ISCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 September 1933 I TELEGRAFISCH weekbericht. Tegedeeld door net Kon. Neü. Meteorol. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. RECHTZAKEN. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. S-I WEERBERICHT. Barometerstand. Jsternnddag 3 uur: 765. ■edeniniddag 3 uur: 770. pliïenlandsch weerbericht. Kon Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt. Joogste stand: 770.1 te Groningen, kagste stand: 754.8 te isafjord. pachting tot den avond van 5 Sept.: wakke Oostelijke tot Zuidelijke wind. jelig tot licht bewolkt. Weinig of geen psjag. Iets warmer overdag. Instituut te ->e Bildt. Inds Zaterdag heeft de hooge drukking f over geheel Scandinavië uitgebreid, [zij neemt vooral in het Oostzeegebied toe, zoodat weer een periode van j weer is aangebroken. De depressie [IJsland is sterk afgenomen en er zijn lliet oogenblik geen aanduidingen van lere belangrijke depressies. De aftrek- ide depressie in het Oosten brengt in St-Duitschland nog eenige regen en jdt de temperatuur in Midden-Duitsch- laag, in Scandinavië is de ochtend- Eperatuur in het binnenland laag, maar [rdag zal Zweden een vrij hooge tempe- juur bereiken. Noorwegen heeft in liet Erden regen, Engeland heeft fraai weer t hooge temoeratuur, Schotland nog een [rijg regen, m Zuid-Frankrijk blijft het |r "warm, het overige vasteland heeft fraai weer. LUCHTTEMPERATUUR. [uur voorm.: 20 gr. C. (68 gr. F.), ■uur 'smidd.: 20 gr. C. (68 gr. F.j. [uur nam.: 20 gr. C. (68 gr. F.). lOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. L te 4 u. 08 min.; n.m. te 4 u. 11 min. W ATERTEMPEKATU UR. I Zweminrichting „Hooge Rijndijk". |)Iiddags 12 uur: 2Otyfc gr. C. Zweminrichting „De Zijl". IMiddags 12 uur: 19 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ê.a. IMaandag: 20.18 n.m. tot 5.43 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. landag: op: 18 u. 54; onder: 1 u. 57. cycloon in florida. ^EST PALM BEACH (Florida), 4 Sept. feuter). De kuststreek van Florida is peravond geteisterd door een cycloon. verkeert in hevige ongerustheid over F lot der bewoners aan het meer Chee- obee. Vóór de verbreking der verbin- jgsmiddelen, had de wind reeds een felheid van 80 mijl per uur. 800 personen Pten zich per trein in veiligheid wil- brengen naar hooger gelegen deelen, hr van sommige treinen, die deze men- pen vervoerden, is niet vernomen, of zij T aangekomen. hulp actie ten bate van den deenschen landbouw. KOPENHAGEN, 4 Sept. (V.D.) Na lang- j'Se onderhandelingen heeft de iand- lu'Vcommissie overeenstemming bereikt lake de hulpactie ten gunste van den nabouw. Het voorstel, dat is ingediend het Ministerie van Landbouw, bevat de jgende punten: '•Een tarweregeling welke door een bij- Mere invoerheffing de prijzen voor rwe en gerst op 14 kronen per 100 kilo, ®r voedergerst, haver en gemengd koren 12 kronen per 100 kilo en voor rogge i fhais op li kronen per 100 kilo vast- v" De baten zullen ten goede komen 5 |,en Sraanfonds. Een vleeschregeling, welke o.m. voor- ln de progressieve straatbelasting tot kronen per stuk vee, J- Regeling van zwijnenfokkerij en Ken boterverordenlng. luoor deze laatste wordt de prijs voor 1,'vastgesteld op 2.15 kronen per kilo, «bij een belasting van kracht wordt Erin U'nnenlandsche markt. De mar- ^'e-productie en de margarine-prijs t?™ "'et worden verhoogd. Ook de ont lorde ult heffing op boter zuilen oen gestort in een fonds ten gunste "J,^en landbouw. Staiini verwhcht, dat minister-president t'n Dinsdag de politieke besprekin- i" ™et de partijen zal aanvangen. o de politieke toestand IN griekenland. 