jj U t// LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 11 September Ij; LAND- EN TUINBOUW. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand v. Leitie VISSCHERIJBERICHTEN^ ENGELAND. Drie wetten op Ierland. Op 27 September zullen aan het Iersche parlement drie wetsontwerpen voorgelegd worden, waarin voorgesteld wordt: 1ste afschaffing van de bevoegdheid van den gouverneur-generaal om zijn veto uit te spreken over bepaalde wetsontwerpen ten aanzien van het verleenen van credieten; 2e afschaffing van het recht van den Koing om de koninklijke goedkeuring op een wet te weigeren: 3de afschaffing van het recht van appel bij 's Konings gehei men raad, zoodat het opperste gerechtshof in den Vrijstaat in laatste instantie recht spreekt. Verdere losmaking van Engeland dus!. DUITSCHLAND. Redevoeringen van Von Papen en Goebbels „Het is een probleem, dat van het grootste belang ls voor het lot van het Duitsche volk, dat een derde der Duit- schers bulten de grenzen van het Duitsche rijk woont en dat men zelfs door nog zoo gewelddadfge pogfngen niet in geslaagd is tc geraken tot een overeenstemming der staats- en volksgrenzen In midden Europa", aldus begon vice-kanselier von Papen de rede, die hij gisteren te Berlijn hield op een feest van den volksbond voor het Deutschtum, dat ten doel had mid delen bijeen te brengen voor de Duitsche scholen in het buitenland. Ik zou vandaag willen herhalen, er- volgde hij, dat de taak var. ccn goede reorganisatie van midden-Europa, waar voor de geschiedenis de huidige staats lieden heeft geplaatst, niet alleen door economische conferentie, of door inter nationale leeningsconsortia vervuld kan worden. Deze reorganisatie elscht veeleci van die staatslieden ,dle steeds den mond vol hebben van de beveiliging van den vrede, dat zij zich aansluiten bij de op vatting, dat de onderdrukking, assimilee ring en opslorping van andere rassen- groepen nooit en voor niemand een bin- nenlandsche winst kan zijn. Het balkaniseeren van midden-Europa, dat ons gebracht is door de verdragen, welke in de Parijsche voorsteden werden gesloten, is een product van de liberale 19e eeuw, welke het natlonaal-soclaiismc thans bezig is te overwinnen Wy kunnen het de wereld niet dringend genoeg z°g- gen, dat wij Europa een nieuw beginsel der orde laten zien en dat wij vastbeslo ten Zijn volgens dit beginsel l<: handelen. Von Papen zeide verder: „Het is op 12 September a.s. 250 jaar geleden, dat voor de poorten van Weenen de Duitsche stammen de aanstormende groote mo gendheid van het Oosten Turkije beslissend afsloegen, terwijl Lodewijk XIV, in bondgenootschap met de Monanirr.e- daansche wereldmacht, bezig was Straats burg bij zijn rijk in te lijven' „In wezen ls de groepeering der krach ten voor het behoud van het Avondland, thans, in vergelijking met toen, niet ver anderd", vervolgde von Papen. „De tragiek der Duitsche geschiedenis, welue weer eens blijkt uit de kortzichtige politiek \rn Duitsche politici, die den zin van de schledkundlge ontwikkeling niet begrij i stelt ons helaas niet in staat den ecm.ag van Weenen tot een geweldige manifes tatie van het geheele Deutschtum te ma ken, zooals Weenen aanvankelijk van plan was. WU betreuren dit uit het diepst van ons hart, doch willen onzen broeders aan den Donau toch zeggen, dat wij in ge dachten bij hen zijn. Wij. die op weg zijn naar het nieuwe rijk, weten, dat grens palen, polltie-maatregelen, staatsegoïsme of staatscentrallsatle het Duitsche volk wel uiterlijk kan scheiden, doen dat daar door de bloedsomloop niet afgesnoeid kan worden Volk bij volk, juist omdat dit volk den vrode en den cultureelen vooruitgang wil, dat ls de taak van de nieuwe