De Leidsche Stadhuisbouw De nieuwe Bewaarschool aan de Atjehstraat. Het Lustrum der Buurtvereeniging „Eensgezindheid". 174«tè Jaargang DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1933 No. 22525 ^fficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Is de eindconclusie van de R. A. C. juist? Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: i,0 c«. oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen raar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle ndere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Citslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. ,i] cep maximum aantal woorden van 30. Acasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van Geven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week t.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. I nummer bestaat uit DRIE Bladei EERSTE BLAD. DRANKWET. irgemeester en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat A. de •ot, te Leiden, een verzoek heelt inge- nd'ter bekoming van een verlof B. voor i verkoop uitsluitend van alcoholvrijen nk voor gebruik ln het perceel Hooge- fexd No. 14, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Aug. 1933. 5906 HINDERWET. ■gemeester en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat door i de beslissing op het verzoek van: a. pN-V. Nederlandsche Electrolasch Maat- appij om vergunning tot het oprichten een lasscherij in het perceel Zoeter- judsche weg, kad. bekend Sectie O. No- B6 (ged.l; b. de N.V. Hollandsche Con- :uctiewerkplaatsen om vergunning tot oprichten van een constructiewerk- fcats op het perceel Zoeterwoudsche weg, ld. bekend Sectie O. No. 153; c. de N.V. fllandsche Constructiewerkplaatsen om |gunning tot het oprichten van een con- [uctiewerkplaats op het perceel Zoeter- ludsche weg, kad- bekend Sectie O. No. |l6 (ged.)d. C. Beijer, om vergunning het oprichten van een smederij en igeenlasscherij in het perceel Veste- taat No. 41, kad. bekend Sectie I. No. 12, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN;"Sécretaris. Leiden, 24 Augustus 1933. GROOTE BRAND VOORKOMEN. Foto-atelier vernield. Gisteravond te kwart voor negen werd I brandweer gealarmeerd voor een brand, [e woede in het foto-atelier, gelegen acb- den winkel van den heer H. Walewijn In de Haarlemmerstraat 26. Itien vreesde, in dezen tijd van vele |anden het ergste, temeer omdat een gloed achter de winkelruimte reeds |ehtbaar was en zich onmiddellijk dikke pkwolken op de eerste verdieping onl- kkelden. Gelukkig is door snel en door- Istena optreden de brand beperkt ge- Jeven tot het atelier, dat echter geheel [tbrandde. De politie was spoedig aan- fezig, even daarna ook de brandweer met motorspuit, die met twee stralen den pand aantastte. Na zeer korten tijd was fen, onder leiding van den w.n. com- ndant, den heer van Lith. den brand (fester. I De slangen werden geleid door den win- *1 en over het dak van de aangrenzende IJL. Fröbelschool. De schade die vrij groot f> wordt door verzekering gedekt. [Op dit drukke punt bestond natuurlijk lel belangstelling; het tramverkeer in de barlemmerstraat lag geruimen tijd stil. et andere rijverkeer werd over den Apo- cekersdijk omgelegd. De politie zorgde tor een ruime afzetting. Boven den winkel woonden een heer en pme, die door twee leden van den E. H. 0. die toevallig passeerden in veiligheid 'erden gebracht. De oorzaak ligt vermoedelijk in het weg- 'erpen van een cigaret. Het rapport van de Raadhuis Advies Commissie, kortweg de R. A. C. genoemd, is verschenen en daarbij de teekeningen der plannen van de 5 uitgenoodigde archi tecten. De pers ontving de teekeningen van het uitwendige, zoowel als de platteggronden. Deze plattegrondteekeningen drukten wij in ons blad niet af, daar deze te klein waren om tot hun recht te kunnen komen. Helaas werden te toelichtingen der archi tecten bij hun plannen ons niet ter hand