LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Augustus 1933 Vierde Blad No. 22521 BINNENLAND. Nieuwe Gouverneur van Suriname. GEMENGD NIEUWS. '^^^andschi^ndnasta losse nummers van ons Blad Jaargan* Dr. J. C. KIELSTRA BENOEMD, s opvolger van dr. A. Rutgers. Prol. Dr- Kielstra. I Koninklijk besluit d.d. 16 Augustus heer dr. J. C. Kielstra, hoogleeraar e Landbouwhoogeschool te Wagenin- fbenoemd tot Gouverneur van Suri- If. mr. Johannes Coenraad Kielstra, J 13 November 1878 te Zwartsluis ge- I. Hij doorliep het gymnasium te Mid- irg en studeerde daarna aan de Uni- tëit te Leiden in de rechtswetenschap, hij op stellingen promoveerde. In kerd hij Indisch rechterlijk ambtenaar fertrok in datzelTHe jaar naar Ned.- waar hij verschillende ambten heeft lid. Zoo was hij van 1904 tot 1906 fctuut-officier van Justitie te Makas- (ran 1906 tot 1909 vervulde hij verschil- administratieve betrekkingen. In |tgenoemd jaar werd hij adjudant-ad- voor de bestuurszaken der Buiten- kten, welk ambt hij tot 1915 waar- In dit jaar ging hij met verlof naar [aderland. Drie jaar later werd hij be- 1 tot hoogleeraar in koloniaal staats- koloniaal strafrecht. Indische land- boudkunde en Indisch agrarisch recht de Landbouwhoogeschool te Wage- n. In 1926 werd prof. Kielstra tevens hoogieeraar aan de universiteit trecht in tropische staathuishoud- le bchiliende werken zijn van zijn hand penen o.a. „proeve eener inleiding koloniale staatshuishoudkunde" in „de suikerindustrie op Java en hare lette aan grond" in 1919 en „het kolo- I vraagstuk van dezen tijd" in 1928, Ijl hij in verschillende tijdschriften felen publiceerde. )f. Kielstra. die den rang heeft van majoor, is voorzitter van de Vereeni- I van Verlofsofficieren. IN KORTING OP SOCIALE ZAKEN. Een ontkenning van minister Slotemaker de Bruine. jar aanleiding van de berichten om- een vermindering der sociale uit- n van ongeveer 42 millioen gulden op l'jkabegrooting 1934 hebben wij ons |éen minister van Sociale Zaken ge- met het verzoek daaromtrent eenige inlichtingen te mogen ontvangen, mister Slotemaker de Bruine begon opmerking, dat de uitdrukking mie zaken" nog al vaag is, daar ook departementen sociale uitgaven len. paar wat mijn departement betreft", de minister, „kan ik u mededeelen, er voorshands in geslaagd ben, om pijn begrooting 1934 voor tuberculose- PJding, kinderuitzending, drankbe- mng enz. dezelfde bedragen uit te als welke op de begrooting 1932 vamen. Voor werkverschaffing, steun !^ning, moreele steun aan te werk koen en steun voor den opbouw van kwamen op de begrooting 1933 afzonderlijke artikelen voor. Deze P waren begrepen onder een ruim be- p ingsartikel. Echter heb ik voor elk °hderwerpen op de begrooting 1934 uitgetrokken, datgene, wat tot voe voor deze posten uitgegeven is, pat op de genoemde uitgaven geen ver- ia toegepast!" IclI0 vroegen wij den minister of l!„P vermoeden had, hoe geruchten als F noedoeide, in de wereld kwamen, rap antwoordde de minister: „Ik ver- d" gerucht in verband staat ItlM. z-e.er aanvankelijke raming, die f jas. voor mijn optreden, is gemaakt i v- gebleken zeer aan den rui- ..t"' te zijn. Ik herhaal echter, dat begrooting voor 1934 voorshands op Moreele en hygiënische punten oCkort". i}et departement van sociale ra* ongetwijfeld ook bij moc- 111 algcmeene bezuiniging?' m/rtïl v°Uedig mijn plicht om ern- t€ werken aan een blijvende iWde rilan 's Riiks uitgaven", ant ing minister hierop. „Ais ik voor >?en' i?0„re^'e en hygiënische voorzle- datzelfde heb uitgetrokken als v'om reelct ^t vanzelf. dat er geld 1 van rfn o a- d°°r versobe- Wtln, d'ensten. Wanneer