Ga vandaag nog over op Qegarandeerd 100% zuivere Virginia en de beste Sigaret voor Uw gezondheid! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 16 September 19; INGEZONDEN. BUITENLAND. Pehedzciandschelóndfasfa 'f>3«mi!!tfM!lliiSI!llllli!llilillHI3lililllll| ISHBSUIliililHIliilBISIIIIIIIgilllUIIIIIHIIIIli KUNST EN LETTEREN. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorn, halfelf, ds. Brink. Oeref. Kerk: Voorin. 10 en nam. 7 uur, lcesdlenjt. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer van Scherpcnzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwoe, ds. A. J. van Wijngaarden van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien (Bed H.A.), ds. C van Reenen van Woerden: nam halfzeven (Dankz,), leesdlenst. NOORDWUK-BINNEN Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur, ds. Slddré. Oeref Kerk: Voorm 10 en nam 5 uur. ds. Visser. NOORDWIJK AAN 7EE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Rijnders van Hilversum; nam. 5 uur. ds. Poot van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (H A. en Dankz.), ds. Ingwersen van Kat- wljk-aan-Zee. Geref. Kerk In H.V.: Nam. 3 1'4 uur, de heer M. Fokkema van Amsterdam. RIJNSBURG. Geref. Kerk 'Rapenburg): Voorm. half tien. ds. Zuidema van Anna Paulowna- polder; nam. 6 uur, ds. van der Loo van Appelscha Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. halftien, ds. van der Loo; nam. 6 uur, ds. Zuidema. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, lees dlenst; nam. 3 uur. ds. de Lange van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Warnlnk. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: geen opgave ontvan gen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur, leesdlenst. Ver. van Vrijz. Hervormden (Gym nastiekzaal Raadhuis)Voorm. halfelf, ds. Post van Rijswijk. VOORHOUT. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee, ds. Geerling van Oude-Wetering. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdlenst. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 101/4 uur, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Maastricht (vac. ds. Bax). H. C. Valeton te Wichmond. Aangenomen: Naar Visvliet A. Kabel te Bozum. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Amersfoort L. S den Boer te Leerdam en P. J. de Bruin te Veenen- daal. ACTIE VOOR HET OPENBAAR ONDERWIJS. Op Initiatief van het Hoofdbestuur van „Volksonderwijs" is te Amsterdam een vergadering gehouden van gedelegeerden van verschillende organisaties, die voor standers zijn van het openbaar onderwijs. Vertegenwoordigd waren behalve Volksonderwijs het Ned. Onderwijzers Genootschap, de Bond van Ned Onder wijzers. de Vereeniging voor M.U.L.O.. de Ned Ouderraad, het Landelijk Comité voor de Openbare School, het Ned. Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) en de Ned. Vak centrale (N.V.C.). Unamlem waren de aanwezigen van meening, dat tegen de regeerlngsmaat- regelen. die het onderwijs bedreigen, ge meenschappelijk opgetreden diende te wor den: ln het bijzonder tegen het wetsont werp, bedoelende de vervroegde invoering van de verhoogde leerlingenschaal en de opheffing van hondenden openbare scho len Een Comité van Actie werd opgericht, waarin door elk der genoemde organisaties een vertegenwoordiger werd aangewezen. In groote lijnen werd de te voeren actie vastgesteld, zoo zullen o.a. op 30 Septem ber provinciale meetings worden gehou den. Tot leden van het dagelljksch bestuur werden aangewezen de heeren Klaas de Vries (Volksonderwijs), voorzitter; J. P. W. v. d. Sluys (Bond v. Ned. Onderwijzers), secretaris-penningmeester; S. de Vries Jzn. (Ned. Onderwijzers Genootschap) en Wm. van Dlesen (administrateur Volks onderwijs), 2e secretaris-penningmeester. iBulten verantwoordelijkheid der Red Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven LEGER DES HEILS. Stichting William Booth. De in de afgeloopen week gehouden tentsamenkomsten hebben zich in een groote belangstelling mogen verheugen Ongeveer 3000 personen bezochten deze bijeenkomstendie geleid werden door predikanten en heilsofficieren. Alhoewel de leiding dankbaar is voor de bereikte resultaten, spijt het haar, dat deze bijzondere poging sluit met een fi nancieel tekort van ruim f.30.