4 SePt- (V.D.). De Grleksche her SH?"0PPosilie heeft besloten niet kt p».i te hemen aan de zittingen van kt "«neat Zij heeft een oproep tot int tpo Sericht, waarin zij zich scherp «uï® de regeering. np. 's de binnenlandsche toestand 'ine it00" m°eilijk geworden De re- |«Jng Ai''jeeft ernaar, ondanks de hou- Re ordp - Sr Venizelos geleide oppositie, pvea," de rGst in het land te hand- nationaal huldigingsdéfile in het stadion. Het uitvoerend Comité verzoekt ons het volgende mede te deelen: Het Stadion te Amsterdam is nagenoeg uitverkocht. De voorzitter van de commissie van ad vies, ds. A. G. h. v. Hoogenhuyze, zal na mens het Nationaal Jongeren Verbond Hare Majesteit, na aankomst op het Sta dion toespreken. Het in het Stadion ge sprokene zal door luidsprekers worden hoorbaar gemaakt. De huldigingsmiddag zal door de K. R. O. in Nederland en via de Phohi in Ne- derlandsch Oost- en West-Indië, worden uitgezonden. Langs den terugweg, dien Hare Majesteit aflegt van het Stadion naar het Paleis, stellen alle deelnemers aan het défilé zich op aan beide zijden van den rijweg, zoo dat Hare Majesteit door een haag van Oranje-Nederland, naar het Paleis terug rijdt. begrafenis henri borel. Heden heelt op de Roomsch-Kathoheke begraafplaats te Den Haag de teraarde bestelling plaats gevonden van het stof felijk overschot van den heer Henri Borel, oud-adviseur voor Chineesche zaken, letter kundige en kunstcriticus. Tevoren was in de parochiekerk Onze Lieve Vrouwe van Lourdes aan de Nieuwe Parklaan een uitvaartdienst gehouden. Onder de honderden belangstellenden, die op de begraafplaats tegenwoordig waren, werden opgemerkt de heeren E. de Lang, directeur, en C. M. Schilt, hoofd redacteur van „Het Vaderland", van welk blad ook de president-commissaris prof. dr. J. Kraus, verschillende redacteuren on de heer W. J. H. Muiier de plechtigheid bijwoonden. Voorts was er groote helangstelling uit de journalistieke- en kunst-wereld. Kransen waren er o.m. van den Chinee sche Zaakgelastigde, het „Vaderland", en Ned. Journalistenkring. Aan het graf werd niet gesproken. STRAPERLO BEHENDIGHEIDS- OF HAZARDSPEL? Politie-bezoek tegen middernacht in het Kurhaus te Scbeveningen. Tot verrassing van de vele bezoekers is in den afgeloopen nacht tegen 12 uur een aantal inspecteurs en rechercheurs van politie (in civiele kleeding) in de stra- perlo-zaal van het Kurhaus te Schevenin- gen binnengetreden om op last van den minister van Justitie proces-verbaal op te maken van de situatie, waarin op dat oogenblik het spel verkeerde. Er werd aan negen straperlo-tafels ge speeld en rondom elke tafel had zich een vrij groot aantal deelnemers geschaard., Aan iedere tafel werden eenige-recher cheurs geposteerd om te verhinderen, dat uit het publiek op een of andere wijze ver andering in den stand van zaken zou kun nen worden gebracht. Inmiddels werd officieel proces-verbaal opgemaakt; na men en adressen van allerlei deelnemers, als getuigen, werden genoteerd, enz. Toch was dit alles geen verrassing nóch voor de directie van het Kurhaus, nóch voor die van het Straperlo-spel, t. w. de heeren Strauss en Perel. uit wier namen die van het spel werd samengesteld. Immers, het was hun reeds lang bekend, dat de Regeering een principieele, rechter lijke uitspraak verlangde over de vraag of het Straperlo-spel. dat dezen zomer te Scheveningen als attractie voor de bezoe kers van de badplaats werd beoefend en dat door de plaatselijke overheid werd ge tolereerd omdat het zich als behendig heidsspel. dus niet als hazardspel had aan gekondigd. Om echter den materleelen gang van zaken niet te benadeelen was in overleg met de directie gewacht tot het einde van het seizoen, dat