LEIDSCK DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 13 September BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Norman Davis zal morgen te Londen 'n onderhoud met enHderson hebben over een aantal nog niet geregelde punten der ontwapeningsonderhandelingen. Henderson zal Vrijdag naar Genève ver- ■trekken en wellicht te Parijs nog eenige besprekingen hebben. Onderstaatssecretaris Eden zal 14 Sept. weder te Londen zijn. HIJ zal waarschijn lijk vóór zijn vertrek naar Parijs nog een onderhoud hebben met Norman Davis. DUITSCHLAND. Kabinetszitting - Nieuwe onthullingen Spionnage voor Polen? In de zitting van het Dultsche kabinet is gisteren uitvoerig beraadslaagd over de agrarische politiek. Het ging in hoofdzaak om het vaststellen van billelljke prijzen voor den nieuwen oogst Het kabinet was het er over eens, dat aan den Duitschen landbouw onvoorwaardelijk een minimum prijs voor graan moet gegarandeerd wor den. Op deze wijze wordt elke speculatie in graan verhinderd en zal de landbouwer niet onder verkoopdruk komen. In het verband van den opbouw der standen zooals rijksminister Darré heeft doorgezet zullen organische maatregelen getroffen worden, die een bescherming der prijzen zullen meebrengen en op het ge bied van het graan ordelijke toestanden verzekeren. Voorts werd een wet aangenomen In zake de economische propaganda. Bij het rijksminlsterie voor propaganda zal een propagandaraad voor het Dultsche econo misch leven worden Ingesteld, die toezicht zal oefenen op het heele openbare zoowel als particuliere propaganda-, reclame-, tentoonstellings- en jaarbeurswezen. De economische propaganda is gebonden aan toestemming van den propagandaraad. Het proces tegen de stichters van den Rijksdagbrand, dat Donderdag over een week voor het Rijksgerechtshof te Leipzig aanvangt, zal. zooals bekend, ten deele ook worden behandeld in het Rijksdagge bouw te Berlijn. Men onderstelt dat het proces geduren de de eerste acht a tien dagen in 't Rijks- gerechtsgebouw te Leipzig zal worden be handeld. waarna de zittingen zullen wor den voortgezet in het Rijksdaggebouw te Berlijn, terwijl de slotzittingen weer te Leipzig zullen plaats vinden. De Vereenlgde Bond van Dultsche-antl- communlstische vereeniglngen publiceert thans de reeds aangekondigde onthullin gen over de communistische omwentelings plannen op den vooravond van de natio nale revolutie. Volgens deze onthullingen was na jarenlange schematische voorbe reidingen van communistische spionnage, ondermijningspogingen en agitatie met gebruikmaking van springstoffen en ter reur en na het uitwerken van een mo bilisatieplan voor eind Februari 1933 alles zoover gereed dat bij het afgesproken sein de beweging op gang kon worden gebracht. In het begin van Februari kwam de „ge heime leiding" van den gewapenden op stand biieen Als vertegenwoordigers van de Communistische partij namen de lei ders der communistische strijdhonden aan de zitting deel. zijnde Olbrisch, Schneller en Hans Kippenberger. Dezen namen de bevelen van de communistische interna tionale in ontvangst, welke hun werden gegeven door den leider van de Westelijke Sectie, „den Jood" Hanuilski. De opstand zou moeten beginnen in de gedemilitariseerde zone van het Rijnland. Het sein zou worden gegeven door het vermoorden van den leider en Rijkskan selier, bij een toen op het programma staande reis naar het Rijnland. Tegelijk met den aanslag op den rijkskanselier of op den rijkspresident werd besloten, dat alle groote zenders bezet moesten worden en dat vandaar uit een oproep gericht moest worden tot den gewapenden opstand van het proletariaat Onmiddellijk daarop moesten dan de vitale bedrijven opgebla zen of lam gelegd worden. Daden van sa botage zouden