LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 5 September H1 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE HULDIGINGSFEESTEN TE AMSTERDAM EN DE N.Z.H.T.M. Voor de huldigingsleesten te Amsterdam geeft de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg-Maatschappij speciale retours naar Amsterdam uit, tot en met 6 September verkrijgbaar aan de haltes en agentschap pen der Maatschappij en geldig op 8, 9 en 10 September (dus ten hoogste 3 dagen). Van deze goedkoope retours kunnen o.a. genieten de Inwoners van Schevenin- gen. Den Haag, Voorburg, Lelden, Kat wijk, Noordwijk, Sassenheim, Lisse en Hlllegom. Van 4 tot en met 7 September tijdens de huldigingsfeesten van H. M, de Konin gin te Amsterdam, zullen de Ned. Spoor wegen goedkoope buurtverkeerkaarten uit geven van Lelden naar Amsterdam hf. 1.20 (retour). De plaatsbewijzen zijn geldig bij vertrek tot 14.08 en terug op de treinen, die na 18 uur van Amsterdam naar Lei den vertrekken. DE 29ste JAARBEURS. „Stands" uit Leiden en omgeving. Op de 29ste Jaarbeurs te Utrecht, welke heden geopend ls, zijn welverzorgde stands aanwezig van de navolgende zaken uit onze stad en omgeving: N.V. Fabriek van wollen dekens v.h. J. Scheltema Janszoon, Lelden; N.V. Internat. Handelsmaatschappij „Imenexco", Leiden; N.V. Leidsche Meubelindustrie, buffetten, slaapkamers, enz., Leiden; Meubelfabriek ..Matze", slaapkamers, buffetten, Waddlnxveen; Fa. H. A v. Berkesteyn, machinale stoel en meubelfabriek, Waddlnxveen; N.V. Fabrieken „Waddlnxveen" v.h. A. Kempkes Co., meubelen, slaapkamers, stalen meubelen, enz., Waddlnxveen; N.V. Stoommeubelfabriek v.h. Modder kolk en Dljs, bekleeden, stalen meubelen, Waddlnxveen; G. Okkerse, mach. .speelgoedfabriek, Waddlnxveen; Fa. Gebr. Plomp, speelgoedfabrikant, Waddlnxveen; Kunstaardewerkfabriek „Katwijk", Kat wijk aan Zee; Waschmachinefabriek De Kroon", Al phen aan den Rijn; J. Pen, clubfauteuils, divans. Voor schoten. VALSCHE GULDEN IN BESLAG GENOMEN. Gistermiddag heeft de politie op het station alhier een valsche gulden in be slag genomen, welke door een buffetbe- diende van een dame in betaling was ont vangen. De gulden was mooi nagemaakt, maar het randschrift ontbrak. Daar bekend was, dat de dame naar Noordwijk was vertrokken, heeft de Leid sche politiek in samenwerking met de politie aldaar een uitgebreid onderzoek Ingesteld. LEIDSCHE BLINDENBOND. Het bestuur van deze vereenlglng ver zoekt het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen: Zij, die blind of zoo goed als blind zijn, dragen als herkennlngsteeken een witten wandelstok bij zich. Het publiek wordt beleefd verzocht deze personen, wanneer zij zich zon der geleide op straat bevinden, be hulpzaam te zijn In het bijzonder de drukke uren Cs morgens voor 9 uur, 's middags tusschen 12 en 2 uur en 's av. tusschen 4 en 7 uur) en voornamelijk op de drukke verkeerspunten zooals Blauw- poortsbrug, Kort Rapenburg en Haven- brug. Zouden ook niet de dames en heeren onderwijzers en onderwijzeressen ln dezen geest hierover met hunne leerlingen kun nen spreken? Wanneer de jeugd zich een beetje tegen over deze ongelukkigen ln acht weet te nemen, is er al veel gewonnen. Bij het laatst gehouden Mercurius- examen Engelsche handelscorrespondentie ls geslaagd mej. Schumacher te Voor schoten, leerlingen van miss Carter, alhier. A s. Zaterdag wordt Arie Oenstra, de meest populaire kellner van sociëteit ..Minerva" zeventig jaar. Hiermede is voor hem het oogenblik aangebroken om zijn functie als bediende van het Collegium van het Leidsche Studentencorps, welke hij 43 jaar lang met voorbeeldlgen trouw en IJver heeft