LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 23 Augustus JW SPORT. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. INGEZONDEN. De verbouwde School voor Chr. Nat. Onderwijs te Oegstgeea LAWN-TENNIS. DE WEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIË. Het bestuur van den N.L.T.B. heeft het terrein van D.D.V., te Amsterdam, aange wezen voor den wedstrijd welke onze ploeg Zaterdag 16 en Zondag 17 September zal moeten spelen tegen België. De wedstrijd bestaat uit 16 heeren- cnkelspelen '(acht spelers, elk twee par tijen cross") en 8 heeren-dubbels, teza men dus 24 partijen. WEDSTRIJDEN R.A.P (ALPHEN). Voor de op Maandag 28. Dinsdag 29 Aug. én Vrijdag 1 en Zaterdag 2 September door de tennisclub ..R.A.P." te Alphen uitge schreven open tenniswedstrijden hebben zich opgegeven voor heeren-dubbelspel: 10 dubbels; heeren-enkel 10 dubbels: dames enkel 6 dubbels en voor gemengd-dubbel spel 6 dubbels. o- ZWEMMEN. DROEVE GEVOLGEN VAN SPORT- VERDWAZING. De 19-Jarige zwemster Ruth Litzig, die het wereldrecord „langzwemmen" op haar naam heeft gebracht door bijna 79 uur in het water te blijven en die daarna vol komen uitgeput naar een ziekenhuis moest worden gebracht, is gistermiddag te 4 uur te Essen overleden. Sedert haar aankomst ln het ziekenhuis is zij bulten bewustzijn geweest. Het hart kon slechts door herhaalde kamferinspuitingen in werking worden gehouden. Verwacht wordt, dat deze gebeurtenis nog een naspel zal hebben in de vervol ging van hen, die dit „sportieve" evene ment hebben georganiseerd. VOETBAL. L.F.C. (VETERANEN— „DE VETERAAN". In dezen prettlgen wedstrijd behaalden de L.F.C.-Veteranen een kleine, maar zeer verdiende zege. De meest opvallende spe lers van het veld waren wel, Iterson van ..De Veteraan" en Koet van L.F.C.die bei den een uitmuntend spel ten beste gaven. De rust kwam met 20 en de eindstand met 2—1 voor L.F.C. DE ENGELSCHE CORINTHIANS IN ONS LAND. Een drietal wedstrijden o.m. tegen de Zwaluwen. Naar wij vernemen zullen de Engelsche Corinthians een drietal wedstrijden in ons land komen spelen en wel op 2 Septem ber a.s. te Arnhem tegen Vitesse, op 3 September te Den Haag een eere-wed- strijd tegen H.V.V. ter gelegenheid van het gouden jubileum der geel-zwarten en op 5 September te Haarlem op het R.C.H.- terrein tegen de Zwaluwen. Deze laatste wedstrijd neemt om 6.15 u. ben aanvang. Het Zwaluwenelftal is als volgt samengesteld: v. d. Togt (H.F.C.) doel; achter: Diepenbeek (Ajax) en Prevost (R.C.H.); midden: R. Jongeneel (R.F.C.), Prins en Feyen ((Stormvogels, IJmuiden); voor: Wels (Unltas), Vente (Neptunus), Koper (H.F.C.), Schoemaker (Quick, Den Haag) en Kammeijer. (Haarlem). Reserves zijn: Kos (R.C.H.) .Huisman en Vreeke (Haarlem), Perukal (Edo) en van Vliet (H.B.S.). WIELRENNEN. VAN EGMOND TE HAARLEM GEHULDIGD. Gisteravond is de wereldkampioen-wiel renner Jacques van Egmond te Haarlem op hartelijke wijze gehuldigd. Het Stationsplein stond zwart van de menschen en toen Van Egmond om streeks half acht verscheen, werd hij geestdriftig toegejuicht. Voorafgegaan door twee muziekcorpsen werd hij in open landauers naar het Concertgebouw gere den. Ook langs den weg stonden duizen den belangstellenden. Bij het Concertgebouw deed zich een klein incident voor. De paarden van een der volgrijtuigen schrokken van klap- pertjes die door eenige jongens werden afgestoken en liepen op de menigte ln, waardoor een aantal personen niet ernstig gewond werd. Drie dames moesten per auto naar hun woning worden gebracht. In het Concertgebouw werd v. Egmond gehuldigd. Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door den heer H. L Warnier, Inspecteur der Lichamelijke Opvoeding Van de Haarlemsche sport vereniging .De Kampioen", waarvan van Egmond cere-lid is. kreeg hij een chrono meter ten geschenke. Verder werd nog het woord gevoerd door vertegenwoordi gers van diverse zusterverenigingen uit Haarlem, Halfweg. Leiden en Amsterdam en tal van andere sportverenigingen. De heer H W Thijssing bracht als voorzitter van de Federatie van Wieler clubs in Noord-Holland de gelukwenschen van alle wielrenners in Noord-Holland over. WIELERBAAN TE GOUDA. A.s. Zondag te 2 uur zullen er te Gouda wielerwedstrijden gehouden worden, waar o.a. starten: Pijnenburg met Braspenning. Piet van Kempen. Klaas v. Nek. Zirns (Duitschland) met Hoek (Holl). Riethoven Verschoor (Leiden). EversWavrik en MatenaHeslinga (Holl.). Deze koppels starten voor den 100 K.M. koppelwedstrijd, terwijl voor de pauze een tijdrace gehou den wordt met 8 renners en Piet van Kempen, Pijnenburg, Heslenger en Riet hoven een sprint zullen ribden, GER. KERKEN. Beroepen: Te Daarle (Ov.), T. v. d. Meulen. cand. te Garijp. Aangenomen: Naar Krommenie (voor evangelisatie te Uitgeest en te Assendelft) J. H. Becker, cand te Haarlem. Drietal: Te Hyum en Finkum: T. Klein, cand. te Beverwijk; J. L. Koole, cand. te Amersfoort en H. Muys, cand. te Bilthovcn. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Arnhem. W. Bijleveld, te Haarlem-Centrum. Bedankt: Voor Meerkerk. J. W. v. Ree, te Barendrecht. DE GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De eerste zitting. Mededeeling werd in deze zitting gedaan van eenige mutaties in de samenstelling der Synode wijl voor eenige primusleden secundi hebben zitting genomen. Vervolgens werd overgegaan tot de ver kiezing van een moderamen. Bij eerste vrije stemming werd met 49 van de 55 uit gebrachte geldige stemmen gekozen tot president dr. K. Dijk te 's-Gravenhage. Tot assessor werd gekozen na twee vrije stemmingen en een herstemming ds. J. L. Schouten te Amsterdam met 28 stemmen tegen 25 op ds. J. J. Miedema te Gronin gen. terwijl 2 stemmen in blanco werden uitgebracht. Tot eerste scriba werd geko zen bij eerste vrije stemming dr. G. Keizer te Rheden-de Steeg, die 45 stemmen op zich vereenigde. Tot tweede scriba werd gekozen bij tweede vrije stemming dr. J. Thys te Zwolle met 46 stemmen. De Synode benoemde eveneens tot prae- adviseerend lid de plaatselijke predikant, ds. D. Scheele. Tot leden van de perscom missie werden benoemd ds. D. Scheele en ds. C. Mak te Medan. De Synode besloot met de tot heden ge volgde werkwijze te breken en niet meer 5 commissies te benoemen maar zich te splitsen in 7 commissies. Voor de regeling van de financiën be noemde de Synode een commissie bestaan de uit de heeren ds. J. L. Schouten te Am sterdam, assessor, en J. Terpstra, notaris te Middelburg. Aangezien de commissie vergaderen moest werd de eerste zitting om kwart vóór drie uur gesloten. Ook heden werden commissie-Vergade ringen gehouden, zoodat de Synode eerst morgenochtend om 9 uur weer in open bare zitting zal bijeenkomen. DE VERDUISTERING VAN F. 41.000 TE SCHALKWIJK. De Utrechtsche rechtbank heeft den 39- jarigen L J. v. H„ smid en kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Schalk wijk, wegens verduistering van f. 41.000 ten nadeele van deze bank. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eisch was-een jaar en zes maanden gevangenisstraf. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad deed uitspraak inzake de stran ding tijdens mist van den motorlogger „Toewijding" KW 4, op de Hollandsche kust. De Raad is van oordeel dat deze stran ding is te wijten aan zorgelooze navigatie. De louten zijn zóó ernstig, dat de Raad hier een schorsing van den stuurman voor den tijd van een maand geboden acht. Wat den kapitein betreft, kan de Raad moeilijk begrijpen dat de kapitein eenige uren voor binnenkomst te IJmuiden naar beneden is gegaan om te gaan slapen. Ter waarschuwing meent de Raad den kapi tein deswege te moéten berispen. W de J.. te K. Katwijk. Leiden, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude. De Klomp Ede. Arnhem, Velp, Dc Steeg, Ellecom, Doesburg, Drempt, Laag-Keppel, Doetinchem. Totaal 150 K.M. W E. P„ te L. Leiden, Den Haag, Delft. Rotterdam Charlois. Goudschalxoord Klaaswaal, Middelsluis. Numansdorp, veer Willemstad, Dinteloord. Steenbergen. Oude Molen. Halsteren. Bergen op Zoom. Totaal plm. 60 K.M. DUIVENSPORT. LEIDSCHE COMBINATIE VAN POSTDUrVENLIEFHEBBERS. Wedvlucht van Mons (België). Afstand nemelsbreedte van H L. Duijm 192.69 KM. tot van A. A. Tisseur 194.45 K.M. In con cours 167 duiven, welke om 8.40 uur met Westenwind in vrijheid werden gesteld. In dit concours nam L. de Romeyn de leiding cn wel met No. 1 om 11 uur 53 min. en 58 seconden, snelheid p. minuut 993.77 Meter. Deze duif was ook de eerste aangewezen duif voor de serie-prijzen, 20 punten, en klokte tevens Nos. 3 en 7. J. W. v. Duuren 2, A. v. d. Made 4, G. van Dorp 5, M G. Vinkestein 6, Chr. v. d. Pluym 8. 13 en 22: A, N Erades 9, G. A. L. v. d. Reijden 10, 24 en 26; J, Flippo 11. P. v. Egmond 12 en 27; R. de Graaf 14, H. Tegelaar 15; J. J. Laman 16 en 18: H. L Duijm 17, A. van Polanen 19, C. v. Rooden 20. W. Gijsman 21 cn 25: G. F. Tisseur 23. J. J. Mulder 28. A Molenaar 29, H. Wallaard 30, Jac. Krekelaar 31, H. P. Fazel 32, A. A. Tisseur 33. om 12 uur 44 min. en 35 seconden, snel heid 794.94 Meter per minuut. Zaterdag a.s. van 4 tot 5 uur nam. in- k or ven voor ai'e Leidsch» efhebbers ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der buurtvereeniging „Eensgezindheid", Zijl singel, alwaar Zaterdag om 6 uur nam. de duiven gelost zullen worden, (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven DE NIEUWE LEIDSCHE STADHUISPLANNEN. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U voor het onder staande eenige plaatsruimte in Uw blad. Toen de gemeente lelden destijds de vijf architecten uitnoodigde om plannen in te dienen voor opbouw van het stadhuis, heeft zij de voorschriften daartoe in een duidelijk programma vastgelegd. Dat was juist gezien, omdat alleen dan een zuivere beoordeeiing mogelijk is als voor alle me dedingers de omstandigheden gelijk zijn Nu blijkt de heer Blaauw buiten het pro gramma gegaan te zijn. Naar mijn mee ning is het dan niet meer dan behoorlijk, dat óf het plan-Blaauw wordt terzijde ge legd. óf aan de andere mededingers gele genheid wordt gegeven nieuwe plannen in te dienen. Zeer zeker zal dit wel weer eenigen tijd duren, maar men dient niet te vergeten, dat er niet alleen gebouwd zal worden voor het thans levende ge slacht, maat ook, en vooral, voor vele ge slachten na ons. Ook de betaling zal voor het grootste deel wel op het nageslacht af gewenteld worden. Het