worden gepleegd op open bare gebouwen, spoorwegen, bruggen, ka zernes politlebureaux etc. De geheime lei ding van de bolsjewistische revolutie zou zich in Krefeld, bevinden. De militaire lei ding lag „klaarblijkelijk in handen van den Russischen Jood Wollenberg". Als vol gende étappe van den opstand was het Opper-Silezlsche industriegebied gekozen, terwijl Berlijn kort daarop er bij betrok ken zou worden. Op 13 Februari 1933 waren de centrale bevelen reeds tot in de provincie doorge drongen. Het gelukte op dien dag een spe ciale bespreking van uitgelezen communis tische leiders in Aue waar te nemen, waar bij er openlijk over werd gesproken, dat binnen kort „groote dingen op touw zou den worden gezet". Kort daarop werd de politie van Flensburg bekend, dat er groote bewapende en van springstoffen voorziene groepen werden gevormd, welke grooten- deels bestonden uit zware misdadigers uit Hamburg. Geheimzinnige opschriften op muren, geschilderd met niet-afwaschbaar teervernis en luidende „Arbeiders verschaft u wapens" deden hun intrede. Eenige da- ren later werden in het Ruhrgebied ont worpen nachtelijke overvallen op de po litie verraden. De aanwijzingen dat een communistische omwenteling onmiddellijk voor de deur stond, werden van dag tot dag dreigender en veelvuldiger. In Cammln in Pommeren viel de politie in handen het in cijferschrift geschreven plan voor de uitvoering ter plaatse van de revolutie onder plaatselijke leiding van den metse laar Dumann. Deze laatste had een initia tiefgroep gevormd van 25 man. die tot taak had de leidende staatsambtenaren .leiders der nationale organisaties en doctoren in arrest te stellen als gijzelaars terwijl ver der de openbare gebouwen en vitale be drijven moesten worden bezet en spoor wegbrugzen moesten worden ooeeb'azen Een dergelijke terreurgroep werd ontmas kerd in Burcheid Hierbij werd biina een centenaar dynamiet in beslag genomen. In Sleeswijk-Holsteln nam men instruc ties in beslag aan alle revolutle-'jjstruc- teurs, circulaires aan de plaatselijke com munistische groepen in Halle. bevelen aan de militair-technische leiders, e.d. Ontmas kering van terroristische geheime organi saties. vooral ln het Westen, maar verder ook ln alle deelen van het rijk, vervolle digden het beeld. Een der gevaarlijkste haarden van revolutie was ook ditmaal weer Altona waar de bond van roodfront- strijders, de roode marine en de Strijdhond tegen het fascisme georganiseerd en gewa pend gereed stonden. De leiding lag deels in handen van functlonnarissen, die in Rusland militair opgeleid waren. De revo lutietroepen van de Communistische partij werden bekend gemaakt met de allermo dernste methodes van de techniek der straatgevechten. Hiertoe bestonden schrif telijke instructies. Op 28 Februari 1933 werden door de geheime revolutleieiding der Communistische partij de laatste cen trale strijdinstructies verzonden aan de terreur- en strijdhonden. Nog denzelfden dag werd het bevel uitgevaardigd tot aller hoogst alarm. In de komende dagen of ook uren zou de revolutie worden ontketend. „Voor Zaterdag moest gemeld zijn hoeveel wapenen in uwe districten zijn. Onmiddel lijk moet worden medegedeeld, dat de aangestelde hulppolitie, waar men deze ook maar aantreft, met alle ter beschikking staande middelen moet worden afgemaakt. Het moet zoo zijn, dat geen fascist meer over straat kan gaan. Vastgesteld moet worden, waar nazi-kazernes liggen. Alle strategische punten der nazis noteeren. Uniform optreden der geheele organisatie. Aan Nazis mag geen pardon gegeven wor den. De plaatselijke groepen hebben in alle acties de vrije hand Alleen waar het gaat om politie en politiekazernes moet goedkeuring van de B L der M-afdeeling worden gevraagd. Hoogst alarm. 