LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 6 September 1 INGEZONDEN. PARLEMENTAIR OVERZICHT Redactie1507 Directie en Administr. 2500 GEMENGD NIEUWS. (Bulten verantwoordelijkheid der Ked Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven DE NIEUWE LEIDSCHE STADHUIS - PLANNEN. Als een van hen, die hartgrondig hopen, dat aan het plan Kropholler voor den bouw van het Leidsche stadhuis de voor keur zal worden gegeven, moge het mij vergund zijn, het volgende te berde tc brengen. Er is een moreelc kant aan de zaak, maar ik zal daarover kort zijn, want indien inderdaad het plan Blaauw aesthetisch het beste was, zou tot uitvoering daarvan on danks alles moeten worden overgegaan. Een ding moet echter daarover worden ongemerkt. De aanbeveling van een plan, waarin de ontwerper zien heeft veroor loofd, wat aan een ander officieel werd (laat ons het noemen): afgeraden, werd dezer dagen door den heer Zwiers in het Algemeen Handelsblad verdedigd met de opmerking, dat Kropholler een variant heeft ingezonden, hoewel dit uitdrukkelijk was verboden. Nu is op zichzelf het in dienen van een variant, die terzijde Kan worden gelegd, als incorrecte handel wijze met te vergelijken met het annexeeren van terreinen, die niet beschik baar zijn, maar bovendien is er van een uitdrukkelijk verbieden hier geen sprake, daar dienaangaande slechts staat: dat één plan moet worden ingezonden. Uitdrukkelijk, d.w.z, met zooveel woorden, is een variant dus niet verboden, en dit heeft ook stellig niet ln de bedoeling gelegen, daar er in het rapport zelfs geen gewag van wordt gemaakt. Do onbillijkheid, gelegen in de keuze van het plan Blaauw blijft dus onmisken baar. Welke argumenten zijn er, die er voor pleiten het in weerwil daarvan te doen uitvoeren? Geeft het rapport der com missie uiting aan de overtuiging, dat die gedeelten welke het stadsbeeld zullen uit maken: de achtergevel en de toren, Leiden zullen verrijken met achitecturale schoon heid? Nauweliiks, dunkt me. De lof, aan den achtergevel toegezwaaid, ademt weinig geestdrift, en wat den toren betreft: ik heb begrepen, dat, wanneer daarin naar stig veranderingen worden aangebracht (aan het venster van den romp en aan „details" van de spits), wij misschien wei iets fatsoenlijks ervan kunnen maken. Maar moet zóó, met man en macht, met ge zamenlijke krachten, een kunstwerk worden klaargeploeterd, dat uit de verte het prestige der stad zal moeten verhoogen, en er voor de eeuwen zal staan? Welk kunstzinnige zal vertrouwen hebban in zulk een wording van een ding van schoonheid; wio zal het erop aan willen laten komen, dat het meest representatieve deel van het gebouw, opvolger van den beroemden en geliefden ouden toren, zóó ten slotte wel zal lukken? Er is Veel in het ontwerp Blaauw, dat op deze wijze, met vriendelijken bijstand van de Advies-Commissie, wel tot iets goeds schijnt te kunnen worden. B.v. de Raadzaal, die een allerongelukkigste plaats heeft, maar met behulp van gecapiton neerde muren en dubbele vensters misschien wel niet al te veel van het rumoer zal te lijden hebben. Maar het is ook volkomen onpartijdigen buitenstaanders opgevallen, dat het rapport bijzondere welwillendheid vertoont ton aanzien van het ontwerp Blaauw, en een dergelijke tegemoetkoming mist tegenover de andere uitgenoodigde architecten. Ja, het kan zulken onbevoor- oordeelden lezers nauwelijks ontgaan zijn, dat in de beoordeeling van het plan Krop holler, dit eigenaardig geschrift een on willige vvaardeering met een gemelijk spij- kers-op-laag-water zoeken alwisselt. De bezwaren, tegen ziin plattegrond aange voerd, meestal onderverdeelingen betref fend, tegen „onvoldoende" veriichting, (die bij den ander „indirect" heet) worden niet slechts breed uitgemeten, maar ook dadelijk als onherstelbare fouten gebrandmerkt. Het woord „kloosterachtig" wordt den katholiek niet bespaard, waarbij men echter vergeet, dat Kropholler juist de