ET 40-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN DS. CHR. DE MEYERE C.AZN. l74ste Jaargang MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933 No. 22534 I nontnter bestaat uit VIER Blades EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Ambtsjubileum ds. Chr. de Meyere C.Azn. Uk Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: QU. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen aaf agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle fcndere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën fcitslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. ill een maximum aantal woorden van 30. isso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van |peïen 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35*+ portokosten. j+OJIA-ZWEMMEN VOOR LEDEN VAN DE L.R.B. Ltcrdagmiddag vond In de zwem- Jctiting De Zijl het examen plaats voor In van de Leidsche Reddingsbrigade het diploma A. en C. Het examen 1 afgenomen door de heeren P. J. Vaal- j technisch leider der Haagsche Red- Jsbrigade uit Den Haag en de heeren L. Rutte en W. F. van Ingen Schenau l'de Leidsche Reddingsbrigade alhier. I diploma A. werd behaald door de ken M. Faasse, A. Pardon, J. O. H. Tege- H. Lacourt, P. Lacourt en C. Cramer |de dames A. van Berkel, S. de Wolf en Jjieremet. let diploma C (adspirant leden) werd aald door de dames R. v. d. Tuin, M. I. Tuin. M. van Berkel en G. Meyer en (heer J. Kosto. let diploma A is voor personen boven |l6 jaar; het diploma C voor personen leden 16 jaar. FAKKELOPTOCHT. ,p Woensdagavond 6 September a. s. it het Nationaal Jongeren Verbond af- mg Leiden, met medewerking van een •tal Leidsche vereenigingen een fakkel- hcht georganiseerd ter eere van het fënngsjubileum van H.M. de Koningin Jals opwekking tot deelname aan het lonaal Huldegings-Defilé In 't Stadion Imsterdam op 9 September 1933. lereenigingen en personen, die het op ls stellen op deze wijze mede getuigenis J te leggen van hun gehechtheid en §w aan het Huis van Oranje en op fnsdagavond a.s. eveneens het 35-jarig 'eringsjubileum van Koningin Wilhel- iS willen herdenken, kunnen zich als- [bij den stoet aansluiten. Als verzamel- ]ts is gekozen de Kaasmarkt, waar de timers om 20.30 uur bijeenkomen, iels zijn aldaar verkrijgbaar tegen E 25 cent. lelieve tijdig aanwezig te willen zijn en Booten getale deel te nemen, teneinde J waardige herdenking te verkrijgen, lis het bestuur. MOOIE ONDERSCHEIDING. Lr: het eind van het Nat. Muziek- Icours, dat gehouden werd te Utrecht 126 27 Aug. en 3 Sept.. is de muziek-ver. J. R. V.A.", directeur M. Bolderdijk. No. 1 ■even in den Marschwedstrijd. Hierdoor Bit zij beslag kunnen leggen op den Ta-prijs, beschikbaar gesteld door Z.K.H fcs Hendrik. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. ■ijzigingen: Internationale Kunsthoorn lustne N.V., Veurscheweg 21. Voorscho- I Overleden directeur: W. J. W. Schelle- [techerijmaatschappij Na Lijden Ver- lfen, Tramstraat 63, Katwijk aan Zee. Jbedend directeur: A. Ouwehand Dzn., (wijk aan Zee, dd. 1 Juli 1933. Plechtige Herdenkingsdienst v Een Koninklijke onderscheiding. In een plechtige herdenkingsdienst is gisterochtend in de Luthersche Kerk het veertigjarig ambtsjubileum van ds. Chr. de Meijere C.A.zn. herdacht. De kerk, die tot in alle hoeken bezet was, toonde een soberen doch f eestelij ken aanblik; van den toren wapperde voor deze gelegenheid de vaderlandsche drie kleur. