ficieele kennisgeving jrjste Jaargang MAANDAG 21 AUGUSTUS 1933 No. 22522 nmer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH Jfeé&SL DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN: j ets ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen har agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle taere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën (sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. j een maximum aantal woorden van 30. acasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van Eeren 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35: per weelc t 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per wenk 018 Franco per post f. 2.35 portokosten. IVANGSUREN VEEMARKT EN VETTE VARKENSMARKT. .gemeester en Wethouders van Lei- irengen ter algemeene kennis, dat zij, op het bepaalde bij artikel 3 van de tdening op de Veemarkt, hebben be id. dat de vette varkensmarkten en de farkten in het tijdvak aanvangende Egustus en eindigende 6 October a.s., "aanvangen te 7 uur voormiddag. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, n, 21 Augustus 1933. 5773 IE NIEUWE STADHUISPLANNEN. Publicatie in onze Tijdingzaal. onze tijdingzaal hebben we heden een ts Ingeruimd voor de foto's van de billende ontwerpen. Behalve de reeds ons gepubliceerde front- en vogel- it-teekeningen behooren daartoe de deze ontwerpen behoorende platte- den. zamen met het rapport der R.A.C. en eschouwingen van onzen bouwkundi- medewerker, een interessante col li IE VICTORIA REGIA IN BLOEI. den- en morgenavond zal de Victoria a in de Hortus hier ter stede in bloei ien zijn. enals vorige jaren zal de tuin van 1 voor het publiek geopend zijn tegen toegangsprijs van f. 0.25 per persoon, n der Hortusstichting hebben op ver hunner lidmaatschapskaart eenmaal toegang. JTRTVEREEN. „EENSGEZINDHEID" luiting der Plantententooustelling. iterdagmiddag is de Plantententoon- ling der Buurtvereen. „Eensgezind- I" gesloten. Dat deze sluiting gepaard met gevoelens en woorden van dank te verwachten. In de eerste plaats dank gebracht aan de inzenders rol, die de tentoonstelling hebben doen ien. waarbij ook de vele inzendingen opluistering veel hebben Bijgedragen- ervolgens werd een hartelijk woord van ik gesproken voor de medewerking van bestuur der Chr. Schoolvereeniging en de hoofden der scholen aan de Ooster- Munnikenstraat voor het beschikbaar leu van het gymnastieklokaal, aan den J. Zwart, voor het samenstellen van mooie plantengroep, alsmede een arium, den heer Smit voor een cac- ton- en vetplantengroep, en verder al- J' zich beijverd hebben, het geheel tot succes te maken. krop werd overgegaan tot de prijsuit- Ipg. Elk kind ontving een prijs, onder toepasselijk woord. en aardig moment was het toen de ste inzendster met een Fuchsia ter op- lering. de 80-jarige mej. J. Chaudron Prijs ontving een tegel, voorstellende .Pindamannetje" beschikbaar gesteld de Vereeniging tot bescherming van ren, afd. Leiden. 11e kinderen, die de door hen zelf ge tokte planten hadden ingezonden, ont- ïen een versnapering. Tenslotte een u van dank aan de heeren Veendorp Mater voor hunne beoordeeling; zij den geen gemakkelijke taak. tldens de sluiting van de Plantenten- hstelling werd in een ander deel van buurt" een groot werk verricht, n.l. het ,vüen Tan groote Eerepoort, als ?