BRAND- EN WATERSCHADE! Lie Jaargang MAANDAG 28 AUGUSTUS 1933 No. 22528 tficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. Steekt op 31 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin, de vlag uit. IPSRESBUB& EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: j Cta. tier tegel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle .miiers advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën [tslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Hl een maximum aantal moorden van 30. Eeasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van eleven 10 Cts oorto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. fnonnner bestaat uit DRIE Bladea EERSTE BLAD. DRANKWET. ugemeester en Wethouders van Leiden leen ter algemeene kennis, dat J. te Leiden, een verzoek heelt in tend ter bekoming van een verlof A, [den verkoop van zwak-alcoholischen Ik in het perceel Morschstraat No. 60, p 6097 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. |en, 28 Augustus 1933. LEIDSCHE STADHUISPLANNEN. (gaande heden zijn de teekeningen van Jeldsche Stadhuisplannen in de Laken- ïvoor het publiek tegen entree te be- Jtigen. Naar wij vernemen hebben in (loop van dezen voormiddag precies 30 jonen van hun belangstelling blijk ge- n- Verwacht mag worden dat het ech- wel spoedig drukker zal worden. TUINFEEST DER VEREENIGING „OOSTERKWARTIER". "rettige middag voor oud en jong! Speeltuinvereeniging „Oosterkwar- f organiseerde Zaterdag voor haar kin- i een tuinfeest, dat in alle opzichten mag worden genoemd! len om ongeveer halftwee de tuinhek- opengesteld werden, stroomde de i met opgewonden gezichtjes den tuin Hen. waar de leiders en leidsters al I stonden om de kinderen hun plaats (te wijzen. De ouders en andere be- i'ïllenden vonden hun plaatsen ach- fie kinderen; deze waren hier in alle Éten nummer één. Hoe kon het ook [rs? Het was toch „hun" feest? 700 ouders en belangstellenden [en aanwezig, toen de voorzitter voor de rofoon, (geleverd door de firma De en Stevens die tevens de muziek lorgde), het Tuinfeest opende, t eerste tuinfeest, aldus spr. zal u too- I wat op den tuin bereikt kan worden, et zijn „uw" kinderen die dezen mid- zullen vullen Reeds zijn verschillende »n gevormd, zooals voor korfbal en Ibal. Andere groepen zijn in voorbe- g Helpt ons, aldus spr.. dit mooie voort te zetten. Nog kunnen vele fcters geplaatst worden. Geeft u op voor poodzakelijke werk; uw kinderen zul- u er dankbaar voor zijn! Nadat de tzitter de genoodigden de besturen van «ingbouwver. „De Eendracht" en de frtver. „De Kooi" welkom had gehee- i kon met de afwerking van het geva tte programma een aanvang gemaakt [den bpend werd met zakloopen voor jon- I van 10—14 jaar. Dit bracht al dade- J i goede stemming bii de jeugd er in I nummer „blokrapen" voor jongens en pies van 610 jaar was alleraardigst! Hierna volgden drie reidansen voor Pies van 1014 jaar. die ingestudeerd 'en onder leiding van de dames De laf en Vermeulen. teurig werden de dansjes uitgevoerd. FJ leiding van den heer Jo de Haan. opgevoerd ,De Voetbalclub van uppelveen", welke veel bijval vondt. ladat een groep meisjes op keurige wijze ine dansjes had uitgevoerd, was het mippen voor jongens en meisjes van W jaar aan de orde Voor iederen jon- i en meisje was hier een gevulde enve- Je opgehangen. Lhxi>auze bracht een bestorming van de «tonnen, waarin men voor een lut- Mdrag een greep mocht doen. Herna volgde het elerloopen voor meis- (jan lo14 jaar Pantomime Amerikaansche kap- bracht de lachspieren geweldig in ««Sing, evenalys het koekhappen voor !SnSi en mesjes van 6—14 jaar. slot. het glansnummer van het feest. gecostumeerde komische korfbalwed- den aanvang van dezen wedstrijd bm- 'norzitter mede dat alle cos- n N h r kinderen zelf bedacht wa- fadat de Drijswinnaars hun prijzen ontvangst- hadden genomen, keerde i,;.. 