EEN VORSTELIJK GESCHENK 74ste Jaargang WOENSDAG 13 SEPTEMBER 193? No. 22542 git nammer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. 3FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN: 30 CM. per regel voor advertentlën alt Lelden eD plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. tij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts Dorto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTa Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week f 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. Iafsluiting rijverkeer gedeelte fruinstraat. I Burgemeester en Wethouders van Leiden krengen ter algemeene kennis, dat in ver end met het uitvoeren van bestratings- jerken, het gedeelte van de Fruinstraat, jelegen tusschen den Zoeterwoudschen jngel en de Cobetstraat, met ingang van jonderdag 14 September a.s. tijdelijk voor ille rijverkeer is afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. ^iden, 13 September 1933. 7006 adressen van de kamer van koophandel. Inzake tolunies, contingenteering en omzetbelasting., De Kamer van Koophandel en Fabrieken or Rijnland heeft onderstaand adres (erzonden aan den Raad van Ministers te tGravenhage. De wisselwerking welke bestaat tusschen belemmering van den internationalen ïandel en de daling der goederenprijzen, paakt voor Nederland, dat zoozeer op ort is aangewezen, de situatie steeds fcoeilijker. f De groote nood welke ondanks alle ge- ioir.cn of nog te nemen maatregelen in ps land zal blijven heerschen, maakt het jaarom meer dan ooit noodzakelijk de bestaande exportmogelijkheid blijvend hoog mogelijk op te voeren. I De Kamer veroorlooft zich ter bereiking (iervan aansluiting te zoeken aan haar ires aan Uw Hoog College van 11 Febru ari 1932, inzake Tolunies. Sedert dien heeft ontwikkeling der feiten de Kamer bevestigd in hare overtuiging, dat in der- lelijke Tolunies de best mogelijke oplos- r.g is gelegen om de ergste belemmeringen ran den internationalen handel uit den ^eg te ruimen. In het bijzonder is de Kamer tot deze tvertuiging gekomen door twee feiten, lo Eenerzijds zal de conventie van Ouchy klaarblijkelijk voorloopig geen effect sor- ïeeren; 2o is inmiddels ln de contingenteering jen mogelijkheid gegeven om paal en perk i stellen aan het bezwaar tegen de door e Kamer gepropageerde Tolunle aange- aerd. dat n.l. een land zou worden over- iroomd door goederen uit het verbonden land ^Door middel van de contingenteering is 1 betrekkelijk eenvoudige wijze aan dit maar tegemoet te komen, wanneer een M dat een dergelijke overstrooming "Hst. stelt, dat in totaal in een bepaalde Periode niet meer dan een zeker kwantum "'er goederen zal mogen worden ingevoerd, JJ'Wrbij het alsdan aan het verbonden land aan de verbonden landen moet vrij staan desnoods dit geheele kwantum ln te voeren. De voordeelen voor het land van uitvoer zouden alsdan nog immer zeer groot blij ven, terwijl het nadeel voor het land van invoer zou wegvallen. Het komt de Kamer voor, dat te dezer zake zeer wel voor de bedreigde producen- tengroep geval voor geval practische rege lingen te treffen zijn. Hier komt bij. dat door andere niet geünieerde landen nimmer uit hoofde van de meestbegunstiglng een bezwaar tegen een dergelijke Tolunie kan worden ge maakt. daar de practijk der handelspolitiek van alle er van uitgaat, dat de meest begunstiglng geen betrekking heeft op contingenteering Op grond daarvan stelt de regeering ln ons land