M jjevroolijkejeugd op Koninginnedag |y4ste Jaargang VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 No. 22532 STADSNIEUWS. ■JÉ Het voornaamste Nieuws van heden. Het Kinderfeest tijdens de Oranjeviering. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN I ctJ per regel voor advertentlën uit Lelden eD plaatsen inr agentschappen van ons Blad gevestigd zi]n. Voor alle were advertentlën 35 Cts per regeL Kleine Advertentlën blultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. 1 een maximum aantal woorden van 30. éasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van (leven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per weelc f.O.lt Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.11 Franco per post f. 2.35 portokosten. timmer bestaat uit VIER Bladsa EERSTE BLAD. Ds. CHR. DE MEYERE C. Azn. Zijn a.s. 40-jarig ambtsjubileum. Ds. Chr. de Meyere. dag a.s. hoopt ds. Chr. de Meyere al- Iden dag te herdenken, waarop hij (veertig jaar geleden verbond aan zijn Gemeente te Doesburg, oren te Edam op 1 Juni 1870 bezocht zoon van wijlen ds. C. A. de Meyere Evangelisch Luthersch predikant travenhage, het Gymnasium te Schie- I studeerde te Amsterdam aan de Ge- elijke Universiteit van 18871892 en het Evangelisch Luthersch Semina- londer de professoren dr. A. D. Loman D. E. J. Völter. ten jaren wijdde hij zijn krachten aan (angen van zijn kleinen kring te Does waar hij zijn eerste kanselgaven kt openbaren, en ook als penningmees- pn de Christelijke School, bestuurslid pet Militaire Tehuis en als Voorzitter de plaatselijke Schoolcommissie bui- Ün kerkelijk terrein wrekzaam was. trna beriep de Hersteld Ev. Luth. eente te Hoorn hem als haar voor- )er. Hier werd door ds. de Meyere in en Zondagsschool opgericht, terwijl evens een bestuursfunctie in de Alge- I Kerkelijke Commissie der Hersteld- luth. Kerk werd opgedragen. |r jaar later moest „Hoorn" hem weer an aan de Ev. Luth. Gemeente te pter. Daar werd de a.s. jubilaris ver- i tot lid van de Ev. Luth. Synode voor Ring Groningen en viel hem de vol ing ten deel op 8 Nov. 1908 een nieuwe [in te wijden, waarbij door hem de p werd gezet op een geliefd plan. hdaar riepen zijn geestverwanten uit llfde kerkgenootschap hem in 1912 INaarden-Bussum, van welke gemeen- de eerste predikant was. Ook buiten heer beperkten kring zijner werk lieden strekte hij zijn geestelijke zor- Jiit over zijn geloofsgenooten te Hil- (ni. waar de eerste steenlegging van (nieuw kerkgebouw wederom zijn (hef door hem werd verricht op 16 7 1923. Bert 12 Mei 1918 dient hij de Luthe ranen te dezer plaatse met de groote gaven van zijn hoofd en hart, ook daarbij als be stuurslid de belangen behartigend van het Bij belgenootschap. Velen in en buiten zijn Gemeente van heinde en ver, weten zijn opgewekten geest zijn jovialiteit, zijn pastoralen arbeid en vooral ook de populariteit in den goeden zin des woords van zijn prediking, waar door hij met de gave zijner aangeboren welbespraaktheid, ook „de armen van geest" in het hart weet te treffen, te waardeeren. Zij zullen dan ook de gelegen heid gaarne aangrijpen, om van hun dankbaarheid, voor wat zij In den jubilaris mogen bezitten ook nog na diens ern stige ongesteldheid van eenige jaren die hem noopten zich als Hoofdbestuurslid v. h. Luth. Genootschap voor In- en Uitwen dige Zending terug te trekken getuigenis af te leggen. Moge de jubilaris voor zijn trouwe gade, zijn gezin, zijn famiile, zijn gemeente