eenigc der Inzenders is, die bij het kantoorgedeelte het kloosterachtige vermeed, en een echt moderne lichtbal ontwierp. Er is in deze kwestie herhaaldelijk ge sproken van politiek. Noch geloofsgenoot van Kropholler, noch lid van eenige poli tieke partij, als ondergeteekende is, meent hij te mogen zeggen, dat van politiek ln engeren zin alleen sprake kan zijn bij hen, die Kropholler niet zouden willen aanvaarden, omdat hij katholiek is. Maar als een, die van kunsttoestanden hier te lande wel op de hoogte meent te zfjn, ver oorloof ik mij te waarschuwen tegen een andere politiek, die in het zoo weinig ruiterlijke rapport der commissie maar al te zeer tot uitdrukking komt: die der vas- bonden! Wie zich afvraagt, waarom de architect Blaauw indertijd als tweede op de lijst, (na Dudok) door den Bond van Neder- landsche Architecten is aanbevolen, zal het antwoord vinden, niet zoozeer in eenige belangrijke prestatie van dezen bouwmees ter, als wel in het feit, dat hij vele jaren bestuurslid en redacteur van het orgaan is geweest. Wie verder vraagt, waarom zoo duidelijk ziin plan, ondanks de fouten die het rapport zelf moet constateeren, moet worden aanbevolen, zal het antwoord vin den op dezelfde plaats en verder ln het feit, dat hij geheel denkt en werkt in den geest van den Bond. Want wat zijn plan m de oogen van de architecten-commissie leden zoo begeerlijk maakt, is die beroemde stedebouwkundige greep, die wij in de meeste rapporten van prijsvragen èn meer voudige opdrachten geroemd vinden, waarbij altijd een wissel op de toekomst wordt getrokken, en dio in dit geval Leiden zal begiftigen mot een plein, waarmee het zeer de vraag is, of het wel gediend zal ziin. ln de oogen van alle, met deze bonds- mentaliteit behepte architecten is de stad, waar zij tot advies worden geroepen, een prooi voor bouwkunstige visioenen. Het plan, dat hun het meest behaagt, is dat, hetwelk voorttelend immer meer plannen zal kunnen baren. Vandaar die verrukking over die prachtige vondst, waar van de eenige verdienste is, dat zij een mooie plaats schept voor den vooralsnog niet prachtigen toren, dat plein dat de Korenbeurs, en daarbij het geheele typisch bestaande, onmogelijk zal maken, en al.'een iets kan worden door het scheppen van een heel cosmopolitisch stadsdeel. In het kort, wij hebben hier voor ons laat ons hopen de laatste kénteekenen TWEEDE KAMER. allerlei. Dit was nu werkelijk eens een parlemen tair unicum, wat onze brave Tweede Ka mer aangaat, dat zij ln September nog vóór de sluiting bijeenkomt en wetsont werpen gaat behandelen. Maar de Regeering, de Staat, heeft geld noodlg en dus moet vóór de sluiting de Omzet-belasting nog in veilige haven worden gebracht: een vette kluif van, naar raming, 85 mlllloen per Jaar. Dit ontwerp komt Woensdag aan de orde; gisteren werd de afdeelings-agenda vastgesteld. Tal van wetsontwerpen, o.a. die inzake het onderwijs en allerlei econo mische aangelegenheden, gingen naar do afdeelingen ter onderzoek. Ook het ont- werp-uniformverbod. Andere wetsontwer pen (o.a. dat tot wijziging der Crisls- lnvoerwet) werden naar een Commissie van Voorbereiding gezonden. In de open baar» vergaderingen van deze week zullen, behalve de Omzetbelasting, nog enkele andere ontwerpen aan de orde komen. Deze zeer korte vergadering zou on-volledlg zijn geweest, zoo er geen interpellatie ware aangevraagd. En dus vroeg de socialist Cramer een interpel latie aan over de Jongste politiegebeurte- nissen in Indlë, waarop de communist Roestam verklaarde dat hij het over had willen doen. Vandaag wordt er over beslist, HAGENAAR. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) van die grootdoenerij, die in dezen moei lijken tijd meer en meer aller sympathie begint te verliezen, en die den steden, welke er aan hebben toegegeven, zoo slecht bekomt. Terwille daarvan nu moet een plan wor den aanbevolen met een gevel die boven den ouden uitsteekt, en het overwicht daarvan schade doet, die niet slechts aller lei detailgebreken heeft en een vervelend dak, doch een saaien indruk teweeg brengt. Een plan, dat aesthetisch niet meer dan middelmatig is, nauwelijks origineel, en wat het inwendige betreft, ook met zijn plattegrond die berust op een ongeoor loofde ruimteverdeeling, niet zoo praktisch als de commissie wü doen voorkomen. De schepping van een nieuwen toren, als plaatsvervanger van den te loor geganen, kan niet anders dan strenge cn- tiek uitlokken. Geen der ontworpen torens heeft genade gevonden in de oogen der commissie, en hoewel ik zelf den modernen toren van Kropholler bewonder, zie ik de beste oplossing in het door hem toege- zegdo wederopbouvven van den cfuden. Een zich bescheiden terugtrekken voor het prestige van hot oude gebouw is trouwens net eerste kenmerk van het door hem ontworpen geheel. Hij heeft zijn rijke fantasie ingetoomd, om den gevel aan de Vischmarkt ondergeschikt te houden aan dien in de Breestraat, hij heeft er zelfs niet aan gedacht, de mogelijkheid te overwegen, van het proiecteeren van een plein aan den achterkand van het gebouw. Hij heeft verder zijn Raadzaal op de binnenplaats gelegd en zijn representatieve ruimten, evenals Dudok in zijn veelgepre zen plattegrond, eenigszins opzij achter den hoofdingang. Maar op de bezwaren, die tegen zijn plattegrond zijn ingebracht, kan men met overtuiging antwoorden, dat een bouwwerk eerst onder het bouwen groeit, dat het, wat praktische indeeling, detailleering en verlichting betreft, aangevuld en ver beterd kan worden (temeer waar hij reserveruimten heeft opengelaten), ter wijl er juist niet de minste waarborg be staat, dat zooals de commissie schijnt te meenen, de schoonheid op deze wijze, door oplappen, knutselen en flikken, zal ontstaan. Die schoonheid nu is er, in Krop- holler's ontwerp: in den licht en gracieus gehouden gevel aan de Vischmarkt, in de arkadengang links met de mooie plaat sing der vensters, in de opmerkelijk statige binnenplaats, in de interieurs, die men nergens afbeelden mocht, maar die de oude, zoo befaamde, waardig zijn. Men heeft, in de verschillende bespre kingen van deze kwestie, meer dan eens de meening geuit, dat een verwerping van het plan Blaauw hetzij op moreele of op nesthetische gronden uitstel zou beteekenen, en een nieuw plan noodig maken. Ik zie niet in waarom. De bouw kunst komt niet op papier tot leven, maar ontwikkelt zich op net terrein zelf. Mag men den cisch niet stellen, dat de bouw meester nu eindelijk eens zal weten, wélk terrein? De rest is hem dan waarlijk wel toevertrouwd. Er is nog een vraag, die onder de oogen moet worden gezien, maar die ik als niet-technicus aan de vakkundigen overlaat. Is het waar, dat de door den lieer Blaauw opgegeven kosten veel te laag gesteld zijn? Zoo ja en men zou mij wel zeer verkeera hebben ingelicht, indien het niet zoo was dan zal de voorliefde voor stedebouwkundige vondsten en monumentaliteit de gemeente duur te staan komen. Dan zullen de gemeentenaren, als zo schrijden door de, volgens do com missie met een alom-tegenwoordig mode woord., monumentale hallen van het ont werp Blaauw, die monumentaliteit met monumentale belastinggelden moeten be zegelen. En als zij, eenmaal ontwaakt uit den monumentalen droom, door het nieuw ontstane stuk wereldstad teruggekeerd in de intimiteit van hun. (ik wil tenminste hopen, nog niet monumentale) woning, tot klaar besef zullen komen van wat er ge beurd is, zullen zij wellicht inzien, dat zij, terwille van groote woorden en voorbij gaande leuzen, schoone tradities hebben doen verdringen, en een waarachtig kun stenaar ,hun tijdgenoot, verloochend. Ziehier mijp betoog vóór de kunst en tegen de politiek, vóór Kropholler's plan, en tegen dat, waarvan de aesthetische vooraeelen géén, de praktische hoogst twijfelachtig zijn. CORNELIS VETO SCHIETPARTIJ IN MUIDEN'S RAAD. burgemeester, wethouder en