mijn be- 1 öiljerschijnt, zal wel blijken hoe- caardoor gevonden is". RECLAME. TWEE HUIZENBLOKKEN DOOR DRAAD VERSPERRING OMGEVEN. OoTwrr^3 35 ËN 60 CT. I Uöï> TUBE 5667 Conflict tusschen de gemeente Leeuwarden en een bouwondernemer. Reeds langer dan een jaar is de ge meente Leeuwarden in conflict met een bouwondernemer aldaar, die twee blokken woningen heeft gebouwd aan den weg naar Lekkum, waarvoor de laatste bouw vergunning had gekregen van de randge meente Leeuwarderadeel. Thans heeft het gemeentebestuur van Leeuwarden twee rijen palen met draad- sperring voor beide huizenblokken laten aanbrengen. Bordjes werden geplaatst met het opschrift „verboden toegang" en een politie-agent bewaakt sedert enkele dagen den nauwen toegang, die aan het einde van elk der huizen blokken is opengelaten De bewoners zijn nu gedwongen den ta melijk langen weg voor de huizen langs te nemen, teneinde op den openbaren weg te geraken. De zaak is deze. De gemeente Leeuwar den heeft op grond van de randgemeente een straat geprojecteerd, welke uit zal ko men op den Lekkumerweg, die eigendom van het rijk is, maar door Leeuwarden wordt beheerd. Van dit uitbreidingsplan staat officieel echter nog niets vast en de goedkeuring van Ged- Staten op dit plan is nog steeds niet verkregen. Daarom wil de randgemeente van een dergelijke straat niets weten en heeft zij den bouwondernemer een bouwvergunning gegeven op den grond, dien hij heeft ge kocht. De rooilijn van deze huizen is in dertijd vastgesteld door Ged. Staten, zoo dat de bouwondernemer meent recht te hebben met het bouwen van de huizen door te gaan. Het gemeentebestuur van Leeuwarden, dat lang gedraald heeft voordat het tot handelen overging, heeft nu plotseling den bouwondernemer gelast den nieuwbouw te staken. Deze weigerde dat en ging voort met bouwen. Daarop heeft het gemeente bestuur palen in den grond laten slaan, teneinde den bouwondernemer en zijn werkvolk den uitgang op den Lekkumer weg te beletten. Toen de adviseur van den bouwondernemer dreigde, dat hij de draad zou doorknippen, zoodra deze was aange bracht, is er politiemacht gekomen om dit te beletten. Daarbij kwam het tot een hef tige woordenwisseling tusschen den advi seur der bouwfirma, een architect, en den gemeente-architect. De eerste voerde zijn bedreiging niet uit, doch klom over de draadversperring heen, met de bedoeling een proces uit te lokken. Het proces-verbaal van den gemeente architect is niet geaccepteerd door den of ficier van Justitie: vermoedelijk wil men eerst eens het kort geding afwachten, dat door den bouwondernemer en zijn advi seur aanhangig is gemaakt. Eergistermiddag heeft de burgemeester van Leeuwarden een comité uit de bewo ners van den Lekkumer weg ontvangen, die van haar ontstemming over deze daad van het gemeentebestuur heeft doen blij ken. De burgemeester gaf toe, dat de ma nier van doen voor de betrokken bewoners niet aangenaam was en hij zou daarom B en W. voorstellen, de versperringen te laten wegnemen. Naar men ons nader meldt is thans de politiebewaking ingetrokken. Msb. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gistermiddag is op den Rijksweg En schedé—Hengelo onder de gemeente Lon- neker de 72-jarige J- ten Bruggencate uit Enschedé, die plotseling den weg overstak, aangereden door een vrachtauto welke hem achter op reed. De man bekwam zulke ernstige verwondingen dat hij eenige oogenblikken later overleed. Daar de rem men van de vrachtauto niet in deugde- lijken staat bleken te verkeeren, is de wa gen in beslag genomen. NIEUWE LOONSVERLAGING TE NIJVERDAL. In het reeds zwaar door de crisis getrof fen Nijverdal heeft de voornaamste textiel fabriek, nl. de Kon. Stoomweverij aldaar, een nieuwe loonsverlaging tegen 4 Septem ber a.s. aangekondigd. Deze verlaging va rieert voor de verschillende groepen van 5 tot 15%. In Nijverdal zelf is men zeer onder den indruk van deze loonsverlaging, te meer, omdat de actie van 't gemeente bestuur bij het Rijk, om steun in de ge meentelasten te verkrijgen, niet gelukt is. GEEN SAMENVOEGING VAN ENSCHEDE EN LONNEKER. Wel uitbreiding voor Enschedé. „Tubantia" verneemt uit goede bron, dat de minister van Binnenlandsche Zaken niet genegen is wetsontwerpen in te die nen tot samenvoeging van de gemeenten Enschedé en Lonneker. Wel wil hij bevor deren, dat Enschedé uitbreiding krijgt overeenkomstig het voorstel van den bur gemeester van Lonneker, gedaan in de zitting van Gedep. Staten met het ge meentebestuur van Enschedé en Lonneker gehouden te Zwolle op 8 October 1931, waarin een gebied van uitbreiding wordt aangeboden van 1650 hectare, waarin het geheele toekomstige havenplan is gelegen. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Het antwoord van minister Colijn ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Amelink betreffende het ne men van maatregelen van Regeeringswege in verband met in een blad aanbevolen optreden tegen werkwilligen tijdens de staking in het vlsscherij be drijf te IJmui- den luidt, dat op dit oogenblik de omstan digheden, die tot ingrijpen zouden nopen, niet aanwezig zijn. Mochten die omstan digheden zich wél gaan voordoen, dan zal de Regeering niet aarzelen de noodige maatregelen te treffen o— VERSPREIDE BERICHTEN. Met 65 stemmen heeft de gemeente raad van Schiebroek besloten 't straperlo- spel met ingang van heden te verbieden. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Het leven gered door een openstaand portierraampje. Eergistermorgen reden de heer en me vrouw P. uit Utrecht met een auto naar Tiel. Met een ijiatig gangetje reden zij in Buren op den grindweg langs de Linge. Plotseling slipt de auto en rolde van den dijk terwijl hij driemaal over den kop sloeg en zoo het water in. Daar het een gesloten auto was, zouden de inzittenden zeer waarschijnlijk het leven er bij heb ben ingeschoten, wanneer niet toevallig een portierraampje was opengelaten Niet dan met de grootste inspanning, slaagden zij er in zich er door te wringen en boven op de auto te komen. In dien tusschentijd waren de menschen bij de plaats des on- heils gekomen, die er evenwel werkloos bij toezagen. De twee drenkelingen riepen hun vertwijfeld toe: „Maar menschen, helpt dan toch!", waarop het antwoord klonk: „Wij kunnen niet zwemmen". Gelukkig naderde op dat moment een wagen met planken beladen. In een mini mum van tijd werden de drenkelingen door middel van enkele planken uit het water gehaald en door een nabijwonende familie zeer liefderijk opgenomen en van droge kleeren voorzien. „u. D." PIJNENBURG MAAKT ONGELUKKEN. Met zijn auto in botsing bij Nijmegen. De wielrenner Pijnenburg nam gister middag met zijn Ford-wagen in vrij groote vaart den oprit naar de Gravebrug te Nijmegen. Tegelijkertijd reed een motor rijder den weg op. De man werd door den Ford van Pijnenburg gegrepen en tegen den grond geslingerd. De wagen van Pij nenburg slingerde door de botsing en maakte een tweede aanrijding, ditmaal met de auto van de fa. Van B. te Nijme gen. Deze auto werd zoo zwaar bescha digd. dat zij moest worden weggesleept. Ook de motorfiets bleek zwaar beschadigd te zijn, terwijl de berijder gekneusd werd en naar zijn woning gedragen moest wor den. De