DE G. P. OE, HAAR WERKWIJZE EN INTRIGES IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 12 Augustus Voor alles Uw gezondheid! Kies daarom bij het rooken een sigaret met een garantie voor zuiver heid en kwaliteit CHIEF WHIP is gedekt door een garantiedat zij vervaardigd is van 100% zuivere Virginia'Tabak. Voor U een doorslaande reden om over te gaan op VIRGINIA TELEGRAMMEN. INGEZONDEN. door Essad Bey. Het „Paradijs" in eigen land - Salowki, het Heilige Eiland. HOOFDSTUK VII. In de vijftiende eeuw trokken door de wouden van het Noorden drie monniken, Sosslma, SawwatU en Germann. Zij klom men over met ijs bedekte rotsen, staken de meren over en bereikten zoo de barre kus ten van de Witte Zee. Uit dikke boom stammen bouwden zij een groot vlot en kozen zee. Na een moeilijken en gevaar lijken tocht landden zij eindelijk aan een uitgestrekt, onbewoond, met bosschen be dekt eiland. De drie monniken bleven op dit eiland, voedden zich met plantenwor tels en bouwden een kleine kapel ter eere van de Moeder Gods- Zoo ontstond het be roemde Solowezk-klooster, in den volks mond eenvoudig Solowki genoemd, dat zich snel uitbreidde. Vijf maanden van het jaar was het eiland van de wereld afgesloten, in de overige maanden werd het verkeer met het vasteland onderhouden door kleine sche pen, die voortdurend bedevaartgangers naar het eiland brachten. Toen echter na den langen, strengen poolwinter van het jaar 1917 weder een aantal stoomschepen van het vasteland kwamen, brachten zij geen pelgrims mede. Sombere, gewapende mannen zetten voet aan land, die den monniken meedeelden, dat er geen Czaar en geen Rusland meer bestond, maar slechts een nog niet nader te definieeren gebied, genaamd R.S.F.S.R., dat tot taak had, Iedere vroomheid en lederen gods dienst te bestrijden. De rijkdommen van het klooster werden in beslag genomen, het grootste deel der monniken verdreven, de kerken geschonden en het kruis ver vangen door de Sovjetster. Toen de burgeroorlog was afgeloopen, rees de vraag, op welke wijze men deze verovering het best kon gebruiken. De So- lowezk-archlpel bood ruimte voor honderd duizenden, maar het was niet aan te ne men, dat iemand buiten de monniken zich Vrijwillig in deze wildernis zou begeven. Het eiland bleef eenzaam en verlaten, totdat het waakzame oog van kameraad Bokia, den leider van alle gevangenissen en concentratiekampen der CP.Oe, het weer op de landkaart ontdekte. Kameraad Bokia zag onmiddellijk de mogelijkheden, die voor de Tsjeka in het eiland staken. Als „concentratiekamp voor klassevijan- dlge elementen" was het onovertroffen. Concentratiekampen had de Tsjeka vanaf haar stichting in het programma opgeno men. Het doel dezer kampen was in de eerste plaats de isoleering van de breede massa van klassevijanden, die per saldo toch niet allen konden worden gedood Onder de Noordelijke gebieden was het Solowki-eiland voor dit doel het meest ge schikt. In de eerste plaats was de vlucht hier volkomen uitgesloten, dan was er zeer veel ruimte en tenslotte konden de gevangenen als dwangarbeiders worden gebruikt. Zoo werd het beruchte „Slon" gesticht, het verschrikkelijkste der Russi sche tuchthuizen, waar thans tallooze dwangarbeiders worden geherbergd. Gedurende de zeven ijsvrije maanden werden iedere week massa's bannelingen naar Solowki gevoerd. Hun vergrijpen zijn al even verschillend als hun afkomst. Echte actieve contra-revolutionnairen zijn er eigenlijk niet te vinden. Die brengen het niet zoo ver- Verbannen worden alleen zij, die er van verdacht worden, eens contra- revolutionnairen te kunnen worden. Zij zjjn meestal geestelijken, vroegere ambte naren, officieren, kooplieden en intellec- tueelen. Zij allen vallen onder het begrip „K. R.", dat is: contra-revolutionnair. Een andere, zeer kleine categorie vormen de z.g. „politieken". die wegens hun politieke overtuiging verbannen zijn Alleen zij heb ben het recht, zich „politiek" te noemen, lid