dan ook voor, om ondanks de meestbegunstigingsverdragen de verschil lende landen op niet-gelijke wijze te be handelen. Voor het overige meent de Kamer te mogen verwijzen naar haar adres van 11 Februari. Alleen veroorlooft zij zich op te merken, dat zij zich zeer wel bewust is dat wel ver zet verwacht kan worden van landen die vreezen daardoor in hun afzet naar de verbonden landen geschaad te worden. De Kamer acht echter de toepassing van een snel en krachtig middel om de belemme ringen van den internationalen handel voor een groot deel uit den weg te ruimen van zoo buitengewoon en blijvend belang, dat zelfs tijdelijke onaangenaamheden met andere landen op den koop toe geno men zullen moeten worden. Zou het overigens mogelijk zijn om met de Oslo-Staten en eventueel andere landen een dergelijke Tolunie aan te gaan. dan zouden bij een krachtig optreden dezer zijds eventueele tegenmaatregelen van andere landen in hun uitwerking niet zoo schadelijk zijn dat daardoor de directe voordeelen door de nadeelen zouden wor den overtroffen. Heeft de regeering met krachtige hand ingegrepen om de gevolgen van de crisis zooveel mogelijk te bestrijden, de Kamer spreekt de hoop uit dat een even krach tige houding zal worden aangenomen om de exportbelemmering, een der voornaam ste oorzaken van de crisis in Nederland, te bestrijden. De Kamer veroorlooft zich daarom Uw Hoog College met verschuldigden eerbied te verzoeken krachtige pogingen in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk met liefst een zoo groot mogelijke groep andere Staten, Tolunies als hier bepleit, te sluiten. Aan den minister van financiën werd een adres verzonden inzake de omzetbe lasting. waaraan het volgende is ontleend: De Kamer van Kooohandel en Fabrieken voor Rijnland veroorlooft zich Uwe Excel lentie met verschuldigden eerbied te ver zoeken: de mogelijkheid van vrijstelling resp. restitutie van art 13 en 15 van het ont werp Omzetbelasting, uit te breiden tot alle leveringen van "oederen aan fabri kanten voorzoover die goederen in het bedrijf worden aangewend. De Kamer vestigt, zij het ten overvloede, er de aandacht oo. dat volgens dit beginsel ook dient te vervallen het compenseerend invoerrecht ad 1% thans volgens art. 32 te heffen van die goederen welke worden ingevoerd om bewerkt al of niet weder te worden geexporteerd. Foto H. Jonker, Leiden. w'.SMuhenk, dat de Egyptische gezant den Koning tin» u aan het bestuur der Islam-Stich- I santoi overhandigd. bestaat uit eer 5 r,.,'. frijskleurige vloerkleeden: verder tfurS bewerkte wandkleeden. fraai- bevferv, aPPUcéwerk. Bovendien vijf fraai les w,;tportières en tien kleinere kleed- £?a een zacht blauw, evenals in de se wandkleeden, de boventoon voert. Voorts behoort tot het geschenk acht exemplaren rijk bewerkt koperwerk, twee groote moskeelampen met veelkleurig glas. twee lezenaars, waarvan een rijk met oarelmoer bewerkt, een groot portret van den Koning met fraaie lijst, rijk met parelmoer versierd en tenslotte vele boe ken, foto's en kaarten. Alles is afkomstig van de eigen Egyptische industrie. het eerste lustrum van „nomateg." Wijdingsdienst in de Hooglandsche Kerk. Met een plechtigen wijdingsdienst gis teravond in de nooglanascne Ken:, aie flink Dezet was, zette ae Cnr. Jeuguver- eeniging „Nomateg" (Niet onzer iviaar Alles ter Eere uods) de feesteiijKAeaen ter nerdenmng van naar eerste lustrum ln. Dr. J. C B. Locher, Herv. pred. alhier sprak, naaat Es, 