T. LODDER AFWEZIG Gezondheid LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 30 Augustus 1| LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. UIT DE OMSTREKEN. van 2 tot 16 SEPTEMBER. AGENDA. Voor Uwe 'Aspirin POOTAARDAPPELEN. Prijzen voor handel en export. Men zendt ons de volgende mededeellng inzake den handel in en den export van pootaardappclen De commissie van bijstand van de voor- looplge Nederlandsche Aardappel Centrale maakt bekend, dat als minimum inkoop prijs voor pootaardappclen. te betalen aan den teler, is vastegestld: voor de soorten eersteling en ideal, kleipoters, klasse B: maat 28-30. 28-35. 30-35. 30-40, 35-55. 40-55 13.10: maat 25-50 40-50 f. 3.40; maat 35-45 f.4; klasse A: f. 0.70 hooger, klasse C: f. 0.70 lager; voor de soort: bintje, f. 020 lager voor alle klassen en maten; alle andere soorten maat 30-60 en de lusschenmaten daarvan f.2 90; zand- en veen-pootaardappelen f. 0.75 lager voor alle klassen en maten. Alle prijzen zijn per 100 K G. netto ge wicht met inbegrip van de kosten van plombe en N. A. K.-certificaat, af boer derij of af naaste station of naaste bin- nenlandsche scheepsgelegenheid. Alles vierkante maat. Als uitzonderings maatregel voor dit jaar geldt de ronde maat voor dat gedeelte van Noord-Hol land, waar ronde maat usance is. Andere maten mogen niet worden verkocht, noch aangeboden naar het buitenland. Zij, die erkend zullen worden als expor teur, hebben er rekening mede te houden, dat voor het buitenland minimum ver koopprijzen zijn vastgesteld. Tegelijk met de mededeeling waarbij aan exporteurs bekend wordt gemaakt, dat zij erkend zijn, zullen deze minimumverkoopprijzen wor den meegedeeld. STAND VAN HET FRUIT EN DE WAKMOEZERIJGEWASSEN. Opgave van 23 Augustus. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van 't fruit en de warmoezerij- gewassen op 23 Augustus is, onder mede werking der RIJkstuinbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den Landbouw. Het fruit. De stand van de appelen loopt zeer uiteen tengevolge van de vorst in het voorjaar en van de droogte. In ver schillende streken hebben de vruchten zich eerst na half Juli goed ontwikkeld. In Zuid Holland, Noord-Brabant en Limburg blijft de stand van de appelen bij dien in de meeste andere streken aanmerkelijk ten achter. De boomen, welke goed bespoten zijn, vertoonen een beteren stand dan het onbespoten gewas. Over het geheel ge nomen staan de appelen iets beter dan het gemiddelde. De stand van de peren is minder goed dan die van de appelen. Waar een krach tige ziektebestrijding heeft plaats gevon den, zijn de vruchten van goede kwaliteit. De druiven hadden aanvankelijk van de droogte te lijden. Na de gevallen regens heeft het gewas zich hersteld, zoodat de stand thans goed genoemd kan worden. De perziken leverden een goeden oogst. De warmoezerijgewassen. Tengevolge van bodemzlekten staan de tomaten slechts vrij goed. Op de lichte gronden hebben sommige groenten, waaronder de verschillende koolsoorten, van droogte geleden. Alge meen worden klachten vernomen over het In sterke mate optreden van draaihartig- heid in de sluitkool. Witte en gele kool staan vrij goed, roode kool vertoont een matigen stand. Nog ernstiger dan de sluitkool ls de bloemkool op vele plaatsen door draai- liartighcld aangetast. In sommige gevallen ls het gewas tengevolge daarvan zelfs mislukt. Gemiddeld kan de stand matig ge noemd worden. Prei en schorseneeren vertoonen een goeden stand. De oogst van augurken is in de Zuld- Hollandsche venen reeds geëindigd. Deze liet zeer veel te wenschen over. In Lim burg sterven de augurken spoedig af. Het cijfer voor de augurken is dientengevolge in vergelijking met dat, ln het vorig be richt vermeld, sterk achteruitgegaan. De boonen hebben ln verschillende stre ken van de warmte en van de droogte ge leden Ook de wind veroorzaakte hier en daar schade. Ziekten hadden eveneens een nadeellgen invloed op de opbrengst. De stand kan