Ga vandaag nog over op Qegarandeerd 100zuivere Virginia en de beste Sigaret voor Uw gezondheid! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 2 September 1 BUITENLAND. SPORT. KERK- EN SCH00LNIEgs ERNSTIGE AANRIJDING BIJ MONSTER. Oude man zwaar gewond. De 68-Jarlge C. A. Dljkhuyzen uit Mon ster. die gistermorgen omstreeks half zes met een rijwiel zonder licht den Haagweg overstak, ls door een auto, komende uit Den Haag, aangereden. De man oekwam een schouderontwrichting, verscheidene wonden aan het gelaat en een gebroken arm. Na door de doktoren Den Hollander en Kleypool te zijn verbonden, ls hij per auto naar het ziekenhuis te Den Haag overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld, daar de wielrijder zonder licht en zonder teekens te geven den weg was over gestoken. Vad. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Op den straatweg bij de Zeehavenlaan te Dordrecht verloor de heer M. v. S„ uit Bolnes, toen hij wilde remmen, de macht over het stuur van zijn auto. De wagen botste tegen een boom en werd zwaar be schadigd. De directeur van den Genees kundigen Dienst constateerde, dat de be stuurder een zware borst kneuzing had op- gelóopen en voorts wonden aan belde armen en de linkerknie. BOTSING TUSSCHEN KAR EN AUTO. Gistermiddag omstreeks half vijf is de voermanskar van J. Hoensclaar uit Alver na nabij de brug over het Maas-Waal kanaal op den weg NijmegenGrave door een auto aangereden. De schok was zóó hevig, dat de voerman van zijn kar ge worpen werd en het paard op hol sloeg. H bleef bewusteloos op den weg liggen cn bleek een dubbele schedelbreuk te hebben gekregen. Op last van dr. Woltering is hij onmiddellijk naar het St Canlsiuszleken- huis te Nijmegen overgebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. Koning Boris te Parijs. Koning Boris van Bulgarije die verge zeld werd door den Bulgaarschen gezant te Parijs, Bataloff, heeft een onderhoud gehad, dat vijf kwartier duurde met den Franschen premier Daladier. Tijdens het onderhoud, dat op vriend schappelijke wijze werd gevoerd en in het geheel geen protocolair karakter had. wer den de verschillende aspecten der Oost- Europeesche politiek uitvoerig besproken. Begeleid dóór Daladier begaf de koning zich om kwart voor zeven weer naar zijn auto en reed naar het ministerie van bul- tenlandsche zaken, waar hij in tegen woordigheid van Batoloff een onderhoud had met Paul Boncour. President Lebrun bood den koning en zijn echtgenoote een diner aan. BUITENLANDSCH GEMENGD. VLOEDGOLF IN MEXICO. In de nabijheid van San Alezo in den Mexicaanschen staat Veracruz was een aantal vrouwen bezig de wasch uit te spoelen in de rivier Pasode Macha, welke langs de stad stroomt, toen plotseling een hooge vloedgolf over den oever sloeg Zes vrouwen en negen kinderen werden door het terugloopende water de rivier In gezogen en verdronken. In verscheidene Mexicaansche Staten ls door het water reeds groote schade aan gericht. De buitenwijken van Mexico City zelf staan bijna geheel blank. Een groot deel der lichte, uit hout opgetrokken, hulzen is door het water meegesleurd. Honderden personen zijn hierdoor dakloos geworden. GALERIJ INGESTORT. Te Alwur (Britsch-Indië) is tijdens een godsdienstoefening een galerij ingestort. Zestien personen werden gedood en tal rijke ernstig gewond. GROOTE BOSCHBRAND IN Z.