'NTSIERENDE RECLAME. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 No. 22536 I nummer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. Dfficieele Kennisgevingen. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. SCHADE AAN STADSCHOON! Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. Iffite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVER TENTIEN: Ijn CM- ner regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen IJiaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle 1 andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Ifcil een maximum aantal woorden van 30. Ilncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van ^brieven 10 Cts Dorto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.U Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. benoeming raadscommissien. De Burgemeester van Leiden brengt ter iemeene kennis dat door den Gemeente- hd, ln zijne vergadering van den 4en fctèmber J.I., uit zijn midden zijn be- Emd de volgende leden, als: k voor de Commissie van Financiën: fheeren B. J. Huurman Dzn., M. H. de lede, Mr. H. F. A. Donders en M. G. wey; voor de Commissie voor de Huis- Jódelijke Verordeningen: de heeren Mr. [a. van Eek, voorzitter; J. H. A. Man- en Mr. C. Beekenkamp; voor de Commissie voor de Straf- rordeningen: de heeren Mr. D. A. van en Mr H. F. A. Donders; J. voor de Commissie van Fabricage: Jheeren Ir. A. G. Bosman, J. H. Schüller, |H. A. Manders en Mr. C. Beekenkamp; voor de Commissie voor de Stede- Fabrieken van Gas en Electriciteit: Jheeren F. Eikerbout, Mr. D. A. v. Eek, IWilbrink en H. M. Simonis; voor de Commissie voor het Open- s Slachthuis: de heeren Th. M. W. gers, J A. van der Reijden, J. J. van ■alen en R. van Eecke; |g voor de Commissie voor den Markt- jHavendienst: de heeren J. Wilbrink en |J. Vallentgoed; Th voor de Commissie van Beheer over jjestichten „Endegeest", „Voorgeest" en jjngeest": den heer Th. B. J. Wilmer; voor de Commissie voor den Genees- Indigen- en Gezondheidsdienst en den nringsdienst van Waren: de heeren Th. Ij. Wilmer. J. G. van Es, A. van Ros- fcn en C. Koole; li voor de Commissie voor het Onder- p: de heeren J. G. van Es, Th. B. J. mer. J. B. Meynen, T. Groeneveld en |M. Vos. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. <eiden, 6 September 1933. 6623 gemeente-rekening 1932. burgemeester en Wethouders van Leiden Hngen ter algemeene kennis, dat aan den fmeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor leder gedurende veertien dagen ter kretarie dezer gemeente ter lezing zijn tergelegd en in afschrift tegen betaling |tr kosten algemeen verkrijgbaar zijn pteld, de rekening en verantwoording i de inkomsten en uitgaven dezer ge- Irente over het jaar 1932 met alle daarbij Yioorende bescheiden, benevens de ver- pillende bedrijfsrekeningen over dat jaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. ILeiden, 6 September 1933. 6622 k<i!iiniiiiiii!iiiii!iiiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;i!iiilllillllllllilllllliiiilillillllll 'mmmmmKmmmmmmamimmmm het regeeringsjubileum VAN h. m. de koningin. Heden herdenkt H. M. Koningin Wilhel- mina Haar 35-jarig regeeringsjubileum. Tal van particulieren hebben het voor beeld van de overheid gevolgd en ten teeken van vreugde over dit heuglijk feit de nationale driekleur uitgestoken. De trams verhoogen door den gebruikelijken wimpeltooi het feestelijk aanzien van de binnenstad. In overeenstemming met Haar uitdruk kelijk verlangen zal uitbundig feestbetoon achterwege blijven; hier ter stede blijft het beperkt tot den fakkeloptocht van hedenavond. De route luidt als volgt: 21.00 uur vertrek Kaasmarkt, langs Kop- penhinksteeg. Hooglandsche Kerksteeg, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapenbrug, Rapenburg, Doezastraat, Jan van Houtkade. Pl.m. 21.30 uur: 3 Oct.