LE1DSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 15 September I93; MUZIEK. SCHEEPSVERBINDINGEN. llüfMIIIIIIIIHIIilHIIIÜIilüülliHHItlillllll iiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiik;iiiii!!iiiiiiiiii BUITENLAND. INGEZONDEN. TELEGRAMMEN. TWEEDE ZOMERCONCERT. Het enkele feit, dat Mens zich voor zijn tweeden avond in dit zomerseizoen de me dewerking had weten te verzekeren van twee rasartisten als Van Isterdae! en Swaap, maakte dat die avond ongemeen belangwekkend zou zijn. Het meer dan ge wone, niettemin te geringe, bezoek was daarmee in overeenstemming. In goed anderhalf uur hebben deze drie uitvoerenden, die ieder voor zich veel te vertellen hebben, het beste uit het beste op zijn best laten hooren: in de lofwaar digste zelfbeperking, die de klip der pro grammaoverlading veilig omzeilde. Mens heeft zich bepaald tot een korte prelude en fuga van Frescobaldi. een der Italiaansche meesters, die Bach den weg hebben gewezen naar de helderheid en de plastiek in den muzikalen opbouw, Bachs kleine, maar in zijn beknoptheid zoo stoeTe en onverzettelijke c-moll praeludlum en fuga, het tweede orgelnummer van den avond, leert ons hoe in Bach zich de voor uitgang op het punt der evenbedoelde vormgeving heeft voltrokken. Enkele ver tragingen in de fuga van Frescobaldi, die ons ongemotiveerd voorkwamen, daarge laten, heeft Mens belde prachtwerkjes voorgedragen met de noodige rhythmische scherpte, technische afronding en verzor ging der klankkleur. De acousliek der Pieterskerk is vooral voor den gestreken toon uiterst gunstig. Ben viool en een cello klinken er prachtig. Zooals trouwens alle geluid, dat een zeke ren sterktegraad niet overschrijdt Wordt het geluid te zwaar (bijv. het orgel in het volle werk) dan kan de ruimte het niet verwerken en de toehoorder voelt enkel den druk der zwaarte. Swaap en Van Is- terdael zijn erkende meesters van den fraalen toon. Waarvan we dan ook volop hebben genoten In deze zoo prachtig mee werkende ruimte. Gedrieën hebben de hee- ren een „sonate a tre" van Buxtehude ge speeld, den beroemden organist der Lü- becker Abendmusiken, die den jongen Bach tot de bekende voetreis hebben ver leid naar de stad, waarheen zijn verlan gens uitgingen. Mens heeft hierin het or gel voortreffelijken klank gegeven, In zulke combinaties is de registratie een zeer moeilijk vraagstukMens heeft dit volkomen bevredigend opgelost: viool en cello klon ken als twee Ideale orgelregisters. En zoo is dit interessante stuk, dat men nooit te hooren krijgt, bron van verfijnd genot ge worden. Van Isterdael heeft zijn instrument la ten zingen in twee Bachnummers: een Adagio (uit de eerste sonate voor cello en piano) en in een bijna Schubertsch melo dieuze „Slcillano". Beide wondermooi! Voorts heeft hij in een eerste uitvoering ons in kennis gebracht met een .Elegie" van E, W. Oskam, een der jongere leden van het Residentieorkest De heer Oskam heeft hiermede een goed klinkend cello- nummertje vervaardigd. Waarmee we, we tende hoe moeilijk dat is, hem kunnen gelukwenschen. De thematiek getuigt van muzikalen smaak, ook de harmonische aankleeding, In het verloop der compo sitie komen evenwel klankwrij vingen voor, die wij niet in overeenstemming achten met den eenvoudigen opzet. Mogelijk dat de zin bij een eerste aanhooren ons niet geheel duidelijk is geworden, maar nu kwamen ons sommige klanken gewild en quasi-modern voor. Bij deze ééne noviteit heeft Van Isterdael het niet gelaten: hij heeft ook nog een „Plalnte" van Georges Migot, een zuidelijken nabuur, geïntrodu ceerd. Zeer dankbaar stukje voor het in strument en rijk van klank; zeer geslaag de compositie door éénheid van structuur. Nu we het toch over noviteiten hebben, vermelden