—. Vreinden en belangstellenden van dezen arbeid worden beleefd verzocht het tekort te willen aanvullen, door het zenden van een bijdrage aan ons adres Hooigracht 30. Gaarne is ondergoteekende bereid een bedrag voor dat doel te komen afhalen bij opgaaf van naam en adres. Hoogachtend, BERN. VERKAAIK. Adjudant. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Rijksdagbrand. In zijn verdere verklaringen te Londen voor de Int. Commissie van juristen zelde Bemhard, dat de brand in het Rijksdag gebouw een geweldige uitwerking heeft ge had op de geestesgesteldheid van het Duitsche volk. Sinds den brand hebben de Dultsche regeering de pers en de radio niet opgehouden te verklaren dat de brand was veroorzaakt door communisten. In werke lijkheid Is er nooit een communistisch ge vaar ln Dultschland geweest, zooals leder die de samenstelling van de vakvereeni gingen kent zal begrijpen. Het zou een krankzinnige daad van de communisten zijn geweest het rijksdaggebouw ln brand te steken, want er waren geen voordeelen mee te bereiken. Ten slotte verklaarde Bernliard dat de inhoud van het memo randum van ar. Oberfohren omtrent den brand door de natlonaal-socialtsten, vooi zoover zij het dokument hadden gelezen, en als ingewijde ln regeeringskringen wisten, wat er gebeurde, als juist werd aanvaard. Nog werd gehoord dr. Breitscheld, de vroegere leider der Duitsche socialistische partij Breitscheld verklaarde, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat communisten het rijksdaggebouw in brand hebben gestoken. HIJ was er van overtuigd, dat Torgler on schuldig ls De wijze, waarop de nationaal- soctallsten den brand bij hun verkiezings campagne hebben geëxploiteerd, bevestigt den indruk, dat de communisten geen schuld treff Tenslotte is overgelegd een rapport samengesteld door drie leden van de commissie in Nederland, waarin aanwijzin gen worden gegeven omtrent het karakter de antecedenten en de relaties van Marl- nus van der Lubbe Zijn relaties tot de communistische partij en zijn kortstondige connectie met de natlonaal-socialistlsche beweging worden daarin bevestigd. Ver klaard wordt, dat Van der Lubbe niet zelf den brand kan hebben gesticht, ondanks de bewering, dat hij bekend heeft. Dit rapport wérd bevestigd door de drie Neerlandsche getuigen, die gisteren zijn gehoord. De eerste Nederlandsche getuige, de 57- jarige rietvlechter W. van Zanten uit Den Haag verklaarde, dat Van der Lubbe een tegenstander van het communisme was en sympathiek stond tegenover het fascisme. Na Van Zanten werd de 28-jarige letter kundige Frederik van Leeuwen, wonende in Den Haag, gehoord. Hij verklaarde, dat hij in 1927 met Van der Lubbe heeft ken nis gemaakt en dat hij hem daarna vrijwel dagelijks heeft ontmoet, zonder dat er een hijzonder vriendschappelijke verhouding ontstond. Van Leeuwen verklaarde verder, dat Van der Lubbe tot 1931 lid van de communisti sche partij is geweest en dat hit verschei dene malen Dultschland heeft bezocht. Op een vraag van mevrouw mr. Bakker- Nort antwoordde getuige, dat Van der Lubbe zijn laatste reis naar Duitschland heeft gemaakt kort voor Februari van dit jaar. toen hem was medegedeeld, dat zijn pas weldra zou afloopen. Van der Lubbe had daarbij gezegd, dat de tijd voldoende was Getuige zeide. dat. volgens een ver klaring van hun hospita, mejuffrouw Van Zijp, de Duitsche reizen van Van der Lubbe gewoonlijk samenvielen met de oogenbllk- ken, waarop hij het meest om geld verle gen was. De hospita had hem ook gespro ken van een spion, die haar huls had be zocht. om de reden te ontdekken, waarom Van der Lubbe niet langer ijverde voor de communistische partij. Als laatste Nederlandsche getuige werd daarna gehoord de 33-iarige fondsbode W Plasmeyer te Leiden. Deze deed mede- deelingen omtrent een vergadering van- den Nederlandschen Fascistenbond te Lei den. waar Baars als spreker optrad, en waar Van der Lubbe moet hebben ver klaard. dat de aanwezigen ln de vergade ring, die hij tot stilte aanmaande, niets van het fascisme begrepen en dat er veel moois ln zit. Getuige Plasmeyer had den indruk, dat Van der Lubbe niet