eeuw' In het stadion in het Grunewald, waar het feest werd gehouden, bevonden zich ca. 50.000 menschen. Aan den opmarsch namen 2000 jongens van de Berlijnsche lagere scholen deel. Ook Goebbels voerde het woord. Hij ver dedigde de feesten om dan om. te ver volgen: Hier wordt voor leder duidelijk dat een polsslag gaat door alles wat Dultsch ls Duitsch spreekt en Dultsch voelt. De Duitsche jeugd strekt de handen uit over de grenzen, voelt zich één met de broeders en zusters aan gene zijde der grenzen en brengt daarmede openlijk tot uiting, dat wat Duitsch is Duitsch zal blilven. Dat Duitsch voelt in alle eeuwig heid Duitsch zal voelen en memand kan een einde maken aan de liefde van de ontwaakte Duitsche natie aan haar saam- hoorigheidsgevoel en haar innerlijke ge bondenheid Wij willen hef. nogmaals voor ieder duldeUil^ zeggen: Wij zijn niet ge komen om Europa in den chaos te stor ten. WU willen geen oorlog, wij willen den vrede. Maar wit willen den vrede van het recht, den vrede van de eer »ti den vrede, die ons dagelijksch brood veilig stelt. Dit jonge Dultschland wil n'et meer object z|in van wereldpolitiek Wel is de wereld vol wantrouwen jeeens ons. men gelooft dat in dit Dultschland een volk der re vanche Is ODgestaan. Wii verklaren open lijk: wij willen niets anders dan in vrede arbeiden. Slechts één oorlog voeren wij: den oorlog tegen de werkloosheid. Alles va; Dultsch is ademt één idee en één wil. W" willen de wereld overtuigen van onzen eerlijken wil door ons werk. door onze daden en door onze successen Wij groeten u. Dultschland wij willen strijden voor uw opstanding. Volk en Rijk kunnen niet on dergaan. Te Wittenberg zijn Luthergedenkfeesten Behouden, die hun hoogtepunt behaalden in een indrukwekkende betooging. die door vele hooge gasten uit b'nnen- en buiten land werden bijgewoond. Bisschop Mueller hield een rede. Hij be toogde. dat het Nat. Socialisme geboren is uit geloof, vertrouwen, trouw en gehoor zaamheid, dat aldus Kerk en Staat vast met elkaar verbonden zijn en dat de Kerk haar taak ziet in de innerlllke ondersteu ning van den nieuwen staat. Vervolgens bracht minister Frick de groeten over van de rijksregeering. Hii ver klaarde, dat het Dultschland van 1933 den naam van den man, die 450 jaar geleden aan de wereld geschonken werd, thans weer met trots en dankbaarheid mag noe men Luther's persoonlijkheid is een we reldmacht geworden, doch dit kon hij .slecht- worden, omdat hij tot In merg en been Duitscher was iELGlE. De opening van de Scheldetunnels te Antwerpen. Zeer groote belangstelling zoowe! van buitenlanders ais van bewoners der stad en omgeving bestond voor de officieele ope ning voor de beide tunnels onder de Schelde te Antwerpen. Om tien uur kwamen de parlementsle den evenals de leden van den raad van beheer van de Imalso (Intercommunale Maatschappij van den Linker Schelde Oever), op de vlotbrug aan en zij maak ten met de stadsalonboot en twee Flan- drlabooten een tocht op de Schelde en door de haveninstellingen. Toen om een uur de booten van den tocht terug kwamen, waren de beide Schel- de-oevers door een groote menigte bezet. Om kwam voor twee, toen er wegens de dicht opeengepakte menigte geen doorko men mogelijk was, hadden op de gereser veerde tribune op de Ankerrui, bij den ingang van den tunnel voor vervoer plaats genomen het geneele Corps Diplomatique, de voorzitter van den Senaat. Digneffe en zijn vrouw, de voorzitter van de Kamer, Poncelel. de ministers Jaspar Sap. Carton de Wiart, en Van Isacker, de staatsminis ters Seegers. Braun Frank, Tilbaut, Van Cauwelaert. Ronkln en Houtart en kardi naal Van Rooy. De koninklijke familie werd om twee uur, toen zU