LE1DSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 15 Augustus IS FINANCIEN. SPORT. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. DE ARRESTATIE VAN IR. SOEKARNO. Het antwoord aan den heer Thamrin. BATAVIA, 14 Aug. (Anetai. De voorzit ter van den Volksraad ontving van de Algemeene Secretarie een uitvoerige schrif teiljke beantwoording van de 13 vraagpun ten. welke door den heer Thamrin bij de indiening van zijn lnterpellatieverzoek waren Ingeleverd. Reeds herhaaldelijk ls zonneklaar geble ken dat de genoemde vereeniglngen een onmiskenbaren invloed ten kwade op de massa uitoefenen. Concrete feiten zijn reeds dikwijls, ook ln den Volksraad ter sprake gekomen, aldus luidt het antwoord der regeerlng. Deze kwade beïnvloeding dien' te wor den gekeerd, ook voordat de -.jare orde er door wordt verstoord Indien reeds verstoring van de open bare orde zou hebben plaats gehad, zou niet artikel 36 van de Wet op de regdling bij Staatsblad 1919 No. 27 zijn toegepast. Het recht tot ontbinding van vereenlgin- gen gaat verder dan de thans genomen maatregelen. Het blijft echter ter beschik king voor het geval dat de Regeering het weder noodig zal hebben Reeds bij de Al gemeene Beschouwingen in den Volksraad liet de regeering opmerken, dat zij slechts die maatregelen wenscht te nemen, die door tijdelijke omstandigheden volkomen gerechtvaardigd zijn. Een nauwkeurig Ju ridisch onderzoek als waarop de beslis sing is gebaseerd, neemt uiteraard eenlgen tijd ln beslag. Tegen ir. Soekarno zal wor den opgetreden indien dit onvermijdelijk blijkt. Het arrestatiebevel ging niet uit van den hoofdcommissaris van politie te Bandoeng doch, zooals voor de hand ligt. van den Procureur-Generaal. Dat de arrestatie te middernacht plaats vond. is toe te schrij ven aan toevallige omstandigheden De Regeering is niet van oordeel dat een gerechterlljk proces de voorkeur verdiende boven lnterneering, zulks mede in verband met de voorgeschiedenis Zij acht zich gerechtigd van alle haar door de wet toegekende bevoegdheden op zoodanige wijze gebruik te maken, dat zij doel treffen. Is het bericht in de pers juist, dat tegen den heer Soekarno geen strafproces zal worden afgewacht, en dat rechtstreeksche lnterneering zal worden toegepast, en zoo ja. waarin, antwoordt de regeering dat de beantwoording van deze vraag reeds lnhet vorenstaande besloten ligt. De regeeung is niet bereid, indien tot lnterneering wordt overgegaan den Volks raad gelegenheid te geven zich uit te spre ken over de overwegingen welke tot dezen maatregel hebben geleid, wijl de materie uitsluitend ter harer beoordeeling staat. DISCONTO-VERLAGING NEDERL. BANK. Van 3'/! tot 3 pCt. De rentestand werd gisteren door de directie van de Nederlandsche Bank vast gesteld als volgt: Wisseldisconto3 pet. Promessedisconto 3'/, pet. BeL v. Effecten 3'/s pet. Bel. v. Goederen3'/i pet. Voorsch. Rek. Crt3'/: pet. De nieuwe tarieven worden met ingang van heden van kracht en geven een ver laging van een half percent te zien over de geheele linie. 5 pCt. NED.-IND. GULDENSLEENING 1932 Eerste uitloting. De Minister van Staat. Minister van Koloniën, maakt bekend, dat het bedrag der krachtens de Ned.