LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 1 September ijj BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. SCHEEPSVERPINniNGEN. SPORT. DE ARBEIDSBEURS. Op den 31en Aug. '33 waren 2563 (v.j, 2871) werkzoekenden Ingeschreven. VER. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT" AFD. LEIDEN. Openluchtvoors tellingen. Gezien het succes van beide voorgaande Jaren, heeft het bestuur van de vereenl- glng „Nedcrlandsch Fabrikaat" afdeeling Leiden besloten, om gedurende de Neder- landsche Winkelweek te Leiden des avonds openlucht-filmvoorstellingen te geven De filmvoorstellingen worden gehouden op het Kaasmarktterrein op 21, 25. 27 29 September en 3 October a saanvangende des avonds te 8 uur. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging W. K. Heyl, Verl Dorpsstraat, Warmond, sigarenwinkel. Bijvoeging uitgeoefend be drijf: kweeken van en handel in bloem bollen. (HeeTenweg A 62). DE LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leldsche Spaarbank is in de vorige maand (Augustus) Ingelegd f. 462.672.11 en terugbetaald 1.332.821.90; 137 nieuwe inleggers zijn Ingeschreven en 104 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.384 Inleggers. Inclusief 1.392 deelnemers der Afhaaldlenst. be droeg einde Augustus 1933 f. 8.490 174.77. In 4.521 posten is ln deze maand door den afhaaldlenst f. 12,827.75 ontvangen. ORANJEFEESTVIERING KANAALSTRAAT Ook de Kanaalstraat was op initiatief van enkele jeugdige Oranjeklanten, die onderling een comité hadden gevormd en bij de Kanaalstraatbewoners om finan- tieelen steun hadden aangeklopt, aller aardigst versierd. Het ging er den ganschen avond vroo- lijk toe) Allerlei volksspelen, als blokjes rapen, zakloopen enz. enz. werden uit gevoerd, ja zelfs een heel aardige gecos- tumeerde optocht ontbrak niet, terwijl het aardig was te zien, hoe de kleinste peuters onder de Kanaalstraatbewoners zich rep ten om een prijsje te bemachtigen! Dat zij eer van hun werk hadden moge hieruit blijken, dat ook de ouderen den ganschen avond met belangstelling de verschillende spelen gade sloegen en met de jongeren echt het Oranjefeest mee vierden, zoodat het jeugdig comité op een welgeslaagde feestviering mag terug zie- Bij Kon. besluit is bevorderd tot reserve 1ste luitenant, de reserve 2de luit. der Inf. onze oud-stadgenoot, de heer H. W. Meijeraan. Majoor A H Schimmel, hoofdinstruc teur bij het 6de regiment veldartillerie alhier wordt 1 November in zijn rang overgeplaatst bil den generalen staf en toegevoegd aan den chef van dien staf te 's-Gravenhage. Hedenmorgen om kwart over elf pas seerde Z.KH. Prins Hendrik op zijn door reis van Soestdijk naar Den Haag in eer, hofauto onze stad. Hedenmorgen om ongeveer elf uur stak een voetganger, zekere S.. zonder op het verkeer te letten, ln het Noordeinde plotseling den rijweg over S. werd door een passeerende auto gegrepen en werd door den E.HD. met een niet ernstige hoofdwonde naar het Academisch Zieken huis vervoerd. S. kon vandaar naar huis gaan. NEDERL DANSONDERWIJZERSBOND. In het dansinstituut Meulendijk te Rot terdam werd onder voorzitterschap van den heer G. P. F. Goossens uit Den Haag, het 29e congres van den Kon. Goeagekeur- den Nederl. Danosnderwljzersbond gehou den Deze, thans de oudste Bond van Dans- leeraren in Nederland, werd 1 Augustus 1904 te 's Gravenhage opgericht. 