we maar alvast dat ook Swaap met een eerste uitvoering van een zeer in nemende Sarabande van Voormolen zich van zijn mooie taak als uitvoerend kun stenaar is komen kwiiten om den compo- neerenden kunstbroeder de hand te rei ken. Voormolens stukjs k l'antique, een voudig opgezet en gehouden, is met smaak en effectvol geschreven. Van Swaaps overige nummers zij in de eerste plaats genoemd de onvolprezen va riations sérleuses ..La Folia" van Corelli. Dat is niet alleen vioolmuziek, waar de violist als zoodanig mee gevleid is, het is, meer nog, muziek van opperste hoedanig heid Het is ons tot een genieting gewor den die ons lang zal bijblijven. Hoe ver rukkelijk klonken deze variaties hoe bij zonder mooi die waarin de viool alleen aan 't woord is. Het Adagio uit het g dur-con- cert van Mozart kan od het orgel niet worden begeleid. Hoe mooi het stuk oo zich zelf. hoe mooi Swaap het speelde, in de gewrongen combinatie met orgel moest het beneden de maat blijven. Met een bekend Arioso van Handel maakte Swaao een pakkend slot aan den schoonen avond, waarop vooral onze toevewiide en ondernemende organist met voldoening mag terugzien. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafiscli te bereiken via het kust- stntion Scheveningcn Radio. Balocran, Chr. Huygens, Costa Rica, Crijnssen .Dempo, Flandria, J. v. Olden- barnevelt, Kota Agoeng, Kota Baroe. Kota Oede, Kota Pinang. M. v. St. Aldegonde, Orania, Poelau Tello. Poelau Bras, Piet fontein, Rotterdam, Statendam, Veendam, Volendam. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen radio bedragen de totale kosten 44 cents per woord. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening Rond den Rijksdagbrand. Eden, de Engelsche onder-minister van Buit. Zaken, heeft gisteren op het Foreign Office een onderhoud gehad met Arthur Henderson, den voorzitter der Ontwape ningsconferentie, en later met den Ameri- kaanschen gedelegeerde Norman Davis. Henderson zal geen bezoek meer brengen aan de diverse hoofdsteden. Sir John Simon, de minister van Buit- Zaken. bevindt zich nog in Schotland. Hij zal echter de leiding op zich nemen van de Britsche delegatie ter Volkenbondsver gadering. Oostenrijk zou een zetel hebben ge vraagd in den Volkenbondsraad bij de a.s. verkiezing van de drie niet-permanente zetels. Neurath en Góbbels zullen Duitsch- land te Genève vertegenwoordigen. De opening van de zitting der Interna tionale Juristencommissie te Londen heeft een diplomatieke demarche van de Duit- sche regeering ten gevolge gehad. Zij heeft door bemiddeling van haar zaakgelastigde te Londen bij het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken geïnformeerd, of het proces een min of meer officieel ka rakter draagt. Deze informatie is monde ling ingewonnen. Het Foreign Office heeft de verzekering gegeven, dat er geenerlei officieele betrek kingen bestaan tot het te Londen gevoerde proces Ook de Engelsche bond van juristen ver klaart, dat hij in geen betrekking staat tot liet onderzoek van de Internationale Ju ristencommissie Het vertrek, waar het contra-proces wordt gevoerd, is op de ge bruikelijke wijze door de Internationale Commissie gehuurd. Bij de besprekingen werden uittreksels uit artikelen van buitenlandsche corres pondenten der Engelsche bladen voorgele zen om den nadruk te leggen op de ver denking, welke bestaat. Dr. Hertz, een der leiders van de vroe gere S.PL.. die sedert 1920 lid van den Rijksdag is geweest, was de eerste getuige. Aan de hand van foto's gaf hij een uit eenzetting van de wijze, waarop de bewa king in het Rijksdaggebouw was geregeld. Dr. Hertz zette uiteen, dat onder het Rijksdaggebouw onderaardsche gangen waren aangelegd, waarvan één naar het paleis van Goering leidt. De