tevens voor dezen zomer het einde van het Scheveningsche Stra- perlo zou zijn, n.l. tot Zondag 3 Septem ber middernacht. Aangezien op 3 September het onder zoek zou aanvangen, moest de politie kort voor middernacht aanwezig zijn. terwijl het voor de buitenwereld geheim moest blijven tot op het moment van ingrijpen. Aldus is geschied, terwijl alles even orde lijk en zakeliik is verloopen. Thans komt de kwestie dus binnenkort voor den kantonrechter en dan zal tevens principieel worden uitgemaakt of ook in andere badplaatsen de andere spe len. die op Straperlo gelijken. binnen de mazen van de wet vallen of niet. GOUVERNEUR VAN SLOBBE TERUG IN NEDERLAND. Met de Simon Bolivar van de K. N. S. M. is te Amsterdam voor een vacantie-verblijf hier te lande de heer B. W. T. van Slobbe gouverneur van Curacao gearriveerd Be halve door een groot aantal familieleden werd hij verwelkomd door de directie van de K. N. S M. OUD-GEZANT OVERLEDEN. WASHINGTON, 3 Sept. (Reuter). Op 84-jarigen leeftijd is hier overleden de vroegere Amerikaansche ambassadeur ui in Rusland, Maryc. DE VLIEGWEER TE CHICAGO. CHICAGO, 4 Sept. (V.D.). In hjt kader der vliegweek van Chicago wordt thans het ballon-concours van de Gor- don-Bennett-beker gehouden. In het ge heel zijn zes ballons opgestegen van de vlieghaven van Curtiss Wright. Kort voor het vertrek werd de Opel- ballon door een hevige windvlaag gegre pen en meegesleurd Alle pogingen van de manschappen om de ballon vast te houden, waren vergeefs. Van ongeveer 17 M. viel de ballon in elkaar. Met deze ballon zal niet meer aan den wedstrijd worden deel genomen. De Fransche ballon is als eerste gedaald 5 K.M. van Aleion in den staat Michigan. Ds. H. C. VAN DEN BRINK. Gedachtenisrede 40-jarig predikants jubileum. Gisteravond hield ds. H. C. v. d. Brink, em. predikant der Ger. Kerken (in H. V.) vroeger te Leiden, een gedachtenisrede naar aanleiding van zijn 40-Jarig jubileum. Als tekst was gekozen Ps. 27 13 „Zoo ik niet had geloofd dat ik het goede des Heeren zou zien in het land der levenden." Spr. bracht dank aan de Hilversumschc gemeente, die hem hiertoe de gelegenheid bood en aan het bestuur der Ver. voor Evangelisatie, die het gebouw ter beschik king had gesteld. Spr. schetste de moei lijkheden van een predikant, die voor een staalkaart van vele richtingen en ge voelens moet geven wat allen noodig heb ben. Vervolgens memoreerde spr. zijn velerlei arbeid in 7 gemeenten, welke hij diende; na 1S26 echter was hij niet meer bevoegd geacht voor veel arbeid op het Chr. levensterrein. Toch was hij 40 jaar gereformeerd predikant gebleven Voor degenen, die niet 17de eeuwsch voelen is het begrip „gereformeerd" heel moeilijk. Spr. zou wilier, zeggen, gereformeerd is Christelijk volgens de leer van Christus en zijn apostelen. Hij heeft steeds gepredikt den Christus der Schriften en niet een van eigen maaksel. Deze prediking verwekt verzet van conservatisme en confessiona- lisme in allerlei vorm. Men is te vroom om het Woord van God te bestrijden daarom weerstaat men hem die het brengt. De kerk heeft geen last van de wereld meer. omdat zij de wereld met rust laat. Spr. wil echter nu de keerzijde laten zien: ondanks alles heeft hij het geloof behouden: al hebben menschen in 1926 hem afgezet. God heeft hem niet afgezet. In de door Assen geprovoceerde scheuring ziet spr. toch het goede des Heeren. Onze kerken voelen zich gelukkig nu ze vrij zijn van conservatieve banden Niemand wordt hier gedwongen zich te conformeeren met het gevoelen der massa. Wij hebben nu liederen, vrouwenkiesrecht, een concept voor een nieuwe kerkenordening is er, een aan den tegenwoordigen tijd zich aanpas