afkeerig was van het fascisme. Intusschen heeft v. d. Lubbe telegra fisch de verdediging door mr Pauwels af gewezen. Volgens mr Pauwels zou deze weigering geen uitvloeisel zijn van eigen wil. Hij zal nu onnieuw contact zoeken rr.et bovengenoemde enquêtecommissie Een Engelsch-Joodsche conferentie is tegen 5 November te Londen bijeengeroe pen, teneinde in naam der Britsche Joden den boycot te proclameeren van alle Duit sche goederen en diensten De ..Dailv Herald" het blad van de En- gelsche arbeiderspartij, meldt, dat in een club van Duitsche Nazi's in het Londen- sche Westend de oortretten zijn opgehan gen van de 33 Duitschers van aanzien, die onlangs door het nieuwe regime van hun Duitsche burgerschap ziin beroofd, en dat boven die portretten geschreven staat: „Wenn Ihr einen trefft. schlagt ihn tot. 1st es aber ein Jude, dann zerbrecht. ihm jeden Knochen einze". (Zoo gij een hun ner tegenkomt, sla hem dood Maar als het een Jood is, breek hem dan stuk voor stuk de beenderen). De Parijsche bladen „Journal" en „Ma- tin" zijn tot en met 30 September in Duitschland verboden. CUBA. De revolutie duurt voort. De president der republiek heeft bekend gemaakt, dat de regeering op het oogen- blik een statuut uitwerkt, dat bestemd ls om als grondwet te dienen, totdat een definitieve constitutie door het parlement aangenomen zal zijn De regeering staat vijandig tegenover het fascisme en wil van geen reactie weten. Daar de inkomsten der regeering slechts zeer traag vloeien, verwacht men. dat een financieele crisis binnenkort zal uitbreken. Uit de provincie Pinar del Rio wordt een nieuwe opstand gemeld. Een vroegere legerofficier heeft daar de leiding op zich genomen over een groep gewapende burgers Deze opstandelingen zijn erin geslaagd, den militaire post Con solation del Sur over te halen, zich bij hen aan te sluiten. Uit Havanna zijn troepen gezonden, om dezen opstand te onderdrukken. De rebel len zijn hierop de heuvels in gevlucht, .waar zij zich echter moesten overgeven. RECLAME. CHIEF WHIP DUITSCHLAND. De Pruisische staatsraad geïnstalleerd Von Neurath ontvangt de pers Von Papen naar Hongarije. Gisteren is met groote plechtigheid in de nieuwe aula der Berlijnsche universi teit de eerste zitting van den Pruisiscnen Staatsraad geopend. Deze opening werd bijgewoond door vele rijks- en landsnunis- ters het diplomatieke corps, officieren, S.A -leiders en Stahlhelmieden, alsmede door het Itallaanschè kroonprinselijk paar Minister-president Goering hield de ope ningsrede waarin hij verklaarde, dat op den dag van heden getuigd wordt, dat ook uiterlijk het parlementarisme heeft alge- daan; het systeem van het parlementaris me is evenals dat van het pacifisme ver nietigd. Deze dag zeide hij, is du» een keerpunt ln het Duitsche staatsleven waar aan het geheele volk deelneemt. De groote beteekenis van dezen dag ls dat met de instelling van een nieuwen Staatsraad in Prutsen de grondsteen is gelegd voor een waarachtig nationaal-socialistische Staats- regeering. Het uur, dat wij thans beleven .s net stervensuur van het oarlementarismr Uitvoerlg schetste Goering dan nog eens hoe het nat.-socialtsihe aan de macht kwam onder het noodige afgeven op net vroegere bewind, zooals welbekend s. Hij vervolgde dan o.m.: Ik mag wel zeggen,, dat de staa.sraad, zooals die heden is. mijn eigen werk ls. De nieuwe staatsraad is een kern van mannen, die zelf midden in het voik als leider staan, hetzij op nolltiek hetzij op organisatorisch gebied, hetzij op wet„n schappelijk, cultureel of economise.-, ge bied. Steeds weer zullen, mijn ministers en ik. tot het volk ingaan, want uit cit volk zijn wij immers voortgekomen, cn het ver i reu wen van dit volk heeft ons tot. onze functie geroepen. Daarom mogen wij nooit en nimmer het verband met ire' vo.a ver liezen. Een belangrijk blndinesmidde. hier vcor is de staatsraad De staatsraad is opgebouwd od hct prin cipe van den leider. Hier geldt het ouue principe de autoriteit gaat vin boven naar beneden, de verantwoordelijknc:d evenwel steeds van beneden naar bo en. verant woordelijk zijt gij aan degenen die hut dichtste boven u staat. De u.tein„enke verantwoordelijkheid draagt ae leider en hij draagt ze voor zijn God en zijn vo'k. De staatsraad kan niet stemmen, om dat dit het bijzondere kentee.»