-monument krans- legging. Pl.m. 21.40 uur: vertrek langs Korevaar- straat, Breestraat, Korenbrugsteeg. Koren beurs, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Koppen- hinksteeg. Kaasmarkt. Pl.m. 22 uur ontbinding van den stoet. Onder de vele telegrafische gelukwen- schen, welke H. M. op dezen dag bereik ten, was er ook een van het bestuur der Ver. „Koninginnedag" alhier, luidende als volgt: Hare Majesteit de Koningin Amsterdam. Vereeniging „Koninginnedag" te Leiden, herdenkend voorbeeldige wijze, waarop Uwe Majesteit gedurende 35 jaren Hare moeilijke taak vervulde, het aanzien van land en volk hoog hield en daarmede medeleefde, brengt U eerbiedig dank en hulde op dezen gedenkwaardigen dag, hoopt vurig dat U nog talrijke regeerings- jaren mogen worden geschonken en be tuigt U warme aanhankelijkheid en trouw, (w.g.) Labrijn, voorzitter. Steenhauer, secretaris. TUINIERS- EN BLOEMISTENVEREEN- „D. E. V."' De uitslag van den kweekwedstrijd der kinderen van de speeltuinvereemging „Westerkwartier" is als volgt: Vensterkweekers: 1ste prijs K. Prevo; 2e prijs J. Prevo. Tuinkweekers1ste prijs niet toegekend: 2de prijs J. Simonis; 3de prijs Uljee; 3de prijs C. Schenkeveld. EEN ZONDERLINGE WOONPLAATS. Dat dieren zich soms een eigenaardige v/oonplaats kunnen uitzoeken, bewijst weer de keuze van een zwerm bijen, welke een nest in den top van een kastanje boom op den Witte-Singel hebben ge bouwd. De bijen hebben zich vermoedelijk reeds in den voorzomer neergelaten in dezen boom, recht tegenover perceel Witte Singel 37 en zich daar drie prachtige raten gebouwd. Gevreesd moet evenwel worden, dat de dieren, wanneer de wmter Intreedt, daar van koude zullen omkomen. Een bijenhoudster, die ons op 't boven staande opmerkzaam maakte, opperde reeds het denkbeeld om het nest door een bijenhouder met behulp van een hooge brandladder te doen weghalen! Wij geven het gaarne in overweging. Foto Bleuzé ^genover het borstbeeld van Remb randt, met op den achtergrond het gebouw 181 ons blad is een reclamebord geplaatst dat het aspect der omgeving werkelijk allerminst bevordert!. EEN LUSTRUM VAN LEIDSCHE THEOLOGISCHE STUDENTEN. F. O. R. U. M. 1913—1933. Het Haagsche kanseldispuut van Leid- sche theologische studenten het Collegium Theologicem Haganum c.s. F. O. R. U. M. (Eerevoorzitter ds. D. A. van den Bosch, vroeger dr. F. van Gheel Gildemeester) viert deze week zijn vierde Lustrum Ver scheidene oud-leden van het collegium, thans in allerlei deelen van het lana pre dikant bij een Hervormde Gemeente, be vinden zich in of in de imgeving van den Haag om met de -tegenwoordige leden- schaar in feestelijke vergadering bijeen te zijn. Gistermiddag vond de opening van de Lustrumviering plaats in het kerkgebouw, waar geregeld de kanseloefeningen gehou den worden, de Regentessekerk te 's-Gra- venhage. Te twee uur hield daartoe der prae.se:; van het dispuut, de heer W. H. Beekenkamp, theol. cand. te Leiden een openingstoespraak, waarin de titel was. „Welsprekendheid en werkelijkheid". Spreker achtte 't zeer gewenscht, dat bij de viering van een Lustrum van een dis puut ter bevordering van kanselwelspre kendheid een der werkzaamheden zich be zig hield met de vraag naar de plaats en de beteekenis van 't woord en de taal in 't geestesleven. De aanstaande prediker in een godsdienstige kring gevoelt daarbij meer dan eens moeilijkheden. Want t ge loof van die kring loopt 't gevaar geen werkelijk en levend geloof meer te zijn, zoodat 't zijn nut kan hebben den voor ganger gedurig in herinnering te brengen dat niemand minder dan Paulus 't Evan gelie ergens omschrijft als 't. woord der ware werkelijkheid. Een andere moeilijkheid voor den Chris- telijken liturg en homileet is, dat hij in de