vervuld, neer te leggen. Het lijdt geen twijfel of Arie, die vele generaties van studenten aan zich heeft verplicht, zal zich Zaterdag ln een groote belangstelling mogen verheugen. De firma J. G. Ballego Zonen, alhier, behaalde op de Dahllakeurlng op 2 September te Cannes, uitgeschreven door la Société d'Agrlculture. d'Hortlcul- ture et d'Accllmatatton de Cannes et de l'arrondlssement de Grasse. een certifi caat le klasse met Dahlia ..Alberte Mau- mené". Te Londen werd op de keuring uitge schreven door de Royal Horticultural Society de onderscheiding „selected for trial at Wisley" toegekend aan de nieuwe roode Cactus Dahlia ..Leiden's Elegance" De verzending van de bloemen voor deze keuringen was alleen mogelijk door den vlotten dienst der KL.M. en de welwil lende medewerking van autoriteiten. In het Ingezonden Stuk van mevr. Z. van Krimpenden Boesterd Is een sto rende zetfout geslopen. Waar gesproken werd van tekort (2e alinea) moest dit zijn tekst. Zondagmiddag toen mevr. K. alhier op den Hoogmadescheweg te Leiderdorp reed, geraakte zij met haar auto ln het op den weg liggende losse grind, waardoor de auto slipte en in de sloot terechtkwam. De beide inzittenden wisten zonder letsel de auto te verlaten en de auto werd na eenigen tijd door een kraanwagen op den wal getrokken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Officieel wordt uit Tokio medegedeeld, dat het Amerikaansche marineprogram tengevolge zal hebben, dat het Japansche vlootbouwprogramma spoediger zal worden afgewerkt. Japan zal zijn vloot binnen het kader der grenzen, welke worden gesteld door het Londensche vlootverdrag, uitbrei den tot het jaar 1936. Henderson blijft echter optimist! Volgens den politieken correspondent van de „News Chronicle" komt door de verkiezing van Henderson als Lagerhuis- afgevaardigde voor Clay Cross niet de kwestie aan de orde, of hij Lansbury zal opvolgen als leider van de parlementaire Labour Partij. Voor de eerste vier of vijf maanden zal Henderson al zijn werkkracht moeten besteden, om een Internationale overeenstemming te Genève tot stand te brengen en Henderson gelooft Inderdaad, naar genoemd blad meldt, dat de ontwa peningsconventie vóór Kerstmis door 64 naties, welke ter Ontwapeningsconferentie zijn vertegenwoordigd, zal worden getee- kend Het volgend jaar zal Henderson dan, behalve aan zijn normale parlementaire werkzaamheden, ook zijn aandacht kun nen besteden aan de verbetering van de politieke organisatie der Labour Partij. DUITSCHLAND. De uittocht uit Neurenberg Weer talrijke arrestaties Reventlow voor gewetensvrijheid. De uittocht der Nazis uit Neurenberg is vlot verloopen. De massa's zijn vlug ver voerd. In totaal zijn meer dan 250.000 rei zigers vervoerd in 324 extra-treinen, ter wijl bovendien de normale dienst volledig werd gehandhaafd. De bevoegde instanties hebben gecon stateerd, dat onder leiding van bekende functionarissen van communistische on der-organisaties, de K. P. D.-afdeeling Dulsburg-Hamborn opnieuw zou worden opgericht. Zondagochtend tegen half zes heeft politie, gesteund door S.Ain het geheele stadgebied Dulsburg-Hamborn een actfe doorgevoerd Gearresteerd en naar het politle-presidium werden overgebracht ln totaal 76 personen. In beslag werden ge nomen tal van geschriften en boeken, zoo mede wapenen, muziekinstrumenten, ïadlo-toestellen en fietsen. Ook werden ledenlijsten gevonden en bescheiden en boeken der „leiding". Zaterdagavond heeft de S.A. te Laar elf communisten gearresteerd, die illegale ge schriften en pamfletten van hoogverrado- lijken Inhoud zouden hebben verspreid Te Bremen werden 64 personen om