115 1 en 7 was gezon gen, en enkele verzen uit dezen Psalm waren gelezen, een openingswoord, waarin hij allen narteüjk welkom heette in het bijzonder den burgemeester, mr. A. van de Sande Baknuyzen en aen gemeente-secre taris mr. dr. Van Strijen. In 't begin van zijn toespraak stond spr. stil bij aen naam van de Vereenigmg „Nomateg" er nieroij op wijzende dat ae Vereenrging wil staan in de kracht des Heeren, zoekende met eigen eer maar 'sHeeren heerlijkheid. Ds. Locher wees vervolgens op de waar heid Gods, waarmede geen compromis ge sloten kan worden om dan te wijzen op de heerlijkheid Christus. In Hem zien wij ook de waarheid Gods. Niet ons o Heer, niet ons maar Uwen Naam gij eer. Waar wij dit beamen en gelooven, zal het het ware werk zijn zal het de bewogenheid zijn voor den arbeid onder de jeugd, die van zoo verschillenden kant door gevaren wordt omringd. God heeft uwe Vereenlging aldus spr.. willen dragen deze vijf jaren; den Heere zij daarvoor de eer. Worde zijn naam ge prezen en groot gemaakt opdat daar roem van uitga, opdat het werk des Heeren voortga opdat ook door uwe zwakke po gingen velen geleld worden tot het won derbaar licht. Het kerkkoor „Ex Animo" onder leiding van zijn directeur den heer H. W. de Wolff zong na de rede van dr. Locher enkele liederen. Schoon klonk de zang door de ruime gewelven van het bedehuis. Het op treden van dit koor heeft ongetwijfeld veel er toe bijgedragen dat deze wijdingsavond op zoo'n hoog peil stond. Dr. J. Riemens, eere-voorzitter van de jubileerende vereeniging sprak de herden kingsrede uit Ter gelegenheid van dit eerste lustrum wil spr. spreken over „Sterk zijn" zulks naar aanleiding van de woorden van den apostel Johannes gesproken tot jonge men- schen en opgeteekend in 1 Joh. 2: „Gij zijt sterk." Ook spr. wil deze woorden de jonge vrienden van Nomateg dezen avond toe voegen. Spr. teekende hierbij de figuur V3n een Nietzsche, die de krachtmensch wilde. Niet in dezen zin willen wij het „Gij zijt sterk" u toeroepen, ook niet in den zin van het doen alsof, doch spr. wil dit apostolische woord overnemen in den zin van activiteit. De vereeniging heeft in de laatste vijf jaar blijk gegeven van groote activiteit. In de afgeloopen vijf jaar is er uit de vereeniging een vast doel naar voren gekomen: de stichting van een jeugdgebouw in de witken 2 en 7 der Ned. Herv. Gem. Mag de apostel Johannes deze woorden wel zeggen tegen Christenen? Gij zijt sterk. Ja aldus spr.. want op deze woorden volgen de woorden: ..Het woord Gods blijft in U." Johannes wil hier zeggen de ge nade Gods is hier in U komen wonen en nu durft gij ook op te treden in deze vij andelijke wereld. En na deze toelichting durft spr. het „Gij zijt sterk" de jongeren van Nomateg ook we! toe te voegen, want spr. is over tuigd. dat Nomateg de sterkte ook zoekt ln de kracht des Heeren. Laat het vaak lang duren alvorens onze doeleinden bereikt worden, laten wij dan denken aan het: „Als ik zwak ben dan ben ik machtig." Mijn vrienden aldus spr. zich richtende tot Nomateg. zoekt uw krachten in den Heere en dan roepen wij het u met vreug de toe: Gij zijt sterk! Nadat ..Ex Animo" zich nogmaals had laten hooren, eindigde dr Riemens met dankgebed Nomateg. die in het Jeugdwerk in Lei den zoo een groote plaats inneemt heeft door dezen wijdingsdienst op waardige wijze haar eerste lustrum ingezet Éten collecte aan den uitgang bracht f. 35 op. -O HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: „Het Modehuis", Bree- straat 143. Leiden, dameshoeden en dames mode-artikelen. Bloemenmagazijn „Mille Fleurs", Haar lemmerstraat 231. Leiden. Wijzigingen: Firma J. Tielkemeyer. ma gazijn „De Bloemkorf". Oude Rijn 4. Lei den, modezaak. Uittredende eigenaresse: Mej. A. Tielkemyer. Leiden, dd. 1 Juni 1S33. Th. J. A. van der Meer, Korevaarstraat 4, Leiden, slagerij. Wijziging uitgeoefend bedrijf in: rund-, kalfs-, lams- en varkens slagerij en winkel in fijne vleeschwaren. Joh. Winkelman, Nieuwe Rijn 25. Leiden, banketbakkerij. Overleden eigenaresse. J. Th. M. Winkelman, Leiden, dd 29 Aug. 1933. Wijziging handelsnaam in: Wed. Joh. Win kelman. Wed. Joh. Winkelman, Nieuwe Rijn 25, Leiden, banketbakkerij: Nieuwe eigena resse: Wed. P. Winkelman—De Gooyer, Leiden. J Vrijenhoek, Haarlemmerstraat 119, Leiden, drogisterij. Vestiging filiaal De Leidsche Zaadhandel". Haarlemmerstr 11" P. Laros en Zonen, Havenstraat 50. Noordwij kerhout, timmerman metselaar, fifijzirnrr handelsnaam in* P. Laros Sr. oostersch genootschap in nederland. Het 7de Congres heden begonnen. Hedenmorgen om 11 uur is in het groot auditorium der Universiteit het zevende congres van het Oostersch Genootschap in Nederland officieel geopend. voorzitter, prof. dr. C. Snouck Hur- gronje hield de begroetingsrede. waarin hij in het bijzonder de buitenlandsche ge leerden verwelkomde. Hierna werden eeni- ge huishoudelijke zaken behandeld. Van middag heeft onze stadgenoot dr. A. de Buck in de collegezaal van het Botanisch Laboratorium een voordracht gehouden over „Egyptische dramatische teksten", waaraan het volgende is ontleend: Egyptische dramatische teksten. In zeer vroegen tijd, aidus spr., moeten in Egypte reeds mysteriespelen bestaan hebben, min of meer uitvoerige dramati sche voorstellingen van gebeurtenissen uit de heilige geschiedenis, zooals deze ook elders van zelf uit den cultus zijn voort gekomen. Leerzaam is bijvoorbeeld een ver gelijking met de Christelijke mysterie spelen In den oudsten vorm zijn dit nog zuiver symbolische handelingen, dan komt spoedig een dramatiseering van het Evan gelieverhaal eerst nog zeer kort en zich eng bij het verhaal aansluitend. Zoo geeft het oudste passiespel den gang der vrou wen naar het graf en de ontmoeting met den engel en de dialoog beperkt zich tot een vraag en antwoord in enkele woorden. Iets dergelijks vinden wij in Egypte: daar werden episodes uit de mythe van Osiris gespeeld: zijn dood en herleving, de wraak van zijn zoon Horus op den vijand Seth en het proces tusschen Horus en Seth voor de goddelijke rechtbank, eindigend met de vrijspraak van Horus, die het vaderlijk erfdeel krijgt Een grafsteen in Berlijn verhaalt vrij uitvoerig hoe een ambtenaar in Abydos deze mysteriën vierde. Het is op zichzelf reeds waarschijnlijk, dat daarbij niet alleen stomme rollen worden gespeeld, doch dat op bepaalde hoogtepunten door de deel nemers ook enkele, oude,heilige woorden werden gereproduceerd. En dit wordt in derdaad bevestigd door de „dramatische" teksten, waarvan Seth ons de ware be- teekenis van tekstboekjes bij zulke spelen ontsluierd heeft. Aan de hand van lichtbeelden geeft spr. daarna een denkbeeld van de inrichting dezer teksten, die alle uit den oudsten tijd schijnen te stammen, al zijn onze afschrif ten dikwijls uit veel later tijd. Het belang rijkst zijn de Sjabakatekst uit het Britsch Museum en een papyrus met een tekst, die gebruikt is bij de troonsbestijging