)NTSIERENDE RECLAME. V |;4(te Jaargang WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 No. 22530 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN [nommer bestaat alt DRIE Blade* EERSTE BLAD. tfficieele Kennisgevingen. SCHADE AAN STADSCHOON! JHR. DE GEER MINISTER VAN STAAT. Het voornaamste Nieuws van heden. Steekt op 31 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin, de vlag uit. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ijo CM. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zUn. Voor alle riere advertentlën 35 Cts per regeL Kleine Advertentlën bltslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. lil een maximum aantal woorden van 30. ïcasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van gleven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. gem. dienst voor sociale ZAKEN. waam. Directeur van den Gem. fst voor Sociale Zaken brengt ter al- leene kennis, dat het kantoor van den jst op Donderdag 31 Augustus as. ter [genlieid van den verjaardag van H M. Koningin, des middags na 12 uur ge- ten zal zijn. De waam. Directeur voornoemd. C. r. L. OOSTVEEN. leiden, 30 Augustus 1933. 6202 o kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. lurgemeester en Wethouders van Lei- i brengen ter algemeene kennis dat op [ensdag 6 September 1933, des namid- B van 2 tot 3 uur, in een van de be- lënlokalen van het perceel Breestraat waarin is gevestigd het bureau van Geneeskundigen Dienst, gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inen- en herinenting tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. [eiden, 30 Augustus 1933. 6218 hinderwet. Mrgemeester en Wethouders van Lei- brengen ter algemeene kennis dat hen vergunning is verleend, aan de Nederlandsche IJsco van vereenigde ietbakkers en rechtverkrijgenden, tot oprichten van een inrichting voor het uardigen van consumptie-ijs in het seel Heerengracht Nis 9 en 11, kadas- bekend Gemeente Leiden, Sectie C 1802. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, eiden 30 Augustus 1933. 6219 koninklijke onderscheidingen. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, dr. L. Knappert, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, dr. J. Ph. Vogel hoogleeraar in het Sanskrit aan de Rijks universiteit alhier: tot officier in de Orde van Oranje Nassau dr- C. H. Hins, obser vator bij de Sterrewacht, alhier; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer J. Lens, hoofd eener bijzondere school alhier ds. M. J. Punselie, voorzitter van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs alhier, tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau prof. dr. C. Snouck Hur- gronje, adviseur voor Indische en Arabi sche zaken en oud-hooglceraar aan de Rijksuniversiteit alhier; De eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau is toegekend aan den heer A. Langeveld, astissent ie klasse bij het Staatsbedrijf der Posterijen enz. alhier (Zilver); den heer H. Zunderman, chef instrumentmaker bij de Sterrewacht, alhier (Goud); den heer L. R. Geertsma, tuinknecht bij den Hortus Botanicus der Rijksuniversiteit, alhier (brons); den heer N. Ton, congierge van het kantoor van de hypotheken enz. alhier (brons); den heer J. B. van Duuren, letterzetter bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h- E. J. Brill, alhier (bij bevordering in goud); den heer A. Kop, meesterknecht bij de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf „De Hoop" v.h. Gebrs. Boot, alhier (Goud) mej. de wed. J. M. Jansen-Bekkering, arbeidster in dienst van de firma A- Dièben en Zn, alhier (brons) en den heer W. C. Verhoeven, bediende bij de firma P. J. Mulder en Zn. alhier (brons). het 3-octoberfeest en de ned. spoorwegen. Ter gelegenheid van het 3-Octoberfeest zullen de Ned. Spoorwegen verschillende extra en voortreinen tusschen onze ge meente en Rotterdam en Amsterdam laten loopeu. Na afloop van het vuurwerk zullen ver schillende nachttreinen rijden in de rich ting Den Haag en Haarlem en van Leiden Heerensingel vertrek 0.05 naar Hoofd dorp en tusschen gelegen plaatsen. Van hier vertrekt ook te 0.04 een trein naar Hazerswoude, Koudekerk. Alphen, Zwam- merdam en Bodegraven- Foto Bleuzé. concerten op koninginnedag. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zal het Leidsch Har moniegezelschap „De Post" onder leiding van den heer M, Bolderdijk morgenavond te 8 uur een concert geven op de Koren beurs. Het programma luidt als volgt: 1. Wilhelmus. 2. Stead fast and True. C. Feike. 3. Ouverture sur le Lac de la Gileooe, J. Preckher. 4. Adieu meln kleiner Gardeofficier. 5. Le Trouvère Potpourri sur l'opéra de Verdi. 6. Concordia (marsch) Th. Banken. 7. La Reine Maud, ouverture, L. Royer. 8 Walzer aus Graf von Luxemburg, Fr. Léhar. Potpourri Populaire N. la. G. Renaud. 10. Odéon. marsch. Ant. Fricolff. 11. Wien Neerlands Bloed. De Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht". zal morgenavond te 8 ur een con cert a la Sousa geven op de Lammer markt. Het programma luidt als volgt; 1. Wilhelmus. 2. Abmarsch in die Quartiere. marsch, H. Blankenburg. 3. The Calif of Bagdad ouverture, Boieldieu. 4. Met moed voorwaarts, marsch, G Dik. 5. Pomona, wals, E. Waldteufe'. 6. Sambre et Meuse, marsch, Rauski. 7 Heinzelmannchens Wachtparade. karakterstuk. Noack. 8 Fortus Fortuna, (Verwermarch), marsch, G- Dik 9. Berlin wie es welnt und lacht, ouverture, A Conrad!. 10. Concordia, marsch, Theo Blanken. 11. Uit den ouden en nieuwen tijd, potpourri, G Gik. 12. Heut wird's lustig marsch, G. Dik. Wien Neerlands Bloed. „KONINGINNEDAG". De vereeniging „Koninginnedag" alhier heeft in het jubeljaar van Prins Willem van Oranje haar taak breed opgevat; zij geeft op 31 Augustus a.s. een echt vader- landsch programma Op den Koninklijken jaardag wofdt het aanstaande regeerings- jubileum niet vergeten en aan het Rijk buiten Europa een flinke plaats inge ruimd. De middag-feestviering van Leiden s jeugd wordt opgeluisterd door een mili tair spring-concours, terwijl de mededin ging in een kleurigen luchtballonnen- wedstrijd voor oud en jong open staat. Midden in den feestavond is, bi] wijze van een tusschenspel, een plaats ingeruimd aan een Spaansch ballet, een schepping van onzen stadgenoot H. J. v. Leeuwen, waarmede de athletiek-vereeniging „Nieuw Brunhilde" kortelings in Frankrijk lauwe ren behaalde. Men toone nu het werk van „Konin ginnedag" te waardeeren door een druk bezoek aan het Schuttersveld en de Stads gehoorzaal. De voorstelling begint stipt op het aangegeven uur. o COLLECTE VOOR HET CRISIS-COMITÉ. Morgenavond, zal na afloop van de feestelijke bijeenkomst in de Stadsgehoor zaal, te organiseeren door de vereeniging „Koninginnedag", aan den uitgang gecol- i lecteerd worden ten bate van het Crisis- Comité alhier, welke collecte wij van harte aanbevelen! HET POSTKANTOOR OP KONINGINNEDAG. Morgen zal ter gelegenheid van de her denking van den verjaardag van H. M. de Koningin het Post-, Telegraaf- en Tele foonkantoor alhier voor den postdienst te 14 uur worden gesloten. Op dien dag heeft, ook voor 14 uur, geen behandelingen plaats van postwissels (met uitzondering van telegrafische) postbewijzen, quitanties, pasmuntwisseling, belastingbetalingen en giro (behalve spoedbehandelingen. Briefpostbestelingen zulen worden uit gevoerd te 7 uur en te 18 uur; pakketpost bestelling geschiedt slechts éénmaal en wel te 8.45. Busrechthouders zullen na 14 uur hun correspondentie, tot het op andere werk dagen geldende sluitingsuur in ontvangst kunnen nemen langs den ingang door de poort aan de Boommarkt. ,een üieiiw voorbeeld van de ontsierende reclame, waarover wij gisteren «eening neerschreven, n.l. de St. Jozefskerk a. d. Heerensingel, gezien van de Oude Heerengracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Leidsche Handelsvereeniging, Korte Mare 2. Leiden. Grossierderij en engros- handel in comestibles, chocolade, suiker werken en importhandel. Bijvoeging uit geoefend bedrijf: importeur van fruit. C. W. Oudshoorn, Morschweg 40, Lelden. Slagerij. Wijziging uitgeoefend bedrijf in: rund-, kaifs-, lams- en varkensslagerij; tevens