5/3/ des avonds 12 uur. Paralel met de ontketening van den bur geroorlog op vele plaatsen tegelijk waar door de krachten van den staat en de SA. en S.S. versplinterd en ln verwarring moest worden gebracht, werd een bijzon der nauwkeurig uitgewerkt plan van actie voor den tijd na den 5den Maart door den generalen staf der revolutie ontworpen, dat zich speciaal met Berlijn bezig hield. Slag op slag zou van 5 tot 9 Maart het op blazen van spoorwegbruggen het stopzet ten der hoogspanningsleidingen, het stop zetten en vernielen der electrische centra les volgen. De politiebureau* in de Chausseestrasse in Kreusberg en in de Wrangelstrasse zouden ooge'nschijnlijk gedurende dien tijd door R.S B.-troepen en terreurgroepen in bedwang worden ge houden. Koeriers en speciale telefoon- leidingen waren gereed tot herstel van de verbindingen en tot handhaving van de eenheid van actie. Een massa werkloozen zou overvallen plegen en plunderingen. Wel is men er niet in geslaagd het cijferschrift van het plan van actie geheel te ontcijferen, maar het levert toch het bewijs voor het onmiddellijk op handen zijn van de planmatige en doelbewuste terreur en sabotage. Deze onthullingen, die gepubliceerd wor den onder den titel „Gewapende Opstand" zijn vervat in een brochure van 138 pagina's, verlucht met tal van foto's, sta tistieken e.d. Het geheel is samengesteld door Adolf Ehrt. Wat de branden in den Rijksdag betreft, deze publicatie gaat daarop niet in om niet op het proces voor uit te loopen. Eenlgen tijd geleden, aldus meldt Wolf, was het de staatspolitie te Stettin gelukt, iemand te arresteeren, die verdacht werd van spionnage. De gearresteerde, die be weerde de kantoorbediende Helmuth Wühlke uit Charlottenburg te zijn, bleek in werkelijkheid de Poolsche spionnage- agent Walther Kedziersky te zijn. Nadat den spion was voorgehouden, dat men hem herkend had, legde hij een volledige bekentenis af en verklaarde door een Poolsch kapitein naar Duitschland te zijn gezonden om inlichtingen in te winnen. Men kan verder vaststellen, dat de spion een vast salaris ontving, dat hem maande lijks per post werd toegezonden, waarbij de afzender steeds gefingeerd bleek te zijn. Een onderzoek van de geheime staats politie te Berlijn wees uit, dat de afzender Casimir Zelinski, de portier van het Pool sche gezantschap was, die buitengewoon voorzichtig te werk ging en steeds voor de verzending van het geld een ander post kantoor koos. Vorige week Donderdag heeft de politie den in het Poolsche gezantschap wonen den Leopold Langer, die ter vervanging van Zelinski, die ziek geworden was, het geld zou afzenden, gearresteerd. Daar de gezantschapsattaché Zerkowski tusschen- beiae kwam, heeft de politie Langer, hoe wel hij nog niet in het bezit van een exterritorialiteitsbewijs was. in vrijheid gesteld. Den dag na de arrestatie van Lan ger kreeg Zelinski in het ziekenhuis, waar hij was opgenomen, bezoek van een onbe kende, die beweerde zijn zwager te zijn. Na dit bezoek verergerde de toestand van Z. opvallend snel en den volgenden dag stierf hij. De justitie heeft het lijk in be slag doen nemen. Door de arrestatie van den spion is het de geheime staatspolitie gelukt, een uit gebreide spionnage-cent rale onschadelijk te maken. Zelinski heeft op zijn sterfbel belangrijke verklaringen afgelegd, die voor de verdere opheldering van de affaire van beteekenis zijn. Later verzocht Wolff dit bericht niet te publiceeren! De leider van het organisatiebureau van het Duitsche arbeidsfront, Reinhold Mu- chow. een van de eerste mannen van de nat. bedrijfscellenorganlsatie, is gistermid dag te Bingen aan den Rijn door een tra gisch ongeluk om het leven gekomen. Muchow was met eenige vrienden, o.w. de