-SPANJE. Uit Malaga wordt gemeld, dat in de buurt van Ronda een boschbrand is uit gebroken, die tengevolge van den hevigen wind krachtig aangewakkerd wordt. De pogingen om het vuur te stuiten, hadden tot nu toe slechts weinig succes. De schade wordt nu reeds op meer dan een millioen peseta's geraamd. O.a. zijn veel kurkeiken een prooi der vlammen geworden CYCLOON OVER CUBA. Een cycloon is over Cuba losgebroken. Nadat de Noordkust geteisterd was is de cycloon over Havanna neergestreken De daken vlogen van de huizen en de deu ren werden weggerukt. Berichten van de kustplaatsen maken melding van enorme schade. Het stoomschip ..Mauretania" met een groot aantal toeristen aan boord, dat op weg was naar Havanna, heeft zijn koers gewijzigd om den 3torm te ontgaan. Het Britsche stoomschip Josephine Gray" is in den storm geraakt cn zendt noodsignalen uit, Het heeft 28 personen aan boord. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN ENGELSCH TANKSCHIP. Tengevolge van een ernstige ontploffing aan boord van het Engelsche tankschip „Athelqueen" in de buurt van de Oshina- eilanden zijn vijf opvarenden gedood. ATHLETIEK. LEIDSCHE WANDELSPORT-VEREEN. De 50 K.M.-bckermarsch op I October. Aan dezen afstandsmarsch, welke geor ganiseerd ls ter gelegenheid van het 2- jarig bestaan van de L.W.S V, kan door ieder worden deelgenomen, die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt. Het parcours dient afgelegd te worden in den tijd van 10 uur. De start zal plaats hebben 's morgens 10 uur vanaf den thee tuin „Oud-Hortuszicht". Het parcours zal nader bekend gemaakt worden Als belooning ontvangt iedere deelnemer een prachtig bekertje, speciaal voor den marsch vervaardigd, terwijl verschillende extra-prijzen zullen worden uitgereikt Bo vendien ontvangt iedere Vereenlging. die met minstens 10 man en leider den marsch zonder uitvallers volbrengt, een vereeni- gingsprijs. Door verschillende stadgenoo- ten werden reeds prijzen beschikbaar ge steld. Teneinde de deelnemers in de gelegen heid te stellen zich nog eens duchtig te oefenen, heeft de L.WS.V besloten haar trainingstochten voor ieder open te stellen. Deze zullen worden gehouden op Donder dagavond te 7.30 uur en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Vertrokken wordt vanaf Hooge- woerd, hoek Bolwerkstraat, alwaar kleed gelegenheid en fietsenstalling aanwezig is. Voor verdere hilzonderheden wordt ver wezen naar de betreffende circulaires, welke evenals nlle inlichtingen den marsch aangaande, bij 't bestuur en aan de start plaats te bekomen zijn. Secretaris is de heer H. de Groot, Jan Lievenstraat 11a, DUITSCHLAND. De partijdag der Nazis te Neurenberg Artikel tegen Torgler. Op den partijdag der Nazis is gister- middag een proclamatie van Hitler voor gelezen. De Furhrer schetst daarin den zin van den nat. soc. partijdag aldus: 1 den leider de mogelijkheid te bieden met de geheele partijleiding in persoonlijk contact te treden; 2. de partijgenooten opnieuw met hun leiding in contact te brengen; 3. allen opnieuw in hun vertrouwen in de overwinning te sterken; 4. de groote impulsen te wekken in gees telijk en psychologisch opzicht voor de voortzetting van den strijd. Het grootste geluk wordt het in de proclamatie genoemd, dat men thans het Duitsche volle met het nationaal-socialis- me kan vereenzelvigen. In het begin van dit jaar waren er weken, dat men aan den rand van de bolsjewistische chaos stond. De groote geschiedenis-onderzoeker Mommsen noemde de Joden in het leven der volken een ..lerment van ontbinding". In Duitschland was deze ontbinding reeds zeer ver voortgeschreden. Het nationaal- socialisme heeft zich hiertegen teweer ge steld, overtuigd van de groote innerlijke waarde van de cultuur der Europeesche volken en van het Duitsche volk. Zooals het fascisme het Italiaansche volk heeft gered, heeft het nationaal-socialisme het zelfde voor het Duitsche volk