gesteld, zoodat wij deze eerst Maandag j.l. uit het nummer van het Bouwkundig Weekblad „Architectura" konden ovpr- nemen. Deze week zijn de plannen der uitgenoo digde architecten, benevens die van niet- uitgenoodigde. doch op eigen initiatief ingezonden plannen, tentoongesteld in dc Lakenhal voor de raadsleden en de pers, terwijl de volgende week het publiek de tentoonstelling zal kunnen bezoeken. Uit het rapport van de R. A. C. blijkt dat het plan Blaauw ook al heeft deze archi tect zich niet aan het Programma van Eischen gehouden de voorkeur verdient Alvorens dit oordeel bij- of af te vallen, komt het ons wenschelijk voor eens dui delijk uiteen te zetten, wat zich heeft af gespeeld vóór het indienen der verschil lende plannen. De architecten waren tot een zekere datum gerechtigd vragen te stellen aan de R. A. C. Toen deze datum verstreken was, heeft de heer Kropholler zich tot B. en W. gewend, met de vraag, of bij eventueele afwijking van het Programma van Eischen, plannen al of niet ter zijde zouden worden gelegd. B. en W. verwees den heer K. naar de R. A. C. en deze antwoordde „dat zij tot haar leedwezen aan het verzoek om alsnog een aanvullingsbepaling omtrent de rooi lijnen in het programma op te nemen, niet meenden te kunnen voldoen, daar het in het verband met het groote deel van den termijn, die reeds was verstreken, tot onbillijkheden zou leiden alsnog wijzigin gen, van hoe gering schijnenden aard ook, in het programma te brengen". Dit was half Februari. De heer Mertens. die omstreeks denzelf den tijd een vraag aan de R. A. C. wilde stellen van ongeveer gelijken aard. vroeg eerst aan zijn collega's of deze tegen het stellen van deze vraag bezwaar hadden De heeren Buurman. Kropholler en v. d Laan deelden mede daartegen geen be zwaar te hebben, doch de heer Blaauw verzette zich hiertegen en de heer Mertens stelde zijn vraag niet. Voor deze zoowel collegiale ais zeer fatsoenlijke hou ding komt den heer Mertens zeker een woord van lof toe. Hoe is het dan goed te praten, dat het juist de heer Blaauw is, die een plan indient, dat niet alleen wat de rooilijn, öoch ook wat de geheeie beschikbare ruimte betreft, afwijkt van het Programma van Eischen? Na de officieele voorgeschreven datum van inzending der plannen, is blijkbaar de heer Blaauw bevreesd geworden dat zijn plannen terzijde gelegd zouden kun nen worden, en hij heeft zich toen gehaast nog een variantplan in te zenden, waarbij hij de gestelde eischen niet overschreed Dit plan heeft de R.A.C. niet meer be oordeeld, doch een ieder zal er van kennis kunnen nemen in de Lakenhal. Hierbij stippen wij aan dat het Pro gramma van Eischen het indienen van een variant uitdrukkelijk verbood. Hiermede is dus in strijd de variant zoo wel van toren als zijde Korenbrugsteeg van den heer Kropholler, doch volkomen in strijd blijkt toch het indienen van het variant plan-Blaauw en dan nog wel inge zonden nadat de datum van indiening verstreken was. Wij vragen ons af, wat er gebeuren zou, indien nu nog variant-plannen binnen kwamen. Zouden deze dan ook nog ten toongesteld worden? Bij het variantplan-Blaauw is aan de hui len-architectuur nagenoeg niets gewijzigd, doch de indeeling heeft natuurlijk veran dering ondergaan, een verandering niet ten goede En het is toch ook de indeeling, die zoo onverdeeld gunstig beoordeeld is door de RA.C Men moet vooral dit punt niet te laag aanslaan, want omdat de stoep aan de Breestraat als monumentale ingang behouden moest worden, werd de in deeling daarom zulk een moeilijk probleem, daar links van dezen ingang, weinig ruimte overbleef, ruimte die slechts gewonnen kon worden door annexeering van de pan den, zooals de heer Blaauw zich die ge dacht heeft in zijn oorspronkelijk plan. Dat de R-A.C. in een zeer moeilijke positie was begrijpen wij, doch niettegen staande wij het rapport, ook al door zijn ernstige samenstelling buitengewoon