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, weth. Splinter, prof. Van Nes en enkele personen uit vorige standplaatsen. Onder het spelen van het Lutherlied werd ds. De Meijere, door de gemeente staande ontvangen, door zijn plaatselijken collega ds. J. Ph. Makkink het kerkge bouw binnengeleid. Nadat ds. De Meijere het votum had uitgesproken en de gemeente Gez. 18 1 had gezongen, volgde Schriftlezing van 2 Kor. 3 4—11. Als overdenkingswoord voor deze gele genheid koos de jubilaris Hand. 26 22 en 23: „Dan, hulp van God verkregen heb bende, sta ik tot op dezen dag, enz." Spr. begon met een korte uiteenzetting van deze woorden door den apostel Pau- lus gesproken voor een groote schare van voorname belangstellenden in het recht huis te Césarea. Spr. toonde hierbij de belangrijkheid van de woorden van Paulus, die getuigde van de kracht Gods, dien hij steeds heeft mo gen ondervinden. Deze getuigenis maakte spr. gaarne van daag tot de zijne. Ook spr. heeft geheel zijn leven de hulpe des Heeren mogen ondervinden. Paulus heeft, aldus spr., het abc des geloofs moeten leeren, alvorens hij tot de uitspraak kon komen. „Hulpe van God verkregen hebbende sta ik tot op dezen dag." In deze woorden van Paulus ligt niets onvriendelijks ten opzichte van de menschen, die hem bij de uitoefening van de evangeliebediening zoo getrouw ter zijde hebben gestaan. Maar boven allen die hem omringen, ziet hij God, Wien toe komt alle lof en aanbidding. Spr. kan vandaag ook zeggen: „Hulpe van God verkregen hebbende sta ik tot op dezen dag." Dankbaar kan spr. zeggen de Heer heeft mij, ook door de moeiten en een enkel moeilijk jaar spr. doelde hier op zijn ziekte heen geholpen. Spr. staat tot op dezen dag en ach, hoe velen liggen er reeds onder de groene zoden. Heeft hen de hulpe des Heeren ontbroken? Geens zins. De dank van vandaag gaat echter ook weer over in een bede: Heere, geef, dat, dit jaar kan ons laatste jaar zijn, dit dan nog ons beste moge zijn. Vervolgens stond spr. stil bij den tijd 5 October 1892 toen hij de proponents bul mocht ontvangen, om dan te herin neren hoe op 15 Jan. 1893 de gemeente Doesburg een beroep op hem uitbracht en hoe hij in deze gemeente door zijn onver- getelijken vader, toentertijd predikant te 's Gravenhage, 3 September 1893 werd be vestigd. Het waren goede dagen in Does burg en spr. zou den tijd in Doesburg doorgebracht willen aanmerken als zijnde de Paradijsjaren, In 1902 werd Doesburg met Hoorn verwisseld, waarvan in 1906 weer afscheid werd genomen om te gaan naar Deventer. In deze gemeente werden zes jaren van rijk gemeente-leven onder vonden. De herinneringen aan deze oude IJselstad zijn dan ook zoet. De moeilijkste tevens drukste jaren werden van 1912 I 1918 te Bussum doorgebracht. De tijd van opbouw en vorming is hier geworden een prachttijd. In 1918 deed spr., na bevestigd te zijn door ds. Bras, zijn intrede in Leiden. Spr. dankt God voor al het goede wat hij in Leiden heeft mogen ondervinden. Ook collega Makkink dankt spr. voor zijn vriendelijkheid steeds ondervonden. De Heere bestendige dit al! In Doesburg, aldus formuleerde ds. de Meijere het, heb ik mijn aangenaamste, in Hoorn mijn opgewekste, in Deventer mijn rijkste, in Bussum mijn moeilijkste en nu in Leiden mijn langste tijd mogen door brengen. Steeds heeft spr. mogen wijzen zoowel in voor- als tegenspoed, op bruiloft als begrafenis op Jezus Christus. Christus naar de Schriften heeft spr. altijd mogen verkondigen. Het woord