gedaan. Thans rust op de partij de geheele verant woordelijkheid voor den loop der Duitsche geschiedenis. Het werk, dat de beweging te verrichten heeft, is van reusachtigen om vang. Vooraan staat de overwinning der werk loosheid. Het is noch logisch, noch moreel te rechtvaardigen, op den duur van de wer kenden een deel van de vrucht van hun arbeid weg te nemen, om hen die niet werken te onderhouden. Niemand lieeft het moreele recht te eischen dat anderen werken om zelf niet te moeten werken, ieder heeft het recht te eischen, dat de staat middelen en wegen vindt om een leder werk te verschaffen. De middelen die het nationaal-socialisme aanwendt, zijn weergaloos In de geschiedenis. Het is natuurlijk mogelijk dat-een maat regel niet goed blijkt te zijn, maar des te noodzakelijker is het dan elke afbrekende kritiek te verhinderen, want of er duizend critici zijn, is onverschillig, doch niet on verschillig is het of een volk door hen te gronde wordt gericht. Het verstand en de vastberadenheid mogen het volk er voor bewaren ooit weer de leuze van het recht der vrije kritiek aan te heffen, waardoor het zijn liefde voor de innerlijke vrijheid van denken en willen zou verliezen Hitler roert in zijn proclamaties nog de kwestie van het geleidelijk verdwijnen der Duitsche landen aan, waarbij de wet op het instellen van rijksstadhouders het eerste antwoord was aan de querulanten tegen de eenheid en grootheid der Duit sche natie. Het huidige Duitsche rijk be rust niet meer op de Duitsche landen of op Duitsche stammen, doch op het geheele Duitsche volk en een het geheele Duitsche volk omvattende nationaal-socialistische partij. Noch Pruisen of Beieren of eenig ander land zijn pijlers van het huidige rijk, doch de eenige pijler is het Duitsche volk en de nationaal-socialistische bewe ging Deze beweging is derhalve niet de conservator van de landen van het ver leden. doch de liquidator ten gunste van het rijk van de toekomst. Wee het Duitsche rijk wanneer ook slechts theoretisch de vorming van een opriositie met betere grondslagen en betere logica en dus met meer recht denkbaar was. Alleen die beweging ls in de toekomst veilig, wier macht logisch onaantastbaar is. Daarnaast zal het nationaal-socialisme zijn heroïsch karakter moeten behouden, dat liever eiken noodtoestand voor lief neemt, dan ook maar ten aanzien van één als juist erkend beginsel te capituleeren. Hitier besloot zijn proclamatie met een waarschuwing, dat de leiding van het land nooit tot een stroeve machinerie zou mo gen verstarren doch altijd levend zou moeten blijven. Het Duitsche volk moest slechts blijven gelooven in den strijd, die de Schepper ons liet vervullen, die in alle levende wezens de zucht tot zelfbehoud had gelegd. Hitier eindigde met een heil- roep op het Duitsche volk cn op de nationaal-socialistische partij. In het Kulturvereinshaus vergaderde de cultureele sectie van den partijdag. De vergadering werd geopend met eenige muziekstukken, uitgevoerd door het rijks- symphonie-orkest. Alfred Rosenberg, de leider van de bui- tenlandsche politieke afdeeling der N S.D.A.P.. opende de bijeenkomst met een begroeting van Hitier en de eeregasten. Daarna hield de rijkskanselier een uit voerige rede. waarin hij o.m. zeide, dat de nationaal-socialistische revolutie einde Maart was afgesloten voor wat de alge- heele overname van de lolitieke nacht betreft. Dit wil echter geenszins zeggen, dat daarmede ook de strijd der wereld beschouwingen een einde heeft gevonden. Wereldbeschouwingen, aldus Hitier. zien in het bezit van de politieke macht slechts de voorwaarde voor de vervulling van haar eigenlijke