de zelfde redenen gearresteerd. Naar de „Daily Telegraph uit Berlijn verneemt, doet graaf Ernst Reventlow, dlê zelf Nazi is, in zijn blad Reichswart een ernstig beroep op het handhaven van da gewetensvrijheid. Mlllloenen Duitschers. zegt hij. geloofden zes maanden geleden nog, dat het niet meer dan natuurlijk was, dat ieder Duitscher in Luther's land zijn eigen godsdienstige overtuiging kon belij den. Het was toen ondenkbaar, dat partij leiders politieke dwang zouden oefenen ln kerkelijke zaken op een wijze als in geen eeuwen zelfs beproefd was. Nu gebeurt het echter, dat iemand met een gezin te hoo- ren krijgt, dat hij zijn baantje en zijn werk zal verliezen als hij zich niet bij de Nazi-partij der Duitsche Christenen aan sluit. Dit. zegt graaf Reventlow. is erger dan de pijnbank, die men vroeger kon ontloo- Een door een „bekeering" tegen de waar- eid in. Bovendien vergeten de leiders van de Duitsche Christenen of weigeren zij toe te geven dat een Duitscher een goede Duitscher zijn kan. zelfs als hij geen Christen ls. Graaf Reventlow eischt, dat alle Duit schers als Duitschers zullen worden behandeld en dat men hen volledige gewetensvrijheid zal laten naast de Duit sche Christenen en dat elke dwang in dit opzicht zal ophouden. TSJECHOSLOWAKIJE. Tegen de Nazis. De politie van Maehrisch-Ostrau heeft Zondag vijf Inwoners van Hultschln, die lid van de N S.D.AP. zijn. gearresteerd en voor het gerecht gebracht. ZIJ worden er van beschuldigd staatsvijandige betrekkin gen te hebben onderhouden met de N.S.D AP ln Duitschland. Er ls een pro ces tegen hen aanhangig gemaakt wegens inbreuk op de wet tot bescherming der republiek. SPANJE. Atgemeene staking in het steenkolen- bekken van Asturië. Volgens een bericht uit Ovledo hcerscht in het steenkolenbekken van Asturië vrij groote opwinding onder de arbeiders De algemeene staking ls aangekondigd, waar bij ongeveer 30.000 arbeiders betrokken zul len zijn Eenige stakingsleiders zijn ge arresteerd. daar pronaganda is gevoerd in de kazernes. De nadruk wordt er op ge legd. dat de stakingsbeweging des te ern stiger is daar de arbeiders in Asturië zeer goed ziin georganiseerd. De arbeiders elschen loonsverhocging. De wethouder van Onderwijs, mr K Tepe is deze maand verhinderd spreekuur te houden. Een tot dusverre onbekend gebleven automobilist heeft gistermiddag de leu ning van de Philosophenbrug en een lan taarnpaal stukgereden. De politie stelt een onderzoek ln. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is de 37-jarige mej. K. N.. wonende in de P J. Blokstraat. op de Heeren gracht tengevolge van te ver uitwijken, aangereden door een auto. Zij viel en be kwam lichte verwondingen aan hoofd en beenen. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. ENGELAND. Vakvcreenigingscongres geopend. Gisteren is te Brighton de jaarlijksche conferentie van het Engelsche vakvereeni- gingscongres geopend. 546 vertegenwoor digers waren aanwezig. Over 65 resoluties zal van meening worden gewisseld. Het congres zal tot Vrijdag duren en heeft telkens een dag gereserveerd voor de be sprekingen over werkloosheid, oorlog en ontwapening, fascisme en Industriecontrole en hoogte der prijzen. De algemeene secretaris van de Natio nale Unie van Spoarwegarbeiders A. G. Walkden. heeft als president de volgende toespraak gehouden: „Het congres komt bijeen op een kritiek tijdstip in de geschiedenis van de georga- seerde arbeidersklasse. De organisaties van de democratie en de instellingen van het vrije staatsburgerschap zijn in Duitsch land met voeten getreden en de vernieti ging van de vrijheid en de democratie is in dat land