aankwam, geestdriftig toege- juichd. Zij was vergezeld van Baron Hol voet, gouverneur der provincie en mr. Camll Huysmans. De plechtigheid werd geopend met een redevoering van Baron Holvoet, waarop de koning persoonlijk de toegekende onder scheidingen overhandigde aan de Belgische en bultenlandsche Ingenieurs, alsmede aan de arbeiders die hun krachten voor den bouw hebben -egeven, o.m. aan den heer Niihoff. ingenieur te Den Haag. Na hartelijke gelukwenschen van Fran- tignoul tot zijn medewerkers nam koning Albert tn het Vlaamsch het woord om te wiizen op het belang van deze grootsch opgezette verbindingsweg Kort daarop knipte de koning, het lint, dat den toegang tot den vervoertunnel versperde door en maakte met de leden der koninklijke fa milie in de auto als eerste een officieelen tocht door de tunnel. Aan de overzijde was de menschenmassa al even groot. Vlieg tuigen cirkelden in de lucht, terwijl de stoet van verschillende vaartuigen lang zaam op de Schelde werd voorbij geleid. Om vier uur kwamen de koninklijke auto's aan den ingang van den tunnel voor de voetgangers. De hooge bezoekers namen plaats op de eere-tribune terwijl op het zelfde oogenbltk 20 000 duiven werden los gelaten Het besluit van de plechtigheid op den linkeroever was het zingen door 3000 zangers en zangeressen, o.l.v. den heer Vre- mans van het tunnellied. De laatste sche pen van den waterstoet trokken op dit oogenblik voorbij De koninklijke familie en de genoodlgden begaven zich naar den ingang van den tunnel voor de voetgan gers. om langs dezen weg de terugtocht naa: de stad te beginnen. Ook op den rech ter oever werd de koninklijke familie weer hulde gebracht. Hier werd het Heillied ge zongen waarna de koninklijke familie naar Brussel terugkeerde. In de stad werden feestelijkheden gehouden. FRANKRIJK. Herdenking siag aan de Marne. Te Longwy. Nancy en Meaux is gis teren in aanwezigheid van het oppercom mando van het Fransche leger, generaal Weygandt, maarschalk Petain en den mi nister van de pensioenen, Miellet, den negentienden jaardag van den slag bij de Marne herdacht. Te Meaux hield de minister voor de pen sioenen, Miellet een redevoering, waarin hij naar voren liet komen, dat men den gebeurtenissen van den wereldoorlog nooit nader had gestaan dan thans. De geest van 1914 schijnt herboren te zijn. Onder den naam „net ontwaken van het Volk", woont men de explosie bij van een over dreven nationalisme, dat duidelijk doet uitkomen, dat aan de Marne niet alleen twee vijandelijke legers tegenover elkaar hebben gestaan, maar twee beschavingen, twee geestesrichtingen, twee aspecten des levens. Het is duidelijk, dat thans als gisteren dezelfde wil tot hegemonie, annexatie en Imperialisme tot uiting komt. Frankrijk heeft derhalve jegens zichzelf de plicht sterk te blijven om de aanvallers den weg te versperren en den eerzuchtigen en avontuurlijken volkeren den moed te ont nemen Te Nancy verklaarde maarschalk Petain, dat het Fransche volk voor zijn gevallen soldaten tot inkeer moest komen en zich moest afvragen of het met het oog op de hoogste belangen des lands bereid was het persoonlijke egoisme te onderdrukken en nogmaals, wanneer het zijn moest, op te staan om den eigen grond te verdedigen Afgevaardigde Ferry hield een redevoe ring, waarin hij o.m. zeide, dat het Duit sche rijk uit de zwakheid van Frankrijk profijt getrokken had om zich te onttrek ken aan de verdragsclausules. Dultschland heeft het pangermanistisch program van voor den oorlog hervat en tracht thans de territoriale clausules van het vredesver drag aan te tasten. Al deze plannen kun nen echter slechts verwerkelijkt worden door het vernietigen van Frankrijk, welke Hitler In