des Heeren, dat blijft tot in eeuwigheid. Zoolang er menschen dood gaan, zullen zij zich voor de eeuwigheid interesseeren en dit is het eeuwig leven, dat zij U kennen. Wij gelooven onder de stormen des le vens, dat God regeert en Christus leeft. Na het beeindigen van de predikatie speelde de organist de heer Hennie Schou ten het „Dankt, dankt nu allen God met blijde feestgezangen", onder ademlooze stilte door de gemeente beluisterd. Burgemeester mr. A. van de Sande Bak huyzen voerde daarna het eerst het woord, waarin hij opmerkte dat er geen bewon derenswaardiger beroep bestaat dan het beroep van predikant. Het is dan ook lang niet onverschillig hoe hij die taak vol brengt. Ook ligt in geen andere tak van dienst zoozeer het persoonlijke als in dit ambt. Er is zoowel ruimte om zoo weinig, maar ook om zooveel te zijn. Er hangt zoo heel veel van af van de tact die een pre dikant zal hebben te bezitten bij de ver troostende woorden te spreken tot hen die steun noodig hebben. Uit ervaring weten wij wat voor ver nietigende krachten er in de maatschappij werken, deze, aldus de burgemeester, zul len alleen bestreden kunnen worden door een beginselvast geloof. Met een hartelijke, welgemeende geluk- wensch beëindigde spr. zijn toespraak. Uit naam van H. M. de Koningin deelde de burgemeester hierna mede. dat het H. M. behaagd had ds. De Meijere te be noemen tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Onder het spelen van het Wilhel mus. dat staande werd medegezongen, spelde de burgemeester de onderscheiding op de borst. Ds. De Meijere dankte in eenige welge kozen woorden H. M. de Koningin voor deze onderscheiding en den burgemeester voor zijn hartelijke woorden tot hem gericht, hem toewenschende, dat de Almachtige hem krachten mag geven om zijn gewichtig ambt van burgemeester nog lang te'vervullen. Ds. J. Ph. Makkink sprak namens de gemeente en vele oude vrienden den jubi leerenden predikant hartelijk toe, hem in de allereerste plaats' gelukwenschende met zijn Koninklijke onderscheiding. Velen, aldus spr., zijn U dank verschuldigd, waar in ook gij, mevr. De Meijere, moogt deelen, want gij hebt veel achter de schermen mogen werken. Namens gemeente, kerke- raad en vrienden bood spr. een bloemstuk aan in den vorm van een zwaan, symbool van het Lutherdom en een enveloppe met inhoud bestemd om eventueel aan den grooten wensch van den jubilaris te vol doen: een reis naar Rome. Ook werd door spr. nog een album met handteekeningen van degenen, die aan het huldeblijk had den medegedaan, en verlucht met tal van foto's uit de vorige standplaatsen van ds. De Meijere, overhandigd. Aan het einde van zijn toespraak her innerde ds. Makkink aan het eeuwige licht, dat voor verdwaalden en zoekenden steeds straalt Wij wenschen U toe, dat gij deze heerlijke woorden ondervinden mag: „als het avond geworden was, zal het licht zijn." Ook nu sprak ds. De Meijere een kort dankwoord waarna hij de zegenbede uit sprak. Met het schoone, voor deze gelegenheid zoo bijzonder geschikte gezang: Ja, dat Uw geest den leeraar sterk', Het zegel zett' op al zijn werk! werd deze plechtige herdenkingsure be sloten. 