-Indische Leenlng- wet 1931 uitgegeven schuldbewijzen van bovengenoemde leening, welke op 1 Octo ber aflosbaar zullen zijn. door hem is vastgesteld op f. 2.662 500. en dat de uit loting dezer schuldbewijzen in het open baar zal plaats hebben 24 Augustus. VOETBAL. OM DEN LOUIS DOBBELMAN-BEKER. Gisteravond heeft in de theoriezaal van het politiebureau de voorzitter der L.P.S.V. de heer G. H van der Ham. aan de deel nemers der seriewedstrijden om den Louis Dobbelman-wlsselbeker, met een toepasse lijk woord de prijzen uitgereikt. Deze waren: le prijs D AL., wisselbeker en herinneringsmedaille, aangeboden door eenlge tabaksgrossiers; 2. LD, zilveren lauwertak; 3. N.RM., medaille. ZWEMMEN. BEENLOOS KANAALZWEMMER GESTART Een Amerikaansch zwemmer zonder bcenen is gisteravond uit Dover naar Calais gestart, Na twee uur zwemmen was hij ongeveer acht kilometer van Dover verwijderd en had een stroom gevonden, die hem in Zuid-Oostelijke richting dreef Volgens een nader bericht heeft de beenlooze Kanaalzwemmer, Charles Zibel- man. na verscheidene uren In zee geweest te zijn, zijn poging opgegeven. De navolgende schepen zijn morgen 16 Augustus radiotelegraflsch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio Cottica. Columbia. Chr Huygens Costa Rlca, Dempo Flandria. Indrapoera. Kota Agoeng, Kota Baroe, Kota Nopan Kota Tjandi, Orania, Poelau Roebiah. Sibajak, Statendam, Van Renselaer, Veendam, Zeelandia. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mussolini over de Duitsche revolutie Roemenië staakt zijn schuldbetalingen, In de „Berliner Borsencourier" ls giste ren een artikel opgenomen van Mussolini, waarin deze zich onder den titel „Tusschen twee wereldbeschouwingen", bezig houdt met den „ondergang der liberale en der pacifistische wereldbeschouwing". Hij vindt daarbij tevens gelegenheid den Duitschen collega, Adolf Hitler, een pluim op den hoed te drukken en de Nazi-revolutie te verheerlijken, Mussolini schrijft o.a.: Nog een gebeur tenis, die alle grondstellingen der vorige eeuw met den dood bedreigt, is de over winning van Hitler in Duitschland. Deze overwinning hebben de orthodoxe Fran- sche socalisten onder leiding van den mis lukten profeet Blum als een gevaar be schouwd, dat reeds was bezworen. In Dultchland schept zich thans een nieuw groot land, een unltarischen, autoritairen en totalen staat, dus een fascistischen staat, zij het dan ook met zekere nuances, die het fascisme tengevolge van zijn his torisch daarvan afwijkende omgeving niet vertoont. Het onloochenbare feit bestaat, dat beide landen bulten een demo-liberale op vatting scheppend werk verrichten en de demo-liberaie krachten hebben gebroxen. Mussolini betoogt ten slotte, dat ook ln Engeland, Frankrijk en Amerika de dage raad van een nieuwe door de jeugd ge dragen wereldbeschouwing begint, welke alleen de wereld den vrede kan waarbor gen. Een bericht uit Boekarest meldt dat in den gistermiddag gehouden ministerraad werd besloten de Roemeensche schuld betalingen aan het buitenland, met in gang van 15 Augustus, op te schorten. Dit besluit zal heden officieel worden gepubli ceerd. o DUITSCHLAND. Het Centrum en de Nationaal Socialisten Geen werkloosheid meer in Oost-Pruisen? Actie tegen communisten. Naar Wolff meldt zal de definitieve be slissing over de opneming der vroegere Centrum-afgevaardigden als hospitanten onder de nationaal-socialisten nog eenlge weken op zich laten wachten. Afgezien van de afgevaardigden die volgens de tus schen nationaal-socialisten en Centrum vastgestelde richtsnoeren, geheel uit het parlement verdwijnen moeten in de andere gevallen nog tal van punten opgehelderd worden waar nog heel wat tijd mee ge moeid zal zijn. Voor den Pruisischen land dag zal de beslissende bespreking over de in de nationaal-socialistische fractie op te nemen