twee bezoekers ernstig gewond. Moordaanslag met voorbedachten rade. Gisteravond na afloop van de raads zitting te Muiden heeft de strandfotograaf Ibelings, uit Muiderberg, vier schoten ge lost op burgemeester De Raadt, wethouder Hottentot en twee bezoekers, Vet en Beus. Ibelings, die zich op de publieke tribune bevond, verliet na de raadszitting de zaal en schoot Vet, die voor hem de trap af liep, in den rug. Daarna keerde hij ln de zaal terug en loste drie schoten op den burgemeester, den wethouder en Beus. Alle drie werden getroffen. Burgemeester L. de Raadt ls, ernstig gewond, naar het Bur gerziekenhuis te Amsterdam vervoerd, evenals Vet. Wethouder Hottentot werd naar het Binnengasthuis te Amsterdam overgebracht, terwijl Beus naar de Majella stichting te Bussum is vervoerd. De fotograaf werd onmiddellijk na den aanslag door het publiek en toegeschoten veldwachters overmeesterd. Over de toedracht van het drama ver nemen wU het volgende: Het was in den aanvang een zeer rustige vergadering. In de kleine zaal zaten, om de met een groen laken bedekte tafel ge schaard, burgemeester de Raadt, de twee wethouders en de zeven raadsleden. De agenda vermelde o.m. de behande ling van de kwestie Inzake de actie welke gevoerd wordt door het Gooische Comité tegen Volksverwildering. Dit comité heeft onlangs een adres aan den raad der ge meente gericht, waarin stelling werd ge nomen tegen de „ontkleedpartijen" aan het strand te Muiderberg. De dader, de ruim 50-jarlge I. J. Ibelings, photograaf te Muiderberg en in Muiden en omliggen de gemeenten een bekend type, schijnt ge vreesd te hebben dat op de een of andere wijze zijn belangen in het gedrang zou den komen. Bekend is dat hij zich reeds Jarenlang ten achter gesteld gevoelde ten aanzien van zijn collega's. Zooals meerma len gebeurd was, is hij ook gisteravond in de raadzaal gekomen om een plaats te bezetten. Hij had een tasch bij zich, hetgeen de bode nogal vreemd vond, maar waarop deze verder geen acht heeft geslagen. Ibelings koos in de kleine ruimte, welke voor het publiek bestemd was een plaats, voor de deur. Toen hij zich een oogenblik verwijderde, ging een ander op zijn stoel zitten, maar nauwelijks bemerkte Ibelings dit, of hij vroeg dezen man voor hem plaats te maken, hetgeen deze dan ook deed. Het toeval wilde, dat de man een oogenblik op de tasch heeft gezeten en daarbij bemerkt had, dat er zich enkele metalen voorwerpen ih bevonden. Eerst nadat de aanslag gepleegd was, werd hij er zich van bewust, dat deze voorwerpen revolvers geweest waren. De zitting zelf had een rustig verloop: tegen het einde van de vergadering ging een der toehoor ders, zekere Vet, een kennis van Ibelings, naar buiten. Op hetzelfde oogenblik stond Ibelings op, verliet de zaal en loste, ter wijl Vet zich nog op de trap bevond, welke naar de hal leidt, een schot, waardoor Vet aan de hand en in den buik werd ge troffen. Luid schreeuwende liep de ge troffene naar buiten, waar hij zich nog kon voortsleepen tot voor het huis van dr. Niekerk. Onmiddellijk na het eerste schot ontstond er, zooals te begrijpen is, in de zaal een hevige paniek. Ibelings bedacht zich geen oogenblik, maar richtte, na in de zaal teruggekeerd te zijn, zijn revolver op zekeren de Beus, die evenals Vet koop man is en zijn bedrijf uitoefent aan het strand te Muiderberg. De Beus werd ern stig in de zijde getroffen en zakte ineen. Onmiddellijk daarop loste Ibelings op nieuw een paar schoten; deze troffen burgemeester De Raadt, die in de linker zijde onder het hart werd geraakt en wet houder Hottentot, die, naast hem gezeten, een schot in den buik kreeg. Naar is ko men vast te staan heeft Ibelings zijn slachtoffers met voorbedachten rade neer geschoten, omdat hij tegen de vier ge noemde menschen reeds geruimen tijd een veete had. Na het laatste schot werd de dader door het publiek er bevonden zich ca, twintig toehoorders in de zaal tegen den grond