geen uitzonderlijk of op zichzelf staand geval. In vele andere lan den zijn machtige .invloeden aan het werk met hetzelfde onheilspellende doel voor oogen. De groei der beweging, welke zich in Italië Fascisme noemt, en welke door andere namen en door hemden van ver schillende kleuren vereenzelvigd zou kun nen worden is een veelbeteekend feit in de verschillende landen. Waar deze bewe ging naar voren komt. heeft het dezelfde eigenaardigheden en gebruikt het dezelfde methode met hetzelfde doel in ieder geval. De arbeiderspartij staat vastbesloten te genover deze machten, die zoowel op pro ductief als op industrieel gebied wil over- heerschen. De democratie is aangevallen, aldus Walkden niet omdat zij gefaald heeft. Achter de dictatuur staan kapitalistische belangengroepen. Voor hen, die zouden kunnen twijfelen aan de connectie van de kapitalisten, met de nieuwe tirannie, zou hij erop willen wijzen, dat de eerste daad van het fascisme was, de vakbeweging te onderdrukken en de volgende de politieke organisatie van de arbeiderspartij te ver nietigen. Onze oude leden weten dat het recht tot organisatie de vrijheid van spreken, ge heim stemrecht en dergelijke, vrijheden zijn, welke bloed en opoffering hebben ge kost. Thans weten wij. dat deze aan aan vallen kunnen worden blootgesteld en door een gewapende minderheid kan wor den teniet gedaan. Hierin ligt het gevaar van de nieuwe leerstelling van het fes- cisme. Deze militarisatie van de politiek, dit gedisciplineerd drillen van de jeugd, 's een permanent gevaar. Uitvoerig behandelde spreker het pro gram tot industrieel herstel, dat geleid wordt door den president der Vereenigde Staten. Verder werd aangekondigd, dat een re solutie zal worden ingediend, inzake den Engelsch-Russischen handel, waarin het congres zal worden gevraagd een beroep te doen op de Britsche regeering om on verwijld een handelsverdrag te sluiten met de regeering der Sovjet-Unie op de zelfde basis als de overeenkomsten, welke onlangs met andere vreemde mogendhe den zijn aangegaan en credieten te ver schaffen voor de financiering van den En gelsch-Russischen handel, teneinde de Russische regeering mogelijk te maken grootere orders ln Groot-Brlttannië te plaatsen, daar, naar men vertrouwt, een dergelijke actie werk zal verschaffen. OOSTENRIJK. De strijd tegen de Nazis. In verband met de „zuiveringsactie" bij de Oostenrijksche spoorwegen is in geheel Oostenrijk een groot aantal nationaal- socialistlsche employé's voor straf naar slecht betaalde posten verplaatst. Tevens werd tegen hen een strafvervolging inge steld. waarop een onmiddellijk ontslag zonder schadeloosstelling volgen zal. Door een aangifte van de ..berichten dienst" der „Helmatschutz" heeft de poli tie in een café ln het achtste gemeente- district van Weenen 44-personen. vroegere SA.-mannen gearresteerd, die daar een vergadering hielden. Twaalf natlonaal-sociallsten uit het dis trict Kitzbiihel. die zich ln Dulschland op houden. zijn van het staatsburgerschap vervallen verklaard. In Innsbruck zijn twee personen wegens politieke actie gearres teerd. o CHINA. Spoorwegen in Mandsjoekwo Nederlaag der communisten. Seml-offlcieel wordt medegedeeld, dat de onderhandelingen tusschen de Japan sche en Mandsjoerijsche regeeringen over den aanleg van nieuwe spoorwegen in Mandsjoekwo spoedig zullen worden be ëindigd. Door de overeenkomst krijgt Ja pan het recht, nieuwe spoorlijnen naar de Russische en Mongoolsche grenzen te bou wen, welke zoowel in economische als in strategisch opzicht voor Japan van groot belang zullen zijn. De nieuwe speciale Ja pansche gezant zal binnenkort de