en vrienden, als 't zijn mag. nog vele jaren gespaard blijven en bij den komenden Zondagmorgen op den kansel een goede ure van dankbare herdenking beleven. Moge ook des midags wanneer er dien zelfden dag van 35 uur gelegenheid be staat den jubileerenden herder de hand te drukken in zijn huis Morschsingel 14 ter receptie, hem het verwarmende gevoel ten deel vallen, van zich gedragen te weten door de belangstelling, waardeering en liefde van velen, die zijn pad kruisten of kruisen, gelijk een leven van arbeidzaam heid en toewijding het verdient. HET LUSTRUM VAN „EENSGEZINDHEID" Een succes voor de buurt. In vervolg op onze verslagen betref fende het lustrum der buurtvereeniging „Eensgezindheid" zij gemeld, dat de uit slag van den gisteren gehouden costuum- wedstrijd voor kinderen als volgt luidt: Klaas Horsman, le prijs, origineel pinda mannetje; Truus Simons, 2e prijs, origineel Roodkapje; Joop v. d. Broek, le prijs, gees tig, Buziau; Bram Sjardijn, 2e prijs gees tig, Kabouter; Jerry, Gerard en Anni» Trouwee, le prijs origineele groep. Kam peerders; Pirn en Willy van den Broek, 2e prijs origineele groep, Echtpaar de Haan, handel in feesteieren op bokke- wagen; Jo en Truus Pielanen, le prijs geestige groep, Bruidspaar; Bram en Trinie Verbiest, 2e prijs geestige groep, Clownpaar; Cor Sjardijn, le eervolle ver melding, Theemuts; Riet v. d. Broek, 2e eerv. verm., Tirolermeisje; Martinus Sjar dijn, 3e eerv. verm.. Cowboy. De jury, bestaande uit mevr. van Wei zen, den heer van Weizen en den heer C. Spaanderman, heeft geen gemakkelijke taak gehad, in verband met het aantal deelnemers (sters) en de verscheidenheid van de vervaardigde costuumpjes, zooals landlooper, bedemeisje, danseresje, krui denier, eensgezindheid, boerin, bloemen meisje enz. 's Avonds te zes uur werd met een tien tal muzikanten van het muziekgezelschap „T. en D." een rondgang gemaakt door het woningcomplex, omstuwd door een groote menigte toeschouwers. Het was wederom een succes voor de Jubileerende vereeniging en ook een mooie avond ter gelegenheid van den verjaar dag van H.M. de Koningin. Om acht uur werd aangevangen met een concert, uit gevoerd door het volledige muziekgezel schap T. en D., waarna te half tien een optocht met muziek en honderden kinde ren met lampions, is gehouden, die tot Iaat in den avond voortduurde. Het was in deze wijk weer een echt feest en alles verliep in volmaakte orde! Een avond tot sluiting van de zomerfeesten van de buurtvereeniging „Eensgezindheid", waar aan allen met groot genoegen terugdenken. Foto B!°vrê EEN VROOLIJKE ORANJEVIERING. JONG EN OUD BLIJ VEREEND. Ln J^J^Ring bij de jeugd was voor de wedstrijden vol aandacht en telkens vroolijke oogenbhkken. Men ziet hier de opgewekte kinderen in hun juichende feeststemming tijdens den spannenden stoelendans. Prachtige feestavond in de Stadszaal. Het Kinderfeest. Het Oranjefeest heeft gisteren getoond, dat de Leidenaars hun Koningin een warm hart toedragen! Veel oranjestrikjes, veel vlaggen, veel vroolijke gezichten en een ware Oranjestemming, allemaal teekenen, dat men in dit Jubileumjaar van H. M. de Koningin wilde toonen, hoezeer men het „Oranje Boven" wenscht te eerbie digen. met liefde en waarachtige aanhan kelijkheid Was de Inzet reeds boven verwachting geslaagd, waartoe in 't bijzonder 't Oranje zonnetje had bijgedragen, 's middags stroomden de feestgangers naar het Schut tersveld, waar de drukte een gezellig voor