hoogstens vrij goed genoemd worden. REGELING VAN DEN GROENTEN- EN FRUIT-INVOER. In de „Staatscourant" van gisteren zijn afgedrukt het huishoudelijk reglement, het handelsreglement en de statuten van de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale. Het bestuur dezer instelling bestaat uit de heeren- J. Barendse, tuinder, te Poel dijk; A. Booy. tuinder, te Ochten; T. Borst, tuinder, te Veur; W. M, Driessen, tuinder, te Venlo; P. van Hoeckel, Impor teur. te 's-Hertogenbosch: R. Kamstra, importeur, te Rotterdam; H. Kruidenier, exporteur, te Rotterdam; dr. Lieftinck, ambtenaar aan het Ministerie van Econo mische Zaken, te 's-Gravenhage- H. G. Ruhe, grossier, te AmsterdamP. Slot A.Pz., tuinder, te Broek op Langendijk; F. V. yalstar, Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de steunmaatregelen ten behoeve van den tuinbouw voor het Jaar 1933, te 's-Gravenhage; C. Wagenaar Kz., exporteur, te Alkmaar. MELKPRIJZEN. De Crisls-Zuivel-Centrale maakt bekend dat voor de periode van 3 tot en met 16 September 1933 de prijs voor het taxe- nedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract. voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 57t. 5 3 4 en 6 cent per liter en dat. het bedrag der af dracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven IN DE LAKENHAL. Het is tegenover 'n zóó gewichtige ge beurtenis als de wederopbouw van het Leldsche Stadhuis misschien een groot voorrecht niets meer dan 'n leek te zijn. Men ls onbevangen in zijn oordeel, weet van niets, is van niets op de hoogte, en voelde alleen dat het waalde toen ln het Leidsch Dagblad van 17 Aug- JJ. het rap port over de verschillende stadhuisplan nen werd uitgebracht. Uit welken hoek kon men echter niet nagaan. Men wist slechts de richting van den wind en die streek van .schuin over de wilgen" (zooals het boertje zei) naar 't plan Blaauw Wie geen domoor Is wandelt met den wind mee! En zoo was het ook gisteren ln de Lakenhal: 't eerst naar 't ontwerp Blaauw. Dat ontwerp heeft 'n goede plaats verkregen: 'n geheele wand, en uitstekende belichtingZelfs de te laat ingezon den variant kreeg 'n uitnemende plaats. En ten tweeden male voelde 'n leek, die onbevooroordeeld ter bedevaart toog naar „den ouden gevel" en wat daaraan aan vast zat, dienzelfden wind waaien van „schuin over de wilgen." Arme Kropholler, die aan den wand links daarvan 'n cirkeloppervlak kreeg met geen grooter middellijk dan 1/3 wand- beedte. Als waarachtig kunstenaar heeft hij de eer: verguisd te worden als de grootsten onder de grooten van weleer. Zie die stemmingsvolle Binnenhof met onze eigen ouden toren! Het hangt 3 c.M. van den grond af inplaats vanaf 'n basis van gezichtshoogte (Zou het door deskun digen zoo opgehangen zijn?) Zie die waardige, indrukwekkende Raad zaal waar straks door onze vroeder vade ren een beslissing zal worden genomen „onze stad waardig", zooals het Leidsch Dagblad al schreef. (Maar wat zeg ik? dóérl O. 'n slip of the pen, ik zag n.l. onze vroede vaderen daar al zitten!) Zie die bekorende hoekoplossing, in pers pectief: één van stijl en ln harmonie met de; Koombrug op den achtergrond- Zie Ach, al die levende fragmenten en in terieurs moesten een grooteren wand hebben om tot hun recht te komen. En dat is dan de Kropholler over wiens werk Just Havelaar schreef: „Dit is werk van zóó zuiver bouwkun stig begrip, zóó rechtschapen en ernstig van geest, zóó rijk aan eenvoud, dat men er naar mijn meening met niet genoeg aandacht op wijzen kan." Waarna 'n onnoozel leek nu de vraag stelt (misschien is er een groot deskundige onder de bouwkunstenaars of 'n kunste naar onder de Bouwdeskundigen die het antweord kan geven)Hoe zou het komen dat die Kropholler zoo op die lambrisee ring terecht kwam? R. VAN KRIMPEN— DEN BOESTERD. DE NIEUWE LEIDSCHE STADHUISPLANNEN. Mijnheer de Redakteur, le. Hoe komt onze stad Leiden aan het beste plan voor een stadhuis? 