van Sesostris I, In het algemeen is de bouw dezer teksten zoo, dat eerst een brokje van het verhaal gegeven wordt, daarna enkele gesproken woorden, die daarbij behooren tezamen dus een scène enz. Daarbij worden ook zeer laconieke tooneelaanwijzingen ge geven. In de papyrus komt hierbij nog een nieuw element: de illustraties onder aan de pagina, die in teekening brengen, wat er door de spelers gedaan wordt. Tot deze groep teksten behoort ook het ..Boek van de Mondopening", 't geheel van de handelingen, die het beeld van den doode moeten doen leven Ook zij vormen een drama, waarbij allerlei personen op treden en heilige woorden spreken. Bij het spelen van bepaalde rollen kun nen ook maskers gedragen worden. Zoo ls er in het museum van Hildesheim een mooi wolfsmasker, dat over het hoofd van den priester kon worden gestulpt, wanneer deze de rol van den god „Anubis" speelde. Tenslotte vertoonde spr. nog een paar plaatjes van een nieuwen dramatischen tekst, die helaas zeer fragmentarisch en raadselachtig is, doch een nieuw bewijs van den rijkdom van dit genre, waarvan ons misschien nog meer verrassingen wachten. Of deze spelen zich rijker ontwikkeld hebben zooals de Christelijke mysterie spelen dit bijvoorbeeld gedaan hebben is nog niet bekend. Het lijkt niet waar schijnlijk. m Om halfvier hield het bestuur van het Oostersch Instituut in het gebouw Hoog landsche Kerkgracht 17 een receptie, bij welke gelegenheid de heer Murad Kamil Bey chargé d'affaires van Egypte, aan het bestuur der Islam-Stichting namens Zijne Majesteit Koning Fuad een aantal ge schenken aanbood. Men zie hiervoor de foto ln dit Blad Vanavond reclpieert het be/tuur van het Oostersch Genootschap ln Maison Bruyns. VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN VAN M. S. G. 22ste algemeene ledenvergadering. In een der zalen van „Den Burcht" hield gisteravond de Vereeniging van Oud- Leerlingen van het Genootschap „Mathe sis Scienttarium Genitrix" alhier haar 22e algemeene ledenvergadering onder voorzit terschap van den heer O. S. Knottnerus. Deze heette de aanwezigen hartelijk wel kom en zeide zich er over te verheugen, dat hij thans zelf weer dc Jaarvergadering kon leiden. (Vorig jaar was de heer Knott nerus op dienstreis naar West-Indiè). De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, den heer H. H. Verhulst, gelezen, werden onveranderd vastgesteld Onder de ingekomen stukken was een dankschrijven van het bestuur van M.S.G. voor de bijdrage der Vereeniging voor het drukken van den catalogus. Van de Vereeniging van Mathesianen was een schrijven ingekomen, dat haar ledenvergadering had besloten, dat zij geen samengaan wenscht met de vereeni- BINNENLAND. Het uniformverbod door de Tweede Kauier aangenomen, evenals het ontwerp tot wering van buitenl. studenten. (Pari. Overzicht, 2de Blad). Radio-uitzending van de Troonrede (Binnenland, 3de Blad). Geen vcrsch brood aan het ontbijt (Bin nenland, 3de Blad). Vergadering der vereeniging van Chr. Werkgevers (Binnenland, 3de Blad). De schietpartij tc Muiden; de heer Veth overleden (Gemengd. 