proefje beloofde van 't groote 3 October- feest. Vóór 't veld stonden in lange rij de ijscowagens opgesteld en de venters maakten goede zaken. Honderden betraden het feestterrein, waar de hulpvaardige padvinders de kaart jes controleerden. Men schaarde zich rond de groene vlakte, waar de kinderspelen ge houden zouden worden 't Wachten op de kindrschare werd verkort door versterkt radio-muziek. die hoewel helaas niet steeds al te zuiver, toch de blijde en verwachtingsvolle stemming verhoogde! Tot plotseling de muziek van de „Veld" weerklonk.en daar kwamen de kinderen aan, na een route langs Kop- penhinksteeg, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Heerengracht, Oude Heerengracht, Mare- singel, Korte Mare. Oude Singel, Beesten markt, Steenstraat en Rijnsburgersingel, waar zij overal veel belangstelling trokken. Voorop eenige vigelantes met bepluimde paarden, waarin leden van het bestuur en de commissaris van advies, dan volgde ln een lange rij de met sjerpen en vlaggen getooide jeugd, te voet of met de fiets in de hand. Onder leiding van de heeren C. A. de Bruyn, L. Questroo en Ph. v. d. Lof werd met de wedstrijden begonnen: hoepelwed loop, zakloopen, hindernisloop, hindernis- fietsen voor de jongens en turfrapen, stoelendans, kruis touwtrekken en rlng- rljden met fietsen voor de meisjes. 't Was spoedig een levendigheid en een gelach, kortom een „Oranjefeest op z'n best", waarvan ook de vele belangstellende ouders oprecht genoten. Leiders en voor trekkers van de afd. Leiden der N.P.V, waren ook nu druk in de weer om de be hulpzame hand bij de regeling te bieden. Groote aandacht trok tevens de ouder- wetsche poppenkast, waarvoor speciaal de Jongste kinderen dromden, velen hoog ge heven op de schouders van vader of moe der. Daar klonken de lachsalvo's op en «as men als voor een wondere tooverwereld ge plaatst! De uitslagen der kinderwedstrijden, die 0.a. gevolgd werden door den burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en zijn echt- genoote, de wethouders mr. Romljn en Splinter en vele andere autoriteiten, luiden als volgt: Meisjes: Rmcrijden per fiets (grooten): 1. Joke Maas, 2. Marie v. d. Bosch. Idem (kleinen): 1. A. van Nood. 2. W. Wielinga. Stoelendans (grooten): 1. B. Lambooy, 2. S. v. d. Waals, 3. J. Kolmoes Idem (kleinen): 1. Th. Vendrig, 2. W. Brokaar, 3. C. Overduin. Turfrapen (na loting): 1. M. van Va- rick. 2 T. Brakshoven. 3. A v. d Zwan. Kruistouwtrekken (grooten): 1. M. Lan- gezaal. 2. J. Guldemond. Idem (kleinen): 1. C. v. d. Hoogt. 2. M. Hogenes. Jongens: Hinderniswedloop (grooten): 1. C. de Bree, 2. D. v. Klaveren, 3. J. Gus- senhoven. Idem (kleinen): 1. P Romeijn, 2. J. v. d. Weijden. 3. J. de Bree. Hoepelwedstrijd (grooten): 1. G. Boelée, 2. C. Nieboer 3. J. van Esmond. Idem (kleinen): 1. H. Boelée, 2. J. van Nood, 3. T. Zaal. Zakloopen (grooten): 1. B. Vogelenzang 2. Jan van Boom, 3. W. Boef. Idem (kleinen): 1. Anton Horrée. 2 3. v. d. Linden. Hindernisfietsen1. H van Berkei. 