\.n van het parlement is. De staatsraad moet beraad slagen en adviseeren De verantwoorde lijkheid draag ik alleen en daartoe oer. ;k geroepen door mijn leider. Niemand .-.au mij deze afnemen en ik kan en ik n.ag ze met. niemand deelen en daarom verzoek ik u mij in dezen ontzettend moelijken aroeid te helpen, opdat ik deze veraruwootdcütk- heid tegenover mijn leider en voik op be hoorlijke wijze kan dragen. De maatstaf, volgens welken .k do hoe ren heb benoemd ls niet de gebooi te. niet het geld. zijn niet de voorren'.ten van den stand, maar enkel en alleen ae prestatie, de trouw en de overgave aan le.der en volk. En wanneer ik u benoemd heb. mijne heeren zou lk u op deze xaals willen dankzegegn dat. u gevolg heb„ gegeven aan mijn verzoek en de zware taas. op u hrbt genomen. Ik heb miin keuzo zoo gedaan, dat ik in de eerste plaats heb benoemd de heeren. die tien jaren lang strijdkamera den zijn geweest, die de beweging kenden, die het volk kenden, die mede ln de eerste plaats ook de verdienste hadden de red ding van het vaderland te bewerkstelligen. Het was daarom natuurlijk dat a' is het ook een Pruisische staatsraad en a moest ik ook in de eerste nlaats Pruisen benoe men toch de leiders der belairgrür.ste or ganisaties .der belangrijkste bestanddeelen van onze beweging die met .run vuisten en met hun zegenrijke veldteekenoi deze re- volutionnaire overwinning h-auen bevoch ten ook in den Pruisischen staatsraad op de eerste plaats staan. RECLAME I doos 20 ct- TUBE 35 EN 60 CT. I P16^ Goering dankte dan enkelen met name, evenals de „gezamenlijke leiders van leger en vloot" om te eindigen met 'n boodschap van trouw aan den leider. Daarna had de beëediging plaats. De rijksminister van buitenlandsche za ken. Frhr. von Neurath ontving gisteren de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers te Berlijn in hotel Kaiserhof. Ook dr. Goebbels was aanwezig. De minister besprak den buitenland - schen politieken toestand. Daaibij roerde hij den stand der ontwapeningskwestie aan die volgens hem uiterst sceptisch moet stemmen. Zekere teekenen schijnen er op te wijzen, dat de bereidwilligheid der zwaar bewapende staten om hun ontwape ningsverplichtingen te vervullen thans ge ringer is dan ooit. Von Neurath sprak verder over de vrees voor oorlog. Slechts in het buitenland spreekt men van oorlog, in Duitschland denkt niemand aan oorlogsverwikkelingen. Duitschland verlangt veiligheid en gelijk heid van rechten. Het wenscht niets anders dan zijn onafhankelijkheid te bewaren en zijn grenzen te beschermen. Het Duitsche volk weet, niet het minst uit de ervaringen van den na-oorlogstijd, dat de oorlog ook den overwinnaar geen wadr nut. geen blij vend voordeel brengt. Men moet het ontwapeningsprobleem zelf ter hand nemen. Er is tenslotte slechts één alternatief: verwezenlijking der gelijkberechtiging of ineenstorting van de heele ontwapeningsidee. Vervolgens behandelde von Neurath de Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen. Nie mand kan van ons verwachten, aldus de minister, dat wij de ontwikkeling der din gen in Oostenrijk onverschillig aanzien. De rijksregeering denkt er niet aan, zich in de binnenlandsche politieke verhoudin gen van Oostenrijk te mengen. Wij moeten echter eischen. dat zonder recht ondernomen inmengingen van an dere landen in de aangelegenheden, tus- schen Duitschland en Oostenrijk behan deld, achterwege blijven. Alsdan roerde von Neurath de Joden kwestie aan. Het buitenland zal aldus spr. ophouden het oor te leenen aan de leu- genberichten van Duitsche emigranten. Men zal hei Duitschland van heden leeren kennen, gelijk het werkelijk is. Over samenwerking met andere landen sprekende, zeide von Neurath ervan over tuigd te zijn, dat Duitschlands vriend schappelijke betrekkingen met sovjet- Rusland zich verder zullen ontwikkelen. Hetzelfde geldt voor de verhouding van Duitschland jegens al de andere landen, die van goeden wil zijn. Zoo zal in het buitenland eindelijk algemeen de opvatting van Mussolini in stemming vinden, die hij in zijn rede over het