'O-daan huiswaarts! Ljwas een goed feest dat stellig de met vertrouwen op den in- Iri i we° vo°rt zn' doen gaan Dit J aller steun ten volle waard! HET LUSTRUM DER BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID". Geslaagde kinderspelen en postduiven- demonstraties. Zaterdagmiddag zijn de kinderspelen gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Buurtvereeniging „Eens gezindheid". Te twee uur werd begonnen met de openstelling van de grabbeltonnen hl de Trompstraat. Ongeveer 90 kinderen be neden den leeftijd van 5 jaar mochten naar hartelust grabbelen in de met zaag sel gevulde tonnen en gingen huiswaarts met mooie prijzen, zooals poppen, harle kijnen enz. al naar gelang van den leef tijd. Te half drie volgde de opstelling voor de kinderspelen, die na een rondgang door de straten van het woningcomplex op ver schillende plaatsen aanvingen. Intusschen waren eenige leden van het muziekgezelschap T. en D. gearriveerd, die zich op zeer verdienstelijke wijze van hun taak kweten. Tijdens de spelen brach ten zijn op verschillende plaatsen muziek ten gehoore. Als bijzondere attractie werd een stoe lendans gehouden voor meisjes van 14 18 jaar en tobbetje steken voor de jon gens van 1418 Jaar. Mooie prijzen waren door het bestuur beschikbaar gesteld. De animo was groot; mede door het schitterende zomerweer was een zeer talrijk publiek aanwezig, te meer daar de buurt een feestelijk en fleu rig aanzien had, door de reeds door ons vermeldde versieringen met vlaggen, bloembakken en een eerepoort. Velen had den zich beijverd om hun woning op een voudige wijze te versieren; ook hadden zij lampions bevestigd die 's avonds de hui zen verlichtten. Onmiddellijk na afloop der spelen had al weer iets bijzonders plaats, nl. het los laten van postduiven door de Leidsche Postduivenvereeniging, die haar mede werking gaarne hadden toegezegd. Buitengewoon was de inzending in net Combinatiegebouw want niet minder dan 53 leden zonden hun duiven in met in totaal circa 1100 duiven. Precies 6 uur werd het commando ge geven „opletten - los" en daar kwam de wolk der duiven opzetten, niet verwach tende dat zij slechts zulk een kleinen af stand behoefden te vliegen. Een luid „hoera!" steeg op uit de talrijke menigte en vele buurtbewoners hoopten dat ook zij eens duiven zullen mogen houden. Wij informeerden een daarnaar en vernamen, dat ook het bestuur der buurtvereeniging gaarne zou willen dat zij en haar leden duiven konden houden, doch het regle ment van de Woningbouwvereeniging staat zulks niet toe; men hooDt nu dat dit nog eens herzien zal worden! Door het bestuur was voor iedere ver- eeniging een medaille beschikbaar gesteld en voor de vereeniging welke de grootste Inzending had een extra prijs welke a.s. Woensdagavond 8 uur in het kantoor gebouw der Woningbouwvereen „Eensge zindheid" zal uitgereikt worden. Te acht uur werd aangevangen met een concert van de accordeon-vereeniging D.V.V. Over de uitvoering der nummers niets dan lof! Alvorens over te gaan tot den uitslag van de kinderspelen, dient medegedeeld, dat elk kind een met bonbons gevulde ju bileumbeker ontving. Een ware verrassing die op zeer hoogen prijs werd gesteld! Ook de niet-prijswlnners(sters) ontvingen allen een troostprijs, bestaande uit naai- doozen, blokkendoozen, trommels, kralen- doozen enz., die eigenlijk niet veel behoef den onder te doen voor de overige prijzen. De uitslag van de in groepen ingedeelde Jongens en meisjes tot een aantal van 250 .luidt als volgt: Groep A, meisjes van 6 en 7 jaar. Pop penwagenrijden: le prijs Janny van Ho ven; 2e prijs A. Bekooy; 3e prijs Rina TC1*3 fl.hs Groep B„ meisjes van 8 en 9 jaar, bal letje dragen: le prijs Bep van Ark; 2e prijs Rika Vonk; 3e prijs Mientje de Neef; 4e prijs B. Bink; 5e prijs Janny van Hoven. Groep C: Meisjes van 10 en 11 jaar: Kinderwagen rijden (verkleed): le prijs Doortje Wagenaar; 2e pr. Annnie Piela- nen; 3e pr. Jaantje Crama Groep D: Meisjes van 12 en 13 jaar: Stoelendans: le prijs Nieta Serlie; 2e pr. Cath. v. d. Zeeuw; 3e pr. Martha Schoe- man; 4e pr. Mientje Fonteijn. Groep I: Jongens van 6 en 7 jaar: Pot slaan: le prijs klaas Horsman; 2e pr. Kees Bekooij3e pr Piet Leemans. Groep II: Jongens van 8 en 9 jaar Hoe pelen met hindernissen' le Drijs Adr v d. Pluijm; 2e pr. Joop v. d Kraats; 3e prijs Abr. Sjardin. Groep III: Jongens van 10 en 11 jaar: Wedstrijd met hindernissen, le prijs C. Wassenaar; 2e t>r. Pauw van Hoven: 3e pr. Karei Flaman Groep TV: Jongens van 12 en 13 jaar: RECLAME 607 *ET EENIGE dagen zhn wij gereed met de regeling der schade ln bawerking zijnde fi'ms en foto's kunt 0 dan afha'en of eventueel vergoed krijgen latend, LiL^AALEWIJN - Fotografie en Fotohandel Haarlemmerstraat 26 Tobbetje steken: le prijs Jan de Joode; 2e pr. Wim Polanen; 3e pr. Henk Mon- tanus. Groep E: Kinderen van 5 jaar: Ezeltje prikken: Jongens: le prijs Jopie Simons; 2e pr. Wim van Ark. Meisjes: le pr. Annle Verplanken; 2e pr. Fermina v. d. Molen. Jongens van 1418 jaar: Tobbetje ste ken; le prijs Berend Frank; 2e pr. Frans Sloot. Meisjes van 14—18 jaar: Stoelendans: le prijs Ida v. d. Schalt; 2e prijs Jaantje Beekman. Mannen (volwassenen): Tobbetje ste ken: Ie prijs C. A. Th. Beij. Op het terrein van de spelen, waren en kele leden van de EH.B.O. aanwezig, die zich geheel belangloos beschikbaar hadden gesteld. De feestelijkheden hebben een prachtig verloop gehad. De kinderen waren opge togen over de fraaie prijzen. Den spellei ders (sters) komt mede een woord van hulde toe! Er heerschte den geheelen dag een gezellige drukte en 's avonds gingen allen zeer voldaan huiswaarts Donderdag a.s. (31 Augustus) des mor- egns te 8 uur volgt nog kinderzang onder leiding van den heer G. Mulder; 's mid dags een optocht van verkleede kinderen en des avonds een muziekuitvoering te ge ven door het muziekgezelschap T. en D. Op 26 October a.s. zal deze vereeniging. waarvan het bestuur alles heeft gedaan om „voor ieder wat wils" te geven hetgeen bij elk het gevoel moet opwekken van „Vivat Eensgezindheid", haar jubileum feestavond geven. GROOTE INSCHRIJVING VOOR HARING EN WITTEBROOD. Een teeken des tijds. Zaterdagavond heeft de 3-Octoberver- eeniging alhier de jaarlijksche gelegenheid opengesteld om zich op te geven tot het ontvangen van de feestgave (haring en wittebrood) op 3 October. Niet minder dan 3130 personen hebben zich laten inschrij ven, een aantal, dat tot nog toe niet werd bereikt. Verlederr jaar bedroeg dit aantal 2430. AQUARIUM-TENTOONSTELLING IN DEN HORTUS. De Vereeniging „Natuur in Huis" oper.t Woensdagmiddag a.s te twee uur een aquarium-tentoonstelling harer leden in den „Hortus BotaDicus". BLOEDEND VERWOND BIJ VECHTPARTIJ. Zaterdagnacht te ruim 12 uur wilde een agent van politie op de Steenstraat twee vechtende personen scheiden. Zekere A v. d. H.. die zich tusschen het publiek be vond, bemoeide zich met het geval en be sprong den agent. Een andere burger rukte den man los doch hij nam weer een aan vallende houding aan waarop de agent hem eenige klappen met zijn sabel toe- diende. Van d. H. werd bloedend verwond en moest door den E. H. in het politie- ppsthuis wprden verbonden. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Hollandsche Naadlooze Vloe- renfabriek „Duralinit", Tramstraat 67, Katwijk aan Zee. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: handel in wrijf was, staalwol en staalkrullen. o Op 29 Aug. e.k. zullen de reserve 2e luitenants P. v. Sprang en A. C. C. Fol- kersma van het 6e Regiment Veld-Artil- ierie alhier met groot verlof vertrekken. Gisteravond heeft in „Oud Hortus- zicht" een geanimeerd concert plaats ge had van de muziekvereeniging Werk- mans Wilskracht", onder leiding van den heer Ger. Dik Een tamelijk groot publiek heeft van het mooie programma genoten. In de Stedelijke Werkinrichting al hier zijn verleden week in totaal opge nomen 311 personen. De muziekvereeniging 6e R. V. A. al hier, directeur de heer M. Bolderdljk, be haalde op het Nationaal Concours te Utrecht (jury de heeren A. L. Hazebroek, C Th Kleman en W. van Erpi een eer sten prijs in den marschwedstrijd tevens een extra prijs (zilveren plaquette) voor het hoogst aantal behaalde punten. Deze vereeniging dingt nog mee naar een extraprijs pver het geheele concours, beschikbaar gesteld door Z. K. H. Prins Hendrik. In den concertwedstrijd werd in de lie afdeeling een 2de prijs behaald Ds M J Punselie. predikant bij de Ned.