zending Het nationaal socialisme ls een wereld beschouwing. Doordat het de raenschen in een organische gemeenschap brengt. RECLAME. CHIEF WHIP wordt het de partij van hen, die overeen komstig hun wezen tot een bepaald ras behooren. De wensch van het nationaal- socialisme is, dat de cultureele leiding van het Duitsche volk de beteekenis verhoogt van dat ras, dat door zijn heldenmoed en alleen dank zij zijn innerlijke structuur uit een conglomeraat van verschillende bestanddeelen het Duitsche volk het eerst geschapen heeft. Wil het nationaal-socialisme zijn eigen lijke taak vervullen, zoo besloot Hitier zijn rede. dan zal het den Duitschen menseh uit de diepte van een zuiver materialisti sche levensbeschouwing moeten omhoog- heffen, om waardige vertegenwoordigers te vormen van wat wij onder het begrip „menseh" verstaan. Alfred Rosenberg sprak het slotwoord. Door een nauwen gang van enthousiaste menschen schreed daarna de Fuehrer, ge volgd door zijn getrouwen, naar buiten, waar het gejubel der menigte tot een orkaan aanzwelde. De S.S. en S.A. hadden veel moeite, om de menigte met vriendelijke woorden achteruit te dringen en voor Hitler den weg vrij te maken. Door eindelooze men- schenrijen reed Hitler, toegejuicht als nooit een vorst tevoren, naar zijn hotel terug. De Berlijnsche bisschop dr. Schreiber is gisteravond op 61-jarigen leeftijd over leden. De Deutsche Allgemëine Zeitung publi ceert In haar Zaterdagochtendeditie een artikel onder den titel: „Torglers ..Alibi" afleidingsmanoeuvre der comm misten vóór de brandstichting!" Het blad schrijft hierin: „Tot'de van brandstichting in den Rijksdag beschuldigden behoort, zooals bekend is, de vroegere leider der commu nistische fractie Torgler. Torgler heeft het met bijna meesterlijke virtuositeit klaargespeeld de sporen der misdadige actie der communisten uit te veegen Bin nen het kader van deze afleidingsma noeuvre valt ook een redevoering, welke Torgler op 23 Februari 1933 in de laatste zitting van den ouden Pruisischen staats raad heeft gehouden. Hij probeerde daarin behalve woeste gemeenheden te uiten tegen de nationaal-socialistische regeering. zich ook een alibi te ver schaffen voor komende communistische misdaden. Zijn uiteenzettingen, welke men toentertijd nog niet heeft kunnen begrij pen en die door de spannende gebeurte nissen der Februari-dagen niet de noodig» aandacht trokken, spraken voor zich. Hij verklaarde o.m.: „Voor deze uiteenzetting passen echter mededeelingen en geruch ten, welke ons dezer dagen zijn geworden en welke ons kenbaar maken, wat "oor de komende dagen tot 5 Maart nog ie ver wachten is. Men heeft ons medegedeeld, dat een paar dagen voor de verkiezing ik weet niet op 2 of op 3 Maart een aanslag op den heer Adolf Hitler in scène zal worden gezet. Hem zal daarbij niets overkomen, maar het zal zoo ongeveer lijken op den aanslag op Wilhelm I welke de socialistenwet tengevolge heeft gehad Aldus zal een Ideologische voorbereiding j worden getroffen voor een woeste ophit- I sing tegen de communisten en de commu nistische partij, de ideologische basisvoor mandaatintrekkingen en andere verboden, welke men in het voornemen heeft en welke op deze wijze zouden moeten wor den voorbereid." De .D.A.Z." voegt hieraan toe: „Deze redevoering is op 23 Februari 1933 gehou den. Op 27 Februari ging de Rijksdag in brand. Het is niet onze taak het hoogste Duitsche gerechtshof voor te zijn bij de veroordeeling van den beschuldigde Torg ler. het is evenwel onze plicht openlijk vast te stellen, dat reeds op 23 Februari de leider der communistische fractie Torgler de communistische en