stormbanleider Mehrling, in de Pfalz- grafenschenke aan het avondbrood ver- eenigd. Na net maal stond Mehrling, die tegenover Muchow zat, op en wilde af scheid nemen. Toen hij zijn koppel omgespte, sloeg zijn revolver tegen de tafelrand en er ging een schot af. Muchow werd getroffen. Mehrling trok, dit ziende, voor iemand het kon verhinderen, zijn revolver en joeg zichzelf twee kogels door het hoofd. Hij was dadelijk dood Muchow werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Bingen gebracht, waar hij na korten tfld gestorven is. Op 10 September werd het lijk geborgen van den 30-jarigen Nationaal-Socialist Jozef Nothegger uit Oberndorf in Oosten rijk. Op 25 Juli was Nothegger als Natio naal-Socialist naar Duitschland gevlucht. Op het lijk werden gevonden een met scherp geladen Duitsch pistool en een dolk. FRANKRIJK. Cot naar Rusland Weer staking in de binnenscheepvaart. De Fransche minister van luchtvaart, Pierre Cot, is gestart voor zijn vlucht naar Sovjet-Rusland. Cot is eerst naar Straatsburg gevlogen, waar hij de splitsing van de groep jacht vliegtuigen in twee nieuwe groepen wil bijwonen. Met hem vliegen ook twee Fransche par ticuliere vliegtuigen mee. De Fransche binnenschippers hebben opnieuw tot staking besloten en op het punt, waar Seine en Oise tezamen komen, bij Couflans, weer een versperring van aken opgericht. De minister van openbare werken over weegt maaregelen om ulbrelding van het conflict en het vormen van verkeersver- sperrlngen tegen te gaan. Hij zal heden een delegatie van de schippers ontvangen. ENGELAND. Uit Ierland en Indië. Gisteren heeft de Iersche arbeiderspartij te Dublin vergaderd om haar houding te bepalen tegenover de nieuw gevormde Vereenlgde Iersche oppositiepartij. Na ampele discussie werd besloten tegenover deze combinatie van O'Duffy—Cosgrave en Dermott in de oppositie te blijven en de regeering De Valera dus te blijven steu nen. Voor het parlement echter bijeen komt, zullen de leiders van de arbeiders partij van De Valera inlichtingen willen hebben nopens de as. regeerlngspolitlek, vooral wat de werkloosheidszorg betreft. Naar verluidt hebben de extremisten der Congrespartij in Indië volgend program V8St§[6Stcld 1 volledige onafhankelijkheid van Indië: 2. omverwerping van het kapitalisme; 3. geen medewerking aan de regeering: 4. Gandhi's afzetting als leider. SPANJE. Kabinet Lerroux gevormd. Lerroux heeft zijn ministene gevormd. Men is algemeen van meening, dat het lot van de nieuwe regeering ln hoofdzaak af hankelijk is van de houding der socialis ten. Wanneer dezen een positieven arbeid niet mogelijk maken, verwacht men ont binding van het parlement in October en nieuwe verkiezingen in November. De burgerlijke pers van Madrid aan vaardt over het algemeen de regeering Ler roux, hoewel de rechterzijde deze oplossing de minste van twee kwaden noemt. De leider der conservatieve republikei nen, Maura, heeft aan persvertegenwoordi gers verklaard, dat het bericht als zou zijn partij de nieuwe regeering steunen onjuist is. Integendeel de conservatieve republi- keinsche partij zal tegen de nieuwe regee ring scherpe oppositie voeren. rih1" DE REVOLUTIE OP CUBA. LONDEN. 