?f rijtoer door den haag. jv burgemeester van 's-Gravenhage Tm. bekend, dat het, in verband met de itengewone belangstelling voor de ope- -cr van de Staten-Generaal op Dinsdag 9 September «n de plannen om zich in ooten getale naar de Residentie te be ven. uitgesloten is om langs den korten, 'torisch vaststaanden afstand dien de ninklijke stoet, gaande naar en terug- mende van de openingsplechtigheid, chen het paleis aan het Noordeinde en e Ridderzaal aflegt, de vereenigingen en anisaties met al hun leden op te -lien. Het zal slechte mogelijk zijn, een plaats n te wijzen aan besturen en deputaties an vereenigingen, die zich hiertoe over- nkomstig den ln de bladen geplaatsten proep bij het Haagsche Comité voor olksfeesten schriftelijk hebben aange- eld (ten hoogste 25 personen per ver- niging). Opdat intusschen alle vereenigingen en ganisaties, die aan Hare Majesteit de oningin op dien dag hulde wenschen te rengen, hiervoor zooveel mogelijk in de elegenheid zuilen zijn, heeft H. M. zich reld verklaard, om na afloop van de hderhulde, die haar in den tuin van het oninkiijk Paleis zal worden gebracht, te mstreeks 4 uur in den namidag een rij er te maken langs een nader te bepalen eg. De vereenigingen en organisaties zul- n zich langs dien weg met hun leden unnen opstellen op de plaats, die haar 'ervoor door de politie zal worden aan wezen. De vereenigingen en organisa- es, welke hiervoor in aanmerking wen- hen te komen, moeten ten spoedigste en iterlijk Maandag a.s. te 12 uur daarvan ededeeling doen aan den hoofdcommis- is van politie te Den Haag met opgaaf n het aantal deelnemers. Zoo noodig nnen de dienstdoende inspecteurs van litie aan de spoorwegstations of bij de gangen van de stad op Dinsdag 19 Sep- mber aanwijzingen geven. ontstemming onder de urkek visschers. Door de heer Van Dis zijn de volgende gen aan den Minister van Financiën richt: Is het den Minister bekend, dat onder n belangrijk deel der bevolking van Urk 'nemende ontstemming heerscht, om- at. aan tal van visschers verboden wordt fh op de voormalige Zuiderzee met de alingvisscherij bezig te houden? Is de Minister bereid den betrokken Ur- er visschers alsnog in de gelegenheid t.e "Hen een dergelijke vergunning te ver- ijgen opdat zij in deze moeilijken tijd iet naar den steun worden verwezen, aar zelf in hun onderhoud zullen kun- en voorzien temeer, daar de visscherij- nspectie hen in 1932 er niet voor heeft ewaarschuwd dat in 1933 geen vergun ning zou gegeven worden. VERBOND VAN NED. WERKGEVERS. De algemeene vergadering. In de gisteren te Rotterdam voortgezette ergadering van het Verbond van Nederl. Vlerkgevers werd onder algemeene instem ming aan H. M. de Koningin het volgende clegram gezonden: „Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, bijeen ter jaarvergadering te Roc- tercam veroorlooft zich Uwer Majesteit, a Hoofd van den Nederlandschen Staat, eerbiedig hulde te brengen 'bij Kaar 35- larig Regeeringsjubileum. onder verzeke ring van zijn trouw en gehechtheid aan (het Huis van Oranje, waaraan ons volk ooveel te danken heeft." Vervolgens stelde de algemeen-voorzlt- ter :.an de orde een bespreking van het economisch en sociaal beleid der Regee- fring en van het Bestuur. JGdat een vijftal sprekers het woord hierover hadden gevoerd, werd met het °°g op den beperkten tijd besloten, in een volgende algemeene vergadering, welke speciaal hiervoor zal worden belegd de discussies voort te zetten. Hierna ging de vergadering over tot een bespreking van het reeds vermelde jaar verslag. Tenslotte werd tot eenige verkiezingen overgegaan. Drie nieuwe bestuursleden moesten worden gekozen, ter vervulling van de vacatures, ontstaan door de peri >- dieke aftreding van de heeren H. P. Gel derman C.Mzn,. algemeen-voorzitter, ir. A. H L. de Bel, N A. Koeman, mr. D. Crena de Iongh, terwijl voorts voorzien moest worden in de vacature, ontstaan door bet overlijden van den heer Joh A. Laan. Nadat de voorzitter eenige woorden had gewijd aan de nagedachtenis van het over leden bestuurslid, den heer