Centrumsafgevaardigden eerst be gin September worden gehouden. De ..Voelklsche Beobachter meldt, dat ingaande heden Oost-Pruisen geheel vrij is van werkloosheid. Wij vreezen dat de wensch hier de vader der gedachte is! Nu de rijksminister van binnenl: che zaken den Hitler-groet tot „Duitschen groet" heeft uitgeroepen, acht dr rijks- weerminister het zijn plicht voor beamb ten. bedienden en arbeiders van de weer macht dezen groet, ook in burger, in en buiten den dienst in te voeren. De staatspolitie te Recklinghausen deelt mede te Gelsenkirchen een nieuw georga niseerde districtsleiding der Communisten op het spoor te zijn gekomen. Het betreft twee communisten, die de afdeellng Gel senkirchen der K.P.D. hadden gereorgani seerd en er naar zouden streven door mid del van een koeriersdienst de communisti sche propaganda te versterken erf nieuwe plaatselijke groepen der KP.D. te vermen. In het stadsdeel Horst waren dertien per sonen voor dit doel gewonnen. De staats politie heeft dertien personen gearrestee.d. Er werden eenlge huiszoekingen verricht, waarbij bezwarende documenten zouden zijn gevonden en een hoeveelheid zegels uit welker opbrengst de actie zou worden be kostigd. FRANKRIJK. Samensmelting van luchtvaart maatschappijen. Op 1 September a.s. zullen de vijt groote Fransche luchtvaart-maatschappijen n.l. de Air Union, de Air Orient, de Aéropos- tale, de Farman-maatschappij en de Sidna tot een fusie overgaan naar od net Londensche bureau van de Air Union werd medegedeeld- Bij de fusie is een kapitaal van 100 millioen francs betrokken. De nieuwe organisatie zal den naam diagen van Air France; zij zal lucht- dlensten instellen naar de voornaamste centra der wereld. OOSTENRIJK. Het gewroet der Nazi's. De ..Reichspost" te Weenen publiceert verschillende documenten, voor welker echtheid het blad borg staat, volgens wel ke de geheime organisatie der Oostenrijk- sche nationaal-socialisten door bemidde ling van het Duitsche gezantschrap te Weenen ln verbinding stond met het bu reau van de buitenlandsche politiek van de nationaal-socialisten te Berlijn Zaterdagavond heeft Knaus, de nazi-in specteur voor Stiermarken te Muenchen voor de radio gesproken over ..Oostenriiks lijdensweg" Hij sprak van de hulp van een corruptie en voornamelijk Joodsche pers voor Doilfuss van de Roomsch-Katho- iieke verraders enz. en verzekerde dhe- huidige Oostenrijk van Polen Tsjechen Kroaten en Slowenen spoedig olaats zou maken voer een. dat de Duitsche idealen vertegenwujrcüjt. ENGELAND. Wordt het Iersche parlement ontbonden? Mijnwerkersstaking in "Zuid-Wales. Verwacht wordt dat de Valera het Ier sche parlement zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven, terwijl men voorts verwacht, dat de nieuwe fascisti sche organisatie der blauwhemden geheel zal worden verboden. De leider der Nationale Garde (Blauw hemden), generaal O'Duffy, heeft gisteren verklaard, dat ieder lid van zijn organi satie zou moeten worden gearresteerd en voor den krijgsraad gedagvaard, indien de Valera de organisatie onwettig zou ver klaren. De Nationale Garde heeft gisteren een propaganda-campagne in geheel Ierland Ingezet. Officieren der beweging zijn naai alle groote plaatsen van Ierland gezonden om nieuwe leden te werven. Generaal O'Duffy heeft verklaard, dat hij binnen een week een verdubbeling van het ledental verwacht, dat thans 40,000 bedraagt. Te Dublin was het gisteren uiterlijk althans weer volkomen rustig. Slechts op de belangrijkste strategische punten dr-i