volgende getuige was de vroegere soc. dem. Berüjnsche polltie-president Grzesinski. Hij deed uitvoerige mededee- lingen over den Pruisischen persdienst die het eerste het officieele bericht van den brand bracht Tijdens een demonstratie van de be roepsgroep van bestuursambtenaren in den bond van Nat. soc. Dultsche juristen verklaarde dr. Frank in verband met het contra-proces, dat de Duitsche juristen verontwaardigd zijn, dat men in de wereld meent te kunnen aannemen, dat zij het recht in het belang van de politiek zouden willen verbuigen. Zij zijn verontwaardigd over de veronderstelling, dat eenlgerlei ge beurtenissen zijn voorgekomen om in dit. brandstichtersproces niet volkomen den beklaagden alle rechten te doen weder varen, waarop zij volgens het strafrecht aanspraak kunnen maken. WIJ aldus spr. spreken ons uit voor den rechtstaat en niemand ter wereld is bevoegd dit te bestrijden. Wie toch gelooft, dit te kunnen doen, moge zich in Duitschland persoonlijk van de heerschende omstandigheden komen overtuigen In verband hiermede deelde dr Frank mede, dat hij voor den Lelpziger juristendag een reeks prominente juristen heeft uitgenoodigd. ENGELAND. Gandhi en de politiek van de congrespartij. Na de gisteren onder de telegrammen vermelde verklaring van Gandhi, neeft de Pandit Nehru verklaard dat het leider schap van Gandhl onaangetast bleef, piaar dat op een nadere bespreking met de par tijleiders de geheele politiek van ae Con grespartij moet worden herzien, vooral de oeconomlsche politiek. In Indische regeeringskringen verwacht men dat Nehru nu de andere leiders zal weten te bewegen om de burgerlijke onge hoorzaamheidsbeweging als strijdmiddel op te geven, en dat Gandhi, als de terug tocht hem langs den weg van een veran dering van partijprogram zal worden vergemakkelijkt, eindelijk toe zal geven. ZWITSERLAND. Een politieke rede van president Schulthess. Schulthess, de president van de Zwitser- sche confederatie, heeft te Lausanne een groote politieke rede gehouden, waarin hij zich oa. bezig hield met de betrekkingen met het buitenland. Onze groote plicht is. aldus spreker, om onze Zwitsersche ken merken te bewaren. De eenheid en aan eensluiting van ons land in een actieve en vastbesloten nationale gemeenschap is de eenige weg om stand te houden tegenover de politieke onrust van onzen tijd en om de economische vraagstukken op te lossen. Wij zijn eveneens vast besloten onze na tionale verdediging te handhaven, die op het oogenbllk noodzakelijker lijkt dan ooit. Evenals gedurende den oorlog Zwitserland ingesloten door stritaenden een oase van vrede vormde, zal het nu de vrijheid en de democratie handhaven, die ondanks alles de toekomst der menschheid zullen leiden. Fransch-Zwitserland heeft zich als één man verzet tegen DOgingen om in het land buitenlandsche gewoonten in te voeren en bewegingen na te doen die niet te ver eenigen zijn met onze tradities. Ik dank het daarvoor, maar ik kan het verzekeren, dat in DultschZwitseriand al deze tonden- zen nie* dan kortstondig zu'ten zijn. DUITSCHLAND. De arrestatie van Hirtsiefer. Met enkele woorden is vermeld, dat de vroegere Pruisische minister Hirtsiefer na een conflict met SA.-lieden in arrest was gesteld. De correspondent van de „Times" te Berlijn deelt nu eenige bijzonderheden mede. die de zaak in een ander daglicht stellen. Hirtsiefer is 11 jaar lang Pruisisch mi nister van sociale zaken geweest. Hij werd in Juli 1932 met zijn collega's uit het socia- listisch-centrum-kabinet-Braun door Von Papen uit zijn ambt ontzet. Den laatston tijd had hij in het Saargebied vertoefd, maar Dinsdag keerde hij terug en begaf zich naar Essen Hij meldde zich bij de politie, zooals ieder verplicht is te doen die het land binnenkomt. Daarbij viel hij in handen van de nat.