2e. hoe betracht zij de grootste billijk heid tegenover de 4 architekten, die zich hielden aan de gegeven opdracht? Ware het advies van de kommissie niet zoo éénstemmig vóór het plan Blaauw, dan zou er alles voor te zeggen zijn geweest, dit plan geheel uit te schakelen. Daarmede was wel de 2de vraag beantwoord, maar niet de eerste. Naast de reeds gegeven op lossingen. waag ik het een andere te stel len, die mi. vraag 1 beantwoordt en aan No. 2 niet te kort doet. De raad kieze uit de 4 ontwerpen, waar van de architekten onder gelijkwaardige voorwaarden gewerkt hebben, het naar haar oodeel het beste. De archltekt van dat plan worde nu in de gelegenheid ge steld zich door een nieuw plan met het door de kommissie zoo buitengewoon gun stig beoordeelde plan BI. te meten. Dit is mi. tegenover de 3 uitgevallen architek ten niet onbillijk, omdat de beoordeeling naar gelijke maatstaf was. Dat de geko zene een voorsprong heeft op ir. Blaauw, omdat hij gebruik kan maken van wat in- tusschen reeds over de verschillende plan nen gepubliceerd is, is een waarborg te meer voor de juiste beantwoording van Vraag 1 en brengt vraag 2 niet ln gedrang, daar de heer BI. dit gevolg zich zelf te wijten heeft. Met beleefden dank voor de opname. LOURENS BOSCH. Lelden, 30 Augustus 1933. CONTINGENTEERING INVOER IN FRANKRIJK GAAT OP 1 SEPTEMBER IN. Het Weekblad v. Bloembollencultuur schrijft: Blijkens een bericht in de dagbladen is bij besluit der Fransche regeering voor den bloembollemnvoer in Frankrijk gedu rende de maand September een contingent vastgesteld van een millioen kilogram. Wij vernemen, dat dit besluit niet werd verwacht, daar men meende dat de Fran sche belanghebbenden vertrouwen zouden hebben in door de saneering te voorkomen overstrooming van de markt. Het besluit kwam ook voor de in het vorig Jaar door onze regeering Ingestelde commissie voor den invoer van bollen ln Frankrijk onverwacht. Deze commissie zal dus weer ln werking moeten treden. Men hoopt, dat de regeling van de afgifte van contingenten weder ln handen van deze commissie komt. Onderzocht wordt of dit mogelijk is. Bij beoordeeling van het vastgestelde kwantum voor September, dat oogenschijnlijk ruim lijkt, zal men met twee dingen rekening moeten houden. Ten eerste, dat dit kwan tum den totaal-invoer, dus ook dien uit andere landen dan Nederland, beteekent en ook dat dit jaar de verzending later kon beginnen, zoodat ook nog een deel van het Augustus-kwantum in September geborgen moet zijn. Ht is dan ook begrijpelijk, dat in de pak- schuren der exporteurs op Frankrijk koortsachtig gewerkt wordt, om nog zoo veel mogelijk vóór 1 September de grens over te krijgen. AALSMEER. De a.s. Koninginnedag. De verjaardag van H.M. de Koningin zal hier morgen gevierd worden met het organiseeren van een schoolfeest voor de kinderen der Chr. Scholen, het houden van een feestvergadering in „De Oude Veiling" en een concert van „Aalsmeers Fanfarecorps" in den tuin van hotel „De III Kolommen". Eenige leden van de zweminrichting „De Blauwe Beugel" hebben het besluit genomen om te komen tot het vormen eener reddingsbrigade. Tot instructeur werd benoemd de heer v. d. Spoel, lid der Aalsmeersche Reddingsbrigade. HAARLEMMERMEER. Op hol. Twee voor een boerenwagen gespannen paarden van den heer B., schrokken op den Hoofdweg nabij Hoofddorp voor een passeerende auto en sloegen op hol. Nadat de bestuurder een zoon van B. tevergeefs had getracht de dieren tot staan te bren gen, kwam het gerij ten slotte in de weg sloot terecht. De bestuurder, die de buite ling had meegemaakt en geheel onder den wagen lag, slaagde er ln zich uit z'n be narde positie te bevrijden en bleek er met eenige kwetsuren en een nat pak goed afgekomen te zijn. Ook de paarden konden worden gered. Een mooie daad. Op initiatief van eenige personen te Nieuwvennep werd door de inwoners van dit dorp en de naaste omgeving een som geld bijeengebracht voor twee lantaarns voor de nieuwgebouwde brug over de Hoofdvaart aldaar- Ze