stad waren nog bijzonder versterkte poli tieposten opgesteld. In de Zuidelijke graafschappen van En geland met inbegrip van Londen, blijft de werkloosheid relatief laag. In het geheele gebied van Groot Londen, dat een bevol king telt van meer dan 3 millioen zielen, bedraagt de werkloosheid gemiddeld 10,6'/. der verzekerde bevolking. Binnen de enge grenzen der City bedraagt het werkloo- zencijfer slechts 2,9°/o. Ook in ecnige kust plaatsen o.m. Clacton, Bognor en Bexhill ls het percentage zeer laag. Zooals aangekondigd was zijn gisteren 17.000 mijnwerkers der anthracietmijnen van Z.W.-Wales in staking gegaan wegens een loongeschil. 21 mijnen liggen geheel stil. De klacht der mijnwerkers is, dat de mijndirectles in vele gevallen geweigerd hebben de minimumloonen uit te keeren. Indien het geschil niet spoedig zal worden bijgelegd, is te verwachten, dat nog 6000 mijnwerkers in sympathiestaking zullen gaan. De waarnemende president van het Al-Indisch Congres, Aney. moet volgens de ..Bombay Chronicle" te Bombay ge arresteerd zijn. HONGARIJE. Belasting betalen met graan? Een regeeringsverordening wordt voorbe reid, waarbij landbouwers, die een cchter- stand hebben in hun belastingbetalingen een deel daarvan ook kunnen voldoen in tarwe, en rogge. De regeering beoogt met dezen maatregel zoowel een verlichting van den belastingdruk als een reguieering der prijzen. CUBA. Kabinet van Cespedes gevormd. De rust nog niet hersteld. Dr. Cespedes, de nieuwe president van Cuba, heeft een proclamatie tot de bevol king gericht, waarin hij kennis geeft van de aanvaarding van zijn ambt en aan de Vereenigde Staten zijn dank betuigt voor de houding, gedurende het conflict aan genomen. De achtervolging van de Porra, de ge heime poütie-organisatie van Machado, duurt voort. Huizen, waar men vermoedt, dat leden dezer organisatie zich verborgen hebben, worden doorzocht. Verschillende aanhangers van Machado zijn vermoord. De opperbevelhebber van het leger heeft thans den troepen opdracht gegeven, de orde streng te handhaven. Er worden on derhandelingen gevoerd over het ophelfen der staking. Generaal Herrera, de vroegere minister van oorlog, heeft zich met zijn familie in het geheim aan boord van een Ameri kaansch schip begeven en is naar Jamaica uitgeweken. Volgens de Herald Tribune" wordt ver wacht, dat Machado zich in Europa gaat vestigen. Hij zou bij de Engeische Bank een deposito hebben van een half millioen dollar In een te Nassau, op de Bahama- ellanden, afgelegde verklaring zeide de oud-president, blij te zijn zich onder Engel- schen te bevinden. Engeland weet wat onlusten beteekenen, zoo zeide hij, en mijn betrekkingen met Engeland zijn alt'Jd goed geweest. Het gezelschap van den pre sident werd in het bezit gevonden van vijf revolvers, die door de douane-beamb ten in beslag genomen werden. De revol vers zullen worden teruggegeven, wanneer de bezitters de Eahama-eilanden ver laten. Ter. slotte wordt vernomen, dat Machado voornemens is zich op 26 Augustus in te schepen op het Canadeesche schip ..Lady Rodney". De deuren en de vensters van het hotel waar Machado te Nassau op de Bahama- eilanden zijn intrek heeft genomen, wor den stevig gesloten gehouden en in over eenstemming met zijn gewoonte gedurende de laatste negen jaren, houden gewapende posten voor het hotel de wacht. De ge schiedenis zal uitwijzen of ik goed dan wel slecht heb gehandeld verk'iarde hii in een interview met Reuter. Cuba is een con stitutioneel land en zal al zijn buiten