-socialisten en onder geleide van twee bataljonslieden van S.A. en S.S. werd hij door de straten van Essen gevoerd met een bord voor zich, waarop geschreven stond: „Ik ben het honger - slachtoffer Hirtsiefer. De nat.-soc. Dortmunder General An- zeiger geeft ds volgende beschrijving: „Er was groote vreugde bij den terug keer van Heinrich Hirtsiefer, die er niet uitzag, alsof hij honger had geleden, want zijn buik was eerder toegenomen, dan afgevallen. Teneinde de bevolking in de vreugde van het weerzien te doen deelen werd snel een propagandaoptocht voor dezen meest geliefden van alle mi nisters georganiseerd. De optocht trok in den middag door de oude stad. Heinrich had een parapluie opgestoken ter bescher ming tegen de zon en op zijn buik droeg hij een mooi plakkaat met de woorden: Ik ben het hongerslachtoffer Hirtsiefer. Wat verheugden de Esseners zich om Heinrich weer te zien! In het bijzonder de jonge ren, die een eerewacht vormden Hein rich hoeft zich na zijn optocht niet over gebrek aan populariteit te beklagen." Hirtsiefer wordt beschuldigd van ver duistering ten bedrage van ruim één mil- iioen. De Oberkaldener Spaar- en Bouw- vereenlging had in 1930 aan de Kreitskas aangevraagd een crediet van één millioen, dat geweigerd werd. De vereeniging deed toen een beroep op Hirtsiefer, die het crediet toestond, maar nu kwam Höpkér- Aschoff. de toenmalige Pruisische minister van Financiën tusschenbeide en verbood de uitbetaling. Een en ander had een in terpellatie van het Centrum in den Land dag tengevolge en Höpker-Aschoff werd tot aftreden gedwongen Zijn opvolger, de sociaal-democraat Klepper, stond het crediet zonder eenige onderzoek, op ver zoek van zijn collega Hirtsiefer. onmiddel lijk toe en drie maanden later was de Spaar- en bouwverceniging ten gronde ge gaan. maar Hirtsiefer had een villa te Berlijn gekocht. Waarheid of leugen Darré heeft zich gisteren naar Friedrich- stadt in Sleeswijk-Holstein begeven om daar de eerste spade in den grond te steken voor de afdamming van de Eider. Het gebied van de Eider wordt vaak 100 KM. ver het land in door het Noordzee water overstroomd. Afgeloopen winter en voorjaar hebben 176 morgen land van het zoute water te lijden gehad. Met hoopt in 1936 met het werk gereed te komen, dat 607 millioen mark zal kosten. De Pruisi sche staat zal de kosten dragen. Daarna zal nog ongeveer 10 millioen uitgegeven moeten worden voor de vruchtbaarmaking van het land. RUSLAND. Verscherpte strafmaatregelen. Akoelof, de procureur-generaal, heeft een order gepubliceerd gericht aan zijn ondergeschikte rechterlijke ambtenaren tot bespoediging van het onderzoek van gevallen, waarin graan, door den staat in gezameld. is gestolen of bedorven, en tot het verscherpen van de strafmaatregelen tegen hen, die verartwoordelijk zijn Na melding te hebb»n gemaakt van gevallen, waarin elevators en pakhuizen slecht be waakt werden en waarin ambtenaren graan onwettig verkocht hebben, of ver zuimd van de naburige boeren de contin genten graan op te eischen aan den staat toekomend, geeft Akoehof bevel, dat de wet van 7 Augustus, die de doodstraf of langdurige gevangenisstraf behelst voor diefstal van staatseigendom moet worden ingeroepen bij de vervolging van bepaalde misdadigers en in de toekomst onveran derlijk worden toegepast op iedereen, die zich schuldig maakt aan het „bederven, diefstal of slechte bewaking van graan". SPANJE. Het program van Lerroux. Hoewel Lerroux met de nieuwe regee ring nog voor de Kamer moet verschijnen, is er toch reeds van zijn programma iets bekend geworden. Lerroux wil op sociaal gebied een ar- beidsmagistratuut vormen, die boven de paritaire commissie zal