23 Juni 1908 werd de Koninklijke Goedkeuring verleend en thans Is de verlenging daarvan aangevraagd. Er werden dit Jaar twee candldaten voor het lidmaatschap afgewezen, omdat zij verlof aan hun Instituut hadden, wat de bond niet toestaat. Het lid. de heer H. J. van Leeuwen uit Leiden, behaalde (gelijk bekend Red L.D.) dezen zomer op het Internationaal Concours de Ballet in Epinal (O -•'rank- rijk) met zijn Spaansch ballet, uitgevoerd door de dames van de gymnastiekverecn. „Nieuw Brunhilde", den Prix d'Exceüence. Bij monde van den voorzitter werd hij namens de vergadering met bloemen ee- liuldiga. Mej. Anny Lam rut re uit Rotterdam a.e den bond jaarlijks cp de buitenlandschc ongressen vertegenwoordigt, rnöerwees weder de nieuwste variaties in de moderne dansen, waarvan the New Waltz, btne- vens de reeds eenige jaren onderwezen Cuban Rumba grondig ingestudeerd wer den. De eerste dag werd besloten met een gemeenschappelijk bondsdlner, waarna de tweede dag geheel voor oefendag gehou den werd. LONNEKER VRAAGT RIJKSSTEUN De gemeente Lonneker is als gevolg van het abnormaal groote aantal werkloozen in groote financieele moeilijkheden geraakt in verband waarmede de begrooting voor 1934 nog steeds niet door Ged. Staten was goedgekeurd De raad heeft thans na een zeer lang durige discussie besloten rijksonderstand aan te vragen voor een bedrag van f 700000 en tevens op het gemeenteper- soneel een maximum-penslóensbijdragc tt verhalen van 8' Een verzoek van de wethouders om hun salaris met f. 500,- te verlagen werd door den raad verworpen. DE VERJAARDAG VAN H.M. DE KONINGIN. EEN UITSTEKENDE GESLAAGDE FEESTVIERING DOOR HEEL HET LAND. De 53ste verjaardag van H.M. de Konin gin is gisteren, bij schitterend weer, door het geheele land op zeer opgewekte wijze gevierd. Wij hebben daar in ons Blad van. gisteren reeds het een en ander van ver teld. Gelijk bekend vertoefde de Koninklijke familie te Soestdijk en de feestelijkheden te Baarn-Soestdijk hebben daardoor na tuurlijk veel meer beteekenis verkregen. Met het luiden der kerkklokken werd het feest ingezet. Daarna trokken alle leerlin gen der lagere scholen, een 1300-tal, in optocht naar den Brink, waar de heer F. Neuman, voorzitter der Oranjevereeniging hen heeft toegesproken. Na een tractatie gingen de kinderen naar Soestdijk. waar zij zich voor het bordes van het Paleis opstel den. Toen de geheele Koninklijke Familie op het bordes had plaats genomen, boden en kele meisjes bloemen en feestprogramma's aan, waarna de kinderschare onder leiding van den heer J. H. van Dapperen, direc teur der plaatselijke harmonie „Crescendo" twee coupletten van het Wilhelmus en van „Fen lied van Nederland" zongen. Na afloop daarvan onderhield H.M de Koningin zich met den burgemeester van Baarn. de bestuursleden van de Oranje vereeniging en den heer van Dapperen, Hare dankbaarheid betuigend voor deze zanghulde. De lange stoet van schoolkinderen ging vervolgens naar Baarn terug. Duizenden belangstellenden waren tij dens de zanghulde buiten de hekken van het paleis aanwezig. In de felicitatieregisters ten paleize werd ln den loop van den dag druk geteekend. De feesten zijn 's avonds besloten met een lampionoptocht van de kinderen, een verlichte gondelvaart en vuurwerk aan de oevers van de Eem. Te 's Gravenhage waren vele duizenden op de been De feestelijkheden van 's mor gens en 's middags vermeldden wij reeds. In de avonduren waren er concerten op verschillende punten van de stad. terwijl o.m. de verlichting van de rijksgebouwen en vooral van het Vredespaleis veel belang stelling trok. Een fraai vuurwerk te Sche- veningen vormde het slot van den feestdag. Te Rotterdam werd een fleurige feestrit gehouden met fraaie reclamewagens, enz. Er waren concerten, volkszang in het Beursgebouw, zwemwedstrijden in de Schie en een vuurwerk. Op den Coolsingel en om geving was het op den laten avond een drukte als te Leiden op 3 October! Te