viermogendheden-pact uitsprak: „Duitschland is daar in het hart van Europa met zijn geweldige bevolking van 65 millioen menschen, met zijn geschie denis, zijn cultuur, zijn nqpdzakelijk- heden. Een waarlijk Europeesclie politiek met het doel: vestiging van den vrede kan men niet zonder en nog minder tegen Duitschland voeren". Men ziet geen enkel nieuw geluid, dat vertrouwen kan wekken in het buiten» land! Gevolg gevende aan een uitnoodiging voor een jachtpartij van den Hongaar- schen minister-president Goemboes. is vice-kanselier von Papen naar Hongarije vertrokken in gezelschap van Oberregie- rungsrat von Bose en twee adjudanten. ARGENTINIË. Terug naar den Volkenbond. De Argenttjnsche minister van Buiten landsche Zaken heeft verklaard, dat de parlementaire commissie voor buitenland sche aangelegenheden heeft goedgekeurd, dat Argentinië opnieuw lid ,-ordt van den Volkenbond. Verder verklaarde de minister, dut het doel der reis van den President naar Bra zilië niet geringer ls, dan zeven verdragen te sluiten, die den vrede moeten waarbor gen en de samenwerking verzekeren: één verdrag tegen den oorlog, één tegen de revolutionaire woelingen, één tegen de smokkelarij, eén ter regeling van ge meenschappelijke sociale belangen, één be treffende toerisme, één over lntellectueele samenwerking en één over Internationale tentoonstellingen. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteii De NedeAandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid! EEN FRAAI HERDENKINGSALBIM. Van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Door de N.V. Handelsdrukkerij Holderl en Co. te Amsterdam is een fraai heriecj kingsalbum vervaardigd van het 35-jarif regeeringsjubileum van H. M. de Koah| gin. Het in oranje met blauwen omsla) gebonden album ls met zijn vele scherf foto's van het bloemencorso den lntoeh| van H. M in het Stadion te Amsterdam het huldigingsdefilé, kortom alle ondei deelen van den Oranje-Zaterdag, 9 tember een kostbaar bezit voor eiken aas-I hanger van Oranje. Diegenen, die het défilé mede-maakte; zullen Iret bij het doorbladeren dank rij] de foto's van de Vereenigde FotoburesM nogmaals beleven zij, die er aan deeliu-| men zullen zich dan een denkbeeld kunnen! vormen van het grootsche dat in het Siaj dion werd getoond en voor degenen die[ nóch deelnamen nóch bijwoonden, is het album een onmisbare aanvulling van cs| radio-uitzendinger. De prijs van het album bedraagt, f. Hij RUSLAND. Pierre Cot te Moskou. Gistermiddag is Pierre Cot met degenen, die hem vergezellen, op het vliegveld van Moskou geland, waar het gezelschap weid begroet door den volkscommissaris Litwi- noff, den commandant van de Moskou- sche troepen, vertegenwoordigers der mili taire luchtvaart en leden van de Franscne ambassade. De sovjet-pers begroet het bezoek van den Franschen minister van luchtvaart met enthousiasme. ROEMENIE. Zuid-Slavisch bezoek. Koning Alexander van Joegoslavië zal in I gezelschap van koningin Maria en k£00"* prins Peter, binnenkort een bezoek bren gen aan Roemenië. I De Joegoslavische minister van buiten' lend sche zaken. Jevtitsj, zal de koninklijk i familie vergezellen. In verband hiermede, zal waarschijniij een gelegenheid worden gevonden yoor, r ministers van buitenlandsche zaken ae kleine entente-staten. om te vergaderen e de buitenlandsche politiek te bespreken. VEREENIGDE STATEN. De arbeidsoiiluslen. Te Patterson blijven 40.000 arbe^®S,l!1 de zijde-industrie, ondanks de overee komst, die door hun vertegenwoordiger» - Washington is getroffen, staken. H 2 J botsingen met de politie voorgekon waarbij gewonden zijn gevallen. De 10.000 arbeiders in de dla~» industrie, die op 5 September bef hadden neergelegd, zijn nu weer aan arbeid gegaan, nadat de loonen vern waren en de arbeidsuren vermindera. UIT HET VERRE OOSTEN- Russisch protest. De Russische consulrgeneraal te heeft bij de Mandjdérijsche auton een protest Ingediend In verband ij ..ij- aanhoudende bandietenovervallen. 5'f..4 i kertijd heeft hij geëlscht. dat te maatregelen zullen worden genofflf rjfI) 37 sovjet-onderdanen, die zich }jj der bandieten bevinden, te bevTliae

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2