staan, welker rechtspraak tot dusver was toevertrouwd aan ambtenaren van het ministerie van Arbeid en aan den ;ecretaris van het Socialistische Arbeidersverbond, Largo Ca- ballero. Lerroux wil de wet betreffende de „gemeentelijke grenzen" afschaffen; deze wet verbiedt aan arbeiders buiten de gren zen van hun gemeente veldarbeid te gaan zoeken met de bedoeling het toezicht van het socialistische verbond van arbeiders op de arbeidsmarkt te versterken). Lerroux belooft amnestie op breede schaal voor alle politieke en sociale delicten, zonder nadeel voor een krachtige toepassing der wetten. Voorts kondigt hij waarborging van de vrije gedachten-uiting aan en opheffing van alle controle op de pers. Hij biedt den landbouwers aar de toepassing van de agrarische hervorming te wijzigen in over eenstemming .net de economische moei lijkheden van het land. door de vorming van klein grondbezit te bevorderen en van elke proefneming van collectieve exploita tie af te zien. Den katholieken stelt hij voor het onderwijs van de congregaties slechts staDsgewijze door onzijdig onder wijs te vervangen, zonder de godsdienstige gevoelens van de katholieken te kwetsen. Aan de landarbeiders belooft Lerroux minima voor do loonen vast te zullen stelten. (Bulten verantwuorcienjkneiö der Red.) Cople van al ot niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven DE STADHUISKWESTIE. Met belangstelling heb ik kennis ge nomen van de debatten, welke in Uw blad gevoerd worden over de waarde en de beteekenis van de door de architecten in gediende projecten. Tot mijn verwondering is daarbij niet of slechts terloops gespro ken over de kostenkwestle. Indien ik goed ben ingelicht, is een bedrag van f. 1.250.000 beschikbaar uit het stadhuispotje, dat ge vormd is door de assurantiepenningen uit gekeerd na den brand. Het wil mij voor komen dat, als men een nieuw stadhuis bouwen wil dan toch rekening moet wor den gehouden met de beschikbare midde len en evengoed als een particulier, die tot het bouwen van een huis overgaat, zicli af moet vragen: hoeveel geld kan ik be steden? Ik meen zelfs, dat het op den weg ligt van de overheid om in deze aan de burgers een voorbeeld te geven en niet te vragen: hoe krijg ik het mooiste stadhuis? maar hoe krijg ik het mooiste stadhuis voor het geld. waarover ik beschikken kan? Dit voorbeeld is zeker wenschelijk in een tijd als deze, waarin eenerzijds het hier- bovengenoemde gezonde principe door de burgers nog al eens wordt verlaten, maar waarin ook anderzijds geen gelden be schikbaar zijn voor nuttige en noodige werken als verplaatsing van de veemarkt, verbetering van bestrating, rioleering, enz. Ten aan zien van deze werken ziet men in, dat men niet mag leenen om niet de lasten, welke reeds op burgers drukken, te vergrooten door van hen te verlangen het opbrengen van gelden, benoodigd voor lente en aflossing van de leeningen. Indien ik goed georiënteerd ben, neemt men aan, dat het nieuwe stadhuis een kleine twee millioen zal moeten kosten, zoodat dan een aanzienlijk bedrag door leening zal moeten worden verkregen Is dit nu wel verantwoord? En indien men werkelijk be hoefte heeft een stadhuis, dat mooier is dan hetgeen te verkrijgen is voor de be schikbare gelden, is het dan niet beter te wachten tot men zich de luxe beter kan permitteeren en in ieder geval totdat men de verbeteringen in de stad heeft aange bracht. welke geen luxe zijn? NORD THOMSON. Ook ons bereikten geruchten, dat hel door B. en W. genoemd bedrag van f. 1.250.000 ver zou worden overschreden. Het lijkt ons daarom ten zeerste ge- wenscht, dat B. en W. spoedig een duide lijke verklaring afleggen, dat dit niet het geval zal zijn Red. L. D. STADSEVANGELISATIE MORSCHWEG 59 Daar ons gebouw door de rioleeringswer- ken aan den Morschweg sterk in verzak king is gekomen werden we verplicht tot verbouwing over te gaan. Tijdens deze werkzaamheden kunnen we echter onzen arbeid voortzetten in een lokaal van de Zeevaartschool (ingang Weddesteegt. 