Brussel werd de verjaardag van H.M. de Koningin gevierd in het Holland-Huis, waarbij ook de dezer dagen afgetreden ge zant. jhr Van Nispen tot Sevenaer, tegen woordig was. De bijeenkomst werd geopend door den heer Bern. J Veldhuis, die in herinnering bracht het doel en streven dezer instelling en dat ook daarbij behoorde het ethische gedeelte, n 1 het bevorderen van het saamhoorigheidsbesef bij de Nederlanders in Groot Brussel, daarbij memoreerende de vele bijeenkomsten welke gedurende het tienjarig bestaan van het Holland-Huis hebben plaats gehad. Een bijzonderen dank bracht hij aan den scheidenden gezant, van wien het Holland-Huis steeds alle me dewerking heeft mogen ondervinden. Aan Zijne Excellentie werd een tweedeelig al bum overhandigd, waar in woord en beeld een overzicht wordt gegeven van de meest belangrijke gebeurtenissen, welke in het Holland-Huis .hebben plaats gevonden. Aan Hare Majesteit werd een telegram gezon den, waarbij de aanwezigen hunne eerbie dige gelukwenschen aanboden. Door den heer Albert Vogel, voordrachtskunstenaar werd een zeer artistiek programma uitge voerd. dat veel bijval mocht genieten. Een eerste klas orkest zorgde voor het muzikale gedeelte. Het was een weleeslaagd feest, dat in veler geheugen zal blijven. DE POSTVLUCHTEN. De „Snio". die gisterochtend uit Amster dam is vertrokken, is te Budapest aan gekomen De Kwartel" is heden uit Singapore \ertrokken. te Batavia aangekomen en doorgereisd naar Bandoeng. DE ONTVANGSTEN DER NEDERL. SPOORWEGEN. De geschatte ontvanesten van de maand Juli 1933 melden de volgende bedragen: reizigers f. 6.186.700 bagage f. 189 600. brief, en pakketnost f 260 000 goederen f. 3.955.100. levende dieren pnz f 46.800; diversen f. 267.400. totaal f. 10.905.600 De totaal-ontvangst-en van l Januari af bedroeg f. 69.320 8G2.18. in 1932 bedroegen de ontvangsten f. 82.036.'Vo 98 In zeven maanden werd dus f. 12.700.000 minder ontvangen dan in 1932 o VERSPRE**>E BERICHTEN. Op Waalhaven heeft gistermiddag de heer G Th de Veer. directeur van den luchtvaartdienst, met goed gevolg examen gedaan voor het vliegbrevet A. In het Hotel des Indes" te Den Haag is aangekomen dr. Voronoff. de bekende medicus en onderzoeker. N. V. AMSTERDAMSCHE TOONEEL- VEREENIGING. De samenstelling van den troep zal met enkele uitbreidingen van ondergeschikte beteekenis, evenals het vorig jaar aldus zijn samengesteld: Aiphabetische volgorde: Willy Haak, Georgette Hagedoorn, Sara Heyblom, Do van Hoogland, Nell Knoop, Charlotte Kohier, Anna Sablairolles, B. Schuilwerve, Marie Sternheim, T. Veen. K v. d. Bosch. J Carpentier Alting. Ph. la Chapelle, Al- bert van Dalsum, A. Defresne. J. Engel- berts, Ben Groenier, H. König, W. Paauws, B. Royaards, J Sternheim, Paul Storm, J. Verstraete, Cruys Voorbergh, M. van Warmelo. De heer Ed. Verkade heeft zich bereid verklaard eventueel als gast bij het gezel schap op te treden Van l November af zal tevens aan het gezelschap verbonden worden de acteur Louis van Gasteren, die jaren lang bij de N.V. Rotterdamsch Hofstad Tooneel een eerste plaats innam. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Sneek (toez.), H. v. d. Loos te Lage Zwaluwe. GEKEF. KERKEN. Beroepen: Te Bergentheim, F. C. Zwaai Jr. te Borger. o GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN. Uitbreiding van den Gezangen-bundel. In de zesde zitting waren aan de orde de voorstellen tot uitbreiding van den bun del „Eenige Gezangen". Als rapporteur trad op prof. dr. T. Hoekstra van Kampen. Aan het einde van zijn uitvoerig rapport, waarvan de voorlezing geruimen tijd vor derde, kwam de rapporteur namens de commissie tot