gemeente, waar hij dienen moet. geroepen is tot 't onder woorden brengen van gods dienstige gedachten. En hij heeft er zon der ophouden voor te zorgen, dat zijn spreken wei-sprekend is. De taal van 't huidige kerkelijke Christendom kiinkx echter veel te weinig duidelijk en wellui dend. Die taal is, tengevolge van een vervreem ding, begrepen in een proces van vertroe beling. Tusschen beeldenschat van den Cliristelijken voorganger en de levensstijl van den doorsnee-Christelijken mensch is een afstand gekomen, 't Voertuig van die gedachten, wier hemelsche oorsprong wel sprekend maakt, moet n.l. een voertuig zijn van deze wereld en deze cultuur. Gods boodschap moet beluisterd worden uit de mond van een bode, die dj taal ran "T. heden als waarachtig getuige spreekt Wie zich bedient van een menigte dierbare woorden, betuigingen en ove1 tuigingen is nog geen Evangelie-dienaar. Voor e n wer kelijk Christendom is 't toeaal: gewone woorden, verheven gedachten. En boven dien is de kracht van wezenlijk geloof bij steeds zuiverder uitdrukking zelf ook groe ier. Zoo wordt de welsprekendheid de be zegeling der werkelijkheid Zoo is 't woord beeld en gelijkenis van onszelf maar 't woerd van dr H Bavinck in „De Welspre kendheid" 1901). Wie welsprekendheid en werkelijkheid in nauwen samenhang zie», gaat geen gemax- kelijken weg. Zeker niet nu, nu „het ge brek aan piëteit tegenover het. woord" (dr. B J. H. Ovink. Dect. oratie 1928 blz. 33) zoo bedroevend groot is. Geregelde inspan ning doet dezen zwaren last als Drediker echter dragen en zoo kan weinig van 't groote verworven worden; en weinig van het groote is toch veel, De praeses eindigde met den wensch voor deze dagen en voor komende jaren dat de vergaderingen van F. O. R. U. M. geregeld getuigenis zouden afleggen van de gedachte, dat de welsprekendheid leeft in 't rijk der werkelijkheid. Na de openingstoespraak werd in de con sistorie van de Regentessekerk een receptie gehouden. o C. G. W.-NIEUWS. Deze ontspannings-vereeniging schrijft een fietstocht uit voor alle werkloozen op a.s. Maandagmorgen 18 Sept., 10 uur vanaf Prediker. De fietsers worden uitgeleid met muziek. De tocht zal gaan van Leiden via Haarlem naar Amsterdam en terug. In Amsterdam verplicht half uur rust; tot Amsterdam mag niemand voor gaan. van daar vertrekt iedereen tegelijkertijd. Wie het eerst in Leiden arriveert krijgt een prachtigen prijs- Er zijn voorloopig 10 prijzen. De oudste deelnemer ontvangt een extraprijs. Het inschrijvingsgeld is 15 ct. per persoon. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen'. Naamlooze Vennootschap „Luxor Garage", Hansenstraat 71/73. Lei den. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: taxi onderneming o d. naam: Ro-tax. W. Verhart, Voorstraat 39. Katwijk aan den Rijn, rijwielhersteller, rij wielhandel, lunchroom. Wijziging uitge- oerend bedrijf: lunchroom opgeheven; thans: rijwielhandel en reparatle-inrich- ting, garage. Van der Helm's Goedkoope Bazar, Sluis- weg 3. Katwijk a. Zee. galanterieën, ijzer waren enz. Opheffing filiaal: Kerkstraat 11. Katwijk a. d. Rijn. Vest'gtng filiaal: Geversstraat 47 o/d. naam: „De City Ba- -ar" .Oegstgeest. BRAND IN EEN MEUBELMAGAZIJN. De bovenverdieping uitgebrand. Gistermiddag even voor vijf uur is brand ontstaan op de bovenverdieping van perceel Burgsteeg No. 5. waarin gevestigd Is het meubelmagazijn van den heer A. Dreef Nzn. Deze was bezig het behang te plakken van de woonkamer, welke gelegen is op de eerste étage en had daartoe een pot met lijm op het nabijgelegen portaal op een brandend petroleumstel geplaatst. Terwijl hij zich even verwijderd had om in het gelijkvloers gelegen meubelmaga zijn een lat op maat te zagen, bemerkte hij na verloop van een kwartier, dat er boven brand was uitgebroken. Op