sende vernieuwing der lithurgische formu lieren is in voorbereiding, evenals een be lijdenis gericht op het heden. Snr. mag zeggen de laatste 7 jaren van zijn ambt zijn de beste geweest. Ds. J. van der Woude van Hilversum bracht dank voor alles wat, ds v. d. Brink voor de gemeente geweest was tijdens haar herderloosheid. Dr. J. G. Geelkerken sprak namens alle kerken in Hersteld Verband en de collega's en zeide, dat de Jubilaris zulk een groote, zeer bijzondere plaats innam onder allen, den wensch uitsprekend dat hij nog lang voor den arbeid der kerkengroep gespaard mocht blijven. Op spr.'s verzoek werd ds. v. d Brink toegezongen lied 32b: „Vader sla hem steeds in liefde gade Hierna dankte de jubilaris, waarna de groote schare nog zong lied 43 10 „alle roem is uitgesloten". Na afloop was gelegenheid ds. en mevr. Van den Brink te complimenteeren in de consistoriekamer. SALARISVERLAGING RIJKSPERSONEEL ONAANVAARDBAAR VERKLAARD. Zaterdag kwam het Algpmeen Bestuur van de Centrale van Vereehigingen van Personeel in 's Rijks Dienst'te 's-Graven- hage in vergadering bijeen ter behande ling van de voorstellen der Regeering inzake een korting op de salarissen van I het Rijkspersoneel. i De vergadering was algemeen van oor deel, dat de verlaging door de Regeering voorgesteld, gelet op het feit. dat de be looning van de landsdienaren door de ver hoogde salariskorting voor 1933 geen be hoorlijk levenspeil meer waarborgt en zelfs een consolideering van dit peil in een gewijzigd Bezoldigingsbesluit niet zou kun nen worden aanvaard. Tot dit besluit hebben de volgende over wegingen geleid: De netto minimum-werkloonen zijn voor de 23-jarige rijkswerklieden sedert 1921 in de Gemeenten le, 2e en 3e klasse respec tievelijk gedaald van f. 30.60 op f. 21.40, van f. 29.70 op f. 19.17 en van f. 28.35 op f. 17.55. De maximum netto weekinkomens van de gehuwde rijkswerklieden in de laagste loongroep op 30-jarigen leeftijd liepen teriig van f. 32.40 op f.26. van f. 31.50 op f. 24.48 en van f. 30.15 op f. 22.85. Deze loonen kunnen gemiddeld worden ver hoogd met pl.m. 4"/» als kinderbijslag. De minimum jaarloonen van beambten op 21-jarigen leeftijd vielen sedert 1921 op de respectievelHke standplaatsen terug van f. 1340.— op f 840.—. van f 1250 op f. 800 en van f.1200.— op f.737.—. terwijl de minimum-salarissen voor de ambtenaren op jaarloon terugliepen van f.1200 op f. 860.—. Een salarisstelsel opgebouwd op zoo danig lage aanvangswedden en -loonen. biedt volgens de vergadering geen vol doende basis meer voor een redelijke levensexistentie. Met gegevens, ontleend aan vergelijk bare functies uit de Bezoldigingsstelsels voor het Rijk. de groote Gemeenten en de Provinciën, werden loon- en salarisver schillen geconstateerd van gemiddeld 12 k 18 »/o. -/V VECHTPARTIJEN TE OSS. Een doode. In den afgeloopen nacht te ruim 12 uur heeft zich in de St. Willibrordusstraat na bij het café van Netten in de Heide te Oss weer een drama afgespeeld. In ge noemd café schijnt een twist te hebben plaats gehad tusschen eenige personen en toen na sluitingstijd te middernacht het café moest worden ontruimd, werd de ong. 40-jarige gehuwde G. van Lieshout uit Oss overvallen. Het slachtoffer kreeg eenige messteken in de hartstreek en zakte ineen. Hij overleed spoedig. De marechaussee uit Oss en dr Stolz uit Oss waren spoedig ter plaatse, doch laatstgenoemde kon geen hulp meer ver- ieenen en slechts den dood constateeren. Het lijk van het slachtoffer werd per brancard naar het St. Annaziekenhuis te Oss overgebracht. De verslagene laat een vrouw en vier kinderen achter Als vermoedelijke dader heeft de mare chaussee gearresteerd een