-Herv. Gemeente alhier is reeds eenige dagen ongesteld Hoewel zijn ziekte niet van ernstigen aard is. hebben de voorgangers in de voor middagdiensten hem in het gebed her dacht en om zijn spoedig herstel gebeden Het dubbelmannenkwartet „Sempre Avanti" alhier onder Mding van den heer Joh. v d. Broek behaalde op het groot Nat Zang en Muziekconcours uitgeschre ven door het Oostermannenkoor te Rot terdam, een len prijs in de eerste afdee ling. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk wil de zelfstandigheid van Oostenrijk handhaven - De socialistische internationale. Het Oostenrijkse he probleem werkt meer en meer verontrustend op de internatio nale politiek. F het onafwijsbare feit dat het nationaal-socialisme daarbij terrein wint brengt de gemoederen nog meer in opschudding De Oostenrijksche „Anschluss" bij Duitschland wordt op deze wijze een schrikbeeld, dat zich steeds dreigender be gint af te 'eekenen Het is ook daardoor de Fransche minister-president Daladier, voordat hij gisteren een bezoek bracht aan de fortificaties aan de grens bij Metz, aan een vertegenwoordiger van een Parijsch blad een verklaring aflegde die aan dui delijkheid niets te wenschen overlaat. Hij zeide dat hij zich zelf van het verdedi gingsstelsel wilde overtuigen om zeker te zijn van zijn effect. Frankrijk wenscht orde en vrede Ondanks de huidige moei lijkheden is Frankrijk echter vastbesloten de methode der Internationale samenwer king voort te zetten. Tegelijkertijd zal het zijn plicht niet vergeten de eigen vrijheid te verzekeren. De Fransche regeering heeft buitendien den plicht de achting voor de besluiten, welke getroffen zijn door de organen van het Europeesche leven d.w.z. van den Volkenbond en het Haagsche Hof te garandeeren. Hieronder valt ln het bij zonder de politieke en economische onaf hankelijkheid van Oostenrijk. Kleine en minder dicht bevolkte landen in Europa hebben hetzelfde recht op vrijheid als de groote mogendhedeh. Frankrijk zal zich dus in geen geval, bij een Duitsch-Oosten- rijksche aansluiting^ kunnen neerleggen! Te Parijs is het congres der socialisti sche arbeiders-internationale Zaterdag be ëindigd. Twee resoluties werden aangenomen één van den Oostenrijkschen partijleider Otto Bauer en één van de gemengde commissie waarin ook het internationaal verbond van vakvereenigingen vertegenwoordigd was. Door het aanvaarden van deze belde reso luties werd een voorstel van Léon Blum om te komen tot overeenstemming en een heid met de Derde Internationale afgewe zen evenals de eisch van algemeene sta king in geval van oorlog geformuleerd door den Franschen vertegenwoordiger Pivert. Een resolutie van Otto Bauer welke uit spreekt, dat waar het fascisme de over winning heeft behaald deze slechts door een revolutie van h"t volk te niet kan worden gedaan en dat deze revolutie ook het kapitaal zal moeten vernietigen, werd aangenomen met 291 tegen 18 stemmen en vijf stern-onthoudingen. De resolutie wekte tevens op tot scher per actie tegen het fascisme door het hou den van anti-fascistische betoogingen in de week van 9 November ter herinnering aan de revolutie van 1918 in Duitschland en tot uitbreiding van de moreele en ma- terieele boycot van Duitschland. Een reso lutie van de gemengde commissie eischt de onmiddellijke hervatting der ontwape- nings-besprekingen en het verbod van de particuliere wapenfabricage. Zij erkent, dat Duitschland dezelfde rechten en plich ten heeft als alle andere staten, doch daar van geen gebruik mag maken om zijn be wapening op te voeren In geval van oorlog hebben de arbeiders ook die van het aangevallen land, een dubbelen plicht. Ten eerste de bescher ming van de onafhankelijkheid en de vrij heid van handelen van hun organisaties en ten tweede, in verbinding te blijven met de Internationale teneinde een zoo spoedig mogelijke staking der vijandelijk heden te kunnen bereiken. Deze resolutie werd aangenomen met 283 tegen 19 stemmen en 22 stem-onthou- dineen. FRANKRIJK. De schippersstaking afgeloopen. De schippersstaking is beëindigd. Alle cischen van de schippers worden ingewil ligd behalve