overeen komst voor Japan teekenen. De regeeringstroepen hebben bij Foesjor de communisten geslagen. De poging der laatsten om Foesjor te bezetten, is mis lukt. Achthonderd communisten zijn ge vangen genomen. Een aantal stukken ge schut is ln handen der regeeringstroepen gevallen. De vervolging der communisten wordt voortgezet. CUBA. Arbeidersonlusten. Er zijn arbeidersonlusten uitgebroken in het eerst door de revolutie en daarna dooi den cycloon geteisterde eiland. Er vielen reeds drie dooden bij een botsing tusschen stakers en werkwilligen. Stakers hebben de entrepots van den ondergrondschen spoorweg vernield en de gebouwen van een Amerikaansche firma te Antilles verwoest. Alle officieren in het leger, die het be wind van Machado gesteund hebben, zul len voor den krijgsraad terecht staan. Het offlcieele radiostation verspreidt het bericht, dat Cuba „in handen der solda ten is". In ingewijde kringen vreest men, dat men ditmaal te doen heeft met een com- munistischen opstand. ROEMENIE. Oppositie van Manioe. Een overwacht ingrijpen der Zevenburg- sche aanhangers van Manioe in de actieve politiek van Roemenië, vormt het middel punt der politieke gebeurtenissen Een van de leidende leden der Nationaal Zaranisten, Beilas heeft een manifest ge publiceerd. waarin hij een feilen aanval op de regeering doet. Deze aanvankelijk niet zeer belangrijke kwestie trok de aandacht, doordat Manioe Ir. een gisteren ge^ioliceerd interview de verklaring van Boilas als een onder de tegenwoordige omstandigheden zeer na tuurlijke zaak kenschetste. Deze verklaringen van Manioe dwingen de tegeering of tegen de oppositie, dus "»k tegen Manioe, maatregelen te treffen, dan wel wegens de nieuwe binnenlandsche politieke moeilijkheden, af te treden, welk alternatief in een gisteren te Sinaia ge houden ministerraad onder voorzitterschap van Vajda Vojvod ls overwogen. Vojvod heeft na een audiëntie bij den koning het dagelljksch bestuur der Natlonaal-Zara- nistlsche partij voor heden te Boekarest bijeengeroepen. In deze vergadering zal het optreden van Manioe en zijn aanhangers worden be sproken en een besluit worden genomen omtrent een voorstel tot uitsluiting van Boilas die ook uit de leiding van het Zaranlstische partij-orgaan „Patria" is ge treden. JAPAN. De reorganisatie der regeering. Hedenochtend is tusschen de leiders der beide groote Japansche politieke partijen. Monseito en Seigu Kai, overeenstemming bereikt inzake de reconstructie der regee ring. De beide partijen hebben een ge meenschappelijk communiqué gepubli ceerd waarin verklaard wordt dat de alge meene politieke toestand van Japan noodzakelijk maakt, partij kwesties voor- loooig op den achtergrond te stellen. Thans wordt in de nationaal Japansche partijen den wederopbouw en de verster king der centrale macht van de regeering geèischt. Aan het hoofd van Japan moet staan een regeering, welke voorzien van groote volmachten in staat is het land te regeeren. zonder rekening te houden met de parlementaire groepen. Het is thans niet het oogenblik om het parle mentaire systeem te wijzigen want de binnenlandsche en buitenlandsche poli tieke toestand eischt de concentratie van het geheele volk voor de uitbreiding van de weermacht. De partijen zijn het er voorts over eens, dat geen sprake kan zijn van het leger of de marine. In het bijzonder in de kwestie der vloot zijn de partijen het eens, de vloot zal evenals de luchtmacht worden versterkt. De partijen zullen strijden voor een sterkere Japansche weermacht. Ook gisteren was het kabinet bijeen ge komen teneinde te beraadslagen over den algemeenen politieken toestand. Aan de