zijn van een der socialistische partijen, sociaal-democratie, sociaal-revolutionnai- ren enz Zij vormen zelfs op Solowki een gesloten kaste, die wegens relaties met de Europeesche socialisten en derhalve met het oog op de publieke opinie in Europa anders wordt behandeld dan de simpele misdadigers, die onder de „K R." vallen. Die „K R." zijn menschen, die vaak zon der vorm van proces op straat zijn gearres teerd en naar Solowki verbannen. Na aankomst op het eiland worden de ballingen, nadat de socialisten zijn afge zonderd. in groote,. onverwarmde, bouw vallige barakken ondergebracht. Daar zit ten de bisschoppen, generaals, zakken rol lers en oplichters naast elkaar Al deze menschen moeten worden verpleegd, be waakt en aan dwangarbeid geholpen. Maar dit probleem heeft de G.P.Oe op verbluffende wijze opgelost door het ge- heele eiland tot een soort vrije commune te maken Er bevindt zich daar geen enkele Sovjet-ambtenaar, geen enkele soldaat of andere functlonnarls. Het eiland wordt officieel door de gevangenen bestuurd. Deze maatregel heeft natuurlijk de meest tragische gevolgen gehad. Het geheele le ven op het eiland, de dwangarbeid enz worden geregeld door de verbannen Tsjeka-isten, dus door individuen, waar mede zelfs de GP.Oe niets te maken wil hebben. Onmiddellijk na aankomst worden de vroegere Tsjeka-isten afgezonderd. Zij krijgen geweren en zwepen en beginnen in de verbanning hun Tsjeka-istenbestaan voort te zetten, ongehinderd door het strenge reglement der GP.Oe Waar zij van huis uit reeds tot de ergste elementen der Tsjeka behooren, kan men zich voor stellen, welk een toestand het commando dezer elite bewerkt. De Tsjeka-isten zijn j meestal verbannen voor drie, vijf of tien jaar, maar de GP.Oe-commissie, die jaar lijks het eiland bezoekt, bevrijdt haar die naren regelmatig reeds na een jaar, wan neer zij door hun gedrag op het eiland hun trouw aan de partij genoegzaam bewezen hebben. Het leven der gevangenen is militair ge organiseerd. Het geheele eiland is perma nent in staat van beleg verklaard en iedere gevangene van de hoogere categorie heeft het recht, de andere gevangenen zonder meer neer te schieten. Die lagere gevangenen zijn georganiseerd in afdeelin- gen en leven en barakken, die noch be hoorlijk worden verwarmd, noch gereinigd Een deel slaapt op de vloer, daar er niet genoeg britsen zijn In den winter, wan neer het schrikbarend koud is, worden de mannen georganiseerd tot zg. „warmte- groepen"; vier of vijf mannen slapen dicht tegen elkaar aangedrongen om door de na tuurlijke warmte hun lichamen te be schermen. De werkdag begint des morgens te zes uur. Dan krijgen de gevangenen ln roes tige kroezen warm water, dat als ontbijt geldt. Dweepers met hygiëne kunnen er desnoods hun gezicht mee wasschen. Na het „ontbijt" worden de gevangenen in rijen opgesteld. Nadat de dienstdoende Tsjeka-ist verschenen is, moeten alle ge vangenen, bisschoppen, kooplieden en die ven, exerceeren. In hun lompen bieden zij een afschuwelijken aanblik. Na het exer ceeren wordt den gevangenen hun dag taak bekend gemaakt. De werkdag is op Solowki onbegrensd: hij duurt tot de ge vangene zijn taak heeft volbracht Bij de verdeeling wordt noch op ouderdom noch op lichamelijke dispositie gelet. Onder opzicht der Tsjeka-isten begeven de gevangenen zich aan den arbeid. Te twaalf uur wordt hun de eenige maaltijd van den dag gebracht: een pond zwart brood en een bord soep. Als de gevangene zijn werk naar het inzicht der Tsjeka-isten niet behoorlijk doet, wordt ook dit rant soen nog gekort. Het werk bestaat uit houthakken, wegen bouwen, hout vervoe ren enz. In de ijzige stormen van het hooge Noorden zwoegen de vaak in lompen ge hulde gevangenen. Dag en nacht door kruisen de Tsjeka-isten het eiland om het werk te lnspecteeren. Als iemand niet op tijd klaar is, dan moet hij zoo noodig den geheelen nacht doorwerken, waarna hij 's morgens weer de volledige taak