die inzake opheffing van den nachtarbeid. o CUBA. De staking herleeft. Volgens een bericht uit Havanna begint de stakingsbeweging onder de arbeiders, die tot den val van de regeering Machado heeft geleid weder op te leven. De bak kers havenarbeiders en andere organisa ties staken reeds. Zij eisechen verminde ring van den werktijd en loonsverhooging. Ook nrotesteeren zij tegen de dictatoriale maatregelen van de regeering Cespedes. Cespedes heeft toegezegd, dat hij de eischen der stakers in welwillende overwe ging zal nemen en bereid is, met de ar beiders te onderhandelen. Ook propagan disten zullen niet gestraft worden, mits zij zich van opruiing onthouden. Te Santa Clara en ln drie omliggende plaatsen is het tot botsing gekomen tus schen aanhangers van Machado en leden van de revolutionaire beweging ..ABC" De politie wist echter de orde te herstellen Volgens een Associated Press-bericht zou ex-president Machado zich met onbekende bestemming ingescheept hebben op een Canadeesch stoomschip. BINNENLAND. Regeling van den frait-invoci', ingaande heden. (Binnenland, 3e Blad.) De Nederlandsche rondvlucht een succes (Binnenland, 3e Blad.) Lutine-tnren ernstig beschadigd; men vermoedt kwaadwilligheid; het werk een half jaar stop gezet. (Gemengd, 3e Blad.) Militair vliegtuig bij Moergestel over den kop geslagen; sergeant-waarnemer ge wond. (Gemengd. 3e Blad.) Drama te Schijndel (N. Br.)40-jarige man neergeschoten. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. De Fransche ministerpresident Daladier verklaart dat Frankrijk de zelfstandigheid van Oostenrijk zal handhaven. (Buiten land, le Blad.) De slag bij Tannenberg herdacht; schen king van grondbezit aan president Hinden burg. (Buitenland, le Blad.) De Amerikaansche onder-staalssccretaris Moley afgetreden. (Buitenland, le Blad). Het aanvullingsplan van dc Japansche marine. (Buitenland, le Blad.) De parade der Iersche blauwhcmdcn weer afgelast. (Tel., le Blad.) iiiiiiiiiiiiinininiiiniiiinininiuiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiim MiiMtsmroiWiiiiBiiM»^ «Hl RECLAME. GA NAAR DQNKERSTEEG, LEIDEN, IEL. 1322 kn°p°apar steunschoenen EN HET LEED IS GELEDENI 8770 OOSTENRIJK. Politieverstcrking langs dc grens. Deze week zal volgens een W.B.-berlcht uit Salzburg de gendarmerie langs de Beiersche grens worden versterkt met eenige honderden manschappen der hulp politie van de Heimatschutz. Er zal een sterk cordon langs de grens worden ge legd. JAPAN. Het aanvullingsplan voor de marine. Het z.g. aanvullingsprogram voor de marine omvat, volgens de Japansche bla den, 25 nieuwe oorlogsschepen overeen komstig de bij verdragen aangegeven types, 11 vaartuigen vrij van verdragsbe perkingen en 8 luchteskaders, waarvoor ln totaal zal worden uitgetrokken een be drag van 670 millioen Jen, welke som over een periode van 4 jaar zal worden verdeeld. Onder de te bouwen vaartuigen zal ook zijn een vliegtulgmoederschip van 12.000 ton. ter vervanging van een oud model van 7500 ton. Bovendien wordt 75 millioen jen uitgetrokken voor de verbouwing en. moderniseering van slagschepen en krui sers. Met het benoodigde bedrag voor het Departement van Oorlog, zullen de totale kosten voor Japans nationale verdediging in het nieuwe dienstjaar, indien de voor stellen althans worden goedgekeurd, niet minder dan 1240 millioen jen bedragen. Indien de 8 luchteskaders worden aan gebouwd. bezit Japan in het voorjaar van 1938 39 marine-luchteskaders. De genoemde bedragen overtreffen verre de door de marine in het begin van het jaar gemaakte berekeningen, hetgeen wordt toegeschreven aan de stijging der prijzen van het materiaal na de depre ciatie van de jen en aan de noodzaak om de laatste vindingen toe te passen. Het ministerie van buitenlandsche zaken is voornemens een Inllchtingscomité in zake de ontwapening te benoemen, welks voornaamste taak zal zijn met de marine- en militaire autoriteiten samen te werken ter voorbereiding van de Vlootconferen- tie van Washington in 1935 en ter herzie, niug van de vlootovereenkomst van Londen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1