een 9-tal conclusies. Daarin wordt o.m. uitgesproken dat de inge brachte bezwaren tegen de beslissing van de Synode van Amhem-1930 niet van zoo- danigen aard zijn, dat niet tot uitbreiding van den bestaanden bundel kan worden overgegaan. Naast de voorstellen om ver schillende wijzigingen aan te brengen in de voorgestelde proeve, stelt de commissie voor in art. 69 van de kerkenorde een wij ziging aan te brengen, waarin besloten wordt, dat ln de kerken zullen gezongen worden de 150 Psalmen Davids, alsmede de Eenige Gezangen zooals die zijn vast gesteld voor kerkelijk gebruik door de Sy node van Mlddelburg-1933 Verder stelt de commissie voor een drietal deputaten te benoemen met de opdracht den bundel „Eenige Gezangen" en de orde van den Eeredienst te bezorgen. Aan deze depu taten wordt dan ook opgedragen de letter kundige verzorging van deze liederen- de vaststelling van de titels; het kiezen der melodiën en de uitgave van de liturgische formulieren, gebeden Eenige Gezangen enz. in één bundel te doen geschieden Ten slotte stelt de commissie voor deze nieuwe bundel „Eenige Gezangen" aan de kerken aan te bevelen, met dien verstande, dat het niet aan de individueele predikanten, maar aan de kerkeraden wordt overgela ten om te beslissen, of de nieuwe gezangen in de gemeente zullen gezongen worden en hierin met groote wijsheid te werk te gaan. Niet minnder dan 25 personen hebben het woord gevoerd en de geheele zittings dag ging er mee heen. De eerste conclusie, die de principieele beslissing inhield, werd in stemming ge bracht en aangenomen met 50 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de predikanten Ds. N. Duursema en Ds. E Kolthoff van Veldhausen en de ouderlingen J J. Beu kenkamp; F. W. Wiellnga. H. Scheffer van Assen: L. Hoogeboom van Oud-Beyer- land. Van de hoogleeraren verklaarden de professoren dr. G. Ch, Aalders en dr S. Grevdanus zich tegen en dr F. W Gros heide; dr. V. Hepp, dr. T. Hoekstra en dr. A. G. Honig zich vóór. Te 5 uur werd de zitting gesloten. Heden kwamen de volgende conclusies van het rapport in behandeling. EEN BUITENGEWONE GENERALE SYNODE DER CHRIST. GEREF. KERK. Rondom de zaak Ds. A. M. Berkhoff. A.s. Dinsdag vangt te Zwolle een buiten gewone Generale Synode der Chr. Ger. Kerk aan bijeengeroepen ter behandeling van de zaak Ds. A. M. Berkhoff. Chr. Ger. predikant te Sneek, wiens leeringen inzake het Chiliasme (het Duizendjarig Rijk) in den kring der Chr Ger. kerk beroering heeft gewekt. Deze zaak vindt haar oor sprong in het op een vorige Generale Sy node ingediende bezwaarschrift van den heer P. Buter te Amsterdam. Op de Synode van 1931 kwam deze zaak reeds aan de orde en de Synode liet deze gevoelens voor de privé-rekening van Ds. Berkhoff, maar bleef voor zichzelf bij de uitspraak van de Synode van 18631372 dat het gevoelen van de leer van de wederkomst des Zalig makers om 1000 jaar zichtbaar en licha melijk op aarde te regeeren geen leer der Geref. kerk is, maar daartegen zoowel als tegen Gods Woord strijdt, waarom het niemand toegelaten wordt dat gevoelen te leeren of te verbreiden. In 1932 kwam deze zaak wederom aan de orde omdat Ds. Berkhoff zijn gevoelens in tegenstelling met de uitspraak der Synode metterdaad in woord en geschrift bleef propageeren. Hij richtte o.m. een eigen orgaan op „Van de laatste dingen", deed allerwege in den lande comité's vormen en sprak in open bare vergaderingen. De Synode van '32 benoemde deputaten voor dezt zaak. die a. ieder voor zich het werk van ds. Berk hoff zouden bestudeeren; b. een samen- spreking met hem zouden hebben en c. met het resultaat van hun onderzoek ter Synode zouden