13 September (V.D.). Gemeld wordt dat onder invloed van Russische agenten en van de radicale ABC-organi- satie der studenten de beweging voor een algemeer.e staking op Cuba scherper vor men aanneemt. Werklieden in de wassche- rijbedrijven, kleermakers, melkbezorgers en bierbrouwers zijn reeds in staking gegaan. De bakkers en de bouwvakarbeiders heb ben eveneens beSloten direct in staking te gaan. Onder de industriearbeiders heerscht groote opwinding De nieuwe president zou reeds het plan hebben gehad af te treden en zou slechts op het dringende verzoek van Batista zijn aangebleven. HAVANNA, 13 Sept. (V.D.). - President San Martin heeft het verzoek afgewezen der ontevreden legerofficieren af te treden ten gunste van De Cespedes. Verwacht wordt dat gevechten zullen plaats vinden. De presidentieele troepen zullen de offi cieren „uithongeren". Deze officieren ver blijven thans in het National Hotel, waar voorts o.m. de ambassadeur der Veree- nigde Staten Walles verblijft houdt. HAVANNA, 13 Sept. (V.D.I President San Martin heeft als leden van zijn kabinet be noemd op de post van Staatssecretaris Marcus Sterling, als Minister van Finan ciën Kolonel Manuel Daspaign als minister van Oorlog Kolonel Jallo Aguado en als minister van Justitie Rlos Balmaseda. Kolonel Daspaign is reeds eerder minister geweest, terwijl Sterling tot voor kort am bassadeur te Washington was en onder- president Decespedes was benoemd tot staatssecretaris. Kolonel Aquado heeft twee jaar gevan genisstraf uitgezeten wegens beraamde aanslag op het paleis van Machado, ter wijl Balmaseda verantwoordelijk was voor de onthulling van de moord welke ln 1932 door de geheime politie te Santiago de Cuba is gepleegd. Het Hotel N mal is thans geheel omsingeld met soldaten, die van machine geweren zijn voorzien. BESPREKINGEN VAN ROOSEVELT. LONDEN, 13 Sept. (V.D... President Roosevelt en vooraanstaande figuren uit de financieele wereld hebben gesproken over de methoden welke een aanmerkelijke uitbreiding der credleten mogelijk zouden moeten maken. Hoewel de deelnemers aan deze bespreking verklaren dat niet ge sproken is over inflatie, verluidt zulks wel bij geruchte. NAT AMERIKA. OOSTENRIJK. Weenen's ontzet herdacht. Door den Oostenrijkschen „Heimat- schutz" is gisteren de herdenkingsplechtig heid van Weenens bevrijding van de Tur- kn voor het gedenkteeken op den Rathaus- platz gehouden. Voor den aanvang der plechtigheid in specteerde bondskanselier dr. Dollfuss de ten deele gewapende „Heimatschutz"-af- deelingen. Vervolgens werden door den bondskan selier, den minister van justitie, Schuschniz als leider der „Ostmarkischen Sturmscha- ren" en den minister van veiligheid, Frey, redevoeringen gehouden. Van bijzonder belang was echter een rede van den bondsleider, vorst Starhemberg, die, na bondskanselier dr. Dollfuss te heb ben gehuldigd, verklaarde, dat de „Heimat- schutz" van hem het nieuwe Oostenrijk verwachtte. Hierop verklaarde hij, tot den bondskan selier gewend, dat hij nog een concreet ver zoek aan hem had. „Als in deze dagen", aldus vorst Star- hemberg, „het vredelievende, katholieke en vaderlandslievende Weenen zich op straat heeft begeven en zich voor de idee van het nieuwe Oostenrijk heeft verklaard, dan is het onverdraaglijk, dat daarbinnen (hierbij wees spreker op het stadhuis! nog bolsjewieken zitten. Het jaar 1933 moet de bevrijding brengen. Wacht niet te lang, heer bondskanselier, het volk verwacht het van u". Door Z.H. Em. kardinaal dr. Innitzer werd een Pontificale Hoogmis opgedragen, tijdens welke hij een feestpredicatie hield, waarin hij de beteekenis van Weenens be vrijding uiteenzette. In de feestrede, welke door bondspresi dent Miklas werd gehouden, schilderde deze de historische feiten van Weenens ontzet en wees met nadruk op de gschied- kundige en cultureele beteekenis dezer ge beurtenissen. Toen. aldus de president, was het de plicht van Weenen, om zich als bolwerk der christelijke cultuur op te wer pen tegen den vijand, die thans reeds lang Oostenrijks vriend geworden is. Toen bleek de waarheid van het woord: „Oostenrijk kan, als het maar wil". Het Oostenrijk van thans, aldus besloot de bondspresident, is vast besloten, zijn zending op vredelievende wijze te vervul len. in goede verstandhouding met alle volken. De plechtigheid werd besloten met een défilé voor de officleele persoonlijkheden, onder welke zich ook een groote Turksche delegatie bevond. NEW YORK, 13 Sept. (Reuter). De staten Maryland, Mlnnezota en Colorado hebben met tweederde meerderheid voor de af schaffing van de drankwetten gestemd. 