geslagen en naar den uitersten linkerhoek gesleept, waar een buste van Pallas Athene omver viel en bovendien eenige bloempotten, die in de vensterbank hadden gestaan werden ver brijzeld. Te midden van wilde tooneelen, die zich in den raadzaal afspeelden, werd Ibelings naar buiten gebracht en overgele verd aan de inmiddels toegeschoten veld wachters. Kort daarna is hij door de marechaussée naar Amsterdam overge bracht. waar hij in de marechaussee kazerne in voormalig Watergraafsmeer is opeesloten. De toestand van burgemeester de Raadt is bevredigend; die der anderen is nog ernstig. branden. Omstreeks halfzes gistermiddag bemerk ten omwoners, dat er rook opsteeg uit de bovenverdieping van de parfumeriezaak van den heer Jutte aan het Stratumseind, te Eindhoven, waarvan de bewoners afwe zig bleken te zijn. De brandweer, die spoe dig ter plaatse verscheen, wist de brand tot de aan de straat gelegen kamers te beperken. Deze brandden echter geheel uit. In het perceel was eveneens een atelier gevestigd van den edelsmid Wijnhoven, dat ernstige waterschade heeft opgeloopen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Verzekering dekt de schade. Gisternacht is te Roermond het woon huis van den heer A. Scheurs te Beegden tot den grond toe afgebrand. Van den Inboedel kon niets worden ge red. Voorts werd het schoenmakersgereed schap van den schoenmaker Delissen een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. DE MOORD TE WOERDEN. Bedrijfsleider legt een bekentenis af. In verband met den moord op jhr. Van Ingen te Woerden wordt gemeld, dat de gearresteerde bedrijfsleider De B. een be kentenis heeft afgelegd. Het slachtoffer, jhr. van I., was 34 jaar oud. Hij was gehuwd en had een kind. De „Tel." zegt dat de dader (die even eens gehuwd was) 's avonds zeer veel had gedronken. Van een feest komende heeft hij een bezoek willen brengen aan de Duit- sche dienstbode van zijn patroon, met wie hij betrekkingen onderhield. Omstreeks halfvier is hij daartoe door «.en raam ge klommen. Hij wist niet, dat het meisje van huis was en heeft zich al speurende naar boven begeven en getracht de deur te openen van een kamer, waar een logé sliep. Vandaar begaf hij zich naar de kamer van den heer Van Ingen, tegen wien hij allerlei wartaal sprak. De heer Van Ingen begreep wel, dat de B. in abnor- malen toestand verkeerde en trachtte hem met een zoet lijntje naar buiten te krijgen. Dit gelukte ook spoedig, maar bulten werd het gesprek voortgezet, hetgeen wel een uur geduurd moet hebben. Ten slotte heeft de heer Van Ingen den indringer buiten het hek op den Singel gezet. Volgens verklaring van den dader werd hij plotseling door een driftbui overvallen. Hij wist niet goed meer wat hij deed, trok zijn revolver en loste twee schoten op zijn slachtoffer, dat met zijn rug naar hem gekeerd stond. De schoten troffen jhr. Van Ingen ln het achterhoofd. Daarna heeft de dader nog van zeer nabij een derde schot gelost op het hart van den directeur. De kleeren van het slachtoffer waren hier geschroeid. De B. heeft zich daarop uit de voeten gemaakt en zijn revolver zoover mogelijk ln de Singelgracht gegooid. Het zoontje van den heer Van Ingen had nog gehoord dat de Duitscher zijn vader toevoegde: „Ik zal je wel krijgen". Niettegenstaande de vele aanwijzingen bleef de moordenaar ontkennen tot onge veer halftwee, toen hem door den agent Welp brood en melk werd gebracht. Deze agent wist zoodanig met hem te praten, dat hij eindelijk toegaf«den moord ge pleegd te hebben. Terstond daarna heeft hij zijn bekentenis aan den officier van justitie gedaan. Hij toonde veel berouw over zijn daad en kon zich niet begrijpen, hoe hij daartoe gekomen was. Na den oor log heeft hij wel veel last gehad van drift buien. De B. zelde nog, dat hij zijn leven zou hebben willen geven als het niet ge beurd was, daar hij met jhr. Van Ingen goed bevriend was. Als tragische bijzonderheid kan nog ge meld