komen. Tot deoutaten wer den benoemd de heeren Prof. J J v. d. Schuit te Apeldoorn, voorzitter: ds. J. Ho- vius te Nieuwe-Pekela, scriba; Ds H. Jans sen. leger- en vlootpredikant in algem. dienst te 's Gravenhage. Ds. J. Jongeleen. te Apeldoorn. Ds. L. H. v. d. Meiden te 's-Gravenhage; Ds R. E. Sluiter te 's-Gra- vendeel en ouderling B. Nederlof te Rot terdam In 'n uitvoerig rapport hebben deputa ten het resultaat van hun werk vastgelegd. Zij hadden een en andermaal een samen- spreking met Ds. Berkhoff. Had hij een eenigszlns bevredigende houding aange nomen, deputaten zouden de zaak hebben laten rusten tot de e.k. Generale Synode. Maar dit is niet het geval geweest, waarom deputaten aanleiding hebben gevonden ie kerkeraad van Zwolle te verzoeken de Synode opnieuw bijeen te roepen ter be handeling van deze zaak. De navolgende schepen rijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Baloeran; Dempo; Houtman; Indra- poera; Joh. v. Oldenbarnevelt; Kota Agoeng; Kota Tjandi; M. v. St. Aldegon- de; Oranla; Oranje Nassau; Poelau Laut; van Rensselaer; Rotterdam: Slbajak; Sta tendam; Simon Bolivar, Venezuela; Veen- dam, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 cents per woord. DE ALGEMLENt lüESTAKD. Midden-Europa. De Fransche minister van buitenland- sche zaken Paul Boncour heeft gisteren wederom den Engelschen zaakgelastigde te Parijs in audiëntie ontvangen. Het onderhoud zou ook nu weer betrekking hebben gehad op den toestand ln midden- Europa en de Jongste gebeurtenissen in Oostenrijk. De Fransche ministers komen heden ln kabinetszitting bijeen. Naar verluidt zal het kabinet zich in de eerste plaats met de buitenlandsche politiek bezighouden, ter wijl Daladier verslag zal uitbrengen van zijn inspectiereis langs den vestinggordel aan de Oost- Fransche grens. DUITSCHLAND. De Nazi-partijdag - Antwoord aan Branting. De tweede dag van den rijkspartijdag der NS.D.A.P te Neurenberg bracht gis teren ecu nieuwen ongekenden toevloed van paitygenooten S.A. S.SStalen Helm en Hlt'.erjeugd. Duizenden bewogen zich door de straten. Voortdurend kwamen ex- tra-tremen bmnen en c.e belangstelling was geconcentreerd op het csntraal-sta- tion, om de bruine scharen te ont-angen. Voor het station was een S.A.-muziek- corps opgesteld om de gasten te begroeten. In volkomen orde marcheefden de pas aangekomenen meest met eigen muziek corps voorop, de stad in. Op het stations plein waren het Grand Hotel, hoofdkwar tier van de partijleiding en het Wurttem- berger Hof zetel van de pers, fel verlicht. In groote lichtletters stond tegenover het station het „Heil Hitier" geschreven. Wat het program betreft, in de eerste plaats kwamen gisteren in hotel Deut-scher Hof de gouwleiders bijeen Verder verga derden de Hitlerjeugd, de partij pers, de propaganda-leiders, de boekhouders, de artsen-organisatie, de landbouwers, leera ren, oorlogsslachtoffers de nat. soc. be- drijfscellenorganisatie en de nat. soc. stu denten Ook von Neuroth en von Papen zijn ge arriveerd. Naar de „Nationalzeitung" verneemt, heeft de Beiersche ministerraad besloten den Pruisischen premier. Goering, als eer- gave tienduizend vierkante meter staats- land ter beschikking te stellen, om op den O rsalzberg een huis te bouwen, „„et ge schenk gaal vergezeld van den wensch, dat men hem spoedig in de Beiersche ber gen zal kunnen begroeten. Officieel wordt voorts medegedeeld dat de rijkspresident den rijksweerminister generaal von Blomberg heeft benoemd tot generaal overste. Voorts heeft de Pruisi sche minister president Goering ter er kenning van zijn verdiensten in oorlog en vrede den rang toegekend gekregen van