„ZOMERZORG" VOORHEEN EN THANS |»te Jaargang WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1933 No. 22518 FICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. EEN SIERAAD IN HET STADSBEELD. IN RECORD-TIJD GEBOUWD. Het voornaamste Nieuws van heden^ EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: to CU. oer regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen ;ar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle dere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën tslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. 11 een maximum aantal woorden van 30. casso volgens postrecht Voor eventueele opzending van leven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bfadea EERSTE BLAD. HINDERWET. rgemeester en Wethouders van Lelden gen ter algemeene kennis, dat door de beslissing op het verzoek van; de NV. Algemeene Confectiehandel C. en A. Brenninkmeyer, om vergun- tot het oprichten van een confectie- ter in het perceel. Botermarkt No. 5, bekend Sectie G. No. 1286; b. de N.V. tot. import van petroleumproducten, vergunning tot het oprichten van een -rgrondsche bewaarplaats voor benzine bovengrondsche aftapinrichting in en et trottoir nabij het perceel Lage Rijn- No. 45. kad. bekend Sectie K. No. S; c J. Karstens, om vergunning tot het eiden van de drukkerij in het perceel Igracht No. 35, kad. bekend Sectie I, 572, is verdaagd. J. SPLINTER GZN., Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. iden. 16 Augustus 1933. 5556 HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. lstermiddag is op het vrije Zuider- nd te Noordwijk de 10-jarige J. K., ende alhier, die met een oom en een f je aan het baden was, in zee verdron- Het ventje, dat zich niet ver van het nd in zee bevond, was plotseling ver- nen. Direct werd in de z.g. kettinggreep breede strook afgezocht. Reddingsbrigade, die gewaarschuwd was zeer spoedig ter plaatse. Ook met dreg werd gezocht, echter zonder resul- t. Tot nu toe is het lijkje nog niet ge- len. Foto Bleuzé. straïï wlnkelPand van de firma Van Kloeten, waardoor het aspect van de Ütecf i.8*? aanmerkelijke verandering heeft ondergaan, is heden geopend. 15 he heer H. Lamberts uit Oegstgeest. Zie ook elders is Bla" Foto Bleuzé Het gevleugelde woord geldt ook voor „Zomerzorg": „Es'ist eine alte Geschichte und doch bleibt sie immer neu". Want wanneer wij de gescnieaenis na gaan. blijkt inderdaad, dat „Zomerzorg", hoe modern het er momenteel ook moge uitzien, reeds een respectabelen leeftijd bezit. Het grijze verleden. Daarvan getuigt trouwens ook het gevel- steentje. dat ter rechterzijde van den café ingang is aangebracht en waarop vermeld staat, dat de eerste steen van dit gebouw, „gelegt wert door A. Wittert op 8 Maart 1773". Alleen droeg het gebouw toentertijd den naam van .Vijverlust", bekend van wege de nabijgelegen kolfbaan en vlsch- rijken vijver, annex speeltuin. Na h»m werd „Vijverlust" achtereenvolgens geëx ploiteerd door „den tapper" J. J. Seljee den koffiehuishouder. Ary Wassenaar tot dat, op 15 Mei 1838. de zaak overging in handen van den heer J Couvee Sr, die den naam veranderde in „Zomerzorg" cn de stijve, rechte lanen van het park et vervangen door een Engelsch p.antsoer. Gedurende een tiental jaren werd oe zaak met matig succes beheerd door den zoon van den eigenaar, den heer J. Couvte doch de opbloei volgde na 1849. in weik jaar de heer A. Couvée de exploitatie over nam. Reeds ten tijde van zijn voorganger wc-s het gewoonte geworden, dat iedeien Woens dagavond in den tuin van „Zomerzorg" concerten werden^ gegeven, die zich al spoedig in een goeden naam meenten ver heugen. Deze goede roeD nam nog toe, toen het muziekkorps van het regiment grena diers en jagers onder leiding van den kapelmeester Dunkier er in 1841 begon wekelijks te concerteeren en zij 'oieef be staan nadat in 1853 de heer Völhr.rr de leiding had overgenomen. Het aan'al leden, waartoe de élite der Sleutelstad be