3de Blad). BUITENLAND. Documenten gepubliceerd over commu nistische plannen voor een greep naar de macht in het begin van dit jaar (Buitenl lste Blad). Een Grieksch-Turksch vriendschapsver drag is afgesloten (Buitenl., lste Blad). Starhemberg maant Oostcnrijk's bonds kanselier tot spoed (Buitenl, lste Blad). In Spanje is ccn kabinet Lerroux ge vormd (Buitenland, lste Blad). De Fransche minister voor luchtvaart Cot naar sovjet-Rusland (Buitenl-, le Blad) ging van Oud-leerlingen. Uit dit schrijven bleek, dat het juist oud-leerlingen zijn geweest die ln de V. V. M. zich tegen een belangen-fusie verklaarden. De voorz. licht hierbij toe, dat deze kwestie hiermede als afgedaan kan worden beschouwd. Aan het hierna uitgebracht jaarverslag ontleenen wij dut het ledenaantal terug liep van 189 tot 180. Er vonden 16 afschrij vingen plaats, terwijl 7 nieuwe leden wer den aangewonnen. De werklooze leden zijn opnieuw vrijgesteld van contributie- betaling. Het aantal donateurs vermin derde van 16 tot 14. Gememoreerd wordt voorts het misluk ken van de pogingen om tot meer samen werking met de V. V. M. te komen. Na verschillende gebeurtenissen over het afgeloopen jaar gememoreerd te hebben, besloot de secretaris met een woord van opwekking om meerdere nieuwe leden voor de vereeniging te werven. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. A. Schreu- der, geeft aan inkomsten een bedrag van f. 515.67, aan uitgaven f. 610.40'/;. Het ba tig saldo bedroeg vorig jaar f 1083.65 dit jaar f. 998.83'/,. De kascommissie bracht gunstig rapport uit, waarop den penningmeester décharge werd verleend. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende bestuursleden de heeren A. A. Schreuder. C. J. Nieboer en O A. M. Bik werden herkozen. Tot leden van de kascommissie werden gekozen de heeren Vreeswijk, Loman en Kruyt. Bij het volgend punt der agenda stelde het bestuur voor dit jaar geen bijdrage te verleenen aan het bestuur van MSG voor het bibliotheekfonds. De secretaris licht hierbij toe, dat op het oogenbltk de rente van bedoeld fonds grooter is dan het fonds zelf. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat het in de bedoeling ligt het 150-jarig be staan van M. S. G. ln 1935 luisterrijk te zV^ntoela£nn de ^-«^-^heden Het bestuur stelt voor een commissie te benoemen ter voorbereiding van de wlfze waarop dit feest zal worden herdacht De commissie ,a ldaarbij tot taak heb- ïjL'iii zorSen- dat zooveel mogelijk oud- leerlingen aan deze feestviering zullen deelnemen, terwijl tevens gelden zullen moeten bijeengebracht worden voor een meer luisterrijke herdenking dan het Jaar- lijksche feest. De voorz. voegde daaraan toe. dat het bestuur het beter oordeelde deze commis sie te doen bestaan uit leden en bestuurs leden, maar tevens uit oud-Mathesianen die geen lid zijn van de Vereeniging van Oud-leerlingen. Van het bestuur werden voor deze com missie aangewezen de heeren H. H, Ver hulst en O. A. M. Bik, van de leden de heeren Vreeswijk en Oudshoorn. Voorts zullen vier oud-Mathesianen worden ver zocht in deze commissie zitting te willen nemen, terwijl de heer O S. Knottnerus voorzitter der Ver. van Oud-Leerlingen als voorzitter der feestcommissie zal fun- geeren. Binnen enkele maanden zullen de oud- Mathesianen voor een vergadering worden opgeroepen, ter verkiezing van de andere commissie-leden. Bij de rondvraag bracht de heer Vrees wijk de propaganda voor nieuwe leden ter sprake. Met den heer Loman zal deze trachten oud-leerlingen te bewegen lid te worden. De voorzitter wenscht dezen hee ren daarbij veel succes Nadat nog besproken was de wijze, waarop geld voor dc feestviering bijeen gebracht zal kunnen worden, werd de ver gadering onder dank en een opwekkend woord van den voorzitter gesloten.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1