politie nam Pijnenburg een ver hoor af en maakte procesverbaal op. Pij nenburg kon zijn weg met zijn Ford ver volgen. BRAND. Eergisteravond omstreeks half twaalf ontdekte een inwoner van Santpoort die langs de ruine van Brederode fietste, een sterke brandlucht. Bij nader onderzoek bleek hem dat deze afkomstig was uit de richting van het hotel Velserend. Hij begaf zich naar het hotel en het bleek hem. dat daar een hevige brand woedde. De gérant werd gewaarschuwd waarna de brandweer van Santpoort gealarmeerd is. Onder lei ding van opperbrandmeester Jak werden vier slangen uitgelegd om het vuur dat door den sterken wind aangewakkerd was, te blusschen. Later kwam nog de brand spuit van het provinciale ziekenhuis te hulp. Tegen zooveel water bleek het vuur niet bestand en zienderoogen verminder den de vlammen. Tegen vijf uur kon ge zegd worden, dat de brandweer het vuur meester was. Alleen de bovenverdieping is uitgebrand. De waterschade is zeer aan zienlijk. Naar de oorzaak wordt een on derzoek ingesteld. Te Zuidbroek is brand ontstaan in de boerderij, bewoond door J. Oostewijk, en eigendom der fa. Kroon te Sappemeer In een oogenblik stond het perceel In lichtei laaie. De brandweer kon niets meer red den. De inboedel ging verloren alsmede drie rijwielen en een motorfiets. Verzeke ring dekt de schade. Omtrent de oorzaak van den brand gaf een kostganger (de bewoners waren af wezig) op, dat hij bij het aanmaken van een kachel eerst petroleum had gebruikt die niet in vlam geraakte. Later zou hij op het smeulend hout nogmaals petroleum geworpen hebben, waardoor een ontplof fing ontstond. Door den schrik had hij de gevulde petroleumbus ook nog laten vallen en was daarna het huis uitgevlucht. KIND VOOR DE OOGEN DER MOEDER GEDOOD. Gistermiddag ontsnapte de 5-jarige L. T. M. aan het toezicht van zijn moeder, toen hij met andere kinderen op een open terrein aan de dr Gerkestraat tt Zandvoort speelde. Het kind stak plotse ling de straat over en werd door een pas- seerenden auto gegrepen en onmiddellijk gedood. De chauffeur remde uit alle macht en had volgens ooggetuigen geen schuld. De moeder, die het ongeluk in haar on middellijke nabijheid zag gebeuren, is in overspannen toestand naar huis vervoerd. N. R. Crt. o BUITENLANDSCH GEMENGD. VIJF DUIZEND CHINEEZEN VERDRONKEN. Slachtoffers van een vloedgolf. Bij de overstroomingen van de Gele Rivier in Noord-China zijn. volgens te Sjanghai ontvangen berichten uit Han- kau, 5000 Chineesche boeren verdronken. De meesten hunner zijn het slachtoffer geworden van een vloedgolf, die na een dijkdoorbraak honderden huizen over stroomde en vernielde. Bandieten maken van de gelegenheid gebruik en overvallen de reeds zoo zwaar bezochte bevolking TRAGISCH ONGEVAL OP ZEE Eerste officier door stortvloed over boord geworpen. Het Dultsche stoomscht# „Kurland" dat onderweg was van Engeland naar Riga, heeft bij Terschelling den eersten officier verloren. Hij werd bij een sterke deining over boord geworpen. Zijn lijk kon nog niet geborgen worden. Toen de kapitein van het schip de ongelukstijding vernam kreeg hij een be roerte en moest hij in een ziekenhuis te Kiel worden opgenomen. (Van onzen correspondent.). GAAT DE VALERA'S ZON ONDER? Londen, Augustus 1933. Het zou wat vlug zijn, uit de jongste politieke gebeurtenissen in den Ierschen Vrijstaat de slotsom te trekken, dat de zon van De Valera ondergaat. Maar dc ge beurtenissen rechtvaardigen wel de vraag, die het opschrift is van dezen brief. Het ziet er naar uit. dat de Britsche economi sche maatregelen, genomen tegen het be sluit van de regeering