zijn boek „Mein Kampf" heeft aangekondigd. Het is niet het oogenblik om op het gebied der ontwapening ook nog slechts een stap toe te geven, want om vrij te blijven, moet Frankrijk sterk blijven De redevoering van generaal Weygandt in Longwy had een gelijke strekking. o SPANJE. Lerroiix kabinetsformateur Nadat de president den geheelen Zater dag zijn beraadslgingen met de prtijlelders en'ndere repubhkelnsche persoonlijkheden had voortgezet, heeft hij tenslotte den leider der radicalen. Lerroux, belast met de vorming van een nieuwe regeering. Ler roux heeft de opdracht aanvaard en zal naar verluidt, in overleg treden met niet aan partijen gebonden mannen om een na anaal - republikeinse!: kabinet tot stand te brengen. De staking te San Sebastian is reeds weer beeln.'gd REGELING INVOER ROGGEBLOEM EN' -MEEL. Verschenen ls het verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot rege ling van den invoer van roggebloem en roggemeel. Blijkens dit verslag merkten eenige leden cp. dat de invoer van roggebloem en rog gemeel gedurende de maanden Mei Juni en Juli 1933 heeft bedragen 5.684 ton. Aan gezien het contingent, dat sedert 5 Mei van kracht ls, gefixeerd ls op een gemid delde van 796 ton per jaar was dus reeds einde Juli het contingent verre overschre den. Deze leden zouden hieromtrent gaar ne een nadere verklaring van den minis ter ontvangen. De vraag werd gesteld of de minister nadere mededeellngen kan doen omtrent den omvang van het gebruik van rogge bloem in het brood. Men zou gaarne ze kerheid willen hebben, dat het gebruik van roggebloem bij de broodbereiding niet reeds zulke afmetingen heeft aangenomen dat de werking der Tarwewet als een ge volg van een geringere vraag naar tarwe bloem, in gevaar wordt gebracht. Indien dit gevaar bestaat, zal het door de voorge stelde contingenteering slechts voor een gering deel kunnen worden weggenome i. Naar het oordeel dezer leden zullen in dat geval andere maatregelen noodig zijn om de werking der Tarwewet niet te ver zwakken. In dit verband werd nog de vraag ge steld. of het juist is. dat noe zeer groote hoeveelheden tarwe van den oogst 1932 voorradig zijn. Tevens zouden zli gaarne nader worden ingelicht of er voldoende zekerheid -bestaat dat ook de ooest 1933 volledig en tijdig door de gewestelijke tar- we-oreanisat-ies zal worden oogenomen. Enkele leden vroegen zich af of de con tingenteering van den invoer van rogge bloem en roggemeel nog wel reden heeft, nu een graanmonopolie 's ingesteld GARANTIEREGELING KIPPEN- EN EENDENEIEREN. Uitkeeringen II16 September. Namens den minister van Economische Zaken, maakt de Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van ae kippen- en een- denhouüery bekend, dat de ultkeerlng voor de week van 11 tot en met 16 September is vastgesteld op 30 cent per 100 stuks uit tc voeren versclie kippeneieren, tot een ge wicht van maximum 50 K.G. Der 1000 stuks en op 30 cent per 100 stuks uit te voeren eendeneieren, BLOEMBOLLENLIEFHEBBERS EN DE TEELTBEPERKING. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat zij, die slechts bollen trekken, uit eigen kraam afkomstig of door aankoop verkregen, onder voor waarde. dat zij geen bloembollen zullen verhandelen en geen handel hebben ge dreven in bloembollen sedert het seizoen 1931/1932, bij de Nederlandsche Bloembol- ltnkweekers een voorloopige vrijstelling kunnen erlangen van de verplichting tot inlevering. Deze bollentrekkers behoeven voor de voortzetting van de eigen teelt van bollen niettemin een teeltvergunning, weshalve aan de verplichting tot levering van plantgoed in verband met de algemeene inkrimping der teelt behoort te worden voldaan. VERORDENINGEN VAN RUDOLF