1934 - Grootste dok ter Voorronde voor de Davis-Cup wereld feuilleton. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad het Paleis van den Koning van Oostenrijk op last van den koning was vermoord, evenals dit het geval was geweest met Don Carlos, koningin Isa bella en tal van anderen. En al zou de ko ning Mendoza hebben aangewezen de mis daad te begaan, dan dachten de soldaten dat hij er tenslotte toch niet voor zou be hoeven te boeten en het niet lang zou duren of hij werd weer met zijn vorige commando belast. Het was daarom in hun eigen belang hem met een zekere onder scheiding te behandelen; bovendien strookte dit ook met hetgeen zij Perez tot hun officier hadden hooren zeggen. Zij marcheerden in den pas, met zwaren tred en met dat eigenaardige van rechts naar links zwaaien van het bovenlijf, van soldaten, die als wapen een lange helle baard dragen, die aan de punt heel zwaar is. Mendoza liep met de soldaten in den pas en hield zijn hoofd rechtop. Hij was blootshoofds, doch overigens was hij ge heel in gala-tenue. De corridor, die in verband met zijn breedte en in vergelijking met de groote afmetingen der zalen in het paleis kort scheen, was ongeveer dertig pas lang en werd verlicht door hanglampen, die beves tigd waren in het beschilderde plafond. De troep bereikte de dubbele deuren der wachtkamer, die door een lakei werden geopend. Binnen wachtten Don Ruy de Gomez en Dolores. Ruy Gomez stond op en trok zijn stoel op zij, eenigszins verbaasd door het binnenkomen der soldaten, die anders zelden dezen weg volgden. Op het geluid der voetstappen openden Dolores haar oogen, maar als gevolg van het niet heldere licht der kaarsen zag rij Mendoza niet dadelijk te midden der soldaten. Zij schonk weinig aandacht aan den troep, want aj was gewend dergelijke kleine af- deelingen door de gangen te zien mar- cheeren, als zij schildwachten aflosten, en daar zij nooit in 'skonings particuliere vertrekken was geweest, was zij niet ver baasd over de plotselinge verschijning der soldaten in de wachtkamer. Maar toen Ruy Gomez op zij ging om hen te laten passeeren, nam hij zijn hoed af, dien hij anders als Grande, zelfs in tegenwoordig heid van den koning ophield, en boog be leefd zijn hoofd toen Mendoza voorbij kwam. Hij hoopte dat Dolores haar vader niet zou zien, maar doordat hij zelf toon de den gevangene te herkennen, werd haar aandacht opgewekt. Met een gil sprong zij overeind. Mendoza draaide zijn hoofd om en hield halt, wat de soldaten onwillekeu rig ook deden, en deze lieten de dochter van hun chef, die zij alle kenden, door. „Vader!" riep zij uit, en trachtte zijn hand te grijpen. Maar hij duwde haar weg en wendde zijn gezicht naar de deur vóór hem. .Aansluiten! Voorwaarts marsch!" riep hij met zijn strengen commando-stem. De mannen gehoorzaamden, Dolores zachtjes op zij duwende. Na' echter twee passen gedaan te hebben, gaf Ruy Gomez door een hand op te steken hun te teeken om halt te houden; de andere hand legde hij op den schouder van den jongen offi cier Ruy Gomez was een van de gewich tigste personages in Spanje; hij was de major-domus van het paleis en zijn gezag was bijna onbeperkt. Maar de officier had directe orders van den koning en voelde zich verplicht die letterlijk uit te voeren. „Zijne majesteit heeft mij doen gelasten Don Diego zonder verwijl naar den weste lijken toren te geleiden," zei hij. „Ik ver zoek daarom uw excellentie ons te laten doormarcheeren." Ruy Gomez' hand rustte nog steeds met een zachten druk op zijn schouder. „Dat zal ik niet laten doen," zei hij be slist. „en indien u zou worden berispt we gens het niet onmiddellijk nakomen van uw plicht, zeg dan dat Ruy Gomez de Silva u dat heeft verhinderd, en vrees niets. Vader en dochter mogen niet op deze wijze van elkaar scheiden." „Ik heb mijn dochter niets te zeggen," zei Mendoza ruw, maar zijn woorden sche nen hem toch te hinderen. „Don Diego," antwoordde Ruy Gomez, „evenveel slechter als haat is, vergeleken bij liefde, evenveel slechter is de daad, waarvan gij u zelf hebt beschuldigd, ver geleken bij wat ook uw dochter zou heb ben gedaan. Gedreven door louter men- schelijkheid neem ik de verantwoordelijk heid op mij, u te zeggen, dat u hier een poos met uw dochter alleen