generaal der infanterie met het recht de uniform der rijksweer in deze rang te dragen. Naar aanleiding van de publicatie der enquêtte-commissle Inzake den brand in het rijksdaggacouw wordt van Duitsche zijde medegedeeld: Beklaagde van der Lubbe heeft een vol ledig onderzochte bekentenis over de daad zelf en over zijn beweegredenen afgelegd. Het is ook bekend uit welk milieu Van der Lubbe komt. Het is Duitsch recht, op grond- van dergelijke bewijzen, een aan klacht in te dienen, ln een hoofdbehan- deling de daad volledig op te helderen en den dader te veroordeelen. Dit zal geschie den met Van der Lubbe en zijn medebe schuldigden. Al net andere, dat inzake de brandstichting in het rijksdag gebouw in het buitenland wordt gezegd, kan slechts dan voor de behandeling in Duitschland in aanmerking komen wanneer de beweerde feiten voor het gerecht zoo geloofwaardig worden gemaakt, dat het van die feiten gebruik kan maken als materiaal voor de verdete behandeling der zaak ln juridi- schen zin. TSJECHO-SLOWAKIJE. De moord op prof. Lessing. Prof Lessing was medewerker vun het „Prager Tageblatt' en hield in Tsjecho- Slowakije voordrachten over het Joodsclic vraagstuk. Naar uit het onderzoek der politie is komen vast te staan, bevond zich eenige dagen geleden te Marlënbad een zekere Eckert, een onguur type, die in gezelschap was van een Duitscher, wiens identiteit niet bekend is. Beiden hebben toen over prof. Lessing gesproken en men neemt aan. dat toen door hen de aanslag is be raamd. Men wordt in deze overtuiging versterkt door het feit. dat Eckert spoor loos verdwenen is De politie heeft bij het onderzoek gebruik gemaakt van een speurhond. De hond hield stil voor een hofstede in het plaatsje Schanz, waaruit eenige uren tevoren de bekende 33-jarige strooper Max Eckert was vertrokken. De huisgenooten werden streng ver hoord, maar konden geen inlichtingen geven over het verblijf van Eckert. De politie verklaart, te hebben vastge steld, dat tenminste 5 personen aan den overval deel hebben gehad. De schoten zijn gelost door twee mannen, die, zooals gemeld, op 'n ladder stonden. De gebruik te ladder is uit Schanz afkomstig. Het touw was het eigendom van Eckert. De daders zijn, naar de meening van politie, gevlucht ln de richting van Eger. Twee personen, die verdacht worden van medeplichtigheid aan den moord op prof. Lessing, daar zij een verdachte belang stelling voor den hoogleeraar zouden heb ben getoond, zijn gearresteerd. Naar aanleiding van deze aanslag zullen reeds heden nieuwe gendarmerie-forma ties naar de grenzen worden gezonden, z.g. alarm-afdeellngen Deze afdeelingen zullen op auto's surveüleeren. Zij zullen waarschijnlijk worden gesta- tionneerd te Bruex, Komotau, Eger. Feglitz. Schoenau, Tetschen, Deutsch- Gabel en Trautenau. De werklooze Rudolf Eckert. verdacht van den aanslag op Lessing, is volgens de politie reeds eenige malen veroordeeld wegens beropvlng. Het vorige jaar ls hij te Eger veroordeeld tot 5 maanden zware kerkerstraf. Hij staat bekend als een ge vaarlijk uitnemend strooper. ENGELAND. Lord Grey verzwakt - Dc ien.v 1 republikeinen. De toestand van lord Grey is gaande, het hart wordt zwakker bijna voortdurend bewusteloos. In antwoord op de huiszoekingen i de Iersche Republikeinsche Actie gij. een manifest verspreid, waarin alle! republikeinen opgewekt worden tot sa tegen de regeering, die niet langer hetü trouwen van het volk bezit en tot oml ging en in elk geval niet langer erken»! van het Verdrag met Engeland van ld De verspreiding van het manifest te r blin is voorlooplg door de politie laten. OOSTENRIJK. Hofer in veiligheid. Hofer en zijn kameraden