28 Staten hebben zich thans voor af schaffing van de drooglegging uitgespro ken. zoodat nog slechts 8 hun toestemming hebben te geven. AMERIKAANSCHE GRAANVERKOOP WASHINGTON. 13 Sept. (Reuter). De „Foreign Adjustment Administration" heeft een plan uitgewerkt om 30 a 35 millioen bushels graan, welke op het oogenblik in de pakhuizen liggen opgeslagen te ver- koopen. 15 Millioen kan verkocht worden aan China, 12 aan Japan en 6 aan Ierland. UITWIJZING UIT HET SAARGEBIED. SAARBRÜCKEN. 13 Sept. (Wolff). De regeerlngscommissie van het Saargebied heeft twee Duitschers uit Saarbrücken, wegens door hen gevoerde actie ten gunste van de Natlonaal-Socialistische Bedrijfs cellen Organisatie (N.S.B.O.), uitgewezen. Een der Duitschers ontkent met be slistheid, dat hij sedert het verbod van de N.S.B.O. nog propaganda voor deze orga- i nisatie gemaakt heeft. Hij heeft er verder op gewezen, dat hij reeds 10 jaar in het Saargebied woont en heeft dan ook tegen zijn uitwijzing ge protesteerd. Hij werd echter gedwongen met zijn familie terstond het Saargebied te verla ten. AANSLAG OP DEN SNELTREp* PARIJS—KEULEN? LUIK, 13 sept. (V.D.). OnbefcZ bleven personen hebben gisteren in buurt van Scilles bij Luik zware ste gelegd op de rails, teneinde de trein ontsporing te brengen. Gelukkig heelt l baanwachter tijdig deze aanslag bem zoodat de hindernis reeds voor het nad van den sneltrein ParijsKeulen worden opgeruimd. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN'. PARIJS. 13 Sept. (V.D.). In de bu van Rouaan heeft gisteravond laat ernstig auto-ongeluk plaats gevonden drie personen het leven heeft gekost andere personen werden ernstig ge®0 voor het leven van twee hunner wo ernstig gevreesd. In de buurt van Beausset op ongev 20 K.M. van Toulon zijn bij een autob ongeluk zeven personen om het leven komen, terwijl verscheidene anderen w den gewond. ALFRED SUTRO OVERLEDEN. LONDEN, 13 Sept. (V. D.) De beke dramaturg Alfred Sutro, die de vo week Donderdag ziek is geworden, is 70-jarigen leeftijd aan een longontste" overleden. Sutro stamt uit een bekende rabbijn familie. Sutro is getrouwd geweest met zuster van Lord Reading. BOTSING VAN MOTORFIETSEN. LONDEN, 13 Sept. (V. D.) Twee ordo nances, die op motorfietsen waren geze zijn bij de manoeuvres in Yorkshire te= elkaar gebotst en levend verbrand. RADIO VOOR DE POLITIE. LONDEN. 15 Sept. (V. D.) Alle politi officieren te Brighton die buitendie hebben zullen vandaag voorzien zijn een draadloos ontvangtoestel en dus voortdurend contact zijn met het hooi bureau. VAUGOIN NAAR DE GRENS. WEENEN, 13 Sept. (V.D.) De Ooste rijksche minister van Landsverdedigl generaal Vaugoin zal zich voor een ln| spectiereis naar de Oostenrijksche begeven, in het bijzonder ln verband ir. de troepenverplaatsingen der laatste da, gen. Vrijdag 15 September zal Vaugoin Salzburg aankomen en zich vandaar geven naar Kufstein en Hall in Tirol e naar Landeck. o HET NOODWEER IN FRANKRIJK. PARIJS, 13 3ept. (V.D.). Betreffende h noodweer dat in de buurt van Monk lier en Narbonne heeft gewoed wordt n der gemeld dat de regen meer dan vi dagen onafgebroken heeft gewoed en afzienbare schade heeft aangericht, landwegen zijn grootendeels ook or- stroomd en voor het verkeer versper: eenige plaatsen staat het water l'/i Mk hoog in de huizen Te Luzignan zijr. i hoofdstraten veranderd in stortbek Ieder verkeer ls onmogelijk. GROTTEN BIJ BOLOGNA ONTDEKT. ROME, 13 Sept. (V.D.). Uit Bologna wor