zwager van het slachtoffer, een zeker P. v. R. uit Oss, die naar de marechaussee-kazerne is overge bracht. Nabij den Bergensche weg heeft even eens een vechtpartij plaats gehad, waarbij een zekere Kooien zoodanig werd gewond, dat hij naar het St. Annaziekenhuis moest worden overgebracht. Hij kon evenwel, na verbonden te zijn, naar-huis worden ge bracht, begrafenis Mr. Dr. J. H. van roïen. Enorme deelnemende belangstelling. Onder zeer groote belangstelling is heden ochtend op Oud Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van mr. dr. J. H. van Royen, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington, tevens geaccredi teerd bij de Republiek Cuba. Vooraf had ten sterfhulze aan de Car- negielaan een rouwdienst plaats, welke ge leid werd door ds P. J. Molenaar. Deze werd bijgewoond door de naaste familie leden alsmede door den vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, Jhr. mr. J. D H. de Beaufort. Te elf uur vertrok de stoet van de wo ning van wijlen mr. van Royen naar de begraafplaats De rouwwagen was gedekt door kransen van H.M. de Koningin, van H.M de Koningin-Moeder, van Z.KH. den Prins, van den minister van buitenland- sche zaken en van het personeel van het Nederlandsche gezantschap te Washing ton. Daarachter volgde nog twee bloem- rijtuigen. Onmiddellijk hierachter reed in een Gala-Hofrijtuig de vertegenwoordiger van H M. de Koningin, vervolgens de zoon van den ontslapen gezant en daarna nog eenige rijtuigen met de naaste familie leden, alsmede ds. Molenaar. Mevrouw de weduwe van Royen was afzonderlijk per auto naar de begraafplaats gekomen. Tegen twaalf uur kwam de stoet op Oud Eik en Duinen aan. Daar waren o.m. aan wezig de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin Moeder, R.FC baron Bentinck van Schoonheeten, de minister van buiten- landsche zaken. jhr. mr A C D. de Graeff. verder namens de Amerikaansche Regee- rine de Amerikaansche gezant, de heer L S. Swensen: jhr dr J. Loudon, gezant te Parijs: jhr mr. H. M. van Hagsma de With, gezant te Praag; mr. J A. N Patijn, gezent to Rome; mr C Ridder van Rap- pard. gezant te Boekarest; mr. Everwlin. oud-gezant te Washington: jhr. van Nis- nen tot Sevenaer. oud-gezant te Brussel; baron van Nagell, gezant te Mexico. Daarnevens werden opgemerkt de vice- president van den Raad van State, jhr. mr. F Beelaerts van Blokland, de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Jhr mr. dr. van Karnebeek; de oud-gou verneurs generaal Fnck en Idenburg. Aan de groeve las ds. Molenaar een Bijbelgedeelte voor en sprak het gebed uit. De zoon van den overledene dankte voor de betoonde deelneming, waarbij hij zich in de eerste plaats richtte tot de vertegen woordigers van Koningin en Koningin- Moeder en tot den minister van Bultenl. Zaken, den Amerlkaanschen gezant en den Cubaanschen zaakgelastigde. Aan het ministerie van Buitenl. Zaken waren ten teeken van rouw de gordijnen neergelaten en woei de vlag halfstok. BEWONDERING VOOR NEDERLAND. Reuter meldt uit Londen: De Observer bevat een artikel onder het opschrift „Het Europa van heden", onder teekend door Sisley Huddleston, waarin met betrekking tot Nederland o.a. wordt gezegd „Voor dit land hebben wij niets dan be wondering. Het is er het levende voorbeeld van. dat prestige in den internationalen raad niet afhankelijk is van de grootte van een land. Wanneer de Nederlandsche economen spreken, luistert ledereen. De eenige wijze, waarop het tracht zijn grondgebied uit te breiden is. het land te ontwoekeren aan de zee." <*- Te Naarden is overleden mevr. B Weissenbruch-Weissenbruch, een bekende figuur in de kringen van het Ned. Roode Kruis en