zijn reeds geplaatst en de granieten palen met twee armen geven een mooi cachet aan het geheel en kunnen als een groote aanwinst voor de verfraaiing van het dorp worden aange merkt. Het ligt in de bedoeling deze lantaarns bij gelegenheid van het Koninglnnefeest door de Oranjevereeniging namens de burgerij aan het gemeentebestuur te doen overdragen. Deze mooie daad zal zeer zeker op hoogen prijs worden gesteld en is wel een bewijs, dat de ingezetenen met het nieuwe bruggencomplex zijn Ingeno men. Het Koninginnefeest. De Oranjevereeniging „Badhoevebuurt en Omstreken" heeft onder begunstiging van heerlijk zomerweder op het voetbal- terrein aan de Badhoevelaan, de rij der feestelijkheden in Haarlemmermeer ge opend ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin en dit feest georga niseerd mede ter herdenking van haar 2e lustrum. Vandaag is het in hoofdzaak feest voor de kinderen en morgen voor de grooteren. Het programma vermeldt o.m. het vol gende voor 't feest van heden: 11 uur, Muziek van de Sloterbrug; 11.30 Optocht met plm. 700 kinderen naar het feestterrein; 12 uur onthaal der kinderen; 1 uur kinderspelen om luxe prijzen; 4 uur kindervoorstelling; 7 uur concert; 8 uur onderbreking concert om eenige sprekers gelegenheid te geven een rede uit te spreken naar aanleiding van het 10-jarig bestaan der verecniging; 9 uur Vertooning van mooie films vooir eiken leeftijd- HILLEGOM. Verkeersstoring door cokes. Gistermiddag was er in de Hoofdstraat een groote storing in het verkeer, omdat er cokes op de trambaan lag. Deze waren van een wagen gevallen en moesten van de rails weggenomen worden om een tram te laten passeeren. Intusschen was bet autoverkeer vastgeloopen. Zoodra de rails vrij waren, konden tram en auto's door rijden. De nog resteerende cokes op den wég werden door de auto's fijn gereden, het werd parel-cokes. KATWIJK. Het Koninginnefeest. Het bestuur der Oranjevereeniging be sloot alsnog morgenavond een Lampion optocht met muziek te organiseeren. De deelname hieraan is geheel vrij. De te vol gen route is: opstelling op het Kerkplein, voorts langs Kerkstraat, Zeeweg, Callao- weg, N. Commandeursweg, Commandeurs- laan, Wassen, weg, Nieuwsteeg, Voorstr., Overrijn tot trambrug, terug Voorstr Ach terweg, Kerkstraat, Kerkplein. Aan school kinderen wordt on 't Kerkplein gratis een lampion met toebehooren verstrekt. Ver trek Kerkplein 8 uur. De praktijk wordt waargenomen door de doktoren J. C. A. CLEVERINGA. i. EIKELENBOOM 6216 (te Katwijk aan Zee) en W. E. HUETING (te Katwijk aan den Rijn en Valkenburg). KATWIJK AAN ZEE. Laatste Strandevangelisatie. Hedenavond om half acht zal op het strand bij de muziektent de laatste strand- evangllsatiedlenst van dit seizoen plaats hebben. Als sprekers zullen optreden ds. Ingwersen en ds. Krijger van Beverwijk. LISSE. Het Koninginne-concert. Door bijzondere omstandigheden zal de R.-K. Harmonie „Adolph Kolping" onder leiding van den heer Dik uit Leiden niet morgen doch Zaterdag 2 September ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin een concert geven ln de Gem. Muziektent. Zwaar gewond met vallen. Het zoontje van den heer H uit de Tul- penstraat zou met de plezierboot een tochtje mee maken naar Katwijk aan Zee. Bij het instappen kwam hij te vallen en viel op een ijzeren pen waardoor ln het bovenbeen een diepe wonde werd toege bracht. De ongelukkige moest naar het Wljkgebouw vervoerd worden waar zijn bovenbeen verbonden werd en een vijftal hechtingen noodig bleken te zijn. Oranje-samenkomst. Morgenavond zal ln de Ned.