Joh. A. Laan, werden tot nieuwe bestuursleden benoemd de heeren: H.B. Peteri. firmant var. de fa. H J. Blom te Enschedé; J B. Looman, directeur van de Mij tot Expl. van de Si garenfabriek v.h. „B. Bergman Carels" te Amsterdam: J A. Dekker, firmant der fa. Jan Dekker te Wormerveer terwijl de heer mr. D Crena de Iongh in verband met 'tl schriftelijk verzoek van meer dan 50 le den werd herkozen. In verband met een voorstel van het bestuur werd besloten biet te voorzien in de vacature van den heer H, P. Gelderman C.Mzn.. den tegen- woordigen algemeen-voorzitter, aangezien de heer Gelderman zich bereid had ver klaard de loopende zaken te blijven waar hemen totdat voor hem een opvolger «ou zijn gevonden. Vervolgens verd de balans en de reke- hing en verantwoording van het Verbond over 1932 vastgesteld, terwijl de contribu te gehandhaafd werd op het te vorigen iare in verband met de crisis verlaagde Percentage van 550/o. Nadat de statutenwijziging was goedge keurd ter verkrijging van groepsvertegen- woordigineen in het bestuur werd de ver siering gesloten waarna een rondvaart door de harens van Rotterdam volgde aangeboden door het Gemeentebestuur van Rotterdam. Na afloop daarvan volgde een bezoek aan de NV Heinekens Bier brouwer!! Mij te Rotterdam terwijl »en gemeenschaooelijke maaltijd ln het Ku.- bibs te SCheveningen deze jaariijk^che bijeenkomst besloot. nederland en belgie. Beginselverklaring van de Nederlandsche Federatie. De „Nederlandsche Federatie intake een Nederlandsch-Belgische Overeenkomst", welker constitueering eenige maanden ge leden werd gemeld, heeft een uitvoerige beginselverklaring uitgegeven. Zij verklaart op te treden als orgaan van groepen en personen, die zich ten aanzien van de herziening der verdragen van 1839 alleen kunnen vereenigen met een oplossing van het Nederlandsch-Bel gische vraagstuk welke voldoende met de Nederlandsche belangen strookt. De Federatie sluit zich derhalve zonder voorbehoud aan bij de in Kot bekende Me morandum van 7 Mei 1929 neergelegde Regeeringspolitiek. Binnen de aldaar ge stelde grenzen zijn verschillende oplossin gen mogelijk. Deze politiek is het, waarop Regeering en geheel de Natie elkander zuilen kunnen vinden tot herstel van een eenheid, die verbroken werd, doordat het Kabinet zich liet afdringen en afgleed van het aanvankelijk zoo duidelijk beleden standpunt. Nationale politiek eischt, dat Nederland aan het kader, waarbinnen alleen het wenscht te onderhandelen, onverzettelijk vasthoude. Doch 't bepale zich niet tot 't afwijzen van onrechtmatige verlangens, maar volge tevens een positieve gedrags lijn van welwillende tegemoetkoming aan redelijke wenschen, alle belangen en om standigheden in aanmerking genomen. Het gaat hier om de positie van Nederland als souvereine Mogendheid. Het vraagstuk der scheepvaartwegen, waaronder dat van de Rijn-Schelde-ver- binding. spreekt het meest tot de verbeel ding van ons volk en het verzet tegen een ■gesloten kanaal van de Antwerpsche dok ken naar het Rijnmondingsgebied berust op overwegingen van politieken en econo- mischen aard. De hoofdvraag is of een gesloten kanaal van Antwerpen naar het Rijngebied poli tiek gevaar oplevert voor onze nationale zelfstandigheid. Nederland kan niet toe staan dat het toezicht op de Tusschenwa- teren dat steeds in zijn handen is geweest zou worden overgedragen aan de Rijn vaart-Commissie, waarin Frankrijk ge steund door België, een overwegenden in vloed heeft Het spreekt vanzelf, dat Nederland zijn souvereine rechten over het deltagebied niet zal laten verzwakken. Met name zal het niet treden in Dogingen om het Rijn regime en in het bijzonder het rechtsge bied van de Rijnvaart-C.ommissie uit te breiden over de delta beneden Krimpen en Gorcum De politieke bedreiging uit het Zuiden komende tot ver over de Belgische gren zen heen, belaagt de souvereiniteit van Nederland op de Tusschenwateren en tracht, de onverbrekelijke saamhoorlgheid van Limburg. Noord-Brabant, Zuid-Beve land. Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland aan te tasten. Welke nadeelen daarnaast in econo misch opzicht voor de Nederlandsche ha vens, dus eveneens voor ons land in zijn geheel, uit een gesloten verbinding van de Antwerpsche dokken met het Hollandsch Diep zouden voortvloeien, is van algemeene bekendheid. In de eerste plaats met het oog op onze eigen havens: bloeiende we- refd-zeehavens bevorderen de welvaart van geheel het nationale achterland en waar borgen uitgebreide werkgelegenheid in het transportbedrijf. Het behoud van deze werkgelegenheid in de zeehavens en op onze rivieren en kanalen, alsook het onaan getast laten van ons transportbedrijf in het algemeen vertegenwoordigt een groot nationaal belang, ook zonder dat de te genwoordige werkloosheid zulks behoeft te onderstrepen. In de tweede plaats zou een gesloten kanaal tot Antwerpen deze Belgische stad tot de haven van Zuid-West Nederland maken en alle ontwlkkelings-mogelijkheid voor een Nederlandsch havengebied aan de Schelde afsnijden, zelfs indien een scheepvaartsluts bij Bath aan dat kanaal toegang uit de Wester Schelde zou ver leenen. Nederland is. hoewel niet verplicht, be reid mede te werken aan een betere ver binding van Antwerpen met den Dult- schen Rijn. Daarbij wil zij echter ~een eenzijdige maatregelen ten bate van Ant werpen. maar een algemeene harmonische vergemakkelijking van het verkeer naar de verschillende havens van de Delta waar van ook Noord-Brabant, Zeeuwsch-Vlaan deren, 't Luikerland en Nederlandsch- en Belgisch Luxemburg de voordeelen zullen genieten. Wat aangaat de hervatting der onder handelingen sta voorop, dat het Memo randum van 1929 niet uitgangspunt van verdere toegevingen, maar tenminste voor zoover betreft de Rijn-Schelde-verbinding. laatste woord zij en blijve. Indien inzake de Tusschenwateren een politiek zou wor den gevoerd welke de in dit stuk gestelde grenzen zou overschrijden zou deze, om met het Memorandum zelf te spreker, „door de Natie worden gewraakt" Dat dit ongelooflijke geschieden zou. acht de Fe deratie intusschen ondenkbaar. bevordering van vischafzet. Een systematische propaganda. Nu de staking in het Visscherijbedrijf te IJmuiden tot het verleden behoort en weer meerdere schepen ter visscherlj zijn gegaan, doet zich te IJmuiden ook weer scherper gevoelen de behoefte aan afzet van de visch. De moeilijkheden die aan den export ln den weg worden gelegd en de gevolgen van de crisis ook binnenlands, hebben de vraag sterk doen verminderen, tengevolge waarvan het overgroote deel van de vloot niet kan worden in de vaart gebracht en de werkloosheid in het bedrijf bijzonder groot is. En nog altijd is visch, ook en voorname lijk de goedkoopere en zeer smakelijke visch die meer speciaal als voor volksvoed- sei in aanmerking komt, een in ons lana veel te weinig gevraagd artikel, zeer tot schade van consument en aanvoerder beide. Thans zal getracht worden ook in ons land daarin verandering te brengen door een systematische propaganda voor het vlschgebruik. De Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen te IJmuiden en de IJmuider Vischhandelvereeniging hebben thans een Commissie gevormd tot bevor dering van het vischgebruik in Nederland en deze Commissie zal trachten voor het beoogde doel de medewerking te verkrijgen van de haringreederlj en haringhandel om de actie op zoo breed mogelijke schaal en zoo krachtig mogelijk aan te vatten. Bereids is ook de aandacht en steun van de Regeering gevraagd voor deze poging om het oud Hollandsche visscherijbedrijf en den daarmede samenhangenden visch- handel'aan een voldoende afzet ln het Binnenl. te helpen en de Commissie heeft alle vertrouwen daarin niet beschaamd te worden Waar in de omringende landen door de Regeeringen zooveel wordt gedaan ten be hoeve van de bmnenlaudsche vischvoor- zleing dier landen mag verwacht worden dat de Nederlandsche Regeering niet ach ter zal blijven, te minder waar zoo groote economische belangen hierbij op het spel staan. Het adres van de „Commissie tot bevor dering van het Vischgebruik in Nederland" ls' Middenhavenstraat 4244 te IJmuiden. NIEUWE GEZANT TE BRUSSEL. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. 's-Gravenhage, 15 Sept. Naar wij ver nemen, is binnenkort de benoeming te verwachten als H.M.'s Gezant te Brussel van Jhr, mr. A. W L. Tjarda van Starken borgh Stachouwer. commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen. Volgens een Reuter-bericht uit Brussel heeft Koning Albert van België reeds aan die benoeming zijn goedkeuring gehecht. CONCURRENTIE VAN BUITENLANDSCHE ZAKENLIEDEN. Door den heer van Hellenberg Hubar zijn aan den Minister van Economische Zaken de volgende vragen gericht: Is het den Minister bekend dat den laatsten ttjd tal van bultenlandsche zaken lieden, met name grossiers en detaillisten. I zich in Nederland hebben gevestigd of j maatregelen nemen zich te vestigen? Is de Minister niet van meening, dat het zeer ongewenscht is dat in dezen tijd, waarin de meeste gevestigde Nederland sche zakenlieden hun uiterste kracht moe ten inspannen om het hoofd boven water te houden, aan buitenlandsche zakenlieden onbeperkt de gelegenheid wordt geboden zich hier te vestigen? Is de Minister bereid er maatregelen te gen te nemen, dat buitenlandsche zaken lieden zich in een onevenredig groot aan tal hier te landen vestigen? o OPENING VAN DE MERWEDEBRUG. Onder groote belangstelling heeft gister middag de openstelling plaats gehad van de Merwedebrug te Muiden. De heeren Leonard Lang (commissaris van de K.NA.C.), A. R. Buwalda (voorzitter van Vreemdelingenverkeer te Hilversummr. A. J. de Wolff (burgemeester van Diem»n) en ir. C. Gellnck (hoofdingenieur Rijks waterstaat i hebben het woord gevoerd. Mevr. Wisselingh. cchtgenoote van den hoofdingenieur onder wiens leiding het werk is uitgevoerd, heeft het lint doorge knipt. FUSIE O.S.P. en R.S.P. De „Fakkel", het orgaan der Onafh. Soc. Partij, meldt dat O.S.P. en Rev. Soc. Partij (R.S.P.) op hun aanstaande con gressen een definitief besluit van fusie aan de orde zullen stellen. Waarschijnlijk zal de nieuwe partij .Vereenigde Revolutionaire Arbeiders partij" genoemd worden met „De Nieuwe Weg" als officieel orgaan, ingaande 1 Januari. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL Route van den stoet. De Stoet ter plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal te Den Haag, op Dinsdag 19 September a.s. te één uur, zal den volgenden weg nemen: Noordeinde. Heulstraat, Lange Voorhout (over het schelpenpad). Tournooiveld, Korte Vijverberg naar het gebouw der Ridderzaal op het Binnenhof. Langs denzelfden weg zal na afloop naar het Paleis worden teruggekeerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B is aan jhr. H, L. J. M. van RIJckevorsel op zijn verzoek met ingang van 14 September eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wychen. De Rijksmiddelen hebben in Augustus f 29,568,936 opgebracht of f. 2.269,188 min der dan verleden jaar. Over de eerste acht maanden van het loopende jaar bedraagt de achterstand tegenover het vorige laar f. 18 239.355 „de nieuwe veldbode". Op 15 Juli verscheen het laatste num mer van „De Veldbode", die na een 30- jarig bestaan werd opgeheven door de N.V. Misset te Doetlnchem. Thans zendt men ons het eerste nummer van ..De Nieuwe Veldbode", een uitgave van Ten Hagen's Drukkerij te Den Haag, een nieuw geïllustreerd weekblad voor land. en tuin bouw, dat naar uitvoering en inhoud ge lijkwaardig wil zijn aan dc vroegere uit gave. Redacteur is de heer J. Nypels te Heer (Limburg). IHlSHIIWIIillHIIIIIIIIünilKllllllllllllH zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. H1LLEN - Stationsweg Firma A. J. H. W1JTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J VERBURG, Sicarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMER WIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Brcestraat I 26 Joh. HOGERVORST, Haarl.str. 1 28 A. VAN EGMOND. Sigarenhindel, Haven 2 4 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 0-^stger3t en des Zaterdags bij A. H. V. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9