Joodsche wereldpers het wachtwoord voor de Hetze heeft gegeven, welke na de schandelijke misdaad van den Rijksdagbrand in de wereld wordt bedreven. Torgler heeft vol gens de beruchte methode der communis ten geprobeerd de te plegen misdaad voor te stellen als een provocatie, om zich daarmede zelf een alibi te scheppen Zijn bedoeling ls doorzien en het zou hem thans zeer zeker liever zijn geweest. Indien de gemomoreerde redevoering niet zou zijn gehouden. Het ls een artikel, geheel gebaseerd op blnnenl terrein, want evengoed kan men redeneeren. dat Torgler goed had gezien! Een eindoordeel schorte men op tot later. FRANKRIJK. Do-ut-des-beginsel. Het Fransche kabinet heeft besloten voortaan invoercontingenten toe te staan voor die landen, welke meer evenredigen Invoer uit Frankrijk toestaan (do-ut-des- beginsel in de contingenteering). Ten einde echter niet heelemaal te breken met het vroegere stelsel van handelspolitiek, zal een vierde van de contingenten toch nog naar evenredigheid van de invoeren van vorige Jaren verleend worden. De ministerraad heeft besloten het nieuwe, do-ut-des-beginsel te aanvaarden, nadat gebleken was. dat verscheidene lan den dit beginsel hadden doorgezet en daar mede blijkbaar geen inbreuk hadden ge maakt op het principe van de meestbe- gunstiging. ENGELAND. De oppositie tegen de Valera Gandhi uit de politiek? Frank Demott, de leider van de natio nale centrumpartij, heeft aan Cosgrave en generaal OTDuffy voorgesteld een commis sie van 12 leden te benoemen om te gera ken tot de stichting van een Vereenigde Iersche partij in oppositie tegen de Valera. In de commissie zouden 5 leden van Cos- grave's partij, 4 van Demott en 3 van OT>uffy zitting nemen. De nationale Cen trumpartij is reeds begonnen in al haar afdeelingen propaganda te maken voor het denkbeeld. Men stelt pogingen in het werk, om Gandhi over te halen, zich uit de politiek terug te trekken en zijn leven te wijden aan de zaak der onderdrukte kasten. Gandhi heeft ten deze ec,liter nog geen beslissing genomen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Talrijke huiszoekingen bij Nazis. De politie te Marienbad, geassisteerd detectives, heeft talrijke huiszoekingen daan bij leden der nationaal-socialistl partij. Een aantal vuur- en steejroa- werd hierbij in beslag genomen. Drie sonen werden gearresteerd. In de nabijheid van de gemeente maul werd In een sloot langs den weg geladen pistool gevonden, dat waars lijk door den moordenaar van prof, slng op diens vlucht is weggeworpen. De veiligheidsdienst In de omgeving stad is met honderd gendarmes onder ding van vier officieren versterkt. Verschillende bladen dringen aan op verbod der Nazi-partij. OOSTENRIJK. De strijd tegen de Nazis. De Qostenrijksche regeering heeft thans een formeel verzoek gericht tot de Itali aansche regeering om uitlevering van Hofer, den uit de gevangenis te Innsbruck bevrijden Nazi-leider en van de personen, die hem bevrijd hebben. Ofschoon de Ita liaansche regeering nog niet officieel op dit verzoek geantwoord heeft, verluidt uit bevoegde kringen te Rome, dat zij het van de hand zal wijzen, omdat zij Hofer e s. als politieke misdadigers beschouwt. Het bondswetblad publiceert de verorde ning inzake de reeds aangekondigde In voering van een contingent soldaten met korten diensttijd naast het bestaande bondsleger. De leden van dit militaire hulpcorps staan onder de militaire wetten en voor schriften. Hun actieve diensttijd duurt in het algemeen hoogstens zes maanden en hun diensttijd, na groot verlof, één jaar. De manschappen worden op grond van vrijwillige aanmelding in dienst genomen. De