vice-presidente van de afdeeling Naarden-Bussum en omstreken. UIT NED. OOST-INDIE. MOORDAANSLAG IN HET HAAGSCHE BOSCH. De Hooge Raad behandelde het cassatie beroep van C v. T. die zoowel door de Haagsche rechtbank als in hooger beroep door het Gerechtshof te 's Hage is ver oordeeld tot 5 Jaren gevangenisstraf met ter beschikking-stelling van de regeering wegens poging tot moord, gepleegd op een meisje in het Haasche Bosch door middel van een scheermes. Mr K. P v. Westen uit Amsterdam lichtte eenige cassatie-middelen toe, waar bij hij o.m. betoogde dat de verklaringen der getuigen en deskundigen niets inhou den, waaruit iets anders wettiglijk zou af te leiden zijn, dan dat verdachte heeft ge pleegd zware mishandeling. De conclusie van het O.M. werd be paald op 11 September. DE TIJDELIJKE KORTING OP DE PENSIOENEN. BATAVIA, 4 Sept. (Aneta). In de Memorie van Antwoord op het Afdeelings- verslag van den Volksraad inzake de tijde lijke korting op de Indische pensioenen wordt er op gewezen dat alvorens tot deze korting werd 'besloten is nagegaan of deze juridisch mogelijk is. Hierbij is men tot de conclusie gekomen dat een regeling bij de Wet de rechtsgeldigheid boven twijfel stelt Men zie voor den Leidschen Gemeente raad pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 4 September De nieuwe week had hoegenaamd geen uitbreiding van de affaire gebracht. De handel bleef beperkt. Daarbij was de stemming ongeanimeerd. Het aanbod had de overhand en hoewel slechts weinig materiaal werd aangeboden gingen de koersen wegens gebrek aan kooplust langzaam naar beneden Op de Petroleum- afdceling was de belangstelling voor Koninklijke eenigszins geluwd. Na lagere Inzet had nog een verdere kleine reactie plaats. Voor Suikerwaarden was de tendenz bepaald zwak. H.V.A.'s verloren enkele pet. en kwamen beneden 200 pet. Voor Industriële fondsen was de animo er ook niet grooter op ge worden. Philips aandeelen waren bij de opening prijshoudend doch konden zich niet hand haven Unilever golden iets lager evenals Akus. Rubbers hadden een gedeprimeerd voorkomen. Amsterdam Rubber daalde be neden pari. Scheepvaarten en Tabakken waren ver waarloosd. De Amerik. markt was stil en eerder aan den zwakken kant. Op de be- leggingsmarkt waren de Ned. Staatspa pieren dooreengenomen prijshoudend WISSELKOERSEN. Engeland 7,83'/. (7.86'/.), Dultschland 59.18 (59.12), Frankrijk 9.73 (9,73'/.), Bel gië 34.63 (34.63), Zwitserland 47.96 (48). Denemarken 35.10 (35 20), Zweden 40.60 (40.65)Noorwegen 39.40 (39.60). N-York 1.72 (1.73 1/4). Prolongatie 1 pet. Tusschen haakjes zijn ds koersen van Vrijdag. DE MOORD TE NUMANSDORP. In den laten avond van 3 Januari j.l. is de landbouwer J. de Reus te Numansdorp wonende op „Johanneshoeve". gelegen op ongeveer drie kwartier bulten de be bouwde kom der gemeente aan den Groot- Kromstrijenschedijk vermoord. Verdacht van dezen roofoverval worden gearresteerd een zekeren B.. wiens vader vroeger bij den vader van de vrouw van het slachtoffer diende en de 25-jarige va rensgezel F Ldie belden in het Huis van Bewaring te Dordrecht werden inge sloten Hier maakte B. na enkele dagen door ophanging een eind aan zijn leven. L. werd op 19 Mei j.l. door de Dordtscha Rechtbank ir.zakc van diefstal met ln- kllmming ir. vereniging en afpersing ver oordeeld to' 10 jaar gevangenisstraf van welk vonnis hij heden in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof terecht stond. Na gztu.genverhoor volgde het re quisitoir. waarin 16 jaar gevangenisstraf werd geeischt Arrest op 18 Sept. LEIDEN. 