in Dublin om de land-annuiteiten niet te betalen, bezig zijn den Vrijstaat te verdeelen in twee hevig tegen elkaar gekante politieke par tijen. Die Britsche repressailles moeten worden gezien als de eerste en voornaam ste oorzaak van de politieke verbittering, welke het Groene Eiland op het oogenblik vaneenrijt In zooverre is Engeland op nieuw aanleiding voor de hachelijke wrij ving. Maar dit land heeft er rechtstreeks niet mee te maken. En Engeland houdt er zich buiten. Tot heden is de strijd alleen gevoerd met mond en pen, maar alles schijnt gereed te zijn voor ernstlgen broederstrijd, waarbij bloed dreigt te vloeien De hoop op vermijding is alleen gelegen in weer een andere Ier- sche eigenaardigheid. Men zegt nl., dat het klaarblijkelijk onvermijdelijke zich ln dat land nimmer voordoet, maar daaren tegen wel het onverwachte. De burger- strijd is klaarblijkelijk onvermijdelijk en daarom zal hij wellicht achterwege blijven. Het is te hopen! Het is niet uitsluitend een zaak van ernstig verschil tusschen twee politieke partijen Dat alleen zou zelfs in den Vrij staat niet kunnen leiden tot burgerkrijg. Het bedenkelijke van den toestand is. dat op het voorbeeld van Duitschland strijd machten achter de politieke partijen staan, die zich niet zullen ontzien, wan neer het oogenblik gunstig lijkt, de grond wettelijke basis, waarop de staat rust. te vernietigen. De partij van De Valera, die thans aan het bestuur is, heeft thans en het gaat gewoonlijk zoo wanneer men ver antwoordelijk wordt voor het bestuur voorbeeldig respect voor de Constitutie, waar die Constitutie dienst kan doen voor bestrijding van den politieken vijand. Maar De Valera ontleent feitelijk zijn macht en zijn positie aan de meest oncon- stitutioneele instelling, welke men zich denken kan, nl het Iersch Republikeinsch Leger, een tot de tanden gewapende on wettige macht, van welker steun hij ver zekerd kan zijn zoolang hij naar haar pij pen danst en in zijn bestuursmaatregelen streeft naar een onafhankelijke republiek, een doel waarvoor de I.R.A. (Irisr Repu blican Army) is opgericht en waarvoor deze instelling zich wapent. De andere groote partij, die van oud-president Cos- grave, heeft geen leger achter zich, maar heult thans met de onlangs opgerichte Natlonle Garde, een stichting van generaal O'Duffy. ook wel de Blauwe Hemden ge noemd. Cosgrave en zijn volgelingen voe len zteh verwant aan deze Blauwe Hemden en hebben daarvan getuigd. President De Valera, die thans een dubbelzinnige rol speelt door aan den eenen kant op te komen voor de Constitutie en aan den anderen kant met drastische anti-Engel- sche maatregelen te beproeven de gewel denaars van de I.R.A. te vriend te hou den, heeft in generaal O'Duffy een man DE BRAND BIJ RIJSSEL. Een gedeelte van de munitie ontploft. De „Paris Soir" meldt uit Rijssel, dat de brand, die uitgebroken is in een munitie- hoeveelheid, die zou zijn begraven in 1919 door de Engelschen, nog in hevigheid is toegenomen Donderdagavond scheen het vuur lang zamerhand te wijken, zoodat een ingenieur reeds het plan opperde de brandende plaats vrij te maken. Gistermorgen meld den de op wacht staande politie-agenten echter, dat het vuur en de rookontwikke ling weer toenamen. Verder hebben zij een handgranaat en een rol lont ln de nabijheid van het vuur uitgegraven. Uit onderaardsch geruisch en gerommel is merkbaar, dat het vuur verder voort- vreet. Naar het schijnt houdt men nog rekening met de mogelijkheid van een ontploffing, daar de bevoegde burgemees ter de omgeving heeft doen ontruimen. De „Liberté" voegt hieraan nog toe. dat men