worden in ij beschouwd en behandeld als poM vluchtelingen. Aan uitlevering wordt om niet gedacht. Zij hebben zich alleen moeten verplJ ten, zich van iedere propaganda t« J houden Zij zullen bovendien worden genoodigd, om het grensgebied te veria Het staat hun overigens vrij Italiaas grondgebied te verlaten, Hofer ligt in het ziekenhuis te Bolu De plaatsvervangende gouwleider de: S D.A.P in Tirol, dr. Denz, is Wegens gale actie tot zeven weken arrest veri deeld. Voor een Weensche Jury heeft de handeling plaats gevonden van een pr ln verband met den bomaanslag op de wellerszaak van Fuetterweit te Meid Bij dezen aanslag werden twee perso gedood en verscheidene gewond. De hoofd-daders zijn gevlucht. Slecht! boekbindersleerllng Johann Thayer, die bom een eindweegs heeft gedragen, s vandaag terecht Hij verklaarde niet te hebben gew waarom het ging Het gerechtshof ver deelde den beschuldigde tot vier kerkerstraf. ITALIË. Bolzano garnizoensplaats. Naar uit Rome verluidt, zou Mussol besloten hebben de hoofdstad van Zu Tirol Bolzano tot zetel van een legerco te maken. Het 4de Italiaansche legerco zal waarschijnlijk uit Verona naar Bolzs worden overgeplaatst. BULGARIJE. Vijf doodvonnissen. Het gerechtshof van Stara Zagora vijf beschuldigden ter dood en negen kerkerstraffen van in het geheel 72 veroordeeld wegens het voeren van munistische prooaganda in het leger beklaagden werden vrijgesproken ALBANIË. Italiaansch op de scholen. De koning van Albanië heeft volgens bericht uit Tirana een besluit afgekonti waarbij het onderwijs in de Italiaan taal voor alle scholen verplicht wordt steld. VEREENIGDE STATEN. Stakingsonlusten te Philadelphia Vierduizend stakende arbeiders heb te Philadelphia werkwilligen overval die zich in vrachtauto's naar het werk gaven. Een geheel bezette vrachtauto eenige andere auto's werden vernield stakers wierpen met steenen naar werkwilligen. Twee personen werden dood en een groot aantal, waaronder scheidene politie-agenten. gewond. De kon eerst hersteld nadat politic-ver kingen waren gearriveerd De staking van de arbeiders der zij fabrieken, waarbij 40.000 werknemers trokken zouden worden, is afgelast gevolge van de tusschenkomst van ministerie voor arbeidszaken. De werklieden eischten hoogere loon en een korteren werkdag, dan hun m arbeidscode werd verleend. ATHLETIEK. „DONAR" TE ROTTERDAM. Bronsgcest promoveert naar de A-klasse. Gisteren hebben eenige Donar-lel deelgenomen aan wedstrijden te Rott dam uitgeschreven door de Rotterdam Oranjevereeniging voor Volksfeesten R. Bronsgeest werd ln de 800 M. kl 3e met een tijd van 2 min. 72 sec promoveert hierdoor naar de A-klasse is sinds jaren de eerste Leldsche atr. die deze klasse op de loopnummers bere Op de 80 M juniores werd S. Bor«' ding 2e met miniem verschil, in den van 10 sec. In de 4x80 M. estafette Juniores, wc Donar in de moeilijkste serie 3e met tijd van 39.6 sec. waarmede ze sneller dan de winnaars van den 3en prils A. Pont werd No. 6 uit 40 deelneme op de 3000 M in den tijd van 1" nnn.- sec., ondanks het feit, dat hij den len wedstrijd met een los verband cm voet liep, waardoor hij zeer gehand® werd o- WATFopoLO. G. Z. C.—S. V. H. IN DE ZIJ1 Men verzoekt ons er even aan te hf lnneren dat hedenavond te 7 uur f zweminrichting De Zijl de promo"1 degradatiewedstrijd G. Z. C. I-S- wordt gespeeld. VOETRAL WEDSTRIJD TE SASSENHEP' Ter Morgenmiddag speelt om half dJL r.er Leede Jun tegen S, I. Z. O. Jun i VJ uur Ter Leede III—S, I Z. O. H' voor zes Ter Leede II—S. I. Z, O l.., Deze wedstrijden worden gesP"' „Sporthoff" te Sassenheim. jj

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2