is dus zaak het beste en mooiste te bouwen wat mogelijk is. En voldoet-plan Blaauw aan deze eischen? Als leek, dus als iemand die niet gespecialiseerd is in het beoordeelen en vergelijken van schoon heid, durf ik me daarover geen oordeel aan te matigen: maar ik heb er wel een meening over, de meening van een door- sneemensch, één van de zeventigduizend of zoo niet-deskundlge Leidenaars. Die is, dat uit de tot nog toe gepubliceerde tce- keningen duidelijk blijkt, dat de oude toren mooier was dan die van Blaauw zal worden cn dat de gevel door de wijze van raam- verdeeling niet zoo mooi aandoet als die van een der andere plannen. Het totaalplan-Blaauw is mogelijk het beste en mooiste, maar niet zóó goed en mooi dat het aangenomen moet worden. Beter ten haive gekeerd dan ten heele ge dwaald. Tenslotte hoop ik, dat we het stadjiuis van de Nederlandsche stad Leiden niet raadhuis zullen gaan noemen. Hoogachtend, L. E. NIEUWENHUIZEN SEGAAR. TAXI-PRIJZEN. Leiden, Aug. '33. Geachte Heer Redacteur! Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn voor onderstaande regelen een plaatsje in uw veelgelezen blad af te staan? Indien dit zoo is, bij voorbaat mijn hartelijken dank. Is het u, mijnheer de redacteur, be kend, en ook het taxirijdend publiek, dat er taxi's zijn, die per kilometer rijden? Nu mij ook. Maar!.... Is het wel genoegzaam be kend. dat niet alleen het afgelegde aantal kilometers wordt berekend maar dat men bij het uitstappen tot verbazing komt te hooren dat men het dubbele moet betalen? Waarom? Wel omdat de chauffeur dien zelfden afstand we» terug moet rijden, onverschillig waar men hem opgepikt heeft. Dit overkwam een lid van mijn gezin gisteravond. In stroomenden regen gauw een taxi aangeroepen, die achter een rij dende tram vandaan kwam, doch het slot van het ritje was bovengenoemd resultaat. Was er dan geen biljet op de voorruit? Zeker, maar wie gaat zulks eerst precies bezien (bij zulk weer). Men denkt natuur lijk een dubbeltjes-taxi te pakken te heb ben! Nu is zoo'n kilometer taxi niet erg als maar niet het dubbele wordt berekend. Neen dan is Leiden ten achter bij andere groote plaatsen waar ik dezer dagen was, zooals Arnhem, Nijmegen, enz., waar men zelfs het voorryden niet eens behoeft te betalen, maar niets anders dan het afge legde aantal kilometers. Hopende dat dit schrijven dezen wan toestand uit de wereld zal helpen, zoo dank ik, heer redacteur, voor uw welwillendheid. Uw abonné V. NOG EENS „DIERENMISHANDELING"? Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik, zoo kort mogelijk, willen antwoorden op hetgeen de heer B. te Katwijk-Zee schreef over mijn ingezonden stukje dd. 12-8-'33 Het is jammer dat iemand die bij ande ren zijn licht over een zaak gaat opsteken en schrijft over wat "men" zegt, een zóó onzuiver beeld over het bewuste geval geeft als de geachte inzender doet en te betreu ren is het evenzoo, dat de heer B. vele zijpaden bewandelt, welke ik duidelijk heidshalve dien te beantwoorden, terwijl de hoofdweg (in dit geval het al of niet noodeloos kwellen van een dier) slechts een enkele maal door hem wordt benaderd. In de eerste plaats begrijp ik niet hoe iemand een vergelijking kan maken met het heerschen over en gebruik maken van vee. welke elke boer, in zijn eigen belang, naar zijn beste weten zal behandelen, mede emdat vee zijn bestaan is, met ouders, die ontzet zijn uit de ouderlijke macht, die toch niet handelen naar hun beste