HESS. MUENCHEN, 11 Sept. (V.D.). De plaatsvervangende leider Rudolf Hess neeft het volgende decreet uitgevaardigd: Nationaal-socialisten (Fascisten) ot le den van dergelijke organisaties, ook die welke hun zetel in Duitschland hebben, hebben niet het recht zich te beroepen op de N.S.D.A F. De instanties der N.S. D.A.P. mogen met deze organisatie geen betrekkingen onderhouden. De plaatsvervangende leider Rudolf Hess heeft voorts bepaald, dat alle partij- dienst-instanties verboden wordt ultnoo- dtglngen te zenden tot deelneming aan partijbijeenkomsten, enz. aan onderdanen van vreemde mogendheden. In het bijzon der betreft het hier leden van het Corps Diplomatique. Voor dergelijke ultnoodt- gingen ls slechts de Rijksleiding der partij bevoegd. j Voorts heeft Hess bepaald: Naar werd vastgesteld, hebben hier en daar commu- I nistlsche en Marxistische provocateurs ge- i probeerd nationaal-socialisten, in het by- zonder S A en S.S.-mannen te verleiden tot geweldadlgheden tegenover tn Dultsch land vertoevende buitenlanders, teneinde hierdoor politieke moeiiykheden te ont ketenen. Met nadruk waarschuw ik voor iedere provocatie. Ernstige straffen, in clusief royement uit de party, zullen wor den uitgesproken. RECLAME. 6 DE „HEILIGE ROK". TRIER. 10 Sept. (Reuter) - Gisteren i het de 49ste en tevens de laatste waarop de „Heilige Rok" in den werd vertoond. Ook dezen dag zijn vele duizenden pelgrims naar Trier komen. In totaal hebben 2.2 millioen grlms den „Heiligen Rok" bezichtigd. o TREIN EN AUTO. AIX LES BAINS, U Sept. (Reuter). een spoorweg-overgang is een auto waar 5 personen zaten door een trein gegreptj Drie inzittenden werden op slag gedoe DUITSCHLAND EN HET CONCORDAAT. BERLIJN, 11 September. (V.D.). Gis- j termiddag heeft in het Vatlcaan op de WEER SPANNING IN T VERRE OOSTul gebruikelyke plechtige wijze de uitwisse ling plaats gehad der ratificatie-oorkonden I san het tussehen het Duitsche Ryk en de Heilige Stoel gesloten Concordaat. Hie-mede is het Concordaat dus van kracht geworden. NIEUWE RICHTLIJNEN VOOR DE JAPANSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. TOKIO, 11 Sept. (V. D.) Het blad Myako 1 dat nauwe betrekkingen onderhoudt met de Japansche minister-president Saito, be- weert dat de Japansche bultenlandsche politiek naar de volgende nieuwe richt- I lijnen gevoerd moet worden: 1. Japan sluit een niet-aanvalsverdrag met Rusland. 2. Volkomen onthouding van de Euro- i peesche politiek. 3. Azië voor Aziaten. 4. Aaneensluiting der volken van Mon golië, China, Japan en Mandsjoeiije. 5. De hegemonie van Japan op de Stille Oceaan. 6. Japan wyzlgt zqn politiek tegenover Amerika en Frankrijk. Het ministerie van buitenlandsehe zaken deelt mede nopens deze beweringen op het oogenblik geen mededeeiingen te kunnen doen. CUBA. Weer een nieuwe fase in de revolutie. Weer een nieuwe fase! Het bewind van de Cubaansche revolu- tionnaire Junta is geëindigd. Professor Grau San Martin van de universiteit te Havana ls president geworden. Een nieuwe regeering is gevormd door een coalitie van de politieke partyen in Cuba en men neemt aan. dat de overgangsfase der revolutie thans voorbij is. In tegenwoordigheid van een groote menigte, die voor het palels was samen gestroomd, legde de professor den eed als president af ten overstaan van de rechters van hel Cubaansche Hooggerechtshof. Na de plechtigheid sprak prof. San Martin de menigte toe, waarby hy be loofde het revolutionnaire program te zullen uitvoeren, doch tezelfdertijd de bestaande belangen te zullen eerbiedigen. Na de formeele installatie van San Mar tin hebben te Havana demonstraties plaats gehad tegen het „Yankee-imperla- llsme". dat zich uit in