verkoop van fijne vleeschwaren. Jan Scheerder, Stationsstraat 21, Alphen a. d. Rijn. Kaashandel. Uittredend eige naar; J. M. J. Scheerder, Alphen a. d. Rijn. G. van Hoven, Vliet 29, Lelden. Kruide- I niersbedrijf. Uittredende eigenaar G. Smit- j van Hoven Leiden, dd. 19 Aug. 1933. Wij ziging handelsnaam in- A Beekman M Bonefaas. Badstraat 5. Katwijk aan I Zee. Kruidenier. Vestiging filiaal: Katwijk. I Secr. Varkevisserstraat 35, dd. 21 Juli 1933. Jhr. de Geer. Bij Kon. Besluit is, zooals elders in dit Blad vermeld wordt, jhr. mr. de Geer be noemd tot Minister van Staat. Jhr. mr. D J. de Geer is in 1870 te Groningen geboren. Hij heeft zijn gym nasiumtijd te Rotterdam en Arnhem vol bracht en in Utrecht gestudeerd. Hij pro moveerde in 1895. Daarna is hij achtereen volgens in verschilende functies in het openbare leven werkzaam geweest, als lid van den gemeenteraad van Rotterdam, van de Provinciale en Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en als burgemeester van Arnhem. Van 19071921 heeft mr. de Geer zitting gehad in de Tweede Kamer. In dien tijd was hij ook hoofdredacteur van „De Nederlander". Van 19211923 was hij minister van financiën in een mini sterie Ruys de Beerenbrouck; van 1925 1926 minister van binnenlandsche zaken in een ministerie-Colijn. In 1926 nam hij de functie van minister van financiën op zich in een door hem zelf gevormd mini sterie dat tot 1929 zitting had. Daarna was hij tot de kabinetscrisis in dit voor jaar minister van financiën in het 3e mi nisterie Ruys de Beerenbrouck. Jhr. De Geer is thans weer Kamerlid. EEN INTERESSANTE AQUARIUM- TENTOONSTELLING. In den Hortus Botanicus. Hedenmiddag vond in de Cycadeëenkas van den Hortus Botanicus, daartoe wel willend afgestaan door Curatoren der Leidsche Universiteit en den directeur van den Hortus prof. Baas Becking, de opening plaats van de eerste tentoonsteling der afd. Leiden van den Bond van Aquarium houders „De Natuur in Huis". Het bestuur dezer vereeniging bestaat o.a. uit de hee- ren B. Zwart, voorzitter, D. Eikerbout, secretaris en C. H. Langezaal, penning meester. die met hun medebestuursleden geen moeite hebben gespaard, dit eerste officieele optreden van deze vereeniging naar buiten tot iets zeer aantrekkelijks te maken. Niet minder den 67 inzendingen zijn aanwezig. Opvallend is, hoe de leden met zorg te werk zijn gegaan en liefdevol hun aqquariums hebben behandeld. Zooals de keurmeester de heer A. W. Keyzer uit Rotterdam ons dan ook meedeelde, komt men op deze tentoonstelling uitstekend voor den dag en kon hij tevens spreken van een leerzame expositie. De afdeeling „jong broed" omvat twee groepen, n.l. de vischjes afkomstig van de levend barende en de eierleggende ouders. Van de tweede groep zagen wij o.a. de platypoecilia, roode zwaarddragers, mole- niesva, gerardinus etc. Interessant zijn de schuimnesten der paradij svisschen en de eieren in bloempotjes o.a. van de Qadis- Qadïs, afkomstig uit Amerika. In 't bij zonder roemde de keurmeester eenige prachtig gelukte kruisingen in gevangen schap, o.a. tusschen de Danio rerio en de Danio albolineatus uit Ned.-Indic, zonder dat er sprake is van degeneratieverschijn- selen. In de afd. gezelschapsaquariums die wel de clou vormt, nemen de onder scheidene fraaigevormde maanvisschen een belangrijke plaats in Nog zijn er meerdere kweeksteUen te bewonderen, alsmede labyrinth- en im- portvischjes, zeeanemonen ruit het Aqua riumhuis J. de Rijk alhier», zee-aaltjes, pietermannen en koudwatervisschen (o.a. de bittervoorn en de schildersmossel). Groote aandacht is speciaal besteed aan de beplanting der meest 1 a 1.25 M. lange aquariums, die werkelijk alle lof verdient! Men kan in de kas langen tijd ronddwa len en steeds vallen dan nieuwe bijzon derheden op; dan staat de bezoeker stil bij de schoonheid der tropische en niet- tropische vischjes. Als merkwaardigheid deelde de keurmeester ons nog mede, dat de gezondheidstoestand der vlsschen zon der uitzondering prima is en dat er in de aquariums geenerlei behoefte is aan kunst matige luchttoevoer. 