landsche schulden erkennen. De verhalen, dat ik de executie van mijn Dolitieke tegen standers heb gelast, ziin volkomen onjuist, voegde de vroegere dictator hieraar, met nadruk toe. Dr. Cespedo is gisteren met de vorming van zijn nieuwe kabinet gereed gekomen. Hij heeft zich zelf belast met de porte feuille van binnenlandsche zaken. Ih verschillende kringen worden intus- schen nieuwe onlusten gevreesd, nu tus schen de beide vleugels xan de beweging, die de resolutie bewerkt heeft Ook ln de Vereenigde Staten is men daar bang voor en daarom is alsnog de kruiser Richmond naar Havana gezonden, waarheen tevoren reeds drie andere oorlogsschepen gezon den waren. Te New York zijn een aantal Cubaan- srhe studenten 1 gebouw binnengedron gen van het fh ">scbe consulaat-gen iaal in New-York waar zij den consul- generaal tegen den grond sloegen en een levensgroot? buste van Machado buit maakten en wegsleepten. DE CUBAANSCHE REVOLUTIE. WASHINGTON. 15 Augustus. (Reuter) De chef van de Amerikaansche vlootope- raties heeft een speciale militaire bewa king ingesteld voor de echtgenoote van Machado, die zich in de Vereenigde Staten bevindt. HAVANNA, 15 Augustus. (Reuter) On gedacht snel is de normale toestand te Cuba hersteld, vooral ook, omdat de nieuwe regeering de steun heeft van het leger. Wel zijn tijdens de woelingen een aan tal huizen en winkels geplunderd en ge bruikten enkelen deze voor persoonlijke wraaknemingen, doch in totaal zijn slechts twaalf menschen om het leven gekomen. Strenge maatregelen zijn genomen om alle onlusten den kop in te drukken. Dat ook de Amerikaansche regeering weer vertrouwen krijgt in den toestand op Cuba blijkt wel uit het feit, dat een van de torpedo-jagers, welke gezonden waren om levens en eigendommen van de Amerikanen op Cuba te beschermen, terug is geroepen. Algemeen verwacht men, dat thans de onderhandelingen met de Vereenigde Sta ten geopend zuilen worden, waarbij op de eerste plaats de douane-tarieven bespro ken zullen worden. VERDERE MAATREGELEN DER IERSCHE REGEERING. LONDEN, 15 Augustus. (V.D.) Volgens de „Daily Telegraph" zal het Iersche kabi net heden bijeenkomen om te besluiten tot verstrekkende uitzonderingsmaatrege len. teneinde opheldering in den politieken toestand te brengen. Men verwacht dat de nieuwe militaire rechtbank vervolgingen zal instellen tegen vooraanstaande Iersche politici van de oppositie, wegens hun wei gering, hun wapenen uit te leveren. Volgens de ..Daily Mail" is De Valera voornemens in geheel Ierland groote raz zia's naar wapens te laten houden. Hij heeft opdracht gegeven, dat alle vuur wapens geregistreerd moeten worden. Spe ciale politietroepen hebben opdracht ge kregen, een onderzoek in te stellen naar verborgen opslagplaatsen van machine geweren. De „Daily Express" meldt, dat tusschen de partij van oud-minister-president Cos- grave en generaal O'Duffy ernstige mee- ningsverschillen zouden zijn ontstaan. De radicale onafhankelijkheidspartij Sinn Fein ls voornemens weer op den voor grond te treden en bij eventueele nieuwe verkiezingen met een eigen lijst uit te ko men en met een program voor een onaf hankelijk. vereenigd Ierland. DE MOTIEVEN VAN HET ROEMEENSCHE TRANSFERMORATORIUM. BOEKAREST, 15 Aug. (V.D.) Het gister avond reeds bekend gemaakte besluit van de Roemeensche regeenng om met ingang van heden een Transfermoratorium af te kondigen, is gebaseerd op een rapport van den Minister van Financiën Madgearu, waarin deze mededeelt dat het totale uit- voeroverschot van