de aanwezigheid van Amerikaansche oorlogsschepen in de Cubaansche wateren. Verschillende redenaars beschuldigden San Martin zich te leenen tot Wallstreet- machinaties". Ook de communisten hielden nog een felle demonstratie. De officieren van het leger vragen het herstel van Cespedes. doch het schynt, dat de meeningsverschillen tussehen het leger en de regeering wel opgelost kunnen wor den De nieuwe president verklaarde nog dat zijn regeering de bultenlandsche schulden zal erkennen. De regeering wenscht met alle landen goede betrekkingen te onderhouden, doch in het byzonder wenscht hy een enge vriendschap met de Vereenlgde Staten. Semi-officieel wordt uit Washington medegedeeld, dat de erkenning van de nieuwe Cubaansche regeering afhankelijk is van de handhaving van orde en rust op het eiland en het vermogen om leven en eigendommen van de buitenlanders te beschermen. VEREENIGDE STATEN. De saneering. De leden der regeering hebben er pre sident Roosevelt van in kennis gesteld, dat de herstel-codes, die thans van klacht zijn, in totaal betrekking hebben op 13'/e millioen arbeiders en 2 millioen werkge vers. Daar deze cyfers nog onvolledig zyn heeft de president bevel gegeven hem een meer gedetailleerd rapport uit te brengen. De graanbeurs te Chicago heeft een code opgesteld, die aan Washington is voorge legd. Deze code brengt geen wyzlging tn de huidige fluctuatie-llmites en handhaaft de bestaande reglementen, die slechts krachtens volmacht van den minister van Landbouw kunnen worden veranderd of opgeheven. DE SANEERING DER VER STATEN. NEW-YORK, 11 Sept. (Reuier). Senator Plttmann heeft medegedeeld, dat hy Roosevelt een plan heeft aanbevolen, dat, indien het wordt uitgevoerd de zllverprys op 1.19 dollar per ounce zal brengen. Hij weigerde nadere byzonderheden te openbaren, aangezien hiervoor het Witte Huls moet zorgen. Van andere zyde wordt echter verklaard dat de president de verschillende munten moet machtigen zilver aan te nemen om te munten tot zilveren dollars, welke dan weer aan de producenten teruggegeven zullen worden tegen een klein munt-loon. SWASTIKA IN HONGARIJE VERBODEN. BOEDAPEST, 11 Sept. (V.D.) De Mi nister van Binnenl. Zaken heeft een decreet uitgevaardigd waarby het dragen of toonen van het swastika-embleem in eenigen vorm wordt verboden en heeft bepaald dat de bestaanden moeten worden vernietigd Overtreders der bepalingen zullen worden gestraft! DE REVOLUTIE OP CUBA. NEW-YORK, 11 Sept. (Reuter). In een nota. door haar aan den ambassadeur der Vereenlgde Staten te Buenos-Aires overhandigd, spreekt de Argentijnsche re geering er haar voldoening over uit, dat president Roosevelt het vaste voornemen heeft niet in de Cubaansche zaken tus- schenbeide te komen en wyst zy erop dat jonge naties hun eigen bestemming kun nen uitwerken, indien men haar rustig haar gang laat gaan. CHARBIN 10 Sept. (Reuter). - De I trekkingen tussehen Mandsjoekwo en Sovjets dreigen te worden afgebroken, ten gevolge van het feit, dat de Sovjets nli geantwoord hebben op de jongste nota vaj Mandsjoekwo, waarin geprotesteerd word tegen de grensincidenten. De „laatste nota" vermeldt, dat „ernstig gevolgen" kunnen ontstaan. Indien terstond het antwoord verstrekt wordt. In deze nota wordt geëlscht .dat de Soi jets excuus vragen voor de door de ami tenaren van de G.P.O.E. ontplooide act en dat de schuldigen zullen worden straft. EEN LUCHTBALLON TERUGGEKOMI! NEW-YORK, 11 Sept. (V.D.) Eer. i beide ballons welke zoek raakten tijdei de wedstrijden om den Gordon Bennett beker is naar thans blijkt in Canada daald. Hét betreft een ballon welke 4 Se? tember ongeveer 165 K.M. ten Noorden v het Canadeesche dorp Riviere is t na 1300 