-Herv. Kerk door de Chr. Oranjevereeniging weer de jaarlijksche Oranje-bijeenkomst georgani seerd worden. De feestredenaar, ds. H. Janssen Leger- en Vlootpredikant. zal spreken over ..Een drievoudig snoer" ter wijl de avond door muziek zal worden op geluisterd. Optocht Koninginnedag. Wij vernemen, dat morgen een groote optocht zal worden gehouden door de schooljeugd van Lisse. Des morgens maken de kinderen een tocht door het dorp. waarna op het sport terrein een zanghulde ter eere van H. M. de Koningin door den burgemeester dezer gemeente in ontvangst zal worden geno men. De kinderen worden daarna op de scholen getracteerd, waarna zij het ver dere van den dag vrijaf hebben. De eigenlijke kinderspelen zullen wor den gehouden op 4 October (da ags vóór de Harddraverijen) op de baan der Hard draverijen. Tweetal. Op het tweetal der Ger. Gem. alhier zijn geplaatst ds. J. D. Barth te Borssele en J. Fraanje, te Barneveld. NOORDWIJK BINNEN. De opening der Winkelweek. Hedenavond te 7 uur vindt ln café „Flora" de officieele opening der Noord- wjjksche winkelweek plaats. De opening zal worden opgeluisterd door muziek der beide plaatselijke muziekver- eenigingen „Excelsior" en „Cresendo". De deelname is zeer groot; niet minder dan 71 deelnemers met 94 etalages ver deeld in 16 groepen, zullen aan den eta lagewedstrijd deelnemen. Het Oranjefeest. Het bestuur der Oranjevereeniging deelt mede dat het Oranjefeest zal worden ge sloten met een concert op het Lindenplein gevolgd door een lampion-optocht met muziek. Het concert zal aanvangen te 8 uur, de lampion-optocht te negen uur. Een ieder voorzie zich van een lampion en doe hieraan mede. De burgerij wordt ver zocht dezen dag door het uitsteken der vlaggen het feestelijk aanzien in de ge meente te verhoogen. NOORDWIJK. Wij vestigen de aandacht op de mor gen alhier te houden bloempjesdag der vereeniging „Het Hoogeland", welke nuttige instelling personen van allerlei gezindte verpleegt. NOORDWIJKERHOUT. Hevige duinbrand. Gistermiddag woedde een hevige duin brand nabij „De Boekhorst", op de eigen dommen van Baron Van Hardenbroek. Verschillende H.A. duingrond, waaron der de bekende .Boender" zijn verbrand. De stoomspuit verrichtte goede diensten en velen hielpen mede om de vuurzee met zand te blusschen. RIJNSBURG. Op het tweetal. Ds. N. de Jong, Chr. Ger. predikant al hier, is geplaatst op een tweetal te 's-Gra- venzande. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Verlaging van pacht voor tcellanden Opcenten Personeele Belasting Geen vermakelijkheidsbelasting De openbare 9chool opgebcvcn Komt er een Burger lijk Armbestuur? De Raad kwam ln openbare vergadering bijeen. De heer Speelman heeft aanmerking op de notulen. In de vorige vergadering heeft de secretaris hem zijn aanteekenlngen ge vraagd voor de notulen en nu staat er niets van in. Hierover ontstond een korte discussie, met het gevolg dat de heer Speelman er in berustte, dat het niet in de notulen opgenomen was. De heer War- naar had een kleine aanmerking. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat door A. J. Verkllj en 15 anderen be zwaar gemaakt is tegen de wegenbelas ting. B. en W. hebben hierop advies ge zonden. De heer v. Zonneveld informeerde welke bezwaren de heeren hebben. De voorzitter antwoordde dat in het ad vies er op gewezen is, dat de lasten voor villa's en dergelijke hooger zijn dan voor landbouwerswoningen. Benoeming commissie nazien rekening over 1932. Benoemd worden de heeren A. Warnaar, J. Schrama en G. Hogervorst. Herziening regeling bezoldiging ambte naren van den Burgerlijken Stand. Ged. Staten hebben besloten voor te stellen om de nieuwe functionarissen geen bezoldiging toe te kennen. De thans in functie zijnde behouden deze Hiertoe werd besloten. Donderdag. Schuttersveld. Ver. Koninginnen j dagfeest. 2 uur 30 nam. Stadsgehoorzaal. Ver. Feestavond 8 uur nam. Konii BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop, Hoogewoerd, 8 n „Der Sleger". Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en a I Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur J „De Voetbalkoning." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur, 4 u. 30 en i I Trianon-Theater. Breestraat. 8 u „Het Lied aan de Bosporus." Woensdag en Zaterdag nam. 2 Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 o De avond-, nacht- en Zondagsdiensl 'apotheken wordt van Maandag 28 Atij en met Zondag 3 Sept. a.s. waargen! door apotheek: M. BOEKWIJT, markt 8, Telef. 