't Is dus niet waar, wat reeds hier en daar werd gemompeld, dat we ons werk daar stop zetten. Integendeel, na de verbouwing, die ook eene practische verbetering belooft te zijn, zullen we met dubbele eenergie ons werk vervolgen. Mogen we onze trouwe bezoekers en ook zoo mogeliik nieuwe dus voorloopig in do Zeevaartschool verwachten? DE COMMISSIE. ITALIË. Buresch te Rome. In de vlieghaven Littorio is gisteren de Oostenrijkse he minister van financiën. Buresch. aangekomen. Hij werd begroet door den Italiaanschen minister van fi nanciën. Jung en leden van het Oosten- rijksche gezantschap. Nog denzelfden dag heeft in het Palazzo Chigi de eerste zit ting plaats gevonden van de internationale commissie van advies voor de Oostenrijk- sche leening. Buresch zal ook door Mussolini worden ontvangen. VEREEN1GDE STATEN. De saneering. In verband met de staking in het kolen- gebied van Pennsylvanie heeft de gouver neur de mobilisatie van twee bataillons der nationale garde gelast. Daar het aan tal botsingen tusschen de stakers en de politie steeds meer toeneemt wordt de uit roeping van den staat van beleg overwo gen. Men verlangt onmiddellijk ingrijpen van Roosevelt. Met het oog op het opstellen van de bruinkolencode heeft Roosevelt de verte genwoordigers der werkgevers en der werknemers uitgenoodigd tot een confe rentie op het Witte Huis. Bij de botsingen zijn reeds 5 dooden en 20 gewonden gevallen. De voorzitter van de Reconstruction Finance Corporation, Jones, heeft ver klaard. dat dit lichaam ter ondersteuning van het herstel program, aan de banken leeningen zal verstrekken, tegen een ren tevoet van drie procent, terwijl de banken deze gelden weer zullen uitleenen aan in- dustrieelen en landbouwbedrijven. De Refico kon geen directe credieten verstrekken aan deze ondernemingen. De rente welke door de banken zou wor den verlangd, zou dan 4 tot 4'/s procent bedragen De Refico beschikt voor dit doel over een bedrag van circa een milliard dollar CUBA. Toenemende onrust. De arbeids-conflicten nemen in alle deelen van Cuba toe. De staking van de arbeiders in de op slagplaatsen te Havanna, dreigt tot voed- selschaartsche onder de bevolking aan leiding te geven. Te Havanna is opnieuw aan de troepen het bevel gegeven het Nationale Hotel te omsingelen. Naar beweerd wordt, zal president San Martin dictatoriale bevoegdheden vragen om aan de wanordelijkheden het hoofd te Jtjinne" bieden. HET „PROCES" TE LONDEN'. LONDEN, 15 September. (V.D.). „H Sack, die den in het brandstichtingsptc^B verwikkelde beschuldigden is toegevoee^B is gisteravond per vliegtuig te Londen'SS gekomen, om als „waarnemer" deel te n^| men aan de zittingen van het „internat?! nale gerechtshof". LONDEN, 15 Sept. (V.D.). HedenmoiB gen zijn de verhooren voor de internatiol nale commissie van juristen voortgezet. I De vroegere Pruisische minister van bitl nenlandsche zaken en hoofd van de Be-I lijnsche politie dr. Grzesinski, verklaar J dat indien hij had gehoord van een drël genden aanval op het Rijksdaggebouw, -! zeker alle maatregelën zou hebben gecol men. Hij zou niet geaarzeld hebben -! personen, die van den aanslag verdacll werden, te arresteeren en zou een scherl bewaking van het Rijksdaggebouw hebbqfl ingesteld. Hij noemde het een sprookie het Karl Liebkneehthaus door de commfl nisten zou zijn gebruikt als opslagplaat! van brandstof. De volgende getuige, die werd gehoor! was de bekende Dultsche journalist pro! Georg Bernhardt. Deze gaf een