gemeld, dat in het naburige plaatsje Zol Fredosa een onderaardsche grot ls ont dekt, waarvan de wanden bedekt zijn m een mineralogische substantie van bijzon der fraai aspect. Inmiddels is ook ee tweede, eveneens belangwekkende, g aan het licht gekomen, welke men Mlcnel Gortanl heeft genoemd, naar den dlrec teur van het Geologisch Museum. PRINSES GEBOREN. TRIEST, 13 Sept. (Reuter). De hertogin van Aosta,, geboren prinses Anna de France heeft het leven geschonken aan een dochter. DE FRANSCHE SCHIPPERSSTAKING. PARIJS, 13 Sept. (Reuter). Naar de Petit Parlslen verneemt heeft de minister van arbeid besloten, dat de nieuwe afsluitingen welke de stakende schippers ln de Oise hebben gelegd moeten worden afgebroken. In den nacht zijn afdeelingen soldaten te Conflans aangekomen. Twee sleepboo- ten zijn van Rouaan naar Confians ver trokken. DE WINTERHULP IN DUITSCHLAND BERLIJN, 13 Sept. (Wolff). Op vergadering in het ministerie voor propi i ganda heeft minister Goebbels een red gehouden over de ondersteuning in d komenden winter. Al is het aantal belang rijk afgenomen, er zijn nog vele werkloo zen. tot steun waarvan het geheele vol moet medewerken. Daarom zal er gecol lecteerd worden iedere maand, zoowel op straat als langs de huizen. Wie gerege» bijdraagt zal telkens een nieuw kien schildje aan zijn woning ontvang® waarop staat: ik werk mede. Op het platteland zullen inzamelingen plaats hebben van goederen In nature, terwijl deze goederen kosteloos zullen wor den vervoerd op de spoorwegen. Voorts zullen den werkloozen 8ra~ voorstellingen worden aangeboden schouwburgen, filmtheaters, enz. TURKIJE. Verdrag met Griekenland. Te Angora is een belangrijk verdrag tus- schen Griekenland en Turkije onderteekend waarbij belde landen zich verplichten de veiligheid van de wederzijdsche grenzen tegen derden te garandeeren In het verdrag wordt voorts bepaald, dat Griekenland Turkije kan vertegenwoordi gen op internationale conferenties en om gekeerd. Het yerdrag blijft tien jaar van toctit. VEREENIGDE STATEN. Rondom de saneering. Meer dan 25.000 arbeiders in de onder- kleedlngindustrie hebben te New-York het werk gestaakt. Zij eischen afschaffing van het sweatlng-stelsel, loonsverhooging en vermindering van werktijd en erkenning van hun organisatie De georganiseerde arbeiders in de ver verijen staken om dergelijke redenen. De te Columbia (Zuid-Carolina) gehou den vergadering van farmers keurde het plan goed van den minister van landbouw tot vermindering van den katoenaanplant voor het jaar 1934, hoewel zij het wensche- Hjker achtte het plan uit te voeren op basis van het aantal balen katoen en niet van de beplante oppervlakte. De farmers vonden nog verschillende andere maatregelen wenschelijk, zooals de vaststelling van een minimumprijs voor katoen van 15 dollarcents per pond. MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND LONDEN, 13 Sept. (V.D.). Zeshonderd mijnwerkers zijn te Loanhead in s^aK!"J gegaan omdat ongeveer 20 niet bij bond aangesloten arbeiders in dienst z»J genomen. —o DE INDO-JAPANSCHE HANDELS BESPREKINGEN. RANGOON, 13 Sept. (V.D.). - g'fïfu S .wada, de bijzondere gezant, die beiasi met de leiding van de officleele JaP3il„,, delegatie, welke op weg ls naar waar met vertegenwoordigers der IB°"0r. regeering handelsbesprekingen zulle11. js den gevoerd tusschen Japan en te Rangoon aangekomen. r0it Sawada sprak zijn vertrouwen er <jv dat bij goede wil de geschillen tu» beide landen zullen kunnen worde» gelegd. POLIÏ® BOTSING VAN STAKERS MET Rli #0 NEW-YORK, 13 Sept. (V.D.). - botsing, welke plaats had tusschen - en politie, waarbij gebruik werd 8 van traangasbommen, werden m" 20 personen gewond. jj

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2