weten, evenmin als die roekelooze en beschonken autobestuurder: of zou die wel naar zijn beste weten handelen? Ook de jergelijking met een paard dat de tong uit de mond getrokken is, dus een behandeling in drift, kan met dit ge val geen vergelijk doorstaan, daar meer dere veehouders dit met hun koeien ge daan hebben en nog doen (ik bedoel hier natuurlijk het bewuste koeiengeval) Zeer goed weet ik dat er veel kwaad is in den omgang van menschen met dieren, doch veel meer kwaad is er in den omgang van menschen onderling, al of niet geleid door hartstocht en ik wil ook geen onple zierige handelingen trachten te bestendi gen. doch gaf in mijn stukje aan, dat dit de minst kwellende en meest afdoende methode is. Tot mijn spijt geeft de heer B. ook geen betere methode aan en zoo hij dit al tracht te doen is deze onuitvoerbaar in een geval, waarin de koe andere koeien zuigt. Doch eerst even „de sterke stier" behan delen. De gemeente Utrecht heeft o.m. een verordening, waarin bepaald is, dat die gene, die een stier ponder ring in de neus OPENING ONDER GROOTE BELANGSTELLING, Foto Biet Gistermiddag had aan den Hoogen Morschweg te Oegstgeest de opening plaats van de geheel verbouwde school voor Chr. Nationaal Onderwijs. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij oa. op den Bur gemeester der Gemeente den heer A. J. van Gerrevink. den Inspecteur van het T.,.0. den heer H de Blouw, inspecteur van het L.O. in de inspectie Gouda, als plaats vervanger van den heer Baak v.d. inspectie Leiden die met verlof is, den heer H. Schilp. inspecteur van het Nationaal Schoolverband, den heer B. J. v. d. Meene hoofd der Chr. School aan den Ende- geesterstraatweg, den heer J. van Noord hoofd der O.L. school aan den Morsch, den heer Paardekooper hoofd der R.K. school te Oegstgeest. den heer W. F. E. Smelik hoofd van de Leidsche Houtschool, de oud- hoofden van de school de heeren Broeksma en Douwes, ds. G. Hennemann, alsmede den oud-leerling en oud-onderwijzer ds. Kapteyn van Amsterdam benevens den oud onderwijzer ds. Spoelstra van Medum, den Architect den heer Kraan en den aan nemer den heer A. v. Nieuwkoop. De voor zitter de heer T. van Egmond opende het samenzijn met gebed, gezongen werd Psalm 138 v. 1. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter van dezen dag. als een dag van groote blijdschap en dankbaarheid. Niet alleen is er dankbaarheid dat er nu een mooie school is, maar ook dat de school 25 jaar bestaat. Spr. gevoelt dat woorden te zwak zijn om daaraan uiting te geven. Toch past het om God te danken voor zijn zegen, en de menschen te danken die hebben medegeholpen. Van deze laatsten dankte spr. in het bijzonder het Gemeente bestuur dat door royale medewerking dc verbouwing van de school heeft mogelijk gemaakt. Hij ging in korte trekken de ge schiedenis der school na en deelde menig treffend staaltje mede hoe in den eersten tijd veel moeilijkheden, ook van geldelii- ken aard overwonnen moesten worden. Dc school, oorspronkelijk uit eigen middelen gebouwd, voldeed niet meer aan de eischen De heer Kraan heeft de school gemaakt zoo goed als zij maar kan zijn. Al vreesde spr. wel eens conflict tusschen architect en aannemer in verband met de lage aanneemsom, toch prees hij zeer de per fecte afwerking van het gebouw. Spr. feliciteerde het hoofd en het personeel met de totstandkoming van de school, wenschte Gods zegen op hun arbeid, en eindigde met den wensch dat de arbeid op de