wordt opgedragen. Laat ln den nacht keeren de gevangenen naar de barakken terug, vor men hun „warmte-groepen" en slapen in de smerige, van ongedierte wemelende vertrekken in het gunstigste geval tot den morgen. Maar vaak ook worden zij mid den in den nacht gewekt om een of ander „haastwerk" te verrichten. De gevangenen worden voor hun arbeid niet betaald. Voor zooveer de barakken geen plaats bieden, slapen de ballingen in de vroegere kerken- De regeering der socialistische Sovjet- Republieken staat op het standpunt, dat zij haar budget niet onnoodig moet be lasten met uitgaven voor het kamp op Solowki. Dit standpunt wordt gedeeld door de GP.Oe. die het voldoende vindt, de ge vangenen op staatskosten naar het eiland te brengen. Op dezen grond is ook het ge heele gebied tot economische eenheid ver klaard, die voor zichzelf heeft te zorgen. Het bestuur, de z.g. „Oeslon", verkoopt het hout, dat op het eiland wordt gehakt, aan de Sovjet-regeering. Waar de arbeids krachten niets kosten, kan het hout zeer goedkoop worden aangeboden. Sovjetsche pen brengen het naar Engeland. Neder land en Duitschland. Het aantal bannelingen is enprm. Op 1 Mei 1930 bedroeg het 662 000, die alle, met uitzondering van Tsjeka-isten en socialis ten, dwangarbeid moesten verrichten. Ook in de koudste perioden wordt den gevan genen geen winterkleeding gegeven, en de bijlen en zagen, die zij gebruiken, zijn van de slechtste kwaliteit. Daarbij is het werk. dat den zieken menschen, die vaak niet Jong meer zijn, wordt opgedragen, zelfs voor gezonde beroepsarbeiders te zwaar. Bzzwijkt een dezer ongelukkigen onder den last. dan wordt niet alleen hij. maar de geheele troep gestraft. De zachtste vorm van straf is geeseling Voor de oogen der Tsjeka-isten moeten de arbeiders hun ineengezakten lotgenoot geeselen. Helpt ook deze geesellng niet. dan wordt het slachtoffer aan een boom gebonden, zoo dat armen en voeten aan den stam worden bevestigd en het lichaam hangt als bij een gekruisigde. Het verlaten van het werkterrein wordt met den dood gestraft. Daar een pond brood niet voldoende voedsel Is voor hen, die zeer zwaren arbeid verrichten, heeft het kampbestuur in die gevallen het rant soen verhoogd De boscharbeiders krijgen dagelijks extra een bord haring of een bord soep van paardenvleesch. De haringen zijn meestal bedorven en de soep is wal gelijk. Ook de krachtigste gevangene kan op den duur het regime van Solowki niet ver dragen, Het aantal doodsgevallen is dan ook ontzettend. In 1929 en 1930 zijn 71.000 gevangenen gestorven, Dit verschijnsel verontrustte zelfs de G.P.oe en haar ver tegenwoordigers op het eiland vroegen Bokia, toen hij Solowki bezocht, of de re geering hen niet ter verantwoording zou roepen. Het antwoord van Bokia luidde: „Wij sturen naar Solowki alleen contra- revolutionnairen en andere vijanden der Sovjet-Unie." Het spreekt vanzelf, dat des winters een groot aantal arbeiders doodvriest. De bewoners van Solowki zijn niet alleen mannen. Op 1 Mei 1930 waren er 73.283 vrouwen en 18.932 kinderen tusschen 13 en 17 jaar. De vrouwen worden verdeeld ln prostituees die bij een raziza zijn gevan gen en eenvoudig opgezonden, en „klasse- vijandige elementen" zooals intellectueelen en nonnen. Belde categorieën leven in de zelfde barakken Ook de vrouwen moeten dwangarbeid verrichten: drooglegging van moerassen, pannenbakkerij enz. Vrouwen uit den gegoeden stand worden bij voorkeur tewerkgesteld bij de reini ging der privaten e.d. De meeste gevangenen zijn veroordeeld tot de gewone termijnen van drie, vijf of tien jaar Kans. levend het eiland te ver laten, hebben slechts zij die tot drie jaar zijn veroordeeld De andere gaan ten gronde als zij zich niet bereid verklaren, als opzichters hun lotgenooten te onder drukken. In het laatste geval nemen zij hun intrek in huizen en krijgen vermin dering van straftijd. Voor menscheliikheid is op dit eiland geen olaats meer. Men is op