Roemenië in het eerste halfjaar 1933 tot in totaal 13 miilioen is gedaald terwij] het in dezelfde periode van 1932 tot 50 miilioen had bedragen. In Juni van dit jaar was de handelsbalans voor de eerste maal zelfs met een half millioen passief geweest. Madgearu wijst verder op het feit, dat dit bedrag in den loop der komende maan den tengevolge van de invoerbeperkingen der meeste Europeesche landen en tenge volge van de blokkeering van groote bedra gen aan leeningen die ter beschikking van den Roemeenschen buitenlandschen han del zijn gesteld nog ongunstiger zal wor den, zoodat Roemenië door gebrek aan de viezen niet meer m staat is aan zijn bui tenlandsche verplichtingen te voldoen en zelfs de Roemeensche valuta in gevaar is gekomen. In verband hiermede heeft de op 12 Augustus gehouden Ministerraad be sloten tot afkondiging van een transfer- moratorium en tegelijkertijd verordend de vervallende bedragen voortaan aan de Na tionale Bank over te laten Het besluit der regeering wordt door bijna alle te Boekarest verschijnende och tendbladen toegejuicht De bladen wijzen erop. dat Roemenië tot aan de grens van zijn kunnen is gegaan doch dat de bii de jongste onderhandelingen met de crediteu ren toegestane betalings-facilitelten ten bedrage van drie millioen Lei niet voldoen de waren om zelfs met draconische bezui nigingsmaatregelen de begrooting in even- j wicht te brengen. De regeering zal dan ook bij de op 1 September beginnende onder handelingen met de crediteuren een nieu we wettelijke regeling van den geheelen schuldendienst moeten trachten te be reiken. TURKIJE. Bezuiniging bij bruiloften. Het Turksche ministerie van binnen landsche zaken heeft een verordening uit gevaardigd, waarin gelast wordt, dat bij het sluiten van huwelijken grootere zuinig heid betracht moet worden. Deze verordening ls een gevolg van bui tensporigheden. die zich in sommige Turk sche dorpen ter gelegenheid van bruiloften hebben voorgedaan, waarbij het huwelijk uitsluitend beschouwd werd als een wel kome gelegenheid, om feest te vieren, paarden-vertooningen te houden en een week lang niet te werken. VEREENIGDE STATEN. Reisvisa voor Duitschers. Het Amerikaansche consulaat te Parijs eischt thans van Duitschers die een visum aanvragen voor reizen naar de Vereenigde Staten het bewijs, dat zij hun domicilie in Duitschland hebben Een uitzondering zal slechts worden gemaakt met personen, die een door de Duitsche autoriteiten af gegeven bewijs leveren, dat zij niet om politieke redenen gevlucht zijn. AMERIKA EN DE DUITSCH! SCHEEPVAART. NEW YORK, 15 Aug- (V.-D.) Dj ted States Lines en de Baltimore Line, die beide op Duitsche havens hebben het staatsdepartement te hington verzocht te willen prote tegen den Duitschen maatregel, Duitsche onderdanen gedwongen passage uitsluitend te boeken op Du- schepen. De Amerikaansche consul-genera; Berlijn, Messersmith, heeft naar verli uit Washington opdracht gekregen Duitschen Rijksminister voor EconoM<~ Zaken te informeer^n of deze maatn bedoeld is tegen de Amerikaansche scó vaart. De scheepvaart/ondernemingen New York zien de situatie ernstig zijn voornemens aan te dringen op gelijke maatregelen tegen Duitsche pen. Een dergelijke repressaille zon de Duitsche scheepvaart noodlottig aangezien naar schatting 75 procent de passagiers die zich te New Yori Duitsche schepen inschepen Amenk zijn. In HONDERD NIEUWE ENGELSCHt GEVECHTSVLIEGTUIGEN? LONDEN, 15 Aug. (V.D.). Volgent „Daily Herald" is de Engeische regei voornemens ten