school moge strekken tot hun vreugd, tot der kinderen heil, en tot Eer van God. Vervolgens sprak de voorzitter in 't bij zonder toe „meester" van Noord, hoofd der O.L. school. Het verheugde het bestuur dat hij aan de uitnoodiging tot bijwoning der opening gevolg heeft gegeven. Spr. rele veerde met blijdschap de samenwe: tusschen de resp. hoofden van Openl School en Christelijke school. Vervolgens voerde burgemeester Gerrevink het woord. Deze feliciteerde bestuur, het personeel en de leerlingen het fraaie schoolgebouw, en sprak de b wenschen uit voor het onderwijs, t het bovenal, aldus spr. de kinderen lei tot den Heiland! Als plaatsvervanger van den heer B sprak vervolgens de heer de Blouw. Spi hier ambtshalve gekomen, doch voelt als vriend. Hij wenschte eveneens gi en constateerde met blijdschap dat schoolgebouw aan alle eischen void wars van alle weelde, een instituut p send in onzen tijd. Bijzonder1 heeft het; getroffen dat het hoofd der O. L. sch is uitgenoodigd en aanwezig is. Dit w op onderling verband, en het betrach van het groote gebod elkander lief te hl ben. Moge die naastenliefde ook het derwijs besturen! De heer J. van Noord sprak namens schoolcommissie, refereerde aan de porten omtrent den toestand der oi school en verklaarde, dat de leden dl commissie met genoegen hebben me gewerkt aan de totstandkoming van verbouwing. Als collega wenschte hij heer v. 131 geluk, en legde nog eens nadruk op de uitmuntende samenwerk die er tusschen spr. en het hoofd der C School bestaat. Spr. wenschte Gods besten zegen har lijk toe. Het woord werd vervolgens gevoerd d den heer H. Schilp, Inspecteur van Chr. Nationaal Schoolverband, den Douwes als oud-hoofd der school, der, B. J. v. d. Meene als collega, door ds, Hennemann, mede nameris den Kerker der Nederl Herv. Gemeente. Alle sprekers verheugden zich overj tot stand gekomen verbetering, en spr; de beste wenschen uit voor het onder Ten slotte sprak de heer R. v. Til, ln der school. Spr. haalde herinneringen aan het oude schoolgebouw, waarvan de heeren Douwes en Broekstra kun: spreken en verklaarde dat bij alle bi schap bij bestuur en personeel, niem zóó verheugd is als spr., thans in een gename localiteit onderwijs te mi geven. Ds. Kapteyn sprak het laatst. Spr. hl ook het oude schoolgebouw gekend leerling en als onderwijzer. Vergel spr. het voorheen met het nu dan is overtuigd, dat er alleszins reden is om heugd en dankbaar te zijn voor Gods ten zegen. De voorzitter dankte hiema alle sprei voor hunne felicitatie's. Nadat de thee geschonken, werden de aanwezigen in gelegenheid gesteld het vemieur schoolgebouw te bezichtigen. aan de markt brengt, verbaliseerd wordt. De meeste stieren, mijnheer de Re dacteur, zijn evenals de meeste menschen niet te vertrouwen, als zij hun kans schoon zien, dan nemen ze je letterlijk of figuur lijk. De heer B. laat zich, wat betreft zijn alinea over de varkens toch wel heel erg in de kaart kijken: óf hij is nog nooit j buiten Katwijk geweest óf hij heeft zijn oogen, als hij dan wel buiten is geweest, - figuurlijk gesproken, steeds in zijn zak ge had. Want wat kan dat beestje bij dien arbeider, waarover hij schreef, meer omwroeten dan de 4 of 6 M2„ waarin hij zich in 't slijk wentelt? Bij een gewonen boer loopen de varkens, de jonge beesten dan, het geheele jaar door het weiland: ten eerste om krachtige beenderen en een ruim lichaam te verkrijgen en ten tweede om de mest van die dieren over het