worden, dat de schoenvader van jhr. Van Ingen prof, J. te Leiden, per auto door Woerden kwam om te zien of zijn dochter, die in Parijs had vertoefd, reeds was thuis gekomen. Tot zijn groote ontsteltenis ver nam hij toen welk een ongeluk zijn schoon zoon had getroffen. EEN MEISJE VERBRAND. Gistermorgen heeft zich in de woning van den heer J. B„ aan de Rozenlaan te Hillegersberg een ernstig ongeluk voorge daan. De 20-jarige dienstbode J. v. d. P. stak het gasfornuis aan. Vermoedelijk dooi den tocht sloeg een der vlammen van het fornuis hoog uit, zoodat de kleeren van de dienstbode in brand geraakten. In een oogenblik stond zij geheel in vlammen ge huld. Zij rende gillend de Rozenlaan op, alwaar andere bewoners het vuur door middel van dekens wisten te dooven. De brandwonden waren echter zoo hevig over het geheele lichaam, dat voor haar leven wordt gevreesd. Twee doktoren verleenden geneeskundige hulp. Per auto is zij naar een ziekenhuis vervoerd. frauduleuze invoer van vleesch. Valsehe keuringsstempels en valsche Invoerstempels in Rotterdam. Reeds lang werd er gefluisterd, dat in Rotterdam frauduleus geslacht vee en frauduleus geslachte varkens werden in gevoerd, welk vleesch voorzien zou zijn van valsche keuringsstempels niet alleen, doch zelfs van valsche stempels voor den Invoer in Rotterdam. Twee Jaar geleden zijn ambtenaren van het abattoir te Rotterdam in samenwer king met de politie een dergelijke ontdui king van de Vleeschkeuringswet op het spoor geweest, doch tot een vervolging is het toen niet gekomen, waarschijnlijk wel, omdat het bewijs in deze zaken zoo uiterst moeilijk was te leveren. Thans is men weer dergelijken fraudu- leuzen invoer van vleesch op het spoor gekomen, dat herkomstig is uit Woerden en geslacht en van valsche stempels zijn voorzien door de firma L., een groote on derneming. wat men besluiten mag uit het feit, dat ze nog kort geleden een koel cel heeft laten Inrichten, die haar f 10.000 heeft gekost. Politie en vleeschkeuringsdienst hebben cp 4 September in een steeg te Rotterdam bij zekeren A., een marktkoopman aange houden, het vleesch van een koe, welk dier kennelijk zwaar ziek was geweest. Dit vleesch werd ondeugdelijk voor het ge bruik bevonden, hoewel het van de ver- elschtc stempeis was voorzien. De direec- teur van den keuringsdienst te Woerden werd van de aanhouding in kennis ge steld; deze ls zichzelf te Rotterdam wezen overtuigen en verklaarde, dat op 4 Sept. door zijn dienst geen goedkeuringsstempel op een dergelijk dier was geplaatst. Gisteren is weer beslag gelegd op een groote partij varkensvleesch van wel 16 geslachte dieren, welk vleesch waarschijn lijk niet van zieke dieren afkomstig was, dit is na de slachting moeilijk te con stateeren doch dat evenmin door de betrokken instanties van de vereischte stempels was voorzien. Een frauduleuze slachting als deze, ge volgd door invoer in Rotterdam, brengt voor de betrokkenen belangrijk financieel voordeel mee. Ten eerste ontduikt men hierdoor de Crisisvarkenswet. die een be lasting van 9 ct. op een KG. varkens vleesch legt. Een beest van 200 K.G., niet aangegeven, brengt den slager dus f. 18 voordeel. Daarbij komt ongeveer f.2 keu- ringsloon te Woerden en f 4 herkeurings- loon voor den invoer in Rotterdam. Begrijpelijk dat de bona fide grossiers en slagers dit bedrijf met leede oogen aan zien, De verkoopers van dit vleesch toch blijven gemakkelijk met hun prijzen 10 ct. beneden de hunne. Hoewel niet gemakkelijk is vast te stel len, dat valsche stempels zijn t, vertrouwt men aan het abattoir en politie toch ditmaal door de samen» met de bultensteedsche keurlngsdi in casu met die te Woerden, aan drijf, dat niet alleen voor de rijks- meentelljke schatkist nadeelig is een gToot gevaar voor de volksgezón oplevert, een einde te kunnen mak „N. R. EEN WANDELENDE BERG. Aan den weg Nijmegen—Cleef, 0nd gemeente Wijier, is al geruimen tijd gedeelte van den