's Middags had ten huize van ds. De Meijere een zeer druk bezochte receptie plaats. Op deze receptie voerden o.m. het woord de heeren mr. Rahder, namens de Syno dale Commissie, Pool namens de kerkelijke gemeente Hoorn, Schmidt Duysentkunst namens de gemeente Hilversum, Johannes I namens de gemeente Deventer, Wurde- i mann namens het Ned. Luth. Genootschap en Barens namens de afd. Leiden van dit genootschap. FEESTAVOND L. V. V. „LUGDUNUM". Een vroolijk programma. Zaterdagavond gaf de voetbalvereni ging „Lugdunum" in de tooneelzaal van „Zomerlust" een feestavond, die uitmun tend geslaagd is. Toen om half negen de voorzitter de heer Henzing, deze bijeen komst opende, sprak hij er zijn voldoening over uit, dat de opkomst zoo buitengewoon gToot was. De zaal was geheel gevuld met leden, donateurs (trices) en hun familie leden. Speciaal de ouders der jongere spe lers heette spreker hartelijk welkom. Na een opwekking aan de spelers om tijdens de a.s. competitie hun beste beentje voor te I zetten en het uitspreken van de hoop, dat er vroolijk gefeest zou worden, werd met de afwerking van het programma begon nen. Na eenige vroolijke muzieknummers van het show-orkest „the Dutch Players", leider de heer Alb. Gerritsen, zat de stem ming er spoedig in; de populaire refrein tjes werden luide meegezongen. Daarna trad de heer Alb. Gerritsen op, die een drietal liedjes zong. waarna de heer Kleuten eenige fraaie vioolsoli ten ge- hoore bracht. Na het weder optreden der „Dutch Players" die o.a. het bekende „In de klok- kenwinkel" en Dostal's potnourri „Wir kurblen an" op voortreffelijke wijze uitvoerden, volgde het optreden van de Duitsche soubrette „Fraulein Janetchen", die de zaal deed schudden van de lach. Na de pauze vroeg een saxophoon solo van den heer W. Korenhof aller aandacht, terwijl de heer H. v. Rosse, zich behalve als een kundig slagwerker, ontpopte als een uitmuntend xvlophonist. Het applaus dat volgde op het door hem uitgevoerde „Wilhelm Teil" en .Circus Rens" was da verend en wel verdiend. Het volgende nummer „De straatzangers van Mont- martre" was een groot succes voor de ver tolkers. Vervolgens trad de heer Gerritsen wederom op met het bekende „Ik en m'n Janneman". die met deze komische scène een uitbundig succes had. Eenige vroolijke nummers vormden het einde van het door „The Dutch Players" uitstekend verzorgde programma. Een tombola bracht menigeen in het be zit van een fraaie verrassing. Met een bal, onder leiding van den heer Alb. Gerritsen, wederom met dansmuziek van „The Dutch Players", dat tot diep in den nacht duurde, werd deze voortreffelijk geslaagde feestavond, waarop de Lugdu num bestuurderen met trots kunnen teruer zien, besloten. De JUBILARIS TEMIDDEN VAN ZI JN FAMILIE, LEDEN VAN DEN KERKE RAAD EN AFGEVAARDIGDEN UIT DE GEMEEN TEN, WAAR Ds. DE MEYERE HEEFT GESTAAN, AANGEREDEN. Gistermorgen is de 71-jarige verpleegde uit het Oude Liedenhuis aan de Jacobs- gracht, G. A. Z., op den Kanaalweg aan gereden door een wielrenner, toen deze slipte. Z. werd bloedend aan het hoold ver wond en werd door den E. H. D. verbonden en ter verdere behandeling naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. Later op den dag kon Z. naar huis worden overge bracht. BINNENLAND. Het oud-Eerste Kamer-lid, de heer O. M. F. Haffmans, 73 jaar oud, te Helden, in Limburg, overleden (.Binnenland 3de Blad). Eervol ontslag aan jhr. mr. C. Feith als secretaris-generaal van Onderwijs (Bin nenland, 3de Blad). Straperlo behendigheids- of hazardspel? Dc regeering lokt een piincipieele beslis sing uit door een inval in het Kurhaus te Scheveningen (Laatste Berichten, le Blad) Begrafenis mr. dr. J. H. van Royen, te Den Haag. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Overleden is de Fransche minister van marine, Leygues (Buitenland, 1ste Blad). Rede van Paul Boncour (Buitenland. 1ste Blad). Verdrag tusschcn Italië en de sovjets gc- teekend (Buitenland, 1ste Blad). Henderson gekozen tot lid van het En- gclschc Lagerhuis (Buitenland, le Blad). Einde van den partijdag der Duitsche Nazis te Neurenberg (Buitenl., 1ste Blad). Rede van Dollfuss (Tel. le Blad.). De bekende Italiaaigfchc vlieger de Pinedo is verongelukt. jJfc^Slad). nde ItaliaaiAh jelukt.^^^lad DE TENTOONSTELLING IN DEN LAKENHAL. In de afgeloopen week werd de ten toonstelling der nieuwe Stadhuisplannen in den Lakenhal door 742, waarvan 520 be talende bezoekers bezocht. In verband met de belangstelling Is de openstelling met 14 dagen verlengd. Gelijk bekend zijn de ba ten ten voordeele van het Leidsche Crisis- Comité. EEN GESLAAGDE CABARETAVOND. In „Concordia" is Zaterdagavond door enkele stadgenooten een cabaret-avond gegeven welke zóo voortreffelijk geslaagd Is. dat een herhaling volkomen gerecht vaardigd mag worden genoemd. Dc humo rist Spaanderman, de tenor Antonio, het acrobaten-ensemble „The young fellows" en Gé Hofenk met zijn band kunnen met gepasten trots op dezen avond terugzien. Als conferencier en met zijn liedjes oogstte eerstgenoemde een groot succes, niet min der groot was de bijval, die den tenor An tonio ten deel viel en weinigen zullen be merkt hebben, dat het zijn eerste optieden was! Lenig en behendig als ze zijn, wer ken „The young fellows" dat het een lieve lust ls, schijnbaar zonder de minste moeite worden de zwaarste toeren in een vlot tempo afgewerkt Wat Gé Hofenk met zijn bandje presteert is langzamerhand ook al gemeen bekend, de accordeon-soli van den leider vielen ook thans weer zeer in den smaak van het talrijke publiek. Een gezel lig bal onder leiding van den heer J. Gin jaar besloot den prettig verloopen avond. TREINVERTR AGING. Toen gisteravond om 21.57 de sneltrein uit Maastricht te Utrecht Centraal Sta tion binnenkwam brak van het middelste 3de klasse rijtuig de trekstang. Daar het rijtuig midden in den trein stond, en de andere sporen met veel extra-treinen be zet waren, duurde het geruimen tijd eer het rijtuig uit den trein gezet kon worden, waardoor een zeer ernstige stagnatie In de treinenloop ontstond Sommige treinen vertrokken met een uur vertraging- Ook hier aan het station was het merk baar. De treinen uit Utrecht en Amsterdam kwamen met groote vertraging aan. VERBETERING IN DEN SCHOUWBURG. De bovenrangen In den Leldschen Schouwburg hebben een groote verbetering ondergaan. De banken zijn weggenomen en vervangen door klapstoelen, hetgeen heel wat geriefelijker ls. Dit zal oi. het bezoek aan deze rangen ten zeerste ten goede komen. Blijkens een annonce in dit blad heeft het Instituut Pont alhier het conversatie- onderwijs in de vreemde talen aan zijn inrichting overgedragen aan de Kcady School, Anna Paulownastraat 40 te s-Gra- venhage, directeur de heer J. Lindeluuf. Aangezien de verjaardag van H.M, de Koningin Donderdag 31 Augustus niet kerkelijk herdacht is heeft ds. Locher dat gistermorgen om 10 uur in de Pieterskerk gedaan, naar aanleiding van een predi katie over 1 Petrus 2 vers 17: „Vreest God, Eert den Koning." Gezongen werden Psalm 145 vers 2 en 3. Psalm 99 vers 1 en Ge zang 171 vers 8 en 10. Aan het einde van de godsdienstoefening werden staande de twee eerste verzen van het oude Wilhelmus gezongen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1