een catastrophe kan verwachten, daar men het eind van het lont, dat door het vuur was aangetast niet heeft kunnen be reiken. De mogelijkheid blijft dus bestaan dat het geheele depot, dat 5000 granaten zou bevatten in de lucht zal vliegen. Men heeft nog geen opgravingen kunnen doen om na te sporen wat voor munitie hier eigenlijk begraven ligt. Gistermiddag hebben reeds eenige ge deeltelijke ontploffingen plaats gehad. Het betrof hier oogenschijnlijk handgranaten. Het voornaamste depot, dat 2.50 M onder den grond zit is door het vuur nog niet bereikt. DE WONDERKLOK VAN POTSDAM WERKT WEER. De wonderklok van het voormalig keizer lijk paleis te Potsdam werkt weer. Tijdens de revolutie van November 1918 werd de klok half vernield en men achtte het niet meer mogelijk, haar te herstellen, totdat een Berlijnsch klokkenmaker de autoriteiten wist te overreden, hem de reparatie op te dragen. Hij heeft 160 uren er aan gewerkt, met het resultaat, dat het uurwerk weer per, fect loopt. Deze klok is gemaakt in 1791 en heeft vele merkwaardigheden. Zoo toont zij o.a. den juisten tijd aan, waarop de zon op komt en waarop zij ondergaat. Zij heeft een klokkenspel, dat automatisch uitge schakeld wordt tusschen 9 uur 's avonds en 6 uur s' morgens. VONNIS IN GöRRESHAUS-PROCES. De rechtbank te Keulen heeft de vol gende vonnissen geveld tegen de verdach ten in het z.g. Görreshaus-proces, die be schuldigd werden van ongeoorloofde fi- nancieele manipulaties: Maus 3 jaar ge vangenisstraf en 1000 mark boete. Món- ning 3 maanden en 400 mark, Stocky 2 jaar en zes maamten en 1000 mark. Brü- ning 2 jaar en zes maanden en 600 mark. Conrad werd vrijgesproken. van vlammend politiek geloof en felle vastberadendheld tegenover zich. Het aantal volgelingen van O'Duffy neemt gestadig toe. Dat ook zijn leger macht die alsnog gewapend heet te zijn onwettig is, staat vast. De leider heeft zelf openhartig zijn doel beleden. Dat doel is, het bestaande parlementaire stelsel te vernietigen en het te vervangen (uiteraard na een interregnum van dic tatuur. dat even lang kan duren als dat van Mussolini) door beroeps- en bedrijfs- vertegenwoordiglng, dus in den geest van den corporatieven staat, welke zich ln Italië ontwikkelt. De Blauwe Herfflen zijn dus een semi-fasciStische organisatie. Ook De Valera's bestuur heeft uiteraard sterk- fascistlsche trekken. Het verschil tusschen de eene en de andere opvatting is vooral, dat O'Duffy de bezitsklasse in bescherming wil nemen, terwijl De Valera meer de man is van de bezitsloozen. die uiteraard in aantal sterk overheerschen. O'Duffy krijgt meer en meer aanhangers onder de boeren en de fabrikanten, onder de groote pro ducenten dus. die liet hevigst te lijden hebben van den economischen oorlog met Engeland. Er zijn nu welgeteld drie legers ln den Vrijstaat: het officieele leger, dat de Iersche Garde heet, de reeds genoemde I.R.A. en de Blauwe Hemden van O'Duffy. Het eerstgenoemde is voor de regeering een macht van twijfelachtige waarde. Het tweede blijft den president steunen zoo lang hij een onverdroten republlkeinsche politiek voert. Het derde is half-fascistisch in beginsel en heeft gezworen de regeering ten val te zullen brengen. Onder deze omstandighgden is De Valera dus nage noeg aan de genade van de revolverhelden van de I.R.A. overgeleverd. Toen de pre sident dezer dagen een verbod op het bezit van wapenen uitvaardigde, bleek al gauw, dat het alleen gold voor de Blauwe Hem den, terwijl de tot de tanden gewapende scharen van de IRA met rust werden ge laten Daaruit moet men concludeeren, dat De Valera met al zijn moed