2. D v. d. Tang. 3 G. Brinks. Ook de luchtballonnenwedstrijd sloeg in; het was een grappig gezicht, de honderden ballonnetjes omhoog te zien dwarrelen. Nog een groote attractie vormden de militaire ruiterdemonstraties, welke ge geven werden door de onderofficieren van het 6e regiment veld-artillerie en «enig* heerrijders; de diverse mooie springnum- mers, het nemen der hindernissen, hei keurige rijden op de snelle paarden, dat alles was een voorbeeld van handigheid en durf! Het oordeel der jury luidde als volgt: 1. Wachtmeester C. van Opstal: 2. Wacht meester G. de Kloe; 3. Wachtmeester J. A, van der Boon; 4 Wachtmeester v. Bever wijk. Eerv. vermelding: Wachtmeester Westerman De heerrijder Sloos maakte 0 fouten. Dat beteekende het einde van een rijk wisselenden middag, die voor jong en oud een heerlijke afleiding vormde in den sleur van den dagelijkschen gang van zaken I Voldaan verlieten allen het feestterrein in afwachting van het groote avondfeest in de Stadszaal. Dc Groot-Nederlandschc avond. Het avondfeest in de Stadsgehoorzaal, die prachtig bezet was, is eveneens tot een volkomen succes geworden Daar waren wederom aanwezig de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en zijn echtgenoote, de wethouders Splinter en mr Romijn. ver tegenwoordigers van de Chr. Oranjever- eenligng, de Commissie voor het Kinder feest, het bestuur der vereeniging Konin ginnedag, die dezen „Groot Nederlandsche avond" had georganiseerd en verschillende andere autoriteiten. De kolossale volte getuigde wederom van het verlangen onzer stadgenooten, om uiting te geven aan hun gevoelens van aanhankelijkheid aan onze Vorstin On danks de warme temperatuur in de zaal ls er van het uitgebreide en met loffelijke zorg samengestelde programma intens ge noten De avond werd geopend door den heer P, C. Labrijn, voorzitter der ver. Konin ginedag", die er op wees. dat er iets ver anderd moet zijn in de harten der Neder landers, nu hij de gevulde zaal zag. Spr. wenschte H. M. de Koningin en Haar Huis een gelukkig jaar toe en besprak eemge bijzondere data uit het leven van de Koningin - Hij herinnerde aan het regee- ringsjubileum, nu 10 jaar geleden, toen duizenden op den Dam verzameld waren om Haar toe te juichen en aan het jaar 1898, toen zij op 6 September als Koningin werd ingehuldigd. Op dien dag, waarop ministers, gezanten en de leden der Staten Generaal verzameld waren, legde Zij fier en kalm Haar Eer van Trouw af: „Oranje en Nederland één!" Deze eed is Zij steeds getrouw gebleven. Koningin WilhelminS was een voorbeeld van strenge plichtsbe trachting en een lichtend voorbeeld voor millioenen Harer onderdanen. Steeds stond Zij boven de partijen en was voortdurend het symbool van eenheid. Wij dienen dus dankbaarheid, liefde en aanhankelijkheid aan Haar te betuigen en hiermede werd ten volle ingestemd met een driewerf „Leve de Koningin". Een prachtig programma volgde! Het Leidsche a capellakoor zong onder leiding van den heer W. Mizée uit Oegstgeest, plechtig het ,,0, Nederland let op Uw saeck", toen kort tusschenspel der muziek en daarop volgde het eerste tableau: „De inhuldiging van den nieuwen Heer der Nederlanden", voorgesteld door leden van ae afd. Leiden van het „Nationaal Jon geren Verbond" en den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm. Vier van deze artistiek geënsceneerde tableaux, n.l. nog „De ontwakende Vrij heidsheld". „De Prins zonder land" en „De stervende Vader des Vaderlands" oogstten een ongekend succes! Telkens en telkens moest het gordijn weer worden opgehaald, om alles rustig te kunnen beschouwen. Daar was dan ook waarlijk alle reden toe: welk een zorg was besteed aan de fraaie, historische costuums (geleverd door het costuumhuis „Erato"). aan de mooie hou dingen en expressie, aan de grime en het kapwerk (verzorgd door den heer Anton v. Leeuwen). Het waren indrukwekkende momenten, die na diepe stilte een