ge heele land te verspreiden. De mest der varkens die op hok liggen, de z.g.n. mest- varkens, wordt door den boer al of niet vermengd met grond of bagger over het land verspreid. Nu weer ter zake de koeien. De twee alinea's vanaf „De meeste melkkoeien" tot aan „martelen" kan ik gevoegelijk over slaan; daarvan is in het bewuste geval geen sprake. Alleen moet ik opmerken, dat men eerst constateert in het land dat een koe zichzelf en hare zusteren van de melk afhelpt, dus dat zoo'n melkrijk dier dan slechts met schade kan worden stalgezet, (lntusschen is dit noodelooze vrijheidsbe- rooving) terwijl het met spijkers beslagen lapje leder veel meer kwaad doet dan goed. omdat het de uiers van de te be stelen koeien ernstig beschadigen kan of het zelfverwonden verre van uitgesloten ls door bij het naar de vliegen likken, be schadigen van de eigen huid. Ook is mij wel eens ter oore gekomen, dat een koe in zulk een geval met de tong in de spijkers sloeg, dus zoodoende zichzelf verwondde. U ziet dat die methode niet alleen kwel lend is voor de koe zelf doch ook andere koeien daardoor gekweld worden.. Rest nog het bedekken van de uier. Ik vraag U, Mijnheer de Redacteur, als een koe een om de vier pooten vastgemaakte rugbedekking er schier altijd weet af te krijgen, hoe moet dat dan wel gaan met een zak onder de buik1 één poot er in ge slagen en de bedekking is er finaal af. Bovendien, er is hier sprake, dat deze koeien andere koeien zogen, dps dan de geheele melkende veestapel, tusschen I dertig en de veertig koeien van een uitj bedekking voorzien. Dat is toch practïj onmogelijk? Ook is mij nog bekend, een zuigende koe zelfs door de zak r de spenen wist te bemachtigen. De flauwe opmerking dat spijkers I hout thuis hooren en niet in de neus a een koe, zal toch wel niet hierop doelfl daar de spijkers naast de neus ln stokje waren geslagen. Wat betreft 1 vele koeien koopen, doch nimmer me'L gat in de neus diene, dat zulk een wonoj het vel met hoogstens veertien dagen «y dichtgegroeid is, want het onderste I van de neus van de koe is niets dan vel, geen vleesch of geen been. slej een circa 4 cm. dik vel. De nog ..pijnhjq gruwelen", die ik niet uitsprak, bes» o.m. in de door den heer B. genoeia methode en b.v. een driehoekig stuk om de nek, waardoor de koe de kop naar de schouders of rug kan brengeu-^i al2oo aan de vliegen vrij spel wordt. Over de laatste alinea nog dit. De u"| mij genoemde woorden zijn bestemd v» dien edelen dierenvriend, die niet «J naar den boer in kwestie ging om d over te spreken, doch onmiddellijk actief agent en een humaan veearts es- bij haalde (Wie is niet actief als M overheidspersoon geroepen wordt en 1 niet humaan als hij voor zijn werk W»T wordt'), terwijl een zóó edel menS^at wel het oude spreekwoord kent niet wilt dat U geschiedt, doe dat aan een ander niet" of wilt ge een au veel oudere wet, die die dlerenvrieuu heel wel weet: „Indien Uw broeder U gezondigd heeft, zoo gaat been e spreek de zaak tusschen U en hem Als ik dacht dat de heer B. eews van het boerenbedrijf had. noodis hem gaarne om naar den boer toe t en een betere methode toe te P^mi zijn schrijven doet zien dat hij buitenstaander is en daarvoor geWLÏjm schoenmaker, hou je bij je leest en practijk ziin twee dingen Mijn hartelijken dank, MiPrL if Redacteur, voor het opnemen noodzakeliike uiteenzetting. Lelden. 23 Augustus. W. J. Heerenf^jjl

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10