™ng van de feestweek, waaraan vonden een etalagewedstrijd Zaterdag ajn er kinderspelen in de geheel ver- de buurt, alsmede verschillende attrac- tn.entce,e avondconcerten te geven muziekgezelschap ,.T. en D." Het ■de lustrum van deze vereeniging ra' °P waardige wijze gevierd! handelsregister kamer van koophandel. H^Singen: rT^ttibroodfabriek en Melkinrich- a3(W Vereeniging". v.h. Koole, Nicola h-eri y{}agn*e' Levendaal 7179, Leiden. I 1933 B- Van Dorster1, Leiden- &?ende opgave van: Het Centraal Öden ïshuis (f)' Hooge Rijndijk 109 taa't R7 n fdz,: 's-Gravenbage, Park- ïtrertJ' ?r eiSenares C. A. Donker is uit- Ieyaen Nieuwe eigenaar: Th J. van der 1 Ver^aUenden' wiens Procurat^e hierdoor CPh;»'o?en: ";ib-BKerkstraat 69, Noord- 8igat7rdn. Tabak-, sigarenwinkel. Hi'unm?1aKazijn „Homerus", Voorstraat ^dwijk-Binnen. HET PAVILJOEN VAN „ZOMERZORG". Het voormalige houten paviljoen van het café-restaurant „Zomerzorg", dat indertijd reeds dienst deed te Noordwijk, wordt nabij Kattenburg onder de gemeente Ter Aar weer herbouwd als uitbreiding van café Wolschrijn aldaar. NASLEEP VAN HET DRAMA TE NIEUWKOOP. Gisteravond te ongeveer 11 uur hebben verschillende Nieuwkoopers een oploop ver oorzaakt voor het huis aan de Hoogewoerd waar de gepensionneerle rijksveldwachter T. verdacht van poging tot moord op den 22-jv, d. W„ tijdelijk bij zijn schoonzusier vertoeft. Zij hebben gedreigd T. ook hiet niet met rust te zullen laten. De toestand van v. d. W. is goed vooruitgaande, hoewel hij met het overgebleven oog nog niets kan zien. EERSTE H. MIS. Van den heer Th. Piket. Gistermorgen heeft onder zeer veel be langstelling de eerwaarde heer Th. Piket die eenige dagen geleden tot priester is gewijd, zijn eerste H. Mis in de St. Jozef kerk aan den Heerensingel opgedragen. Hij werd geassisteerd door pastoor Vijverberg en kapelaan Gudde. 's Avonds vond er een plechtig danklof plaats. Daar de heer Piket commies der Ned. Spoorwegen aan het station alhier is ge weest, was er vooral van de zijde van het spoorwegpersoneel van het station en andere standplaatsen zeer veel belang- steling; de kerk was dan ook geheel ge vuld. Zaterdagavond werd de nieuw gewijde priester door een eere-comité van de R.K. Spoor- en Tramwegver. „St. Raphael" al hier van het station afgehaald. Pastoor Vijverberg en de geestelijke adviseur van „St. Raphaël" kapelaan Gudde verwel komden hem. Na aan het eere-comité te zijn voorgesteld, nam het gezelschap plaats in de gereedstaande landauer, waarvan de paarden pluimen met de pauselijke kleuren droegen en werd naar de St. Jozefkerk gereden, waar de heer Piket een zanghulde door het R.K. koor werd gebracht. TOONEELVEREENIGING „LEIDSCHE DILETTANTENCLUB". Een geslaagde zomeruitvoering. De overbekende tooneelvereen. „Leidsche Dilettantenclub" heeft Zaterdagavond in Concordia een zomeruitvoering gegeven. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede. dat het zwaartepunt van den avond niet gelegd moest worden op „uitvoering", maar op een gezellig samenzijn van leden en donateurs waardoor het onderling con tact verbeterd zal worden. Hierdoor was de late opening geen bezwaar. Opgevoerd werden een drama in een be drijf Zonde" van Henri 't Sas en het blij spel „Een Plezierritje", van D H. Zijlstra. In het eerste stuk was veel te genieten; goed spel. zoowel persoonlijk als met part ner. en vooral vaart. Het gemak bij het opkomen en acteeren toonde duidelijk de regie van den heer A. de Water. In een krachtig applaus ontspande zich dam ook de vol aandacht luisterende goed bezette zaal. Het blijspel wist ook de aandacht te boeien! Hoe klaterden hierbij de lachsal vo's door de zaal! Met beide stukjes heeft de Dilettantenclub een goede greep ge daan en haar donateurs en den gasten een prettogen avond bereid. Een gezellig bal onder leiding van den heer A N van Wijk. besloot deze uitvoering