K.M. te hebben afgelegd in et tyd van 31Vt uur. De ballonvaarders tl) Zondag na een 5-daagschen zeer moeili ken niarsch half verhongerd in het dot aangekomen, zy hadden slechts enkel sinaasappels gehad. Zij hopen dat de I Ion zal worden geborgen door Indianen e Trappers. In aviateurskringen onderstelt men et de eveneens vermiste Amerikaansche bal Ion ook wel zal zijn gedaald in de Cart deesche wouden DE SLAAPZIEKTE IN AMERIKA. ST. LOUIS, 11 Sept. (Reuter). Thans zyn reeds 111 personen ten gevolge van de slaa pziekte-epldemie overleden. SCHEEPSBOTSING. LISSABON, 11 Sept. (Reuter). Op 35 mijl ten zuid-westen van Lelxos zyn de Spaan- sche schepen Romeg en Exnau tegen elkaar gebotst. De Exnau ls gezonken. Van de 19 man equipage werden slechts zes gered. GRIEKSCH BEZOEK AAN TURKIJE. STAMBOUL, 11 Sept. (Reuter). Tsaldaris en de Grleksche minister van economische zaken zyn aan boord van den kruiser hier aangekomen Tsaldaris en zyn gevolg zyn in een speciaJen wagon van Ischmed Paspa naar Ankara gegaan. VONNISSEN IN BULGARIJE. SOFIA, 10 Sept. (Reuter). In de Noord- Bulgaarsche stad Sjoemen zyn zestien personen ter dood veroordeeld wegens communistische propaganda en cellenvor- ming binnen het garnizoen. Voorts werden zes verdachten veroor deeld tot 16 Jaar gevangenisstraf. 13 tot acht jaar tuchthuis en 14 tot tuchthuis straffen van l'/s tot 5 jaar. 203 GEBOUWEN TE OESCHELBRON.V IN DE ASCH GELEGD. PFORZHEIM, 11 Sept. (V.D.). Voljd officieele mededeeiingen was vannacht c Italf een het grootste gevaar voorbij c behoefde niet meer gevreesd te worde dat de brand in de gemeente Oeschelbroo zich nog verder zou uitbreiden. De wij was gaan liggen. In het geheel zijn gehouwen, waarvan 73 woonhuizen, in i asch gelegd. o DRAADLOOS STATION DOOR BEAXD VERWOEST. LISSABON. 11 September (V.D.) Het I kortegolf radiostation van Marconi in buurt van Lissabon is door brand gel verwoest. GEBOREN. Maria Anna, d. van P. Bekooij en J v. d. Anker Paul Robert, z. van J. 'i Wiessing en T. M. W. C. Hamelton. ONDERTROUWD. I. Jansen Jm. 24 j. en M. v. Es jd. 23 j. J. J. Slingerland jm. 23 j. en L. Nieuwer* huizen jd. 22 j. J. Verstraaten jm. 29 en L. J. Crama jd. 25 j. H. J. Visser jm- 30 j. en M. A. Geenjaar jd. 28 j. J- J d. Blij gescheiden en A. C. J. v. d. BerS weduwe H. H. Vlasveld jm. 23 j. en D, G. v. Helden jd. 21 j. G. Llnschoten 30 j. en W. Plu jd. 28 J. N. v. Putten J®- 24 j. en M. C. II. J. Struik jd. 26 j. - F. Flaman jm. 35 j. en M. M. Dreef Jd. 2i IJMUIDEN, 11 Sept Tarbot per K.G. f. 0.60-0.50, Griet per kist van 50 K.G. f. 21-14, Tongen per KV f. 1.30-0.50, Groote Schol per kist V" 50 K.G. f. 24, Middelschol f. 26, ZetscM' f.24, Kleine Schol f.23—4.10, Schar f.",' Tongschar f.32. Roggen per 20 stuks r Groote Schelvisch per kist van 50 f. 20-16, Middel Schelvisch f. 14-10. Keu- middel Schelvisch f. 10-4.50, Kleine bcK' visch f. 4.50—1.25, Kabeljauw per kis' 125 K.G. t. 44-16, Gullen per kist 50 K.G. f.10—0.50, Lengen per stuk 0.28, Wijting per kist van 50 K.G. f. - r Koolvisch per stuk f. 0.15—0.09, Makreel V kist van 50 K.G. f. 11—2.90. 25 900 kisten versche haring f per kist. n ,6 Aangekomen 16 Stoomtrawlers: [yh met f.1600, IJM. 195 met f.3987, OJ :5 met f.2325. IJM. 491 met f. 1172. jl met f.1157, IJM. 82 met f.2039, U» ;9 met 1.1604, DM. 56 met f.9S7, IJ;;, j met f.2581, IJM. 91 met f. 1228. .33 met f.2892, IJM. 140 met f.1050, JJ* ,jj met f.1929, IJM. 114 met f. D55, U"' met f.1136, IJM. 123 met f.3044; 8 v]# SCH. 468 met f.544, K.W. 175 me K.W. 154 met f.83U, K.W. 178 me j3i K.W. 114 met f.316, K.W. 544 me' K.W. 89 met f. 368 en K.W. 52 me' voor pekelharing. jj

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2