2 Sept L. E. V. Totale aanvoer 8334 stuk. Kipeleren van f. 3.90— f 4.50. Handel matig. AMSTERDAM, 4 Sept Veemarkt 6 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Ter veemarkt waren heden aange voerd: 472 vette koeien, waarvan de prij zen waren: le kw. 5662, 2e kw. 4455, 3e kw. 3240 per K.G., slachtgewicht; min dere soorten 20—30, 65 melk- en kalf- koeien f. 130—190 per stuk; 176 vette kal veren, le kw. 4654, 2e kw 3644, 3e kW. 24—34 per K.G. levend gewicht. 67 nuch tere kalveren f. 48 per stuk, 78 schapen f 915 per stuk; 679 varkens, Vlecschvar- kens, wegende van 90110 K.G. 4151 ct.; zware varkens 383D ct., vette varkens 36 —37 ct. per K G. slachtgewicht. 11 paarden f.5090 per stuk Overzicht Runderen veel mindere aanvoer dan de vorige week. stugge han del en oploopende prijzen. Vette kalveren tamelijke aanvoer, stugge handel, vast® prijzen Nuchtere kalveren weinig aan voer, vlugge handel, constante prijzen. Schapen, weinig aanvoer, stugge, handel, oploopende prijzen. Varkens ruime aan voer, handel niet vlug, gewone prijzen. Paarden geringe aanvoer, handel traag, lage prijzen. BOSKOOP. Coop. Vereeniging „De Bos- koopsche Veiling", 2 Sept. Rozen per bos: Aug. Noach 17—23 ct., Columbia 18—26 ct., Euttcrfiy 8-12 ct., Hadley 21-31 ct, Els® Pouisen 15—29 ct., Polyantharozen 16—25 ct:, Gloria Mundi 20—30 ct., Else Pouisen 18 ct-, President Hoöver 13 ct, Mac Keiler 12—16 ct, Rosalandia 9—14 ct, Briarcliff 17—25 ct., Golden Ophelia 7—9 ct.. Golden Salmon 14—19 ct., Florex 19—23 ct., Edith Helen 31—36 ct Diversen por bos. Cle- gatis Durandi 11—17 ct., Lelies 30—69 ct., alia's 8—13 ct, Physalls Francetti 15—22 ct. Violieren dubb. 15 ct.. Anjers 9 ct., Gladiolen 5—7 ct,. Chrysanten gr. bloe- mid 50—70 ct., rd. tros 60—70 ct. ROTTERDAM, 4 Sept. Veemarkt Ter Veemarkt, aangevoerd: 311 Koelen en ossen 276 vette kalveren, 725 schapen of lamme ren, 540 varkens en overloopers. Prijzen per kilo: Koeien 1617, 2426 27'/.—29; Ossen 16—17'A, 20—22'/;, 24 1/2— 27Vette kalveren 25—27 1/2, 3035, 37 1/242; Zuiglammeren 8—13; OverJ. lammeren 7—10, Varkens 16 1/217, 17','t. Overzicht. 442 Runderen. 1067 paarden, 181 veulens, 3614 vette kalveren, 1298 nuchtere kalveren. 5653 schapen en lam meren. 26 biggen, 65 fokkers, 1 ezel, 3232 varkens, 1324 graskalveren. De aanvoer van stieren en ossen was tamelijk, in hot begin was de handel traag, later iets beter de prijzen bleven gelijk aan II Dinsdag, een best beest ging 1 ct. boven noteering. Stieren waren niet genoteerd Vette kalve- veren waren redelijk aangevoerd. De han del was vlot en de prijzen over het geheel hooger ln alle soorten. Een prima kalf ging nog tot 2'/- ct. boven noteering. De aanvoer van schapen en lammeren was ruim, met kalinen handel en iets stijvere prijzen. Varkens met geringen aanvoer, willigen handel en prijzen iets hooger, een prima exemplaar werd nog een halve cent boven de noteering gemaakt. VEUR, 2 September. Engelsche Kom kommers le soort f 1.90, 2.80; 2e soort 0.801.10, 3e soort 0.500.70; wankleurig© 1.1.50; Gele Komkommers le soort 1.20 1.50; 2e soort 0.60—0.90; 3e soort 0.50; Kropsla le soort 0.802.20; Peen 3.405.50, Bloemkool le soort 8.3011.80; 2e soort 2.504.20; uitschot 1.50: Tomaten midd. 4.906: gr. ronde 5.306.40; 2e soort 4 20—6: 3e soort 2 10—2 90; bonken 2.-3; Andijvie per 100 0.701.50; Spinazie 26. 41Postelein 3506.50; Rabarber per 100 bos 1.1.50; Snijboonen f,1215; Spercteboonen f. 1013: Radijs f. 12; Prei f.1.—180; Seldery f. 1.—1.50. Appelen f 1016; Peren f.815; Pruimen f.79; Meloenen f.815; Druiven f.1317. WESTLAND. Middelprijs v. d. West- landsche vellingen van 2 Sept. Aard beien 40—50 ctdruiven 20—44 ct., per K.G-; tomaten 251 60 per bak; meloenen 324 ct. per stuk.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3