die werd op geluisterd door Gé Hof enk Band. De res. wachtmeester F. J. Heeris van het 6e regiment Veldartillerie alhier is bevorderd tot kornet bi) bovengenoemd regiment. Zaterdagmiddag is de 25-j C H al hier op de Garenmarkt van een auto ge vallen tijdens het opladen van materiaal. HU kreeg een hersenschudding en is in het Diaconessenhuis ter verpleging opgeno men. Bij informatie vernamen wü. dat zijn toestand bevredigend is. Voor de deelnemers van den a.s vischwedstrijd zij medegedeeld, dat de lo ting is bepaald op Woensdagmorgen van halftien tot halfelf in het gebouw Predi ker, Janvossensteeg. Voor de controle die nen de kaarten van de Arbeidsbeurs te worden medegebracht. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer der Leidsche Chr. Oranje- vereeniging betreffende de a.s. huldiging van H. M. de Koningin. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mussolini cn Dollfuss confereeren - Alge- lieele overeenstemming zou bereikt zijn - Hongersnood in Rusland. Het is waarschijlnijk dat in de Duitsch- Oostenrijksche kwestie binnenkort weer nieuwe maatregelen kunnen worden tege moet gezien Dan van de zijde van Oosten rijk en wellicht van de groote mogend heden! Het bezoek van bondskanselier Dollfuss aan Mussolini wijst in die rich ting! Zonder dat hij daar vooraf eenige openbaarheid aan had gegeven vertrok Dollfuss Zaterdagmorgen na een sim pele mededeeling daaromtrent in den ministerraad, die juist bijeen was per vliegtuig naar Riccione in de Italiaansche provincie Forli tot het voeren van nieuwe economische en politieke besprekingen met Mussolini, welke ontmoeting pas be gin September zou plaats hebben. Doll fuss begaf zich naai' het hotel van den Duce, waar de besprekingen plaats von den. Hierbij was ook de onderstaats-secre taris van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken, Suvich, tegenwoor dig. In een communiqué wordt medege deeld dat de algemeene politieke situatie ter sprake is gekomen Mussolini zette nogmaals het standpunt der Italiaansche regeering inzake de toekomst van Oosten rijk uiteen en behandelde de Donau- kwestie en de verschillende problemen, die slechts door het Viermogendhedenpact tot oplossing gebracht zouden kunnen wor den. Dollfuss gaf een uiteenzetting van den binnen- en buitenlandschen toe stand van Oostenrijk. Uitgaande van het beginsel der Oostenrijksche onafhanke lijkheid, verklaarde hij, dat Oostenrijk een politiek van vrede en samenwerking met al zijn naburen nastreefde, in het bijzon der met Italië en Hongarije, maar ook met Duitschland, zoodra dit mogelijk was. Aan het einde der bespreking werd vast gesteld, dat ten aanzien van alle behan delde vraagstukken volkomen overeen stemming tusschen beide staatslieden be stond. Mussolini heeft zich nog gisteravond naar de omgeving van Savona begeven om bij het begin van de legermanoeuvres aanwezig te zijn. Dollfuss vertrekt heden uit Riccione. De „Petit Parisien" te Parijs, de Duitsch- Oostenrijksche kwestie besprekend, schrijft: „In het aangezicht van de voortdurende provocaties, waaraan de nationaal-socia- listische elementen in Duitschland zich schuldig maken wordt de gedachtenwis- seling tusschen de kanselarijen te Lon den, Parijs en Rome voortgezet over de middelen om de Weensche regeering te steunen en zoo goed mogelijk het alge meen belang van het land te dienen. Er is nog geen enkel besluit genomen over eenigen vorm van interventie. Wij meenen echter, dat het in de richting is van onmiddellijke financieele en economi sche hulp, dat men zich terecht schijnt te oriënteeren. Hoe prikkelend ook de uit