spoedigste honderd nli gevechtsvliegtuigen te bouwen voor geval, dat ter Ontwapeningsconfera geen overeenstemming over de bepec der luchtstrijdkrachten zal worden taerej In de nieuwe begrooting van het Mlnlsii van Luchtvaart zullen de credieten dezen bouw worden opgenomen. Het laatste vliegtuigtype, waarmee ven zijn genomen, heeft met volle ting en machinegeweren een gemiddt uursnelheid van ruim 400 K M. bereikt honderd nieuwe vliegtuigen, die meer 500.000 Pond zullen kosten, zullen beste zijn voor de verdediging van Londen. Bovendien zou men voornemens zijn nieuw eskader vliegbooten te bouwen, zal samenwerken met de Engeische vli In conservatieve kringen schijnt met deze plannen zeer ingenomen te en ook MacDonaid zou het plan on steunen, terwijlVsir John Simon een! zins gereserveerd ertegenover staat. JAPANSCHE VLOOTPARITEIT MET AMERIKA GEËISCHT. TOKIO. 15 Aug. (V.D.I. Naar in o! cieele kringen verluidt, heeft het Jap sche Ministerie van Buitenlandsche Zal de principieele richtlijnen voor de in I te houden nieuwe Vlootconferentie Washington uitgewerkt. Naar verluidt Japan volkomen gelijkheid der Jaoaiu vloot aan die van Engeland en de 11 eenigde Staten eischen. In het bijzonda militaire kringen is men van meening. Japan niet meer tevreden kan zijn i „relatieve verhoudingen", doch abst; gelijkheid moet eischen. HET CONFLICT TUSSCHEN PARAGE EN BOLIVIA. BUENOS AIRES, 15 Augustus. (M De verbitterde gevechten in deiG Chaco tusschen de Boliviaansche Paragueesche strijdkrachten durea steeds voort De Boiivianen deden eenige aan' op den sector Gonda Bullo. waarbij b bardementsvliegtuigen een groote speelden. AARDSCHOK. PONTA DELG ADA (Azoren). 15 Aug»- (Reuter) Gisteravond kwart voort' Ls hier een ernstige aardschok waal nomen. Nadere bijzonderheden ontbrel nog. STAKING TE SEVILLA GEËINDIGB MADRID. 15 Augustus. (Reutel') -j communiqué van het ministerie van j nenlandsche zaken vermeldt, dat de king der havenarbeiders te Sevllla als eindigd kan worden beschouwd. Rol OVERBOORD GESPRONGEN „BLLVD PASSAGIERS OPGEPIKT IN KANAAL. LONDEN. 15 Aug. (V.-D.) Del blinde passagiers die van het Djj}^ stoomschip „Nordenham" in het Kü overboord waren gesprongen, zijn opj geveer 2 mijl ten Oosten van Dung^ opgepikt door het stoomschip - E- dat met kolen op weg was van Goole d Newhaven. De mannen klampten vast aan een breede plank, waaraan zich bovendien hadden vastgebonden.» wijl er bovenop eenige van hun bezituw gebonden waren. Een hunner blees Canadees, de andere een Braziliaan w Zij verklaarden te Bremerhaven boord van het Duitsche schip te a)D] slopen, in de hoop ermee naar A®jj' te kunnen komen. Bij de Azoren ware echter ontdekt en met de ..Nordenj1^ van dezelfde lijn teruggekomen- Kanaal kwamen zij op het idee naar geland te gaan en waren toen vroeg - nacht overboord gesprongen Beiden t er vrij slecht aan toe. Te Newhavf' zij ter beschikking gesteld van den schen immigratiedienst. SCHOOLJONGEN DOOR ONVOOR® TIGHEID DOODGESCHOTEN CHEMNITZ, 15 Aug. (V.D.). D?1 deelt mede, dat eenige scboiw Chemnitz bij de Beckerbrug verst legerpistolen met munitie cn ce hebben gevonden. Inplaats dat oe bij de autoriteiten werden ingelcvenj de scholieren de pistolen aan ling-typograaf die zich ervoor inter-' Toen hij gisteravond in zijn won 14-jarige knaap wilde laten zien pistool werkte, ging het wapen P af en werd de 14-iarige schooljong;. een kogel in den hals getroffen, hij korten tijd later overleed

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2