552. RECLAME. steeds het goede e beste, daarom all< TA 8lE TTEN en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar In da oranJa4sandbulii.in labl. 70 Os. an oranjaiakjes van 2 (abt. t »d 6111 Reclame hondenbelasting. Goedgekei Sluitingsuur café's. Ged. Staten ster een kleine redactiewijziging voor. Hlen wordt voldaan. Voorstel verlenging huur teellani| voorzitter zegt. dat vorig jaar 40 verleend aan de pachters die betaalde^ Na discussie wordt besloten dit jat pet. te verleenen, als hier voor terd aanwezig zijn. In verband hiermede zegt de vooral dat het wenschelijk is, op de grens f enkele perceelen een houtwal te plail dat maskeert veel. Ook stellen zij voor.l op de grensstrook geen schuurtjes of i| sen mogen geplaatst worden. De heer Verkey vraagt of het servituut wordt. Neen, aldus de voorzitter, dat is niei bedoeling; by verkoop kunnen wij i zien. Nadat de heer v. Breda een strook vi| meter inplaats van 10 zooals B. en W. i len, Wenscht, waarmede B. en W. ning zullen houden, wordt dit got keurd. Verhuur teelland. Dit betreft enl perceeltjes, die wegens wanbetaling gekomen zyn. B. en W. worden tigd tot verhuur. Comptabiliteitsbesluit. Goedgekeurd Verzoek van C. J. Kiebert tot rat schikking van de Berklaan onder sub.J van het uitbreidingsplan. Dit houdt in. i daar huizen gebouwd mogen worden! blokken van zes. Het verzoek wordt t| gestaan. De voorzitter deelt mede, dat aan Beukenlaan een strook grond verkocht! van plm. 10 meter breed en 30 diep èntf per meter, doch voor den bouw van ef huis is dispensatie noodig. Na breedw rige discussie wordt deze verleend. Verordening tot heffing van 200 opc ten op de personeele belasting. De voorzitter zegt dat deze heffing n dig is volgens de ontworpen begiootü Het besluit moet voor I September wora genomen. De heer v. Breda kan zich inden] dat B. en W. met dit voorstel komen, r hy wil de begrooting sluitend maken o bezuinigingen. Voor de meeste ntenac. is belasting betalen onmogelijk en Ml zullen de gemeente verlaten. Als ultebj grens zou hij tot 150 opcenten willen ga»J De heer v. Zonneveld vreest ook v™ vertrek en dan droogt de bron op. Wu r.en allemaal in te dure huizen, doen kunnen deze niet verhuren, dus blijven s er in. Ook andere objecten zullen door<^ verhooging getroffen worden. De voorzitter heeft de stelligste oven ging dat op de uitgaven niet bezuinigd worden. B. en W. zyn van meening. deze harde maatregel noodig is. De heer Speelman h'eeft deze toes») reeds lang voorzien. Weth. Warnaar dat het ontwerp een tekort aanwijst f. 60.000 en als hy de huishouding der 6 meente beziet, waar aan hy zelf?» medegewerkt, dan is deze te groot. Hh f looft, dat wy Rijkssteun moeten eau gen, daar de belastingschroef sterk is aangedraaid. De meeste zyn niet binnen te krijgen. L»"®,,-. trachten de begrooting sluitend te snnq door bezuinigen. De voorzitter: als wy rykssteun vragen dan zegt het rijk eerst 200 "Pv ten. Wie het niet betalen kan, kart i schelding krügen. De heer Warnaar betreurt het, aa» nu los van alles behandeld moet ww Hy wil gaan tot 150 en by de begro° nog eens nader kyken. reie De voorzitter heeft in de begrootu)' j(lj posten met een bloedend hart oesn Het ontwerp ls sluitend gemaakt o" 200 ojacenten; de wegenbelasting vu sterke bezuiniging op het onderwijs De heer Verkley: by de behao van de wegenbelasting waren er g« zwaren en nu zyner vele. De heer v. Breda wil leenen"g fj| crisisuitgaven als dat kan, dan her die 200 opcenten niet noodig. i, 1 Weth. Warnaar gelooft niet dat grooting sluitend gemaakt kart i zonder belastlngverhooglng. rykssteun vragen, wat volgens n,;i I laatste moet zyn, komen er I 200 opcenten Wordt dit voorstel Wj; jé I men, en het is z.L niet noodzak-u p de wegenbelasting er komt, dan dw in portefeuille. pJ

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6