klate rend applaus oogstten. Den ontwerpers komt dan ook 'n hart grondig woord van dank toe! Ter afwisseling volgde de vertooning van de interessante ..Mataram"-film. die een juist beeld gaf van het vele dat onze tropen bieden en een sterken indruk maakte. Deze film werd begeleid door Krontjongmuziek, die zich hierbij uitste kend aanpaste. Als laatste nummer vóór de pauze ge noot men van het „Spaansch Ballet", uit gevoerd door een 12-tal leden der dames- gymnastiekvereeniging „Nieuw Brunhilde" BINNENLAND. Feestelijke viering van den verjaardag van H. M. de Koningin (le Blad). De vergiftigingsgevallen te Overlooii (Gemengd. 3e Blad). Zes ploegen hebben ingeschreven voor den morgenmiddag te houden estafette „Dwars door Leiden", (Sport, 3e Blad). Ernstig vliegongeluk in Indië; militair toestel in het water gestort; beide inzit tende officieren gedood (Laatste Berich ten, le Blad). Ernstige overvaring te Oude-Wetering; twee personen verdronken (Dorpen 2e BI.) BUITENLAND. Onderscheidingen voor Goering (Buiten land, le Blad). De moord op een professor te Praag (Buitenland, le Blad). Doodvonnissen in Bulgarije wegens op ruiing in het leger (Buitenland, le Blad). waarmede zij op de gymnastiekfeesten to Epinal de Prix d'Excellence hebben be haald. Ook nu hadden zij een overweldi gend succes, onder de knappe directie van den ontwerper, den heer H. J. van Leeu wen. De dames vertoonden een souplesse en een gratie, die werkelijk ten zeerste in druk maakten. Een bloemenhulde was dan ook een wel verdiend bewijs van dankbaarheid! Na de pauze werd men o.a. nog verrast door de Oranjefilm. waarin getoond wordt, hoezeer het Nederlandsche volk met zijn Vorstenhuis in de laatste 25 jaar heeft meegeleefd! Een heerlijke film vol ..Oran jevreugde" waarbij de vaaerlandsche lie deren, die het strijkje speelde, enthousiast door de opgetogen menigte werden mee gezongen. Ook klonk er leder oogenblik een hartelijk en krachtig applaus, wanneer de Vorstelijke personen op het witte doek verschenen. Nog een woord van bijzonde ren dank past aan het adres van het „Leidsche a capellakoor", dat de histori sche liederen op devote wijze vertolkte. Aan het einde van de voortreffelijk ge slaagde samenkomst sprak de voorzitter woorden van dank tot allen, die hadden medegewerkt dezen dag en dezen avond te doen slagen, wel in 't bijzonder tot de gymnastiek-ver. Nieuw Brunhilde. die hij tevens een herinneringsmedaille aanbood. Den organisator van dezen avond, den heer C A. de Bruyn dankte hij namens het geheele bestuur voor zUn moeizame arbeid Met het staande zingen van „Wilhelmus van Nassauwe" en een „Leve de Konin gin!" werd de bijeenkomst, die een groot succes voor de Ver ..Koninginnedag" is geworden, gesloten. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor het Crisescomité welke collecte de somma van f. 55 09 heeft opgebracht. 's Avonds heerschte ook op de straat een genoeglijke feeststemming. De concerten van „Werkmans Wilskracht" en ,,De Post" trokken veel toehoorders en ook ln de café's bleef het tot lang na middernacht vol! Wij kunnen dus op een mooi Oranje feest terugzien dat menig hart. warm voor onze geliefde Koningin deed kloppen! Foto B!eu? Gisteren werden op het Schuttersveld uiterst geslaagde Kinderfeesten gehouden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Hierboven een aller- aardigst moment tijdens het ringsteken yoor meisjes.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1