heuvelrug, waarbijl de Duivelsberg aansluit, in beweging Al meermalen hebben er aardsto plaats gehad, waardoor het verkeer op weg gestremd werd, Dultsche autoriteiten hebben beerd door het bouwen van een be to muur, de aardverschuivingen te bei gen, maar ook dit middel bleek niet baten, zoodat men nu begonnen ls een afgraving van den berg op schaal. Nog geregeld hebben kleine aar tingen plaats. Men zoekt de oorzaak dit verschijnsel in het bestaan van b nen in het hart van den heuvelrug, vermoedt dat water uit de Maas, tientallen meters hooger gelegen ls de Waal. door onderaardsche kanalen grond ondermijnt. BUITENLANDSCH GEMEN NEGEN KINDEREN DOOR VUUR ZWAAR GEWOND. In Teramo (Italië) zijn 9 kin zwaar gewond bij het spelen met een vuurwerk. De toestand van eenige kinderen is zorgwekkend. VRACHTAUTO VERONGELUKT. Tusschen Boekarest en Kroonstad li met 22 arbeiders bezette vrachtauto o slagen. Vier arbeiders werden gedood, zwaar- en tien lichtgewond. familietragedie. In het gezin van den visscher Ger te Wuerzburg, ontstond twist tusschen vader en een zoon eenerzijds en een o ren zoon anderzijds, die eenige schote zijn vader en zijn broer loste. De jon zoon werd op slag gedood, terwijl de stand van den vader hopeloos is. De heeft zich voor den trein geworpen. CYCLOON-RAMPEN. Tijdens een tornado, welke de van Texas teisterde, drongen gewei vloedgolven het land binnen, waar groot aantal woningen verwoestten en van steden onder water zetten. De woners moesten zich op booten in ie heid stellen. Vooral in de stad Rockport is gr schade aangericht. Te San Antonio zijn twee personen dronken. Browsvllle is geheel geisoleerd, t' Raymondville, dat een bevolking van zielen telt, geheel zou zijn verwoest, F derden personen zijn dakloos gewordr In een straal van 120 kilometer Ravmondvllle zijn alle wegen verniel Het aantal dooden en gewonden in steden in de laagvlakte van de Rlo Gr moet in de honderden loopen. De schade in Florida aangericht wo op 1.000.000 dollars geraamd. Ook het Westelijk deel van Japan I teisterd door den staart van een typh Te Osaka werden 30 000 en te Tokio dan 10.000 huizen onder water gezel. Kyoesjoe werden talrijke kleine vissch dorpen vernield terwijl in Korea, waar geveer 50 huizen zijn ingestort of wed spoeld het spoorwegverkeer is ontwr.c' De oogst heeft geen schade geleden.. Door den typhoon is tevens een gekomen aan de groote hitte, die laatsten tijd in Japan heerschte. de typhus-epidemie in CHUl In geheel Chili heerscht, zooals men een ernstige typhus epidemie, die op oogenblik reeds vierhonderd dooden b geëischt. Meer dan tweeduizend personen zijn ziek. aanrijding tusschen trek en rail-auto. Op het baanvak Erquy—Lamballe ln buurt van St. Brieux (Frankrijk) slechts enkel spoor ls, zijn gisteren rail-auto en een passagierstreln in vaart tegen elkaar gebotst. De benzine van de rail-auto ontplofte, waardoor wagen in brand geraakte. Eén reiziger is gedood, terwijl 15 pa- glers gewond werden, onder wie scheldene ernstig. EEN KOSTBARE VONDST. Bij het graven in den grond voor b aanbrengen van de fundeering voor nieuw huis, ontdekten werklieden^ Petrovatz (Zuld-Slavië) 'n grooten pot vol zilveren munten. Bij verder graven werden nog twee ten gevonden, de een vol met sieraden, de andere met zilveren, z°Pe en bronzen munten. De zilveren munten waren geslagen der de regeering van Karei V van oP in 1521 en onder Philips n ln 1585 Men gelooft, dat de munten het e- dom zijn geweest van een rijken wiens kasteel vroeger op deze pi" gestaan. vliegongeluk in RUSIA>T Ten Zuiden van Rodolsk ln de t>u"r' Lohasnia ls een vliegtuig gefa „,n plaatsvervangende commissaris ran zware industrie, Paranof en ziJn„!L" noote, 4 hooge ambtenaren, de vb" de monteur, zijn omgekomen. sportvlieger" verongeit^1 In nabijheid van Neustrelltz is vliegtuig neergestort waarbij de Putl Rochow om het leven kwam.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10