zitting namen vertegenwoordi gers der marine en van den generalen staf deel. Takahashi verklaarde zich tegen den geëischte dictatuur in Japan en wees op de noodzakelijkheid van de handhaving van het parlementaire systeem. Zijn standpunt schijnt door weinigen zijner collega's te worden gedeeld. Het schijnt dat Takahashi Oesjida en twee andere leden bij de reorganisatie van het kabinet met 2 andere ministers zullen aftreden. VEREENIGDE STATEN. Dc saneering. Er zijn voor president Roosevelt en de regelaars van den arbeid door het vast stellen van „codes" moeilijkheden op til. De voorzitter van de Amerikaansche Kamer van Koophandel heeft gcëlscht, dat in de „codes" het beginsel van de „open shop" zal tot uiting komen. D.w.z. de werk gever behoeft zich niet te voegen naar den eventueelen elsch der werknemers, dat aan te stellen personeel lid moet zijn van den betrokken vakbond. De voorzitter van de Kamer van Koop handel heeft circulaires aan 'de leden rondgezonden. Daarin wordt voorgesteld dat in alle codes de clausule zal worden cpgenomen ook in de code van de auto industrie voorkomend waarin de direc ties verklaren, dat het personeel zal wol den aangesteld, behandeld en zoonoodig ontslagen volgens geschiktheid en dat er daarbij niet op zal worden gelet op zij lid zijn van hun vakbond of niet. .Labour Day", het Amerikaansche na tionale feest, is in het geheele land ge vierd met talrijke redevoeringen, waarin de voorspoedcampagne van president Roo sevelt krachtig werd aanbevolen. Te Chicago verklaarde Johnson ln een rede, dat de campagne tot vermindering van het aantal arbeidsuren en vermeerde ring der minlmumsalarlssen met onver minderde kracht zou worden voortgezet. Hij voegde hier nog aan toe, dat op 20 September een campagne zal worden in gezet, om het publiek uit te noodigen meer te koopen. waarbij hij erop weer, dat een der groote gevaren het feit Ls. dat de consumptie niet gelijk opgaat met de pro ductie, waardoor een opstapeling van koopwaren te vreezen is en dientengevolge een nieuwe instorting der Industrie. Johnson verklaarde tenslotte nog, dat hij het wantrouwen tusschen de georgani seerde arbeiders en het Amerikaansche kapitaal betreurde, welk wanliouw-n een gevolg is van het artikel in dc net betref fende het nationaal heistel. dat den ar beiders het recht verleent, zich 'vrij en zon der dwang der werkgevers te organiseren. St'vnt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. LNGELSCH-FKANSCHE BESPRtKlNi,, TE PARIJS. PARIJS 5 Sept. (Reuter). De Parisien" kondigt aan. dat vóór de ha, ting van de zitting van den Volkenbod. 18 Sept. a.s.. belangrijke bespreklngerfj len plaatsvinden te Parijs tusschen Dj dier en Paul Boncour en de Er.gelj ministers Simon en Eden, Inzake O» rijk's onafhankelijkheid, de econom_ saneering van midden-Europa en vajl Balkan en speciaal de verdere behandel van het ontwapeningsvraagstuk. LEYGUES' OPVOLGER PARIJS, 5 Sept. (Reuter). Als vermoe lijken opvolger van den Zaterdag oil leden minister van marine Leygues j men de bladen den huidigen minister j Koloniën, Albert Sarraut, Sarraut zou aan Koloniën tot opvoli krijgen den huidigen minister der Kt vaardij, Frot en deze zou worden ven ger. door Guy la Chambre, onder-sta secretaris van den eersten minister. HERRIOT 3IJ DE SOVJETS. MOSKOU, 5 Sept. (Reuter). HeiJ heeft de pers ontvangen en zeide eri overtuigd te zijn, dat het Sovjet-Rutó! volk een hecht voorstander van den is. Hij roemde de groote intelligent:»! moed van Stalin en de behaalde succes in de industrialisatie en den land'ml waardoor het niveau van het huidf leven in de Sovjet-Unie aanzienlijk ger staat dan dat wat hij in 1922 waargenomen. DE SANEERING IN AMERIKA. WASHINGTON. 