actieve stand van het bondsleger en het militaire hulpcorps zal tezamen 30.000 man bedragen. Het militaire hulpcorps is als een tijde lijke organisatie gedacht. Met het aan werven van manschappen wordt de eerst volgende dagen reeds begonnen. Volgens den tegenwoordigen stand van het bonds leger zullen ongeveer 8000 man in dienst worden genomen. Tien hoogleeraren en docenten aan de universiteit van Weenen richtten in een te Berlijn uitgegeven geschrift scherpe aanvallen tegen de politiek van Dollfuss. Hoe deze daarop zal reageeren? JAPAN. Een Groot-Aziatische jeugd-liga. Als gevolg van een bezoek aan Mand;] rije van 1200 studenten van Japair universiteiten, is een nieuwe politieke o nisatie opgericht, genaamd de Gr Aziatische jeugd-liga. Talrijke jeugdige personen uit Mand.' koeo zijn lid geworden van deze nie vereeniging, welker slagwoord is voor de Aziaten". Het doel der vereeniging is: Het verbleken van het inter na tiofl bestel, dat onder Europeesche en Mi kaansche machten is opgesteld. Het teeken te geven voor den ops'" van Azië tegen Europa en Amerika. de ware menschelijke natuur hebben t stikt en onlusten en complicaties in deel van de wereld hebben verwekt. Te werken voor den wereldvrede en wedergeboorte van Azië. Hidejiro Nagata, de vroegere burgeme ter van Tokio en leider der Japansches denten-delegatie, heeft gewezen op ware beteekenis van de financieele ii van Amerika en de Europeesche lard Deze buitenlandsche hulp legt aan C nieuwe buitenlandsche verplichtingen en belemmert de ontwikkeling var. nationaal gevoel. Daarom kan Japan hiertegenover onverschillig blijven. Het is noodzakei de aandacht van de intellectueele Chl zen te vestigen op de gevaren van internationale controle op hun land. De jeugd van Japan, China en Man joekoeo moet zich daarom aaneensluit om geestelijke en economische banden schen de drie landen tot stand te breng BULGARIJE. Ontslag van vrouwelijke leerkrachten De Bulgaarsche minister van opvoeding Boyadjleff heeft aangekondigd, dat alle vrouwelijke geëmployeerden van zijn mi nisterie per 1 October as. ontslagen zul len worden. Haar plaatsen zullen worden ingenomen door werklooze mannelijke onderwijzers, die een hulsgezin te onder houden hebben. Met ingang van denzelfden aatum zullen alle onderwijzeressen bij de staatsscholen door mannelijke leeraren worden ver- yjng:k, EGYPTE. treedt de premier af? Naar de „Times" uit Cairo meldt kan aftreden van den Egyptischen pr®' Sidky Pasja ieder oogenblik worden wacht. Hij zal den koning onmiddellijk zijn terugkeer uit Frankrijk zijn ontsl aanvraag overhandigen. De andere nu ters hebben tevergeefs getracht, hem zijn voornemen af te brengen. Indien koning het ontslag aanvaardt, zal wan schijnlijk een coalitie worden gevonn waaraan alle partijen met uitzonden van de Wafd-partij zullen deelenem Wie de functie van premier op ?lcb nemen, is nog niet bekend. VEREENIGDE STATEN Ford maakt zijn eigen code- Volgens een bericht uit Washington he® Henry Ford besloten, de onderhandel gen met de regeering af te breken en eigen code voor zijn 40.000 arbeiders en ployés op te stellen. In de door hem 1 ysB gestelde code wordt gewag gemast aandeel in de winst en loonsverhoogmt - van 15 tot 20 pCt., een verhoog™- geen zijner concurrenten kan geven. NAGEKOMEN PREDIKBEURT^ VOOR ZONDAG. NIEUWKOOP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm 10 uur er' halfacbt ds Van Wijngaarden ai> Geref Kerk: Voorm. halfeif ds f Oude Wetering en nam halfacht a.~- der uit Bodegraven. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur ds. j^i

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2