hoorde, breidde zich voortdurend uit, on danks den voor dien tijd hoogen abonne mentsprijs zijnde zes gulden voor de acht concerten In latere jaren nam de staf mu ziek van het 4de regiment infanterie de plaats in van de Grenadiers en Jageis. Menig Leidenaar-op-leeftljd herinnert zich ongetwijfeld met zeer veel genoegen de uk- stekende concerten onder leiding van Wett- rens. Gottfried Mann en van Erp. Maar niet alleen als belangrijk centrum op muzikaal gebied, ook in ander opzicht nam ..Zomerzorg" een vooraanstaande Dlaats in het plaatselijk ojjenbare leven in. Bij diverse studentenfeesten was het oe verzamelplaats der reünisten; tal van con gressen, tooneelvoorstellingen en tentoon stellingen zijn er in den loop der jar-n ge houden maar geleidelijk taande de ro-m en tenslotte werd het gebouw eigendtm der Nederlandsche Spoorwegen. Totdat, in 1925. de heer A. B. Batenburg, yoormalig directeur van hotel „Bloemini;" in Apeldoorn ten tooneele verscheen en met groote voortvarendheid de exploitatie ter hand nam. „Zomerzorg" sedert 1925. Het gebouw onderging een grondige ver bouwing en werd, voorzoover zich de mo gelijkheid daartoe opjende geheel geni jaer- niseerd. Er kwam allereerst een strijkje destijds een unicum in onze stad. Vla ar ook verder liet de heer Batenburg geen middel onbeproefd om het publiek naar zijn café te trekken: hij organiseerde con certen, cabaretvoorstellingen. Oranje en Japansche nachtfeesten, stak „luisterrijke" vuurwerken af. engageerde het Dpn-Kc- zakkenkoor en vooraanstaande Nederlard- sche declamators, liet zelfs een artist aan zijn tanden langs een staaldraad van de molen .De Valk" naar „Zomerzorg" afzjk- ken en zag er geen gat in om met me le- werking der militaire autoriteiten slag bij Waterloo te imlteeren. Kortom hij putte zich uit in het bedenken van attrac ties. welke aan den ouden naam van „Zomerzorg" nieuwe glorie zouden kunnen geven. Laten wij het eerlijk bekennen: menig een heeft in die eerste jaren vaak beden kelijk zijn hoofd geschud en bij zich ze f gedacht: „dat houdt geen stand De heer Batenburg neemt te veel hooi op z'n vo-1;" Maar al deze joessimistische verwachtingen ten spijt, bleef de persoon in kwestie on verstoorbaar optimist De zaak breidde zich voortdurend uit; de tuin werd „In beet ren staat herstelt", het restaurant gemod"rn-- seerd. steeds betere muziekensembles ge ëngageerd, en de gevolgen bleven niet uit; de trek naar .Zomerzorg" nam gedurig tot. De zaak floreerde en de heer Bater.ou-g lachtte in zijn vuistje. Totdat na '.wee drukke Pinksterdagen het vorige jaar n den vroegen morgen van 17 Mei de fatale brand uitbrak, waarbij „Zomerzorg" toi aan den grond toe afbrandde en het resultaat van zeven jaren moeizamen arbeid in er.ke'e uren werd vernietigd. Zelfs zij, die oo de hoogte zijn van 'sheeren Batenburgs .e- vensloop, hadden zich kunnen voorstellen, dat na zoo groote desillusie hem de moed in de schoenen zou zinken. Terecht SDrak wethouder Splinter dezer dagen In zijn kwaliteit als loco-burgemeester over i»zen brand als de vernietiging van het levens werk van den heer Batenburg. Maar wie zoo dacht, vergiste zich deer lijk. Integendeel, deze geweldige tegenslag schonk hem verdubbelde energie en wei nige dagen later maakte hij al weer plan nen voor een nieuw „Zomerzorg". Hij wist de hand te leggen op het houten paviljoen kort daarvoor door hem geëxploiteerd op de Flora-tentoonstelling te Noordwljl en bracht daarin het bedrijf tijdelijk onder. Intusschen voerde hij besprekingen met architecten en aannemers, vroeg con- BINNENLAND. Ir. Damme is benoemd tot voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtcnaarszaken i Binnenland, 3de Blad). Inkrimping van den tomatenteelt in het Westland (Binnenland, 3de Blad». Lacquehayc (Frankrijk) wereldkampioen wielrennen achter groote motoren (Sport, 3de Blad). Te Rotterdam heeft een 24-jarige chauf feur uit Maastricht zijn 20-jarige vrouw doodgeschoten; hij meldde zich zelf bij dc politie. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Op 21 Augustus wordt te Londen een conferentie der graanlanden gehouden. (Buitenland, 1ste Blad). De verwanten van Scheidcmann zijn weer in vrijheid gesteld (Buitenland, 1ste Blad). Dc Icrschc regeering heeft een speciale militaire rechtbank ingesteld ter behan deling van politieke overtredingen (Bui tenland, 1ste Blad). ferenties aan met het gemeentebestuur en de directie der Ned. Spoorwegen en wist door zijn geweldig enthousiasme anderen te bewegen zich voor zijn zaak te interes seeren. Wij zullen daarover hier niet uit weiden en volstaan met de vermelding, dat het lukte; zelfs slaagde hij er in te be werkstelligen, dat het uitbreidingsplan der eemeente Leiden te zijnen behoeve werd gewijzigd! „Zomerzorg" herleeft, De bouw werd aanbesteed en het werk gegund aan de N.V. Dura's Aannemlngs- Mij. te Rotterdam. De zaak kon beginnen* De heer Batenburg zou zichzelf niet geweest zijn, wanneer hij zou hebben ver zuimd direct de groote trom te roeren. Het slaan van den eersten heipaal geschiedde ten aanschouwe van honderden belang stellenden en werd opgeluisterd met mu ziek. Verscheidene bladen brachten de ge beurtenis in beeld. Op 11 Mei jl. werd, zooals de gevelsteen vermeldt, de eerste steen gelegd. „Zomerzorg" herleefde en nu, nu het werk vier weken vóór het overeengekomen tijdstip kant en klaar ls opgeleverd, moeten wij het den ijverigen directeur nazeggen; 't Is een prachtzaak! Het Stationsplein heeft er een heel wat mooier aanzien door gekregen. Eerst de verbetering van de rijwielloods van Vreem delingenverkeer; daarna het fraaie infor matiebureau nabij den overweg en thans als voornaamste schakel het inderdaad zeer mooie, nieuwe ..Zomerzorg", Het gebouw, dat door een breed terras, plaats biedende aan pl.m. 240 bezoekers, van de straat is gescheiden, is opgetrokken in smalle, roode handvormsteen en wordt bekroond door-een 20 meter hoogen toren, welke bij avond helder wordt verlicht. De indeeling vertoont veel overeenkomst met de vroegere situatie; links van den hoofdingang van het café de eigenlijke cafézaal met de gezellige rotonde, waarin plaats is voor pl.m 380 personen en daar achter rie biljartzaal met één groot wed- strijdbiljart en zes Wilhelmina-tafels van het gewone formaat. Ter rechterzijde vinden wij het restau rant. dat eveneens een aparten ingang heeft, tevens t-oegang gevende tot de andere daarachter gelegen zalen. Deze zijn drie in getal; een bruine, een groene en een roze zaal, bestemd voor par tijen in besloten kring. De wandbekleeding is uitgevoerd in brons, groen- en roze-plastica; de versiering bestaat uit artistiek uitgevoerde gekleurde stadsgezichten. De drie zaaltjes bieden gezamenlijk plaats aan circa 450 personen. Het bedienend personeel is gestoken in kranige livrei in de kleur van de zaal en ook het servies is daarmede in overeen stemming. Als een aardige bijzonderheid moge nog gelden, dat de heer Batenburg zeer toepasselijk als embleem op zijn ser viezen koos een uit haar assche herrijzend» phoenix! In het restaurant heeft ook het geschenk van het personeel, een schouw met haard en tableau, voorstellende „Oud-Zomer - zorg" een plaats gekregen. In de gang vinden wij de moederklok van alle in het café aanwezige uurwerken, o.m van de torenklok, welke werd aan geboden door een comité van leveranciers en cliënten Aan het interieur is zeer veel zorg be steed; het meubilair en de stoffeering werd geleverd door ,,'t Woonhuys" te Am sterdam en de firma van Cleef alhier; de decoratieve verlichting door de firma A. Jaspers te Rotterdam. Waar eenigszins mogelijk werd aan het Nederlandsche product den voorkeur ge geven. Zoo werden de prachtige tapijten gele verd door de Kon Ver. Tapijtfabrieken te Deventer, terwijl ook tal van Leidsche firma's bij de inrichting haar medewer king verleenden. Wij noemen hier slechts

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1