welke wijze valt niet meer na te gaan. De mogelijkheid bestaat, dat de vlam in de pot is geslagen; evenwel is het ook niet uitgesloten, dat in het huis aanwezige katten den pot hebben omgegooid. Het vuur greep snel om zich heen, zoo dat de eigenaar het portaal niet meer kon bereiken en de geheele bovenverdie ping na weinige minuten in lichtelaaie stond. De politie was het eerst met een slan genwagen ter plaatse en koppelde aan op de waterleiding. Korten tijd daarna nam de brandweer onder leiding van den heer van Llth het blusschingswerk over. Met behulp van de Magirusladder werd zoowel van buiten af als door den winkel het vuur met kracht aangetast en vrij spoedig was het gevaar voor de belendende perceelen geweken. Door het uiterst brandbare ma teriaal bleef er van de bovenste twee ver diepingen deels toon- deels opslag plaats en het dak weinig over De schade is vrij aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Het water heeft in den winkel, zoomede in de aangrenzende panden vrij veel schade aangericht. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Openbare vergadering. Gistermiddag kwamen de leden der Ka mer van Koophandel in openbare verga dering bijeen. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brouwer opende de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd werden goedgekeurd. Op voorstel van het Bureau werd be sloten adhaesie te betuigen aan een adres van de Haagsche K. v, K. aan den mi nister van financiën inzake opheffing of sterke inperking van het Rijksinkoopbu- reau. Na behandeling der ingekomep'xtukken deed de voorzitter mededeeling van eenlge huishoudelijke zaken. De Leidsche Melkhandel sprak zich blij - kens de resultaten van een Ingestelde en quête in groote meerderheid uit voor een verkoopsverbod van melk op Zondag De verkiezing der periodiek aftredende leden werd bepaald op Woensdag 15 Nov. Hierna volgde de vaststelling van de lijst der subsidies en van de begrooting voor het jaar 1934. welke laatste in inkomsten en uitgaven sloot met, een bedrag van f. 21 825. Na een korte discussie werd besloten tot verzending van het adres aan den Mi nisterraad inzake toiunies en contlngen- teering, gelijk wij dit reeds eerder hebben gepubliceerd. Over de propaganda voor vischgebruik in Nederland zal nader overleg worden gepleegd met de K. v. K van Alkmaar. Naar aanleiding van een schrijven van de Kamer was van het gemeentebestuur van Leiden bericht ingekomen, dat de op ruiming van stoepen op de Breestraat in cidenteel werd behandeld bij het verleenen van bouwvergunningen. Op deze wijze konden de kosten worden bestreden uit den post onderhoud Onmiddellijke oprui ming van de stoepen zou een belangrijken nieuwen begrootingspost noodig maken, waarvoor in dezen tijd toch geen geld is. Een der leden meende, dat het gemeente bestuur wel wat actiever kon zijn. De ge meente zelf laat het hek voor de meisjes school op de Breestraat rustig staan, waardoor ongelukken z.i. niet kunnen uit blijven. De gemeentebesturen in het district der Kamer zullen worden gewezen op de gun stige resultaten van uitvoering van werken ln Katwijk door een particulieren aan nemer in werkverschaffing met rijks- steun. Op verzoek van een der leden zal de Bevrachtingscommissie in Rijnland er op worden gewezen, dat enkele oude en slechte schepen trachten te worden inge schreven in de hoop op een vrachtie. Dit achtte men niet de bedoeling van de wet. Daarna volgde huishoudelijke vergade ring. o Niet de heer Van Rosmalen maar de heer Vos stemde in de laatste gemeente raadsvergadering voor het voorstel van den heer Van Eek tot verlaging der meter- huren. Waai' in het „Ingezonden" van den heer Stephenson sprake was van vrij en eenvoudig ten aanzien van de verbouwin gen van De Key's gevel moest dit zijn „vrij en moedig". Het Leidsche Studentencorps heeft aan het Nat. Crisis-Comité over de maan den Juli en Augustus een bedrag van f 766 doen toekomen. Bij den ontvanger der directe belastin gen enz. alhier is aan het eerste kanton ontvangen aan z.g. ge™etensgela f. 150.—. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan dc hoofdstad (2de Blad en Laatste Berichten, le Blad). Aanvulling der Hoogcr Onderwijs-wet; maatregelen tegen buitenlandschc studen ten (Kerk en School, 3de Blad). De moord te Woerden; de bedrijfsleider heeft een bekentenis afgelegd (Gemengd, 3de Blad). Schietpartij in Muiden's raad; burge meester, wethouders en twee bezoekers ernstig gewond (Gemengd, 3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). De automatiseering der telefoon in de Bloembollenstreek; de officieele openstel ling der centrale te Lisse (3de Blad). BUITENLAND. De revolutie op Cuba (Buitenl.. le Blad). De Vereenigde Staten zenden bijzondere gezanten naar Zuid-Amerika (Buitenland, lste Blad). Ernstige vliegramp in Rusland. Acht dooden (Buitenl. Gemengd. 3de Blad). Hevige spoorwegbotsing in Amerika 14 dooden en vele gewonden (Tel., lste Blad) DE ALGEMEENE TOESTAND. Norman Davis over de ontwapening. Gisteravond is Norman Davis te Ply mouth aangekomen. Hij is voornemens tien dagen in Engeland te blijven voor het houden van voorbereidende besprekingen met het oog op de ontwapeningsconferen tie en alvorens naar Geneve terug te kee- ren naar Parijs te gaan. De houding der Ver. Staten ten aanzien van de ontwapening is ongewijzigd, ver klaarde hij. Meer dan ooit achten wij het van het grootste belang, dat de ontwape ningsconferentie slaagt. Naar aanleiding van het denkbeeld, dat de vereenigde Staten 'n Europeesch pact zouden teekenen. zeide Davis, dat de Ver. Staten bereid zijn een Europeesch non- agressiepact in overweging te nemen. Het Europeesche continent spreekt van een verdrag van wederzijdschen bijstand, zeide hij, wat ongeveer precies het tegen gestelde van een non-agressiepact is. Wij hebben de instelling bepleit van een alge meen lichaam te Geneve, om de bepalin gen te controleeren. Wij achten het nood zakelijk dat er een oppertoezicht bestaat en het is noodig een permanente organi satie op te richten voor het uitoefenen van dat oppertoezicht. ENGELAND. Het vakvereenigingscongres. Het vakvereenigingscongres te Brighton heeft de motie om de regeenng uit te noodigen de handelsbetrekkingen met Rusland te hervatten op dezelfde schaal worden verricht. en onder dezelfde voorwaarden als met andere landen, gisteren met algemeene stemmen aangenomen. Daarna kwam de werkloosheid ter sprake waarbij felle aanvallen werden gericht op de non-activiteit in deze van de regeering Een motie, waarin aange drongen werd op algemeene invoering van de werkweek van 40 uur zonder loonsverlaging, zal ter kennis van de re- geering worden gebracht. OOSTENRIJK. Katholiekendag te Weenen. Morgen is te Weenen een Katholieken dag. Er wordt gerekend op een bezoek van 50 000 vreemdelingen Niet alleen uit de nabuurstaten zooals Polen, Tsjecho- Slowakije en Hongarije komen duizenden Katholieken en hun geestelijke en we reldlijke hoogwaardlgheidsbekleeders, doch ook uit Nederland, Engeland. Ierland, Spanje Portugal .Italië België. Luxem burg en Frankrijk is een druk bezoek aan gekondigd. Drie groote stadspleinen zullen dienen voor bijzondere demonstraties. Met het oog op het vreemdelingenver keer heeft de Weensche politie een groote razzia tegen de steeds talrilker wordende bedelaars op touw gezet Reeds vijfhon derd beroepsbedelaars zijn eearresteerd. Daar een groot aantal rapporten nog niet is binnengekomen verwacht men dat ln het geheel duizend arrestaties zullen worden verricht,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1