wederzijdsche vernietiging aangewezen. Ontvluchting is onmogelijk slechts van de kusten van het vasteland konden eenigen ontsnappen, die daar te werk waren gesteld. Solowki. het heilige eiland is niet de eer.iee kolonisatleplaats der G.P.oe Bijna alle kloosters van het Noorden zijn in der gelijke concentratiekampen veranderd. Ook ln die kampen heerschen toestanden, die voor Solowki niet onderdoen. RECLAME. CHIEF WHIP De beste sigaret voor Uw gezondheid O'DUFFY HAALT BAKZEIL. DUBLIN, 12 Aug. (V Dj Vannacht te gen één uur werd officieel medegedeeld dat de regeering De Valera had besloten, den opmarsen der fascistische blauwhem- den onder leiding van generaal O'Duffy op Zondag a.s. op grond van de Anti- Terreur-Wet te verbieden. Kort daarop besloot de leider der blauw- hemden, generaal O'Duffy, tegen ieders verwachting in, den opmarsch af te ge lasten, nadat hij Vrijdag nog had ver klaard, dat deze in elk geval zou doorgaan. Thans zullen inplaats van dezen grooten opmarsch te Dublin Zondag over een week in alle Iersche steden en dorpen herden kingsplechtigheden ter eere van de stich ters van den Ierschen Vrijstaat gehouden worden. In de officleele verklaring inzake het opmarschverbod wordt o.a. gezegd: „De regeering is van meening, dat de Natio nale Garde een gevaar voor de openbare veiligheid vormt, aangezien haar politiek is gericht op den val der bestaande parle mentaire instellingen". De regeering heeft nog ln den afgeloo pen nacht tot omvangrijker beschermings maatregelen besloten, die veel gelijkenis vertoonen met de'aifkondiging van den staat van beleg. Pantserauto's en politie- troepen zijn van verschillende punten te Dublin samengetrokken. De troepen in de kazerne van Curragh hebben bevel gekre gen zich gereed te houden om onmiddel lijk naar Dublin te kunnen vertrekken. Nu generaal O Duffy besloten heeft den opmarsch niet te laten doorgaan, beoor deelt men den toestand veel kalmer. In een onderhoud verklaarde O'Duffy: „De Nationale Garde kan door geen regeering onderdrukt worden. Niemand zal ons bre ken. De Nationale Garde gaat voorwaart,-. Elk van haar 40.000 man is bereid, elk offer voor ons land te brengen". GENERAAL BALBO IN PORTUGAL. LISSABON. 12 Aug. (V.D.) Generaal Balbo woonde gisteravond als gast van de Portugeesche regeering een te zijner eere gehouden gala-stierengevecht bij in de arena vari Lissabon. Na afloop verklaarde Balbo dat het stierengevecht hem herin nerde aan de oude Romeinsche gladiatoren gevechten, die sterke mannen gemaakt hadden Hij ontbood de beide stierenvech ters bij zich en schonk den een zijn siga retten-étui. den ander zijn revolver als aandenken. Als dank schonken de stieren-, vechters Balbo het oor van een stier, cat volgens de traditie der torero's geluk aan- biengt In een gesprek verklaarde Balbo dat men hem altijd in een der vier groote steden Rome, Berlijn, Parijs of Londen zou kun nen zien. doch nooit te Genève omdat naar zijn meening te Genève slechts nutte'.ooze redevoeringen werden gehouden. In een interview met persvertegenwoor digers zei Balbo o.a.: „Ik ben geen groot man, doch een organisator; ik heb zeer ge disciplineerde en zeer «escnikte soldaten. Da; is mijn eenige verdienste ik laat het toeval zoo weinig mogelijk ruimte en daar om ben ik zoo geschokt door den onver- wachten dood van luitenant Sijuagiia Balbo sprak de hoop uit, spoedig den Franschen Minister voor de Luchtvaart. Pierre Cot. te mogen ontmoeten. „Ik zou dezen kameraad gaarne te Parijs of Rome, of zelfs te Berlijn willen ontmoeten", ver klaarde hij. „doch niet te Genève. waar men zijn tijd verliest in commissies in con ferenties zonder tastbare resultaten ITALIAANSCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. ROME, 12 Aug. (V.D.) Gisteravond moest het Italiaansche watervliegtuig I.R.A.T.A. dicht bij Valencia aan de Spaansche kust een noodlanding maken omdat de motoren weigerden. Bij het neerkomen op het wa ter sloeg