zult blijven, om van elkaar afscheid te nemen." En zich tot den officier wendende: „Ga met uw mannen buiten de deur wachten, mijn heer. U hebt mijn eerewoord dat uw ge vangene niet zal ontsnappen, en u han delt op mijn gezag. Zoodra het tijd is, zal ik u roepen." Hij sprak op een toon, die geen tegen spraak duldde, en werd dan ook gehoor zaamd. De officier verliet met zijn solda ten de kamer en Ruy Gomez sloot de deur achter hen. Zelf ging hij door de andere deur naar de gang, waar hij wilde wach ten. Zijn orders werden zoo spoedig uit gevoerd, dat Mendoza zich als bij verras sing met zijn dochter alleen bevond. In zijn wanhopige stemming nam hij kwa lijk, wat Ruy Gomez had gedaan, want het was een inmenging in familiezaken. Met samengetrokken wenkbrauwen en ge kruiste armen stond hij Dolores aan te kijken. Slechts vier uren waren er verstre ken, sinds zij in zijn eigen woning met elkaar hadden gesproken en een men- schenleven van ellende lag er thans tus- schen dat oogenblik en nu. Nadat hij haar had weggeduwd, had Dolores gezwegen. Zij stond naast een stoel, met een hand er op leunende, doods bleek, met donkere kringen onder haar oogen en bijna kleurlooze lippen, die echter vastberaden waren gesloten. Het scheen haar toe dat thans, terwijl zij naar haar vaders gezicht keek en wachtte op den klank van zijn stem. het hevigste con flict in haar hart woedde en wat Men doza betrof, hij was liever weer naar den koning teruggekeerd om opnieuw onder de oogen van Antonio Perez te worden ge marteld, dan hier te staan en gedwongen te zijn haar te zien en aan te hooren. In zijn oogen was zij, naar aanleiding van wat men hem had verteld, een geschand vlekte vrouw, die hem dag in, dag uit, ge durende twee jaren had bedrogen. En voor haar was hij de ter dood veroordeelde moordenaar van den man, dien zij trouw en in alle onschuld had lief gehad. Maar toch had zij nog getwijfeld en daarom haar goeden naam aan flarden gescheurd, in de hoop zijn leven te redden. Het eene oogenblik zag zij als in een vreeselijken droom zijn gewapende hand den uitval op Don Jan doen in het volgende voelde zij instinctmatig dat hij zoo iets nooit zou hebben kunnen doen en dat alles door een ondoordringbaren sluier van raadsel achtigheid was omgeven. Nooit waren er misschien twee onschuldige menschen ge weest, die zoo weinig wisten wat ieder had gedaan. (Wordt vervolgd), E HIT Tl'RKIJE UITGEWEZEN Vickers-ingenieur ader bij aankomst te Parijs, zijn gezicht half voor de fotografen verbergend. EEN MODERN BEELD van St. Anselmus HET GROOTSTE DOK TER WERELD dat eenige dagen geleden door den Engelschen koning te South ampton geopend is. Rechts een der deuren van het dok, welke door een groote sleepboot naar het dolf boven den ingang van een kerk te Londen gesleept wordt. liefdesgeschiedenis uit 't oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. aar het Engelsch door W. H. C. B. hoofdstuk vn. lnhujfi>aar.diers namen hun ouden aan rSi m'dden, maar raakten hem raaii ie marcheerden vooraan, drie en een ter weerszijden. De elineen ,n er 16 V€€l gewend om in den h a.en' die het eene oogen- e in H S£n Ennst stonden en het len rt.n .epste ongenade waren n nat zij over de arrestatie erg verbaasd waren; boven- rij hem weinig sympathie nun smaak was hij in de ult- Jrin dienst altijd veel te stipt siI v anSden naar een jon- oiemeer tijd aan eigen genoe- •esreden en minder aan het in- Jerkineon „umformen> en die minder leden tvSv, mal£en op allerlei klei ig KewtirtWas Mendoza altijd recht- [tg had h?i door zÜn houding en 'Wneerd tv. ondcrgeschlkten steeds M ooeenhiiu mannen waren dan ook r- met hem iBIler geneigd om mede- te behandelen hebben. dan om hem wat a want al konden zij niet tolkomer, gebeurdzij waren er ««"en zeker van dat Don Jan VOORRONDE VOOR DE DAVIS-CUP 1931. Hol te Noordwijk. Overzicht tijdens den TimmerCantacuzene, welke door Timmer in drie sets gewonnen werd. 11' BEN GOEDE VANGST. Lady Brought ton met een door haar gevangen tonijn. Het echtpaar Mollison als gasten van de bekende Amerikaansche aviatrice Amalia Earhart, aan het strand te Rye. V.l.n.r. Palmer Putnam, zijn. vrouw Amalia Earhart, Amy Mollison en Jim Mollison.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 5