hoog aanslaan, kunnen wij ons met het eind oordeel niet vereenigen. In haar eindoordeel schrijft de R. A. C. o.a.: „Zij zou nu Uw College kunnen raden den heer Blaauw op te dragen een tweede ontwerp te maken met handhaving zijner gedachte, doch binnen de grenzen van het beschikbare terrein; zij is echter zoozeer overtuigd dat dit plan minder goed zou zijn, dan het voorgelegde, dat zij zich van dezen raad moet onthouden." Uit het later door den heer Blaauw in gediende variantplan blijkt de R. A. C. dus goed gezien te hebben. De R. A. C. gaat dan door en zegt.: „Zij meent derhalve, dat gegeven de uit stekende qualiteiten van het plan, onthef fing dient te worden gevraagd van het raadsbesluit, dat de drie perceclen aan dc Vischinarkt en de Breestraat buiten het bouwterrein houdt. Deze ontheffing vei- leend zijnde, kan naar haar meening den heer Blaauw de opdracht tot verdere uit werking van zijn plan worden gegeven De Commissie blijft van oordeel, dat daarin een onbillijkheid ligt tegenover dc andere uitgenoodigde architecten, die zich angstvallig hebben onthouden van vrij heden welke de neer Blaauw zich heeft veroorloofd Zij b='reurt het, dat de door haar voorge telde maatregel, die den ar chitecten althans een nieuwe kans gaf, niet kan worden toegepast Zij ontveinst zich echter niet, dat h»t tóch twijfelachtig is of die kans op een zóo gelukkige wijze zou rijn benut geworden, dat de aan het plan- Blaauw verbonden voordeelen nog zouden zijn overtroffen." De door de R A. C. aan B. en W. voor gestelde maatregel, om de andere architec ten nog een nieuwe kans te geven, werd noor B. en W. geweigerd. Volkomen terecli' daartoe kon alleen de Raad zijn toestem ming geven Die toestemming dus niet ver kregen, was het radicaler geweest, dat dr R. A. C. het plan-Blaauw, gekenmerkt har aks uitmuntend, doch verder naast ziel had neergelegd. Daarna de andere planner beoordeeld had om het dan aan den Ge meenteraad over te laten of deze aanlei ding vond de architecten uit te noodigen nieuwe plannen m te dienen, waarbij de drie perceelen aan de Visehmarkt en Bree straat bij het bouwterrein konden worden betrokken. Nu dit niet is gebeurd, blijft o.i. de keuze tusschen twee beslissingen: Of men leggc alsnog het plan-Blaauw waarbij hij zich niet hield aan het Pro gramma van Eischen, terzijde; óf en dit lijkt ons dc meest wen- schelijkc en juiste beslissing men legt dit plan niet ter zijde, doch vrage den heeren Buurman, Kropholler, v. d. Laan en Mertens nieuwe plannen in te zenden, vanzelfsprekend tegen een nader vast te stellen behoorlijk honorarium, waarbij genoemde perceelen in het bouw terrein moeten worden opgenomen, hun daarvoor een tijd latende van 4 a 6 maanden. Hiermede zal bereikt worden, dat wij zullen krijgen. lo. het beste stadhuis, onze stad waardig, 2o. een fatsoenlijke behandeling der architecten, ook onze stad waardig. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Bloembollenkweekerij en han del voorheen firma J de Groot en Zonen in liq. Pickéstraat 64. Noordwijk. Uittre dend vereffenaar: P. de Groot JznNoord- wijk d.d. 1 Jan. 1933. W M van Wingerden en Zoon Lage Rijndijk 22 Leiden. Spekslagerij Vleesch- houwerij Wijziging uitgeoefend bedrijf in: rund-kaifs-, lams- en varkensslagerij en winkel in fijne vleeschwaren. C. J. Duyndam, De Rutterstraat 34, Noordwijk aan Zee Beurtschipper Noord- wijk aan Zee—Leiden Wijziging handels naam in: Noordzee-Expresse". BINNENLAND. Optreden tegen vreemdelingen in uni form. (Binnenland, 3e Blad). De moeilijkheden in den vrijen mar- garinchandel; een adres aan de regeering. (Binnenland, 3e Blad). Invoerrecht op buitenlandsch fruit te wachten. (Binnenland, 3e Blad). Smokkel-complot te Waddinxveen ont dekt. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Het proces-Van der Lubbe; briefwisseling tusschen den procureur-generaal cn Bran- ting. Aanvang van het proces op 21 Sep tember. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). België neemt maatregelen tegen landen met een dcviezenregeling. (Buitenland, le Blad). Een zesjaren-plan in Mexico. (Buitenl., le Blad). Naar een conflict in Ierland; generaal O'Duffy heeft tegen Zondag een parade der blauwhemden aangekondigd. (Tel. le Blad). RECTORAATS-OVERDRACHT LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Op Maandag 18 September des namid dags te 2 uur zal de rector-magnificus der Universiteit, alhier, prof. dr. J. Huizinga, in het groot-auditorium het verslag uit brengen van de lotgevallen der Universi teit gedurende het academiejaar 1932/1933 en daarna de rectorale waardigheid over dragen aan zijn opvolger prof mr. D. van Blom. Foto Bleuzé Foto Bleuzé. -r -«gilmm een opname van de nieuwe openbare bewaarschool aan de Atjehstraat, welke morgenmiddag te 2 uur officieel "friid zal worden. De school ligt aardig verscholen achter de kinderspeelplaats van de Ver „Oosterkwartier"; jeugd ver maakt zich daar op gezonde, vroolijlse wijze De feestweek ter gelegenheid van het I tweede lustrum der Buurtvereeniging .Eensgezindheid", die nu sinds 10 jaren I zoo veel voor de kinderen in de wijk aan j de Zijlsingel doet, is gisteravond op waar dige wijze ingezet. Toen wij er eens een kijkje namen, trof ons de zorg, waarmee de i gansche buurt, doch in het bijzonder de Trompstraat was versierd. Daar stond de groote Eerepoort, die wij hierboven af beelden, opgesteld welke geheel door de leden zelf gedurende 3 weken is vervaar digd. De straten in de omgeving waren alle met vlaggen vroolijk versierd en ook aan vele winkelétalages was de uiterste zorg besteed, in verband met den étalage- wedstrijd. In de „buurt" heerschte bij jong en oud een vroolijke stemming, in het vooruit zicht van een heerlijke feestweek met con certen, kinderspelen enz., alles met liefde georganiseerd door het actieve Bestuur, dat ieder jaar o.a. gezellige uitstapjes in elkaar zet en zoo de „eensgezindheid" werkelijk met succes weet te bevorderen! De feesten begonnen tegen 8 uur met een concert in de Munnikenstraat <1001* het muziekgezelschap „T. en D." onder leiding van den directeur den heer J. Noordanus Sr., die met haar opgewekte muziek de ge zelligheid bij wandelaars en kijkers ver hoogde. Om halftien had er een rondgang der muziek plaats; de kinderen sloten zich hierachter aan met lampions, natuurlijk I geëscorteerd door rijpere jeugd en vol- 1 wassenen. 's Middags te 3 uur was er reeds de keuring geweest van den etalagewedstrijd waarbij de heeren W. v. d. Laan, R. de Wilde en P. Boot Jr. zich als jury-leden zeer verdienstelijk maakten. Eenige winke liers strooiden hierbij onder de jeugd ver snaperingen uit, welke verrassing met een luid gejuich beantwoord werd. De uitslag van de wedstrijd luidde als volgt: J. J. Laman le prijs: Likeurstel aange boden door de fa. Vroom en Dreesman; J. J. Laman, eere-prijs: Verg. Zilveren medaille aangeboden door de Koninklijke Begeer te Voorschoten; Jac. de Groot, 2e prijs: Zilveren medaille aangeboden door den commissaris van Politie alhier; G. Clements, 3e prijs: Zilveren medaille aan geboden door de „N. L. Crt."; G. v. Slinger land, 4e prijs: Bronzen medaille, aangebo den door 't „Leidsch Dagblad"; Th. Meijer, 5e prijs: Bronzen medaille, aangeboden door den heer J. v. d. Heijden, Rechercheur v. Politie alhier. Hierboven, onder de eerepoort de leden van het bestuur der vereeniging, die deze week de handen vol hebben, om alles vlot te doen verloopen, n.l. van 1. n. r. de heeren J Horsman, commissaris; H. v. d. Schaft, 2e voorzitter; J. Sjardijn, 2e Penningmees ter; W .F. v .d. Broek, le voorzitter; Jac. de Groot. 2e secretaris; A. Bink, le pen ningmeester; N Verbiest, commissaris; J. J Laman, commissaris Wij wenschen hen met de feestelijkhe den veel succes toe!

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1