Muenchen draadloos verspreide redevoeringen zijn, men moet er het belang niet van over drijven, evenmin als dat van de staats greepdreigementen van de Heimwehre". Naar aanleiding van deze Fransche ont boezeming antwoordt Wolff het volgende: De Petit Parisien spreekt van onderhan delingen tusschen de regeeringen van Parijs, Londen en Rome over een onmid dellijke economische en financieele actie tot ondersteuning van Oostenrijk en de Oosteiirijksche Bondsregeering. Men schijnt bij de genoemde regeerin- gen werkelijk zeer bezorgd te zijn over het lot van .Oostenrijk, dat men zich nu reeds weer met de vraag bezighoudt, hoe Oosten rijk geholpen worden kan. Men kan echter niet ontkennen, dat de thans opnieuw in uitzicht gestelde hulp actie niet de eerste van haar soort is cn dat haar voorgangers nu juist geen zeer noemenswaardig verloop hebben gehad. Van de voor twee jaar uitgeschreven lee ning van 300 millioen schilling is eerst on langs de eerste Engelsche tranche uitge geven, afgezien van het feit, dat van de voorgenomen 300 millioen schilling slechts 250 tot stand gekomen waren. Daarbij komt, dat deze Engelsche tranche ook slechts diende tot dekking van credieten, evenals de Fransche slechts diende om credieten op langen termijn om te zetten. Oostenrijk heeft ook in de jaren 1922 en 1930 volkenbondsleeningen gekregen, voor welker rente en aflossing Frankrijk de garantie op zich nam. Toen Oostenrijk de renten niet meer betalen kon, moest Frankrijk tegenover de crediteuren voor de rente opkomen. Wanneer de Fransche regeering dus thans een nieuwe leening aan Oostenrijk zou geven, dan zou dit eigenlijk slechts hierop neerkomen, dat in de toekomst Oos tenrijk den rentedienst voor deze volken- bondsleening in de plaats der Fransche regeering zelf draagt. Baar geld kan Oos tenrijk va neen dergelijke leening in geen geval verwachten. In Rusland schijnt hongersnood te heer- schen! Zoo af en toe dringt daarvan, on danks strenge censuur, iets door naar Europa en onze medewerker, dr. Boris Raptschinsky, zal daar dezer dagen nog wel iets meer over vertellen. Intusschen blijkt de ernst van de situatie ook uit een oproep van den aartsbisschop van Weenen. kardinaal dr. Theodoor Innitzer. die het zijn plicht acht de wereld op te roepen tot een hulpactie. Geen dementeerende berichten kunnen, zegt hij, het feit loochenen, dat in de laat ste maanden honderdduizenden, ja, mil- lioenen menschen in Sovjet-Rusland door honger ten gronde zijn cegaan. Honderden aangrijpende brieven uit het gebied van den hongersnood, vooral uit de Oekraïne, in den noordelijken Kaukasus, berichten daarover de ontzettende details van de tragedie, die zich in Rusland afspeelt. In een mmorandum, dat berust op authentieke inlichtingen uit de kringen der verschillende in Rusland levende na tionaliteiten. bricht de secretaris-generaal van het Europeesche Nationaliteitencon gres, Dr Ewald Amende, dat door de hon- gercatastrophe naast de Russen en de be woners der Oekraine ook de leden van alle andere in de Sovjetunie levende volksgroe pen op ontzettende wiize worden getroffen. Reeds thans staat vast. dat de cata strophe ook nu. in den tijd van den nieuwen oogst, zal blijven voortduren. Om de verzorging der industriecentra moge lijk te maken, wordt, naar de Sovjet-pers openlijk toegeeft, onder toepassing van allerlei dwangmiddelen, den boeren in de Oekraine, den Kaukasus en elders de oogst ontnomen. De hongersnood zal daardoor binnen wienige maanden een nieuw hoog te punt hebben bereikt en opnieuw zul len millioenen menschen ten gronde gaan. DUITSCHLAND. Hitier