5 Sept. (Reuter). - president van de American Federation! Labour. Green, heeft in een redevoer! welke hij te Akron (Ohio) hield, klaard, dat de Federation zich zal wenl tot de rechtbanken, teneinde de we gevers te doen straffen, die de bepalini van de codes hadden overtreden, w betrekking hadden op de vrijheid arbeiders om zich te organiseeren. De raadgever der N.R A. i.z. de arbei kwesties, Rlchtberg, heeft verklaard een organisatie der arbeiders thans m dan ooit noodzakelijk was. GEEN REGEERINGSCRISIS IN ROEMENIE. BOEKAREST, 5 September. (V.D i De regeeringscrisls in Roemenië kan ra loopig als bijgelegd worden beschouwd, minister-president geniet ook verder vertrouwen van den Koning en hij thans, zooals hij zelf heeft aangekend: met practische middelen de insurgen binnen de nationaal-Tsaranistische pa tot rede brengen. De neef van Manimu de crisis heeft teweeg gebracht, zal de partij worden gezet. HULPELOOSHEID VAN PRESIDENT HINDENBURG? PARIJS. 5 Sept. IV.D.). Vandevd de vroegere Belgische Minister van tenlandsche Zaken, publiceert een art! waarin hij meent te kunnen aantcon dat President von Hindenburg machte! staat tegenover maatregelen, welke osl Hitler's leiding tot stand komen. Hij ha het geval aan van den vroegeren Preside van den Duitschen Rijksdag, en mevroi Loebe. Mevroi.w Loebe schreef von Hi denburg en verzocht hem de InvrijheJ stelling van haar man uit het contend tickamp, werwaarts hij was gezonden, willen bewerken. Ze vestigde er de aai dacht op, dat Loebe altijd groote tigdheid had betoond, en zelfs in de rl ting van den Rijksdag had bewerk! i de sociaal-democratische afgevaardi:d( de redevoering van Hitier aanhoorden., President von Hindenburg, aldus Vari velde, heeft in een schriiver de ln hec tenis-houding van Loebe betreurd medegedeeld zich tot den Rijkskansel te hebben gewend, om zijn invrllhelrtsf ling te verkrijgen. Vandevelde merkt dat Loebe nog steeds in hechtenis is. DE ENGELSCHE WERKLOOSHEID AFNEMENDE. LONDEN. 5 Sept. (V.D.). Het Minister van Arbeid heeft bekend gemaakt, dat i 21 Augustus 2.411.137 personen als werkM waren ingeschreven. Dit is 31 000 mlnd dan een maand te voren en 448.691 mj der dan verleden jaar. Sedert Novemw 1930 ls dit het laagste werkloozencljfet Het aantal bedrljfsverzekerden bedes» 9.857.000. Dit is 57.000 meer dan een maan geleden en 648.000 meer dan verleden jaj en het gunstigste cijfer sedert Juni 1»» Wat de belangrijkste industrieën betref is de gemiddelde maandelijksche product! in de ijzer en staalindustrie toegenomq tot 530 500 ton, vergeleken met verledei jaar 438.000 ton. Dit is nog slechts 108.000 ton dan voor den oorlog. In de katoennijverheid heeft men beste seizoen gehad sinds jaren. I" schoenenindustrie is de handel beter 1 verscheidene jaren lang het geval «as, de wolindustrie neemt de vraag gestae» toe en kunnen steeds meer mftiscr worden tewerk gesteld. In de automobielindustrie zijn de Iaat paar maanden alle bestaande reet» overtroffen In Birmingham w0™„e°nnd bedrijven uitgebreid, waarvoor 500"00 P sterling door de fabrikanten «or .nn schikbaar gesteld, nieuwe indust-^ worden er gevestigd, terwijl de «er- A heid ln dit bedrijf het laagst ls ".„re laatste drie jaar. Uit de Noord-Oos' kuststreek neemt de uitvoer van - kolen toe. o TWEE VLIEGERS GEDOOD BUENOS AIRES, 5 Sept. (V.D.' J luitenant-vliegers, Gamarro en 'ey.el:i4\ om het leven gekomen, toen hun dat deelnam aan een esquadrllle-v1" "rjf. Palomar bij een noodlanding Hield. «J bel de dan

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2