het toestel over den kop. De ze ven inzittenden werden gewond, doch kon den allen gered worden. Het ergst gewond Is generaal Valle, chef van den Generalen Staf voor de afdeeling Luchtvaart, die ge n—aal Balbo op zijn eerste Oceaanvlucb' nas. Zuit-Amerika heeft vergezeld. net veru-yielukte toe&têl was het rtJ Uaansche es,,ader van gengraa> Balbc n.u L:-"=abon tegemoet «eviogen en was op dei terugweg naar Itahe. DE ANARCHIE OP CUBA. WASHINGTON, 12 Aug. (V.DJ. Op de Amenkaansche departementen van Oor log en Marine is in verband met den toestand op Cuba den geheelen nacht doorgewerkt. Men is van meening, dat ook Hsrrera als voorloopig waarnemend piesident van Cuba onhoudbaar is. In politieke kringen te Washington wordt reeds de vraag overwogen of de Amerlkaansche regeering Machado zoo noodig als politieke vluchteling zou kun nen toelaten ln de Vereenigde Staten. HAVANA, 12 Aug. (Reuter). Een tram wagen, waarin zich regeerings-ambtena- ren en politiemannen bevonden, is door het ontploffen Van een bom geheel ver nield. Vier personen kwamen hierbij om het léven, terwijl 25 anderen zwaar wer den gewond. HAVANA, 12 Aug. (Reuter). Het Cu- baansche leger heeft aan president Machado een ultimatum gesteld met den eisch hedenmiddag om 12 uur zijn ambt neer te leggen. HAVANA. 12 Aug. (Reuter). De span ning hier ter stede neemt steeds meer toe en talrijke geruchten zijn in omloop. De minister van buitenlandsche zaken, Ferrara, heeft verklaard, dat de regeering nog niet is afgetreden. Het tegen-voorstel van Cuba aan de Vereenigde Staten, aldus Ferrara, houdt in. dat president Machado terstond zijn ontslag zal nemen. Zijn opvolger, die reeds gekozen is, zal worden bekend ge maakt, zoodra het tegenvoorstel is aan vaard. In dien tusschentijd zal generaal Her- rera. de minister van Oorlog, aan het hoofd staan van de tijdelijke regeering. Reuter verneemt, dat deze regeling niet de goedkeuring wegdraagt van het leger, dat het aftreden van president Machado eischt, opdat binnen 60 dagen nieuwe ver kiezingen kunnen plaats hebben Het leger is namelijk van meening dat als de president slechts ontslag neemt, zijn opvolger voor onbepaalden tijd aan het bewind blijft. HAVANNA, 12 Aug. (Reuter). De mui terij van een deel van het garnizoen van het vliegveld Columbia schijnt snel te zijn onderdrukt. President Machado heeft het kamp in een automobiel waarin mitrail leurs waren geplaatst bezocht, de troepen toegesproken, waarna hij wederom naar zijn paleis terugkeerde. NEW-YORK, 12 Aug (Reuter). Volgens nadere berichten heeft president Machado beloofd het ultimatum van het revoltee- rende leger in te willigen en hij zal bin nen 24 a 48 uur aftreden. Na zijn aftreden zal generaal Herrera als voorloopig president optreden. Op geheel Cuba bereidt het leger in samenwerking met de marine en de mili taire luchtmacht een opstand voor. Het bataljon artillerie van het fort Caban is met de beweging begonnen door per radio de andere legerafdeelingen uit te noodigen zich bij hun aan te sluiten. De andere legerafdeelingen sloten zich toen spontaan bij den opstand aan. Het bataljon van Cabana heeft daarop stelling genomen en de kanonnen gericht op het paleis van den president. Ferrara, de minister van buitenl. zaken, werd ontboden en hem werd medegedeeld, dat het leger het aftreden eischte van Machado, terwille van den politieken vrede op Cuba en ten emde de dreigende interventie van de Vereenigde Staten te vermijden. De wacht van het presidentspaleis werd daarop in allerijl met machine-geweren versterkt en maakte zich tot schieten ge reed. Ferraro en Machado vroegen tijd om de wettige overdraging van de presidentieele bevoegdheden te regelen. De leiders der opstandelingen bespra ken den toestand en verzochten de be volking de rust te bewaren, aangezien men geweld wenschte te .voorkomen. DE STAKING IN DEN ELZ.AS. STRAATSBURG, 12 Aug. (Reuter) De gemeente-arbeiders hebben besloten het werk heden te hervatten op voor waarde. dat de eischen der bouwvakarbei ders zullen worden ingewilligd. De arbei ders der tabaksfabriek hebben het werk gisteren reeds hervat. DE ONTPLOFFING IN COSYNS' GOM BRUSSEL. 