uiteenzet! ting van den politieken toestand Duitschland op het tijdstip, dat de bran! plaats had. DE FINANCIEELE COMMISSIE MAANDAG BIJEEN. GENÈVE, 15 Sept. (V.D.). De perraal nente Volkenbondscommissie voor flnattl cieele aangelegenheden zal Maandag 'M September bijeen komen onder voorzitter® schap van den Belgischen financieel! expert Janssen, ter bestudeering van de® financieeien toestand van Roemenië, Hon® garije, Griekenland, Oostenrijk en Bui® garije. Bijzondere moeilijkheden doen zich voofl bij de onderhandelingen met de Roemeen® sche regeering, aangezien het in Januar® tusschen den Volkenbondsraad en de Roe® meensche regeering gesloten verdrag in® zake de technische samenwerking voor di saneering van den Roemeenschen finan cieelen toestand wegens meeningsversctil! len over den persoon van den financieelei expert tot nu toe nog niet van kracht kor worden. Voorts zullen de sedert langer tijd gevoerde en in een impasse geraakt onderhandelingen der Roemeensche regee ring met de bezitters van Roemeense!» staatsleening-papieren besproken worden aangezien de groep particuliere credlteurer van Roemenië de eenzijdige transfermaat regelen der Roemeensche regeering vu de hand wijst. DE REVOLUTIE OP CUBA HAVANNA. 15 Sept. (Reuter). De regee ring heeft aangekondigd dat de huidigs binnenlandsche politiek geltik staat me: dictatuur. De indlvidueele rechten zulle: teruggegeven worden zoodra de regeerin? dit goed oordeelt. De wacht rond het Na tional Hotel is aanzienlijk versterkt. DE PHILIPPIJNEN. MANILLA. 15 Sept. (Reuter). De Kamt: van Afgevaardigden van de Philippijnea heeft met 48 tegen 10 stemmen een wet aangenomen, waarbij een voiksstemmtna zal worden gehouden op 30 October ai- om te stemmen over het feit of de Philip; pijnen het voorstel van het Amerikaanss Congres aangaande de onafhankelijklw: over 10 jaar zullen aannemen. Het ontwerp is naar den Senaat door gezonden. o DE SANEERING IN AMERIKA. WASHINGTON. 15 Sept. (Reuten. 1 October zal een belasting op alle soortes tabak worden geheven teneinde de ver hooging van den prijs voor planters te fi] nancieren. WANBEHEER. KEULEN. 15 Sept. (Wolff) De vroegere intendant van den West-Duitschen Radio- Omroep. Ernst Hardt en de vroegere co®- meroteele directeur van dit bedrijf. Korte, zijn op grond van een gerechteriijk beve. in hechtenis genomen wegens wanbeheer bij dit bedrijf. o -- SCHEEPSBRAND. LONDEN. 15 Sept. (Reuter). Het Brit sche s.s. .Rorthoawl", metende 2481 ton. met een lading Esparto-gras aan boora staat in brand nabij de kust ter h0"?;® van Yarmouth. De uit 24 personen ?®- staande bemanning is gered. Het scWP brandt hevig van de voor- tot de ach'ter steven Tevoren had een ontploffing plaa>- gehad. HET INCIDENT VAN KAMSJATKA. Strenge straffen. MOSKOU, 15 Sept. (V.D.). De Wst' wachten van het roode leger, op Kanrsjar gestationneerd en die in Juni drie JaP^r. sche visschers hebben gedood, zijn vejyr deeld tot strenge gevangenisstraffen "e Koedin, de commandant van de kustwac tot acht jaar gevangenisstraf, drie anae - ieder tot vijf jaar. DE POLITIEK VAN NANKING TEGENOVER JAPA> MOSKOU, 15 September. (VD.) -ff' Sjanghai wordt gemeld, dat een vcra°.e. ring in de politiek van de Nankin?™ ring nopens Japan is te verwachten n> conferentie, welke de Chineesche P°%f te Koelin hebben gevoerd De confe'® heeft een politiek van geleidelijke o eenstemming goedgekeurd. N8j. De minister van financiën van de n kingregeering. Sovatzenven. die van een reis naar Europa en de 0j nlgde Staten, heeft er met n3^|f jta gewezen, dat het hem onmogelijk 's L. steun te verwerven van eenige Eu' gy. sche mogendheid of der Vereerd?"® ten, voor wat betreft de betrekkin?®1 Japan.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2