spreekt te Godesberg De Luther^ week te Eisleben geopend Inwijding Horst Wesselmonumcnt. Op de vergadering van stafleiders der S S. en S.A. te Godesberg heeft Hitier een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de innerlijke tegenspraak van democratie, liberalisme en marxisme een natuurlijke aanleiding waren geweest voor het groeien van het nat-socialsme. De groote taak der Duitschers is het thans, een nieuw ge slacht van leiders te kweeken. dat de dra ger zal zijn van het Duitsche volksleven. Systematisch moet een leidershierarchie op politiek gebied worden ontwikkeld, die de geheele natie bijeenhoudt. Hij is van meening, dat deze taak in een natuurlijke evolutie kan worder. volbracht. Het volk VAil geleid worden maar het wil ook dat degenen, die het leiden daartoe bekwaam zijn. Gisteren is de Lutherweek te Eisleben begonnen. De stad ls een vlaggenzee Uit binnen- en buitenland zijn de bezoekers in grooten getale naar Eisleben gekomen. De feestelijkheden werden geopend met een groote plechtigheid in een reusachtige tent op de feestweide. In het middelpunt van de belangstelling stond de rede van Pfarrer Hossen f elder. De bijeenkomst werd opgeluisterd met zang. Op het historische marktplein vond de eerste opvoering plaats van het „Fest- spiel" „Der Bergmann Gottes" van Franz Kern. Op grond van een gerechtelijk arresta tiebevel is de bankdirecteur Tiefers, Neder- landsch consul te Hannover wegens ver denking van corruptie gearresteerd en naar 't huis van bewaring overgebracht. Gisteren is te Lindenburg een monument onthuld ter eere van den „zanger en strijder der nationaal-socialistische bewe ging", Horst Wessel. De moeder van Wessel en diens zuster namen aan de plechtigheid welke door eenige duizenden personen werd bijgewoond, deel. Het monument bestaat uit een brok gra niet dat ongeveer 600 centenaren weegt. Deze massa heeft eeuwenlang aan den rand der stad bedolven gelegen. Reeds tal van malen heeft het voornemen bestaan van dit granietblok een monument te maken, doch uit practische overwegingen heeft men daar steeds van afgezien. FRANKRIJK. Fransche gendarmes bezetten Andorra. De spanning te Andorra, waar de oude generale raad weigert zijn functies ter be schikking te stellen, heeft thans haar hoogtepunt bereikt. De prefect van het Fransche departement Oost-Pyreneeën heeft als permanent vertegenwoordiger der Fransche regeering in den nacht van Vrij dag op Zaterdag 50 Fransche gendarmes naar Andorra gezonden ter waarborging van de uitvoering van maatregelen, die in opdracht van zijn regeering en den bis schop van Urgel zijn getroffen. Sedert 1890 is dit de tweede keer, dat Fransche gendarmes naar Andorra zijn gezonden. De Paris Soir legt er den na druk op, dat deze gebeurtenissen tot ern stige incidenten zou kunnen leiden, daar het twijfelachtig is, of de bewoners van de kleine republiek zich niet tegen het zen den der gendarmes zullen verzetten. VEREENIGDE STATEN. Code voor de staalindustrie aangenomen. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft de Amerikaansche staalindustrie na maandenlange onderhandelingen zich thans bereid verklaard, de door de regee- nng-Roosevelt uitgewerkte code voor de staalindustrie te aanvaarden. In regee- ringskringen wordt verwacht, dat de pe troleum- de bruinkolen- en de auto- industrie met inbegrip van Ford het voor beeld der staalindustrie zullen volgen. BINNENLAND. Dc toelichting van de architecten op dc nieuwe Leidsche Stadhuisplannen. (Stads nieuws, ie Blad). Soepeler toepassing van de crisis-invoer- wet voorgesteld. (Binnenland, 2e Blad). De middenstand gaat op 20 September in Den Haag demonstreeren. (Binnenland, 2e Blad). Trambestuurder te Rotterdam door be roerte getroffen; de tram reed met groote snelheid nog 600 Meter door. (Gemengd, j 3e Blad). Tal van doodeli.ike motorongelukken. I (Gemengd, 3e Blad). De staking bij de werkverschaffing tc i Haarlemmermeer; de meening van burge meester mr. Slob. (3e Blad). Droevig doodelijk ongeval te Wassenaar; jongetje onder 't zand bedolven. (Uit de Omstreken, 2e Blad). BUITENLAND. Een onderhoud tusschen Mussolini en Dollfuss. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Een rustige Zondag te Dublin. (Buitenl., Ie Blad). De code voor de Amerikaansche Staalindustrie aangenomen. (Buitenl., Ie Blad). (Buitenland, Hongersnood in Rusland. Ie Blad). De Valera verklaart dc organisatie der blauwhcmden te zullen ontbinden. (Tel., Ie Blad). ENGELAND. Rust in Ierland - Afwachtende houding tegenover Gandhi. In het algemeen is de Zondag in Ier land rustig verloopen. Te Dublin deed zich een incident voor toen republikeinen het gebouw der Blauwhemden-organisatie binnendrong en een vaandel bemachtig den. Er ontstond een worsteling met de blauwhemden. waarbij het vaandel in stukken werd gescheurd. De republikeinen verbrandden het door hen veroverde stuk van het vaandel. Overigens heerschte te Dublin rust. Ge neraal O'Duffy had bevolen, dat de blauwhemden hun bijeenkomsten buiten de stad en ver van de drukke verkeers wegen zouden houden. De regeering had de voornaamste pun ten door politie laten bezetten, terwijl in de kazernes de militairen in gereedheid werden gehouden. In den loop van den middag hielden republikeinen een optocht door de stad en legden kransen op het graf van de Iersche vrijheidshelden Collins. Griffins en O'Higgins. Naar verluidt zou de Indische regeering voornemens zijn, een afwachtende hou ding tegenover Gandhi aan te nemen en hem voorloopig rustig te laten rusten. Men verwacht dat Gandhi uit de gevangenis ontslagen zal worden zoodra zijn gezond heidstoestand bedenkelijk wordt. De arbeiders in de anthracietmijnen van Zuid-Wales hebben besloten het werk te hervatten. Zooals gemeld, staakten hier 17.000 man. CUBA. President De Cespedes vraagt hulp aan president Roosevelt. President de Cespedos heeft aan presi dent Roosevelt gevraagd een economische en financieele commissie naar Cuba te willen zenden voor het uitwerken van een plan tot het benutten van de economische hulpbronnen van Cuba. De Amerikaansche gezant Welles en de Cubaansche minister van Financiën heb ben over deze kwestie van gedachten ge wisseld en ook over de kwestie eener lee ning voor Cuba, opdat dit land onder de huidige exceptioneele omstandigheden de loopende schulden kan afdoen. Tegelijk met zijn verzoek aan Roosevelt om steun heeft de Cespedes de Amerikaan sche regeering zijn dank betuigd voor de verleende hulp bij de jongste incidenten. De Amerikaansche torpedojager „Tay lor" heeft Havanna verlaten; daarmede is de laatste vlooteenheid, gezonden ter be scherming van Amerikaansche burgers op Cuba, teruggeroepen. Intusschen blijft de situatie wat de sta kingen in de haven betreft, moeilijk. Pre sident de Cespedes heeft thans drie leden der regeering aangewezen om onderhande lingen te voeren met de stakers en de scheepvaart-maatschappijen, ten einde een einde te maken aan het conflict. Als gevolg van de stakingsactie beginnen de voorraden van verschillende producten uitgeput te raken. Dit geldt o.a. voor de dagbladen, die door de schaarschte aan papier slechts in kleine edities kunnen verschijnen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1