12 Aug. (Reuter) Om: de ontploffing van den gondel van ballon van Ir. Max Cosyns wordt m gemeld, dat de ontploffing geschied het laboratorium van prof Auguste card. Men was bezig het weerstand: mogen van den wand des gondels o; proef te stellen. Er was lucht ingepompt tot een ha druk, teneinde te kunnen nagaan luchtdichtheid na de jongste repar weer volkomen was. De proefneming liep op normale wijze tot omstreeks uur. Toen klonk plotseling een knal, ken metaal vlogen in het rond. Een groot stuk verbrijzelde een b en hoog venster. Er bleef van de n geen siujtjc heel. Het beweegbare vormige dak, waardoor men den naar buiten kon brengen werd volk! vernield. Ook richtten de wegvliefi stukken verwoestingen aan in de gang het laboratorium met de buitens verbindt. De buitendeur werd o.m. bes digd; de ruiten braken. Een muursti de vestibule viel op den grond. Nadat men van den schrik bekt was, werd in allerijl hulp geboden au slachtoffers Toen bleek dat éen man dood was. Men heeft de deelen van gondel en het overblijfsel op de plaaü laten, daar een onderzoek naar de o zaak van het ongeluk moet worden li steld. Ir. Max Cosyns verklaarde aan te dat de proefneming met den luetï was geschied op initiatief van des structeur, die de gondel had gebouv. en ander was ook op diens aandring)' schied. Hij, Cosijns zelf, was niet van plan la te komen van zijn eens genomen sing. (Buiten verantwooraeii'Kneia der - Cople van al of niet geplaatsts stukken wordt niet teruggegeven VEERPONT GEZONKEN. LISSABON. 12 Aug. (Reuter) Een ve --it var-nde tusschen Monienove en Ce'easqueira is gezonken. Zes personen zijn verdronken. DIERENMISHANDELING? Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonj stuk van Maandag J.I., betreffende stig geval van dierenmishandeling Lisse", heb ik mij zeer verwonderd den z.g.n. dierenvriend, daar uit de stelling van het stuk meer haat tegen boer spreekt, dan vriendschap tegenol het dier. Ten eerste moet een boer wel vooral in den huidigen zwaren zorg dragen dat alle productie van de tot zijn recht komt en ten tweede ne m.i. iedere boer, wien het toch zei' gaat, meer hart vóór zijn vee en vreet beter hoe er gehandeld moet worden het vee dan een buitenstaander Tegen een dergelijk geval van i bestaan meerdere middelen en de trapte" methode (die ik al verschel" keeren door veehoudes heb zien tOW sen) is de minst kwellende en 't 1" afdoende middel. Dierenvriend schijnt niet te kun» begrijpen dat een veehouder meer heeft, dat zijn koelen zoo min nioS" lijden dan een niet-belanghebbende, toch immers daardoor de opbrengst minst geschaad wordt. Hoe b.v. neemt dierenvriend het wel op. dat een varken tenminste 3. ook wel 6 (zegge zesi ringen in den geslagen wordt om te voorkomen, dit dier het land omwroet, dus schade i richt? En verder een stier met een in den neus. waaraan het dier wordt gehouden en dus bij iedere kopt*:"' pijn in den neus voelt? Een dier, dat kwaad doet, moet oe» geld worden en zoo mogelijk moet kwaaddoen voorkomen worden Uit het meergenoemd stuk van «*3 dag blijkt, dat „Dierenvriend", die schijnbaar heer voelt tegenover een"' in werkelijkheid geen hoogstaand ter heeft, door een strenge straf té voor iemand, die het vee naar ojn n weten behandelt. Een boer met ca» jarige praktijk zal toch wel weten hij met zijn vee moet handelen Vaak komt het voor, dat een j naamde dierenvriend een slecht schenvriend is die, als er menschen hem staan, minder aangenaam is Ten slotte blijkt mij bedoeld stut als opblazerlj en botvieren van zucht, gepaard aan onkunde, geso dan dat het degelijk bedoeld is- U Mijnheer de Redacteur voc- 1e plaatsing, toekent W. J. VERDO^ Heerengracht 22, Wj

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2