die ongeregel de troepen niet durft aanpakken. Hij on dervindt, dat deze clandestiene formidabele macht, die hem in den bestuurszetel heeft geheschen, thans met haar afdrelglngs- politiek hem in een uiterst scheeve positie plaatst. Afgescheiden daarvan ls ook De Valera in ander opzicht niet gerust over de I.R.A. De godsdienst is in het spel ge komen. Een groot deel van de IRA is openlijk communistisch, en de meerder heid van de R K geestelijkheid heeft daar om tegen de IRA stelling genomen. Dit plaatst den president in een lastig parket, want hij is een trouw zoon van de Kerk Over de jongste ontwikkeling der din gen zal de lezer reeds grootendeels zijn ingelicht. Generaal O'Duffy en zijn Nat. Garde zouden, wat er ook zou gebeuren, Zondag 13 Aug. door de straten van Dublin gaan marcheeren om hulde te brengen bij de graven in het Leinster Park aan de nagedachtenis van de drie Iersche helden en stichters van den Vrijstaat: Collins, Griffith en O'Higgins. Maar toen De Valera den optocht verbood, aanvaardde O'Duffy het verbod met opvallende gedweeheid. Het zou echter verkeerd zijn, deze toegeef lijke houding van den leider der Blauwe Hemden te beschouwen als een erkenninj van zwakheid. Hij heeft verklaard, dat hij bij een plechtige gelegenheid als die van de herdenking der Iersche voormannen het gevaar van onlusten in Dublin, dat door de houding der regeering was gerezen, wenschte te vermijden. Een dergelijke ver klaring lijkt afdoende en de gedachte, waardoor ze werd ingegeven, is prijzens waardig. De Valera's nadere verklaring van het verbod voor het houden van den optocht is op zichzelf ook aannemelijk en logisch genoeg. De Nationale Garde, zoo ongeveer heeft De Valera gezegd, heeft openlijk erkend, dat zij streeft naar de vernietiging van het parlementaire stelsel. Het militaire karakter van de instelling rechtvaardigt de opvatting, dr.t cle leiders voornemens zijn om onder gunstige om standigheden geweld in de plaats te stel len var de wet. Ondanl-s herhaalde waar schuwingen hebben zij hun volgelingen ge last op de voorgenomen parade uniformen te dragen Onder deze omstandigneden zouden uit zulk e;n betooging ernstige onlusten kunnen voortkomen. Het is de heilige piicht der regeering. zoo besloot De Valera, de rechten er. vrijheden der be volking te beschermen en zij is niet voor nemens in dien plicht tekort te schieten. De vrees voor onlusten heeft dus beider houding voorgeschreven. Een regeering. welke echter als die van De Valera, het bestaan van een onwettige legermacht als de I.R.A. duldt, kan niet beschouwd worden als een sterke regee ring. De Valera heeft de betooging van de Nationale Garde onderdrukt. Een noodza kelijk complement is, dat hij ook de andere onwettige legermacht, de I.R A die hem niet alleen steunt maar ook drijft, onderdrukt. Zoo lang hij dit niet doet, zal hij worden beschouwd als het werktuig in de handen van een terroristische macht, die zich in het geheim doet gelden. Zoodra De Valera heeft uitgemaakt, dat in een beschaafden staat alleen de regeering ge wapende troepen mag bezitten en deze stelling in practijk heeft gebracht, zal hij hebben bewezen, dat hij werkelijk het ge zag ln zijn land vertegenwoordigt. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. W1JTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A.SOMERWILAz. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat I 26 Joh. HOGERVORST, Haarl.str. I 28 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2'4 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. V. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13