't Is een lust langs de bakken te wan delen en menig vischliefhebber zal onge twijfeld zijn hart ophalen aan de mooie kleuren, de vormen en het fraaie spel der snel heen en weer schietende diertjes in I hun natuurlijk geïmiteerde omgeving! BINNENLAND. Koninklijke onderscheidingen; jhr. De Geer benoemd tot minister van Staat (le Blad). De toestand in dc haringvisscherij (3e Blad). Koninklijk bezoek aan de Westlandscho bloemententoonstelling (Binnenl., 3e BI.). Het aantal werkloozen in ons land blijft dalende (Binnenland, 3e Blad). De stand der fruit- en warmoezerijge- wassen (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Het Lutine-drama; geen sprake vaneen aanslag (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Daladier weer te Parijs van zijn reis langs de verdedigingswerken in Elzas- Lotharingen (Buitenl., le Blad). Onrust in den Zuid-Amerikaanschcn staat Canada (Buitenland, le Blad). De vroegere Engelschc minister burg graaf Grey ernstig ongesteld (Buitenland, le Blad). Een opzienbarende bevrijding van een Nazi-leider in Oostenrijk uit dc gevan genis. (Tel., le Blad). iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiimiiiiitiiuiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiui fflBrsïOOTBrü'"viCTcr toriimu Hieronder laten wij de v.n. bekroningen volgen, die door den keurmeester werden toegekend: Het diploma in gouddruk ontvingen: Afd. Jongbroed levend barend: C .F. Lourens met 80 punten voor gemengd jongbroed. Afd. Jongbroed eierleggend: J. Vreeburg met 89 "punten voor kruisingen van Danio rerio maal Danio albolineatus: C. F. Lou rens met 82 p. voor Danio rerio en alboli neatus: W. Zwart met 94 voor Rasbora argyrotenia, 94 p. voor Nuria danrica en 84 p voor Danio albolineatus. Afd Gezelschapsaquaria: T. Beurzen met 80 p.; D. Eikerbout met 82 p A. Mulder met 84 p.; G. Montanus met 84p. A. Blok met 85 p.; J. de Rijk met 87 p A. B. Donk met 89 p.; W. Zwart met 94 p. Verder nog A. Blok met 87 p. voor Maanvisschen en 82 p. voor Moleniesia felifera en G .Montanus met 90 p. voor zeevischjes. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, portemonnaie met inhoud, ledige portemonnaie, handschoenen, da mesceintuur, autostep, zilveren damesarm bandhorloge, boekje getiteld „Krankzinnl- gen-verpleging". rol koperdraad, regen jas, Fransch leesboekje, mondorgel, zilve ren vulpotlood, kralen halsketting, bril, zakdoek, rljwielbelastingplaatje, rijwiel- belastingplaatje ln étui, kosteloos rijwiel- belastingplaatje, zilveren halsketting met aanhanger, parapluie, actentasch Inhou dende dames-manteltje, pakje zeep. por tretbroche, stroohoed, ledige actentasch, kindermuts, gouden dames-vulpotlood, kuikenbak, zakdoek waarin eenig geld, heerenhoed, padvindersriem, damestaschje met inhoud, sprei, paardendeken, gouden damesarmbandhorloge, notitieboekje, da mesmantel, portefeuille van J. de Mos Jr., pakje kousen .vuplen, alpini-muts, zilveren rozenkrans, zilveren rozenkrans in étui, gouden damesarmband, kistje sigaren, aanhanger met 2 portretten, stofjas, blauwe kindermuts, paar zwarte dames schoenen, zilveren kinderringetje. Jongens pet, badpak met handdoek, broche, fiets bel. rood kindermanteltje. Gevonden in de electrische tram (stads- lijn)parapluie, paar handschoenen, map schrijfpapier. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: parapluie. paar handschoenen, bood- schappentasch. Gevonden in een automobiel van de Mij. „Eltax": speelbal, mondharmonica, broche, vulpenhouder, ring met sleutels, huissleu tel, paar glacé dameshandschoenen, duim stok, bruin dekzeil. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politlebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Men verzoekt ons mede te deelen, dat door den heer P. Rinck, eervol ontslagen als onderwijzer der o. 1. school aan de Medusastraat, zelf een verzoek tot keuring was ingediend. Op het politiebureau zijn te bevra gen een damesrijwiel en een klein bruin hondje. 25 cM. hoog met korte staart, dat op straat werd gevonden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1